صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30

موضوع: هوانوردی (خلبانی، مراقبت‌ پرواز، و ناوبري‌ هوایی)

پیش فرض هوانوردی (خلبانی، مراقبت‌ پرواز، و ناوبري‌ هوایی)

سلام بر یکان یکان اعضای این تارنمای شیوا...
    این بنده حقیر دارای مدرک خلبانی از ایران و سابقه ده سال پرواز هستم و خوشحال میشم کسی راجع خلبانی و علوم وابسته به ان سوالاتی دارد ،کمکی کرده باشم و جوابگو باشم.
    سپاس
    بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارید
    تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.
    “کوروش”

پیش فرض پاسخ : هوانوردی (خلبانی، مراقبت‌ پرواز، و ناوبري‌ هوایی)

سلام به همه دوستان در این تاپیک میخواهم در مورد رشته خلبانی و تحصیل در داخل و خارج از ایران برایتان توضیحاتی ارایه دهم.باشد که مفید واقع اید....

تعریف کلی

به مدیریت و کنترل یک هواپیما و یا بالگرد و به هر حال یک وسیله ی پروازی در یک سورتی پرواز که از لحظه ی ورود به فرودگاه یا مکانی که پرواز انجام می شود و خلبانی و هدایت شیی پرنده که امکان دارد هواپیمای مسافربری در فرودگاه مسافربری و یا خلبانی و هدایت یک جنگنده در یک پایگاه نظامی و شکاری باشد و انجام ماموریت کامل خود یعنی تاکسی کردن و برخاست از زمین و گذشت از مسیر پروازی تعیین شده و فرود یا لندینگ و رساندن مسافران به مقصد و یا انجام کامل ماموریت نظامی در فرودگاه شکاری را شامل می شود.

ویا به عبارتی دیگر : متصدیان این شغل تحت نظارت کلی عهده دار کارهای آموزش یا هدایت هواپیماهای با موتور و بی موتور، هلیکوپتر سمپاش و هواپیماهای مجهز به دستگاههای بازرسی راههای هوایی و تجهیزات مربوط می باشند.

یک جمله ی معروف می گوید :

((شما با اختیار خود از زمین بلند می شوید و به اجبار بایدبنشینید)) خلبان از لحظه ی برخاست که امری اختیاری و نشستن که امری اجباری است ماموریت هدایت هواپیما را به عهده می گیرد اما کار وی به همین محدود نمی شود.

وظایف یک خلبان :

یک خلبان موظف است یک تا دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور یابد و فرم تحویل گرفتن هواپیمای شکاری (هدف حمله به همراه نقشه ی پرواز ) یا اگر مسافربری بود تعداد مسافران را به همراه نقشه ی پرواز دریافت کند.

طی این مراحل خلبان باید سوخت مورد نیاز طبق نقشه ی پرواز را در هواپیما تامین شده ببیند. این اولین مرحله از وظایف یک خلبان است.

در مرحله ی بعد پس از حضور همه ی مسافران و مهمان داران درب ها را بسته ومسافران با بستن کمربند ها آماده ی پرواز می شوند.

در هواپیماهای مسافریری خلبان تقریبا بسیاری از کارها را به صورت خودکار در می اورد و ان ها را در حالت خلبان خودکار قرارمی دهد.

یک خلبان مسافربری باید مسیر خود را در یک ارتفاع معین و با سرعتی معین طی کند که این کار را نیز خلبان خودکار انجام می دهد.پس از رسیدن به محل فرود و فرود امدن خلبان به صورت کالا محتاتانه چون فرود یا لندیتق سخت ترین قسمتپرواز است در زمین بنشیند و پس از نشستن و خروج تمامی مسافران از هواپیما ماموریت به پایان می رسد.

این مراحل برای خلبانان شکاری بسیار آسان تر و کوتاه تر است و گاهی در شرایط اسکرمبل خلبان شکاری باید ظرف یک دقیقه از شنیدن آژیر در هواپیما آماده ی برخاستن از زمین در باند فرودگاه باشد.

در هواپیمای شکاری وظایف بدین گونه تقسیم می شود که خلبان یکم مسیول هدایت هواپیما و شلیک موشک ها و خلبان دوم اغلب افسر تسلیحات یا افسر رادار خوانده می شود.

افسر تسلیحات و یا رادار موظف به کنترل رادار و نوع سلاح مورد نیاز برای هدف و ره گیری اهداف در صفحه ی رادار را بر عهده دارد و در برخی هواپیماهای شکاری همه ی این وظایف به دلیل ساده تر بودن به یک خلبان محول می شود
    .
    پس از بلند شدن کار یک خلبان شکاری تازه شروع می شود و خلبان شکاری موظف است وظیفه ی جنگی خود را که بسیار خطرناک است را انجام دهد.

یا به طور کلی :

• آموزش نظری و عملی هنرجویان خلبانی هواپیماهای با موتور و بی موتور هلیکوپتر بر طبق ضوابط و مقررات تعیین شده.
    • انجام آزمایشهای نظری و عملی از هنرجویان فوق.
    • هدایت هواپیماها یا هلیکوپترهایی که حسب مورد در اختیار خلبانان قرار داده می شوند با توجه گواهینامه های مورد لزوم.
    • انجام عملیات ضروری بمنظور چک دستگاهها و آزمایش علائم ناوبریها و کنترل عملیات و بازرسی پرواز.
    • آزمایش هواپیماها با هلیکوپترها قبل از پرواز به منظور حصول اطمینان از جهات مختلف.
    • تکمیل فرمهای مربوط به قبل و بعد از پرواز، هماهنگی با واحدهای ذیربط.
    • حصول اطمینان از میزان فاصله مناسب از فرودگاه و ارتفاع لازم از طرح زمین بویژه در مورد هواپیماهای بی موتور.
    • پیش بینی و اقدام در جهت آمادگی گروه امداد.
    • حصول اطمینان در میزان فاصله مناسب از فرودگاه و ارتفاع لازم از سطح زمین بویژه در مورد هواپیماهای بی موتور.

توانایی های ذهنی برای این شغل

و خصوصیات روانی این شغل:

این شغل دایما فکر شما را درگیر می سازد و شما برای این که بتوانید در شغل خود موفق باشید نیازمند حداکثر رفاه و حداقل درگیری و اغتشاش فکری در ساعات غیر کاری است.

در غیر این صورت شما در انجام وظایف خود با مشکل رو به رو می شوید. علاوه بر این خلبان شکاری مسیول دفاع از یک ملت است.. مسیولیت سنگین به آرامش روانی نیازمند است.

مدارک تحصیلی:

شما در مرحله ی اول باید دانش آموز رشته ی ریاضی برای خلبانی در ارتش و دیپلم تجربی و ریاضی برای خلبانی تجاری باشید و سپس با گرفتن مدرک پیش دانشگاهی وارد یک مدرسه ی خلبانی خصوصی ویا دانشگاه شهید ستاری شوید.

در مدارس خصوصی خلبانی شما به 60 تا 90 میلیون تومان شهریه نیاز دارید ولی تحصیل در ارتش رایگان اما مشکل است و شما باید خلبان شکاری یا ترابری ارتش باشید.

مدارک و گواهینامه های رشته ی خلبانی تجاری:

PPL خلبانی شخصی : 50 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 45 ساعت پرواز + 5 ساعت شبیه ساز. (35 ساعت پرواز همراه با استاد + 10 ساعت پرواز مستقل)

CPL خلبانی بازرگانی: 100 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 95 ساعت پرواز + 5 ساعت شبیه ساز. (35 ساعت پرواز همرا با استاد + 65 ساعت پرواز مستقل یا پرواز به عنوان خلبان فرمانده – Pilot In Command)

IR پرواز با آلات دقیق: 40 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 20 ساعت پرواز + 20 ساعت شبیه ساز.

• لازم به ذکر است طول دوره های پروازی در ایران 250 ساعت بوده که طبق بخشنامه های مختلف سازمان به ترتیب 10 ساعت از دوره پرواز با دستگاه و 50 ساعت از دوره خلبانی بازرگانی به دلایلی چون نبود یا کمبود امکانات آموزش کسر گردیده.

خلبانی نظامی ترتیبی جداگانه و خاص دارد.که بعد از فارغ التحصیلی با درجه ستواندومی به هواپیماهای موجود در نیرو هوایی تقسیم میشوند.

شرایط محیط کار:

خلبان در محیطی کاملا امروزی و پیشرفته کار می کند و با افراد متشخّص سر و کار دارد و ادب و شخصیت مناسب از الزامات یک خلبان است.محیط کار خلبان کوچک است و معمولا بیشتر کار او در داخل کاکپیت هواپیما انجام می شود که دقت بسیار زیادی مورد نیاز است.جمله ای می گوید : دونیای خلبانان کوچک است.

محل استخدام:

خلبان بی شک در ارتش و یا یک شرکت هواپیمایی استخدام می شود و گاهی ممکن است به استخدام هر ارگانی که هواپیمای اختصاصی دارد مانند سازمان هواشناسی و یا اشراف که دارای ثروت زیاد ودارای هواپیما شخصی هستند در بیاید.

بازار کار

متقاضیان تصدی این شغل پس از فراغت از تحصیل می توانند در:

• سازمان هواپیمایی کشوری
    • شرکتهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران
    • نیروی هوایی ارتش
    • نیروی هوایی سپاه پاسداران اشتغال یابند.

شرایط احراز

دارا بودن گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه و برخورداری از سلامتی جسمی و اخذ گواهینامه خلبانی مخصوص و احراز ساعت پرواز.

حقوق و مزایا:

همانطور که در بند های پیش گفته شد خلبان باید کاملا بی دغدغه زندگی کند و علاوه بر این ارزش کاری که وی انجام می دهد بسیار زیاد است و همچنین هزینه ی زندگی وی به دلیل هزینه ی زیاد حفظ سلامتی کامل او بیش از دیگران است.

حداقل حقوق خلبانان در دنیا ۵۰۰۰ دلار حدود چهارو نیم میلیون تومان می باشد و اریاتور افغانستان این مبلغ را به خلبانان کم تجربه اش می دهد.متاسفانه در کشور ما این مبلغ ۳۰۰۰ دلار است کا با افزایش صد در صدی در سال ۸۲ به این رقم رسیده است.در ارتش وضعیت مالی خلبانان خوب نیست و خلبانان شکاری نیروی هوایی ارتش با اضافه کار و حقوق استاد خلبانی و درجه ی سرهنگ تمامی با ۲۰ سال سابقه تنها یک میلیون و هشتصد هزار در ماه حقوق می گیرد.۱۵۰۰۰ میلیون دلار پایه ی حقوق خلبانان امارات ایرلاینز برای هر سال است پس ما از دنیا خیلی عقب هستیم.در امریکا یک خلبان نیروی هوایی اگر سه ماه در شرایط جنگی خلبانی کند می تواند تا پایان عمر بدون داشتن هیچ شغلی در بهترین محله های نیویورک گرانترین شهر امریکا زندگی کند.و متاسفانه خلبانان نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران از مشکلات مالی رنج می برند.

آینده نگری در مورد شغل:

زندگی یک خلبان یک زندگی خاص است که هر کسی حاضر به زندگی در چنین شرایطی نیست و اگر بدون علاقه ی بسیار وارد این شغل شوید حاضر خواهید بود تمام حقوق خود را بدهید تا از شر زندگی برنامه ریزی شده و نظامی وار خلاص شوید. توصیه می شود حتما در مورد این شغل با خلبانان صحبت کنید.

“کوروش”

پیش فرض پاسخ : تحصیل در رشته خلبانی

نقل قول نوشته اصلی توسط PARVAZZ نمایش پست ها
    تورو خدا یکی به من کمک کنه آیا با رشته های فنی (برق) میشه خلبان شــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــد
    سلام به شما دوست عزیز....
    شما با داشتن دیپلم میتوانید خلبان مسافربری شوید اما برای رفتن به ارتش و خلبان نظامی شدن تنها باید دیپلم ریاضی فیزیک داشته باشید...
    “کوروش”

Junior Member

سلام برادر کوچکتر من دیپلم ریاضی داره و امسال برای پیش دانشگاهی نخوند تا واسه ی خلبانی اقدام کنه.
    با توجه به اوضاع هواپیمایی ایران علاقه داشت که در خارج از کشور ادامه ی تحصیل بده.من از طریق اینترنت تحقیقات زیادی کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.
    ایا امکانش هست که واسه ی خارج از کشور پذیرش بگیره؟بیشتر کشور های اسیایی مد نظره.چجوری میشه پذیرش گرفت؟
    هواپیمایی ایران چطور اموزشگاه معتبری در تهران هست؟چون برادرم میخواد حتما بعد از فارق التحصیلی خلبانیرو به عنوان شغل ادامه بده.
    ممنون میشم اگر کمکم کنید.
    هرچی زودتر پاسخگو باشید بهتررررررر.ممنون

Junior Member

سلام، بنده امسال پیش دانشگاهی هستم و میخواهم برای انتخاب رشته دانشگاه آموزش عالی هوانوردی را انتخاب کنم، آیا آیا انتخابدرستی میکنم؟ علاقه زیادی به خلبانی دارم.ولی خلبانی تجاری وممسافر بری.
    ولی مشکل من این است که 4 دندان پر شده دارم(دندانهای عقبی)، آیا صلاحیت من رد میشود؟

Member hossein_sh_s آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مکانیک

نقل قول نوشته اصلی توسط amir4088 نمایش پست ها
    سلام، بنده امسال پیش دانشگاهی هستم و میخواهم برای انتخاب رشته دانشگاه آموزش عالی هوانوردی را انتخاب کنم، آیا آیا انتخابدرستی میکنم؟ علاقه زیادی به خلبانی دارم.ولی خلبانی تجاری وممسافر بری.
    ولی مشکل من این است که 4 دندان پر شده دارم(دندانهای عقبی)، آیا صلاحیت من رد میشود؟
    سلام
    اینکه انتخاب درستی هست یا نه کاملا به شما و شرایطتون بستگی داره،
    من خودم شدیدا به خلبانی علاقه مندم و از اواسط دوره لیسانس پیگیرش بودم که به دلایلی منصرف شدم.
    اول اینکه هزینه هارو بسنج، چون تا جایی که یادمه حتی دانشگاه شهید ستاری هم رایگان نیست، والبته شهریه ها مثل سایر دانشگاه ها نیست و بسیار بسیار بالاست،
    سال 89 در آموزشگاه های خصوصی مجموع شهریه سه دوره حدود 50 میلیون تومان بود که سال 91 از 300 تومان هم گذشت،
    دوم اینکه به نظر من خلبانی محدوده، یعنی آخرش شما میشی کاپیتان،
    از طرف دیگه استخدام بسیار سخت شده و در خلبانی پیشرفت هم ارز با استخدامه، اگه استخدام بشی روز به روز پیشرفت میکنی، ولی اگه استخدام نشی مدرک رو باید بزاری لب تاقچه خاک بخوره،

من نمیخوام رای شما رو بزنم که نرید خلبانی، فقط خواستم یک سری نکات رو بگم که با آگاهی انتخاب کنید،
    مزیت هاشم که معلومه،
    درآمد بسیار بالا،
    کلاس کاری بسیار بسیار بالا، یکی از خلبان های شکاری قدیمی که مالک بهترین آموزشگاه خصوصی کشور بود میگفت: شما توی خیابون راه برو بگو من خلبانم، ببین کدوم جنس مونثی با شنیدن این حرف دست و پاش نمیلرزه
    از همه مهمتر اینکه کسی که به پرواز علاقه مند باشه واقعا باهاش عشق میکنه...

حسابی فکر کن و با افراد با تجربه مشورت کن، این تصمیم قراره آیندت رو رقم بزنه،

در مورد دندان و چشم هم برای مسافربری و تجاری تا زمانی که من دنبالش بودم گیر میدادن ولی در نهایت مشکلی پیش نمیومد، البته از یه حدی از مشکلات چشم و دندان به بعد رو اجازه پرواز نمیدادن.
    اهل کوفه نبودن یعنی اینکه بدانیم تا حسین(ع) نیامده، ولی امر مسلم است.
    .Mechanics is the paradise of mathematical sciences, because by means of it one comes to the fruits of mathematics
    Leonardo da Vinci

سلام دوست عزیز من 2 مهر سال 95 تازه 18 سالم تموم میشه و وارد 19 میشم و همچنین امسال هم دیپلم ریاضی ام رو به امید خدا میگیرم . من میتونم تابستون امسال که دیپلمم رو گرفتم و هنوز داخل 18 سال هستم برای تست پزشکی خلبانی برم یا اینکه باید پیش دانشگاهی ریاضی هم بگیرم و 18 سالم هم تموم بشه تا بتونم برم برای تست پزشکی خلبانی ؟؟؟!!! لطفا راهنمایی کنید ممنون

Junior Member

دوستان خانم ها هم میتونند خلبان بشوند ؟ من خیلی علاقه دارم به خلبانی

Junior Member

پیش فرض پاسخ : هوانوردی (خلبانی، مراقبت‌ پرواز، و ناوبري‌ هوای

سلام دوستان عزیز من قصد دارم برای دوسال اینده برای گرفتن گواهینامه خلبانی اقدام کنم کسی از هزینه های سال جدید خبر داره لطفا راهنمایی کنید، زبان هم باید در چه سطحی و مدرکی باشه؟

Thumbs up پاسخ

سلام دوستان. اگر ممکن هست دانشگاه هایی در کانادا که شهریه و هزینه ی زندگی کمتری نسبت به بقیه دانشگاه ها و شهر های کانادا در رشته خلبانی رو دارن معرفی کنید.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)