صفحه 7 از 32 نخستنخست 1234567891011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 311

موضوع: کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

پیش فرض پاسخ : کار و ادامه تحصیل دامپزشکان در خارج

نقل قول نوشته اصلی توسط fahime92 نمایش پست ها
    سلام ببخشید سوالی داشتم می خواستم در صورت امکان راهنماییم کنید:
    من به اکثر سایت های دانشگا ه های امریکا و کانادا رفتم و بر اساس علاقه ام که جراحی دامپزشکی است پیج استاد را پیدا کرده و بهشون ایمیل زدم اما جواب قابل توجهی نگرفتم. متن ایمیلم هم میزان تحصیلتم، سابقه کاریم، مقالات آی اس آی ام بوده رزومه ام را هم ضمیمه کردم.فقط دانشگاه minnesota گفته که اپلای کن.نمی دونم بعضی می گن الان در امریکا استاد ها تصمیم گیرنده نیستند و دانشگاه و کمیته تصمیم می گیرد؟؟یعنی من الان اپلای کنم و بعد که پذیرش گرفتم استادی که مورد نظر است را پیدا کنم؟آیا در این صورت فاند یا گرنت شامل حالم می شود؟
    نمی دونم شاید الان زمان مناسبی برای ایمیل زدن به اساتید نیست؟
    لطفا مرا راهنمایی کنید
    سلام دوست عزیز،

با توجه به اینکه سعی میکنم جواب سوالات رو طوری بدم که بدرد بقیه دوستان هم بخوره، لازم میدونم که در همین ابتدا خدمتتون عرض کنم که 90 درصد مطالبی که در زیر گفته میشه اصلا اشاره به شخص خاصی نیست و باز کردن موضوع صرفا برای اطلاع رسانی بهتر به دوستان می باشد. همچنین لازم میدونم تاکید کنم که من اطلاعاتی که مینویسم در مورد امریکا هست و در مورد بقیه کشورها و حتی کانادا هم چندان اطلاعاتی ندارم:

1-الان وقت ایمیل زدن نیست
    اولا این موقع سال هر استادی داره روزی حتی خیلی بیشتر از 300 تا ایمیل دریافت میکنه، اصلا ایمیلتونو باز نمیکنند.
    دوما دوستان عزیز دقت فرمایند که نه تنها دیگه چیزی به ددلاین یه چند تا دانشکده نمونده، بلکه ددلاین اکثریت دانشکده ها گذشته. من تعجب میکنم که چطور مینسوتا بهتون گفته اپلای کن. اینجا ددلاینشون زده و همونطور که ملاحظه میکنید خیلی وقته که ددلاینشون گذشته.

Application Deadlines

The application deadline for fall semester is December 15.

2- همراه ایمیل باید CVتونو بفرستین و از توضیحات اضافه و نوشتن ایمیلهای طولانی که استاد حال خوندنشو نداره پرهیز کنید و استاد را برای گرفتن اطلاعات کامل از شما به CV ارجاع بدین. اما مضمون ایمیلتون همینهایی که گفتین خوبه و اگه خیلی طولانی (منظورم 10 خط) نمیشه خوبه.

3- دانشگاههای امریکا دو جورند: 1- اونهایی که تا یه استادو در پروسه پر کردن فرمهای اپلای تعیین نکنید اصلا مدارکتونو بررسی نمیکنند. 2 - اونهایی که بهتون اجازه میدند که بدون تماس با اساتید مستقیما اپلای کنید. این دانشکده ها مدارکتون رو بین استاداشون پخش میکنند و هر استادی که شما قبلا در زمینه کاریشون کار کردین و ازتون خوشش اومد، و یا به هر دلیلی ازتون خوشش اومد به کمیته پذیرش میگه من این دانشجو رو از بین فلان قدر دانشجو میخوام. بعدش دانشگاه هم مدارکتون رو بررسی میکنند، بعد از اینکه مدارکتون رو بررسی کردند یا بهتون پذیرش میدند یا ریجکت میکنند. حالا بعد پذیرش بازم دو حالت وجود داره: 1- بهتون فاند میدند (یعنی استادی که شما رو خواسته فاند داشته و گفته بهش بگین که من بهش فاند میدم) 2- بهتون پذیرش بدون فاند میدند (یعنی استادی شما رو خواسته ولی فاند نداره بده) و دانشگاه بهتون اعلام میکنند که اگه فرم I-20 رو میخواهین براتون بفرستیم باید خودتون با Bank Statement توانایی مالیتونو برای یک سال نشون بدین. (معمولا اونها توانایی مالی رو برای یکسال میخوان چون خودشون هم میدونند که کسی که یکسال اونجا باشه بالاخره از اینور و اونور واسه خودش فاند ردیف میکنه، ولی با این حال هیچ مسئولیتی رو قبول نمیکنند و بهتون اول کاری میگند که بدون فاند هستین و تمام مسئولیتها گردن خودتونه. من تمام افرادی که میشناسم که بدون فاند رفتند و یه سال از جیب خرج کردند تونستند برای سال دوم فاند گیر بیارند، اما اینکه شما و بقیه دوستان هم بتونند برای سال دوم فاند گیر بیارین الله اعلم، نگین من گفتم که یه سال خرج کنیم حله، منم هیچ مسئولیتی رو نمی پذیرم!!!)
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

پس ویژگی های دانشگاههای گروه دوم اینهایی هست که در ادامه مینویسیم: 1- معمولا استادای این دانشگاهها به میلها اصلا جواب نمیدند یا جواب خوبی نمیدند. 2- کل اپلایها بین کل اساتید پخش میشه و اگه کسی ازتون خوشش بیاد میگیردتون، در این روش بهتره که در SoP اسم دو سه تا از استادایی که به کارشون علاقمندین رو ذکر کنید و SoPتونو اختصاصی واسه کار اونها بنویسین که وقتی دستشون میرسه بفهمند که به کارشون علاقمندین و همچنین با خوندن SoPتون ببینند که قبلا در زمینه کاریشون فعالیت کردین. ببینین استادا روزی بالغ بر 300 ایمیل دریافت میکنند و ممکنه 99 درصد ایمیلهارو اصلا باز نکنند، اما وقتی اپلایتونو سابمیت کنید با این روش خیالتون راحته که مدارکتون به دست استاد مورد نظر رسیده و اون میبینه و بررسی میکنه و با دید باز و بررسی کل اپلیکیشنتون جواب آره یا نه میده.

خب، توی همین صفحه ای که از دانشکده Minnesota واستون گذاشتم قشنگ توضیح داده که نوع کار این نوع دانشگاهها که مستقیما میتونین بهشون اپلای کنین چه جوریه:

Financial Support

After the program advisory committee determines that the student meets eligibility requirements, a faculty advisor with the ability to fund the student is sought. Students are only recommended for admission if a suitable faculty advisor with financial support for the student can be identified. Students with financial support from their government are only recommended for admission if a suitable faculty advisor can be identified.

با این حال آخر کار اومده محض احتیاط واسه خودشون و راحتی کار اینم نوشته:
    Students are encouraged to contact faculty in their area of research interest to facilitate identifying potential faculty advisors.

خب این دانشگاهها و این نوع روش اپلای کردن برای چه افرادی خوبه؟؟؟؟

بله، برای افرادی که رزومه قوی ای دارند، رزومه قوی یعنی داشتن GPA بالا، GRE بالای 1200 درفرم قدیم و بالای 310 در فرم جدید، ISI هر چه بیشتر بهتر، اما بهتره مرتبط به کار استاد هدفتون باشه که وقتی مدارکتونو بررسی میکنه، ببینه که این طرف توی زمینه کاریش کار کرده و اصطلاحا زمینه کاریش کپ طرف هست.

نحوه کارتون بهتره اینطوری باشه:

اول باید 10-12 تا دانشگاه رو انتخاب کنید, مثلا Tufts , Purdue, Texas A&M, North Carolina Minnesota, و غیره که نیازی ندارین که اجبارا قبل از اپلای یه استادو پیدا کرده باشین و اسمشو در اپلای انلاین ذکر کنید (خدا رو شکر 80 درصد دانشکده های دامپزشکی امریکا از بین اون 27 تایی که graduate programs دارند، اجازه میدند که مستقیما اپلای کنید و نیازی ندارید که اجبارا اسم یک استاد رو که قبلا بهتون اکی داده رو مشخص کنید تا مدارکتون رو بررسی کنند). خب حالا بهتره که برای این 10-12 دانشگاه حداقل 6 میلیون واسه اپلای کنار بزارین. چون ریپورت نمره تافل و ریپورت نمره GRE و اپلیکیشن فی و هزینه های پست مدارک (گاهی دانشگاهها ازتون میخوان مدارکتون رو اپلود کنین و همون کافیه, مثل مینسوتا، اما برخی میخوان که حتی بعد اپلود، official transcripts رو براشون پست کنید مثل Texas A&M). دست کم هر اپلای 500 تومن ممکنه آب بخوره. اگه کسی هم پولشو داره، و هم استادای ایرانی با اعصابی که برای بیست و خردی تا اپلیکیشن براتون ریکام انلاین پر کنند، پس بهتره برای همه دانشکده های امریکا که تعیین و نوشتن اسم استاد در روند اپلای الزامی نیست اپلای کنه، اینجوری شانسشو بالاتر میبره. کلا هر چی تعداد اپلایها در این روش بیشتر، شانس گیر آوردن پوزیشن فول فاند هم بیشتر و متعاقبا پول خرج کردن و ناز استادا رو برای ریکام کشیدن هم بیشتر. ولی به نظر شخصیم همون 10-12 تا منطقیش هست، چون اگه رزومه خیلی ضعیف باشه دیگه با تعداد بیشتر اپلای هم زیاد کاری نمیشه از پیش برد (البته همه چی استثنا داره).

چرا بنده به این روش عمل نکردم؟؟؟

چون فردی مثله من با رزومه ضعیف تحقیقاتی، اگه استادی پاش وای نسته رو هوا با معدل دوازده و خردی ریجکت میشه، چه برسه به اینکه پذیرش بگیره، و تازه چه برسه به اینکه پذیرش با فاند بگیره. بنابراین تصمیم گرفتم با تمامی اساتید مستقیما تماس بگیرم تا رضایتشونو جلب کنم.
    Have a heart that never hardens, and a temper that never tires, and a touch that never hurts
    Charles Dickens

سوال فرمودین که آیا با این روش فاند هم گیر میاد؟

جواب همانطور که بالا عرض کردم اینه که 1- بسته به استادی که قبولتون کرده اگه پذیرش بدند یا با فاند میدند یا بدون فاند. 2- اگه حین بررسی مدارکتون شما به حدی distinguished باشین که بتونین اسکولارشیپ دانشگاه رو ببرین که بازم اسکولارشیپ بسته به میزانش یا کاملا یا تا حد زیادی نیاز مالیتونو پوشش میده. پس شخصی که مستقیم اپلای کرده هم از طرف استاد و هم از طرف دانشگاه شانس گیر آوردن کمک هزینه تحصیلی رو یا به شکل فاند یا به شکل اسکولارشیپ ها و فلوشیپ ها داره. اما نکته فوق فوق فوق اساسی که بارها دارم بهش اشاره میکنم و انگار نه انگار اینه که اپلایتون با تمامی مدارکش بهتره که یک ماه قبل از فرا رسیدن ددلاین اصلی دانشگاه سابمیت بشه، چون در غیر اینصورت برای گرفتن کمک هزینه تحصیلی مدارکتون بررسی نمیشه و فقط برای دادن پذیرش خالی بررسی میشه. پس اینم شد دومین نکته ای که میخوام بگم اصلا امسالو دوست من فراموش کنین و به خودتون استرس الکی وارد نکنین و با یه برنامه ریزی دقیق سال بعد با دست پر اقدام کنید. چون نه تنها ددلاین ها گذشته، بلکه از اهم مهمات برای اینگونه اپلای کردن به امریکا GRE بالا داشتن هست که متاسفانه در حال حاضر ندارین.

به نظرم حتی کسی تصمیم گرفت که به اساتید مستقیما ایمیل بزنه بهتره به تمامی اساتید چه اونی که توی زمینه اونها کار کردین و چه اونهایی که کار نکردین ایمیل بزنین.

اما فراموش نکنید که ایمیل زدن مستقیم به اساتید یکی از تو ذوق زن ترین کارهای دنیاست. با کلی انرژی که صرف میکنین برای یه نفر ایمیل میزنین و اون هم یا اصلا جواب نمیده یا میگه جا ندارم یا میگه پول ندارم. بنابراین یکی از بهترین روشها برای اکثریت دوستان اینه که مستقیما به دانشگاه اپلای کنند.

بدین منظور باید دو نکته را در نظر گرفت:

1- ددلاین (منظور ددلاین کمک هزینه ها)
    2- قوی کردن هر چه بیشتر رزوممون به طوری که این ما باشیم که از بین اون همه دانشجو (از هند و چین) که اپلای میکنند اون پوزیشن رو به چنگ بیاریم. ببینین ایرانی ها اصلا در مقابل چینیهایی که در سال اپلای میکنند هیچی نمیشند. اونها هم تا دلتون بخواد هم GPA بالا و هم نمرات بالایی توی زبان و تجربیات زیادی در ریسرچ دارند. اینو یادتون نره: رقبای شما چینیها و هندی ها هستند نه ایرانی ها. اینجا بود که در یکی از پستها که یکی از دوستان گفتند جای تشکر داره کسی که چیزی میدونه بدون ترس اونهارو به بقیه دوستانش میگه، من اون لحظه که اینو میخوندم بی اختیار خندم گرفت. با خودم گفتم که بندگان خدا نمیدونند که اینجا دیگه سیستم ایرانی نیست که تا یکی داروخونه زد و یه دامپزشک دیگه ازش پرسید من میخوام داروخونه بزنم نظرتون چیه، کلی چک برگشتی بهش نشون بده و بازم ده ساله که گذشته و همون کارو داره ادامه میده و اون موقع چکها رو نشون دامپزشک تازه فارغ التحصیل شده داده که اصطلاحا دست زیاد نشه. انگار که روزی یه نفر دیگه دست من نوعی که زودتر داروخونه زدم باشه. به نظرتون چند تا ایرانی در سال برای دامپزشکی اپلای میکنند؟؟؟ 50 تا.... 70 تا..... 100 تا.... 200تا...500 تا. اینها در مقابل افرادی که از چین و هند اپلای میکنند و استادای چینی و هندی که مثه مور و ملخ توی تموم دانشکده های امریکا هستند، و پشت هموطناشون واستادن، هیچی نیستند. اینها رو فقط به عنوان داخل پرانتز گفتم بگم که پیش خودتون نگه دارین که رقبای شما دامپزشکان انگشت شمارهموطنتون نیستند، که چیزی رو ازشون مخفی کنید و مهمتر از همه، مقالات و معدل و نمرات زبان خود را با اونها مقایسه کنید، بلکه شما باید خودتون رو در میان اون همه دانشجوی native و خارجی (مخصوصا چین و هند) متمایز کنید.
    Charles Dickens

حالا راجع به دو مورد صحبت میکنیم که اهمیتشون رو بیش از پیش تاکید کنم: 1- ددلاین 2- GRE

1- ددلاین:
    اگر میخواهید کمترین استرس را در پروسه اپلای تحمل کنید، و همچنین از بررسی مدارکتون اطمینان حاصل کنید، تمامی مدارک از زبان گرفته تا ریکام و ریزنمرات و غیره، همه و همه را قبل از ددلاین کمک هزینه ها یا اصطلاحا حداقل یک ماه قبل از ددلاین اصلی دانشگاه سابمیت کنید. به همه دوستانی که همین الان نمره GRE توی پروفایلشون نیست که واسه graduate school ریپورت کنندعرض میکنم که دیگه Fall 2014 رو بیخیال بشین و بچسبین به یه برنامه ریزی درست واسه Fall 2015. به طوری که در 15 اکتبر 2014 تا 1 نوامبر 2014 تمامی مدارکی که عرض کردم در نهایت عالی بودن آماده سابمیت کردن باشند.

من برای بار دوم امتحان GRE دادم، چون نیاز داشتم که یک نمره بالا بگیرم که معدلمو جبران کنه، چند روز پیش که نتیجش توی پروفایلم اومد خواستم واسه یه دانشگاهی که ددلاینش یه ماهه که گذشته این نمره جدید رو ریپورت کنم. بنابراین به coordinatorش گفتم که میخوام نمره جدید GREمو براتون بفرستم، چون این نمرم خیلی بهتر شده، قبول میکنین که این نمره دوممو در نظر بگیرین، چون میدونم خیلی وقته از ددلاین گذشته. جواب طرف اینه:
    Hello xxx,
    I am sorry for my delayed reply; it is a busy time of year! The application review process has been ongoing all this month, but I will speak to the director of graduate study to find out if the GRE scores can still be considered with your application. Thanks for the update.
    و بعد از یه روز یه کلمه نوشت که متاسفم قبول نمیکنند.

حالا دوستانی که اصلا GRE ندادند و نمیدونند چه امتحان سختیه که به این راحتی نمیشه در این امتحان نمره بالا و distinguished گرفت خودشون منطقی میبینند که چه با استاد با ایمیل تماس بگیرند و یا چه به دانشگاه مستقیما اپلای کنند؟؟؟

بنده تموم این چیزها که برای دوستان گرام مینویسم رو بیشتر از یه ساله که میدونم، با اونکه پارسال تافل بالای 100 داشتم هنوز نرفتم. چرا؟ چون برای امریکا مهمترین فاکتور برای امثال بنده که نه مقاله دارند و نه معدل خوب، تنها و تنها GRE هست نه تافل و ایلتس. حالا با چند صفحه ای که نوشتیم، یه اندک مطلبی دست عزیزان رسیده که آره دامپزشکان هم میتونند اپلای کنند و فاند بگیرند و غیره، یهو بسیاری از دوستان مخصوصا توی پیام خصوصی جوری مینویسند که انگار اندازه هزار سال دیر شده. برادر من، خواهر من، این همه سال که ایرانی ها نمیدونستند، چینیها و هندی ها با برنامه ریزی درست و حساب شده خودشونو مثلا واسه دو سال بعد آماده میکردند (نه واسه دو ماه بعد) که طوری رزومشونو قوی کنند که واسه پوزیشن ها حتی با امریکایی نیتیو هم رقابت کنند. حالا تا چهار خط بنده نوشتم، و چهار نفر توی ایران که سودای رفتن داشتند و نمیتونستند اطلاعاتی در این زمینه پیدا کنند، یه اطلاعات بسیار اولیه ای دستشون اومده کسی فکر کنه که جاشو دیگران میگیرند یا دیگه جا گیر نمیاد، یا بودن در اینجا چقدر خفه کننده و غیر قابل تحمل شده......

من دوست ندارم اینقدر واضح صحبت کنم، ولی دارم میبینم که تعداد بسیار زیادی از دوستان دارند به دلیل نداشتن اطلاعات کافی به راحتی تایم زیادی رو از دست میدند و دوباره سه چهار ماه بعد هم توی همین خونه ای که الان هستند قرار دارند. منظور از تایمی که از دست میدین تنها تایم برای مطالعه GRE هست که در ادامه اهمیتشو براتون بیشتر میگم. وقتی میگیم GRE سریع نگین که من زبانم خوبه..... زبان خوب تا حد بسیار زیادی به درد GRE نمیخوره. GRE داستان خودشو داره و با تمام زبانی که تا الان خوندین فرق داره و مطالعه و زحمت خودشو میخواد وگرنه اینقدر برای پذیرش در دانشگاههای امریکا مهم نبود، چون امریکایی ها از هممون زبانشون بهتره و همونطور که میدونین الزامی هست و باید که امریکایی ها هم GRE بدند و بسیاری از لغات GRE رو خود نیتیو ها هم بلد نیستند، و این وسط شما دارین با اونها که نیتیو هستند رقابت میکنید، پس نگین زبانم خوبه و خودتونو گول نزنین و تایم رو از دست ندین.

القصه، از همین الان برنامه ریزی درستی انجام بدین که اگه قصد دارین با اساتید تماس نگیرین و مستقیما به دانشگاه اپلای کنین، دیگه برای اپلای در سال بعد، حداکثر تا اواخر اکتبر 2014 دستتون از لحاظ همه مدارک مورد نیاز کاملا پر باشه.
    Charles Dickens

2- GRE:

میخوام در این قسمت اهمیت بسیار بالای این امتحان رو خدمتتون عرض کنم که در نهایت به نتیجه نهایی برسیم که به قول یکی از دوستان GRE ناموس امریکاست. و اگر قصد داریم که مستقیما به دانشگاه اپلای کنیم بسیار مهمه که نمره خوبی در این امتحان داشته باشیم.

همونطور که قبلا گفتم، و در پستهای اولیه متن مربوطه را از سایت ETS گرفته و براتون گذاشتم اهمیت GRE برای امریکا وصف ناشدنیست.

Applicants come from varying educational and cultural backgrounds and the GRE revised General Test provides schools with a common measure for comparing candidates' qualifications.

تافل و ایلتس کارشون اینه که به دانشگاه مقصد این اطمینان رو بدند که فرد متقاضی قابلیت ارتباط برقرار کردن و راه انداختن کارهاشو در محیط آکادمیک انگلیسی زبان داره. اما GRE کارش اینه که به کمیته پذیرش میزان هوش، استعداد، قدرت استدلال و مهمتر از همه پشتکارتونو نشون بده. GRE ابزار اثبات توانایی و قابلیت بالاتون به کمیته پذیرش دانشگاههای امریکاست. GRE فرصت دوباره برای افرادی هست که معدل های داغونی دارند و دیگه نمیتونند برگردند و 6 سال از نو دامپزشکیو بخونند تا جبران مافات کنند. GRE فرصت دوباره برای افرادی هست که مقاله ای ندارند. برای امریکایی ها GRE حکم یک معیار سنجش مشترک بین تمامی فرهنگ ها و کشور ها و تمامی نظامهای آموزشی هست. اگه کسی 20 تا مقاله ISI داشته باشه و نمره GREش به سبک جدید زیر 290 باشه و به سبک قدیم زیر 1000 باشه، به کمیته پذیرش یک طرز فکر بسیار بدی نسبت به خودشو القاء میکنه. به راحتی کمیته پذیرش دانشگاههای امریکا بهتون میگه که از کجا بدونیم که اسمتونو توی این همه مقاله نزدند، چون شما اگه آدم پر تلاشی بودین باید توی این معیار ما یه حداقل نمره ای که نشون دهنده کیفیت و پشتکار آدمی که این همه ISI داره باشه را میاوردین(این مورد رو در زندگیم از اتفاقی که برای یکی از دوستان افتاده تجربه کردم که در ادامه میگم). اگه نمره 300 به سبک جدید یا 1100 فرم قدیم را کسب کنید یه حالت خنثی و تا حدی مطلوب را کمیته پذیرش در نظر میگیره. اگه 310 به سبک جدید یا 1200 فرم قدیم را کسب کنید یه نمره بسیار خوب برای رشته ماست. اگه نمره 320 به بالا سبک جدید یا 1300-1350 فرم قدیم رو کسب کنید یعنی پذیرشتون رو با هر معدل و هر کاستی در رزومه قطعی کردین.

حالا چرا اینقدر با اشتیاق نسبت به قدرت GRE صحبت میکنم؟ حقیقتش، دو هفته اخیر دوره بسیار پر اضطرابی برای بنده بود. استاد یکی از دانشگاههایی که روی پذیرفته شدنش به دلیل حمایت بالایی که این استاد ازم میکرد حساب ویژه باز کرده بودم بهم گفته بود که مسئول اصلی پذیرش میخواد به دلیل معدل بسیار پایینت ریجکتت کنه و من هم هر چی دلیل میارم قانع نمیشند. بهم گفته بود که اگه کمی پایین تر از مینیمم دانشگاه بودی میشد کاری کرد ولی با این معدل وقتی من دارم توجیه میکنم و از تواناییهات و سودمندیت برای گروهم صحبت میکنم اون با چنان نگاه عاقل اندر سفی نگاهم میکنه که واقعا کاری نمیشه از پیش برد. تا اینکه نمره جدید GREم چند روز پیش توی پروفایلم اومد (که اینجا به همراه تجربیاتم از GRE رو برای دوستان گذاشتم) و بلافاصله برای این دانشگاه ریپورت کردم. خدا رو شکر تا اول فوریه وقت داشتم و ددلاینش هنوز مونده بود. به استاده گفتم که نمرم چند شده و منم بلافاصله درخواست ریپورت از ETS کردم و بهش گفتم که 10 روز دیگه دستتون میرسه، تو رو خدا نزار ریجکت کنند. این ایمیل رو فرستاد:

Thank you for sharing this info with me. Congratulations on your much improved GRE scores!

تقریبا 20 دقیقه بعد از ایمیل اول این ایمیل رو فرستاد:
    I forwarded your email to our Graduate Program Officer, Dr. xxxx, and following is his encouraging response:

Thank you, Dr. xxxxxxxxxx , for letting me know in advance. There should not be any problem with his new GRE score. Thanks.

گاهی اوقات آدم یه چیزی رو قبول داره، گاهی اوقات آدم بهش ایمان میاره. من فقط توی تموم مدت میدونستم که باید واسه GRE سنگ تموم بزارم تا جبران مافات کنم و قبول داشتم که GRE میتونه کمکم کنه، اما لحظه ای که این ایمیلو برام فرستاد و با دیدن این ایمیل، با تمام سلولهای بدنم به قدرت GRE ایمان آوردم. من نمره totalم 314 شده، ولی اگه استاد نداشتم و مستقیما میخواستم برای دانشگاه اپلای کنم، حتما واسه نمره بالای 320 تلاش میکردم که دیگه حسابی کل کاستی های رزوممو پوشش بده.

از طرف دیگه این نکته را نباید فراموش کنیم که اکثریت دوستان که معدل های خوبی دارند و سابقه تحقیق و مقالات بین المللی دارند حتما حتما ممکنه نیازی نداشته باشند که نمرات خیلی بالایی در GRE بیارند. و دیگر قسمتهای قوی رزومشون نداشتن نمره خیلی بالا در GRE را معمولا جبران میکنه. در واقع GRE ساپورت کننده دیگر مدارکتون هست. اگه رزومتون خوب نباشه این GRE هست که همه چیو جبران میکنه، بازم به این جمله ETS دقت کنید:

GRE scores are used by admissions or fellowship panels to supplement your undergraduate records, recommendation letters and other qualifications for graduate-level study.

اما به قول معروف کسی که به شکار روباه میره بهتره که اسلحه و مهمات واسه کشتن شیر رو همراه خودش ببره که خاطر جمع تر و مطمئن تر باشه! این جمله ETS :

Whether you are planning to go to graduate school or business school — or just exploring your options — you are taking an important step toward your future. It is a smart move to show schools your best and with the GRE® revised General Test, you can! That's the Power of Confidence — only with the GRE revised General Test.

رو این حساب و از اونجایی که تا اکتبر فرصت زیادی هست، به همه دوستان پیشنهاد میکنم که واسه GRE برنامه ریزی دقیقی بکنند که دیگه رزومشون هر چه بیشتر قوی بشه، چون نباید این نکته را فراموش کنید که graduate positions از دم به شدت competitive هستند و در واقع رقیب اصلیتون نیتیو ها و مخصوصا چینی ها و هندی ها هستند. چون نیتیو ها که براحتی پوزیشن ها رو به دلیل بومی بودن و کمتر بودن مشکلاتی که درگیرشون هست بدست میارند، حالا وقتی کار به رقابت بین اینترنشنال ها میرسه لااقل اجازه ندین پوزیشن ها رو چینی ها و هندی ها بدست بیارند. اما بازم تاکید میکنم که داشتن نمره بالا در GRE برای کسی که رزومه خوبی داره وحی منزل نیست. اما برای کسی که رزومه ضعیفی داره از وحی منزل هم منزل تره. و جا داره تاکید کنم که این مطالب بیشتر برای فردی هست که استادی نتونسته گیر بیاره و مستقیما داره به دانشگاه اپلای میکنه. که همونطور که شما فرمودین الانا داره سیستم دانشگاهها به سمتی میره که به استادا میگن به میلها جواب ندین و بزارین متقاضیان اپلای کنند تا هم اپلیکیشن فی هر چند اندک به سمت دانشگاه سرازیر بشه و هم مهمترین دلیلش اینه که از بین اونها بهترین فرد انتخاب بشه. اینو من توی نحوه جواب دادن استادا به میلهایی که دو سال پیش میزدم و تازگی ها زدم هم به وضوح مشاهده کردم.

تا آنجایی که من در برخورد با دوستان و نزدیکانم فهمیدم، GRE فرصت دوباره و راه رستگاری برای افرادی که به هر دلیلی نتونستند قابلیت های خودشونو در طول دوره تحصیلشون نشون بدن و معدل های پایینی دارند هست، و از اون طرف عذاب آسمانی برای اکثریت و غالب افرادی که شاگرد اول بودند و نمرات خوب و مقالات خوبی دارند، چون اکثر این افراد وقتی باهاشون صحبت میکردم میگفتند که اگه بحث داشتن علم هست که بیایین مدارکمونو و نمرات و مقالاتمونو بررسی کنین ببینین داریم یا نه، وگرنه چرا باید این همه لغت قلمبه سلمبه رو واسه یه امتحانی که هیچ ربطی به رشتمون نداره یاد بگیریم.

فارغ از این دعواها و حاشیه ها که حالا حق با کی هست، و هیچ تاثیری در اصل موضوع و واقعیت کار نداره، خواستم تجربمو که در طول این مدت بدست آوردم باهاتون تقسیم کنم که بدونین که برای Admission Committee کار دست دانشگاههای امریکا، GRE اهمیت بسیار بالایی داره. چون اونها همونطور که عرض کردم اینو میگن که افراد از نظامهای آموزشی متفاوت میان، یکی استاداش دست به نمره بودند و همه دانشجویان معدل های خوبی دارند، یکی استاداش بسیار بسیار سخت گیر بودند و با اینکه این فرد درس میخوند بازم نمرش از دسته اولی پایین تره. به یکی از دوستام که رشته فنی بوده و تعداد زیادی ISI داشته، چون نمره GREش خیلی پایین بوده قشنگ کمیته پذیرش بهش این جمله رو گفت که از کجا بدونیم که افراد دیگه اسمتو در این تعداد مقاله نزدند؟ اگه خیلی کار درستی لااقل یه نمره متوسط رو میاوردی، حالا نمره بالا پیش کش، نه یه نمره ای که بسیار ضعیفه و نشون میده که هیچی نخونده و زحمت نکشیده همینطور بلند شدی رفتی سر جلسه! (البته این دوستم به خاطر اطمینان از رزومش فقط برای رنک زیر 10 اقدام کرده بود)

کلام آخر و توصیه نهاییم اینه که دوستان به هیچ وجه دست از تلاش نکشند و با دیدن چار تا جواب بد از استادا بی خیال هدف اصلیشون نشند. شما باید اینقدر تلاش کنید و اینقدر سمج باشین تا به هدفتون برسین. این راه، راهی نیست که تا 100 تا میل زدین حتما یکی بگه بله معلومه قربونت میشم (البته امکانش هست با تعداد کم ایمیل هم همه چی ردیف بشه، چون احتمال همه چی وجود داره)، اگه با روزمه ای که دارین نتونستین یه جا گیر بیارین اشکالی نداره، یه سال دیگه برنامه ریزی میکنم و اینقدر رزوممو قوی میکنم که دهن کمیته پذیرش رو ببنده. و تمامی این موارد میطلبه که عطش ناشی از عجله در وجودمون نباشه. چون این نوع عطش با دیدن چند تا مانع به راحتی در معرض خاموش شدن و فروکش کردن هست. عطشتون ناشی از داشتن هدف و برنامه ریزی صحیح و حتی گاهی کمی بلند مدت برای رسیدن به اون هدف باشه تا در نهایت با امید به خدای بزرگ به هدفتون برسید.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
    Charles Dickens

Junior Member salar265 آواتار ها

میکایل عزیز با تشکر از پاسخهای مثل همیشه کاملت ، میخواستم بدونم که شرایط سنی هم وجود داره ؟ من 32 سالمه

Junior Member

سلام مایکل عزیز و بسیار ممنونم ازت بابت راهنمائیهای بسیار کاملت..
    راستش رو بخوای من قبلا به اروپا، انگلیس و استرالیا درخواست دادم و از دانشگاه نیوکاسل و RMIT استرالیا پذیرش گرفتم ولی یکیش بدون فاند شد و یکیشم یک سوم شهریه رو میداد که نتونستم برم
    به آمریکا و کانادا هم بخاطر GRE فکر نمیکردم
    شما فکر میکنی ارزش داره که دوباره اینبار رو GRE فوکوس کنم و واسه آمریکا درخواست کنم؟ چون اروپا و استرالیا بیشتر ناامیدکننده بود برام،
    فک میکنی اینبار احتمال نتیجه گیری هست؟
    ممنونم

نقل قول نوشته اصلی توسط salar265 نمایش پست ها
    میکایل عزیز با تشکر از پاسخهای مثل همیشه کاملت ، میخواستم بدونم که شرایط سنی هم وجود داره ؟ من 32 سالمه
    ممنونم سالار جان،

والا من خودم 31 سالمه و تا الان در مورد محدودیت سنی در امریکا نه چیزی شنیدم و نه چیزی برام پیش اومده. واسه امریکا تا حد بسیار زیادی اصلا بحث دانشگاه نیست، چون اونا سن واسشون مهم نیست و همه سنی رو میتونین توی لیست graduate students شون ببینید، فقط بحث قانع کردن سفارت واسه گرفتن ویزاست، که شما هم وضعیتتون خیلی خوبه چون بین تموم شدن تحصیلتون در اینجا و رفتنتون زیاد وقفه ای نمیفته و دردسر قانع کردن سفارت واسه اینکه چرا الان بعد چند سال از فارغ التحصیلی یهو به فکر ادامه تحصیل افتادین رو هم ندارید.

خوش باشی
    Charles Dickens

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad252 نمایش پست ها
    سلام مایکل عزیز و بسیار ممنونم ازت بابت راهنمائیهای بسیار کاملت..
    راستش رو بخوای من قبلا به اروپا، انگلیس و استرالیا درخواست دادم و از دانشگاه نیوکاسل و RMIT استرالیا پذیرش گرفتم ولی یکیش بدون فاند شد و یکیشم یک سوم شهریه رو میداد که نتونستم برم
    به آمریکا و کانادا هم بخاطر GRE فکر نمیکردم
    شما فکر میکنی ارزش داره که دوباره اینبار رو GRE فوکوس کنم و واسه آمریکا درخواست کنم؟ چون اروپا و استرالیا بیشتر ناامیدکننده بود برام،
    فک میکنی اینبار احتمال نتیجه گیری هست؟
    ممنونم
    سلام بهزاد عزیز،

خواهش میکنم رفیق،

ابتدا عرض کنم که برای کانادا نیازی به GRE ندارینٰ و GRE نمیخوان، و در واقع داشتن GRE برای دانشکده های دامپزشکی کانادا الزامی نیست و فقط اگه داشته باشین به قوی شدن رزومتون کمک میکنه. و همچنین چون من از سرما به شدت متنفرم و تو هوای کشور خودمون هم 12 ماه سال قندیل بسته هستم و اگه یه مدت زیادی آفتاب نبینم کلا سیستم عصبیم به هم میریزه، بعد اینکه یکی دو بار خیلی وقتها پیش به کانادایی ها ایمیل زدم، دیگه بهشون ایمیل نزدم و در واقع نمیدونم تازگیها سیستم جواب دهیشون و اینها چطوریاست.

در مورد امریکا: اگه نظر بنده رو بخواهین که میگم صد در صد ارزششو داره. حتی یه سال هم واسه GRE وقت بزارین بازم ارزششو داره. اگه خدای نکرده، خدای نکرده به هدف نرسیدین، که من بعید میدونم، لااقل با خودتون میگین که تلاشتونو کردین و این شک و شبهه رو از دلتون برداشتین و برا خودتون حل کردین.
    ممکنه خیلی زود نتیجه بگیرین و ممکنه این پروسه طولانی بشه و یا نتیجه نده، واقعا کسی نمیتونه اینو پیش بینی کنه. وضعیت فاندها هم این چند سال اخیر واقعا tight شده، ولی با همه این تفاسیر من اگه جای شما بودم حتی یه دقیقه رو هم واسه هر گونه تلاش واسه امریکا از دست نمیدادم. تصمیم نهایی با خودتونه و ایشالا تصمیمی بگیرید که خیر دنیا و عقبی درش باشه

موفق باشید
    Charles Dickens

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Veterinary Medicine

با سلام خدمت دوستان و تشکر فراوان از جناب Michael82،
    بنظر شما دانشگاه های آمریکا و کانادا تفاوتی بین آزمون های زبان (تافل یا آیلتس) قائل هستند؟ منظورم این است که کسی که نمره خاصی در آیلتس گرفته، با متقاضی دیگری که نمره معادل آن را در آزمون تافل گرفته، از نظر شانس پذیرش و ترجیح دانشگاه، تفاوتی باهم دارند؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)