نقل قول نوشته اصلی توسط s30min نمایش پست ها
من با بخش اینکه نگران تحریم و قیمت دلار و...کاملا موافقم (البته همه امون میدونیم که مسئول این کار قطعا مردم نیستند)...در مورد اینکه به خیلی جاها قراره برسیم چون هنوز یه سال شده اومدم نمی تونم بگم که واقعا میشه اینجا به یه جای خوبی رسید یا نه...چون تا اینجای کار که هیچ کدوم از کسایی که میشناسم و مهاجرتی اومدن اگه در خوش بینانه ترین حالت کار مرتبط پیدا کردن در حد یه entry level دارن حقوق می گیرن...و در هنگام layoff هم جزو گزینه های اول شرکت هستند...
اتفاقا یکی از چیزهایی که من تو این مدت اینجا بهش رسیدم اینه که ریا، دروغ و ...همه خصوصیات انسانی هستند و ربطی به نشنالیتی ندارند اینه که این خصوصیات تو ایران بیشتر دیده میشه به خاطر اینه سیستم بر این اساس داره مردم ارزشیابی می کنه مطمئن باشید یه امریکایی ببرید تو سیستم ایران اونم شروع می کنه به پاچه خواری همون طور که در میان ایرانی هایی که اینجا هستند شما پشتکار و تلاش زیاد میبینید چون به پشتکار شما امتیاز میدن پس مقصر بازم مردم نیستند بلکه سیستم هست ...در صورتی که من قبلا فکر می کردم چرا فلانی اینطوری چرا اون یکی اینطوریه الان که دور شدم میبینم اینجا هم جاش بیوفته همه خصوصیات منفی که از هم وطنام سراغ داشتم تو تک تک اینا بروز می کنه... در مورد کار از دست دادن هم فقط در همین حد بگم که تو کتابخونه یه آیل بزرگ فقط در مورد کاریابی و ..هست و فقط خدا میدونه چند تا مرکز خدمات برای جست و جوی کار تو تورنتو هست که همه اینا نشونه اینه که اصلا اصلا کار پیدا کردن و از همه بدتر کار نگه داشتن اینجا کار راحتی نیست....در مورد دانشگاه نظری ندارم چون کاملا از فضای دانشگاه دور افتادم...در مورد ماشینم در تورنتو فقط ماهیانه بایت 500 دلار بابت هزینه بنزین و بیمه بدید که مینیمم حقوق فکر کنم 1500 تا بعد از تکس باشه و مینمم اجاره هم 800-900 حالا چه جوری میشه با اولین حقوق بدون داشتن پس انداز از ایران ماشین خرید؟درسته هزینه اولیه خرید ماشین اینجا کمتره اما در عوض شما هر ماه 500 دلار میدید به بنزین و بیمه که اگه از کار بیرونت کنن باید بیمه اتون فریز کنید و ماشینتون روشن نکنید!!!
تمام اونایی که من میشناسم و اومدن اینجا از زمان فارغ التحصیلی با اینکه کمتر تلاش کردن وضعیتشون از من بهتره.
به هر حال این ریا و .... عاملش هرچی که میخواد باشه مانع از این میشه که برای برخی افراد قابل تحمل باشه.
و اما در مورد حقوق حداقل من چیزی نگفتم چون با حداقل حقوق در ایران حتی نمیشه زنده موند چه برسه به ماشین.
ببینید ما نمیخوایم در این تاپیک به ریشه این مسایل بپردازیم، هدف اینه که چه مسایلی باعث شده که ما بیایم اینجا، یا بمونیم اینجا یا برگردیم. وگرنه مسلم هست که هر کسی که وارد ایران بشه همونطوری رفتار میکنه. تمام نکته اینجاست که برخی ها نمیخوان اونطوری رفتار کنند پس مهاجرت می کنند. قبلا هم گفتم آیه های 97 تا 100 سوره نسا کاملا گویای منظور من هست.