سلام
من 26 دسامبر در سنتر گرجستان امتحان دادم. شرایط امتحانی عالی بود و تمامی قوانین ای تی اس مو به مو اجرا میشد. حتی گشتن جیب ها و حتی جیب عقب و جیب کوچک شلوار!! هنگام بیرون آمدن از سنتر. عالی ترین بخشش این بود که سه نفر بیشتر در یک روز امتحان ندارند و این باعث میشه تمام توجه برگزار کننده های امتحان به شما باشه، و مثلا میدونند که کی داره چک نویستون تموم میشه، همون موقع هستند و سریع چرکنویستون رو عوض میکنند. اول آزمون هم یک دفترچه ی چرکنویس 8 صفحه ای میدن که خیلی خوبه تعدادش، همراه با دو مداد که هر موقع بخواین عوضش میکنن. در تمام مدت آزمون دارید با دوربین چک میشید و وقتی میاید بیرون خودتون میبینید مانیتور بزرگ رو. سر و صدا اصلن نبود، با این حال برای اینکه مبادا صدای فکر کردن (!!!) بقیه اذیتتون کنه یه هدفون هایی گذاشتند که میتونید در زمان آزمون ازش استفاده کنید، برا من که خیلی خوب بود! اصلا یک تمرکز فوق العاده ای بهم میداد! مسئولانش هم به قولی خیلی ساپورتیو هستند، من گفتم در بریک آب جوش میخوام برام حاضر کردند، و زمان برک یک نفر دم دست بود که آدم بتونه کاری داشت بهش بگه! کلا اینجور جاها آدم حس میکنه پولش داره درست مصرف میشه! مفت نیست!! من که دیگه تو ایران حتی امتحان تافل هم نمیدم با این وضعیت خوبی که خارج از ایران دیدم!
از لحاظ اقتصادی به نظرم کلا جای به صرفه ای هست گرچستان، البته اگر اخیرا قانون دریافت ویزا در رفت و آمد زمینی رو نگذاشته بودند خیلی بهتر بود، ولی شما با کمتر از 250 تومان میتونید از ترمینال غرب برید تفلیس، البته حدود 24 ساعت تو راه هستید(در زمستان و در راه رفت کمی بیشتر) و سر مرز ترکیه و گرجستان باید از ماشین پیاده شید و موقع ورود به بقیه کشورها الافی داره کمی. رفت و آمد تو گرجستان ارزونه. اتوبوس و مترو برای همه جا هست، تاکسی هم خیلی گرون نیست اگر طی کنید اولش. (فقط مشکل اینه که انگلیسی بلد نیستن راننده تاکسی ها، یکیو پیدا کنید بلد باشه بهتون بگه چی بگید بهتره) گرجستان پرواز هم داره که اگر با پرواز برید همون دم مرز میتونید با 32 دلار ویزا بگیرید، اما اگر بخواید زمینی برید، باید از تهران با 50 دلار به علاوه ی هزینه ای حدود 20 تومن برای بیمه مسافرتی ویزا بگیرید.