صفحه 100 از 113 نخستنخست ... 5090919293949596979899100101102103104105106107108109110 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 991 تا 1,000 , از مجموع 1126

موضوع: تحصيل در استوني

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تحصيل در استوني

نقل قول نوشته اصلی توسط Solok نمایش پست ها
    دوستان سلام، امیدوارم که همگی خوب باشید.
    از دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در استونی هستن کسی اطلاع داره که آیا بانک ‌های استونی برای دانشجویان جدیدالورود ایرانی حساب باز میکنن یا نه؟

من الان ایتالیا هستم و هیچ بانکی برای بچه‌های ایران حساب باز نمیکنه به همین خاطر دارم برمیگردم.

ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره، پاسخ بده.

سلام، اگر منظورتون ورودی های سپتامبر بودن (اکثرا دانشگاه های استونی ورودی بهمن ندارند) که مشکلی برای افتتاح حساب نبوده برای دانشجویان ایرانی در استونی. البته بنده اطلاع خاصی از تغییر احتمالی قوانین در یکی دو ماه اخیر ندارم (اگر که این موضوع خیلی تازه هست در ایتالیا).

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Industrial Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط Alishun نمایش پست ها
    سلام، اگر منظورتون ورودی های سپتامبر بودن (اکثرا دانشگاه های استونی ورودی بهمن ندارند) که مشکلی برای افتتاح حساب نبوده برای دانشجویان ایرانی در استونی. البته بنده اطلاع خاصی از تغییر احتمالی قوانین در یکی دو ماه اخیر ندارم (اگر که این موضوع خیلی تازه هست در ایتالیا).
    ممنونم از پاسختون.
    بله، ظرف همین یکی، دو ماه اخیر این اتفاقات بعلت تحریم های بانکی افتاده. و هیچکدوم از بانکهای اینجا حاضر به افتتاح حساب برای جدیدالورود های ایرانی نیستند (مگر با یه سری مدارک خاص که گرفتنشون هم یکسال طول میکشه).
    بهمین خاطر میخواستم برای استونی اقدام کنم البته اگه اونجا هم مشکل احتمالی بانکی پیش نیاد.
    جسارتا میشه خواهش کنم اسم بانکی که اونجا بچه‌های ایران حساب بازمیکنن رو بگین که باهاشون ارتباط بگیرم.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Solok نمایش پست ها
    ممنونم از پاسختون.
    بله، ظرف همین یکی، دو ماه اخیر این اتفاقات بعلت تحریم های بانکی افتاده. و هیچکدوم از بانکهای اینجا حاضر به افتتاح حساب برای جدیدالورود های ایرانی نیستند (مگر با یه سری مدارک خاص که گرفتنشون هم یکسال طول میکشه).
    بهمین خاطر میخواستم برای استونی اقدام کنم البته اگه اونجا هم مشکل احتمالی بانکی پیش نیاد.
    جسارتا میشه خواهش کنم اسم بانکی که اونجا بچه‌های ایران حساب بازمیکنن رو بگین که باهاشون ارتباط بگیرم.
    خواهش میکنم. اکثر دانشجوها اینجا یا در Swedbank و یا در SEB حساب دارند.

سلام دوستان. من سی و یک سالمه و میخوام برای لیسانس کامپبوتر برای استونی اقدام کنم. هنوز دانشگاهو انخاب نکردم.
    1. ایا با توجه به سنم میتونم پذیرش بگیرم؟
    2. ابا سفارت استونی برای ویزای تحصیلی شرایط سنی داره؟
    3. مینیمم نمره ایلتس برای استونی چنده؟
    4. تمکن مالی برای سفارت چقدره؟ ایا باید بصورت گردش حساب باشه یا فقط مانده باشه؟
    5. باتوجه به تجربه شما ایا اصلا استونی رو پیشنهاد میکنید؟
    لازمه بگم که من قبلا ایتالیا درس میخوندم ولی دوسال پیش بخاطر مشکلات خانوادگی مجبور شدم برگردم. ممنون پیشاپیش

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط maury نمایش پست ها
    سلام دوستان. من سی و یک سالمه و میخوام برای لیسانس کامپبوتر برای استونی اقدام کنم. هنوز دانشگاهو انخاب نکردم.
    1. ایا با توجه به سنم میتونم پذیرش بگیرم؟
    2. ابا سفارت استونی برای ویزای تحصیلی شرایط سنی داره؟
    3. مینیمم نمره ایلتس برای استونی چنده؟
    4. تمکن مالی برای سفارت چقدره؟ ایا باید بصورت گردش حساب باشه یا فقط مانده باشه؟
    5. باتوجه به تجربه شما ایا اصلا استونی رو پیشنهاد میکنید؟
    لازمه بگم که من قبلا ایتالیا درس میخوندم ولی دوسال پیش بخاطر مشکلات خانوادگی مجبور شدم برگردم. ممنون پیشاپیش
    سلام
    1-من در مورد دانشگاه فنی تالین میتونم بگم یک بار از ادمیشن داشتم راجع به محدودیت سنی لیسانس میپرسیدم که جوابی که من متوجه شدم این بود که محدودیت خاصی وجود نداره از طرف دانشگاه ولی ترجیح بر زیر 30 سال هست (این مورد شما که 31 سالتون هست رو میتونید مستقیما از ادمیشن دانشگاه سوال کنید)
    2- چیزی داخل سایت سفارت مبنی بر محدودیت سنی قید نشده و این مسئله بیشتر مربوط به دانشگاه هست توی استونی به نظر ولی بهترین کار برای جواب قطعی به این سوال هم قطعا سوال از ادمیشن دانشگاه هست.
    3- حداقل 5.5 در همه اسکیل ها و اورال 5.5 (دانشگاه فنی تالین و دانشگاه تارتو)
    سوال چهارم و پنجمتون رو جوابش رو توی صفحه 99 همین تاپیک میتونید توی پست بنده مطالعه کنید.

سلام وقت بخیر.

من از کسانی ام که خیلی وقته دنبال استونی هست و امسال دیگه عزمم رو جزم کردم بیام استونی اما فقط و فقط یک مشکل دارم.
    مشکلم اینه که پدر مادرم در قید حیات نیستن و برای Legal Income نمیدونم چ فکری بکنم و چ مدرکی نشون بدم اما میتونم گردش و مانده خوبی نشون بدم.
    کلا مدرکی مبنی بر حقوق ماهانه قانونی ندارم، شما توصیه ای توی این مورد دارین؟ (چون واقعا نمیخوام ریجکت شم)

یه مساله دیگر هم مصاحبه هست، این که چطوری ثابت کنیم برمیگردیم ایران؟ همچین سوالی میپرسن؟

خیلی خیلی ممنون و شرمنده میشم بتونید کمی راهنمایی کنید.
    Never Give UP

Junior Member

با سلام
    جناب alishun چند سوال راجع به فرآیند پذیرش دارم ازتون. من تازه ثبتنام کردم و سایت بهم امکان ارسال پیام خصوصی تا 15 روز نمیده. متاسفانه من خیلی وقت ندارم
    لطف میکنید اگر به من شماره تون رو پیام خصوصی بدید تا بتونیم در وا نساپ صحبت کنیم. آدی تلگر ا م من هم mhfathi هست.
    پاینده باشید

سلام وقت بخیر.

من از کسانی ام که خیلی وقته دنبال استونی هست و امسال دیگه عزمم رو جزم کردم بیام استونی اما فقط و فقط یک مشکل دارم.
    مشکلم اینه که پدر مادرم در قید حیات نیستن و برای Legal Income نمیدونم چ فکری بکنم و چ مدرکی نشون بدم اما میتونم گردش و مانده خوبی نشون بدم.
    کلا مدرکی مبنی بر حقوق ماهانه قانونی ندارم، شما توصیه ای توی این مورد دارین؟ (چون واقعا نمیخوام ریجکت شم)

یه مساله دیگر هم مصاحبه هست، این که چطوری ثابت کنیم برمیگردیم ایران؟ همچین سوالی میپرسن؟

خیلی خیلی ممنون و شرمنده میشم بتونید کمی راهنمایی کنید.
    دوست عزیز چرا خودتون میل نمیزنین بپرسین؟ تعداد کمی این مشکل رو دارن برای همین شاید هیچکدوم از دوستان اطلاع نداشته باشن. میل یا زنگ بزنین خودشون کمکتون میکنن.

نقل قول نوشته اصلی توسط Alishun نمایش پست ها
    سلام خدمت همه دوستان عزیز
    بنده الان یک سال و نیم هست که تالین هستم به همراه همسرم
    دو سال پیش خوندن مطالب این سایت کمک زیادی به اومدنم کرد برای همین لازم دونستم که تا جای ممکن تجربیات خودم رو در اختیار بقیه قرار بدم. سعی میکنم توی این پست، جمع بندی ای از دانشگاه صنعتی تالین و زندگی در تالین رو در اختیار دوستان قرار بدم.
    اول از همه در مورد بحث پذیرش میتونم فقط روی دو رشته ی خاص صحبت کامل تری داشته باشم ( ارشد مکاترونیک و ارشد صنایع ). در این دو رشته تقریبا معدل شما و دانشگاهی که توش تحصیل کردید هیچ اهمیتی در گرفتن پذیرش و اسکالرشیپ ها نداره. مهم ترین بحث گرفتن پذیرش و همه اسکالرشیپ ها در مکاترونیک اسکایپ و در مهندسی صنایع امتحان ورودی به علاوه اسکایپ شماست. حتما پیشنهاد میکنم اگر برای یکی از این دو رشته میخواید بیاید به بنده پیام بدید تا در حد توانم تمامی موارد لازم رو برای گرفتن همه ی اسکالرشیپ ها بهتون بگم. در مورد بقیه رشته ها هم سعی میکنم با افرادی که توی این رشته ها در حال تحصیل هستن صحبت کنم و یا اون ها رو به شما وصل کنم.

دوم در مورد بحث سطح علمی من فقط میتونم در مورد رشته مکاترونیک صحبت قطعی کنم. سطح علمی دانشگاه فنی تالین در رشته مکاترونیک از لحاظ تئوری تقریبا فرقی با یک دانشگاه آزاد معمولی نداره و شاید هم ضعیف تر و در کل شاید سه یا چهار درس در کل دوره تحصیل نیاز به خوندن مطالب تئوری زیاد و فهم بالاتری داشته باشه ولی از مثلا از لحاظ عملی توی رشته مکاترونیک به مراتب بالاتر از بهترین دانشگاه های ایران مثل امیرکبیره. ( توی محیط دانشکده مکاترونیک اینجا ربات های گرونی هست که شما حق دارید آزادانه روشون کار کنید و ...). در کل سرمایه گذاری استونی در مکاترونیک بیشتر از تئوری روی عملی هست.

سوم در مورد بحث هزینه اقامت، بنده توی این یک سال و نیم از فرد مجردی نشنیدم که خوابگاه بهش نرسیده باشه که این یکی از نقاط قوت دانشگاه فنی تالین هست ( اجاره خوابگاه ها در یک اتاق دو نفره در یک باکس دو اتاقه بین 70 یورو تا 120 یورو بسته به خوابگاه و فصل هست). در صورت متاهلی اومدن فقط بحثی پیش میاد که اینجا یک خوابگاه متاهلی بیشتر نداره که اون هم الان تا مدت یک سال صف داره. هزینه اجاره فلت تقریبا 30 متر مربعی نزدیک دانشگاه تقریبا 400 یورو در یک ماه و نزدیک تر به مرکز شهر شاید بیشتر از 600 یورو باشه. پیدا کردن خونه توی تالین کار آسونی نیست ولی اصلا نشدنی هم نیست ولی برای اجاره رسمی خونه باید استونی حضور داشته باشین و کارت اقامت موقت گرفته باشید.

چهارم بحث خورد و خوراک، توی تالین افراد مجردی بودند که زیر 200 یورو خرج ماهیانه شون بوده و افرادی هم بودن که با 500 یورو هم راحت نیستند. این مبلغ کاملا مربوط به مدل زندگی شماست ولی در کل به نظر 300 یورو برای یک نفر زیاد هم ممکنه باشه (بر مبنای تجربه شخصی خودم که ماهانه با همسرم برای دو نفر تقریبا 400 یورو این ها میشه)

بحث پنجم ویزا هست. گرفتن ویزای دانشجویی استونی باید یکی از راحت ترین گرفتن ویزاهای شینگن باشه. من فقط نکته ای سعی میکنم اشاره کنم از تجربیات خودم . اینکه همسر میتونه همزمان با شما وارد استونی بشه و کارت اجازه اقامت معتبر استونی رو بگیره، دانشجو و همسر هر دو حق کار تمام وقت دارند (برای دانشجو به شرط این که حداقل تعداد واحد ها رو پاس کنه). مبلغی که سفارت برای تعهد مالی میخواد زیاد نیست (این رقم برای افراد مختلف خیلی متفاوت هست وبه نظر میاد خیلی برای دولت استونی مهم نیست) من شخصا مبلغی که برای خودم و همسرم گذاشتم نزدیک 5000 یورو بود به مدت سه ماه در بانک پارسیان (فک میکنم نزدیک به 2500 یورو بیشتر از کافی هم باشه). به علاوه این که اگر شما بورس دورا رو بگیرید تقریبا دیگه نیازی به نشون دادن مدرک مالی زیادی نیست.در ضمن ارائه بلیط برگشت لازم نیست برای ویزای دانشجویی.

من یک بار برای همیشه سعی میکنم این قضیه ویزا و اجازه اقامت رو برای دوستانی که قصد اومدن به استونی رو دارن توضیح بدم. این دوتا از هم جدا هستن. شما موقعی که تشریف میبرید سفارت یک فرم ویزای تایپ دی پر میکنید و یک اجازه اقامت برای تحصیل ( برای مستر دو ساله هست). شما اقدام برای اجازه اقامت رو میتونید از داخل استونی هم بکنید ولی به خاطر پروسه دوماهش تاکید میشه که توی سفارت انجام بدید که وقتی اومدید مثلا بعد از یک ماه آماده باشه کارت اقامتتون. اگر با همسرتون تشریف میارید یک فرم تایپ دی برای همسر و یک فرم اجازه اقامت با همسر برای ایشون هم باید پر کنید. برای اطلاعات بیشتر این قضیه سایت سفارت استونی در ترکیه یا گرجستان بسیار کامل هست.

بحث ششم در زمینه اقامت 5 ساله، دائم و پاسپورت. گرفتن اقامت 5 ساله استونی بسیار ساده هست. شما بعد از اتمام تحصیل در مقطع ارشد یا دکترا و یا بعد از ورود به کار درخواست اجازه اقامت ستلینگ میکنید که 5 ساله هست و هیچ مدرک اضافی ای از شما خواسته نمیشه و بعد از دو ماه به شما داده میشه. این نوع از اجازه اقامت امتحان زبان استونیایی ندارد. در مورد اقامت دائم استونی، تا اونجایی که بنده از پلیس استونی پرسیدم بعد از 7 سال از اومدنتون شما میتونید اقدام بکنید و امتحان زبان هم دارد. ولی در کل تا اونجایی که بنده اطلاع دارم گرفتن اقامت دائم استونی هم مشکلی نداره و بحث فقط در مورد پاسپورت هست که به هیچ عنوان با شرایط فعلی برای ایرانی ها نمیشه پاسپورت استونیایی گرفت چون استونیا فقط یک تابعیتی قبول میکنه. پس برای کسانی که قصدشون از مهاجرت گرفتن پاسپورت هست استونی آخرین گزینه هم نمیتونه باشه.

بحث هفتم کار در استونی هست. یکی از معایب استونی قطعا بحث کار هست. این کشور صنعتی نیست و به همین دلیل احتیاج به مهندس هم محدودتر هست ولی در کل دو کمپانی غول اریکسون و ای بی بی اینجا کارخونه های بسیار بزرگی دارن و خیلی از بچه های ایرانی اینجا هم توی کارخونه اریکسون به عنوان مهندس مشغول کار هستن گرچه ورود به این کمپانی هم اصلا کار ساده ای نیست ولی به هیچ عنوان نشدنی نیست. ورود به ای بی بی بسیار سخت تر از اریکسون هست به خاطر این که این کمپانی بیشتر علاقه به استخدام استونیایی ها و روس ها داره تا خارجی ها. به غیر از این دو کارخونه، تعداد انگشت شماری کمپانی مهندسی هست که خارجی ها رو استخدام میکنه.
    طبق بررسی های بنده، حقوق مهندس ها در استونی از 1000 یورو در ماه برای شروع کار به بالاست.

بحث هشتم کار متفرقه در تالین هست. کارهای متفرقه هم بعضا میشه پیدا کرد ولی بیشترشون به زبان استونیایی نیاز دارن ولی ریسپشنی هتل و رستوران، کار توی شرکت های آنالیز بازی های ورزشی و ... اینجا بیشتر بین دانشجو ها رواج داره که تقریبا حقوق 250 تا 800 رو میشه واسش در نظر گرفت (بسته به پاره وقت بودن یا تمام وقت بودن و ...). آخرین آماری که دارم شروع با ساعتی 3 یورو هست در این مدل کارها.

بحث نهم در مورد زندگی در تالین و استونیایی ها هست. تو این کشور به خاطر این که تازه مهاجرین رو داره به خودش میبینه بعضی اوقات نگاه خیلی خوبی به خارجی ها نیست (البته این به هیچ عنوان در مورد همه ی استونیایی ها صدق نمیکنه)، در کل مردم سردی هستن، ارتباط برقرار کردن باهاشون از سخت ترین کارهای دنیاست. در محیط دانشگاه، کاملا قضیه برعکس هست. اکثر کارمندان اجرایی دانشگاه بسیار بسیار خوش برخورد هستن و کمک رسان و به شدت به شما احترام میذارن ولی در محیط کاری و شهری کمتره این احترام. قشر تحصیل کردشون که انگلیسی صحبت میکنن معمولا رفتارهای خیلی بهتری دارن نسبت به پیرتر ها.

بحث دهم هم میتونه بحث کاغذ بازی و اداره جات و این ها باشه. توی استونی قطعا در هر اداره ای که شما برید موقعی که شما شروع به انگلیسی صحبت کردن کنید میرن و کسی رو میارن که بتونه با شما صحبت کنه. نکته مهم دیگه اینه که شما تقریبا هرکاری رو میتونید با اینترنت انجام بدید. مثالش هم سال قبل بنده رفتم یک اداره ای دو ساعت تو صف بودم همه پیر بودن اونجا وقتی نوبتم شد اون فرد مسئول اولین سوالش این بود که تو چرا اومدی اینجا وقتی با اینترنت میتونستی این کار رو بکنی و واسش واقعا عجیب بود حضور من.

در کل واقعا استونی رو پیشنهاد میکنم به کسایی که نمیتونن به هر دلیلی (معدل، مالی و یا ...) از کشورهای بهتر صنعتی اروپا (سوئد، فنلاند، آلمان و ...) پذیرش بگیرن و این که استونی میتونه یک سکوی پرش خیلی خوب برای رفتن به جای بهتری باشه. البته هستند عده ای هم که زندگی بلند مدت اینجا رو بدون گرفتن پاسپورت ترجیح دادن که این دیگه بحث شخصی هست.

امیدوارم که این مطالب به درد کسی بخوره و معذرت که خیلی خیلی طولانی شد کلام. اگر هم کسی از دوستان در استونی غلطی در صحبت های بنده پیدا کرد ممنون میشم اصلاح کنه.
    سلام. وقتتون بخیر. من درباره مصاحبه اسکایپ سوالی داشتم وبراتون خصوصی فرستادم، ولی گویا صندوقتون پره و پیامم رو دریافت نکردید

نقل قول نوشته اصلی توسط afshari2018 نمایش پست ها
    سلام. وقتتون بخیر. من درباره مصاحبه اسکایپ سوالی داشتم وبراتون خصوصی فرستادم، ولی گویا صندوقتون پره و پیامم رو دریافت نکردید
    من هم سوال دارم . اگر محبت بفرمایید به من هم پیام بدید.سپاسگزارم

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)