صفحه 1 از 56 123456789101151 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 560

موضوع: پاسخ به سوالات و مشاوره IELTS توسط Examiner

پیش فرض پاسخ به سوالات و مشاوره IELTS توسط Examiner

دوستان گرامی
    من پوریا اگزمینر یکی از سنتر های بریتیش کانسل هستم. تاپیک ها رو مطالعه کردم و متوجه شدم راهنمایی های دوستان صرفأ تجربیه و یا مدرسین آیلتس اظهار نظر کردن که بعضی یا درست و بعضی هم اشتباه بودند.(که این اظهار نظر ها هم کم و بیش تجربی بودند)
    آماده پاسخ گویی به سوالات دوستان در زمینه مهارتهای آیلتس هستم.
    در تاپیک مشاوره به منظور برنامه ريزي براي امتحان IELTS بحث رو شروع و حالا به اینجا انتقال دادم.
    سوالاتی که دوستان در تاپیک فوق مطرح کردن رو در ادامه میذارم.

چندتایی سوال رو خودم مطرح میکنم که فکر میکنم سوال اول سوال خیلی از دوستان باشه:
    اینکه مگه میشه یه non-native اگزمینر بشه؟
    جواب: بله میشه! ولی مراحل خیلی مشکلی داره اینجا اطلاعات بیشتر هست:
    اینجا

سوال دوم: لهجه در نمره دادن تأثیر داره؟
    خیر - ولی روان صحبت کردن موثره - هر چقدر Examiner رو بیشتر تحت تاثیر قرار بدید نمره بالاتری میگیرید.

سوال سوم: عوامل موثر بر رایتینگ:
    چهار فاکتور اصلی که بررسی میشه (بیشتر افراد میدونن اینا چیه! زیر برگه امتحانیتون رو نگاه کنید خلاصه اینا رو نوشته به اینا نمره از 9 داده میشه به هر فاکتور بعد جمع میبندن)
    Task Achievement - Coherence and Cohesion - Lexical Resource - Grammatical Range and Accuracy
    فاکتور های فرعی:
    Punctuation - Spelling- Paragraphing - Word Order و...
    بطور کلی به اسپیکینگ و رایتینگ دو مهارت Subjective هستند یعنی به شدت تحت تاثیر سلیقه قرار میگیرن.

سوال 4: امکان اعتراض به نمره آیلتس هست؟
    بله این کار در پروسه ای به نام EOR صورت میگیره. و برای مهارت تکی، دوتایی، سه تایی و حتی همه مهارتها میشه اعتراض داد. برگه هاتون همراه TRF میره لندن (برای بریتیش کانسل) یا میره استرالیا (برای IDP) برای تصحیح و 8 هفته طول میکشه جوابش بیاد. حدود یک سوم هزینه آزمون اصلی بابت EOR ازتون میگیرن که نمرتون رو بعد تصحیح اجازه ندارن کم کنن ولی اگه بدون تغییر باقی بمونه پولتون سوخت میشه TRF قبلی مجدد ارسال میشه ولی حتی اگه یکی از مهارتها زیاد بشه پولتونو پس میدن و TRF جدید ارسال میشه.
    مهم: اگر اگزمینر سه بار برگه هاش EOR بشه و هر بار نمره ای که داده افزایش پیدا کنه گواهیش باطل میشه.

سوال مهم 5: چرا بعضی سنتر ها بهتر نمره میدن بعضی ها بدتر!؟
    نمره Listening و Reading که ثابته ولی یه عامل داره به نام درجه سختی که همراه سوالها به دفتر بریتیش کانسل ارسال میشه. اشتباهات در امتحان
    آسون تر بیشتر
    Panalize میشه!!!

نمره Writing و Speaking تحت تاثیر سه عامل اصلیه:
    1. اولین و مهمترین فاکتور: دستورالعمل منطقه ای British Council
    (Regional Instructions)
    2. سلیقه Examiner
    3. شرایط کشور برگزاری آزمون ( بطور سربسته میگم: سازمانی که در ایران بطور کاملا غیرقانونی در برگزاری آزمونهای بین المللی دخالت میکنه برای اگزمینر ها دستورالمعل خاص خودشو هرساله ارائه میکنه! برای همینه بین نمرات داخل ایران و خارج از ایران از نیم تا یک نمره اختلاف هست)

پیش فرض پاسخ : پاسخ به سوالات و مشاوره IELTS توسط Examiner

نوشته اصلی توسط vahabr1987
    توی اسپیکینگ اگر از حفط بگی چی؟ من یه مشت لغات قلنبه سلنبه به کار بردم و همش رو با جمله حفظ کرده بودم.مثلا یه کلمه بود : keen wit. ولی اگزمینرم می قهمید. یه مشت جمله هم از تو فیلما یاد گرفته بودم که گفتم .

فرض کنید یه نفر که تازه فارسی یاد گرفته بیاد یه سری کلمات و جملات رو که توی فیلم دیده براتون بگه! دقیقا همون حسی که شما پیدا میکنید تصور کنید... همین حس ها رو به اگزمینر دارید انتقال میدید! خیلی راحت میفهمه و به جملاتی که مطمئنه خودتون ساختید نمره میده!

نوشته اصلی توسط Nakh0d4
    البته من با نظر دكتر زارع بيشتر موافقم كه ميگفت تو رايتينگ 2 عامل باعث ميشه كم نمره بدن اوليش اينكه خود اگزمينرا ايران رايتينگشون در حد 8 هم نيست پس چجوري ميتونن تشخيص بدن كه 9 بدن و دومين عاملش بخل ما ايرانياست كه نميتونيم ببينيم كسي نمره بگيره

دوست عزیز نظر اول کاملأ غیر کارشناسیه و متاسفانه از بی اطلاعی سرچشمه میگیره! کسی که به عنوان اگزمینر بهش Certificate میدن باید در دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ نمره 9 رو کسب کرده باشه. پارتی بازی(!) هم نمیشه خیالتون راحت!
    نظر دوم رو کم و بیش قبول دارم عرض کردم که این دو مهارت Subjective هستند.

برای اثبات صحبت اولم به لینک زیر مراجعه کنید:
    اینجا

نوشته اصلی توسط IELTSQuestions
    دوست عزیز نظر اول کاملأ غیر کارشناسیه و متاسفانه از بی اطلاعی سرچشمه میگیره! کسی که به عنوان اگزمینر بهش Certificate میدن باید در دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ نمره 9 رو کسب کرده باشه. پارتی بازی(!) هم نمیشه خیالتون راحت!
    نظر دوم رو کم و بیش قبول دارم عرض کردم که این دو مهارت Subjective هستند.

برای اثبات صحبت اولم به لینک زیر مراجعه کنید:
    اینجا

یه سوال دیگه: اگر توی رایتینگ هم از نمونه های مشابه استفاده کنیم بازم نمره کم میکنند؟بعد اینکه تسک 1 هم نمره ای داره اصلا؟من فکر میکنم خیلی ضعیفه نقشش. تسک 2 خیلی مهمتره. در مورد ریدینگ و لیسنینگ: اگر به جای TRUE مثلا بنویسیم true یا True به عنوان صحیح در نظر گرفته میشه؟ اسامی خاص چطور؟باید با کاپیتال بنویسیم؟ در مورد کتابهای کمبریج: آیا نمونه های واقعی آزمون هستند؟ یا نه؟
    بعد اگر توی یک ریدینگ یه سوال غلط باشه چی کارش میکنن؟ مثلا پرسیده باشه این نویسنده چند تا کتاب نوشته؟ باید یک عدد تو پاسخنامه بنویسیم. ولی اصلا چنین عددی در متن وجود نداره.

یه سوال دیگه: 1)اگر توی رایتینگ هم از نمونه های مشابه استفاده کنیم بازم نمره کم میکنند؟2)بعد اینکه تسک 1 هم نمره ای داره اصلا؟من فکر میکنم خیلی ضعیفه نقشش. تسک 2 خیلی مهمتره. در مورد ریدینگ و لیسنینگ:3) اگر به جای TRUE مثلا بنویسیم true یا True به عنوان صحیح در نظر گرفته میشه؟4) اسامی خاص چطور؟باید با کاپیتال بنویسیم؟5) در مورد کتابهای کمبریج: آیا نمونه های واقعی آزمون هستند؟ یا نه؟
    6)بعد اگر توی یک ریدینگ یه سوال غلط باشه چی کارش میکنن؟ مثلا پرسیده باشه این نویسنده چند تا کتاب نوشته؟ باید یک عدد تو پاسخنامه بنویسیم. ولی اصلا چنین عددی در متن وجود نداره.

1) سوالات آیلتس به ندرت پیش میاد تکراری باشند! بنابراین همیشه پاسخهایی که برای یه رایتینگ خاص حفظ کردید مطابقتی با سوال نخواهد داشت! یعنی حقیقتش من تا حالا ندیدم سوال آیلتس تکراری باشه! بنابراین نمونه مشابه فقط موقعی بدرد میخوره که سوال دقیقأ اون چیزی باشه که شما براش متن حفظ کردید! به طور کلی اینجور روش ها رو دورش رو یه خط قرمز بکشید! که اگه بفهمن کپی کردید نمرتون از 3 حساب میشه به
    جای 9.

2) مگه میشه نمره نداشته باشه؟ نمرش دقیقأ اینجوری محاسبه میشه:
    نمره تسک 1 از 9 ضربدر 0.33 + نمره تسک 2 از 9 ضربدر 0.66 = نمره خام --> نمره خام گرد میشه و از 9 محاسبه میشه

3) یه کسایی هستند که ریدینگ و لیسنینگ رو تصحیح میکنن بهشون میگن Clerical Marker که بر اساس دستوالعمل همه رو درست باید بگیرن مگه یکیشون خیلی سخت گیر باشه. ولی معمولا همه رو درست میگیرن. ولی ترحیج بر اینه که با حروف بزرگ بنویسید.

4) فقط حرف اول رو در مورد لسنینگ برای
    اسم و آدرس و اسامی خاص
    بزرگ بنویسید.

5) خیلی مشابه آزمون واقعی هستند ولی طراحی شده هستند. حتی نمونه رایتینگهای توی کتاب کار خود طراح ها هست که لزومأ ممکنه نمره بالایی نگیره! سوالات آزمون آیلتس هیچ وقت منتشر نمیشه.

6) لطف کن این سوالت رو برام بیشتر باز کن متوجه نمیشم!

1) سوالات آیلتس به ندرت پیش میاد تکراری باشند! بنابراین همیشه پاسخهایی که برای یه رایتینگ خاص حفظ کردید مطابقتی با سوال نخواهد داشت! یعنی حقیقتش من تا حالا ندیدم سوال آیلتس تکراری باشه! بنابراین نمونه مشابه فقط موقعی بدرد میخوره که سوال دقیقأ اون چیزی باشه که شما براش متن حفظ کردید! به طور کلی اینجور روش ها رو دورش رو یه خط قرمز بکشید! که اگه بفهمن کپی کردید نمرتون از 3 حساب میشه به
    جای 9.

2) مگه میشه نمره نداشته باشه؟ نمرش دقیقأ اینجوری محاسبه میشه:
    نمره تسک 1 از 9 ضربدر 0.33 + نمره تسک 2 از 9 ضربدر 0.66 = نمره خام --> نمره خام گرد میشه و از 9 محاسبه میشه

3) یه کسایی هستند که ریدینگ و لیسنینگ رو تصحیح میکنن بهشون میگن Clerical Marker که بر اساس دستوالعمل همه رو درست باید بگیرن مگه یکیشون خیلی سخت گیر باشه. ولی معمولا همه رو درست میگیرن. ولی ترحیج بر اینه که با حروف بزرگ بنویسید.

4) فقط حرف اول رو در مورد لسنینگ برای اسم و آدرس و اسامی خاص بزرگ بنویسید.

5) خیلی مشابه آزمون واقعی هستند ولی طراحی شده هستند. حتی نمونه رایتینگهای توی کتاب کار خود طراح ها هست که لزومأ ممکنه نمره بالایی نگیره! سوالات آزمون آیلتس هیچ وقت منتشر نمیشه.

6) لطف کن این سوالت رو برام بیشتر باز کن متوجه نمیشم!

اخه ما توی امتحان متنمون راجع به یه دانشمند بود. بعد تو سوالات پرسیده بود که این دانشمند چند تا کتاب نوشته؟ ولی اصلا توی متن نبود. حتی دوستم که 8.5 شد گفت من ندیدم جوابشو. یعنی اصلا نبود.این سوال خوب غلطه دیگه. چی کارش میکنن؟منظورم اشتباهات انسانی هست
    .
    من اون سری رایتینگ 5.5 شدم چون آف نوشتم. ولی تاسک 1 سه تا pie بود که نمونه اش رو قبلا توی پلاس 2 دیده بودم و فقط عدداش رو عوض کردم. بعد اگر رایتینگ در تسک 2 رو آف بنویسی چقدر نمره کم میکنن؟ آخه موضوع خواسته بود چرا بعضیا درس خوندن توی دانشگاه رو مشکلتر از درس خوندن توی school می بینند ولی من تفاوت درس خوندن توی دانشگاه و خونه رو براش نوشتم
    .

اخه ما توی امتحان متنمون راجع به یه دانشمند بود. بعد تو سوالات پرسیده بود که این دانشمند چند تا کتاب نوشته؟ ولی اصلا توی متن نبود. حتی دوستم که 8.5 شد گفت من ندیدم جوابشو. یعنی اصلا نبود.این سوال خوب غلطه دیگه. چی کارش میکنن؟منظورم اشتباهات انسانی هست .
    من اون سری رایتینگ 5.5 شدم چون آف نوشتم. ولی تاسک 1 سه تا pie بود که نمونه اش رو قبلا توی پلاس 2 دیده بودم و فقط عدداش رو عوض کردم. بعد اگر رایتینگ در تسک 2 رو آف بنویسی چقدر نمره کم میکنن؟ آخه موضوع خواسته بود چرا بعضیا درس خوندن توی دانشگاه رو مشکلتر از درس خوندن توی school می بینند ولی من تفاوت درس خوندن توی دانشگاه و خونه رو براش نوشتم.

متاسفانه باید بگم در این مورد این سوال غلط به ضرر شما تموم میشه چون بعد امتحان اصلا بررسی صورت نمیگیره به دلیل اینکه قبلا چند بار سوالات رو از مسیرهای استاندارد سازی عبور میدن!

زیر برگه رایتینگ رو نگاه کن یه جا داره نوشته Off Topic! اگه اگزمینر اونو تیک بزنه با توجه به اینکه چقدر آف نوشتی بین 0.5 تا 1.5 نمره ازت کم میکنن. ولی اگه کاملا راجع به یه موضوع غیر مرتبط بنویسی نمرت رو از 6.75 میدن. مثلا گفته باشه خطرات آلودگی هوا رو بنویس شما بری راجع به گرسنگی و راه حل هاش در آفریقا بنوسی نمره میشه از 6.75.
    کلا نمره Task Achievement رو از دست میدی.

متاسفانه باید بگم در این مورد این سوال غلط به ضرر شما تموم میشه چون بعد امتحان اصلا بررسی صورت نمیگیره به دلیل اینکه قبلا چند بار سوالات رو از مسیرهای استاندارد سازی عبور میدن!

زیر برگه رایتینگ رو نگاه کن یه جا داره نوشته Off Topic! اگه اگزمینر اونو تیک بزنه با توجه به اینکه چقدر آف نوشتی بین 0.5 تا 1.5 نمره ازت کم میکنن. ولی اگه کاملا راجع به یه موضوع غیر مرتبط بنویسی نمرت رو از 6.75 میدن. مثلا گفته باشه خطرات آلودگی هوا رو بنویس شما بری راجع به گرسنگی و راه حل هاش در آفریقا بنوسی نمره میشه از 6.75.
    کلا نمره Task Achievement رو از دست میدی.

fبا تشکر از شما و پاسخگویی دقیق شما
    لطفا بفرمایید در خصوص دامنه لغاتی که یک داوطلب ایلتس باید داشته باشد. ایا در این زمینه چیز واضحی وجود دارد مثلا فرضا گفته شود این چهار تا کتاب لغت و ووکبیولاری مخصوص ایلتس است و اینها را بخوانید و با تسلط کامل بر این چهار کتاب شما می توانید در امتحان موفق شوید یا اینکه اصولا چنین چیزی وجود ندارد و داوطلب باید محدود به خواندن آن چهار کتاب فرضی نباشد و هر چه می تواند بخواند و بخواند و دامنه لغات عظیمی باید داشته باشد.
    در این مورد برای اکثر کاربران ابهام وجود دارد. لطفا بفرمایید کدام یک از این دو حالت محدود و نامحدود مورد توجه برنامه ریزان رسمی ایلتس است؟

نوشته اصلی توسط ITALY2006
    fبا تشکر از شما و پاسخگویی دقیق شما
    لطفا بفرمایید در خصوص دامنه لغاتی که یک داوطلب ایلتس باید داشته باشد. ایا در این زمینه چیز واضحی وجود دارد مثلا فرضا گفته شود این چهار تا کتاب لغت و ووکبیولاری مخصوص ایلتس است و اینها را بخوانید و با تسلط کامل بر این چهار کتاب شما می توانید در امتحان موفق شوید یا اینکه اصولا چنین چیزی وجود ندارد و داوطلب باید محدود به خواندن آن چهار کتاب فرضی نباشد و هر چه می تواند بخواند و بخواند و دامنه لغات عظیمی باید داشته باشد.
    در این مورد برای اکثر کاربران ابهام وجود دارد. لطفا بفرمایید کدام یک از این دو حالت محدود و نامحدود مورد توجه برنامه ریزان رسمی ایلتس است؟

آزمون آیلتس به هیچ وجه یه آزمون بی نقص و Perfect نیست! و واقعا چهارچوب دقیقی در مورد تعداد لغاتی که زبان آموز باید بلد باشه وجود نداره.
    بهتره بگم هر چی بیشتر بدونید بهتره! اما دونستن معنی لغت لزومآ به معنای دونستن کاربرد اون نیست! مثلا لغت make up و compensate توی دو زمینه غیر رسمی و رسمی معمولا بکار میرن! و استفاده از یکی به جای دیگری ضعف زبانی رو نشون میده و برای همین اگزمینر به این مورد خیلی خوب توجه میکنه. (البته این لغت "جبران کردن" فقط در حد یه مثال بود که به ذهنم رسید)
    پس نهایتأ: بهتره تا میتونید لغت یاد بگیرید اما لطفا و خواهشا با کاربرد! نه الکی و غیر اصولی فقط بخواید حفظ کنید!
    یکی از راههایی که پیشنهاد میکنم خوندن متون آکادمیک و درآوردن لغتها و طرز استفاده از اونها از دیشکنری هست. برای کسی که عجله داره پیشنهادم اینه که روش یادگیری خودشو کشف کنه! مثلأ بعضی با شنیدن یاد میگیرن، بعضی با نوشتن، و حتی بعضی فقط میتونن با جمله سازی کلمه رو به خاطر بسپارن.
    یعد از فراگیری لغت حتما سعی کنید اونو بکار ببرید ترجیحا توی یه کلاس Free Discussion مثلا! البته به شرطی که به مدرس بگید حتما اشتباهات شما رو تصحیح کنه!

Junior Member

واقعا خدارو شکر که بلا آخر یه نفر پیدا شد که بشه به صحبت‌ها و رهنمايي هاش اطمینان کرد. تو تایپیک قبلی‌ صحبت‌های متناقض زیاد بود. چون همه فقد تجربه شخصی خودشونو میگن و کسی‌ نمیدونه پشت در‌های بسته چی‌ می گذره!! واقعا ممنون بابت وقتی‌ که مي زاريد.

سوالي که من دارم راجع به سایت سیمون هست که خیلی‌ از بچه‌ها ازش استفاده می‌کنن واسه نوشتن رایتینگ. می‌خواستم اگه زحمتی نیست یه نگاه به این سایت بندازید و بهمون بگید که چه قد می‌شه به نکات و دستور العمل‌های این سایت اعتماد کرد. چون خود آقای سیمون میگه کهex- examiner هست و به نمونه‌های رايتينگي که خودش می‌نویسه ۹ میده همیشه.
    و اینکه یه منبعی که توش در مورد کلماتی‌ که انگلیسی زبان‌ها كه در گفتار روز مرشون استفاده میکنن اگه می‌شه معرفی‌ کنید. چون همون جور که گفتید استفاده از کلمات قلمبه سلمبه که کاربردی نداشته باشه تو زبان انگلیسی‌ بالانس گفتگو رو از بین میبره. مثل اینکه تو فارسی بخوایم بگیم بلند شو تا بریم و به جاش بگیم برخیز تا بریم!

صفحه 1 از 56 123456789101151 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)