صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 47

موضوع: رتبه دانشگاهها و معرفی سیستم آموزش عالی ایران (به زبان انگلیسی)

Senior Member

پیش فرض پاسخ : رتبه دانشگاهها و معرفی سیستم آموزش عالی ایران (به زبان انگلیسی)

اتفاقا یکی از دوستانم یه خبطی کرد اسم رنکینگ وبومتریک رو در جواب خواسته استادها آورد، ولی دوتا از استادها توجیهش کردن که اون رنکینگ برای کار ما معنایی نداره.
    این رنکینگ نشون میده کدوم دانشگاه سایت اینترنتیش بیشتر هیت داره، همین.
    برای کسانی که به این موضوع علاقه مند باشند رتبه بندیه قابل استفاده ایه، همونطور که میشه دانشگاهها رو بر اساس میزان زنگ خوردن تلفنشون هم رتبه بندی کرد و رنکینگی درست کرد که برای کسانی که به چنین موضوعی علاقه مند باشند قابل استفاده باشه.
    اما اینجا تعدادی از استادان کمیته پذیرش رنکینگ وبومتریک رو میشناسند و میدونند که برای تخمین سطح کیفی دانشگاهها کاربردی نداره ...

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

شما در اصل میاید دانشگاهی که توش بودید رو با بقیه دانشگاههای ایران مقایسه می کنید. به نظر من این رتبه بندی نیست! برای رتبه بندی باید یه سری معیارها تعریف کنید و به هر کی گفتید بگید بر اساس این معیارها این شده. مثل همین webometric که همون اول میگه دارم سایت دانشگاهها رو مقایسه می کنم!
    مثلا می تونه یه معیار تعداد دانشجوی ارشد و دکترا باشه(این فقط یه مثاله!) به فرض شریف 20 تا داره، تهران 22 تا، مشهد 15 تا
    یه معیار دیگه تعداد اعضای هیات علمی: شریف 10 تا، تهران 8 تا، مشهد 4 تا
    حالا به هر کدوم از این معیارها یه وزنی میدیم: تعداد دانشجو: 40% و تعداد استاد: 60%
    در نتیجه امتیازها میشه: شریف: 14 ، تهران: 13.6، مشهد: 8.4
    حالا دیگه اگه یکی سال بعد اومد و یه رنکینگ دیگه داد مشکلی پیش نمیاد!
    نظر من اینه که یا کاری رو انجام ندید و یا اگه انجام میدید مسولانه و با در نظر گرفتن همه جوانب انجام بدید.

ApplyAbroad Veteran

رشته و دانشگاه
    Building Structures

فکر کنم بد نباشه اگه یه رنکینگ بر اساس یه سری امتیازات درست کنیم! همه ی جوانب و مشخصات دانشگاه ها رو از طریق کاربرای همین سایت و چک کردن اونها با دانشگاه ها جمع کنیم و امتیاز بدیم و طبق اون رنکینگ رو به دست بیاریم... (البته کار بسیار سنگینیه و تقریبا" وقت گیر ==» نشدنی ;D )

به قول یکی از دوستان یه موضوع بسیار عالی برای پایان نامه هست که خیلی هم کاربردی است...

وقتی یه رنکینگ منسجم به وجود بیاد (با استفاده از تمام جوانب) اون وقت دانشگاه هایی هم که در لیست نیستن با دادن مشخصات دانشگاهشون می تونن جایگاه خودشون رو بدست بیارن...

متاسفانه الان رنکینگ دانشگاه های ایران بر اساس شنیده ها و اسم هاست! مثل همین رنکینگ وزارت علوم که گروه بندی کرده!

هر چی دولتی باشه فلان جا و هرچی آزاد باشه اونجا و...
    دوستان گرامی، متاسفانه بنده دیگر در این انجمن فعال نیستم و توانایی پاسخ به سوالات شما را ندارم، همینطور دانش و اطلاعاتم به روز و کمک حال شما نیست. سپاسگزارم.

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

منظور من البته این نبود که رنکینگی که ارائه میشه کامل باشه و بی نقص و به قول azim نشدنی! ( که البته قبول ندارم که نشدنیه!) منظورم این بود باید بر اساس یه سری معیارها باشه و این معیارها هر چند کم و محدود معلوم باشند و قابل انتقاد. شاید اصلا فقط بر اساس یه معیار بگید و مثلا اون معدل شاگرد اول اون دانشگاه باشه( به همین سادگی) ولی باید این عنوان بشه و شفاف بیان بشه. به نظر من این مساله خیلی اهمیت داره.

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Asman
    شما در اصل میاید دانشگاهی که توش بودید رو با بقیه دانشگاههای ایران مقایسه می کنید. به نظر من این رتبه بندی نیست! برای رتبه بندی باید یه سری معیارها تعریف کنید و به هر کی گفتید بگید بر اساس این معیارها این شده. مثل همین webometric که همون اول میگه دارم سایت دانشگاهها رو مقایسه می کنم!
    مثلا می تونه یه معیار تعداد دانشجوی ارشد و دکترا باشه(این فقط یه مثاله!) به فرض شریف 20 تا داره، تهران 22 تا، مشهد 15 تا
    یه معیار دیگه تعداد اعضای هیات علمی: شریف 10 تا، تهران 8 تا، مشهد 4 تا
    حالا به هر کدوم از این معیارها یه وزنی میدیم: تعداد دانشجو: 40% و تعداد استاد: 60%
    در نتیجه امتیازها میشه: شریف: 14 ، تهران: 13.6، مشهد: 8.4
    حالا دیگه اگه یکی سال بعد اومد و یه رنکینگ دیگه داد مشکلی پیش نمیاد!
    نظر من اینه که یا کاری رو انجام ندید و یا اگه انجام میدید مسولانه و با در نظر گرفتن همه جوانب انجام بدید.
    1) شما به بزرگی خودت بی مسئولیتی این بندگان حقیر رو ببخشا ...

2) فکر کنم خیلیها می دونند یک روش رنکینگ میتونه اینی باشه که شما گفتید، اما وقتی از یک گروه دانشجو نظر مشورتی سریع می خوان منظورشون این نیست که برید چند سال data gathering کنید، بعد Validity دیتا رو چک کنید، بعد data analysis کنید، بعد validity نتایج رو چک کنید، بعد ...... اگه اینجوری باشه دانشگاه باید سرمایه گذاری کنه ما یک موسسه رنکینگ تاسیس کنیم!
    منظور اینه که شما دانشجوهای ایرانی افرادی هستید که احتمالا بیشتر از ما استادهای آمریکایی که تقریبا هیچ شناختی از دانشگاههای ایران نداریم، دانشگاههای ایران رو میشناسید. پس به جای اینکه ما استادهای آمریکایی بخواهیم نظر شخصیمون رو اعمال کنیم، نظر شخصی شما دانشجوها رو می گیریم و اعمال می کنبم، گرچه می دونیم نظر شما هم شخصیه و میتونه نادرست باشه، اما احتمالا بهتر از نظر شخصیه ما استادهاست که اطلاعات کمتری داریم ...

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

نقل قول نوشته اصلی توسط سهیل
    1) شما به بزرگی خودت بی مسئولیتی این بندگان حقیر رو ببخشا ...

2) فکر کنم خیلیها می دونند یک روش رنکینگ میتونه اینی باشه که شما گفتید، اما وقتی از یک گروه دانشجو نظر مشورتی سریع می خوان منظورشون این نیست که برید چند سال data gathering کنید، بعد Validity دیتا رو چک کنید، بعد data analysis کنید، بعد validity نتایج رو چک کنید، بعد ...... اگه اینجوری باشه دانشگاه باید سرمایه گذاری کنه ما یک موسسه رنکینگ تاسیس کنیم!
    منظور اینه که شما دانشجوهای ایرانی افرادی هستید که احتمالا بیشتر از ما استادهای آمریکایی که تقریبا هیچ شناختی از دانشگاههای ایران نداریم، دانشگاههای ایران رو میشناسید. پس به جای اینکه ما استادهای آمریکایی بخواهیم نظر شخصیمون رو اعمال کنیم، نظر شخصی شما دانشجوها رو می گیریم و اعمال می کنبم، گرچه می دونیم نظر شما هم شخصیه و میتونه نادرست باشه، اما احتمالا بهتر از نظر شخصیه ما استادهاست که اطلاعات کمتری داریم ...
    بهتر بود ارسال دومم رو هم میخوندید!

ApplyAbroad Veteran

رشته و دانشگاه
    Building Structures

منظور من البته این نبود که رنکینگی که ارائه میشه کامل باشه و بی نقص و به قول azim نشدنی! ( که البته قبول ندارم که نشدنیه!) منظورم این بود باید بر اساس یه سری معیارها باشه و این معیارها هر چند کم و محدود معلوم باشند و قابل انتقاد. شاید اصلا فقط بر اساس یه معیار بگید و مثلا اون معدل شاگرد اول اون دانشگاه باشه( به همین سادگی) ولی باید این عنوان بشه و شفاف بیان بشه. به نظر من این مساله خیلی اهمیت داره.
    خوب بله شدنی است ولی یه تیم خوب و آکادمیک می خواد که این داده ها رو گردآوری کنه! ما می تونیم این معیار ها رو مشخص کنیم و بر اساس اون به دانشگاه ها امتیاز بدیم
    این معیار ها می تونن:
    هیئت علمی
    معدل دانشجوها
    تعداد مقالات
    تجهیزات دانشگاهی و محیط دانشگاه
    قبول شدگان در آزمون ها ارشد و دکترا
    و....

این معیارها رو میشه تعیین کرد و با استفاده از یه سیستم امتیازدهی به دانشگاه ها امتیار داد...

اکثر این سایت های رنکینگ مستقل هستن و دولتی نیستن (چرا نشه تو ایران همچین سایتی راه ننداخت؟ البته موانع زیاد هستن ;D)
    دوستان گرامی، متاسفانه بنده دیگر در این انجمن فعال نیستم و توانایی پاسخ به سوالات شما را ندارم، همینطور دانش و اطلاعاتم به روز و کمک حال شما نیست. سپاسگزارم.

Senior Member

روشهای اولویت بندی بدون معیار و وزن دهی و صرفا مبتنی بر نظر خبره ترین افراد در دسترس الان جزء روشهای بسیار مقبول و رایج تصمیم گیریه ... و بسیاری اوقات اعتبار بیشتری از روشهای دارای رویکرد مشخص کمی داره ... البته روشهای کمی تر هم مطلوبیت و کاربرد و جایگاه خودشون رو دارند.

Senior Member

بله بر اساس نظر خبره ترین افراد!
    خبره ترین افراد "در دسترس با توجه به میزان ارزش آفرینی، و محدودیتهای زمان و هزینه برای هر تصمیم گیری" ... من متاسفانه یا خوشبختانه حوزه تخصصیم همین موضوعه ...
    مثلا اگر در این مورد محدودیت زمان و هزینه نبود استادهای ما میتونستند از همه دانشجوهای ایرانی آمریکا نظر سنجی کنند، یا برن با یه مشاور متخصص در این زمینه قرارداد ببندند یا یه پروژه با متد کمی اجرا کنند یا .....

به نظر من رنکینگ خوب و مناسبی وجود داره اما وزارت علوم به دلایلی(تازه اگه دلیلی باشه)آن را منتشر نمی کنه البته می شه از روی قبول شدگان کنکور سراسری یه رتبه بندی رو آدم حدس بزنه مثلا 1-شریف 2-دانشگاه تهران و ...ولی بازم کسی به طور دقیق نمی دونه. وزارت خارجه کشور های پیشرفته هم که از همه جای دنیا دانشجو می گیرن هم به دلیل نیازشون خودشون واسه ایران بر اساس پارامتر هایی که تشخیص می دن یه رنکینگی درست کردن که طبیعتا رنکینگی که کانادا برای دانشگاه های ایران داره شاید با اونی که آمریکا در نظر می گیره یه کم فرق داشته باشه که تازه اون رنکینگ ها رو هم در اختیار هر کسی قرار نمی دهند.
    در نهایت به نظر من واسه ما ها تنها معیار هایی که می مونه 1-رتبه قبولی اون دانشگاه در کنکور 2-موفقیت کاری افراد بعد از فارق تحصیلی از اون موسسه 3-اعتبار جا هایی که افراد بعد از فارق التحصیل شدن در آن ها پذیرفته می شن.
    اصلا یه کار آسون تر به بخش نتایج پذیرش همین سایت سر بزنید و یه قلق از رتبه بندی دانشگاه های ایران به هتون می ده!
    با ارزوی موفقیت

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)