صفحه 1 از 9 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 83

موضوع: تغییر رشته به روانشناسی

Junior Member

Question تغییر رشته به روانشناسی

سلام
    من لیسانس کامپیوتر و همچنین فوق کامپیوتر دارم. حالا میخوام کلا کامپوتر رو ول کنم و روانشناسی بخونم
    برای این تغییر رشته
    باید از لیسانس حتما شروع کنم؟
    اگه میشه راهنمایی کنید که دقیقا چیکار کنم

برای امریکا منظورم بود
    ویرایش توسط studentz : March 14th, 2013 در ساعت 08:38 AM دلیل: ترکیب پست ها

پیش فرض پاسخ : با شرایط من چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید؟ لطفا کمک کنید

حتما دوستان دیگه بهتر می تونن راهنماییت کنن،
    اما من نظر شخصی خودمو میدم. متاسفانه رشته های علوم انسانی نه تنها خیلی محجور واقع شدن، بلکه اصولا درست هم تدریس نمیشن. اما در مورد چیزی که شما نوشتی، من متوجه نشدم که توی چه مقطعی می خوای ادامه بدی، و اینکه اصولا از کجا فهمیدی روانشناسی رو دوست داری. اما برای اینکه بدونی رشته کامپیوتر خیلی هم به روانشناسی نا مرتبط نیست، مخصوصا اگه تونسته باشی قدرت تحلیل درستی رو توی این مدت تحصیلت به دست اورده باشی، چون روانشناسی مقدار بسیار زیادی به نوع تحلیل رفتار انسان می پردازه (یه جورایی انسان مثل یه جعبه سیاهه که با گرفتن خروجی (رفتار فرد) تو باید علت و مکانیزم اون رفتار رو به دست بسیاری) چیزی بسیار شبیه Decode کردن در رشته کامپیوتر.
    اما دچار یه اشتباه نشو، اونم اینکه روانشناسی خیلی رشته زیباییه، اما در خیلی رشته های دیگه کاربردش استفاده میشه. برای همین بهت پیشنهاد می کنم که ببین خود روانشناسی رو دوست داری یا کاربردشو توی علوم دیگه، مثلا توی بازاریابی یا توی سیستم های اطلاعاتی (Information Systems) میان و با استفاده از اصول روانشناسی، نوع رفتار و نوع بازخورد فرد رو مورد بررسی قرار می دن. برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شی من بهت پیشنهاد می کنم مجله های ژورنال های سیستم های اطلاعاتی رو بخونی که هم در راستای رشته های قبلیته هم از روانشناسی زیاد وام میگیره. مثلا ژورنال MISQ رو سعی کن بخونی چند تا از مقاله هاشو... شاید دوست داشتی و دیگه هم احتیاجی نبود یه دور شمسی قمری بزنی

نقل قول نوشته اصلی توسط milsi2 نمایش پست ها
    سلام
    من لیسانس کامپیوتر و همچنین فوق کامپیوتر دارم. حالا میخوام کلا کامپوتر رو ول کنم و روانشناسی بخونم
    برای این تغییر رشته
    من یه پیشنهاد برای شما دارم
    به جای رها کردن کامپیوتر برای همون کامپیوتر اپلای کنید. وقتی اومدید اینجا برید دپارتمان روانشناسی و درخواست ماینر کنید بعد اگر خوشتون اومد می تونید کلا تبدیلش کنید به میجر اصلی.
    ولی اپلای از ایران براتون سخت خواهد بود.
    زندگی خوب حق هر ایرانی است.

دوست خوبم sharifi_s پیشنهاد درست و کاملی کردن ، چون آمریکا یه جورایی تو علوم انسانی و مدیریت حرف اول را میزنه ، اپلای کردن برای این رشته ها تو مقاطع بالاتر و با سابقه ی نا مربوط کار سختیه ، ولی همون طور که می دونید چون فنی در بین آن ها کم هست ، به بچه های فنی راحت تر پذیرش می دن ، من یکی رو می شناسم که لیسانس برق داشت و فوق مدیریت ، برای دکتری هم مدیریت اقدام کرد هم برق ، به برقش جواب دادن
    ولی اینکه با رشته خودت بری و اونجا تغییر بدی خیلی بهتره
    هر جا که هستی موفق باشی
    (If you never try you never know just what you want (cold play-fix you

سلام
    برای این تغییر رشته
    شاید جواب من ربطی به سوال شما نداشته باشه ولی یکی از دوستانم که می خواست واسه پی اچ دی عمران دانشگاه کنکوردیا اپلای کنه، چون گرایش مورد نظرشو دانشگاه کنکوردیا نداشت، استاده بهش پیشنهاد داد بیا روانشناسی اپلای کن، پذیرشتو از روانشناسی بگیر ولی واسه من کار کن و فاندتو هم می دم.

منظورم ازین جواب این بود که دانشگاه های آمریکای شمالی اونقدرام سختگیر نیستن در این زمینه.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Olympia آواتار ها

پیش فرض پاسخ : تغییر رشته به روانشناسی

سلام
    برای این تغییر رشته
    سلام دوست من
    همونطور که دوستان برای شما نوشتن بهتره اول اطلاعات کافی برای تصمیم گیری به دست بیارین. علاقه مندی و استعداد در یک تخصص، در موفقیت تحصیلی و شغلی خیلی تعیین کننده است. بهتره در قدم اول خوب تحقیق کنید و بعد اگر به تصمیم قطعی رسیدین بسته به اینکه چه گرایشی رو انتخاب خواهید کرد به دنبال تقویت رزومه خودتون باشید. روان شناسی رشته ای بسیار متنوع و گسترده است چون موضوع مورد مطالعه اش انسان هست. از یک طرف به فلسفه و از طرفی دیگه به پزشکی و بعضی از شاخه های مهندسی و علوم پایه می رسه. پس برای تصمیم گیری ، محتوای درسی / دانشگاهی گرایش مورد نظر، محیط شغلی، موضوع مورد مطالعه در اون گرایش و حتی میزان درآمد رو ارزیابی کنید تا بعدا پشیمون نشی.

جا داره که اینجا به یه نکته مهم اشاره کنم: در مقایسه با دانشگاههای خارج از کشور، کیفیت آموزشی دانشگاههای ایران در این رشته در حد مناسبی نیست و متاسفانه این ذهنیت اشتباه دربین افراد وجود داره که گرفتن پذیرش در رشته های علوم انسانی از جمله روان شناسی بسیار راحت تر از رشته های دیگه هست. البته من علت چنین نگرشی رو شیوه/ معیارهای گزینش دانشجو درسیستم آموزشی دانشگاههای خودمون می دونم که باعث میشه بدون آمادگی کامل برای تحصیل در خارج از کشور اپلای کنیم. سعی کنید سنجیده و بعد از گرفتن اطلاعات کامل و آشنایی با ابعاد مختلف مرتبط با رشته مورد نظرتون دست به انتخاب بزنید چون رشته ای که برای تحصیل انتخاب می کنید همه جنبه های زندگی شما رو تحت تاثیر قرار خواهد داد و تا آخر عمر مسیر کلی حرکت شما رو تعیین خواهد کرد.

اگر تصمیم قطعی برای ادامه تحصیل در این رشته گرفتین بسته به گرایشی که انتخاب می کنید شرایط فرق می کنه. مثلا با همین مدرکی که دارین می تونید برای Cognitive Psychology اپلای کنید ولی اگر بخواین در گرایشهای دیگه از جمله گرایشهایی که در مجموعه Applied Psychology قرار می گیرن اپلای کنید یکی از شروط اصلی پذیرش، داشتن مدرک تحصیلی در روان شناسی یا رشته های مرتبط هست.
    موفق باشی
    ویرایش توسط Olympia : March 14th, 2013 در ساعت 01:50 AM

Senior Member Context آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Living in Toronto

نقل قول نوشته اصلی توسط Olympia نمایش پست ها
    سلام دوست من
    همونطور که دوستان برای شما نوشتن بهتره اول اطلاعات کافی برای تصمیم گیری به دست بیارین. علاقه مندی و استعداد در یک تخصص، در موفقیت تحصیلی و شغلی خیلی تعیین کننده است. بهتره در قدم اول خوب تحقیق کنید و بعد اگر به تصمیم قطعی رسیدین بسته به اینکه چه گرایشی رو انتخاب خواهید کرد به دنبال تقویت رزومه خودتون باشید. روان شناسی رشته ای بسیار متنوع و گسترده است چون موضوع مورد مطالعه اش انسان هست. از یک طرف به فلسفه و از طرفی دیگه به پزشکی و بعضی از شاخه های مهندسی و علوم پایه می رسه. پس برای تصمیم گیری ، محتوای درسی / دانشگاهی گرایش مورد نظر، محیط شغلی، موضوع مورد مطالعه در اون گرایش و حتی میزان درآمد رو ارزیابی کنید تا بعدا پشیمون نشی.
    . موفق باشی

سلام, میشه در مورد این جمله ای که بلد کردم کمی توضیح بدید. (تو مهندسی منظورم هست بیشتر)
    کلا رابطه تحصیل تو رشته روانشناسی با داشتن پایه Information Systems (ترکیب علوم کامپیوتر و Cognitive Engineering و شاید IT ,... با روانشناسی) چطوره ؟ منطقی هست ؟ تو این زمینه کار شده ؟
    منظورم بیشتر شاید کاربردهای روانشناسی باشه تا خوندن خودش بطور محض.
    من برای فال 2014 میخوام اپلای کنم ولی واقعا هنوز شک دارم علاقه هام چیه و کدوم مسیر باید برم, فقط میدونم از ریاضیات و هر چیزی که توش علم ریاضی هست متنفرم و اصلا توانایی کار در این زمینه رو ندارم.
    باتشکر.

بلند اندیش باشید.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Olympia آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Context نمایش پست ها
    [/RIGHT]

سلام, میشه در مورد این جمله ای که بلد کردم کمی توضیح بدید. (تو مهندسی منظورم هست بیشتر)
    کلا رابطه تحصیل تو رشته روانشناسی با داشتن پایه Information Systems (ترکیب علوم کامپیوتر و Cognitive Engineering و شاید IT ,... با روانشناسی) چطوره ؟ منطقی هست ؟ تو این زمینه کار شده ؟
    منظورم بیشتر شاید کاربردهای روانشناسی باشه تا خوندن خودش بطور محض.
    من برای فال 2014 میخوام اپلای کنم ولی واقعا هنوز شک دارم علاقه هام چیه و کدوم مسیر باید برم, فقط میدونم از ریاضیات و هر چیزی که توش علم ریاضی هست متنفرم و اصلا توانایی کار در این زمینه رو ندارم.
    باتشکر.

بلند اندیش باشید.
    سلام

منظورم این بود که برخی از گرایشات روانشناسی interdisciplinary هستند و افراد متقاضی از رشته های مرتبط در صورت داشتن شرایط لازم می تونن درخواست پذیرش بدن و فارغ التحصیلان روان شناسی هم باید در اون زمینه سابقه فعالیت پژوهشی / شغلی داشته باشن. رشته های ریاضی، فلسفه، کامپیوتر می تونن با مدرک تحصیلی خودشون برای cognitive psychology اپلای کنند. برای آشنایی بیشتر با محتوای درسی، آزمایشگاهها و نحوه فعالیت در این گرایش بهتره به وب سایت دانشگاهها و صفحه اساتیدی که در این گرایش دانشجو میگیرن مراجعه کنید و مقالات اونها رو بخونید.

Junior Member

سلام
    من لیسانس علوم کامپیوتر دارم و امسال در رشته علوم شناختی ارشدم رو شروع کردم. عنوان رشتهام Cognition and Brain Sciences هست. این رشته در دانشگاه ما جزو زیر رشته های روانشناسی هست و خیلی با نروساینس تداخل داره درسهامون. یعنی کلا آزمایشگاه ها، درس ها و استادها. شما اگر میخواین روانشناسی بخونین اول از همه کاملا باید علاقه مندی خودتون رو مشخص کنید. چون بر خلاف تصوری که در ایران هست هر کس روانشناسی میخونه روانشناس نمیشه ( به این معنی که بشینه توی یه اتاق و مشاوره بده و . . . ) خود من هم تصورم این بود اوایل لیسانس که کم کم اصلاح شد. اما واقعا اتفاقهای خیلی متفاوتی میتونه بیفته: life span, childhood development, individual studies, clinical psychology, cognitive science, computational psychology, cognitive psychology و . . . میتونن انتخاب بشن که هر کدوم دنیای متفاوتی دارند. اگر با این ها به شکل خاص آَشنا نیستین به نظرم یه کار خوب اینه که در گوگل راجع به هر کدومشون سرچ کنین. یه راه دیگه اینه که برید دانشگاه هایی که مد نظرتون هست برای ادامه تحصیل این رشته ها رو سرچ کنید ببینید در چه دانشکده ای ارائه میشن ( لزوما شاید در دانشکده روانشناسی نباشن، دانشکده علوم پزشکی یا علوم کامپیوتر ، ریاضی) هم میتونید سرچ کنید. این رو میگم چون این رشته ها خیلی بین رشته ای هستند. و خب چون زمینه ی کامپیوتر دارید بعضا ممکنه در دانشکده کامپیوتر استادی پیدا کنید با زمینه کاری و علاقه مندی نروساینس و علوم شناختی. این اتفاقی بود که برای من افتاد و اتفاقا خیلی هم به علاقه های من نزدیک بودن.
    دانشکده رو که پیدا کردید میتونید نیازمندیهای تحصیل در اون رشته رو پیدا کنید. احتمالا توضیح داده که با چه پیش زمینه هایی میتونید در اون رشته ادامه تحصیل بدین. بعد لیست اساتید رو میارید. به صفحه های استاد های مختلف مراجعه می کنید علاقه مندی ها و کارهای حال حاضرشون رو مرور کنید. اگر علاقه مندیها به شما نزدیک بود خوبه مقاله های اخیرشون رو مطالعه کنید که هم اطلاعات بگیرید هم ببینید دوست دارید یا نه.
    بهتره یک مقدار پیش زمینه راجع به رشته ای که میخواین در اون ادامه تحصیل بدین به دست بیارین و کارهای مرتبط انجام بدین. اگر وقت واسه دست و پا کردن یه رزومه ی خوب ندارین هم اشکال نداره فقط مطمئن باشید کاری که میکنید رو دوست دارید و باز هم میگم مطالعه کنید.
    اگر مایل باشید من یک لینکی دارم که از اون طریق میتونید در درس "computational neuroscience" که از طرف دانشگاه واشنگتن به صورت آنلاین برگزار میشه شرکت کنید. ثبت نام مجانیه. باز هم میگم علوم اعصاب محاسباتی "computational neuroscience"خیلی مثلا با روانشناسی شناختی" cognitive psychology" میتونه فرق داشته باشه پس اگر دوست نداشتین نا امید نباشین و بیش تر دنبال علاقه تون بگردین.
    امیدوارم به اندازه ی کافی مفید بوده باشه.
    موفق باشید

Junior Member

یک چیز دیگه اینکه با توجه به اینکه پیش زمینه کامپیوتر دارین اگر شما رو برای رشته های روانشناسی بخوان احتمالا به خاطر همون دانش ریاضی و کامپیوترتون میخوان. از شما میخوان مدلسازی انجام بدین. کمکی که من الان از دستم بر میاد اینه که بگم از نرم افزار متلب زیاد استفاده میشه. پس الان که وقت دارید روی متلب و تول باکسهاش، neural network و . . . کار کنید. کتاب cognitive neuroscience by Marie T. Banich رو توصیه میکنم. اگر هم در تهران هستید دانشگاه شهید بهشتی بخش کتاب های لاتین، کتاب a students guide to cognitive neuroscience by Jamie Ward کتاب خوبی هست.

صفحه 1 از 9 123456789 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)