صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 45

موضوع: پذیرش در دوره کارشناسی ارشد رشته مستقل مکاترونیک

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

پیش فرض پاسخ : آشنایی با رشته مکاترونیک

نقل قول نوشته اصلی توسط advanced نمایش پست ها
    سلام دوستان
    خیلی گشتم تا مرتبط ترین تاپیک رو پیدا کنم که فکر کنم همین جا باشه
    من به تازگی از مقطع کارشناسی مکانیک جامدات فارغ التحصیل شدم.راستش هدفم اینه که برای مستر(ارشد)رشته مکاترونیک و در خارج از کشور بخونم چون در زمان تحصیلم به درس های دینامیک ماشین و ارتعاشات و کنترل و طراحی مکانیزم علاقه بسیار زیادی داشته و دارم.و با توجه به این علایقم اساتیدم به من پیشنهاد میکنند که ارشد رو مکاترونیک بخونم خیلی دوست داشتم که پروژه کارشناسیم رو در زمینه بحث های مکاترونیک انجام بدم ولی متاسفانه بنا به دلایلی نشد.و با توجه به اینکه احتمالا تا دو سه ماه دیگه می خواهم برم سربازی می خواهم توی این مدت سربازیم تا قبل از اپلای به خوبی با این رشته آشنا بشم .یه چند تا سوال داشتم:
    1.هنوز یه چیزایی از این رشته برای من مبهمه با بخش مکانیکی این رشته تقریبا آشنام ولی با بخش های برق و کامپیوترش زیاد آشنا نیستم. با توجه به اینکه رشته من در مقطع کارشناسی مکانیک بوده به نظر شما چه درس هایی از سایر رشته ها به خصوص برق و کامپیوتر نیاز هست تا بدونم؟
    2.دوست دارم با کارهای تحقیقاتی این رشته بیشتر آشنا بشم .آیا سایتی هست که بشه مقالات مربوط به مکاترونیک رو به صورت دسته بندی شده توی یه سایت ببینم؟
    (مثلا در مورد مکانیک سایت Science Direct خودش یک بخش جدا داره)
    3.آیا رشته مکاترونیک هم خودش به چند تا گرایش تقسیم میشه؟مثلا مکانیک گرایشاش:مکانیک جامدات،سیالات،وساخت وتولید
    4 .نرم افزارهایی که معمولا باهاش کارهای تحقیقاتی و پروژه های رشته مکاترونیک رو انجام میدن به جز متلب چیه؟
    5. کلا اگر کتاب خاصی هست تا به خوبی با این رشته آشنا بشم خوشحال میشم معرفی کنید(چه انگلیسی و چه فارسی)
    پیشاپیش یک دنیا ممنون از پاسختون
    ۰- ابتدا بگم علم مکاترونیک (نه دروس دانشگاهی) بسیار گسترده است. در کارشناسی دروس پایه را می گویند که محدود است و در ادامه روی یک زمینه تمرکز می کنند هر چند دروس بی ربطی نیز بگذرانند!
    بنابراین عقلانی است که شما یک زمینه ی آن را انتخاب کنید و بر مباحث آن بیشتر تمرکز کنید
    چون می خواهید اپلای کنید نباید در هر زمینه آن وارد شوید (ویزا)
    من زمینه هایی که الان بهذهنم می رسد را می نویسم شما یکی و فقط یکی را انتخاب کن

کد:
    Automation and Manufacturing Systems
    Instrumentation and Sensors
    System Integration
    MEMS
    Biomechatronics
    Embedded & Real-time Systems
    Human Machine Interface (HMI)
    Diagnostic and reliability
    Haptic
    Modelling and Simulation
    Unmanned Vehicle: UAV & UGV & AGV & UUV & USV
    ۱- یادگیری و مرور درس های زیر (پایه بدون توجه به زمینه خاص) فراموش نشود

دروس دانشگاهی: مدار الکتریکی ۱ - الکترونیک ۱ (یادگیری فصل ماسفت فراموش نشود) - مدارمنطقی (دیجیتال)
    دروس دانشگاهی: ماشین های الکتریکی ۱ و ۲ - الکترونیک قدرت
    دروس دانشگاهی: سیگنال و کنترل خطی
    نرم افزار رباضی: متلب و سیمولینک آن
    زبان برنامه نویسی: سی - سی پلاس پلاس - نردبانی (لدر)
    آشنایی با میکروکنترلر مثلا stm32f407
    آشنایی با ریز پردازنده مثلا مدل قدیمی Intel 8086 و مدل جدید amd64
    آشنایی با PLC و درایو

با توجه به زمینه تخصصی که انتخاب می کنی شدت تمرکز روی موارد فوق فرق می کند.
    مثلا کسی که زمینه اتوماسیون بر می دارد باید روی مورد آخر تمرکز کند و مورد ماقبل آخر برایش بی ارزش می شود زبان برنامه نویسی نردبانی مهم و زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس بی ارزش می شود
    یا مثلا کسی که ممز را انتخاب می کند چهار مورد آخر برایش پوچ و بی ارزش می شود با این وجود در حد مقدماتی باید بداند تا کسی درباره اش صحبت کرد گیچ نزند

۲- گوگل

۳- دانشگاه ها با توجه با اساتیدشان گرایش دار می کنند بعضی ها اصلا گرایش ندارند بعضی ها دو تا و ...
    مواردی که گفتم گرایش نیستند (در بعضی دانشگاه ها می توانند باشند). زمینه کاری هستند. یعنی شما ممکن است آن ها را در حد یک درس و فقط به عنوان پاس کردن بگذرانی و بعد فراموشش کنی

۴- هر تمرکزی (زمینه) نرم افزار خاص خود را دارد. شما زمینه را بگو تا نرم افزار ها معرفی شوند

۵- با توجه به گستردگی مکاترونیک کتابی پیدا نمی کنی که حتی تیتروار به همه مکاترونیک اشاره کند
    با این وجود یک کتاب معرفی می کنم که از هیچی بهتر باشد. یعنی ناقض است اما ارزش خواندنش را دارد.

کد:
    Mechatronics
    by Sabri Cetinkunt
    Hardcover: 624 pages
    Publisher: Wiley; 1 edition (January 23, 2006)
    Language: English
    ISBN-10: 047147987X
    ISBN-13: 978-0471479871
    Product Dimensions: 10.3 x 7.2 x 1 inches
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Banned

سلام دوستان
    خیلی گشتم تا مرتبط ترین تاپیک رو پیدا کنم که فکر کنم همین جا باشه
    من به تازگی از مقطع کارشناسی مکانیک جامدات فارغ التحصیل شدم.راستش هدفم اینه که برای مستر(ارشد)رشته مکاترونیک و در خارج از کشور بخونم چون در زمان تحصیلم به درس های دینامیک ماشین و ارتعاشات و کنترل و طراحی مکانیزم علاقه بسیار زیادی داشته و دارم.و با توجه به این علایقم اساتیدم به من پیشنهاد میکنند که ارشد رو مکاترونیک بخونم خیلی دوست داشتم که پروژه کارشناسیم رو در زمینه بحث های مکاترونیک انجام بدم ولی متاسفانه بنا به دلایلی نشد.و با توجه به اینکه احتمالا تا دو سه ماه دیگه می خواهم برم سربازی می خواهم توی این مدت سربازیم تا قبل از اپلای به خوبی با این رشته آشنا بشم .یه چند تا سوال داشتم:
    1.هنوز یه چیزایی از این رشته برای من مبهمه با بخش مکانیکی این رشته تقریبا آشنام ولی با بخش های برق و کامپیوترش زیاد آشنا نیستم. با توجه به اینکه رشته من در مقطع کارشناسی مکانیک بوده به نظر شما چه درس هایی از سایر رشته ها به خصوص برق و کامپیوتر نیاز هست تا بدونم؟
    2.دوست دارم با کارهای تحقیقاتی این رشته بیشتر آشنا بشم .آیا سایتی هست که بشه مقالات مربوط به مکاترونیک رو به صورت دسته بندی شده توی یه سایت ببینم؟
    (مثلا در مورد مکانیک سایت Science Direct خودش یک بخش جدا داره)
    3.آیا رشته مکاترونیک هم خودش به چند تا گرایش تقسیم میشه؟مثلا مکانیک گرایشاش:مکانیک جامدات،سیالات،وساخت وتولید
    4 .نرم افزارهایی که معمولا باهاش کارهای تحقیقاتی و پروژه های رشته مکاترونیک رو انجام میدن به جز متلب چیه؟
    5. کلا اگر کتاب خاصی هست تا به خوبی با این رشته آشنا بشم خوشحال میشم معرفی کنید(چه انگلیسی و چه فارسی)
    پیشاپیش یک دنیا ممنون از پاسختون
    سلام

1- در ایران معمولا به این صورت هست که دانشجویان ورودی از سه رشته کامپیوتر و برق و مکانیک دروسی پیش نیاز رو پاس می کنند که حدی اطلاعات ناقص اونها در زمینه دو رشته دیگه که برای مکاترونیک ضروری هم هستند رو پوشش بده... بچه های مکانیک معمولا به جز یه درس الکترونیک مقدماتی، به اطلاعاتی راجع به میکروکنترلر ها و میکروپسسورها نیاز دارند که کتاب در این زمینه فراوان هست.... البته بعضا آنچنان که باید و شاید از این درس بهره زیادی نمی برند چون بدون دونستن عمیق یه درس ها مثل مدارهای منطقی و معماری کامپیوتر به اعتقاد من این درس صرفا "پاس" میشه... ولی مهمتر از اون دروس کنترلی هستند که معمولا اونایی که از سمت مکانیک اومدن به جد پا به پای خود کنترلی ها اونا رو به صورت پیشرفته پاس می کنند.... بسته به فیلد تحقیقاتیشون دروسی تلفیقی مثل control robot یا دروس مجردتر مثل robust و MIMO و adaptive و مشابه این ها... بنابراین توصیه من در مورد سوال اولتون اینه که بعد از یه دید کلی ولی کمی عمیق نسبت به الکترونیک پایه (مثلا جلد یک کتاب میر عشقی) برید سراغ مطالعه میکروکنترلر ها ( مثلا AVR ) و بعد اگر درسی مثل کنترل اتوماتیک (همون کنترل خطی) رو در لیسانس گذروندین نگاهی به course های پیشرفته کنترل داشته باشید.

2- ژورنال IEEE/ASME Transactions on Mechantronics به روز ترین مرجع پیشرفت های مکاترونیک رو منتشر می کنه.... هرچند ژورنال و کنفرتنس در این زمینه زیاد هستند... به سایت دانشگاه simon fraser کانادا هم سری بزنید...

3- مکاترونیک در ایران گرایش خاصی نداره...

4- نرم افزار های فنی مکاترونیک، متلب هست به اضافه نرم افزارهای فنی طراحی اتوماتیک مثل catia و solidworks که با توجه به مکانیکی بودن شما طبیعتا نباید در به کارگیری اونا مشکلی داشته باشید. توصیه اکید من اینه که اگر در برنامه نویسی همه منطوره دستتون روان نیست برید سراغ تمرین برنامه نویسی به ++C یا Java یا Python که به طور قطع بهش نیاز پیدا خواهید کرد.

5- من چندین کتاب درباره کلیت دینامیک کاربردی و مهندسی کنترل در کتابخانه آپلود کرده م که می تونید از اینجا به اونها دسترسی داشته باشید.

براتون آرزوی موفقیت دارم

پی نوشت: یه نکته بسیار مهم در تفاوت ارائه این رشته در ایران و خارج وجود داره که توجه بهش واقعا ضروریه... در ایران وقتی یه مکانیکی میاد مکاترونیک، درسته که دروس کامپیوتری و برقی هم پاس می کنه... ولی معمولا فقط پاس می کنه... و فیلد تحقیقاتی که برای تزش انتخاب می کنه حول و حوش همون موضوعات مکانیکی میگرده... این در مورد کامپیوتری ها و برقی هم صادقه... ولی در خارج از این خبرا نیست... یه درس میکروپسسور پاس کنید ازتون انتظار دارند یه سیستم همزمان بر مبنای FPGA با 5000 گیت رو راحت برنامه ریزی کنید!!!! پس اگه قصد ادامه تحصیل در این رشته در خارج از ایران رو دارید توصیه های بالا رو به صورت مضتعف جدی بگیرید.

Member
    رشته و دانشگاه
    NSU-BIG DATA ANALYTICS

از همه دوستان که من رو راهنمایی کردند ممنونم
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mechatronic نمایش پست ها
    1-

5- میتونید هندبوک مکاترونیک (هم ویرایش اول و هم ویرایش دوم) رو که CRC Press منتشر کرده، نگاهی بیندازید. ساختار این هندبوک، تا حدود زیادی بهتون دید میده.
    آیا منظور شما این کتابه
    نقل قول نوشته اصلی توسط robotic نمایش پست ها
    ۰-
    ۴- هر تمرکزی (زمینه) نرم افزار خاص خود را دارد. شما زمینه را بگو تا نرم افزار ها معرفی شوند

۵- با توجه به گستردگی مکاترونیک کتابی پیدا نمی کنی که حتی تیتروار به همه مکاترونیک اشاره کند
    با این وجود یک کتاب معرفی می کنم که از هیچی بهتر باشد. یعنی ناقض است اما ارزش خواندنش را دارد.

کد:
    Mechatronics
    by Sabri Cetinkunt
    Hardcover: 624 pages
    Publisher: Wiley; 1 edition (January 23, 2006)
    Language: English
    ISBN-10: 047147987X
    ISBN-13: 978-0471479871
    Product Dimensions: 10.3 x 7.2 x 1 inches
    دوست عزیز دقیقا بحث و مشکل من همین جاست که وقتی با تمام زمینه هاش آشنایی کلی ندارم چه طوری می تونم زمینه ام رو انتخاب کنم؟؟
    هر چند که با کتابی که شما و Mechatronics معرفی کردید سعی می کنم تا حدودی آشنا بشم
    نقل قول نوشته اصلی توسط matinking نمایش پست ها
    یه نکته بسیار مهم در تفاوت ارائه این رشته در ایران و خارج وجود داره که توجه بهش واقعا ضروریه... در ایران وقتی یه مکانیکی میاد مکاترونیک، درسته که دروس کامپیوتری و برقی هم پاس می کنه... ولی معمولا فقط پاس می کنه... و فیلد تحقیقاتی که برای تزش انتخاب می کنه حول و حوش همون موضوعات مکانیکی میگرده... این در مورد کامپیوتری ها و برقی هم صادقه... ولی در خارج از این خبرا نیست... یه درس میکروپسسور پاس کنید ازتون انتظار دارند یه سیستم همزمان بر مبنای FPGA با 5000 گیت رو راحت برنامه ریزی کنید!!!! پس اگه قصد ادامه تحصیل در این رشته در خارج از ایران رو دارید توصیه های بالا رو به صورت مضتعف جدی بگیرید.
    دقیقا همین جوری هست که شما میگید و به همین خاطر هم هست که از الان به فکرش هستم راستش نمی خواهم وارد این مقطع بشم و بعد تازه فکر کنم که چه زمینه ای انتخاب کنم در واقع هدفم از این پرسشام اینه که قبل از وارد شدن زمینه مورد نظرم رو مشخص کرده باشم و لازمه اون یه آشنایی در حد ابتدایی با تمام بخش ها هست هرچند که نمی دونم تا چه حد عملی هست.

Banned

دقیقا همین جوری هست که شما میگید و به همین خاطر هم هست که از الان به فکرش هستم راستش نمی خواهم وارد این مقطع بشم و بعد تازه فکر کنم که چه زمینه ای انتخاب کنم در واقع هدفم از این پرسشام اینه که قبل از وارد شدن زمینه مورد نظرم رو مشخص کرده باشم و لازمه اون یه آشنایی در حد ابتدایی با تمام بخش ها هست هرچند که نمی دونم تا چه حد عملی هست.
    به اعتقاد من اگر دانشجوی سخت کوشی باشید موضوعات multidisciplinary نه تنها جای کار فوق العاده ای دارند بلکه این امکان رو به شما میدن که، با توجه به کارایی که در زمینه های مختلف کردید، برای دوره دکترا با یا فوق دکترا با طیف وسیعی از اساتید قابلیت همکاری داشته باشید.

براتون آرزوی موفقیت دارم

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

دوست عزیز دقیقا بحث و مشکل من همین جاست که وقتی با تمام زمینه هاش آشنایی کلی ندارم چه طوری می تونم زمینه ام رو انتخاب کنم؟؟
    من زمینه های بالا را که نام بردم به صورت زیر تغییر می دهم تا به راحتی در گوگل جست و جو کنید. هر خط را جداگانه جست و جو کنید. همان سایت های صفحه اول گوگل را که بخوانی کاملا متوجه می شوی که چی هستند

کد:
    Automation
    Industrial Automation
    Manufacturing Systems
    Instrumentation
    Sensors
    System Integration
    MEMS
    MicroElectroMechanical systems
    micro-electro-mechanical systems
    NEMS
    nanoelectromechanical systems 
    micromachines
    Bio-MEMS
    biomedical microelectromechanical systems
    biological microelectromechanical systems
    Biomechatronics
    Embedded Systems
    Real-time Systems
    Human Machine Interface
    Fault Diagnosis
    Fault Tolerance for Mechatronic Systems
    Virtual Reality
    Haptic
    Modeling Mechatronic Systems
    Simulation of Mechatronic Systems
    Unmanned aerial vehicle
    Unmanned underwater vehicle
    Remotely operated underwater vehicle
    Unmanned surface vehicle
    Unmanned space vehicle
    Unmanned ground vehicle
    Automated guided vehicle
    automatic guided vehicle
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

از همه دوستان که من رو راهنمایی کردند ممنونم

آیا منظور شما این کتابه
    بله همین کتاب؛ هم ویرایش اول که 2002 منتشر شد در یک جلد؛ هم ویرایش دوم که در دو جلد منتشر شد. البته منابع مفید متعددی هست که بهتره فعلاً اشاره نکنم تا دچار عدم تمرکز نشید.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : پذیرش در دوره کارشناسی ارشد رشته مستقل مکاترونیک

عرض سلام.
    من فارغ التحصیل رشته‌ی مکانیک هستم. من معدل پایینی دارم، 13/2 حدودن(رتبه‌ی من حدودا نصف هست بین ورودی‌های خودم). زبانم خوشبختانه خوب هست و حدس می‌زنم به راحتی نمره‌ی بالایی در آزمونا کسب کنم. با فرض اینکه اینطور باشه، آیا با این معدل می‌تونم جایی برای ارشد اپلای بگیرم به طوری که فاند هم بهش تعلق بگیره؟
    و با توجه به نتایج اولیه‌ی کنکور به احتمال زیاد رشته‌ی مکاترونیک امیرکبیر رو میارم. اما ترجیحم اینه که اگر بشه خارج از کشور ارشدم رو بگیرم. آیا امکان‌پذیره؟

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط Aminh2 نمایش پست ها
    عرض سلام.
    من فارغ التحصیل رشته‌ی مکانیک هستم. من معدل پایینی دارم، 13/2 حدودن(رتبه‌ی من حدودا نصف هست بین ورودی‌های خودم). زبانم خوشبختانه خوب هست و حدس می‌زنم به راحتی نمره‌ی بالایی در آزمونا کسب کنم. با فرض اینکه اینطور باشه، آیا با این معدل می‌تونم جایی برای ارشد اپلای بگیرم به طوری که فاند هم بهش تعلق بگیره؟
    و با توجه به نتایج اولیه‌ی کنکور به احتمال زیاد رشته‌ی مکاترونیک امیرکبیر رو میارم. اما ترجیحم اینه که اگر بشه خارج از کشور ارشدم رو بگیرم. آیا امکان‌پذیره؟
    سلام

با این معدلی که می فرمایید پذیرش شما هم با اما اگر زیاد همراه هست چه رسد به فاند...!
    شاید بهتر باشه master رو با معدل و رزومه خوب در ایران سپری کنید و با resumeی قابل قبول تر به فکر apply باشید...

براتون آرزوی موفقیت دارم

Junior Member

سلام دوستان
    بنده دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران هستم و معدلم 15.5 هستش
    پروژه بنده تو زمینه روباتیک بودش و یک سال سابقه ی کار تو آزمایشگاه دارم و کلا علاقه دارم تو آلمان توی روباتیک یا مکاترونیک ادامه تحصیل بدم
    کسی میدونه چطور میتونم پذیرش بگیرم؟
    ضمنا زبان انگلیسیم خوبه و میتونم یه تافل 100 به راحتی بگیرم وآلمانی رو هم دارم یاد می گیرم
    در مورد ددلاین ها هم اگه توضیح بدین ممنون میشم
    پیشاپیش ممنون

Junior Member

سلام بچه ها.
    من فارغ التحصيل رشته ي سخت افزار هستم، اما به مباحث "مكانيكي+كنترلي+سيستمي+الكت رونيك" خييلييي علاقه دارم. وقتي سرچ كردم،‌ متوجه شدم كه رشته ي مكاترونيك يه تلفيقي هست از اين رشته هايي كه من دوسش دارم. اما يه جا ازش بد گفتن، يه جا تعريف ازش كردن، يه جا بدجور كوبوندنش، يه جا ميگن بهتره به جاي اينكه چند رشته بخوني، يكي بخوني. بعد از كلي سرچ، گيجي من كم تر نشد هيچ، تازه بيشتر هم شد.
    حالا مي خواستم ازتون راهنمايي بگيرم. با توجه به اين مباحثي كه من بهشون علاقه دارم، همون سخت افزار رو واسه ارشد ادامه بدم بهتره، يا نه برم مكاترونيك چون گسترده تره، يا اينكه برم كنترل (با توجه به اينكه اكثريت مباحث بالا رو داره و تو اينترنت كمتر كوبونده شده) يا برم الك يا ؟؟؟
    واقعن چي كار كنم؟ بچه ها خواهشن راهنمايي كنيد، بدجوووووور گيج شدم.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)