نقل قول نوشته اصلی توسط advanced نمایش پست ها
سلام دوستان
خیلی گشتم تا مرتبط ترین تاپیک رو پیدا کنم که فکر کنم همین جا باشه
من به تازگی از مقطع کارشناسی مکانیک جامدات فارغ التحصیل شدم.راستش هدفم اینه که برای مستر(ارشد)رشته مکاترونیک و در خارج از کشور بخونم چون در زمان تحصیلم به درس های دینامیک ماشین و ارتعاشات و کنترل و طراحی مکانیزم علاقه بسیار زیادی داشته و دارم.و با توجه به این علایقم اساتیدم به من پیشنهاد میکنند که ارشد رو مکاترونیک بخونم خیلی دوست داشتم که پروژه کارشناسیم رو در زمینه بحث های مکاترونیک انجام بدم ولی متاسفانه بنا به دلایلی نشد.و با توجه به اینکه احتمالا تا دو سه ماه دیگه می خواهم برم سربازی می خواهم توی این مدت سربازیم تا قبل از اپلای به خوبی با این رشته آشنا بشم .یه چند تا سوال داشتم:
1.هنوز یه چیزایی از این رشته برای من مبهمه با بخش مکانیکی این رشته تقریبا آشنام ولی با بخش های برق و کامپیوترش زیاد آشنا نیستم. با توجه به اینکه رشته من در مقطع کارشناسی مکانیک بوده به نظر شما چه درس هایی از سایر رشته ها به خصوص برق و کامپیوتر نیاز هست تا بدونم؟
2.دوست دارم با کارهای تحقیقاتی این رشته بیشتر آشنا بشم .آیا سایتی هست که بشه مقالات مربوط به مکاترونیک رو به صورت دسته بندی شده توی یه سایت ببینم؟
(مثلا در مورد مکانیک سایت Science Direct خودش یک بخش جدا داره)
3.آیا رشته مکاترونیک هم خودش به چند تا گرایش تقسیم میشه؟مثلا مکانیک گرایشاش:مکانیک جامدات،سیالات،وساخت وتولید
4 .نرم افزارهایی که معمولا باهاش کارهای تحقیقاتی و پروژه های رشته مکاترونیک رو انجام میدن به جز متلب چیه؟
5. کلا اگر کتاب خاصی هست تا به خوبی با این رشته آشنا بشم خوشحال میشم معرفی کنید(چه انگلیسی و چه فارسی)
پیشاپیش یک دنیا ممنون از پاسختون
۰- ابتدا بگم علم مکاترونیک (نه دروس دانشگاهی) بسیار گسترده است. در کارشناسی دروس پایه را می گویند که محدود است و در ادامه روی یک زمینه تمرکز می کنند هر چند دروس بی ربطی نیز بگذرانند!
بنابراین عقلانی است که شما یک زمینه ی آن را انتخاب کنید و بر مباحث آن بیشتر تمرکز کنید
چون می خواهید اپلای کنید نباید در هر زمینه آن وارد شوید (ویزا)
من زمینه هایی که الان بهذهنم می رسد را می نویسم شما یکی و فقط یکی را انتخاب کن

کد:
Automation and Manufacturing Systems
Instrumentation and Sensors
System Integration
MEMS
Biomechatronics
Embedded & Real-time Systems
Human Machine Interface (HMI)
Diagnostic and reliability
Haptic
Modelling and Simulation
Unmanned Vehicle: UAV & UGV & AGV & UUV & USV
۱- یادگیری و مرور درس های زیر (پایه بدون توجه به زمینه خاص) فراموش نشود

دروس دانشگاهی: مدار الکتریکی ۱ - الکترونیک ۱ (یادگیری فصل ماسفت فراموش نشود) - مدارمنطقی (دیجیتال)
دروس دانشگاهی: ماشین های الکتریکی ۱ و ۲ - الکترونیک قدرت
دروس دانشگاهی: سیگنال و کنترل خطی
نرم افزار رباضی: متلب و سیمولینک آن
زبان برنامه نویسی: سی - سی پلاس پلاس - نردبانی (لدر)
آشنایی با میکروکنترلر مثلا stm32f407
آشنایی با ریز پردازنده مثلا مدل قدیمی Intel 8086 و مدل جدید amd64
آشنایی با PLC و درایو

با توجه به زمینه تخصصی که انتخاب می کنی شدت تمرکز روی موارد فوق فرق می کند.
مثلا کسی که زمینه اتوماسیون بر می دارد باید روی مورد آخر تمرکز کند و مورد ماقبل آخر برایش بی ارزش می شود زبان برنامه نویسی نردبانی مهم و زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس بی ارزش می شود
یا مثلا کسی که ممز را انتخاب می کند چهار مورد آخر برایش پوچ و بی ارزش می شود با این وجود در حد مقدماتی باید بداند تا کسی درباره اش صحبت کرد گیچ نزند

۲- گوگل

۳- دانشگاه ها با توجه با اساتیدشان گرایش دار می کنند بعضی ها اصلا گرایش ندارند بعضی ها دو تا و ...
مواردی که گفتم گرایش نیستند (در بعضی دانشگاه ها می توانند باشند). زمینه کاری هستند. یعنی شما ممکن است آن ها را در حد یک درس و فقط به عنوان پاس کردن بگذرانی و بعد فراموشش کنی

۴- هر تمرکزی (زمینه) نرم افزار خاص خود را دارد. شما زمینه را بگو تا نرم افزار ها معرفی شوند

۵- با توجه به گستردگی مکاترونیک کتابی پیدا نمی کنی که حتی تیتروار به همه مکاترونیک اشاره کند
با این وجود یک کتاب معرفی می کنم که از هیچی بهتر باشد. یعنی ناقض است اما ارزش خواندنش را دارد.

کد:
Mechatronics
by Sabri Cetinkunt
Hardcover: 624 pages
Publisher: Wiley; 1 edition (January 23, 2006)
Language: English
ISBN-10: 047147987X
ISBN-13: 978-0471479871
Product Dimensions: 10.3 x 7.2 x 1 inches