صفحه 6 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 85

موضوع: بهداشت و درمان در آمریکا و هزینه های آن

پیش فرض پاسخ : بهداشت و درمان در آمریکا و هزینه های آن

نقل قول نوشته اصلی توسط zahra634 نمایش پست ها
    من بیماری ام اس دارم آیا برای دارو باید هزینه بپردازم یا رایگان داروی بیماری خاص به من تعلق میگیرد؟
    متاسفانه در امریکای هیچ داروی رایگانی به هیچ کسی تعلق نمی گیرد، خصوصا به دانشجو جماعت خارجی.
    کسی که از ره تقوا قدم برون ننهاد - به عزم میکده کنون سر سفر دارد
    دل شکسته ی حافظ به خاک خواهد برد - چو لاله داغ هوایی که بر جگر دارد

ApplyAbroad Senior Veteran
    mohammad_k88 آواتار ها

از دوستانی که تجربه پرکردن دندان در امریکا داشتن، میشه بفرمایید چجوری هست، من الان باید چه بیمه ای بگیرم قبل رفتن به دکتر.
    یکی از دندون هام به نظرم ترک برداشته، درد نداره ولی باید بهش رسیدگی بشه! من اگر بیمه بگیرم می تونم پشت سرش برم دندون پزشک!
    مرسی
    If one can do it, you too can do it, if no one can do it, you must do it

نقل قول نوشته اصلی توسط zsha نمایش پست ها
    متاسفانه در امریکای هیچ داروی رایگانی به هیچ کسی تعلق نمی گیرد، خصوصا به دانشجو جماعت خارجی.
    لزوماً اینجوری نیست. بستگی به بیمه داره. اگه دانشگاه بیمه ی مناسبی داشته باشه با هزینه ی خیلی معقولی میشه دارو گرفت. مثلاً بیمه ی من برای دارو بسته به دارویی که باشه، برای 1 ماه دارو، 10 دلار برای داروهای غیر برند (ژنریک) و 20 دلار برای داروی برند و 60 دلار برای داروهای تخصصی میگیره. خود این داروهای تخصصی بدون بیمه هر روزش 220 دلار درمیومد. برای همین نمیشه گفت که رایگان ه، ولی با بیمه اگه پوشش بیمه مناسب باشه هزینه معقول میشه.
    بعد بیمه ها یه چیزی دارن به اسم out of pocket maximum که ماکزیممی هست که درسال باید از جیب بپردازید. و اگه خرج داروها با بیمه از این سقف بیشتر بشه دیگه بقیه ش رو لازم نیست شما بدین و بیمه میده. برای دارو تو بیمه ی من این 1500 دلار ه. (فقط برای دارو). یعنی هر چقدر هم با بیمه داروهاتون گرون دربیاد، بیشتر از سالی 1500 دلار نمی دین. البته این فقط برای دارو هست و شامل داروهای بیمه میشه. اگه بیمه به هردلیلی دارو تون رو پوشش نده، این سقف منظور نمیشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط Radioseeker نمایش پست ها
    لزوماً اینجوری نیست. بستگی به بیمه داره. اگه دانشگاه بیمه ی مناسبی داشته باشه با هزینه ی خیلی معقولی میشه دارو گرفت. مثلاً بیمه ی من برای دارو بسته به دارویی که باشه، برای 1 ماه دارو، 10 دلار برای داروهای غیر برند (ژنریک) و 20 دلار برای داروی برند و 60 دلار برای داروهای تخصصی میگیره. خود این داروهای تخصصی بدون بیمه هر روزش 220 دلار درمیومد. برای همین نمیشه گفت که رایگان ه، ولی با بیمه اگه پوشش بیمه مناسب باشه هزینه معقول میشه.
    بعد بیمه ها یه چیزی دارن به اسم out of pocket maximum که ماکزیممی هست که درسال باید از جیب بپردازید. و اگه خرج داروها با بیمه از این سقف بیشتر بشه دیگه بقیه ش رو لازم نیست شما بدین و بیمه میده. برای دارو تو بیمه ی من این 1500 دلار ه. (فقط برای دارو). یعنی هر چقدر هم با بیمه داروهاتون گرون دربیاد، بیشتر از سالی 1500 دلار نمی دین. البته این فقط برای دارو هست و شامل داروهای بیمه میشه. اگه بیمه به هردلیلی دارو تون رو پوشش نده، این سقف منظور نمیشه.
    باز هم میگم، اینا همه مثال هست برای یک بیمه. شما باید قوانینی و ضوابط بیمه دانشگاهتون رو ببینید که چی رو چقدر پوشش میده.
    در نهایت هم سیستم پزشکی اینجا جوری هست که پزشک خیلی با بیمه باید سروکله بزنه و بیمه ها هم اونقدر سنگ جلوی پای مردم میندازن که پول کمتر بدن. ولی سیستمهای درمانی و مددکاری موظف ن به شما راهنمایی و کمک کنن. برای همین اگه دیدین خودتون سر در نمیارین یا بیمه جواب درست و حسابی بهتون نمیده، همیشه با پزشکتون تماس بگیرین. اونها هم ممکنه بتونن تو تماس با بیمه کمک کنن.
    و وقتی بیمه شدین، policy بیمه رو هم خیلی خوب بخونید و بهش مسلط باشید. بعضی وقتها لازم میشه اعتراض کنید تا پوشش بیمه برای یه داروی خاص رو بهتون بدن یا پولی رو که بیشتر از حد ازتون گرفته ن رو پس بگیرید.
    برای کسی که بیماری مزمن داره، سعی کنید بیمه ای انتخاب کنید که پوشش بهتر داشته باشه. حتا اگه ماهانه لازم باشه پول بیشتری بدین. هزینه های درمانی به شدت گرونن و اگه بیمه خوب پوشش نده، مقداری که باید از جیب بذارین خیلی زیاد میتونه بشه.
    من در چند وقت آینده ایشالا میام یه توضیحاتی در مورد بیمه ها و اینکه چه نوع بیمه ای برای چه جورآدمی مناسب ه یه توضیحاتی مینویسم.

نقل قول نوشته اصلی توسط zsha نمایش پست ها
    تو امریکا اصلا ازین ازمایش خون ها برا ازدواج مرسوم نیست. اینجا ازمایش اعتیاد هم نمیدن قبل ازدواج. میتونی بری دکترت درخواست بدی برات بنویسه ولی فوق العاده گرونه و ارزش نداره. همون یکی که تو ایران داده و سالم بوده کافیه.
    آزمایش ها برای امریکا واجب نیست ولی برای ایران لازمه و برای ثبت ازدواج تو محضر آزمایشهای هر دو نفر رو میخوان.برای کسایی که قصد عقد غیابی دارن و یک نفر ایران ه و اونیکی امریکا، باید اون که امریکاس آزمایشها رو تو امریکا انجام بده و نتایجش رو بفرستن ایران. من اطلاعی که دارم مال شرایط چند سال پیش ه، الان نمیدونم هنوز روند این هست یا نه.
    لیست آزمایشهای لازم از نظر ایران، مثل CBC، اعتیاد و سیفلیس رو شما میبرید پیش دکترتون، primary care physician تون. یا مرکز بهداشت دانشگاه. اکثر پزشکها قبول میکنن که براتون درخواست بدن. چون آزمایشهای روتین و مراقبتی هستن. وقتی دکتر براتون درخواستش رو بده، بیمه حساب میشه. اینکه چقد هزینه ش بشه بستگی به شرایط بیمه تون داره. جواب آزمایش که آماده شد میتونید از پزشکتون بخواید که یه نامه بزنه و جواب آزمایشها رو هم ضمیمه کنه. اون رو میفرستید دفتر حافظ منافع و تایید میکنن. با تاییدیه اون میفرستین ایران و مرکز بهداشت جوابها رو قبول میکنه و تو فرم آمایشات ازدواج وارد میکنه و اون رو برای محضر میبرید. جزییات مسیرش رو نمیدونم چون یکی از بستگانمون انجام داده بود و من خیلی از جزییاتش باخبر نیستم. ولی کلیتش همینه.

Senior Member mdemehri آواتار ها

به شدت توصیه می کنم جراحی هاتون رو به جای بیمارستان توی کلینیک انجام بدید. ریسک عفونت و هزینه خیلی کمتر از بیمارستان هست.
    وقتی یکی به سئوالتون جواب می ده از روی وظیفه نیست، از رو لطفه....اینو یاد بگیرید که تشکر کنید.... آفرین!
    از پاسخ به هر گونه سئوال شخصی معذوریم. حتی شما دوست عزیز

Junior Member

سلام
    آیا ماه به ماه میشه بیمه(میدونم شدنش میشه) کرد به لحاظ دانشگاه؟
    ارزانترین بیمه دانشجویی چیست؟
    معنی این جمله رو نمیفهمم چون اصلا کلمه deductible برام جا نیافتاده هر جا نگاه میکنی یه معنی داره
    For each indemnifiable event over EUR 10.000 per individual person, an excess of 10%
    payable by the insured person is deducted from the part which exceeds that sum.
    الان این بیمه گفته اگر هزینه پزشکیتون بالای 10 هزار تا شد تازه بهش 10% تعلق میگیره؟ ولا رایگانه کلا تا زیر 10 هزار تا؟

deductible همان فرانشیز است؟

نقل قول نوشته اصلی توسط dread_lord نمایش پست ها
    سلام
    آیا ماه به ماه میشه بیمه(میدونم شدنش میشه) کرد به لحاظ دانشگاه؟
    معنی این جمله رو نمیفهمم چون اصلا کلمه deductible برام جا نیافتاده هر جا نگاه میکنی یه معنی داره
    For each indemnifiable event over EUR 10.000 per individual person, an excess of 10%
    الان این بیمه گفته اگر هزینه پزشکیتون بالای 10 هزار تا شد تازه بهش 10% تعلق میگیره؟ ولا رایگانه کلا تا زیر 10 هزار تا؟

deductible همان فرانشیز است؟
    deductible مقدار پولی هست که لازمه شما اول از جیب خودتون بدین تا بعد بیمه بیاد شروع کنه پوشش رو. با حق بیمه ی ماهیانه فرق داره. مثلاً فرض کنیم یکی یه بیمه ای داره که 1000 دلار دداکتیبل داره. اگه این فرد مریض بشه و بره دکتر و حق ویزیت دکتر 200 دلار باشه، باید خودش این 200 دلار رو بده. بیمه نمیده. چون هنوز 1000 دلار از جیب خرج نکرده. اگه همین دکتر یه سی تی اسکن درخواست بده که 5000 دلار هزینه اش باشه، 700 دلار ازین 5000 دلار رو باید خود مریض بده تا به حد دداکتیبل برسه. مابقی پولش رو بیمه پوشش میده. نمیگم بیمه همه ش رو میده. چون اینکه بعد از شروع پرداخت بیمه چقدرش رو بیمه باید بده چقدرش مریض باز ببسته به بیمه ها فرق میکنه. اینجا مفهومی به اسم coinsurance مطرح میشه. که درصدی هست که روی موارد بیمه شده باز خود مریض باید بده. مثلاً 10 درصد یا 20 درصد. پس اگه فرض کنیم co-insurance برای این مریض 10 درصد بوده باشه تو پلن بیمه اش، از اون مبلغ 5000 دلار هزینه ی CT اسکن، باز 500 دلارش هم خودش باید بده. پس قبضی که براش میاد، 1200 دلار ه برای CT ش و بقیه اش رو بیمه میده. (یه کم محاسباتش رو ساده کردم. وگرنه یه ریزه کاری های دیگه هم داره که الان موضوع ر پیچیده تر میکنه. ساده ش میشه همین که گفتم)
    چون دیگه دداکتیبل رو هم meet کرده، ازین به بعد دیگه پوشش بیمه ش برقراره.
    چیزی که ما تو ایران به عنوان فرانشیز میدادیم بیشتر معادل همین co-insurance ه. ما مفهوم دداکتیبل رو نداشتیم تو ایران

مفاهیمی که تو بیمه ممکنه بهش برخورد کنید:

Plan: در واقع قرارداد و شرایط بیمه تون هست. خیلی خیلی میتونه متنوع و گیج کننده باشه، از نظر مقدار هزینه ی ماهیانه، مقدار پوشش، ضوابط پوشش و ....
    معمولاً دانشگاه یا employer خودش با بیمه ها negotiate کرده و چند مدل مشخص رو انتخاب کرده ن و پلن مخصوص دارن و از بین چند مدل محدود بهتون حق انتخاب میدن. معمولاً اینجور بیمه های گروهی به صرفه ترن چون روشون تخفیف گرفته شده.
    توجه کنید که پلنها معمولاً براساس calendar year هستن. و هرسال دوباره از اول همه چیز حساب میشه. هرخرجی که سال قبل کردین به سال بعد دیگه ربط نداره.

Individual plan/family plan: پلنها میتونن برای یک نفر پوشش بدن یا اینکه خانواده رو هم پوشش بدن. بسته به قرارداد employer یا دانشگاهتون ممکنه اصن به همسر پوشش ندن که در اون صورت باید برای خانواده خودتون شخصاً بیمه بگیرید. البته تو بیمه های روی شغل معمولاً پوشش دارن. این حالت که همسر بیمه نشه بیشتر برای دانشجوها ممکنه پیش بیاد.
    تو پلنهای خانوادگی، مقدار هزینه ها بیشتره، چون چند نفر رو پوشش میده، ولی در نهایت پولی که میدین، از حالتی که هر نفر رو جداگونه بیمه کنید کمتر در میاد. مثلاً اگه هزینه ها برای 1 نفر x دلار بشه، برای یه خانواده 4 نفره، 4x نمیشه. ممکنه 3x بشه.

Premium: مقدار هزینه ی ماهیانه ای هست که به عنوان حق بیمه میدین. بسته به مقدار درآمد، و نوع پوشش بیمه شرایط و ضوابط بیمه و قراردادتون خیلی میتونه فرق داشته باشه. کسایی که دانشگاه یا محل کار به عنوان مزایا (benefit) براشون بیمه میگیره، یه مقدار خودشون ماهیانه میدن و چندین برابرش رو اونها.

Deductible: مقدار پولی که شما لازمه اول از جیبتون خرج کنید تا بعدش بیمه هزینه ها رو پوشش بده. حق بیمه ای که ماهیانه میدین معمولا جزوش حساب نمیشه. این مفهوم برای ماها جدیده و برای همین گیج کننده ست. یعنی شما بیمه دارین ولی خرچهای اولیه رو خودتون میدین. اگه خرجتون از یه حدی بیشتر بشه تازه بیمه شروع میکنه پوشش دادن.

Co-pay: یه مقدار فیکس هست که مریض برای کارهای مختلف معمولاً ویزیت پزشک لازمه بده. صرف نظر از اینکه دداکتیبل رو meet کردین یا نه. مثلاً یه بیمه ممکنه شرایطش این باشه که ویزیت پزشک غیرمتخصص (primary care) برای مریض co-pay معادل 30 دلار داره. این رو خودتون مستقیمن باید به اون مطب بدین. معمولاً تو همون ویزیت میگیرن یا بعدن قبضش رو مطب دکتر براتون پست میکنه. و ممکنه برای متخصص مثلاً 50 دلار باشه. معمولاً تو بیمه ها این جزو deductible حساب نمیشه.
    اکثر بیمه ها برای مراجعه به اورژانس یه co-pay دارن. مثلاً 100 دلار. معمولاً تو اورژانس همون اول میان این 100 دلار رو میگیرن ازتون. برای بقیه ی خرجها بعدن قبض میفرستن. اگه کسی بستری بشه به دنبال اون ویزیت اورژانس، معمولاً co-pay رو waive میکنن.

Co-insurance: درصدی هست که بعد از رسیدن به حد deductible، باز خود مریض باید بده. معمولاً حدود 10 یا 20 درصد هست. یعنی اگه مثلاً شما دداکتیبل رو meet کردین و پوشش بیمه شروع شده و co-insurance طبق پلن بیمه ی شما 10 درصد هست، اگه خرج یه اقدام درمانی مثلاً 1000 دلار شده باشه، شما باید 100 دلارش رو خودتون بدین و 900 دلار رو بیمه میده.

Out of pocket maximum: ماکزیمم مقداری هست که در یک دوره بیمه مریض باید از جیبش بذاره. که معمولاً شامل deductible و co-insurance میشه. تو بعضی پلنها، co-pay هم شاملش میشه. مثلاً اگه out of pocket max شما 5000 دلار باشه، اگه خرج درمانی شما تو اون دوره ی بیمه بیشتر از این بشه دیگه 100 درصدش رو بیمه میده و شما بیشتر از این پرداخت نمیکنید. همونطور که گفتم قبلاً دوره پلن ها معمولاً سالانه ست. برای همین اگه سال تموم شد، برای سال بعد دوباره همه چیز از اول شروع میشه. و دوباره باید دداکتیبل رو meet کنید و ...!

In-network: هر دکتر/بیمارستان/سرویس درمانی ای که جزو لیست طرف قرارداد اون بیمه تو منطقه ی شما هست. معمولاً بیمه ها شرایط و پوشش بهتری دارن اگه شما برین به مراکز تحت قراردادشون
    Out-of network: مراکز یا پزشکهایی که خارج از network ن. که معمولاً یا پوشش بیمه کمتره یا اینکه اصن پوشش نمیده.
    بهتره قبل از مراجعه به دکتر مطمئن شید که داخل نتورک بیمه شما هست تا هزینه های شما کمتر شه

یه مفاهیم تخصصی تر هم هست در مورد اواع بیمه ها که ممکنه شما باهاش درگیر نباشید ولی من توضیح میدم واسه هرکسی که علاقمنده. ممکنه اصظلاحات HMO و PPO رو شنیده باشید. اینها مفهوم کلی تر برای ساختار بیمه ن.

Health Maintenance Organization (HMO)
    اینها ساختارهای براساس شبکه و ارجاع ن. کسی که از این پلنها بیمه میگیره، باید یک نفر دکتر primary care مشخص داشته باشه و فقط به همون میتونه مراجعه کنه. اگه نیاز به مراجعه به متخصص باشه، فقط همون دکتر میتونه به متخصص های مشخصی که تو شبکه ش هستن ارجاع بده. یه جورایی شبیه سیتم ارجاع تو ایران ه. معمولاً یه سری محدودیتها دارن در تعداد بار ویزیت، نوع کارهایی که میشه با بیمه انجام داد. در عوضش معمولا دداکتیبل و co-insurance و این چیزها ندارن. ولی اگه به خارج شبکه مراجعه کردین هیچ پوششی نمیدن بهتون.

Preferred Provider Organization (PPO)
    اینها بیمه هایی هستن که شما رو محدود به یه پزشک نمیکنن. شما میتونید مستقیماً به متخصص هم مراجعه کنید. ولی همونطور که گفتم، اگه به سیستمهای طرف قراردادشون برین در نهایت پول کمتریی میدین تا به خارج از شبکه شون.

اینها مفاهیم بود که بیشتر برای healthcare insurance ممکنه درگیرش باشید. ضوابط dental insurance و vision care و prescription یا همون دارو میتونه یه کم فرق بکنه. کلیت تعریف ها همونه. ولی مثلاً برای دارو، معمولاً دداکتیبل ندارن و شما با co-pay طرف هستید. و یه مقدار مشخص out-of pocket maximum داره که اگه خرج داروهاتون از اون بیشتر شد بقیه ش رو خود بیمه میده.
    تو پست بعدی در مورد اینکه چه بیمه ای باید انتخاب کنیم توضیح میدم.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Radioseeker نمایش پست ها
    deductible مقدار پولی هست که لازمه شما اول از جیب خودتون بدین تا بعد بیمه بیاد شروع کنه پوشش رو. با حق بیمه ی ماهیانه فرق داره. مثلاً فرض کنیم یکی یه بیمه ای داره که 1000 دلار دداکتیبل داره. اگه این فرد مریض بشه و بره دکتر و حق ویزیت دکتر 200 دلار باشه، باید خودش این 200 دلار رو بده. بیمه نمیده. چون هنوز 1000 دلار از جیب خرج نکرده. اگه همین دکتر یه سی تی اسکن درخواست بده که 5000 دلار هزینه اش باشه، 700 دلار ازین 5000 دلار رو باید خود مریض بده تا به حد دداکتیبل برسه. مابقی پولش رو بیمه پوشش میده. نمیگم بیمه همه ش رو میده. چون اینکه بعد از شروع پرداخت بیمه چقدرش رو بیمه باید بده چقدرش مریض باز ببسته به بیمه ها فرق میکنه. اینجا مفهومی به اسم coinsurance مطرح میشه. که درصدی هست که روی موارد بیمه شده باز خود مریض باید بده. مثلاً 10 درصد یا 20 درصد. پس اگه فرض کنیم co-insurance برای این مریض 10 درصد بوده باشه تو پلن بیمه اش، از اون مبلغ 5000 دلار هزینه ی CT اسکن، باز 500 دلارش هم خودش باید بده. پس قبضی که براش میاد، 1200 دلار ه برای CT ش و بقیه اش رو بیمه میده. (یه کم محاسباتش رو ساده کردم. وگرنه یه ریزه کاری های دیگه هم داره که الان موضوع ر پیچیده تر میکنه. ساده ش میشه همین که گفتم)
    چون دیگه دداکتیبل رو هم meet کرده، ازین به بعد دیگه پوشش بیمه ش برقراره.
    چیزی که ما تو ایران به عنوان فرانشیز میدادیم بیشتر معادل همین co-insurance ه. ما مفهوم دداکتیبل رو نداشتیم تو ایران
    اینارو هم جواب بدید اگر میشه مرسی

آیا ماه به ماه میشه بیمه(میدونم شدنش میشه) کرد
    به لحاظ دانشگاه؟
    معنی این جمله؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)