صفحه 8 از 8 نخستنخست 12345678
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 74 , از مجموع 74

موضوع: نحوه نت برداری سر جلسه IBT

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    University of Tehran

پیش فرض پاسخ : نحوه نت برداری سر جلسه IBT

سلام دوستان
    طریقه نت برداری صحیح چطوری هست؟
    من وقتی نت بر میدارم همش دارم کل متن رو مینویسم و میترسم اگه ننویسم جا بمونم و نهایت وقتی نتم رو نگاه میکنم نمیتونم ارتباط برقرار کنم برای پاسخ به سوالات
    به نظر شما چکار کنم؟

ApplyAbroad Senior Veteran
    Sara.A آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Food Science and Technology.TMU

نقل قول نوشته اصلی توسط ZyM نمایش پست ها
    سلام دوستان
    طریقه نت برداری صحیح چطوری هست؟
    من وقتی نت بر میدارم همش دارم کل متن رو مینویسم و میترسم اگه ننویسم جا بمونم و نهایت وقتی نتم رو نگاه میکنم نمیتونم ارتباط برقرار کنم برای پاسخ به سوالات
    به نظر شما چکار کنم؟
    دوست عزیز،

امیدوارم این لینک بتونه کمکتون کنه!

http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post2378267

پیروز باشید
    "من به طرزی معجزه آسا به بزرگترین آرزوهایم میرسم."
    ذکر یوگایی (روزی سه بار لطفا)!

با عذرخواهی فراوان، به دلیل مشغله کاری نمیتونم پاسخگوی پیامهای خصوصی کاربران عزیز باشم.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Sara.A آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Food Science and Technology.TMU

دوستان زیادی از من میپرسن که چطور نوت برداری کنن. ببینید نوت برداری خیلی بحث شخصی ای هست: به حافظه، قدرت تمرکز، تند نویسی، مهارت خلاصه برداری و درک مطلب بستگی داره (البته حالا انقدرم پیچیده نیست نگران نشید ).

نوت برداری به دو هدف انجام میشه: 1. یادداشت مفاهیمی که ممکن هست تا زمان پاسخگویی به سوالات فراموش بشن (یا قاطی بشه) 2. حفظ تمرکز

باید خودتون رو امتحان کنید ببینید با روش نوت برداری زیاد راحتترید یا نه خیلی نوت زیاد بهتون کمکی نمیکنه. حالا چطوری بسنجیم؟ باید در شرایط یکسان حداقل 4 تا ازمون از خودتون بگیرید و 2تارو با نوت برداری زیاد و یکی رو با نوتهای کم (نه بدون نوت الزاما) پاسخ بدید و عملکردتون رو بسنجین. ازمون مشابه یعنی چی؟ مثلا اگر با تی پی اوها هست حتما شماره های بین 1 تا 10 یا 10تا 20 یا 30 تا 34 یا 40تا49 رو در نظر بگیرید. چون حداقل تقریبا سطح ازمونها با عوض شدن دهگان بالاتر میره. یعنی ازمون 21 از ازمون 19 سختتره، پس معیار خوبی نیستن. گفتم حداقل 4 ازمون ولی این واقعا حداقل هست. بهتره حتما تو تعداد بیشتری مقایسه رو انجام بدین.
    حالا نکاتی در مورد نوت برداری:
    1. هر جور راحتین نوت بردارین: فارسی، انگلیسی و یا با علائم اختصاری (مثلا بجای "و" بعلاوه بذارید یا توالی زمانی رو روی خط که همون لحظه میکشید نشون بدین، یا از فلش رو به بالا بمعنی افزایش و برعکسش استفاده کنید.
    2. همه چی رو نوت نویسی نکنید. هر انچه که ممکن هست فراموشتون بشه. مثلا دانشجو از در میاد تو رو ننویسید. یا احوال پرسی میکنن رو ننویسد یا حتی تم کلی بحث نیازی به یادداشت نداره (شما متوجه میشید که دارن راجع به چی حرف میزنن)، یا تو لکچرها ترتیب حرف زدن دانشجوی پسر و دختر نیازی به یادداشت کردن نداره.
    3. برای افزایش تمرکز باید اول گوش کنید. ذهنتون رو درگیر گوش کردن کنید نه نوشتن.
    4. نوت باید همزمان و سریع باشه. نه وقتی جمله تموم شد شما یادداشتش کنید. این باعث نشنیدن حداقل دو سه جمله بعدی میشه.
    5. خلاصه و خوانا نوت برداری کنید. لازم به نوشتن کل جمله نیست. مثلا استاد داره میگه فلان دانشمند یه روز دید ستاره ها این شکلی شدن، تحقیق کرد فهمید پدیده فلان روی داده که این پدیده منجر به فلان چیز میشه که ما اینجوری میبینیمش تو اسمان شب. خب شما چطور نوت برداری میکنید؟ (شکل 1) رو ببینید. خیلی اوقات خودمون انقد بد نوتبرداری میکنیم که اخرش باید هی کلنجار بریم که ببینیم چی نوشتیم، پس خوانا باید نوشته بشه.

6. فرمت داشته باشین. بله برای نوت برداری هم فرمت بذارین. (شکل 2) رو ببینید.
    در اینجا افراد دو گروه میشن. یه عده نوتهاشون بیشتره. چون احساس میکنن راحتتر تمرکزشون حفظ میشه. به این افراد توصیه میکنم کم کم خودشون رو عادت بدن که نوتهاشون در مجموع از نصف برگه بیشتر نشه. چون بیشتر از اون یعنی مازاد نوشتن، یعنی از دست دادن خیلی از بخشهای لیستنینگ، یعنی نوت برداری غلط. در یک کلمه هر انچه مهم هست و امکان فراموش شدن داره رو یادداشت کنید. با گوش کردن زیاد و پاسخ به سوالات متوجه میشید که چه چیزهایی اهمیت داره.
    اما گروه خوش شانس دوم که میبینن به نوت زیادی نیاز ندارن. چرا؟ چون موقع پاسخ گویی به سوالات شاید حتی یه نیم نگاهم به نوتشون نندازن. در واقع چون خوب گوش دادن، همه چیز یادشون هست. گرچه ممکنه بعضی چیزا فراموش بشه که باید ازونها حتما نوت بردارن مثلا چه چیزهایی؟ تاریخها، اسامی خاص (دانشمند، پدیده، جانوران، گیاهان، بیماری خاص ....)، دسته بندی ها (مثلا چند گونه گیاهان بیابانی، چند نظریه، مقایسه چند پدیده) و توالی زمانی (مثلا تاریخچه به وجود امدن یه نوع تئاتر که ترتیب اتفاقات قبل و بعدش با زمانهاشون مهمه و به راحتی هم فراموش یا قاطی میشه).
    گروه دوم معمولا از مکالمات و بیشتر لکچرها نوت برنمیدارن. خود من مواردی بود که اصلا موقع لیستنینگ نیاز به نوتبرداری نداشتم و برگه کاملا سفید باقی میموند مثل زمان ازمونم.
    در اخر هم اینو بگم که: برای موفق شدن تو ازمون باید خودتون رو بشناسید. به صرف اینکه تمامی کتابها میگن نوت برداری کنید نباید این کارو بکنید. خودتون رو بشناسید و ببینید کجای کارتون گلوگاه کارتونه که باید تغییر کنه. برای همه ارزوی موفقیت دارم
    تصاویر پیوست تصاویر پیوست
    • نوع فایل: jpg 2.jpg (110.4 کیلوبایت, 187 views)
    • نوع فایل: jpg 1.jpg (30.3 کیلوبایت, 138 views)
    "من به طرزی معجزه آسا به بزرگترین آرزوهایم میرسم."
    ذکر یوگایی (روزی سه بار لطفا)!

با عذرخواهی فراوان، به دلیل مشغله کاری نمیتونم پاسخگوی پیامهای خصوصی کاربران عزیز باشم.

Junior Member

ببخشید این که بازم باز نمیشه میشه کمک کنید؟

صفحه 8 از 8 نخستنخست 12345678

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)