صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: راهکارهای کسب موفقیت پس از یک سال اپلای ناموفق

Member ravak آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    applied mathematics

پیش فرض راهکارهای کسب موفقیت پس از یک سال اپلای ناموفق

دوستان عزیز همون طور که میدونید بعصی ها سال اول موفق نمیشن پذیرش با فاند (یا حتی بدون فاند) بگیرن و میخوان یک سال دیگه تمام تلاششون رو برای اپلای دوباره و بهبود رزومه اشون بکنن. خیلی ممنون میشم کسایی که این کار رو انجام دادن و نتیجه گرفتن در سال دوم (یا حتی اونایی که نتیجه نگرفتن) اطلاعاتشون رو اینجا بذارن و در ضمن بنویسن برای بهتر شده رزومه شون چه کار کردن (و اینکه تو انتخاب دانشگاه هاشون برای اپلای چه تغییری دادن).
    دوستانی که یک سال موفق نشدن با اینکار امیدشون رو از دست نمیدن و تا حدودی دستشون میاد برای موفقیت سال بعد چه کار باید بکنن.
    ... Cathedrals in my heart

پیش فرض پاسخ : نتایج پذیرش کسانی که برای سال دوم اپلای کردن و تغییرات رزومه ی آنها

سلام
    اینجا خیلی تاپیک خوبیه. حیف که کسی توش پستی نمیذاره. من خودم تصمیم گرفتم یه سری از اطلاعاتی که به درد بقیه میتونه بخوره رو بذارم و همین طوری یه سری از نکاتی که توی این مسیر با تجربه بدست اوردم و روز اول اصلا هیچی نمیدونستم. شرایط من وقتی شروع کردم در سال اول این بود : معدل بالای 15 از شریف - زبان متوسط - مقاله نداشتم - جی ار ای متوسط با وربال پایین - ریکامهای افتضاح
    اولین نکته در مورد معدله : شما که اینجارو میخونی اگه معدل شما بالای 17 از شریف/تهران/امیرکبیر هست همین الان برید یه جای دیگه این انجمن و نوشته های منو نخونین و مطمئن باشین که براتون پذیرش با فاند میاد.
    اما اگه معدلتون زیر 17 از این سه تا دانشگاه هست یا هر معدلی از دانشگاههای دیگه هست لطفا بخونین. حرفهام پراکنده هست ولی بدردتون میخوره.
    نکته : اگه نمره های زبانتون چندین نمره از دوستاتتون بالاتر هست ولی معدلت در حد نیم نمره پایین تر احتمال قوی دوست شما انتخاب میشه ، معیار اول معدله مگر اینکه نمره های زبان استثنایی بالا باشه ( یعنی وربال بالای 155 و تافل بالای 110) یا اینکه رکورد پژوهشی شما قابل توجه باشه و مقاله های خوبی با سایتیشن بالا چاپ کرده باشید.
    نکته 2: اگه وضع زبانتون متوسطه و شهرستانی هستین و کسی توی شهرستان شما اسم تافل رو نشنیده چه برسه به اینکه کلاسی وجود داشته باشه یا اینکه اصلا تهرانی هستین و حال ترافیک رو ندارین... روی اسکیلهایی که احتیاجی به کلاس ندارن مثل لیسنینگ کار کنید. من صرفا با سریال نگاه کردن تونستم عرض یک ماه نمره لیسنینگم از زیر 20 برسونم به 29. سریالی که نگاه میکنید باید بدون زیر نویس باشه و زیاد حرف بزنن و براتون جذاب باشه. فرندز و سریالهای مشابه پیشنهاد میشه.
    نکته 3 : جی ار ای نیاز به پایه زبان قوی داره که بتونین وربال رو بزنید و باید واقعا براش وقت بذارین. من شخصا یه هفته بیشتر وقت نداشتم که بخونم و چون دانشجو هم بودم اون موقع تمام وقت نبود مطالعه ام. بهرحال توی یک هفته هم نمیتونین معجزه کنین. بخش ریاضی بی نهایت اسونه. من کامل زدمش و تنها کاری که واسش کردم حل خود کتاب ای تی اس بود. نمره جی ار ایم 314 شد که مینیمم خیلی جاها که 310 بود رو داشتم!

پیش فرض پاسخ : نتایج پذیرش کسانی که برای سال دوم اپلای کردن و تغییرات رزومه ی آنها

نکته 4 : لیست دانشگاهها رو در بیارید و شروع کنید به ایمیل زدن به استادا. سال اول هیچ ایمیلی نزدم. از همه جا ریجکت شدم. سال دوم چند تا پذیرش با فاند صرفا با همین ایمیلها گیر اوردم. پس ایمیل ایمیل و ایمیل
    اما چطور ایمیل بزنید : یه فایل اکسل باز کنید و اسم دانشگاههایی که میخواین واسشون اپلای کنید رو زیر هم بنویسید. سایت دانشگاه رو باز کنید و لیست استادا رو نگاه کنید. ادرس لیست رو جلوی اسم هر دانشگاه توی اکسل وارد کنید ( اینجوری دیگه وقتتون تلف نمیشه که هر دفعه دنبال ادرس بخواین بگردین ) . به هر استادی که ایمیل میزنید اسمشو توی همون فایل اکسل بعد اسم دانشگاه وارد کنید. ( اینجوری دیگه قاطی نمیشه که به کی ایمیل زدید و به کی نزدید. ) بعد که جواب دادن اگه جواب رد بود : قرمز اگه جواب تمپلیت بود یا میون راه معطل بود : زرد و اگه مثبت بود : سبز کنید اسم استادا رو توی فایل اکسل. اگه مایل بودین میتونین یه خلاصه از جوابشون رو هم جلوش بنویسین. مثلا بگین گفته فوریه تماس بگیر یا گفته فاندم بعدا معلوم میشه. احتمال خیلی زیادی وجود داره که استادا جواب ندن. هرچی دیرتر ایمیل بزنید کمتر جواب میدن. پس حتما از تابستون شروع کنید و روزی 10 تا بزنید به جز روزهای تعطیل ( اینجوری هفته ای 50 تا ایمیل زدین! ) . اگه جواب ندادن با فاصله 1 هفته ای دوباره بزنید. من شخصا به بعضی از استادا 4-5 بار زدم چون کاراشونو خیلی دوست داشتم ولی استادی که دانشجو بخواد همون دفعه اول جوابتونو میده.
    ترتیب ایمیل زدنتون هم اینطوری باشه که اول به اسیستنت ها بزنید. چون اونا معمولا فاند دارن و دنبال دانشجو ان. ولی خب دقت کنید دیگه اگه 7-8 تا دانشجو داره تقریبا امیدی نیست دیگه بگیره. معمولا استادهایی که تازه استخدام شدن بدجور در به در دانشجو ان. خیلی خیلی راحت میتونین ازشون پذیرش بگیرین. یکی از همکلاسیام همینطوری از USC پذیرش گرفت و خیلی ها که معدل و کلی شرایط بهتر از اون داشتن به دلیل نداشتن ارتباط با استاد ریجکت شدن.
    احتمال اینکه بتونین همچین پذیرشی ( با استاد تازه کار ) رو واسه ترم اسپرینگ بگیرید خیلی راحتتره.

اگه کسی خواست لیست منو ببینه ایمیلشو برام پیام خصوصی بذاره. وقت کنم براتون میفرستم.

نکته 5 : اگه معدلتون پایینه بهترین روش گرفتن پذیرش با ایمیله ولی خب دانشجوهای لیسانس معمولا رکورد پژوهشی هم ندارن که بخوان توی ایمیلشون بنویسن. من سال اول بخاطر این هیچ ایمیلی نزدم که نمیدونستم اصلا توش باید چه چیزی بنویسم. نصیحت بنده اینه که حدالامکان از پروژه کارشناسی یا کاراموزیتون سعی کنید یه مقاله دربیارید یا حداقل توی ایمیلتون بنویسین که تاپیک چی بوده و یه خلاصه هم ازش بنویسین. باور کنید خیلی به درد بخوره. من همه مصاحبه ای که داشتم ازم میخواستن در مورد پروژه هایی که انجام دادم صحبت کنم و اینکه بتونین مسلط در موردش حرف بزنید عالیه ( پروژه کارشناسی من صددرصد تئوری بود و پامو توی ازمایشگاه نذاشتم تا به امروز ! ) - شما باید یه ایمیل تمپلیت داشته باشین که اول بگین که علاقه دارین به کار استاد و بعدشم در مورد خودتون و رزومه تون حرف بزنین. این چرت و پرتها رو هم باور نکنید که واسه هرکدوم باید ایمیل جدا بزنید و فرق داشته باشه و اینا. استادی که دنبال دانشجو باشه دنبال این قر و فرها نیست و کسی هم که نباشه اصلا ایمیل شمارو باز نمیکنه. الکی دو ساعت نشینین کل مقاله هاشو بخونین و خلاصه کنین و ایمیل بزنید. خیلیاشون حتی نمیخونن شما چی نوشتین و الکی میگن اپلای کنن. اینارو چطوری شناسایی کنید؟ معمولا ارجاع میدن شمارو به گرد اسکول و معمولا اسم شما توی ایمیل نیست و معمولا اگه دوباره ایمیل بزنید بهتون جواب نمیدن.

نکته 6 : ممکنه استادی بخواد با شما مصاحبه کنه، اولا که نترسین. اگه اسیایی باشن مطمئن باشین وضع زبان شما از اونا بهتره. ببینید امریکایی ها کلا یه قانون دارن که چیزی که ناراحتتون میکنه رو نمیگن و دروغ میگن تا شما خوشحال شی. ( اگه انیمیشن فرار مرغی رو دیدین یه جاش به این قانون اشاره میکنه ) . شما قبل مصاحبه هرچی به استاد ایمیل بزنید جوابتونو میده و همینطور زمان مصاحبه کلی با لبخند و همه چی. بعد مصاحبه شما نمیدونی حالا اپلای کنی اصلا یا نه!. یا اینکه بهت پذیرش میده یا نه. اون چند جایی که من اینجوری پذیرش گرفتم خود استاد اخر مصاحبه گفت منتظر نامه پذیرش باش. ولی بقیه شون اخرش میگفتن سوال دیگه ای نداری و منم غیر مستقیم میپرسیدم نتیجه؟ و اونا معمولا جواب درست نمیدادن مثلا یکیشون گفت بنظرم شانس داری و یکیشون گفت رزومه ات قوی هست ولی فاکتورهای دیگه هم باید بررسی شه!. اکثر اینا بعد مصاحبه حتی جواب ایمیلمم ندادن ویا جوابهایی که اینقدر دوپهلو بود که اصلا متوجه نمیشدم. من ریجکتم از تموم اونجاها اومد و دوباره هم که با استاد تماس گرفتم و گفتم ریجکت شدم و شما گفته بودین که منو میگیرین. چندتاشون که اصلا جواب ندادن و یکیشونم لطف کرد نوشت نمره های شما زیاد رقابتی نبود و ببخشید.
    زمان مصاحبه هم کلا سوالا همیشه شبیه هم بود. همون پیج مصاحبه رو بخونین خودتون دستتون میاد. هیچ سوال تخصصی هم نمیپرسن. الکی درس نخونین! مگه اینکه قبلش مقاله بفرستن و بخواین که باهم بحث کنین! اونوقت کارتون سخت میشه و شما باید بشینین سوال دربیارین از توش!!! اونم سوالهایی که زیاد ابکی بنظر نیاد! ولی نترسین از پسش برمیاین معمولا از قسمتهای دیسکاشن مقاله میشه خوب سوال پرسید و استادو به چالش کشید.
    واسه استادی که جواب شما رو بعد مصاحبه نمیده تحت هیچ شرایطی اپلای نکنید. سه چا اپلای کردم و هر سه جا ریجکت!

نکته 7 : ممکنه که شما این فکر براتون پیش بیاد که این دانشگاههایی که دارین میرین در شان شما نیست، مثلا رنکشون بده و موقع اپلای خیلی بالا بزنید. من شخصا سال اول رنکهای 30-50 اپلای کردم و 7 تا ریجکت خوشگل برام اومد. جالب بود که گرد کافه رو که چک میکردم میدیدم از جاهای دیگه با معدلهای بدتر از من گرفتن. ببینید متاسفانه بخاطر شرایط ویزا خیلی کمتر دانشگاهها ریسک میکنن که به ایرانیا پذیرش بدن. بعدشم کلا بودن در امریکا باعث میشه شما با معدل بدتر بتونین وارد دانشگاه بهتری بشین. واسه همین به تغییر پروگرام از دکترا به مستر هم کمی فکر کنید یا پیدا کردن دانشگاههایی که واسه مستر فاند میدن ( کم نیستن، خیلی جاها هستن باید بگردین. ایمیل زیاد بزنید خود استادا بهتون میگن. توی ایمیلتون مستر و دکترا رو کنار هم بیارین که بدونن واسه مستر هم مشتاقین ) . متاسفانه ما همش بی کله واسه دکترا اپلای میکنیم و من شخصا سال اول فکر میکردم مستر اصلا فاند امکانش نیست که پیدا کنم. ولی دقت کنید که واسه مستر معدلهای ضعیفتری اقدام میکننن و احتمال اینکه شما بگیرید بیشتره.

نکته 8 : بعضی از دانشگاهها مثل شریف هرروز یه سری قانون جدید وضع میکنن که شرایط شما واسه اپلای بدتر شه و سختتر شه کارتون بدون اینکه بخوان وضع دانشگاه رو خوب کنن که شمارو به موندن تشویق کنن. یکیشم شرط تعداد ریکامی بود که دانشکده ما گذاشت و فقط 15 تا ریکام میتونستی بگیری!
    من سال اول با کلی التماس ار دوتا استاد دیگه رفتن 5 تا دیگه هم گرفتن. کلا شد روی هم 20 تا که تونستم 7 تا دانشگاه اپلای کنم.
    یه چیز بگم که توی زندگیتون از کسی خجالت نکشین. من سال دوم سرمو بلند کردم و رفتم از همونا دوباره ریکام خواستم و گفتم سال قبل از همه ریجکت شدم. ( میخوان توی دلشون بهتون بخندن؟ خب بذار بخندن. مهمه اینه که شما خودتونو باور داشته باشین. ) خجالت نکشید که ریجکت شدین و پارسال ضایع شدین. لطفا دوباره بلند شید و از کسی نترسین. استاد اولی که ازش خواستم یه لبخندی تمسخر امیز زد و گفت حالا مطمئنی دوباره بنویسم امسال میتونی بگیری؟ . ولی عیبی نداره. شما از این چیزا ناراحت نشین. اون داستان مرد انگلیسی یادتونه؟ مهم نیست که راننده چی میگه مادامی که شمارو به مقصد میرسونه. انگار کنین که حرفاشونو نشنیدن و بخندین.

نکته 9 : من تعداد جاهایی که پارسال اپلای کردم نصف امسال بود با اینکه تعداد ریکامهام خیلی کمتر از پارسال بود. یکی از استادهایی که بهم ریکام داد پارسال اصلا امسال ایران نبود. ولی چطوری من تونستم 14 تا دانشگاه اپلای کنم. شاید باورتون نشه ولی تعداد قابل توجهی از دانشگاهها دوتا ریکام میخوان! . مثلا کانادا جز البرتا همه دوتا ریکام میخوان.
    یه کار دیگه هم که کردم این بود که از جایی که کاراموزی میرفتم هم ریکام گرفتم. کی گفته همه ریکامها باید اکادمیک باشه؟

نکته 10 : ممکنه شما پذیرش نگیرید یا ویزا نیاد یا هرچی. من خودم همین الان ممکنه ویزام نیاد. کسی چی میدونه! لطفا به خدا توکل کنید و بدونین اون صلاح شمارو خیلی بهتر میدونه و نقشه راه شما رو از قبل دیده و میدونه چی براتون خوبه و چی بده. بهش اعتماد کنید و امیدتونو از دست ندین.
    من شرایط خیلی سختی داشتم. پارسال همه دوستام و همه کسایی که حتی معدلشون و جی ار ای و هم همه چیزشون از من کمتر بود پذیرش گرفتن. من تنها کسی بودم که نتوستم و رفتن همه رو دیدم. حتی مجبور شدم برگردم شهرستان و حتی یه موضوع سرگرم کننده نداشتم. هرروز از صبح تا شب توی خونه بودم و داشتم کم کم افسردگی میگرفتم.
    شما اگه توی یه دانشگاه معمولی باشین این شرایط رو نمیبینین ولی توی شریف درس خوندن و اینطوری ریجکت شدن خیلی ممکنه شمارو له کنه. مخصوصا وقتی میبینی نزدیک ترین دوستات هم دیگه نیستن و نمیدونی این یه سال رو باید چطوری سر کنی.
    یه چیزی بهتون بگم. خدا واسه هرروزتون خودش برنامه داره. اون شمارو افریده و شما الکی نیومدین توی این کره خاکی. این اپلای و این داستانا ذهن شمارو این مدت محدود کرده. سعی کنید یکم رویه زندگیتون رو عوض کنین و از این یه سال حسابی لذت ببرید و استراحت کنید و روحیه خودتونو بالا نگه دارید. من بهتون قول میدن بعدا خودتون میفهمید علت اینکه چرا بار اول نشد چیه.
    واستون ارزوی موفقیت میکنم. اگه تجربیاتم به دردتون خورد اونا رو به بقیه هم انتقال بدین و یه دعایی هم در حق من بکنین. متشکرم که این متن رو خوندین.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

پیش فرض پاسخ : راهکارهای کسب موفقیت پس از یک سال اپلای ناموفق

کاربران گرامی؛

تعدادی از پست های اخیر به دلیل نامرتبط بودن با عنوان بحث و ایجاد بحث های دو یا چند نفره،
    بدون ارسال پیام خصوصی، حذف شدند. لطفاً پس از خواندن دیدگاه های دیگران، از هر گونه بحث دو یا چند نفره اجتناب کنید و تنها از تجربه های خود برای مخاطبان این موضوع بنویسید.

با تشکر از همراهی شما
    مدیریت انجمن
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)