صفحه 3 از 32 نخستنخست 12345678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 311

موضوع: کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

Junior Member

پیش فرض پاسخ : کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed552 نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    تا جایی که خبر دارم و دیدم تا چند سال پیش دانشجوهای دارای مدرک دکترای دامپزشکی میتونستن تو رشته ی چشم پزشکی ( زیر شاخه ی پزشکی ) هم امتحان بدن و قبول بشن و ادامه تحصیل بدن. اما الآنش رو اطلاع ندارم.چندتا سوال دارم :
    1.آیا هنوز هم تو ایران چنین امکانی هست ؟!
    2.به طور مثال تو آلمان چنین امکانی هنوز هست . در صورت ادامه تحصیل تو چشم پزشکی تو دانشگاه های آلمان که مورد قبول وزارت بهداشت هستند آیا وزارت بهداشت ایران مدرک رو قبول داره ؟!
    سلام
    شما خودتون دامپزشک هستید؟ از کجا این اطلاعات رو دارین من تا حالا نشنیدم و فکر نمیکنم
    منظورتون اینه که یه دامپزشک از ایران میتونه بره المان تخصص چشم بخونه!؟ چطوری؟
    اگه اطلاعاتی دارین ممنون میشم در جریان بگذارید چون من هم خیلی وقته دنبال اطلاعات درست تو این زمینه ام

ApplyAbroad Senior Veteran
    erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed552 نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    تا جایی که خبر دارم و دیدم تا چند سال پیش دانشجوهای دارای مدرک دکترای دامپزشکی میتونستن تو رشته ی چشم پزشکی ( زیر شاخه ی پزشکی ) هم امتحان بدن و قبول بشن و ادامه تحصیل بدن. اما الآنش رو اطلاع ندارم.چندتا سوال دارم :
    1.آیا هنوز هم تو ایران چنین امکانی هست ؟!
    2.به طور مثال تو آلمان چنین امکانی هنوز هست . در صورت ادامه تحصیل تو چشم پزشکی تو دانشگاه های آلمان که مورد قبول وزارت بهداشت هستند آیا وزارت بهداشت ایران مدرک رو قبول داره ؟!
    چنین چیزی نه در ایران و نه در هیچ جای دنیا و در هیچ مقطعی از زمان (گذشته، حال، اینده) امکان پذیر نیست و نبوده و نخواهد بود!!!! مواردی هم که شما دیدی احتمالا چشم پزشکی بالینی نبودن! ممکنه گرایش های تحقیقاتی چشم بوده و یا چیزهای دیگه!
    ورود به چشم پزشکی به خودی خودش برای پزشکان هم دشواره!! جواب هر دو سوالون هم منفی هست!!

Junior Member

سلام. من دارم ارشد دامپزشکی میخونم.می خوام شرایط پذیرش دکترا تو این رشته رو بدونم.چه کشورایی؟چقدر هزینه داره؟به طور کلی یه سری اطلاعات راجع بهش میخوام.ممنون میشم راهنماییم کنین.

Junior Member

منظورم از سوالم این بود که میل زدنم جوری تنظیم کنم که اگه پیش یکیش بی اعتبار شدم حداقل بقیه استادا رو از دست ندم آخه شما قبلا گفته بودین که در صورت ندادن نمرات زبان و جی آرای و بدقولی تو ذهن
    coordinator میمونی و برا بار بعد شانست از دست میدی . برا این بود که پرسیدم هر دپارتمان یه coordinator داره. پس این روش میل زدن به یه استاد از هر دپارتمان خوبه پیش بقیه انگشت نما نمیشم؟ببخشید سوالم دوباره تکرار میکنم

با سپاس

نقل قول نوشته اصلی توسط fygy نمایش پست ها
    منظورم از سوالم این بود که میل زدنم جوری تنظیم کنم که اگه پیش یکیش بی اعتبار شدم حداقل بقیه استادا رو از دست ندم آخه شما قبلا گفته بودین که در صورت ندادن نمرات زبان و جی آرای و بدقولی تو ذهن
    coordinator میمونی و برا بار بعد شانست از دست میدی . برا این بود که پرسیدم هر دپارتمان یه coordinator داره. پس این روش میل زدن به یه استاد از هر دپارتمان خوبه پیش بقیه انگشت نما نمیشم؟ببخشید سوالم دوباره تکرار میکنم

با سپاس
    قضیه همون نورس کارولینا بود که طرف بعد اکی دادن گفت اپلای کن، گفتم چشم. گفت مدارکت حاضره؟ گفتم آره. ولی عملا همه مدارکم حاضر نبود یعنی نمیدونستم همه مدارکم حاضر نیست و باید gre هم بدم. اگه میخواستم به نورس کارولینا میل بزنم بازم میزدم، هر چند اون استاده جواب نمیداد ولی به همکاراش میزدم. منظورم اونجوری تابلو شدن نیست که همه آدمو بشناسن. ببینین یه چیزی توی همون مایه هایی که تعریف کردم، منظورم یه جور بدقولی از طرف ماست.
    آره روشتون خوبه و به هیچ عنوان پیش بقیه انگشت نما نمیشین و اصلا نگران نباشین. والا همه جورش هست، دانشکده های بزرگ ممکنه بیش از یه coordinator داشته باشند، چون دپارتمانهای زیاد و پروگرمهای متنوعی ارائه میدند و یه دانشکده کوچیک ممکنه کلا یه coordinator داشته باشه. در هر صورت، استادی که بهتون اکی میده بهتون میگه با چه کسی هماهنگی لازم برای اپلای رو انجام بدین و اگه نگفت شما لااقل بپرسین. به غیر از این، کلا به محض اینکه یه استادی از یه دانشکده بهتون اکی داد، یه هفتتون رو وقف سایت اون دانشکده کنین و تمام جیک و پوک و اطلاعات اون دانشکدرو در بیارین، تمام افراد مسئول و تمام پروگرم ها، نحوه اپلای و مدارک لازم، انواع هزینه ها از شهریه تا مخارج زندگی و کلا هر چی توی سایتشون هستو بخونین.
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

Junior Member

عرض سلام به همگی
    و خسته نباشید اختصاصی خدمت جناب Michael 82، جدا با این توضیحات خیل ای از دامپزشکان مشتاق و بدون منبع رو دعاگوی خودتون کردید
    من یک لیست مبسوط از سوالات داشتم که به قسمت عظیمیش پاسخ داده شد، از سوالات باقی مونده که ممنون می شم اگر پاسخ بدین:
    در مورد آزمون زبان: مقدمتا باید عرض کنم در مورد انتخاب کشور؛ من چون حتی اگر مراحل پیدا کردن استاد و اپلای کردن برای آمریکا رو هم با موفقیت پشت سر بذارم، هزینه سفر به ترکیه برای مصاحبه ی گرفتن ویزا رو نمی تونم متقبل بشم (در کل باید هزینه ها رو تا جای ممکن به حداقل برسونم)، گزینه آمریکا برام حذف می شه... اینه که با این شرایط شما اصولا توصیه می کنین آیلتس شرکت کنم یا تافل؟ منظورم از نظر پذیرفته بودن تو کشورای غیر آمریکا برای رشته ما و البته از نظر احتمال موفق تر بودن هست.
    در مورد تماسی که با یه استاد داشتم: این آقا می گه که می خاد برای فاندی اپلای کنه (برای 2015)، که با توجه به پستای شما این می شه همون جریان الان پول ندارم و check back و این حرفا (درست می گم؟) از طرفی توی ایمیل بهم پیشنهاد داده که دنبال اسکالرشیپ (برای 2015) باشم و حتی به تم پروپوزال هم اشاره کرده... راستش یه مقدار گیج شدم باید اینا رو جدی بگیرم یا که جریان دست به سرکردنه؟ با توجه این که من CV رو هنوز نفرستادم و چون CV چندان درخشانی هم ندارم (فقدان مقاله ISI) فکر نمی کنم تو پیدا کردن اسکالرشیپ موفقیتی نصیبم بشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط zivet نمایش پست ها
    عرض سلام به همگی
    و خسته نباشید اختصاصی خدمت جناب Michael 82، جدا با این توضیحات خیل ای از دامپزشکان مشتاق و بدون منبع رو دعاگوی خودتون کردید
    من یک لیست مبسوط از سوالات داشتم که به قسمت عظیمیش پاسخ داده شد، از سوالات باقی مونده که ممنون می شم اگر پاسخ بدین:
    در مورد آزمون زبان: مقدمتا باید عرض کنم در مورد انتخاب کشور؛ من چون حتی اگر مراحل پیدا کردن استاد و اپلای کردن برای آمریکا رو هم با موفقیت پشت سر بذارم، هزینه سفر به ترکیه برای مصاحبه ی گرفتن ویزا رو نمی تونم متقبل بشم (در کل باید هزینه ها رو تا جای ممکن به حداقل برسونم)، گزینه آمریکا برام حذف می شه... اینه که با این شرایط شما اصولا توصیه می کنین آیلتس شرکت کنم یا تافل؟ منظورم از نظر پذیرفته بودن تو کشورای غیر آمریکا برای رشته ما و البته از نظر احتمال موفق تر بودن هست.
    در مورد تماسی که با یه استاد داشتم: این آقا می گه که می خاد برای فاندی اپلای کنه (برای 2015)، که با توجه به پستای شما این می شه همون جریان الان پول ندارم و check back و این حرفا (درست می گم؟) از طرفی توی ایمیل بهم پیشنهاد داده که دنبال اسکالرشیپ (برای 2015) باشم و حتی به تم پروپوزال هم اشاره کرده... راستش یه مقدار گیج شدم باید اینا رو جدی بگیرم یا که جریان دست به سرکردنه؟ با توجه این که من CV رو هنوز نفرستادم و چون CV چندان درخشانی هم ندارم (فقدان مقاله ISI) فکر نمی کنم تو پیدا کردن اسکالرشیپ موفقیتی نصیبم بشه.
    سلام دوست عزیز،

مرسی به خاطر لطفتون
    برای اینکه بهتر بتونم به سوالاتتون پاسخ بدم لطفا بفرمایید که:
    در مورد سوال اولتون: چه کشور یا کشور های دیگری را برای اپلای در نظر دارید؟
    در مورد سوال دومتون: استادی که مکاتبه کردین برا کدوم کشور بوده؟ و آیا گفته من پروپوزالمو در مورد فاند نوشتم و الان منتظر جوابش هستم که منبع مالی ردیف شده یا نه، و یا اینکه گفته قصد دارم بعدا پروپوزالو بنویسم و اگه تصویب بشه دور و بر 2015 میشه؟
    اگه دوست داشتین در مورد GPA یا همون معدل و در مورد سوابق کاری هم خواستین بگین بهتر کمک میکنه تا جواب بهتری رو بدم.

با سپاس
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Michael82 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز،

مرسی به خاطر لطفتون
    برای اینکه بهتر بتونم به سوالاتتون پاسخ بدم لطفا بفرمایید که:
    در مورد سوال اولتون: چه کشور یا کشور های دیگری را برای اپلای در نظر دارید؟
    در مورد سوال دومتون: استادی که مکاتبه کردین برا کدوم کشور بوده؟ و آیا گفته من پروپوزالمو در مورد فاند نوشتم و الان منتظر جوابش هستم که منبع مالی ردیف شده یا نه، و یا اینکه گفته قصد دارم بعدا پروپوزالو بنویسم و اگه تصویب بشه دور و بر 2015 میشه؟
    اگه دوست داشتین در مورد GPA یا همون معدل و در مورد سوابق کاری هم خواستین بگین بهتر کمک میکنه تا جواب بهتری رو بدم.

با سپاس
    راستش کشور خاصی مدنظرم نیست ولی انگلیسی زبان ها ترجیح دارند... به ترتیب فکر می کنم کانادا، استرالیا-نیوزلند، کشورای اروپایی انگلیسی زبان (ایرلند نه حکما) و بقیه (دانش زبان دیگه ای ندارم اما پایه ی اینکه زبان آلمانی مثلا بخونم هم هستم)
    رزومه من شامل چهار پنج تا آبسترکت تو کنگره های اینترنشنال داخلی و حدود هفت تا ملی هست، همچنین دو سال سابقه کار تو آزمایشگاه دامپزشکی و یک سال مسئول فنی یک شرکت رو دارم، معدلم هم 16.9 هست.
    به نظر شما با حذف گزینه آمریکا کلا دارم شانسم رو از دست می دم؟
    ضمنا شما برای رزومه کردن سوابق کاریتون پروانه تون رو دادید برای ترجمه یا این که باید گواهی چیزی از اداره دامپزشکی بگیریم؟ و این که ترجمه شدن به تنهایی کافیه یا این که ترجمه ش باید به تأیید جایی برسه؟
    استادی که صحبتش بود استرالیایی هست، طوری که من برداشت کردم این گزینه صحیح هست: "گفته قصد دارم بعدا پروپوزالو بنویسم و اگه تصویب بشه دور و بر 2015 میشه"
    فکر می کنم قبل از مزاحم شما شدن از خودش باید می پرسیدم... حالا اگه جواب داد لابد سر کار نیستم

سپاس بسیار فراوان

نقل قول نوشته اصلی توسط zivet نمایش پست ها
    راستش کشور خاصی مدنظرم نیست ولی انگلیسی زبان ها ترجیح دارند... به ترتیب فکر می کنم کانادا، استرالیا-نیوزلند، کشورای اروپایی انگلیسی زبان (ایرلند نه حکما) و بقیه (دانش زبان دیگه ای ندارم اما پایه ی اینکه زبان آلمانی مثلا بخونم هم هستم)
    رزومه من شامل چهار پنج تا آبسترکت تو کنگره های اینترنشنال داخلی و حدود هفت تا ملی هست، همچنین دو سال سابقه کار تو آزمایشگاه دامپزشکی و یک سال مسئول فنی یک شرکت رو دارم، معدلم هم 16.9 هست.
    به نظر شما با حذف گزینه آمریکا کلا دارم شانسم رو از دست می دم؟
    ضمنا شما برای رزومه کردن سوابق کاریتون پروانه تون رو دادید برای ترجمه یا این که باید گواهی چیزی از اداره دامپزشکی بگیریم؟ و این که ترجمه شدن به تنهایی کافیه یا این که ترجمه ش باید به تأیید جایی برسه؟
    استادی که صحبتش بود استرالیایی هست، طوری که من برداشت کردم این گزینه صحیح هست: "گفته قصد دارم بعدا پروپوزالو بنویسم و اگه تصویب بشه دور و بر 2015 میشه"
    فکر می کنم قبل از مزاحم شما شدن از خودش باید می پرسیدم... حالا اگه جواب داد لابد سر کار نیستم

سپاس بسیار فراوان
    خواهش میکنم دوست من، اصلا مزاحمتی نیست، ما اینجاییم که به همدیگه کمک کنیم، پس این تعارفات و ایرانی بازیهارو بزاریم کنار، اگه جواب سوالات پرسیده شده رو بدونم که بر اساس وقتم یکی دو روز اینور و اونور جواب میدم و اگه ندونم که میگم اطلاعی در اون مورد ندارم و تشویق میکنم که از طریق سایتشون و تماس با اونها به این اطلاعات برسین. خب بزن بریم سراغ سوالاتتون

در مورد کشور هایی که فرمودین ابتدا باید عرض کنم که :
    نیوزلند اصلا نمیتونید اقدام کنید چون نیوزلند فقط یک دانشکده داره و اونم اصلا هیچ پروگرم مربوط به post graduate مثل MSc , Ph.d و غیره را نداره، به دلیل اهمیت موضوع و چون ممکنه سوال خیلی از دوستان در مورد ادامه تحصیل رشته دامپزشکی در نیوزلند باشه(چیزی که اصلا امکان پذیر نیست)، در مورد نیوزلند درست حسابی در یک پست جداگونه در پایان صحبت میکنیم.

در مورد بقیه کشورها از دو منظر به این قضیه نگاه میکنیم، یکی منظر گیر آوردن فاند و کمک هزینه ها و دیگری منظر نوع امتحان زبان:

در مورد انگلیس اگه اقدام کنید میگن همین فردا صبح اینجا باش ولی با یه کیف پر پول، یعنی گیر آوردن فاند از انگلیسی ها از کندن مو از پشت خرسهای ماقبل تاریخ هم سخت تره. ناشدنی نیست، ولی خیلی خیلی خیلی سخته.
    در مورد بقیه کشورهای اروپایی، گیر آوردن فاند سخته. یعنی سختیش از انگلیس کمتره، ولی واقعا سخنه.
    در مورد کانادا، گیر آوردن فاند در حال حاضر کمی سخت شده ولی از کشورهایی که بالا گفته شد بهتر گیر میاد.
    در مورد آمریکا، از هر کشور دیگه ای گیر آوردن فاند راحتتره و از اون طرف زحمت بیشتری برای نمرات زبان و مخصوصا GRE که قلب آمریکاست احتیاج داره. لطفا اشتباه نکنید، عرض نکردم گیر آوردن فاند راحته، بلکه گفتم گیر آوردن فاند در آمریکا از کشورهای دیگه لیست شده در بالا راحت تره. ولی گیر آوردن فاند همیشه سختی و پشتکار خاص خودشو میخواد، چه برای آمریکا یا هر کشور دیگر. اساسا هر چیز competitive گیر آوردنش سخته. (کمی در مورد GRE: از ما آزمون GRE General که نصف نمرش ریاضی هست میخوان، من تقریبا چهار ماه هر روز 4 ساعت ریاضی خوندم تا نمره 154 یا همون 690 فرم قدیم نمره دهی در این بخش بیارم. چون دوازده سیزده سال بود که بعد کنکور عدد ندیده بودم و حتی جدول ضربم فراموش کرده بودم. تاکید میکنم که این نمره برای رشته های فنی یک نمره بسیار بسیار پایین و برای رشته ما یک نمره بالا و preferred هست. یعنی درسته که اونها برامون دادن نوع جنران آزمون GRE را لازم کردند، ولی از اون طرف نمره 155 یعنی 700 فرم قدیم ریاضی را یه نمره تاپ میدونند. به نظرم من در این بخش کمی بد عمل کردم و نتونستم قابلیتمو نشون بدم چون تحت فشار زمانی تست نزدم، و مطمئنم دوستان میتونند با کمی برنامه ریزی بهتر و با تست زدن در محدودیت تایم نه بصورت آزاد تست زدن، به راحتی یک نمره بالاتر از 730 تا 750 را بگیرند که این نمره برای رشته ما از تاپ هم تاپ تره، ما میتونیم این نمره را با کمی تلاش به راحتی بدست بیاریم، ولی برای اونها یعنی بچه های تجربیشون آوردن نمره ریاضی بالای 700خیلی سخته، چون نه تنها در دبیرستانهای ما در روی ریاضیات برای بچه های تجربی خوب کار شده، بلکه امتحان کنکور خودش مزید بر علت برای کار کردند هر چه بیشتر در این بخش شده و بدین ترتیب بچه های تجربی ایران در ریاضی خیلی قویتر از اونهان. در واقع حتی من بعد این همه سال وقتی کتابهای مربوطه رو میخوندم خیلی راحت مباحث یادم میمود و هر چند اوایل طبق نحوه حل کردنی که در کتابهاشون توضیح داده شده سوالاتو حل میکردم، ولی بعد مدتی تموم اون نحوه حل کردنهایی که معلمهامون بهمون یاد دادند و یه راه کوتاهتری از راههای گفته شده در کتابهای اونهاست به یادم اومدند و تقریبا هیچ مشکلی با هیچ مبحث ریاضی مربوط به GRE نداشتم، مگر اینکه چون با تایم سوالاتو نمیزدم، به شدت سر جلسه وقت کم آوردم. یعنی از 20 سوال سکشن دوم 8 تا رو نرسیدم حل کنم. اینها همه رو عرض کردم که اولا بهتون خاطر جمعی بدم که اگه سراغ GRE میایین اصلا از فشاری که اوایل برای به خاطر آوردن مباحث ریاضی که سالها ازشون دور بودین روتون میاد نترسین، به زودی روی تمام مسائل مسلط میشین، و ثانیا حتما با تایمینگ تست بزنین، که اگه اینکار رو بکنین نمره بالای 750 این بخش را آوردن راحت میشه. و این نمره برای شما یعنی یک گام بزرگ به طرف آمریکا برداشتن).
    در مورد استرالیا: تقریبا حدسم درست بود و با سوالم خواستم مطمئن بشم که استادی که بهتون جواب داد از استرالیا بوده یانه. ببینین استرالیایی ها همشون اگه جواب بدند همینگونه که دریافت کردین جواب میدند. یعنی واسه اسکولارشیپ اقدام کن. شما معدلتون عالیه، اگه فقط یه دونه مقاله ISI داشتین و همچنین نمره زبان، مطمئن باشین استرالیا گیر آوردن این استادا برای افرادی مثله شما راحته و اتفاقا اسکولارشیپم میگرین.
    من هم برای بار اولی که به استرالیایی ها میل زدم CVمو براشون نفرستاده بودم، و دقیقا جوابی مثله اینی که دریافت کردین میگرفتم و طرف میگفت CVتو بفرست. بعدش که CVمو میفرستادم، دیگه از جواب خبری نبود. چرا؟ چون CVمن یه فرق اساسی با شما داشت و اونم معدل بسیار بسیار پایینش بود. یکی بعد از دو سه بار خواهش و تمنا جواب داد که علاوه بر اینکه ISI نداری، یک ضعف بسیار عمده CVت داره که اونم معدل بسیار پایینت هست که اصلا شانسی برات برای اسکولارشیپ نمیذاره، واسه همین من دیگه جوابتو ندادم. حالا شما میبینین که معدلتون نسبت به من که دورازده و خردی بود چقدر عالی تره. پس راه زیادی را با این معدل پیمودین یعنی معدل تقریبا 17 یه معدل خیلی خوب واسه دامپزشکی برای اقدام کردن برای استرالیا و همچنین بقیه کشورها هست.
    شاید با ابسترکت هایی که فرمودین و با همین معدل موفق به کسب اسکولارشیپ بشین. ولی من بهتون پیشنهاد میکنم که موازی با کارهای دیگه ای که دارین میکنین مثله زبان خوندن و میل زدن، روی دادن یک مقاله ISI هم فکر و هم کار کنین. در رشته ما دادن ISI ممکنه سختی خودشو داشته باشه، ولی از اون طرف محاسنش هم فوق العادست.
    از همین حالا شروع کنید به ساختن و نوشتن یک CV واسه خودتون. فرستادن و یا نفرستادن CV همراه میلی که به استاد میزنیم چیزیه که البته نظرات در موردش متفاوته. برخی میگن همراه میل اول CV را نفرستین و اگه استاد گفت CV تو بفرست حالا بفرستین. برخی میگن فرستادن CV همون اول همراه ایمیل بهتره. من خودم اولا نمیفرستادم، ولی در یک سال گذشته هر چی میل زدم همراش CV را فرستادم و اتفاقا جوابها در زمانی که CV را همراه میل اول میفرستادم بیشتر و بهتر دریافت کردم تا اینکه بخوام از اون روش فقط یه متن ایمیل فرستادن بگیرم.
    برای مورد شما، با این معدل خوب + ابسترکت ها + این همه کار و تجربه، ساختن CVتون و فرستادنش همراه میل اول بیشتر استادارو مجذوب میکنه و به نظرم اینطوری بهتر باشه و میزان جوابهایی که میگیرین هم تعدادش بالاتر میره. ضمن اینکه یه بدی روش اول رو نداره که اونم اینه که طرف میگه من میخوام و حالا CVتو بفرست ببینمش، بعد ما میفرستیم و دیگه جواب نمیده و یا جواب میده که من با این CV نمیخوامت. این حالت یک حالتی مثل امیدوار شدن و سپس نا امید کردن بوجود میاره و یه چند تا مورد اینطوری پیش بیاد کلی آدم روحیش خراب میشه. این چیزی بود که خودم تجربش کردم. و تصمیم گرفتم CV داغونمو همون اول بفرستم که لااقل اگه یکی گفت آره، دیگه مشکلش با پیشینه کاریم نباشه، بلکه مشکل سر فاند و پول و جا و اینها باشه باز قابل تحمل تره.
    در مورد استرالیا مطمئن باشین موقعیتتون خیلی خوبه و برای بهتر شدنش حتما به فکر یه ISI باشین.
    Charles Dickens

منظر دیگه ای که به این کشور ها نگاه میکنیم، منظر مدرک زبان هست، یعنی تافل بدم یا ایلتس.
    ببینین، اینجا دو تا مسئله مطرحه، یکی گزینه قبول داشتن یا نداشتن یک مدرک زبان گرفته شده برای دانشکده مورد نظرتون، و دیگری Preferred بودن یک نوع مدرک زبان برای اون دانشکده.
    تقریبا تمام دانشگاههای دنیا هر دو مدرک ایلتس و تافل را قبول دارند، به استثنای اینکه، طبق آنچه یه سال پیش چک کرده بودم و اگه اشتباه نکنم، فقط یکی دو دانشکده آمریکا هستند که فقط و فقط تافل میخوان، و ایلتس راقبول ندارند. به غیر از این یکی دو دانشکده، بقیه دانشکده های دنیا هر دو مدرک را قبول میکنند. بنابراین اگه نگران پذیرفته بودن مدرکمون هستیم، چنانچه به این یکی دو تا دانشکده امریکا اپلای نمیکنیم، جای هیچ نگرانی نیست چون همه جا هم تافل رو قبول دارند و هم ایلتس را.
    ولی با این حال چک کردن با دانشگاه های مورد علاقه را فراموش نکنیم.
    اما Preferred بودن کمی قضیش متفاوت هست. ایلتس در کشور های وابسته به سیستم آموزشی انگلیسی ارجح تره و تافل برای کشور های وابسته به سیستم آموزشی امریکایی ارجح تره. بنابراین استرالیا، ایرلند و خیلی از کشور های اروپایی ایلتس را ترجیحا کمی بالاتر از تافل میدونند ولی امریکا و کانادا تافل را کمی بالاتر میدونند. خب دوست من، حالا این نظر شماست که کدوم امتحان رو بدین. ولی با توجه به اینکه جدول تبدیل نمره تافل به ایلتس و برعکس وجود داره، و همچنین مخصوصا چون دانشکده ها در سایتشون در قسمت admission requirements و بخش language requirements گفتند که اگه تافل بهمون میدین مثلا نمره 80 مینیمم ماست، ولی اگه ایلتس بهمون میخوایین بدین 6.5 مینیمم ماست (حالا شما هر کدوم رو میخوایین بدین، باید مینیمم اون نمره که گفتیم رو حداقل بهمون بدین) نکته اساسی اینه که آوردن یک نمره متمایز در هر کدوم از این امتحانات میتونه نظر Preferred بودن یک امتحان در یک دانشکده را برگردونه. به عنوان مثال اگه در یک دانشکده ای ایلتس Preferred باشه، و از اون طرف نمره تافلی که میخواد مینیمم 80 باشه، حالا اگه شما نمرتون بالای 100 بشه، نظر دانشکده در مورد قدرت شما معلومه و شما رو در این زمینه کاملا قوی میدونند و اتفاقا جزو نقاط قوت رزومتون حساب میکنند.
    در هر صورت، زیاد نگران اینکه کدوم امتحان رو بدین نباشین. هر دو مورد قبول هستند. شما رزومتون با توجه به معدل و موارد دیگه خوبه و زیاد به نظرم نگران این نباید باشین که وقت زیاد بزارین که یک نمره خیلی خیلی بالا بیارین. همون نمره مین هم که بیارین واستون کافیه، ولی اگه نمره بالایی بیارین که چه بهتر. فرقی نمیکنه که در کدوم امتحان نمره بالا بیارین، فقط همون آوردن نمره بالا چه در ایلتس چه در تافل، به قدرت هر چه بیشتر رزومتون کمک میکنه.
    بحث اینکه تافل سخت تره یا ایلتس، به نظرم نه جاش توی این تاپیکه و نه اساسا درسته. چون به اندازه کافی جنگ بین شرکتهای برگزار کننده این دو امتحان برای اینکه بگن ما کار درست تریم وجود داره. به نظر بنده کسی که دانش زبان نداشته باشه یا تلاش برای خوندن اون نکنه، هر دو امتحان براش سخته، از طرف دیگه، کسی که دانش زبان داره، یا برای فراگیریش بخواد تلاش کنه، هیچ فرقی نداره تافل بده یا ایلتس. فقط تکنیک های خوندن و سوالات امتحاناتش با هم متفاوته، نه میزان تلاش مورد نیازشون متفاوت باشه. اینها رو اشتباه نگیرین.

در مورد اصطلاح سر کار بودن یا سر کار گذاشتن، باید عرض کنم که این موضوع باید همین الان براتون حل شده باشه و تبدیل به یه چیز کاملا عادی بشه. یعنی به استادا این حق رو بدین که بخوان بهترین نفری که فکر میکنند به تیم کاریشون کمک میکنه را بردارند و همچنین این حق را برای خودتون قائل بشین که بهترین پوزیشنی که واستون امکانش بوجود میاد رو انتخاب کنید. مثلا در نظر بگیرین که سه موقعیت فول فاند بهتون اکی دادند، به همشون اپلای میکنین، چرا؟ چون معلوم نیست که آیا در هر سه پذیرش میگیرین یا در یکیشون. حالا در نظر بگیرین که هر سه پذیرششون هم اکی شده. خب، حالا شما این حق رو دارین که اون موقعیتی که براتون از همه بهتره رو انتخاب کنید. اگه هر سه پذیرش مال یک کشوره، که یکی که از بقیه بهتره رو انتخاب کرده و میرین سفارت اون کشور واسه کارای ویزا. ولی اگه مال سه کشور مختلف هست که واسه هر سه کشور برای ویزا میرین. چرا؟ چون کاره دیگه، ممکنه خدای نکرده اون کشوری که انتخاب اولتون هست ویزاش ردیف نشه، خب لااقل یه راه دومی واسه خودتون میزارین.
    ببینین، لزوما این کارتون با کاری که استادا توی میلها میکنند و اول به ظاهر موافق هستند و حتی هفته ها هم موافقند و یه دفعه خبری ازشون نمیشه مشابه هم نیست. اما اینم یه جورشه دیگه. فقط واسه خودتون حل شده باشه که اگه احیانا این موارد پیش اومد تو ذوقتون نخوره.
    ضمنا مسیر اپلای و رسیدن به جایگاهی که دوست دارین برسین، یه مسیری هست که کارها رو باید موازی همدیگه انجام بدین.ممکنه لازم بشه همزمان میل بزنین، زبان بخونین و حتی برای مقاله کار کنین. ممکنه لازم بشه موازی همدیگه با چند استاد که همشون اکی دادند در تماس باشین (ولی هرگز و هرگز نباید این موضوعو بگین. چون به محض گفتن و فهمیدن استاد، همونجا کار تموم میشه)، ولی لزومی نداره فقط یکیو انتخاب کنین و اگه خدای نکرده تا گرفتن ویزا و رسیدن به مقصد برای این یه مورد اتفاقی پیش بیاد و چوبی لای چرخ مسیر رسیدنتون بره،دیگه راه دیگه ای براتون نمونده باشه و کلا یک سال عمر و زحمتتون همه بر باد بره. بنابراین باید موازی همدیگه چشم به چند مورد داشت.
    خب تمام این موارد گفته شده نباید اینگونه تلقی بشه که تا یه استادی یه روز در جوابش تاخیر داشته یا لحنش عوض شده ما اینو به حساب سر کار بودنمون بزاریم، بلکه اول کمی صبر میکنیم و در تماسهای بعدیمون دنبال جوابهای واضح تری ازش هستیم. چگونه؟ با پرسیدن سوالات واضح تر. یعنی وقتی سوالتمون رو از حالت کلی به جزئی تبدیل میکنیم، قاعدتا جواب جزئی و واضح تری دریافت میکنیم. اگه در دریافت پاسخ تاخیر داشتین، ابتدا باید بدونیم که 24 ساعت اصلا تاخیر حساب نمیشه، اگه 4-5 روز گذشته و جواب نداده، مودبانه یه بار دیگه سوال میپرسین. ضمنا اگه یه موقع جمعه میل میزنین، باید بدونیم که اونها اکثرشون اینطورین که شنبه و یکشنبه جون به جونشون کنین جواب نمیدند چون این تایم رو برای خودشون و خانوادشون و تفریحاتشون اختصاص میدند، و تا دوشنبه یعنی روز کاری شروع میشه جواب میدند. البته گاهی پیش میاد که استثنائاتی وجود داشته باشه و شنبه و یکشنبه هم جواب بدند که اغلب موارد این جوابها مربوط به استادای اهل آسیای شرقی یعنی همون چینیهای اسب کار خودمون هستند که تعطیلی معطیلی حالیشون نیست.
    یه دوستی داشتم که در دانشگاه Auburn یک سال و نیم در یک پوزیشن فول فاند درس خوند و بعدش رفت نیویورک و کل یک سال و نیم خونده شده را بیخیال شد، چون فیلدی که داشت میخوند رو دوست نداشت و صرفا فقط واسه اینکه بتونه از اینجا بره و پاش به اونجا برسه استفاده کرد، بعد یه سال و نیم، تونست حضورا با استادای دانشکده ها صحبت کنه و چون اونها اونو می دیدند، و قاعدتا میفهمیدند که این فرد مشکلات یک دانشجوی اینتر نشنال مثله گرفتن یا رد شدن ویزا و غیره را نداره، بهتر با آدم راه میان، و تونست یه موقعیت فول فاند در نیویورک گیر بیاره و کلا زمینه کاریش رو عوض کرد. یعنی حتی اگه الانم نتونستین یه موقعیت مورد علاقتونو گیر بیارین و توی فیلد دیگه طرف میخوادتون اشکال نداره، فعلا برین، بعدا که پای آدم میرسه اونو کارهای مختلفی میشه انجام داد.
    القصه اینکه، این جور مسائل براتون حل شده باشه و نه به حساب سرکار بودن بزارین و نه به حساب سر کار گذاشتن. یعنی این چیزها رو زیاد میبینین، و زیاد پیش میاد، پس با اینها روحیتونو خراب نکنین.
    Charles Dickens

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)