صفحه 11 از 32 نخستنخست ... 23456789101112131415161718192021 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 311

موضوع: کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

پیش فرض پاسخ : کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

و اما سوال آرش عزیز در مورد اینکه این همه منابع که خیلی زیادن، چطوری بخونیمشون؟؟؟؟؟؟؟

هدیه الحقیر واسه شما عزیزان جویای پروانه و قبولی در امتحان NAVLE و همچنین امتحان مرحله سوم PAVE یا ECFVG چیزی نیست جز معرفی سایت دکتر بسیار باحالی به اسم Dr. Zuku (طرف اسمش انگار Steven I McLaughlin هست و Zuku مثه اینکه یه جور اسم مستعار هست) آدرس سایتش : http://www.zukureview.com/#

Dr. Zuku در این سایت اومده به نحوی از قلم چی خودمون الگو برداری کرده !!!!!!!و بسیار عالی و به سبک قلم چی میاد شما رو خیلی زود در عرض کمتر از 3 ماه برای امتحان آماده میکنه.
    یه سری sample questions مجانی داره که اینجا میتونین ملاحظه کنید. من زیاد سایتشو کنکاش نکردم، ولی برای اینکه از کل امکاناتش استفاده کنید باید ثبت نام کنید و هزینه اونو پرداخت کنید که احتمالا از طریق ویزا کارد بتونین این کارو انجام بدین.

نمونه ای از خدماتی که توسط سایت Dr. Zuku انجام میشه از این قرارند:

3700 NAVLE format practice questions
    1200 Vet Board Games Flashcards
    1000 Image Questions

واسه تمرین و آشنایی بیشتر من یه پاور پوینتی که Dr. Zuku آماده کرده رو براتون آپلود میکنم. حتما حتما حتما دانلودش کنید تا ملاحظه کنید که چه توصیه های مفیدی و چه نمونه سوالات جالبی رو در این پاور پوینت Dr. Zuku ارائه میکنه.

اگه بیشتر در مورد این سایت میخواهین بدونین میتونید خودتون باهاشون تماس بگیرید و اطلاعات مفیدتری کسب کنید.

خب، به نظر میرسه همه چیز برای کلینیسن شدن در امریکا آمادست (!) و از همینجا هم میشه با یه برنامه ریزی دقیق براش اقدام کرد.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان گرام

A day wasted on others is not wasted on one’s self
    Charles Dickens
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

نقل قول نوشته اصلی توسط Farnaz_h نمایش پست ها
    سلام
    من دکترای دامپزشکی (دانشگاه آزاد) و میخوام بدونم که می تونم تغییر رشته بدم برای پزشکی تو امریکا یا کاناد ، اصلن امکان تغییر دامپزشکی به پزشکی هست؟ معدل کلمم 13.5 حدودا . میتونم برای ژنتیک یا بیوتکنولوژی تخصص بگیرم یا نه ؟ اگه میشه چه مدارکی مورد نیاز هست و چقدر طول میکشه ؟ آیا میتونم از دانشگاه دولتی پذیرش بگیریم؟
    سلام دوست عزیز،

من دکترای دامپزشکی (دانشگاه آزاد) و میخوام بدونم که می تونم تغییر رشته بدم برای پزشکی تو امریکا یا کاناد ، اصلن امکان تغییر دامپزشکی به پزشکی هست؟

برای رشته های مربوط به علوم پایه مثله فارماکولوژی، مایکروبایالوژی و ..... بله میتونید، اما برای طبابت نه. به قول اون دوستمون که اوایل این تاپیک پرسیدن متاسفانه (!) نمیشه دامپزشکان جراح چشم، قلب و مغز و اعصاب انسانها بشند. حتی اجازه ندارند روان پزشک انسانها بشند. خدا بکشه باعث و بانیشو نمیدونم اونهایی که نمیذارند با خودشون چه فکری کردند، مگه اشکالی داره!!!!!!!!!

معدل کلمم 13.5 حدودا . میتونم برای ژنتیک یا بیوتکنولوژی تخصص بگیرم یا نه ؟

بله میتونید. یادمه بعد فارغ التحصیلیمون از بچه های همکلاسی شنیده بودم که یکی از خانم های ورودی 79 دانشکدمون برای بایوتکنالجی رفتند امریکا. اتفاقا رشته خوب و به روزی هست که این روزا طرفدارای زیادی پیدا کرده.
    دقت کنید که معدل کلتون کمی پایینه و این موضوع میطلبه که روی GRE حسابی وقت بزارید تا خدای نکرده در گرفتن پذیرش اذیت نشید.

اگه میشه چه مدارکی مورد نیاز هست

1- تافل (ترجیحا نمره 100+)
    2- اگه برای امریکا قصد دارید GRE ( ترجیحا نمره 315+) و اگه کانادا قصد دارید که الزامی نیست ولی به قوی کردن رزومتون کمک زیادی میکنه.
    3- ترجمه ریزنمرات و گاها دانشنامه (که در پاکت پستی مخصوص دانشگاه تون قرار گرفته، مهر و موم شده و سپس به دانشگاهی که قصد دارید پست میکنید)...... برخی دانشگاهها در موقع اپلای ازتون میخوان که فقط ریزنمرتونو آپلود کنید و بعد اینکه پذیرشتون قطعی شد، براشون در پاکت مهر و موم شده دانشگاه تون براشون پست کنید.
    4- توصیه نامه از 3 استاد
    5- گاها یافتن استاد راهنما قبل از اپلای کردن
    6- و بقیه مواردی که هر دانشگاهی ممکنه ازتون بخواد

و چقدر طول میکشه ؟

هر موقع موارد بالا را داشتین اقدام میکنید و بین 6 ماه تا یه سال طول میکشه که وارد خاک کشور مورد نظرتون بشید.

آیا میتونم از دانشگاه دولتی پذیرش بگیریم؟

بله

موفق باشید
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    دکترای عمومی دامپزشکی

سلام به همه ی دوستان عزیز. من به شخصه از Michael82 عزیز بسیار ممنونم به خاطر اطلاعات ارزنده اش که زمان زیادی میذاره و پاسخ های دقیق میده و بسیار استفاده کردم و خیالم راحت تر شد نسبت به مسیری که دارم طی می کنم. راستش از ترم 1 دامپزشکی تا الان که سال سوم هستم، دائما دارم پروگرم های بالینی آمریکا (رزیدنسی ها و اینترنشیپ ها) رو بررسی و بالا و پایین می کنم و فلسفه ی کاریشون و مطالب ارگان هایی که این تخصص ها رو میدن و... رو می خونم. الان در مورد جزئیات و ریز برنامه های Residency اطلاعات کافی رو دارم تقریبا در مورد همه ی تخصص های بالینی آمریکا اما در مورد نحوه ی اپلای کردن و ... قطعا اطلاعاتم در حد دوستان نیست. به هر حال خوشحال میشم که اگه سوالی در مورد خود تخصص ها و اینکه موضوعاتشون چیه و تنوعشون چجوریه و هر کدومشون چه اهداف و آینده ای دارند یا فرد باید چه چیز هایی رو بلد باشه برای ورود بهشون و امتحاناتشون رو چجوری میشه قبول شد و ...، در خدمت دوستانمون باشم. پس فقط در مورد بالینی ها می تونید روی کمک حقیر حساب کنید. قولش رو میدم که انشاالله طی هفته های آینده پروگرم های اروپا و استرالیا و ژاپن و ... رو هم بشینم در بیارم ببینم چه وضعیتی هستش و داستانش چیه.

حالا بریم سر اصل مطلب : من یک سوال دارم که با جستجو در تالار های مختلف این Forum و حتی با گشتن توی آیین نامه ها و ... سازمان هایی مثل سازمان دامپزشکی یا سازمان سنجش هم نتونستم چیز به درد بخوری در موردش پیدا کنم و واقعا نگرانم کرده. خوشحال میشم دوستان جواب بدن و من رو راهنمایی کنند چون خیلی خیلی برام پاسخ این پرسش مهمه :

تصمیم دارم بعد از اتمام دی وی ام، یک phd در ایران بگیرم در یکی از رشته های علوم پزشکی (کلینیکال بیوشیمی) که قاعدتا تحت نظر وزارت بهداشت هست دانشکده هاش و بعدش برم آمریکا برای رزیدنسی.منتها حالا مسئله اینه که من دامپزشکی رو شبانه خوندم و می خوام بدونم اگه من قبول بشم برای پی اچ دی در ایران، مدرک دامپزشکیم رو با اینکه شبانه و شهریه پرداز بودم، باز تحویل می گیرند ازم و نگه میداره سازمان سنجش ؟ حالا اگه بخوام بعد از phd برم آمریکا و برنامه ی ECVFVG رو بردارم و یک بورد تخصصی بگیرم، این وسط وزارت علوم مدرک dvm من رو بعد از پی اچ دی ، اصلا آزاد می کنه که بتونم برم ؟ یا اینکه گرو نگه میداره ؟!! در کل چطور میشه در نهایت هم مدرک پی اچ دی رو آزاد کرد و هم DVM رو ؟

در ادامه سوالم رو یه جور دیگه هم می پرسم که شاید واضح تر بشه اگه مبهمه : اصلا به صلاح هست که من یک phd بعد از dvm بگیرم بعد برم آمریکا برای کار بالینی ؟ یا اینکه مستقیم بعد از دامپزشکی عمومی برم ؟

توضیحات بیشتر :
    علت تاکید بر گرفتن phd در اون رشته ی خاص (بیوشیمی بالینی) قبل از رفتن برای رزیدنسی، این هست که اولا در آمریکا Clinical Chemistry الزاما نیاز به پیش زمینه ی بسیار قوی شیمی و یا دکترای پزشکی (MD) داره، در حالی که در ایران دامپزشکان هم می تونند بخونند این رشته رو. در ثانی علاقه ی خاصی دارم به این رشته و ثالثا اینکه الان بیشتر اساتید در در دانشکده های دامپزشکی در آمریکا ، علاوه بر بورد یا بورد های تخصصی بالینی، معمولا پی اچ دی یا مستر هم دارند که بسیار به نظرم مناسب و عالیه و داشتن این پی اچ دی قطعا می تونه به من در به سرانجام رسوندن اون بورد تخصصی هم کمک کنه و یک زمینه ی قوی تر بهم میده.

به هر حال مجددا خیلی ممنون از زحمات همه ی دوستان عزیز در این سایت،
    VetMed

Junior Member

سلام دکتر های گرامی لطفا من را در این زمینه راهنمایی کنید
    من در ایمیل هایی که به اساتید می زنم می نویسم I am writing to express my interest in studying as a PHD or MSc student و اینکه عنوان پایان نامه ام چیست و علاقه اصلی ام را می گویم و چند تا طرح و مقاله دارم بعد هم می گم که به زمینه کاری آن ها با توجه به آنچه در مقاله ها و سایتشون هست علاقمندم .در نهایت I'd like to continue my studies as a PhD or MSc student under your supervision و بعد I appreciate if you let me know whether you currently accept students or research assistant under your supervision. رزومه ام را هم attach می کنم. اما در جواب هایی که از اکثر آن ها دریافت کردم اینطور نوشتند که :
    I appreciate your interest in the lab. Unfortunately we have no current openings for students or research assistants.
    و یا
    I do not have a research laboratory.
    چرا؟ من که قصدم ادامه تحصیل در phd یا mscاست چرا position در labratori و ...
    کلا اینکه استادی بخواهد به ما fund بدهد به چه صورت است؟
    با تشکر

نقل قول نوشته اصلی توسط VetMed نمایش پست ها
    سلام به همه ی دوستان عزیز. من به شخصه از Michael82 عزیز بسیار ممنونم به خاطر اطلاعات ارزنده اش که زمان زیادی میذاره و پاسخ های دقیق میده و بسیار استفاده کردم و خیالم راحت تر شد نسبت به مسیری که دارم طی می کنم. راستش از ترم 1 دامپزشکی تا الان که سال سوم هستم، دائما دارم پروگرم های بالینی آمریکا (رزیدنسی ها و اینترنشیپ ها) رو بررسی و بالا و پایین می کنم و فلسفه ی کاریشون و مطالب ارگان هایی که این تخصص ها رو میدن و... رو می خونم. الان در مورد جزئیات و ریز برنامه های Residency اطلاعات کافی رو دارم تقریبا در مورد همه ی تخصص های بالینی آمریکا اما در مورد نحوه ی اپلای کردن و ... قطعا اطلاعاتم در حد دوستان نیست. به هر حال خوشحال میشم که اگه سوالی در مورد خود تخصص ها و اینکه موضوعاتشون چیه و تنوعشون چجوریه و هر کدومشون چه اهداف و آینده ای دارند یا فرد باید چه چیز هایی رو بلد باشه برای ورود بهشون و امتحاناتشون رو چجوری میشه قبول شد و ...، در خدمت دوستانمون باشم. پس فقط در مورد بالینی ها می تونید روی کمک حقیر حساب کنید. قولش رو میدم که انشاالله طی هفته های آینده پروگرم های اروپا و استرالیا و ژاپن و ... رو هم بشینم در بیارم ببینم چه وضعیتی هستش و داستانش چیه.

حالا بریم سر اصل مطلب : من یک سوال دارم که با جستجو در تالار های مختلف این Forum و حتی با گشتن توی آیین نامه ها و ... سازمان هایی مثل سازمان دامپزشکی یا سازمان سنجش هم نتونستم چیز به درد بخوری در موردش پیدا کنم و واقعا نگرانم کرده. خوشحال میشم دوستان جواب بدن و من رو راهنمایی کنند چون خیلی خیلی برام پاسخ این پرسش مهمه :

تصمیم دارم بعد از اتمام دی وی ام، یک phd در ایران بگیرم در یکی از رشته های علوم پزشکی (کلینیکال بیوشیمی) که قاعدتا تحت نظر وزارت بهداشت هست دانشکده هاش و بعدش برم آمریکا برای رزیدنسی.منتها حالا مسئله اینه که من دامپزشکی رو شبانه خوندم و می خوام بدونم اگه من قبول بشم برای پی اچ دی در ایران، مدرک دامپزشکیم رو با اینکه شبانه و شهریه پرداز بودم، باز تحویل می گیرند ازم و نگه میداره سازمان سنجش ؟ حالا اگه بخوام بعد از phd برم آمریکا و برنامه ی ECVFVG رو بردارم و یک بورد تخصصی بگیرم، این وسط وزارت علوم مدرک dvm من رو بعد از پی اچ دی ، اصلا آزاد می کنه که بتونم برم ؟ یا اینکه گرو نگه میداره ؟!! در کل چطور میشه در نهایت هم مدرک پی اچ دی رو آزاد کرد و هم DVM رو ؟

در ادامه سوالم رو یه جور دیگه هم می پرسم که شاید واضح تر بشه اگه مبهمه : اصلا به صلاح هست که من یک phd بعد از dvm بگیرم بعد برم آمریکا برای کار بالینی ؟ یا اینکه مستقیم بعد از دامپزشکی عمومی برم ؟

توضیحات بیشتر :
    علت تاکید بر گرفتن phd در اون رشته ی خاص (بیوشیمی بالینی) قبل از رفتن برای رزیدنسی، این هست که اولا در آمریکا Clinical Chemistry الزاما نیاز به پیش زمینه ی بسیار قوی شیمی و یا دکترای پزشکی (MD) داره، در حالی که در ایران دامپزشکان هم می تونند بخونند این رشته رو. در ثانی علاقه ی خاصی دارم به این رشته و ثالثا اینکه الان بیشتر اساتید در در دانشکده های دامپزشکی در آمریکا ، علاوه بر بورد یا بورد های تخصصی بالینی، معمولا پی اچ دی یا مستر هم دارند که بسیار به نظرم مناسب و عالیه و داشتن این پی اچ دی قطعا می تونه به من در به سرانجام رسوندن اون بورد تخصصی هم کمک کنه و یک زمینه ی قوی تر بهم میده.

به هر حال مجددا خیلی ممنون از زحمات همه ی دوستان عزیز در این سایت،
    VetMed
    سلام دکتر جان،

اینجاست که پروین اعتصامی میگه:
    تا VetMed هست زندگی باید کرد. (فدایی داری )

خب دیگه، خیال همه دوستان دیگه راحت شد. واقعا خیلی خوشحالم که یکی اینجوری وقت گذاشته و ته تو قضیه علوم بالینی رو درآورده و حاضر شده به دوستانش در این مسیر کمک کنه، از طرف خودم بسیار سپاسگزارم.

بزن بریم سراغ سوالاتتون رفیق:

خدمتتون عرض کنم که با توجه به شبانه بودن، اصلا در مورد آزاد کردن مدرک DVM کوچکترین نگرانی ای نداشته باشید.

قانون آزاد کردن مدرک به این شکله:

1 - افرادی که آزاد یا شبانه (دولتی) خوندند:

الف: تمامی خانمهایی که آزاد یا شبانه (دولتی) خوندند به راحتی بلافاصله بعد از پایان تحصیلاتشون میتونند مدرکشونو آزاد کنند.
    ب: تمامی آقایانی که آزاد یا شبانه (دولتی) خوندند باید بعد از پایان تحصیلاتشون تشریف ببرند سربازی و بعد از گرفتن کارت پایان خدمت میتونند مدرکشونو به راحتی آزاد کنند.

2- افرادی که روزانه (دولتی) خوندند:

تمامی افرادی که روزانه خوندند باید به ازای هر ترمی که درس خوندند، یک سال به مملکت خدمت کنند تا مدرکشون آزاد بشه. چون در حالت عادی دامپزشکی در ایران 12 ترم هست، یعنی کسی که 12 ترم درس خونده باید 12 سال به مملکت خدمت کنه تا مدرکش آزاد بشه.

حالا دقت کنید: افرادی که روزانه خوندند اگه به هر دلیلی، مثلا ادامه تحصیل، میخوان کشور را ترک کنند و احتیاج به آزاد کردن مدرکشون دارند میتونند تعداد سالهایی که باید به مملکت خدمت کنند را با واریز پول به حساب دولت و تحویل فیش واریزی به مرکز صدور دانشنامه دانشگاهشون بخرند و به این ترتیب مدرکشونو آزاد کنند.

بنابراین در این مورد، یعنی افرادی که روزانه خوندند:
    الف: خانمهایی که روزانه خوندند میتونند بلافاصله بعد از پایان تحصیلشون با واریز مبلغ مورد نظر مدرکشونو آزاد کنند.
    ب: تمامی آقایونی که روزانه خوندند ابتدا باید تشریف ببرند سربازی و بعد از گرفتن کارت پایان خدمت، حالا با واریز مبلغ مورد نظر میتونند مدرکشونو آزاد کنند.

اگه هر دانشجویی، چه خانم چه آقا، از وام های دانشجویی در طول تحصیلش استفاده کرده یا از خوابگاه استفاده کرده، باید مقدار وامها رو یکجا پرداخت کنه (یعنی فیش پرداخت اقساطی که بعد از پایان تحصیل دانشگاه بهتون میده رو ببرید بانک و یکجا همه مبلغ رو پرداخت کنید) و با خوابگاه دانشگاه نیز تصفیه حساب کنه تا بتونه مدرکشو آزاد کنه.
    یعنی در زمان آزاد سازی مدرک نباید هیچ گونه بدهی مالی ای از نظر این دو موضوع (استفاده از وام دانشجویی + استفاده از خوابگاه) که گفتم به دانشگاه داشته باشین.

من مورد خودمو میگم شاید برای بچه هایی که روزانه خوندند مفید باشه:
    من باهنر خوندم. بعد از سربازی اقدام کردم به آزاد کردن مدرک. به آموزش دانشگاه (قسمت صدور دانشنامه دانشجویان دامپزشکی) زنگ زدم. چون دانشجوی خیلی درس خونی بودم 15 ترم کل دورم طول کشید و قاعدتا 15 سال تعهد داشتم و باید واسه 15 سال مبلغ رو واریز میکردم. فقط یه چیزی رو باید بالا میگفتم اینکه مدت زمانی که سربازی خدمت کردین + مدت زمانی که سابقه کار با پرداخت بیمه (بدون پرداخت بیمه رو قبول نمیکنند) دارید با هم جمع میشه و از اون مدتی که تعهد دارین کم میکنند. مثلا اگه دو سال سربازی خدمت کردین و یه سال سابقه کار با پرداخت بیمه دارید، و 12 ترم درس خوندین، در نهایت باید واسه 9 سال مبلغ رو واریز کنید. یه سری مشخصات و شماره دانشجوییمو گرفت و گفت تا یه هفته دیگه محاسبه میکنیم که چقدر باید پرداخت کنی اما صدور دانشنامت 20 روز تا یکماه طول میکشه، بنابراین تا ما داریم کارهای صدور دانشنامتو انجام میدیم تو هم بهتره مبالغو واریز کنی و کارهای جنبی رو انجام بدی. بعد از یه هفته زنگ زدم تا ببینم مبلغ رو محاسبه کردند که چقدر باید پرداخت کنم که مسئولش گفت: با کسر سربازی از میزان تعهدت، برای اون مقدار از تعهدی که مونده باید دو میلیون و هفتصد به فلان شماره حساب واریز کنی و فیش پرداخت بانکی رو برامون بیاری. منم واریز کردم. بعلاوه فیش های مربوط به کل وامی که گرفتم رو هم یکجا پرداخت کردم. سپس بهشون زنگ زدم و گفتم همه چی آمادست. که گفتند دو هفته دیگه زنگ بزن و بپرس که دانشنامت امادست یا نه.
    یه سوال دیگه ازشون پرسیدم که من سختمه بیام کرمان، آیا میتونم به کسی از بچه ها وکالت بدم، که گفتند آره. منم به یکی از دوستای با صفای رفسنجانیم وکالت دادم و همه فیشهای واریزی رو براش فرستادم.
    دو هفته بعد دانشنامه آماده شد و ایشون رفتند و علاوه بر دانشنامه، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی که گرو دانشگاه بود رو هم بهش دادند. یعنی بچه های روزانه با پرداخت میزان تعهدات تمامی مدارک قبلیتونم آزاد میکنید.

بنابراین در جواب اون سوالتون که گفتین آیا هم DVM و هم Ph.D رو آزاد میکنند باید بگم که بله هر دو آزاد میشند، حتی دیپلم و پیش دانشگاهیتونم بهتون برمیگردونند. (البته چون شما شبانه هستین بدون پرداخت پول اینکارو میکنند. فقط دقت کنید که اگه آقا هستین باید سربازیتونو حتما رفته باشید)
    اما VetMed عزیز دقت کنید که این موضوع واسه DVMتون هست که شبانه هست، اما برای مدرک Ph.D دقت کنید که اگه دولتی روزانه بخونید دوباره اون بند و بساطهای خرید میزان تعهد رو دارین.
    Charles Dickens

فرمودین که خوندن یه Ph.D اصلا توصیه میشه یا نه؟؟؟

من از لحاظ برخی مسائل جنبی و اجتماعی ای که در این مسیر ممکنه روی رفتنتون تاثیر بذاره به این سوال جواب میدم.
    اولا که این موضوع علاقه که فرمودین یه چیز شخصی هست که هیچ کس دیگه ای نمیتونه خودشو جای شما بذاره و بر اساس اون راهنمایی کنه. بنابراین اگه علاقه به هر چی داشته باشین و پای علاقتون واستین میتونین خیلی چیزهایی که معمول هست رو به راحتی شکست بدین و به خواستتون برسین. اما یه سری چیزهایی به عنوان واقعیات زندگی ما وجود دارند که باید بهشون هم توجه داشته باشید چون اینها چیزهایی هستند که در مسیرتون باهاشون مواجه میشین و باید باهاشون برای رسیدن به علاقتون مبارزه کنید.
    به عنوان مثال تضمینی وجود نداره که جوونی و انرژی ای که الان دارید رو 7-8 سال بعد و در پایان Ph.Dتون هم داشته باشید. تقریبا ده سال پیش در جایگاهی که شما الان هستین یعنی سال سوم بودم. اون موقع دور و برم پر بود از افرادی که خیلی خوب و پر انرژی درس میخوندند. هم اونهایی که همرشته ایم بودند و هم اونهایی که رشته های دیگه بودند. من این وسط کارم فقط فوتبال بازی کردن بود. حالا چیزی که جالبه اینه که بیشتر درس خونها از رفتن باز موندند، میدونین چرا؟ من از بعضیهاشون پرسیدم و دلایل جالبی داشت. مثلا یکی که شاگرد اول بوده بهم گفت من دیگه بعد این همه درس خوندن دهنم سرویس شده! میخوام فقط یه حقوق در حد زنده بودن داشته باشم و دیگه درس نخونم. دیگه بریدم. من این جمله رو بارها از این دسته بچه های درس خون شنیدم که من دیگه خالی کردم، دیگه بریدم، دیگه بسسمه.

یه گروه دیگه از درس خونا که حتی الانم آرزوی رفتن دارند و حاضرند همه جوره بازم درس بخونند و تلاش کنند، به درد بی درمون دیگه ای مبتلا هستند که دیگه عملا کار خودشونو تموم شده میدونند. درد بی درمونشون چیزی نیست جز ازدواج. اینو برادرانه و دوستانه عرض میکنم. ببینید هیچکی نمیتونه این موردو تضمین کنه، چون دله دیگه، یهو میبینی کار دستت داد. من در 99 درصد موارد طبق اونچه در زندگی خودم تجربه کردم، دیدم که افراد متاهل یا نمیخوان برند، یا علاوه بر تلاشی که میکنند از رفتن باز میمونند چون زود مایوس میشند و دست از تلاش میکشند و میگن ول کن بابا بیا بچسبیم به زندگیمون، یا صد هزار بار سختی بیشتری برای رفتن میکشند، یا یک میلیون بار سختی بیشتری هنگام موندن در اونجا میکشند چون در هر صورت یکی از طرفین دلش برای اینوریاش تنگ میشه و زندگی رو بر اون یکی زهر مار میکنه.
    با یکی از افراد مربوط به این گروه که صحبت میکردم چیز جالبی گفت. گفت ببین وقتی مجرد هستی مثل یه کشتی وسط اقیانوس میمونی که میخوای بادبانهاتو باز کنی و به هر طرف سفر کنی، دنیا رو ببینی، فرهنگهای متفاوتو ببینی و با مردم دنیا بیشتر آشنا بشی و به جاهای ناشناخته و شناختش سر بزنی. این ور بری، اون ور بری و .....
    اما تا ازدواج میکنی، تو همون وسط اقیانوس چنان به گل میشینی که اگه کل وجودت بادبان بشه و به جای باد، تورنادو بیاد، نمیتونه شما رو کوچکترین تکونی بده.
    چون نمیخوام خیلی از دوستان جوونی که دارند این پستو میخونند و در دوران زیبای دانشجویی شون بسر میبرند و سودای رفتنو در سر میپرورونند قضیه رو غیر جدی فرض کنند و دچار یه موضوع تقریبا غیر قابل حل (البته در فرهنگ ایرانی) بشند، دوست ندارم بگم که این مثال کشتی که زدم یه شوخی بوده، بلکه اگه دو طرف عین همدیگه فکر نکنند و هر دو به اندازه همدیگه مصمم نباشند این به گل نشتن اون فردی که آرزوی رفتن داشت یه واقعیت کاملا جدی موجود در زندگی ایرانیهاست . دختر و پسر هم نداره. چون نویسنده بنده هستم خدای نکرده خانم ها ناراحت نشند. چون اصلا خانم و آقا نداره، دیدم که خانمهایی کل زندگیشون واسه رفتن برنامه ریزی داشتند و چون با فرد غیر مناسب ازدواج کردند، خیلی از اون اقایون مخالف رفتن مسبب این فاجعه شدند.
    اگه واقعا اصرار دارید که حتما با یه ایرانی ازدواج کنید، با کسی که دقیقا به اندازه خودتون مصمم هست و هدف مشترکی دارید و حاضره همه چیو کنار شما تحمل کنه ازدواج کنید. این پست و این پست رو بخونید تا منظورمو از دو نفری که به اندازه همدیگه مصمم هستند بهتر متوجه بشید.
    در هر صورت ببخشید که این حرفها رو زدم، کلهم رو برادرانه فرض کنید. ولی به خاطر چیزهایی که دارم دور و برم، بین دوستام (چه اونهایی که رفتند یا نرفتند) میبینم یهو بنده رو به این فکر انداخت که از لحاظ انسانی بهتره این مطالبو بگم تا خدای نکرده برای بسیاری از جوونای دانشجویی که سودای رفتن دارند در آینده مشکلی از این دست پیش نیاد.

در کل از نظر خودم، به هیچ عنوان خوندن PhD رو پیشنهاد نمیکنم و میگم هر چه زودتر از اینجا برید بهتره. مگر اینکه شما از خودتون و انرژیتون مطمئن هستید که تا چند سال دیگه و با زندگی در سیستم مزخرف ایران همچنان برای هدفتون پر انرژی میمونین و هیچ قضیه جنبی دیگه ای شما رو از هدفتون باز نمی داره.

در مورد ECFVG یه چیزی که من متوجه شدم اینه که این امتحان از PAVE سخت تره. الان اکثرا میرن سراغ PAVE. حتی امریکایی هایی که به هر دلیلی، مثلا رقابت سنگین برای وارد شدن به دانشکده دامپزشکی امریکا، نتونستند وارد دانشکده دامپزشکی امریکا بشند و رفتند کشورهای دیگه دامپزشکیو خوندند و الان برمیگردند هم میرن سراغ PAVE. فکر کنم تا زمانی که شما فارغ التحصیل بشید کل 50 ایالت PAVE‌ رو قبول داشته باشند. در هر صورت برای انتخاب بین PAVE و ECFVG هم تحقیقات لازم رو بفرمایید.

با آرزوی موفقیت

مایکل جکسون
    Charles Dickens

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Michael82 نمایش پست ها
    مرحله چهارم امتحان PAVE مربوط به ارزیابی Clinical Proficiency هست.

لطفا متن زیر را خوب مطالعه فرمایید:
    Clinical Proficiency

To meet PAVE’s clinical requirement, candidates must pass the Qualifying Science Examination before starting their evaluated clinical experience at an AVMA-accredited veterinary college .
    1. Complete the required clinical experience at an AVMA-accredited veterinary college beginning after the date when the Qualifying Science Examination was passed.
    **Clinical experience completed before passing the Qualifying Science Examination cannot be counted toward the clinical training requirement.
    PAVE candidates choosing the evaluated clinical experience must provide the following information before beginning clinical rotations:
    1. Copy of the acceptance letter from the university
    2. Acknowledgement form provided by AAVSB, signed by the academic dean (or designated representative)
    After completion of the clinical training requirement, candidates must request that documentation of completion (including starting and ending dates) be sent directly to the PAVE program from the academic dean (or designated representative) of the host college.

If clinical training started before passing the Qualifying Science Examination, the academic dean (or designated representative) of the host veterinary college must provide written confirmation that the complete clinical training requirement was met after the date of passing the Qualifying Science Examination.

If a candidate changes clinical training programs or undertakes clinical training at more than one AVMA-accredited college, the academic dean (or designated representative) of each college needs to provide written documentation (including dates of training) of clinical rotations completed. A letter of completion of clinical training requirement also needs to be provided by the academic dean (or designated representative) of the veterinary college from which the candidate will obtain their veterinary degree affirming that the clinical training requirement necessary to satisfy the degree requirement has been met after the date of passing the Qualifying Science Examination.

خب، ببینید اونجا که نوشته باید کپی نامه پذیرش از یه دانشگاه رو فراهم کنید (Copy of the acceptance letter from the university) یعنی چی؟ من خودم ازش چیزی نمیدونستم تا اینکه اینجا در دانشگاه Louisiana دیدم که برای مرحله چهارم امتحان PAVE و ECFVG اونها میان یک تا دو ترم کلاس آموزشی میزارند. واسه اپلای پذیرفته شدن در این کلاسها شما باید ابتدا تا پایان مرحله سوم را با موفقیت سپری کنید و سپس اپلای کنید و وقتی از دانشگاه پذیرش گرفتین، به سلامتی میرین برای گرفتن ویزا.

مثلا اینجا واسه اپلای برای PAVE اومده ددلاین مشخص کرده و 50 دلار پول اپلای هست که در صورت انصرافتون از اپلای، این مبلغ 50 دلارغیر قابل باز پرداخت یا non-refundable هست. و همچنین گفته که دامپزشکان نباید 10 سال از فارغ التحصیلیشون بیشتر گذشته باشه (به نوعی وقتی کسی بیشتر از 10 سال مثلا 12 سال از فارغ التحصیلیش گذشته حق اپلای نداره):

Criteria for acceptance:

Candidates must be fluent in both written and spoken English, have graduated from an AVMA recognized school of veterinary medicine within the last 10 years and have received a passing score on the PAVE Qualifying Exam or completed Step 3 of the ECFVG program. Applicants will be accepted based on merit.

Start Date mid-January (Block 9) mid-May (Block 1) early September (Block 5)
    Application Deadline September 1 January 2 April 1
    Notification of Acceptance September 15 January 15 April 15

و همچنین اومده موارد لازم برای اپلای رو گفته که باید قبل ددلاین بهشون بفرستین (البته با پست و آدرس پستی رو هم گذاشته) :
    Materials to submit prior to the Application Deadline:

1. A non-refundable application fee of $50 in the form of bank check or money order made payable to “LSU School of Veterinary Medicine”
    2. Completed application form
    3. Letter of intent
    4. Curriculum vitae
    5. Photocopy of DVM (or equivalent) degree*
    6. Transcript of grades from veterinary school (translated)*
    7. Copy of BCSE or NAVLE test score results
    8. TOEFL test results (or equivalent) or proof of high school education in English*
    9. Three letters of reference (Letters can be from instructors at your veterinary school or veterinary professionals you have worked with since graduation)
    *If enrolled in the PAVE program, proof of acceptance into the program may be substituted for the items 5-8 (copy of DVM, transcript, and TOEFL above; PAVE Qualifying exam scores can be substituted for the NAVLE scores).
    Mailing Address for Application Materials:
    Lindsey Saunders
    Department of Veterinary Clinical Sciences
    School of Veterinary Medicine
    Louisiana State University
    Baton Rouge, LA 70803-8410
    USA
    LSaunders@lsu.edu

خب، اینجا بود که میگفتم اگه مرحله سوم ECFVG یا PAVE رو به سلامت پشت سر بزارین برای مرحله چهارم یعنی امتحان عملی به امان خدا رها نمیشین و اونها خودشون میان بهتون آموزش میدند تا مهارت لازم برای پاس کردن مرحله چهارم را کسب کنید. ضمن اینکه با کسب پذیرش از یک دانشگاهی که این پروگرم رو برای آماده سازی دامپزشکان خارجی برای مرحله چهارم ارئه میکنه، تقریبا مشکل گرفتن ویزاتون هم تا حد زیادی حل شده هست و فکر میکنم مثل ویزای دانشجویی گرفتنش راحت باشه چون شما یه پذیرش از یه دانشگاه امریکا برای گذروندن دورتون دارید. البته مسئله ویزا بسیار پیچیده تر از این حرفاست ولی در هر صورت این نگرانی که اصلا برای مرحله چهارم چطور برای ویزا اقدام کنم با این پروگرمی که وجود داره تا حد زیادی حل شده میباشد.

لیست دانشگاههایی که این پروگرم را ارائه میکنند و با AAVSB (American Association of Veterinary State Boards) ، سازمان متصدی و برگزار کننده PAVE ، قرارداد دارند رو میتونید با ایمیل زدن به : pave@aavsb.org بدست بیارید.

به سوالات متداولی که در مورد PAVE پرسیده میشه اینجا پاسخ داده شده است.

دکتر جان واقعا ممنون از آگاهی دادن بسیار خوبتون
    راستش اگه وقت کردید میشه یه توضیحی راجب هزینه های این قسمت ارائه فرمایید...
    مثل این که هزینه های این دوره آموزشی خیلی خیلی بالاست

سلام دکتر Michel عزیز
    بنده تمامی موضوعات مورد بحث در ابن فروم رو از page اول تا اینجا خوندم... چای تشکر و تقدیر داره.
    من مدتی هست که تصمیم به مهاجرت گرفتم و قبل از اشنایی با این سایت تونسته بودم اطلاعاتی نچندان کامل در این رمینه پیدا کنم ؛ ولی انجا با استفاده از مطالب شما خیلی بیشتر تونستم اونارو کنار هم بذارم ؛ به این نتشجه رسیدم که بهتربن و اسانترین راه میتونه ادامه تحصیل باشه. با توجه به اینکه چندین سالی هست که دنباله یادگیری زبان انگلیسی هستم و در سطح تقریبا بالایی هستم ولی مشغله و سهل انگاری اجازه نداده بود که دنباله مدرک برم؛ ولی بالاخره برای 28 June 2014 ثبت نام کردم واسه IELTS. کشور مورد نظرم هم کانادا هست. چند سوالی داشتم از محظرتون با توجه به رزومه ای که عارض میشم:
    مدرک DVM با معدل 15.35 فارق التحصیل 1390
    حدود 3 سال سابقه کار کلینیکی Large animals و طیور
    1مقاله ISI
    سن 28 سال و متاهل (فرزندی ندارم )

سوال اول بنده: متاهل بودن تو گرفتن پذیرش فاند و در نهایت ویزا تاثیر + داره یا - ؟
    سوال دوم: با توجه به اینکه یکی از دوستام در کانادا و نزدیک به یکی از دانشکده های دامپزشکی زندگی میکنه ، به نظرتون چه جوری میتونم از کمک این دوستم استفاده کنم برای گرفتن فاند از استادای اون دانشگاه؟ به نظرتون فرستادن مدارک و رزومه برای اون دوستم و مراجعه اش به استادها و ارایه مدارک بهشون بصورت حضوری مثمر ثمر واقع مشه؟
    سوال سوم: وقتی به آخرین page این فروم رسیدم همش این سوال به ذهنم میاد که شما موفق به گرفتن فاند شدید بالاخره یا خیر ! میدونید یه جورایی امدواری به آدم میده که یک نفر هم رشته ای من تلاش کرده و به هدفش هم رسیده باشه البته شاید فضولی باشه این سوال اخرم ببخشید.

بازهم بابت وقت و زحمتی که به خرج میدید تشکر میکنم...

Junior Member

سلام دوست گرامی
    من و همسرم نیز مثل شما قصد ادامه تحصیل و اپلای داریم .شما از شرایط جدیدی که الان برای کانادا اعلام کردند اطلاع دارید؟ و آیا تا به حال به اساتید آنجا ایمیل زدید؟

Junior Member

سلام دوست عزیز Michael82 .واقعا ممنون از اطلاع رسانی بسیار خوبتون.سوالی ازتون داشتم.شما اطلاعاتی راجع به تحصیل در تخصص رشته بهداشت آبزیان در خارج از کشور هم دارید؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)