صفحه 4 از 32 نخستنخست 1234567891011121314 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 311

موضوع: کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

پیش فرض پاسخ : کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

به نظر شما با حذف گزینه آمریکا کلا دارم شانسم رو از دست می دم؟
    به هیچ عنوان کلا شانستونو از دست نمیدین، ولی از اونجایی که اولا بهترین فاند رو امریکا میده و ثانیا تعداد دانشکده های همین یک کشور همونطور که قبلا عرض کردم از کل قاره اروپا (به غیر ایتالیا، اسپانیا و ترکیه که کشورهای ضعیفی هستند) بیشتره قسمت عمده ای از شانستونو از دست میدین.
    اما نکته اساسی، دلیلتون واسه حذف این کشور هست که منو بیشتر متعجب کرده. شاید اگه در مورد خرج و مخارج ادامه تحصیل از الان که در حال آماده شدن برای اپلای هستین تا پایان تحصیلتون در دانشکده مورد نظر بیشتر صحبت کنیم و این قضیه کمی بازتر بشه، خودتونم به این موضوع برسین که حذف امریکا ممکنه کار درستی نباشه. بنابراین ابتدا ما میاییم میگیم شما در این مسیر با چه هزینه هایی رو برو هستین که از میان این هزینه ها، شما اومدین هزینه رفتن به سفارت و گرفتن ویزا رو دلیل اصلی برای حذف امریکا از لیستتون قرار دادین.
    ببینین، هزینه های ادامه تحصیل رو به طور خیلی کلی به دو قسمت قبل از رسیدن به دانشگاه و بعد رسیدن به دانشگاه تقسیم میکنیم.
    هزینه های بعد از رسیدن به دانشگاه:
    قرار بر اینه که مخارج قسمت بعد از رسیدن به دانشگاه را که شامل دو بخش tuition یا همون شهریه و living expenses یا همون مخارج زندگی هست را فاند پوشش بده.
    پس فاند مسئول پوشش = tuition + living expenses
    هزینه های قبل از رسیدن به دانشگاه:
    تمام هزینه ها تا گرفتن مدرک زبان اعم از ثبت نام آزمونها و تهیه منابع مطالعاتی + هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی + ترجمه مدرک تحصیلی + application fee + رفتن به سفارت کشوری که سفارتش در ایران نیست برای مصاحبه و بعدا pick up ویزا + پرواز و هزینه های جانبی دیگر.

از بین دو قسمت هزینه های قبل از رسیدن به دانشگاه و بعد از رسیدن به دانشگاه، مهمترین هزینه قسمت بعد از رسیدن به دانشگاه هست که واقعا زیاده. یعنی حداقل حداقل بین هشتاد تا صد میلیون لازمه. ما داریم تلاش میکنیم که با گرفتن فاند و یا کمک هزینه های دیگر این هزینه لااقل گریبانمون رو نگیره.
    خب، برای بحث هزینه های قبل دانشگاه، اگه برای هر کشوری اقدام کنید که سفارتش داخل ایران هست، تمام هزینه های لیست شده در بالا که برای قبل از رسیدن به دانشگاه لازمه پرداخت بشه را دارد به غیر از رفتن به سفارت برای مصاحبه و بعدا برای پیک آپ ویزا، اما اگه برای هر کشوری اقدام کنید که سفارتش در ایران نیست، تمام موارد لیست شده در بالا که برای قبل از رسیدن به دانشگاه گفتیم را لازمه پرداخت کنه.
    خب اینجا دو تا موضوع مطرح هست:
    1- مقصود شما کشور های انگلیسی زبانه، اما متاسفانه نه تنها امریکا بلکه یکی دو تا از کشور های دیگه که شما گفتین هم سفارتشونو از ایران جمع کردند، مثل کانادا و اگه اشتباه نکنم انگلیس هم جمع کرده. خب، پس برای اینها هم مجبورین از ایران به یک کشور دیگه برای مصاحبه برین.
    2- آیا از بین اون همه هزینه، هزینه رفتن برای مصاحبه و سپس پیک آپ ویزا اینقدر ارزش داره (دقت کنید که نمیگم اینقدر زیاده یا کمه، عرض میکنم اینقدر موضوع ارزشمندی هست) که ما کل آینده و زندگیمونو به خاطرش به خطر بندازیم و همچین ریسکی بکنیم. ببینین دوست من، گیر آوردن یه paid position اینقدر سخته، اینقدر تلاش میخواد و اینقدر استقامت لازم داره، که اصلا این هزینه ای که فرمودین در مقابلش تو چشم نمیاد.
    حتی این همه خرج و مخارج قبل از رسیدن به دانشگاه وجود داره، حالا دو سه میلیون هم روش، مگه چی میشه. ببینین، افراد زیادی هستند که الان دانشجو هستند و حتی در کوچکترین مخارج زندگی روزمرشون هم به خونوادشون وابستند. از بین این دانشجوها، درصد کمیشون هستند که خانوادهاشون وضعیت توپی دارند ولی اغلبشون یا وضعیت متوسطی دارند و یا وضعیت ضیعیفی دارند. ولی همگی میدونند که گیر آوردن یک funded position یعنی چی و چه ارزشی داره. بنابراین دارند براش حتی الان که در حال تحصیل هستند هم تلاش میکنند. بهتره از یه نمونه عینی که دیدم براتون مثال بزنم چون شاید بهتر باشه.
    یکی از دوستام سال 2008 رفت آمریکا. این بنده خدا یه روز اومد بهم گفت پنجاه هزار تومن داری به من بدی. گفتم بفرما، بعد گفتم چی شده؟ گفت دارم اپلای میکنم برای application fee میخوام. بعد ها زمانی که قبل پرواز میخواستیم خداحافظی کنیم صحبت که به میون اومد، گفت من 3 تا استاد واسه فاند بهم اکی دادند، ولی من واسه دو تا فقط اپلای کردم، چون دیگه پول واسه اپلای سوم نداشتم، و تا اونموقع دیگه از اکثر بچه ها به نوعی برای آزاد کردن مدرک و امتحان زبان و غیره پول گرفته بودم. برای رفتن به سفارت و حتی پروازش هم برای بار چندم از بقیه پول گرفت، از تمام خاله و دایی و برادر و هر قوم و خویشی پنجاه تومن پنجاه تومن و صد تومن صد تومن جور کرد. اونموقع خیلی کار سختیو داشت انجام میداد ولی این هدفش بود و اینکارو کرد. اما الان توی امریکا بهترین شغل را داره و بهترین زندگی رو. توی همون سال اول با همون پولهایی که از استاد گرفت قرضهاشو داد. یعنی به حساب داداشش میریخت و اونم به بچه ها میداد.
    البته این موضوع فاند گیر آوردن و پذیرش گرفتن همه جورش هست. از اونی که 10 تا جا اپلای میکنه و هیچی گیر نمیاره تا اونی که فقط یه جا اپلای میکنه و اتفاقا همون یه جا هم ردیف میشه واسش.
    یه شب توی تاپیک مربوط به مصاحبه با استاد توی همین اپلای ابرود میخوندم که توی یه پستی یکی گفته بود که وقتی توی مصاحبه صحبتمون با استاده تموم شد ازم استاده پرسید که به چند دانشگاه اپلای کردی، گفتم به 10 تا دانشگاه فقط اپلای کردم، بعد گفت استاده چشماش مثله اسمیکر ارباب حلقه ها از حدقه زد بیرون و حاج و واج گفت راست میگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چقدر اعتماد به نفس داری که فقط به ده جا اپلای کردی، وای ی ی ی ی ی، بعد همین طور خشکش زده بود.
    ببینین دوست من، این پستها فکاهی توی تاپیک های مختلف این فروم زیاده، و بین دوستاتونم توی زندگی روزمره ممکنه زیاد پیش بیاد که بشنوید. اما خوندن این پستها فقط به درد این میخوره که وقتی سریال friends رو تموم کردین یه چیزی واسه خندیدن داشته باشین که حال و حواتونو عوض کنه. بله این موضوع فکاهی هست، اشتباه نکنین، هیچ کس نباید به خاطر پولدار بودن باباش از کسی عذر خواهی کنه، فکاهیه چون واقعا این آدما اعتماد به نفس بالایی دارند که وقتی به 10 دانشگاه اپلای میکنند تازه خودشونو آدمهای دارای اعتماد به نفس که اینقدر رزومشون قویه میدونند که زندگیشونو به خاطر اپلای کردن به تعداد کمی از دانشگاه ها به خطر انداختند. اینجاش هست که فکاهیه، نه پولدار بودنشون. من nتا آدم میشناسم که فقط به یک دانشگاه اپلای کردند و پذیرش گرفتند و ویزا گرفتن و رفتند.
    منظور اینکه همه جور آدمی هست، اونی که فقط به یک جا اپلای میکنه و اونی که به چندین دانشگاه اپلای میکنه. ولی دلیلی نداره که اونی که به یک جا اپلای کرده همون یه جاش ردیف نشه و همچنین دلیلی نداره که اونی که به ده جا اپلای کرده قطعا پذیرش بگیره. ببینین، احتما پذیرش گرفتن در هر کیسی جداست، یکی ممکنه رزومش قویتر باشه و نه فاند گیر بیاره و نه پذیرش بگیره، از اون طرف یکی باشه که رزومه ضعیف تری داشته باشه ولی یه استادی ازش خوشش بیاد و فاند بده و اتفاقا پذیرشم بگیره. بنابراین چون مشت قلی با تافل 120 و جی ار ای 340 یا همون 1600 که به 2500 تا دانشگاه اپلای کرده و نتونسته نه فاند بگیره نه پذیرش حق نداره به اونی که تافل 80 داره و جی ار ای 1100 بگه تو هم نمیتونی نه فاند بگیری نه پذیرش چون اتفاقا من دیدم اونهایی که تافل 80 داشتند و جی ار ای 1100 بهتر از اونهایی که نمره های توپ داشتند فاند گیر آوردند چون در میل زدن استوار تر و با پشتکار تر بودند و به این راحتیها با جوابهای بدی که میگرفتند از پا در نیومدند.

خب ملاحظه می کنید که چه راه پر پیچ و خمی در پیش است . دوست من، شما بقیه مخارج رو در نظر بگیرین، آیا فقط هزینه رفتن به سفارت که ممکنه اون کشور لزوما ترکیه نباشه و ارمنستان که ارزونتر در میاد مثلا باشه، که هر کشوری باشه از دو یا سه تومن بیشتر در نمیاد و میدونم اگه هر کسی بخواد میتونه توی این دوره زمونه جورش کنه، ارزش داره که شما آیندتونو براش خراب کنید. تازه برای پیک آپ ویزا هم نمیخواد یه بار دیگه برین اون کشور و میتونین با صد یا صد و پنجاه تومن به این شرکتهایی که نمایندگی واسه پیک آپ دارند بدین یا به بچه هایی که توی همین فروم اپلای ابرود گروه میشن و یکی نماینده میشه و میره ویزای بقیه رو میگیر اکیپ بشین و عملا پول زیادی واسه دوباره رفتن به سفارت و پیک آپ ویزا پرداخت نکنین.
    شما گفتین : حتی اگر مراحل پیدا کردن استاد و اپلای کردن برای آمریکا رو هم با موفقیت پشت سر بذارم، هزینه سفر به ترکیه برای مصاحبه ی گرفتن ویزا رو نمی تونم متقبل بشم
    ببینین دوست من، بدون تعارف خدمتتون عرض کنم تا اینکه اهمیت موضوع بیشتر دستتون بیاد: اگه بدونید که تا اینکه اونی که گفتین (یعنی یه paid position که براش پذیرشم از دانشگاه گرفتین که حالا کار به ویزا بکشه) رو بدست بیارین باید از چه هفت خانی بگذرین، ممکنه دیگه این موضوع براتون اهمیتی نداشته باشه و حتی سه برابر پول رفتن به سفارت رو از هر کجا باشه ردیف میکنین. چون زندگیتون کاملا عوض میشه. مردم گاهی اوقات وام میگیرند، قرض میگیرند، یا موقعیتهای سختی رو مجبورند بپذیرند و تحمل کنند، چون بعدش زندگیشون کمی بهتر بشه، ولی اینجا زندگیتون بلکل عوض میشه. یعنی بهتره بگیم تازه میفهمیم زندگی یعنی چی. پس لطفا حرف الحقیر رو بپذیرید که به خاطر این یه فقره لطفا آیندتونو خراب نکنید.
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

ECFVG:

شاید لازم بود که راجع به امتحان معروفی که در امریکا برای accreditation یا همون اعتبارگذاری مدارکی که خارج از امریکا کسب شدند، برگزار میشه تا مدارک به تایید دو کشور امریکا و کانادا برسند صحبت کنیم.

American Veterinary Medical Association یا (AVMA) یا سازمان دامپزشکی آمریکا، ارگان مسئولی هست که این کار رو انجام میده. در حقیقت سایتش سازمان دامپزشکی آمریکا قلب دامپزشکی نورس آمریکاست. سازمان دامپزشکی آمریکا در سال 1863 تاسیس شده است.

سازمان دامپزشکی آمریکا یک certification program خاص دارد که به همون امتحان ارزش گذاری مدرک معروف شده، اما جالب خواهد بود که بدونیم این امتحان چهار steps است، یعنی نیاز به چهار مرحله داره نه سه مرحله. پس برای دامپزشکی بر خلاف اونچه مرسوم شده این امتحان نیاز به 4 تا Step داره.

اسم این امتحان Educational Commission for Foreign Veterinary Graduates یا (ECFVG)است. پس از این به بعد این امتحان رو به اسم اصلیش یعنی ECFVG میشناسیمش.
    اینجا که کلیک کنید وارد صفحه مربوط به ثبت نام امتحان ECFVG در سایت سازمان دامپزشکی آمریکا (AVMA) میشین.

Steps of the ECFVG Certification Program:

همونطور که در اینجا میتونید ملاحظه کنید این امتحان دارای چهار مرحله هست که باید یکی پس از دیگری کامل شوند:

Step 1 — Registration and Proof of Graduation
    Step 2 — English Language Ability
    Step 3 — Basic and Clinical Sciences Knowledge
    Step 4 — Clinical Skills Assessment

همونطور که در سایت AVMA توضیح داده شده، تا زمانیکه مرحله یا step قبلی توسط داوطلب کامل نشود و انجام نگیرد نمیتوان وارد step بعدی شد.
    ویرایش توسط erfan1985 : October 18th, 2013 در ساعت 01:06 AM
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

Step 1 — Registration and Proof of Graduation:

در این مرحله شما ابتدا باید به طریق آنلاین اپلای رو انجام داده و مبلغ 1000 دلار هزینه امتحان رو از طریق ویزا کارت پرداخت کنید.
    برای اپلای انلاین به این قسمت رفته و در صفحه مربوطه برای آغار ثبت نام روز گزینه NEXT کلیک کنید. سپس در صفحه بعدی که می آید کشور ایران را انتخاب کرده و بعد از آن دانشکده ای که از آن فارغ التحصیل شدین را انتخاب کنید و با زدن NEXT و رفتن به صفحه بعدی ادامه ثبت نام را انجام دهید.
    در این مرحله دو چیز بسیار حائز اهمیت هست:
    1- مبلغ 1000$ که هزینه امتحان هست.
    2- قبل از ثیت نام ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که دانشکده شما مورد تایید سازمان دامپزشکی آمریکا (AVMA) هست یا خیر.
    در این قسمت لیست دانشکده های دنیا که مورد تایید AVMA هستند وجود دارد.
    دانشکده های مورد تایید AVMA مربوط به کشور ایران به قرار زیر هستند:

Ahvaz–Shahid Chamran University
    Kerman–University of Kerman
    Mashad–University of Mashad
    Shar-E-Kord–University of Shar Kord
    Shiraz–Faculty of Veterinary Medicine, Shiraz University
    TehranFaculty of Veterinary Medicine, Teheran
    UniversityIslamic Azad University (six campuses: Karaj, Kazeroon, Oroomieh, Tabriz, Garmsar and Shahr-e kord)Shahed University
    Urmia–University of Oromieh

برای توضیحات مفصل در مورد این step به سایت و صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.
    ویرایش توسط erfan1985 : October 18th, 2013 در ساعت 01:07 AM
    Charles Dickens

Step 2 — English Language Ability:

هر دو امتحان تافل و ایلتس برای AVMA مورد پذیرش هست.
    نمره ای که در تافل میخوان شامل چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ هست. و همونطور که نوشتند هیچ نمره خاص اورال یا مجموع خاصی مد نظرشون نیست، بلکه باید در این چهار مورد باند مورد نظر را بیارید.
    باند یا مینیمم نمره مربوط به چهار بخش از قرار زیرند:
    ریدینگ: 23
    لیسنینگ: 25
    اسپیکینگ: 22
    رایتینگ: 22

در ایلتس نیز مینیمم نمره برای چهار بخش مورد نیاز هست اما اون چهار بخش شامل نمره اورال، نمره لیسنینگ، نمره اسپیکینگ و نمره رایتینگ هستند. یعنی مینیمم نمره خاصی مربوط به بخش ریدینگ تعیین نکردند.
    باند یا مینیمم نمره مربوط به چهار بخش از قرار زیرند:
    اورال: 6.5
    لیسنینگ: 6.5
    اسپیکینگ: 7
    رایتینگ: 6

Charles Dickens

Step 3 — Basic and Clinical Sciences Knowledge:

این مرحله مربوط به یک امتحان که شامل 225 سوال بوده و بصورت کامپیوتری برگزار میشود. زمان امتحان 220 دقیقه هست و نمره مکنفی هم ندارد.

The computer-based BCSE consists of 225 questions, many with graphics, that must be completed within a 220-minute test session. You should answer all of the questions because your score will be based on the number of correct answers you mark (one point for each question correct). No points will be deducted for wrong answers. Twenty-five of the 225 questions will be pretest items and will not be scored. These additional questions will be intermingled with scored questions. You will not be able to distinguish between the two.

برای توضیحات مفصل تر در مورد BCSE یا Basic and Clinical Sciences Examination لطفا bulletin مربوطه را مطالعه فرمایید.

ثبت نام این امتحان به صورت اینترنتی در این سایت انجام میشود و کشور های همسایه ایران، مثل ترکیه و ارمنستان مرکز برگزاری برای این امتحان رو دارند.

برای دریافت فایل pdf مربوط به لیست رفرنس هایی که در این امتحان ازشون سوال میاد اینجا را کلیک کنید.

همچنین یه آزمون مجانی و بصورت انلاین وجود دارد که شما با نحوه امتحان و سوالاتش آشنا بشین. برای دادن این امتحان به صورت انلاین اینجا را کلیک کنید.

ویرایش توسط Michael82 : October 14th, 2013 در ساعت 02:36 AM
    Charles Dickens

Step 4 — Clinical Skills Assessment:

مهمترین مرحله این قسمت هست که یک امتحان عملی بوده که در یکی از دانشکده های دامپزشکی مورد تایید و زیر نظر AVMA به مدت 3 روز برگزار میشود.

این امتحان شامل 7 بخش می باشد.

برای توضیحات مفصل تر در مورد CPE یا Clinical Proficiency Examination لطفا bulletin مربوطه را مطالعه فرمایید.

برای تماس با coordinator مربوط به این پروگرم از ایمیل زیر استفاده کنید:
    The Email Address of the ECFVG Testing Coordinator :

ecfvg@avma.org

تمامی اطلاعات بالا از سایت AVMA (سازمان دامپزشکی آمریکا) گرفته شده، و بنده به شخصه نه این امتحانو دادم و نه تجربه ای در این مورد دارم. متاسفانه وقتمم بیشتر به بنده اجازه نمیده که مطالب رو به فارسی برگردونم، بنابراین خواهشمندم که دوستان گرامی برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت مربوطه مراجعه کنند و یا با مسئولین برگذارکننده این امتحان از طریق ایمیل یا تلفن تماس حاصل فرمایند.

با آرزوی موفقیت از صمیم قلب برای همه همکاران گرامی
    ویرایش توسط erfan1985 : October 18th, 2013 در ساعت 01:08 AM
    Charles Dickens

Junior Member

خیلی متشکرم از راهنمایی کاملتون، چند تا سوال این وسط برای من پیش اومده
    - ترجمه دانشنامه و ریزنمرات من تایید و تمر دادگستری داره ولی وزارت خارجه نه، این مشکل زا هست؟

- این که می فرمایید سعی کنم مقاله isi جور کنم، با توجه به این که از فارغ تحصیلی من می گذره و با محیط و آدمای آکادمیک ارتباطی ندارم، ممکن هست؟ یه چیزایی ولی شنیدم از کسانی که مبالغ بالایی دریافت می کنن برای اینکه اسمتون رو توی مقاله بیارن، صحتش نمی دونم در چه حده

- اگر لطف کنین و یه توضیحی بدین در مورد این نحوه جواب دادن استاد که؛ من می خام برای فاند اپلای کنم ولی تو هم دنبال اسکالرشیپ باش. ینی که تنها امید تو اسکالرشیپ هست یا اینکه اگه با فاند موافقت شد دیگه اسکالرشیپ لازم نیس؟

بعد دو تا سوال غیر مرتبط با مباحث قبلی:
    - این که گواهی بگیریم از استادی در ایران، که شرایط تحصیل در مقطع دکترا از طریق شرکت در آزمون دکترای ایران رو داشتیم ولی نرفتیم می تونه پوئن مثبتی برای رزومه مون محسوب بشه؟

- اپلای کردن برای دکترا محدودیت سنی نداره؟ یا دست کم این که اگر ببینن سنت بالا رفته وجهه خوبی نداشته باشه؟ از این بابت می پرسم چون مجبورم توی این راه مقداری آهسته قدم بردارم

یه مسئله دیگه هم که به دور از تعارف می خواستم خدمتتون عرض کنم این بود که وجود آدمایی که با انگیزه و پشتکار به موفقیت می رسن و بعدم ابایی ندارن از این که خیر این موفقیت به بقیه هم برسه، آدم رو به تلاش و ادامه راه امیدوار می کنه.

Junior Member

با سلام
    یه سوالی داشتم اینکه منظور از part time and full time graduate students چیه؟ و اینکه دپارتمانایی که ددلاین مخصوص به خودشون نگذاشتن یعنی ددلاین وشرایطشون همون ددلاینیه که سایت کلی دانشگاه میده؟ و این که احساس کردم پروگرمای مهمترشون ددلاینشون زودتر شروع میشه؟
    ممنون از راهنماییتون

سلام دوست من,

- ترجمه دانشنامه و ریزنمرات من تایید و تمر دادگستری داره ولی وزارت خارجه نه، این مشکل زا هست؟

این موضوع از دانشکده به دانشکده و از کشور به کشور متفاوته. یعنی برخی تنها تایدیه یکی را میخوان و برخی تایدیه هر دو را.
    راه بهتر اینه که با دانشکده مربوطه چک کنید, ولی بهترین راه اینه که به تایدیه هر دو برسونین که حرف و حدیثی توش نباشه.

- این که می فرمایید سعی کنم مقاله isi جور کنم، با توجه به این که از فارغ تحصیلی من می گذره و با محیط و آدمای آکادمیک ارتباطی ندارم، ممکن هست؟ یه چیزایی ولی شنیدم از کسانی که مبالغ بالایی دریافت می کنن برای اینکه اسمتون رو توی مقاله بیارن، صحتش نمی دونم در چه حده

احتمالا صحت داشته باشه ولی منظورم این نبود. مثلا از بین همکلاساتون اگه کسی phd خونده باهاش واسه یه مقاله برنامه ریزی کنید و یا شما رو به کسی که میشناسه معرفی کنه که باهاش کار کنید و یا در شهری که سکونت دارین یه سر به دانشکدش بزنین و با یه چند تایی استاد صحبت کنید که نیاز مبرم به مقاله دارین و آمادگی هر گونه همکاری رو دارین و احتمالا اولین چیزی که استادی اگه قبول کنه باهاتون کار کنه ازتون میخواد اینه که مسائل مالی این کار رو شما پوشش بدین و فراتر از اون تایم باید بذارین چون تمام کارهای عملی و تحقیقاتی با شما میشه و ایشون فقط بهتون خط و راهنمایی میده.

- اگر لطف کنین و یه توضیحی بدین در مورد این نحوه جواب دادن استاد که؛ من می خام برای فاند اپلای کنم ولی تو هم دنبال اسکالرشیپ باش. ینی که تنها امید تو اسکالرشیپ هست یا اینکه اگه با
    فاند موافقت شد دیگه اسکالرشیپ لازم نیس؟

این یکی از کارهای موازی هست که عرض کردم. استاد میخواد پروپزالشو برای فاند بنویسه, ولی هیچ استادی به قطع و یقین نمیدونه که پروپزالش تصویب میشه, بنابراین اگه الان بهتون بگه من فاند دارم و شما اپلای کنی, دانشگاه برای پذیرش دادن میخواد منبع مالی کار معلوم بشه, یعنی یا شما هستین با ارائه Bank Statement و توانایی ساپورت شخصی یا استاد هست با ارائه تصویبیه فاند. اگه در موقع بررسی مدارکتون هیچ کدوم اینها به دانشگاه ارائه نشه, دانشگاه به کسی که ساپورت مالیش معلوم نیست پذیرش نمیده.
    راه دیگه اینه که دانشجو به اسکولارشیپ نائل بشه. وقتی به این پشتوانه مالی ناشی از اسکولارشیپ نائل میشین دیگه لزوما برای دانشگاه ارائه یکی از دو مدرک بالا یعنی BS یا فاند استاد برای دادن پذیرش لازم نیست.
    خب , استاد مورد نظر الان فاند نداره, ولی شما رو میخواد, بنابراین شما رو برای کسب منبع مالی دیگه ای تشویق میکنه که اسکولارشیپ هست. چیزی که مهمه اینه که استاد شما رو میخواد. اکی؟ به نظرم شما میتونین سه جور عمل کنید: (ولی قبل هر کاری باید همین الان CVتونو بنویسین, بدون CV اصلا شروع به میل زدن نکنید, چرا؟ چون یه بنده خدایی اگه بخوادتونم میگه CVتو بفرست ببینم, حالا شما نمیتونی بهش بگی یه هفته صبر کن من CVمو بنویسم, یا به خاطر اینکه CV ننوشته یه هفته به میلش دیر جواب بدین تا CVتونو آماده کنین. هر دو جورش بی احترامی و توهین به استاده هست)
    1- بهش بگین این CV بندست, من دوست دارم طبق چیزی که گفتین اپلای و برای اسکولارشیپ اقدام کنم, ولی قبلش میخواستم باهاتون مشورت کنم که آیا با توجه به CV بنده که همه چیش به نظرم عالیه و فقط یه publication نداره, آیا من شانسی برای نائل شدن به اسکولارشیپ دارم؟ اگه نه من مایلم برای یه زمانی که فاند قطعی میشه دوباره باهاتون هماهنگ کنم و اونموقع اپلای کنم, میتونم بدونم چه زمانی میتونه یه موقع مناسب برای check back باشه که فاند امکانش هست قطعی شده باشه؟ (البته میتونین این دو سوال را در دو میل پشت سر هم بزنین, یعنی اول سوال اول رو بپرسین اگه جوابش این بود که امکانش خیلی کمه, سوال دوم رو بپرسین)
    2- دل رو به دریا بزنین و خیر یه application fee رو بخورین و همین الان اپلای کنین. به استاده میل بزنین که من آمادگی اپلای دارم, لطفا به بنده بفرمایین که چطور عمل کنم و برای اسکولارشیپ تقاضا بدم که ایشون علاوه بر پاسخ, ایمیل کسی که هماهنگی لازم رو باهاش بکنین بهتون میده. فقط نکته اساسی اینه که اینجا شما احتیاج به نمره زبان دارین به طور بسیار زود, نمره زبانی که سیدنی و ملبورن میخوان 100 تافل هست و 7 ایلتس و نمره زبانی که اون سه دانشکده دیگه میخوان 90 تافل با باند فکر کنم 21 یا 23 دقیقا نمیدونم توی رایتینگ, و 6.5 با باند 6 در هر چهار قسمت ایلتس هست. خب اگه همین الان اپلای کنین و نتونین نمره زبانو meet کنین کل زحمتتون هدر میره.
    بزارین یه نکته اساسی رو خدمتون عرض کنم که یه Alarm دوستانه بهتون داده باشم, و اونم راجع به زبانه, چون من خودم دو سال بود که به دلیل نداشتن پایه پشت خط گرفتن مدرک زبان مونده بودم و اهمیت این مدرک رو برای اپلای با تمام وجودم درک میکنم:
    برای کسی که مدرک زبان داره, یعنی 99 درصد راه رو پیموده, و کسی که همه چیز دیگه رو داره (اعم از معدل, ISI, تجربه کاری و غیره) الا مدرک زبان یعنی فقط 1 درصد راه رو پیموده.
    کسی که مدرک زبان داره دیر یا زود یه پوزیشن گیر میاره, فقط کافیه استوار, خستگی ناپذیر و با روحیه باشه, و به محض گیر آوردن یه پوزیشن یعنی اپلای کردن و تمام. اما کسی که مدرک زبان نداره ( ولی
    معدل عالی, ISI, تجربه کاری و غیره همرو داره) هر چی پوزیشن به دلیل قدرت رزومش گیر میاره رو از دست میده.
    این موضوع را عرض کردم که همین الان در برنامه ریزیتون توجه ویژه به زبان داشته باشین چون زبان واجب کفایی هست برای اپلای و بقیه مستحب کفایی :-) :-)

بعد دو تا سوال غیر مرتبط با مباحث قبلی:
    - این که گواهی بگیریم از استادی در ایران، که شرایط تحصیل در مقطع دکترا از طریق شرکت در آزمون دکترای ایران رو داشتیم ولی نرفتیم می تونه پوئن مثبتی برای رزومه مون محسوب بشه؟

به نظرم در recommendation letter این استاد به این موضوع با آب و تاب صحبت کنه بهتره و در پروسه ارزیابی مدارکتون برای پذیرش تاثیر خوبی داره. بهتره متنشو خودتون با آب و تاب بنویسین و آماده داشته باشین, چون اکثر استادای ایرانی زبانشون اونقدر خوب نیست که بتونند خوب موضوع رو با آب و تاب تعریف کنند, البته قبلش از استاده اجازه بگیرین و بگین من یه متنی اینجوری آماده کردم, اشکالی نداره براتون میل کنم و شما همینو در ریکام بیارین؟ یا مایلین خودتون یه متن دیگه ای بنویسین؟ معمولا اگه قبلش اجازه بگیرین و با احترام برخورد کنین موافقت میکنند.

- اپلای کردن برای دکترا محدودیت سنی نداره؟ یا دست کم این که اگر ببینن سنت بالا رفته وجهه خوبی نداشته باشه؟ از این بابت می پرسم چون مجبورم توی این راه مقداری آهسته قدم بردارم

تنها کشوری که دیدم محدودیت سنی برای اپلای به دوره phd گذاشته بود آلمان بود, که اگه اشتباه نکنم 30 سال بوده.
    در آمریکا من وقتی لیست پذیرفته شدگان DVM رو تازه نگاه میکردم 40 ساله هم توشون بودند.
    سن ممکنه یه مقدار برای ویزا گرفتن مهم باشه, چون باید افیسر را توجیه کنید که چرا مثلا بین فارغ التحصیلی و ادامه تحصیلتون 5-6 سال فاصله افتاده و یهو قصذ ادامه تحصیل پیدا کردین که همه جوره میشه توجیهش کرد. مسئله ویزام که کلا چیزهای عجیب غریب زیاد توش اتفاق میفته و یه 22 ساله ریجکت میشه و یه 35 ساله یه ماهه Clear میشه. کلا در اون موقع فقط باید به خدا توکل کرد.

یه مسئله دیگه هم که به دور از تعارف می خواستم خدمتتون عرض کنم این بود که وجود آدمایی که با انگیزه و پشتکار به موفقیت می رسن و بعدم ابایی ندارن از این که خیر این موفقیت به بقیه هم برسه، آدم رو به تلاش و ادامه راه امیدوار می کنه.

زکات العلم نشره. "مولا علی"

موفق باشید.
    Charles Dickens

نقل قول نوشته اصلی توسط fygy نمایش پست ها
    با سلام
    یه سوالی داشتم اینکه منظور از part time and full time graduate students چیه؟ و اینکه دپارتمانایی که ددلاین مخصوص به خودشون نگذاشتن یعنی ددلاین وشرایطشون همون ددلاینیه که سایت کلی دانشگاه میده؟ و این که احساس کردم پروگرمای مهمترشون ددلاینشون زودتر شروع میشه؟
    ممنون از راهنماییتون
    سلام دوست عزیز,

یه سوالی داشتم اینکه منظور از part time and full time graduate students چیه؟

دانشجوی تمام وقت و دانشجوی پاره وقت. پاره وقتی ها علاوه بر دانشگاه و تحصیل, در بیرون کار و کاسبی هم میکنند.
    ما هممون دانشجوی تمام وقت هستیم. دقت کنید که همیشه در اپلایتون گزینه تمام وقت را بزنید.

و اینکه دپارتمانایی که ددلاین مخصوص به خودشون نگذاشتن یعنی ددلاین وشرایطشون همون ددلاینیه که سایت کلی دانشگاه میده؟

بله

و این که احساس کردم پروگرمای مهمترشون ددلاینشون زودتر شروع میشه؟

این موضوع که کاملا قطعی باشه و لزوما پروگرم مهمتر ددلاینش نزدیکتر نیست. چون در قاموس اونها هیج پروگرمی مهمتر نیست و همه پروگرم ها مهم هستند. فقط علاقه هر فرد متفاوته و یکی رو برای خودش مهمتر میدونه, نه اینکه اهمیتشون در علم دامپزشکی و رسالتشون در جامعه بر همدیگه برتری ای داشته باشه و در نزد اونها تفاوتی بین پروگرم ها به دلیل مهمتر بودن یکی وجود داشته باشه.

موفق باشید
    Charles Dickens

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)