نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما مالزی پیشرفته تره یا ایران؟

رأی دهندگان
69. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • مالزی

55 79.71%
  • ایران

14 20.29%
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 23

موضوع: پیشرفه تر بودن، یکی از ملاکهای انتخاب مالزی

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    UCLA, MS Computer Sc

پیش فرض پاسخ : به نظر شما مالزی پیشرفته تره یا ایران؟

نقل قول نوشته اصلی توسط simon نمایش پست ها
    اون دوست خوبي كه خيلي غير متعصبانه يك صفحه نوشت كه بگه مالزي پيشرفته تره انقدر بسته به حرفهاي من نگاه كرد كه حتي به خودشم فرصت نميده كه وقتي صحبت از پيشرفت ميشه 1%هم به كشورش امتيازي بده. به هر حال من با هيچكدوم از دوستان جدلي ندارم اجدادم هم به ماليايي ها نميرسه از ايراني بودن خودمم هم چندشم نميشه . دست خودم نبوده كه. اما براي شما دوست خوب. جونم برات بگه منم رفتم ببينم اوضاع براي تحصيل چيه كه نپسنديدم. يعني ديدم اگر قراره به قول دوستمون رينگيته فلان قيمت بدم و آخرم اسمش باشه آسيا خيلي فرق اساسي حس نميكنم. كلا اينجوري بگم كه طبعم گفت در مقايسه با ايران عقب مونده ي عزيزم جهش خيلي خاصي برام محسوب نميشه خصوصا وقتي با مردمانش از نزديك زندگاني گذراندم. لذا بي هيچ تعصبي دورش خط كشيدم حاضر شدم مرارت بيشتري تحمل كنم تا جايي براي درس برم كه يكروز كه به عقب نگاه ميكنم پشيمون نشم. به هر حال هر كي نظري داره. شايد براي يكي مالزي آخر دنيا باشه وآخر آرزو. براي ما كه نبود . در مورد سكوي پرتابم زياد روش حساب نكردم چون خيلي از دوستانم در اونجا ديدگاهشون تغيير كرد و همونجا موندگار شدن. اينم تجربه ي من بود حالا ميخواهيد تجربه ي شخصي رو هم محكوم كنيد ديگه خود دانيد. شادزي
    دوست عزیز خیلی محترمانه نظر شخصیم رو گفتم. به نظر شخص من ایران متاسفانه هیچ چیز خوبی ندارد که الان من و شما عمر و جوانی خودمان را به خاطر تعصب های کودکانه و بی جا هدر بدهیم.

شخص شما هم محترم هستید نظرتان هم به طبع محترم هست اما من 3 چیز از حرف های شما فهمیدم اگر غیر از این ها مطلبی گفتید لطفا بنده را از اشتباه در بیارید:
    1) ایران پله برقی دوطرفه داریم - مالزی پله برقی یک طرفه دارند ... پس ایران پیشرفته تر است
    2) برای یک ایرانی و به تومان سیب و گلابی در ایران ارزان تر هست و در مالزی گران تر هست ... پس ایران پیشرفته تر است
    3) شما مدت کوتاهی مالزی بودید و از مالزی و مردمش خوشتان نیامده تحصیلش هم آخرش اسمش "آسیا" می شه ... پس ایران پیشرفته تر است

غیر از این مطلبی هست؟

ApplyAbroad Guardian
    aida_11041 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : دلایل انتخاب مالزی برای ادامه تحصیل

کاربران گرامی، عنوان تاپیک مطابق با قوانین فروم تغییر یافت، از همه خواهشمندم در این تاپیک در مورد دلایل انتخاب مالزی و برتری های آن نسبت به ایران و یا بالعکس صحبت کنند، لذا از پرداختن به بحثهای شخصی و توهین به یکدیگر خودداری کنید و به جای پاسخگویی به پستهای اینچنینی، آن را برای مدیریت فروم گزارش کنید. چنین ارسالهایی حذف خواهند شد.
    لطفاً یک بار دیگر مقررات فروم را مطالعه فرمایید.
    باتشکر
    مدیریت فروم
    هرچه گویی چاره دانم کرد جز تقدیر را

منم همینو میگم بله ولی اگه کسی قصد خوندن دکترا داشته باشه بهتره که مثلا تو یکی ازدانشگاههای خوب ومعتبر مالزی ارشد بگیره تا ایران بمونه...چون مدرکش بهتر ازایران ارزشیابی میشه...

Senior Member amin_ict_5 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedaminziaei نمایش پست ها
    منم همینو میگم بله ولی اگه کسی قصد خوندن دکترا داشته باشه بهتره که مثلا تو یکی ازدانشگاههای خوب ومعتبر مالزی ارشد بگیره تا ایران بمونه...چون مدرکش بهتر ازایران ارزشیابی میشه...
    من سابقه حضور در مالزی مقطع کارشناسی ارشد را دادم
    نظر و تجربه خودم را اینجا به اشتراک میزارم

در مالزی دو نوع مستر ارائه میشه
    master with thesis or by research
    master without thesis or course work

master without thesis or course work
    تعداد course هایی که باید در این نوع master بگذرانید 1.5 برابر تعداد course هایی هست که باید در مقطع master در ایران بگذرونید
    مثلاً رشته کامپیوتر
    در ایران 8 واحد درس + سمینار + پروژه
    در مالزی 11 واحد درس + سمینار + پروژه

master with thesis or by research
    یکسالی میشه وزارت علوم اعلام کرده که این نوع master را قبول نداره یا کمتر قبول داره و اما و اگر ها و اذیت میکنه
    فرصت خوبی برای ریسرچ خواهید داشت
    بهتر بگم تنها خوبی مالزی همین master with thesis or by research هستش که در اون لازم نیست واحدی پاس کنید شرایط فارغ التحصیلی تنها سابمیت یک مقاله و وایوا از تزتون هستش
    و ترجیحآً پاس کردن 3 تا course برای راضی نگه داشتن وزارت علوم و سفارت ایران و همچنین گرفتن پذیرش در مقاطع بالاتر

بارها تکرار کردم و تکرار میکنم

بیشتر از آنکه رنک دانشگاه شما مهم باشد
    بسیار اهمیت دارد که معدل شما بالای 3.5 یا 3.7 باشد آوردن این معدل در مالزی سخت تر از ایران هست
    کمیت و کیفیت مقاله اهمیت بسیار زیاد دارد که در مالزی زمینه برای ریسرچ بیشتر محیا هست

و سپس پر اهمیت بودن نمره بالای ( آیلس یا تافل + نمره GRE )

مهم نیست که شما در چه بانکی حساب دارید مهم آن است که در حساب چقدر موجودی دارید
    هدف بنده صرفاً یادگیری ایست؛ یادگیری علم، یادگیری اخلاق، ...
    هدف خودسازی ایست، نه خوشگذرانی

Thumbs up پاسخ : پیشرفه تر بودن، یکی از ملاکهای انتخاب مالزی

ده‌ها دانشگاه مالزي مورد تاييد وزارت علوم ايران هستند و تعداد زيادي از ايرانيان در آن دانشگاه ها و كالج ها مشغول به تحصيل مي باشند. براي مثال تنها در دانشگاه پوترا حدود هزار دانشجوي ايراني در حال گذراندن دوره‌هاي تحصيلات تكميلي هستند.
    بيش از پنجاه هزار دانشجوي بين المللي از بسياري از نقاط دنيا در دانشگاههاي دولتي مالزي حضور دارند. اين مساله، اطمينان و پذيرش مالزي به عنوان يك مقصد بين المللي براي كسب شرايط علمي را معني مي بخشد.
    تقريبا تمام دانشگاه هاي مالزي از امكانات خوابگاهي مناسبي برخوردارند و دانشجويان مي توانند با پرداخت هزينه كمي دوران دانشجويي خود را در خوابگاه سپري كنند.
    دانشجويان در حين تحصيل از بيمه كامل درماني و امكانات دولتي برخوردار مي شوند و مي توانند از تخفيف هاي ويژه دانشجويان جهت استفاده از سرويس حمل و نقل عمومي نيز استفاده کنند.
    در كوالالامپور يك مدرسه فارسي زبان و تعدادي مدرسه انگليسي زبان وجود دارد كه امكان زندگي به همراه خانواده و تحصيل كودكان به زبان فارسي يا انگليسي را فراهم آورده است.

ورود به مالزی
    از ايران پروازهای مختلفی به مالزی انجام می شود. دانشجويان برای ورود به مالزی نيازمند پذيرش تحصيلی و ويزای تحصيلی معتبر هستند و یا می توانند بدون اخذ ویزا به مالزی وارد شوند و در فرودگاه ویزای اجتماعی سه ماهه رایگان دریافت کنند.

دوره آشنايی با دانشگاه
    پس از ورود و در هفته اول، دانشگاه دوره ای را برای آشنايی با دانشگاه، امکانات، شرايط زندگی و... برای دانشجويان برگزار می کند و اطلاعات فراوان و مفيدی را به دانشجويان ارائه می کند.

اسکان
    قيمت خوابگاه معمولاً بين 150 تا 250 دلار است. خانم ها هم دارای خوابگاه مجزا هستند. خوابگاه، علاوه بر اين امکانات؛ خشکشويی لباس، تخت، اتاق استراحت ، ميز، تلويزيون، امکانات ورزشی، نمازخانه و غيره را در بر می گيرد و تمامی اتاق های خوابگاه دارای اتصال پر سرعت خطوط اينترنت هستند. عده ای از دانشجويان هم که مايلند می توانند در خارج از دانشگاه اقامت کنند.
    قيمت آپارتمان يا خانه (معمولا سه اتاق خوابه) در محلات اطراف دانشگاه با فاصله کمتر از نيم ساعت تا دانشگاه ، ماهانه بين 400 تا 800 دلار است. معمولاً دانشجويان به طور مشترک خانه مي‌گيرند. اين خانه ها دارای وسايل زندگی هستند و سرويس هايی نيز از دانشگاه برای رفت و آمد دانشجويان در نظر گرفته شده است.
    يکی از محاسن تحصيل در مالزی، اين است که دانشجو نياز به تهيه وسايل خانه يا وسيله نقليه ندارد و رفت و آمد درون شهری و برون شهری به صورت منظم و ارزان با اتوبوس، مترو و قطار در دسترس است.

هزینه های تحصیل در مالزی
    هزینه در دانشگاه های مختلف و برای مقاطع و رشته های مختلف بسیار متفاوت است. به طور خلاصه بین 7 تا 14 هزار دلار در سال برای شهریه و خوابگاه هزینه در بر دارد.
    اگر این هزینه ها را کمی دقیق تر بررسی شوند بدین شکل خواهد بود:

هزینه تقریبی مقاطع مختلف تحصیلی :

• دوره های زبان در کالج: 800 دلار در ماه (به همراه خوابگاه)
    • دوره پیش دانشگاهی: 10 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • مقطع کارشناسی: 12 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • کارشناسی ارشد: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • دکتری: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

در مالزی دانشجویان اجازه کار ندارند و لذا می بایست کلیه هزینه های تحصیل و زندگی را از ایران تامین کنند.
    علاوه بر هزینه های تحصیل و خوابگاه؛ هزینه هایی نیز جهت خوراک؛ رفت و آمد؛ وسائل تحصیلی و تفریحات دانشجو می بایست در نظر گرفته شود که حدودا 400 دلار در ماه خواهد بود.
    با توضیحات ذکر شده برای مثال دانشجو جهت گذراندن یک دوره ده ماهه کالج زبان به 12 هزار دلار ساپورت نیاز خواهد داشت و به همین شکل برای هر سال از دوره کارشناسی به 16 هزار دلار و برای هر سال در تحصیلات تکمیلی به 11 هزار دلار ساپورت مالی نیاز است.

بيمه دانشجويی
    کليه دانشجويان از بيمه درمانی کامل برخوردارند و هزينه اين بيمه، تنها سالی 50 دلار برآورد می شود که به نسبت امکانات و مزايا بسيار باصرفه است. اين بيمه برای کل بيمارستان ها و حوادث در سرتاسر مالزی معتبر است.

امکان کار
    دانشجويانی که فاقد اجازه کار هستند، قانوناً نمی‌توانند مشغول به‌کار شوند. البته افرادی که به دليل نوع تحصيلات نياز به کارآموزی در شرکت ها و کارخانه ها دارند، برای کار و دريافت حقوق مشکلی از اين جهت ندارند.

منبع : دانشجو انلاین

Senior Member amin_ict_5 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

پیش فرض پاسخ : پیشرفه تر بودن، یکی از ملاکهای انتخاب مالزی

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran1951 نمایش پست ها
    ده‌ها دانشگاه مالزي مورد تاييد وزارت علوم ايران هستند و تعداد زيادي از ايرانيان در آن دانشگاه ها و كالج ها مشغول به تحصيل مي باشند. براي مثال تنها در دانشگاه پوترا حدود هزار دانشجوي ايراني در حال گذراندن دوره‌هاي تحصيلات تكميلي هستند.
    بيش از پنجاه هزار دانشجوي بين المللي از بسياري از نقاط دنيا در دانشگاههاي دولتي مالزي حضور دارند. اين مساله، اطمينان و پذيرش مالزي به عنوان يك مقصد بين المللي براي كسب شرايط علمي را معني مي بخشد.
    تقريبا تمام دانشگاه هاي مالزي از امكانات خوابگاهي مناسبي برخوردارند و دانشجويان مي توانند با پرداخت هزينه كمي دوران دانشجويي خود را در خوابگاه سپري كنند.
    دانشجويان در حين تحصيل از بيمه كامل درماني و امكانات دولتي برخوردار مي شوند و مي توانند از تخفيف هاي ويژه دانشجويان جهت استفاده از سرويس حمل و نقل عمومي نيز استفاده کنند.
    در كوالالامپور يك مدرسه فارسي زبان و تعدادي مدرسه انگليسي زبان وجود دارد كه امكان زندگي به همراه خانواده و تحصيل كودكان به زبان فارسي يا انگليسي را فراهم آورده است.

ورود به مالزی
    از ايران پروازهای مختلفی به مالزی انجام می شود. دانشجويان برای ورود به مالزی نيازمند پذيرش تحصيلی و ويزای تحصيلی معتبر هستند و یا می توانند بدون اخذ ویزا به مالزی وارد شوند و در فرودگاه ویزای اجتماعی سه ماهه رایگان دریافت کنند.

دوره آشنايی با دانشگاه
    پس از ورود و در هفته اول، دانشگاه دوره ای را برای آشنايی با دانشگاه، امکانات، شرايط زندگی و... برای دانشجويان برگزار می کند و اطلاعات فراوان و مفيدی را به دانشجويان ارائه می کند.

اسکان
    قيمت خوابگاه معمولاً بين 150 تا 250 دلار است. خانم ها هم دارای خوابگاه مجزا هستند. خوابگاه، علاوه بر اين امکانات؛ خشکشويی لباس، تخت، اتاق استراحت ، ميز، تلويزيون، امکانات ورزشی، نمازخانه و غيره را در بر می گيرد و تمامی اتاق های خوابگاه دارای اتصال پر سرعت خطوط اينترنت هستند. عده ای از دانشجويان هم که مايلند می توانند در خارج از دانشگاه اقامت کنند.
    قيمت آپارتمان يا خانه (معمولا سه اتاق خوابه) در محلات اطراف دانشگاه با فاصله کمتر از نيم ساعت تا دانشگاه ، ماهانه بين 400 تا 800 دلار است. معمولاً دانشجويان به طور مشترک خانه مي‌گيرند. اين خانه ها دارای وسايل زندگی هستند و سرويس هايی نيز از دانشگاه برای رفت و آمد دانشجويان در نظر گرفته شده است.
    يکی از محاسن تحصيل در مالزی، اين است که دانشجو نياز به تهيه وسايل خانه يا وسيله نقليه ندارد و رفت و آمد درون شهری و برون شهری به صورت منظم و ارزان با اتوبوس، مترو و قطار در دسترس است.

هزینه های تحصیل در مالزی
    هزینه در دانشگاه های مختلف و برای مقاطع و رشته های مختلف بسیار متفاوت است. به طور خلاصه بین 7 تا 14 هزار دلار در سال برای شهریه و خوابگاه هزینه در بر دارد.
    اگر این هزینه ها را کمی دقیق تر بررسی شوند بدین شکل خواهد بود:

هزینه تقریبی مقاطع مختلف تحصیلی :

• دوره های زبان در کالج: 800 دلار در ماه (به همراه خوابگاه)
    • دوره پیش دانشگاهی: 10 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • مقطع کارشناسی: 12 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • کارشناسی ارشد: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)
    • دکتری: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

در مالزی دانشجویان اجازه کار ندارند و لذا می بایست کلیه هزینه های تحصیل و زندگی را از ایران تامین کنند.
    علاوه بر هزینه های تحصیل و خوابگاه؛ هزینه هایی نیز جهت خوراک؛ رفت و آمد؛ وسائل تحصیلی و تفریحات دانشجو می بایست در نظر گرفته شود که حدودا 400 دلار در ماه خواهد بود.
    با توضیحات ذکر شده برای مثال دانشجو جهت گذراندن یک دوره ده ماهه کالج زبان به 12 هزار دلار ساپورت نیاز خواهد داشت و به همین شکل برای هر سال از دوره کارشناسی به 16 هزار دلار و برای هر سال در تحصیلات تکمیلی به 11 هزار دلار ساپورت مالی نیاز است.

بيمه دانشجويی
    کليه دانشجويان از بيمه درمانی کامل برخوردارند و هزينه اين بيمه، تنها سالی 50 دلار برآورد می شود که به نسبت امکانات و مزايا بسيار باصرفه است. اين بيمه برای کل بيمارستان ها و حوادث در سرتاسر مالزی معتبر است.

امکان کار
    دانشجويانی که فاقد اجازه کار هستند، قانوناً نمی‌توانند مشغول به‌کار شوند. البته افرادی که به دليل نوع تحصيلات نياز به کارآموزی در شرکت ها و کارخانه ها دارند، برای کار و دريافت حقوق مشکلی از اين جهت ندارند.

منبع : دانشجو انلاین

تبریک به شما که در اولین پست تون سعی کردید مردم را گمراه کنید
    به همه عزیزان توصیه میکنم خودشون یک سفر توریستی به مالزی داشته باشند تا خودشون این گفته ها را ارزیابی کنند

تا اونجا که یادمه
    اکثر بچه ها از سر ناچاری رفتن مالزی
    یعنی جای دیگه راهشون نمیداند
    مالزی با شرایط شون براشون بهترین بود

اونهایی هم که از مالزی زیاد از حد تعریف کردند آخر مالزی موندگار شدند
    نمیگم مالزی بده در حد خودش خوبه
    خیلی از بچه ها زرنگ بودند که رفتند مالزی خودشون بالا کشیدند و الآن رفتند کشور های پیشرفته تر

تا یادم نرفته بگم یکی از دلایلی که بچه ها مالزی را انتخاب میکردند ارزان بودن بود که الآن دیگه مالزی اونجور که فکر میکنید ارزان نیست
    یعنی خیلی جاها پیدا میشه از مالزی ارزانتر خواهد بود مثلاً ایتالیا در حال حاضر از مالزی 100% ارزانتر است و خیلی جاهای دیگه باید بگردید
    هدف بنده صرفاً یادگیری ایست؛ یادگیری علم، یادگیری اخلاق، ...
    هدف خودسازی ایست، نه خوشگذرانی

Junior Member

سلام دوستان. دعوا نکنین. من مالزی مستر خوندم و الان آلمانم. میتنم مقایسه کنم اگه بخواین ولی میگم در کل بیاین اروپا

Junior Member

آخرش اونی که به من کار داد حتی نپرسید مدرک تحصیلیت چی هست

Junior Member

منظور این تاپیک برای من روشن نیست. آیا بحث اینه که مالزی میتونه سکوی پرتاب به اروپا و کانادا و استرالیا باشه ..؟
    یا
    این تاپیک صرفا یک مقایسه است. اگر صرفا یک مقایسه است به HDI رجوع کنید. که در آن تمام معیارهای توسعه رو جمع بندی کردن مثل رفاه امنیت ، تولید،کار، تحصیل ، برابری حقوق ، دارو درمان و..و ..و که در آخر می بینید مالزی از ایران پیشرفته تره ولی با اختلاف کم.

خب! آگر منظور تاپیک اینه که آیا مالزی میتونه سکوی پرتاب باشه . شاید ولی نه صددر صد. به نظر من 90% به اراده خود آدم برمیگرده. از خود ایران هم میشه پرید . ولی اگه بیایید مالزی هزینه اضافه ای که مپردازید رو در نظر بگیرید . مالزی هیچ تضمینی نیست .
    و آیا منظور تاپیک اینه که آیا مالزی را برای اقامت طولانی یا دایم انتخاب کنیم فقط چون از ایران پیشرفته تره؟ به نظرم صلاح نیست فقط به خاطر اینکه چند پله از ایران بالاتره لزوما مقصد خوبی برای مهاجرت باشه .باید تحقیق بیشتری کنید . من میتونم مشورت بدم . به سطح نگاه نکنید به عمق نگاه کنید . مالزی به مهاجران خوش آمد نمیگه. فقط به توریست و دانشجو خوش آمد میگه چون هر دو برای پول خرج کردن میان.
    ببین نگاه دانشجو سطحیه شما در اینجا برای مدت موقتی درس میخونی بعدش برمیگردی عمق جامعه اینجا را نمیبینی. مثل اون دوستی که اسم چندتا برند معروف مثل IBM, HP,TESCO ...HONDA و سرمایه زاران غول دنیا را دیده . به هرحال ما ممکنه باهم اینجا سر این موضوع argue کنیم و هیچ نتیجه ای هم نداشته یاشه

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط hystaspes_87 نمایش پست ها
    قبل از این که نظر شخصی خودم رو بگم یک تجربه شخصی را با کمال احترام با شما در میان می گذارم. امیدوارم به کسی بر نخورد !

اگر با خودتان رو راست باشید متوجه خواهید شد که خیلی از ایرانی ها (از جمله خود خود خود خود من) وقتی برای اولین بار به یک کشور خارجی مهاجرت می کنند (منظورم به طور کلی سفر برای هدفی به جز تفریح) در سال های اول همیشه دنبال یک سری بهانه های واهی می گردند که به خودشان بقبولانند که "نه ایران از اینجا بهتر است". این مقاومت تا مدتی باقی می ماند (من تقریبا دو سالی اینطوری بودم!) و برای بعضی ها (مخصوصا کسانی که از نظر سنی بزرگتر از من هستند) این حس هرگز پایانی ندارد. نظر شخصی من این هست که این مقاومت در برابر اعتراف به این که کشورمان از دنیا و حتی از مالزی در اکثر موارد عقب افتاده تر هست در بیشتر مواقع یک دروغ "معصومانه" است فقط و فقط برای این که خودمان را دلداری بدهیم... هرچه باشد انسان ها به آب و خاک و میهنشان علاقه دارند و خواسته یا ناخواسته با تعصب به قضیه نگاه می کنند. بگذریم که دسته ی زیادی از هم وطنان گرامی ما هم هستند که به زبان ساده و بدون تعارف نژادپرست درجه یک هستند و صبحشان با فحش و بد و بیراه گفتن به مالایی ها و چینی ها و هندی ها شب می کنند ! مثلا هموطن ما معدلش 2.5-3.0 است و بعد از چهار سال درس خواندن 4 کلمه انگلیسی هم بلد نیست صحبت کند بعد مالایی ها را "خنگ و تنبل" خطاب می کند (فرض کن!!!) !

به نظر شخص من یک ناظر بی طرف اگر بخواهد از نظر صنعت و فرهنگ و اقتصاد و تکنولوژی مالزی را با ایران مقایسه کند قطعا رای به برتری مالزی خواهد داد. به عنوان یک ایرانی که 4 سال در مالزی زندگی و تحصیل کرده از هم وطنانی که خلاف این امر را باور دارند دوستانه خواهش می کنم حداقل برای من یک نفر روشن کنند که در کدام مورد ما حتی همسطح با مالزی هستیم.

در جمع دوست و هم کلاسی که بحث می کنیم معمولا پاسخ ها یا به آریایی و داریوش و کوروش و تخت جمشید و 2500 سال (و بعضی ها هم که 10000 سال!) خلاصه می شود که ربطش را بنده هرگز با ایران قرن 21 درک نکرده ام یا با بهانه جویی هایی مثل "این ها نژادپرست هستند" و "مالایی خنگ تنبل" و "هندی ها که همه راننده تاکسی هستند" و از این دست جملات قصار !

با کمال احترام برای هموطن گرامی simon هم ربط پله برقی دو طرفه و میوه ی 1500 تومانی (دوست عزیز تقصیر مالزی است که رینگیت 1200 تومان شده؟) را متوجه نمی شوم مخصوصا اگر درآمد و نرخ تورم و نرخ بیکاری در مالزی را در نظر بگیرید ! ای کاش در ایران هم هلو کیلویی 50000 تومان بود ولی وضع بی کاری و اقتصاد و فرهنگ مردم (که خودم هم جزئی از این مردم هستم) و صنعت کشور مثل مالزی بود ! ای کاش مشکلات اقتصادی ما هم مثل مالزی بود !

چند شب پیش بود که (با کمال تعجب البته!) شبکه یک تلویزیون دولتی ایران برنامه جالبی راجع به وضعیت اقتصاد و کارآفرینی و صنعت در این چند سال اخیر پخش کرد ... نمی دانم چطور می توانیم چشم را به همه عقب ماندگی و بدبختی و کمبود ها ببندیم وقتی خود صاحب خانه صدایش درآمده ! تا زمانی که اعتراف به عقب ماندگی نکنیم مشکلی هم حل نخواهد شد چون اصولا در مخیله خود مشکلی را متصور نیستیم که کمر همت به از میان برداشتنش ببندیم !

وضعیت اقتصادی مالزی به گونه ای است که کرایه ی اتوبوس و تاکسی و قطاری که سال 2008 می دادم تا فوریه سال 2013 که هنوز در مالزی بودم ثابت مانده بود !
    قیمت گوشت و مرغ و میوه و نان هم همینطور !
    از نظر درآمد هم اگر مثل دوست گرامی simon با تومان حساب کنیم زمانی که دوره کارآموزی خودم را می گذراندم درآمدم از پدرم با 30 سال سابقه کار و فوق لیسانس صنایع از میشیگان بیشتر بود !
    سال 2008 که من به مالزی رفتم 1 دلار آمریکا 3.45 رینگیت مالزی بود در فوریه 2013 1 دلار آمریکا 3.05 رینگیت مالزی ! فکر نمی کنم لازم باشد چیزی راجع به ارزش ریال و مقایسه سال 2008 با 2013 بگویم !
    سرعت اینترنت... مالزی vs ایران این یکی هم نیازی به بحث ندارد (*****ینگ 90% اینترنت هم فراموش نکنیم) !
    یک گشت کوچک در سایبرجایا بزنید و ساختمان های اداری عظیم HP, Intel, AMD, DELL, Microsoft Research Centre, IBM, HSBC, BMW (و Western Digital در نزدیکی sunway) را ببینید و بعد هم نگاهی به صنایع و وضعیت سرمایه گذاری خارجی در ایران بیاندازید !
    سرمایه گذاری Petronas شرکت نفت و گاز مالزی در ایران برای استخراج گاز مایع از پارس جنوبی نشانه ی چیست؟!
    فرودگاه بین المللی تهران را با کوالا لامپور مقایسه کنید !
    نرخ بیکاری و تورم و پیشرفت اقتصادی ایران vs مالزی ! (مخصوصا با توجه به آمار ارایه شده توسط دکتر مسعود نیلی در شبکه یک)

شخصا نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم ! فقط یک بار دیگر یادآوری می کنم که من هم مثل اکثر هموطنان عزیزمان تا همین 2 سال پیش منکر اکثر کاستی ها و عقب ماندگی های کشورمان بودم اما مقاومت در برابر حقیقت بی فایده است و دردی را دوا نمی کند.

در آخر هم باید اضافه کنم که اگر به فکر تحصیل در مالزی هستید به نظر من جای خوبی برای شروع است البته اگر خودتان هم تلاش کنید. بعضی از هموطنان عزیزمان پایشان که به مالزی می رسد همه کاری می کنند به جز درس خواندن بعد هم بهانه می آورند که "استادها نژادپرست بودند نمره ندادند" !

این هم نظر شخصی بنده (امیدوارم مورد لطف و عنایت متعصبان قرار نگیرم !)

واقعاً تحلیل عاقلانه و بدون تعصبی بود. من هم ۷ سال مالزی زندگی‌ کردم و با اینکه دل خوشی‌ ندارم مخصوصاً این سالهای آخر که کمر به سختگیری نژاد پرستانه رو ایرانی‌‌ها بسته بود، به نظرم مالزی برای ایرانی‌‌ها صد در صد پیشرفت در زندگی‌ بود و این قابل انکار نیست. عموما هم کسانی‌ گله میکنند که تا به حال به غیر از مالزی کشور دیگه و سطح زندگی‌ کشور دیگه‌ای رو ندیدن و تصورشون از مالزی، چیزی تو مایه‌های کالیفرنیا ‌ست

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)