صفحه 104 از 190 نخستنخست ... 454949596979899100101102103104105106107108109110111112113114154 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,031 تا 1,040 , از مجموع 1892

موضوع: دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه دولتی

Member
    رشته و دانشگاه
    PhD Candidate in Law, University of Fribourg, Switzerland

پیش فرض پاسخ : دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه دولتی

سلام دوستان محترم , من روند اپلای رو شروع کرده ام , ولی سوالاتی به شدت ذهن من رو مشغول خودش کرده که ترجیح می دم اینجا با شما دوستان در میان بذارم تا شاید کسی مانند من باشه بتونه کمک کنه . من قسمت ویکی اپلای , تاپیک ها و کامنت های زیادی رو در مورد شرایطی که الان باهاش مواجه هستم خوندم ولی متاسفانه نظرات اونقد پراکنده و مختلفه که کاملا گیج شدم و الان در پی یک راه حل قاطع و جامع می گردم.اول شرایطم رو توضیح می دم بعد سوالات رو می پرسم , باعث افتخار من هستش اگر نظرتون رو بگید . پیشاپیش عذر خواهی می کنم که سوالاتم طولانی می شه .

ده شهریور امسال تاریخ فراغت از تحصیل من از مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری دوره ی شبانه هستش , هیچ گونه بدهی پولی به دانشگاه هم ندارم.از اونجا که که شرایط معافیت از خدمت رو ندارم , الان در فرجه ی یک ساله ی بعد از فراغت از تحصیل قرار دارم و قصد دارم برای مقطع کارشناسی ارشد به چند دانشگاه خارجی اپلیکیشن بفرستم . تا مدت کوتاه دیگه ای مدرک موقت(نه اصلی) کارشناسی رو دریافت می کنم .

1-مشکل اول : با یک تعارض در مقررات مواجه هستم و اون هم اینه که اوّلا : دانشگاه های مقصد من برای پذیرش دادن به افراد اصل مدرک کارشناسی که ترجمه ی رسمی شده باشه رو می خوان دوما : در صورتی که مطابق مقررات داخلی تا شما سربازی نری یا اینکه در یک مقطع بالاتر تحصیلی قبول نشی اصل مدرک رو بهت نمی دن . در واقع مطابق شرایط من , گرفتن پذیرش منوط هست به داشتن مدرک اصلی کارشناسی که مطابق مقررات داخلی ظاهرا اون رو به من نمی دن .

2-مشکل دوم : فرض کنیم عده ای به من می گن خب چرا با مدرک موقت کارشناسی پذیرش نمی گیری ؟ مطابق نظر بسیاری از دوستان در این فروم مهر وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه بر روی مدرک موقت کارشناسی و ریز نمرات نمی خوره و به علاوه , وزارت علوم مدرک موقت رو تایید نمی کنه و این مدرک موقت قابل ترجمه رسمی هم نیست . پس چطور می شه مدرک موقتی که ارزش ترجمه رسمی رو نداره و مهر روش نمی خوره رو به خارج فرستاد و پذیرش گرفت ؟

3- مشکل سوم : به فرض محال همین مدرک موقت رو ترجمه کردیم به یه روش های عجیبی و فرستادیم دانشگاه خارجی . ببینید خیلی از دانشگاه ها اگه دقیقا اون چیزی که از شما خواستن رو بهشون ندید یا اصن رد می کنن درخواست پذیرش شما رو یا بهتون پذیرش مشروط می دن . مشکل تازه از اینجا شروع می شه : مطابق سایت سامانه ی نشا وزارت علوم یکی از شرایط ثبت نام در این سامانه داشتن پذیرش غیرمشروط از دانشگاه خارجی است(برای ادامه ی پروسه ی داخلی صدور مجوز خروج از کشور) . یعنی چی ؟ یعنی بنده که در فرجه ی یک ساله قرار دارم و معافیت تحصیلی دوره ی کارشناسیم ابطال شده برای اینکه بتونم دوباره معافیت تحصیلی بگیرم(از سایت نشا و سازمان وظیفه ) تا بتونم از کشور خارج شم باید پذیرش قطعی داشته باشم در حالی که همین پذیرش قطعی منوط است به داشتن اصل دانشنامه کارشناسی رسمی و تایید شده که قابل ترجمه باشه و مطابق مواردی که گفتم این اصل ها رو به من نمی دن و تاییدش نمی کنن ! جالبه نه ؟

4-البته من قبل از اینکه فارغ التحصیل بشم ریز نمراتم رو گرفتم : الان یک گواهی دارم به اسم گواهی ریز نمرات که روش امضاء مدیر کل آموزشی دانشگاهمونه و مهر دانشگاهمون روش خورده و حاوی اینه که آقای فلانی با فلان مشخصات با این عکس با فلان معدل کل در این دانشگاه مشغول تحصیله . در 2 صفحه هم ریز نمراتم به همین گواهی پیوست شده که روی هر دوی این دو برگ مجددا هم مهر مدیریت آموزشی دانشگاه خورده هم امضاء همون آقا. ولی در صفحه ی آخر ریز نمرات نوشته شده که " این کارنامه بدون مهر و امضاء فقط برای اطلاع دانشجو صادر شده است و ارزش دیگری ندارد " . مسوول دانشگاه گفت علیرغم اینکه این عبارت روش نوشته شده وقتی ما این رو مهر و امضاء کرده ایم یعنی ارزش ترجمه رسمی داره ! اینجا سوال اینه که : الان این گواهی و پیوست هاش " رسمی و تایید شده " محسوب می شه و مرجعی که اون رو تایید کرده دانشگاه خودمون بوده ؟ یا اینکه این مدرک رسمی هستش ولی تایید شده نیست و مرجع تایید کنندش وزارت علومه ؟ و احیانا اگر تایید شده نیس و باید وزارت علوم تاییدش کنه , چنین چیزی که من دارم رو اصن تایید می کنن یا مطابق پاراگراف های بالا که من نوشتم تایید کردنش منوط به اینه که من اصل مدرک رو داشته باشم و الان که اصل مدرک رو ندارم اون رو تایید نمی کنن و در نتیجه با همون مشکلات فوق الذکر مواجه می شم و نمی تونم اون رو ترجمه رسمی کنم ؟

یهو وزارت علوم بیاد بگه که آقا شما حق تحصیل در خارج اصن نداری بدّو برو سربازی ! اینطوری بهتره بخدا آدم رو هم این شکلی روانی نمی کنه ! دوستان من اکثر کامنت های تاپیک های مختلف رو خوندم که راجع به کسانی بوده که یا هنوز فارغ التحصیل نشدن , یا دانشگاه آزاد درس خوندن ( که روندش متفاوته) یا اصن معافند یا .... شرایط امثال بنده متفاوته به نظرم , لطفا کسی که همانند من بوده یا هست و راه حلی برای این قضیه می دونه من رو کمک کنه .

با سپاس , کیارش .

Junior Member

سلام دوستان
    من چندین صفحه آخر این تاپیک و خوندم و به این جمع بندی رسیدم. ممنون میشم اگه بررسی کنید ببنید درست متوجه شدم یا نه.
    من دانشجوی ترم هفتم کارشناسی روزانه دانشگاه دولتی در تهران هستم. تا الان 106 واحد را گذراندم و باقی واحد ها انشاا.. در این دو ترم باقی مانده! چون درسم تمام نشده تنها مدرکی که میتوانم با آن اپلای کنم ریز نمرات 6 ترم گذشته است. این ریز نمرات باید به ترجمه شود و سپس فرستاده شود ( یا بصورت آنلاین در سیستم دانشگاه مقصد ثبت شود) ، ریز نمرات به 2 صورت قابل گرفتن است:
    1) غیر رسمی unofficial
    که در این صورت مهر دانشگاه بر روی آن نمیخورد (درست است؟) . برخی دانشگاه ها ریز نمرات را بصورت انگلیسی هم میدهند. باقی دانشگاه ها باید ریز نمرات فارسی را گرفت و ترجمه کرد، طبیعتا چون ریز نمرات غیر رسمی است ترجمه آن هم غیر رسمی است. مطلبی که متوجه نشدم این است که آیا دانشگاه ریز نمرات غیر رسمی را ارسال میکند؟ ( یعنی در پاکت دانشگاه و از آدرس دانشگاه برای مقصد ارسال شود؟)

2) رسمی ( (official
    به دلیل آنکه من تعهد خدمت دارم دانشگاه به هیچ عنوان پیش از تصویه حساب به من ریز نمرات رسمی را نمیدهد ( درست است؟) پس برای گرفتن ریز نمرات رسمی باید پول این 6 ترم را بدهم. آیا این کار بعدا مشکلی ایجاد نمیکند ( در خصوص طول مدت تحصیل ، سربازی ، و آیا پس از تصویه آن 6 ترم ، تکلیف 2 ترم آینده چه میشود؟ آیا باید در ابتدا/ انتهای هر ترم آن ها را حساب کنم و یا اینکه می ماند برای بعد از فارغ التحصیلی و هنگام دریافت دانشنامه؟ همچنین نرخ آن ترم باقی مانده نیز با توجه به سال ورودی من تعیین میشود یا با نرخ دیگری؟)
    تنها تفاوت این این دو ، مهری است که دانشگاه بر روی ریز نمرات رسمی میزند ( درست است؟) . آیا دانشگاه ریز نمرات رسمی را در پاکت دانشگاه و ارسال میکند؟

نکته آخر اینکه آیا ریز نمرات هم باید به تائید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ( یا وزارت علوم ؟ ) برسد یا هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق میکند؟ به مدرکی که به تائید این ارگان ها رسیده باشد چه میگویند؟ خیلی رسمی؟

بالطبع تنها ریزنمرات رسمی دانشگاه را میتوان به تایید این سازمان ها رساند ( درست است؟) . دوستان اشاره کرده بودند که اگر ریزنمرات رسمی را برای ترجمه به دارالترجمه بدهیم خودشان به دنبال گرفتن این تائیدیه ها میروند. حال اگر از دانشگاه ریزنمرات انگلیسی را بگیریم، چگونه باید تائییدیه این سازمان ها را بگیریم؟

سوال دیگر اینکه مهر داراترجمه برای مدارک ضروری است؟ این مهر بر روی هر 2 ریز نمره رسمی/غیر رسمی که توسط داراترجمه انجام شده باشد میخورد؟ تکلیف ریز نمراتی که ازدانشگاه بصورت انگلیسی دریافت میشود چیست؟

واقعا از زمانی که برای پاسخگویی میگذارید(/ میگزارید؟!) سپاسگزارم. ممنون.

سلام ببخشید یه سوال داشتم. من میخوام با کاریابی مدارکم رو آزاد کنم. بهمن آزاد میشه ولی آذر دارم از ایران میرم چون پذیرش دارم. میخوام یه ایمیل بزنم به دانشگاه و ازشون بپرسم آیا میتونن تا مارچ بهم فرصت بدن که مدرکمو ببرم یا نه. میشه تو توضیحات و متن انگلیسیش کمکم کنید. مثلا یه نمونه ایمیل بگید چی بزنم.

Junior Member

سلام به همه دوستان
    منم یه سری سوال مثله سوالای دوستمون m2014 داشتم. من الآن تازه کنکور دادم و تا 4 روز آینده فرصت دارم که ثبت نام کنم. در حال حاضر یک ماه و نیمه که برای معافی پزشکی اقدام کردم و می دونم که که به احتمال 90 درصد تا ماه آینده معافیم رو خواهم داشت. کار اقامتم جور شده و الآن PR کانادا رو هم دارم. ولی چون زبانم خیلی خوب نبود و می دونستم که معافیم صد در صده برگشتم که معافیمو بگیرم و تو این مدت زبان هم بخونم. حالا همینجوری کنکور دادم و رشته ای که می خوام اونجا بخونم رو اینجا توی دانشگاه دولتی قبول شدم. و همینطور آزاد. از چند منبع هم شنیدم که اگه حتی یه ترم هم اینجا با معدل الف پاس کنم اون طرف برای پذیرش کمک می کنه. چون به هر حال اینجا دانشو هم بودم و چند واحد رو هم به خوبی پاس کردم! یه جورایی اثبات کردنه خودمه.
    حالا می خوام بدونم اصلا این قضیه تاثیری داره واقعا؟!
    کدوم دانشگاه رو اونطرف بیشتر می شناسن؟! دانشگاه آزاد یا دانشگاه مازندران؟!
    کدوم یکی از این دانشگاه ها راحت تر ریز نمرات می دن؟! (اکثر چیزایی که من خوندم راجع به فارق التحصیلان و کسانی بوده که دیگه آخرای تحصیل بودن. برای من که فقط ریز نمرات یه ترم رو می خوام چجوریه اوضاع؟! این طور که شنیدم برای آزاد باید پول بدی ولی نمی دونم چقدر؟ ظاهرا که کم هم نیست!)
    به نظرتون اصلا می ارزه یا نه؟! (با توجه به این که حالا من حداقل دو ماه بیکارم اینجا)

خیلی ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط m2014 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من چندین صفحه آخر این تاپیک و خوندم و به این جمع بندی رسیدم. ممنون میشم اگه بررسی کنید ببنید درست متوجه شدم یا نه.
    من دانشجوی ترم هفتم کارشناسی روزانه دانشگاه دولتی در تهران هستم. تا الان 106 واحد را گذراندم و باقی واحد ها انشاا.. در این دو ترم باقی مانده! چون درسم تمام نشده تنها مدرکی که میتوانم با آن اپلای کنم ریز نمرات 6 ترم گذشته است. این ریز نمرات باید به ترجمه شود و سپس فرستاده شود ( یا بصورت آنلاین در سیستم دانشگاه مقصد ثبت شود) ، ریز نمرات به 2 صورت قابل گرفتن است:
    1) غیر رسمی unofficial
    که در این صورت مهر دانشگاه بر روی آن نمیخورد (درست است؟) . برخی دانشگاه ها ریز نمرات را بصورت انگلیسی هم میدهند. باقی دانشگاه ها باید ریز نمرات فارسی را گرفت و ترجمه کرد، طبیعتا چون ریز نمرات غیر رسمی است ترجمه آن هم غیر رسمی است. مطلبی که متوجه نشدم این است که آیا دانشگاه ریز نمرات غیر رسمی را ارسال میکند؟ ( یعنی در پاکت دانشگاه و از آدرس دانشگاه برای مقصد ارسال شود؟)

2) رسمی ( (official
    به دلیل آنکه من تعهد خدمت دارم دانشگاه به هیچ عنوان پیش از تصویه حساب به من ریز نمرات رسمی را نمیدهد ( درست است؟) پس برای گرفتن ریز نمرات رسمی باید پول این 6 ترم را بدهم. آیا این کار بعدا مشکلی ایجاد نمیکند ( در خصوص طول مدت تحصیل ، سربازی ، و آیا پس از تصویه آن 6 ترم ، تکلیف 2 ترم آینده چه میشود؟ آیا باید در ابتدا/ انتهای هر ترم آن ها را حساب کنم و یا اینکه می ماند برای بعد از فارغ التحصیلی و هنگام دریافت دانشنامه؟ همچنین نرخ آن ترم باقی مانده نیز با توجه به سال ورودی من تعیین میشود یا با نرخ دیگری؟)
    تنها تفاوت این این دو ، مهری است که دانشگاه بر روی ریز نمرات رسمی میزند ( درست است؟) . آیا دانشگاه ریز نمرات رسمی را در پاکت دانشگاه و ارسال میکند؟

نکته آخر اینکه آیا ریز نمرات هم باید به تائید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ( یا وزارت علوم ؟ ) برسد یا هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق میکند؟ به مدرکی که به تائید این ارگان ها رسیده باشد چه میگویند؟ خیلی رسمی؟

بالطبع تنها ریزنمرات رسمی دانشگاه را میتوان به تایید این سازمان ها رساند ( درست است؟) . دوستان اشاره کرده بودند که اگر ریزنمرات رسمی را برای ترجمه به دارالترجمه بدهیم خودشان به دنبال گرفتن این تائیدیه ها میروند. حال اگر از دانشگاه ریزنمرات انگلیسی را بگیریم، چگونه باید تائییدیه این سازمان ها را بگیریم؟

سوال دیگر اینکه مهر داراترجمه برای مدارک ضروری است؟ این مهر بر روی هر 2 ریز نمره رسمی/غیر رسمی که توسط داراترجمه انجام شده باشد میخورد؟ تکلیف ریز نمراتی که ازدانشگاه بصورت انگلیسی دریافت میشود چیست؟

واقعا از زمانی که برای پاسخگویی میگذارید(/ میگزارید؟!) سپاسگزارم. ممنون.
    چند تا نکته که به نظرم چندان دقیق نگفتید و همچنین پاسخ به بعضی پرسش هایتان:

- اول این را بگویم که تعریف "رسمی" بودن از دیدهای مختلف متفاوت است. از دید قوه قضاییه، سفارت خانه هایی که در ایران هستند و بسیاری دانشگاه ها، مدرک موقعی رسمی است که توسط دارالترجمه در سربزگ قوه قضاییه ترجمه شود و نیز مهر دادگستری و وزارت خارجه را داشته باشد. اما مثلاً سفارت های امریکا و برخی دانشگاه ها مدرک بدون مهر دادگستری و وزارت خارجه را نیز رسمی حساب می کنند.

- خیلی بعید هست دانشگاه ریز نمرات غیر رسمی شش ترم را خودش ارسال کند. این ریزنمرات چیزی جر یک پرینت خشک و خالی نیست و شاید روی آن عبارت غیررسمی هم درج شود.

-در مورد ریز نمره رسمی فارسی قابل ترجمه : تا انجا که من می دانم دانشگاه فقط یک نسخه فارسی ریز نمره رسمی به شما می دهد آن هم در صورتی که: تحصیلاتتان را به پایان برده باشید (نه فقط شش ترم)؛ مسئله سربازی را حل کرده یاشید؛ و مدرکتان را هم آزاد کرده باشید. در این صورت دانشگاه به شما فقط یک نسخه ریز نمرات فارسی رسمی قابل ترجمه می دهد. اما قبل از ترجمه زسمی این ریزنمره شما باید ان را به تایید وزارت علوم از طریق وب سایت مزبوطه برسانید. حالا ریزنمره قابل ترجمه رسمی است. برخی از دانشگاه ها خارجی ریز نمره با سربرگ رسمی دارالترجمه را قبول می کنند ولی اگر می خواهید کاملاً زسمی شود باید ترجمه را به دادگستری و سپس وزازت خارجه بدهید تا تایید کنند. این را هم می توانید موقع سفارش ترجمه به دارالترجمه بگویید و یا می توانید خودتان انجام دهید و به دادگستری و وزارت خارجه بروید.

- برخی دانشگاه های ایران ریزنمرات انگلیسی رسمی هم صادر می کنند. این ریزنمره از نظر قوه قضاییه و دارالترجمه و سفارت های داخل ایران رسمی نیست. ولی ممکن است دانشگاه مورد پذیرشتان این را به عنوان رسمی در نظر بگیرد چون توسط خود دانشگاه محل تحصیلتان به عنوان رسمی صادر شده است.

- برای رسمی شدن مهر دارالترجمه ضروری است ولی مهمتر از آن سربزگ قوه قضاییه است که دارالترجمه روی آن تزجمه را انجام می دهد. دارالترجمه تنها موقعی حاضر است روی سربزگ قوه قضاییه ترجمه انجام دهد که شما ریز نمره رسمی فارسی قابل ترجمه را به آن تحویل دهید. در غیز این صورت دارالترجمه به هیچ وجه روی سربزگ قوه قضاییه حق ترجمه ندارد. اما برخی دارالترجمه ها مهر خود را روی ریزنمرات غیر رسمی حاضر می شوند بزنند و برخی نه. مهر دارالترجمه بدون سربرگ قوه قضاییه چندان اهمیتی ندارد.

- یک نکته کلی هم اینکه برای مرحله پذیرش بسیاری دانشگاه های خارجی به ریزنمره رسمی احتیاجی ندارند و با کمی چانه زدن با پذیرش می توان ریزنمرات غیررسمی را به آنها داد و در صورت پذیرفته شدن مدارک رسمی را تحویل داد.

امیدوارم پاسخ سوالاتتان را داده باشم.

Junior Member

می خواستم بدونم به عنوان مدرک رسمی، ترجمه گواهی موقت هم قابل قبول هست؟ من یک آگهی دیدم که نوشته بود اگه نمی خواین اصل مدرک رو آزاد کنین ترجمه گواهی موقتو به صورت official transcript میدیم، کسی اینجا اطلاع داره که آیا این قابل قبول هست یا خیر؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر دانشگاه تبریز

سلام.
    بنده دانشجوی ترم ۵ کارشناسی ارشد روزانه هستم.
    میخوام ریزنمرات کارشناسیم رو توسط وزارت علوم تایید کنم ولی در سایت نوشته دانشنامه هم میخواد.
    الان با وجود اینکه بنده هنوز دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم باید چیکار کنم؟!

Junior Member

?Can you please provide a grading scheme/key for your transcripts from your University
    چگونه می شه فراهم کرد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط khatabadi نمایش پست ها
    سلام.
    بنده دانشجوی ترم ۵ کارشناسی ارشد روزانه هستم.
    میخوام ریزنمرات کارشناسیم رو توسط وزارت علوم تایید کنم ولی در سایت نوشته دانشنامه هم میخواد.
    الان با وجود اینکه بنده هنوز دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم باید چیکار کنم؟!
    فکر نمیکنم وزارت علوم ریز نمرات شما رو تا ترم پنجم تایید کنن. یعنی من تا الان نشنیدم. اما اگر شما مطمئنید که این کار رو میکنن بجای دانشنامه،گواهی اشتغال به تحصیلتون رو پیوست کنید

نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh365 نمایش پست ها
    ببخشید من خیلی استرس گرفتم می شه کمکم کنید. من ارشد دانشگاهم اردبیله خودم ساکن تهرانم نمی تونم برم بیام بنابراین می خوام بدونم باید چی بگم
    من هنوز دفاع نکردم. آیا به نظرتون دفاع نکنم و ریز نمرات غیر رسمی بگیرم و بعد باید برم وزارت علوم ریز نمرات رو تایید کنه؟ (من اصلا این پروسه رو نمی دو نم چی به چیه) بعد برای ارشد می خوام اپلای کنم همین کار رو باید با مدرک لیسانش کنم؟ کدوم رو باید بخرم؟ گواهی موقت بگیرم چون تموم شده یا ریز نمرات .... من واقعا هیچ ایده ای ندارم چی به چیه و حتی بعید می دونم دانشگاه اردبیل ریز نمراتم رو به انگلیسی بده بهم لطفا کمکم کنید.
    فکر می کنم خانوم باشید پس برای شما زیاد پیچیده نیست. شما هر زمانی که هزینه تحصیل رایگانتون رو بپردازید بهتون مدارک تایید شده میدن. شما بهتره قبل از پرسش سوالتون بخش ویکی رو اینجا مطالعه بفرمایید و اگه جوابتون رو نگرفتید می تونید سوالتون رو مطرح کنید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)