صفحه 31 از 54 نخستنخست ... 212223242526272829303132333435363738394041 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 301 تا 310 , از مجموع 533

موضوع: تولد بچه در کانادا و گرفتن تابعیت کانادایی

پیش فرض پاسخ : تولد بچه در کانادا و گرفتن تابعیت کانادایی

نقل قول نوشته اصلی توسط Azumi نمایش پست ها
    هیچ وقت که نمیشه...
    من فکر کردم به عنوان یه کانادایی رفت و آمد کنند مشکلات کمتری خواهند داشت تا اینکه هویت ایرانی هم داشته باشند. ممکنه من اصلا بخوام اسم خارجی برای فرزندم انتخاب کنم و ثبت احوال ایران قبول نکنه...

میشه توضیح بدید چه مشکلاتی گریبانگیر این بچه هایی هست که پاس ایرانی ندارند و میخوان بیان ایران.

تشکر فراوان
    قوانين تابعيت آمره هستند و شما نمي توانيد تابعيت اوليه خودتان را انتخاب كنيد ( با تابعيت ثانويه اشتباه نكنيد. تابعيت اوليه آن تابعيتي است كه با تولد به شما تحميل ميشود) گاهي به محض با تولد به دليل تعارض قوانين دو يا چند تابعيت همزمان بر فرد تحميل ميشوند. مانند فرزنداني كه از پدر ايراني در كشورهايي مانند آمريكا يا كانادا متولد ميشوند. فرزند شما اگر پدرش ايراني است خواه ناخوه ايراني محسوب ميشود و براي مسافرت به ايران احتياج به گذرنامه ايراني و بالتبع آن شناسنامه ايراني دارد.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط Azumi نمایش پست ها
    هیچ وقت که نمیشه...
    من فکر کردم به عنوان یه کانادایی رفت و آمد کنند مشکلات کمتری خواهند داشت تا اینکه هویت ایرانی هم داشته باشند. ممکنه من اصلا بخوام اسم خارجی برای فرزندم انتخاب کنم و ثبت احوال ایران قبول نکنه...

میشه توضیح بدید چه مشکلاتی گریبانگیر این بچه هایی هست که پاس ایرانی ندارند و میخوان بیان ایران.

تشکر فراوان
    نقل قول نوشته اصلی توسط yaaalda نمایش پست ها
    قوانين تابعيت آمره هستند و شما نمي توانيد تابعيت اوليه خودتان را انتخاب كنيد ( با تابعيت ثانويه اشتباه نكنيد. تابعيت اوليه آن تابعيتي است كه با تولد به شما تحميل ميشود) گاهي به محض با تولد به دليل تعارض قوانين دو يا چند تابعيت همزمان بر فرد تحميل ميشوند. مانند فرزنداني كه از پدر ايراني در كشورهايي مانند آمريكا يا كانادا متولد ميشوند. فرزند شما اگر پدرش ايراني است خواه ناخوه ايراني محسوب ميشود و براي مسافرت به ايران احتياج به گذرنامه ايراني و بالتبع آن شناسنامه ايراني دارد.
    ایران اصولا تابعیت مضاعف یا دوم را به رسمیت نمیشناسد که بخواهید آنرا کسب یا رها کنید. تابعیت فرزند متولد شده از پدر ایرانی در هرجای دنیا از نظر قوانین حقوقی ایران صرفا ایرانی است و بدون پاس ایرانی امکان ورود و خروج به فرد جز در شرایط خاص داده نمیشود چراکه اصولا پاس غیرایرانی فرد به رسمیت شناخته نمیشود.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Member negnegy آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Instrumentation Eng -NAIT

من همیشه فکر میکردم که خیلی بده من نمیتونم برای فرزندم پاس ایرانی بگیرم به دلیل ایرانی نبودن همسرم. ولی این که خیلی بدتره که کسی نخواد پاس ایرانی بگیره ولی مجبوره به خاطر رفتنبه ایران پاس ایرانی بگیره! آخه تابعیت مگه زوری هم میشه!!!
    حالا یه سوال: کسی که اینجا به دنیا اومده و پدرش ایرانی بوده اما حتی پدر هم اینجا به دنیا اومده و پاس ایرانی نگرفته چه جوری میتونه پاس ایرانی بگیره؟ یعنی این زنجیر هیچ جا شکسته نمیشه؟

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط negnegy نمایش پست ها
    من همیشه فکر میکردم که خیلی بده من نمیتونم برای فرزندم پاس ایرانی بگیرم به دلیل ایرانی نبودن همسرم. ولی این که خیلی بدتره که کسی نخواد پاس ایرانی بگیره ولی مجبوره به خاطر رفتنبه ایران پاس ایرانی بگیره! آخه تابعیت مگه زوری هم میشه!!!
    حالا یه سوال: کسی که اینجا به دنیا اومده و پدرش ایرانی بوده اما حتی پدر هم اینجا به دنیا اومده و پاس ایرانی نگرفته چه جوری میتونه پاس ایرانی بگیره؟ یعنی این زنجیر هیچ جا شکسته نمیشه؟
    به نظر میرسد با توحه به قانون تابعيت جمهوري اسلامي ايران که بر دو اصل خون و خاك با ارجحيت خون بنا شده است، به این مفهوم که در تابعيت ايران، خون علت قطعي و بلاشك تابعيت بوده و حاک عامل ثانوی است در هر صورت فرزندان متولد شده از پدران ایرانی در هرجای دنیا و در هر شرایطی ایرانی تلقی میشوند و بنابراین این زنجیره تا ابد ادامه دارد. البته اثبات آن در صورت عدم اظهار خود فرد در نسل سوم به بعد و در صورت عدم درخواست صدور مدارک تابعیت در نسل قبل(دوم) می تواند این زنجیره را به لحاظ اداری متوقف کند( صرفا نقطه نظر شخصی بر این مبنا که مدارکی برمبنای تابعیت ایران در نسل دوم به لحاظ ساختاری وجود ندارد) اما در هر حال به لحاظ ماهیتی کماکان این افراد بدون قطع زنجیره تابع کشور ایران محسوب خواهند شد به این مبنا که نسلهای پس از آن نیز حتی با قطع زنجیره اداری، با اثبات ارتباطات زنجیره ای خونی پدر قانونا قادر به بازیابی و اعاده تابعیت ایرانی خود خواهند بود.
    اینجا را ببینید. البته کمی قدیمی است اما اطلاعات مفیدی در خصوص موارد مطرح شده در بر دارد که به نظرم مطالعه آن خالی از لطف نیست.
    http://www.asriran.com/fa/news/3847/...A7%D9%84%D9%87
    همچنین توجه داشته باشید که آنچه طبق قوانین ایران در مورد کسب تابعیت غیر ایرانی برای افرادی که دارای این تابعیت بوده اند مطرح است نه کسب تابعیت دوم یا مضاعف (که اصولا تعریف نمیشود) که خروج از تابعیت اول و کسب تابعیت کشور دیگری است که طبق قانون مدنی ماده 988 به شرح و شرایط زیر تعریف شده است:

اتباع ايران نمي‌توانند تبعيت خود را ترک کنند مگر به شرايط ذيل:

به سن 25 سال تمام رسيده باشند.

هيئت وزرا خروج از تابعيت آنان را اجازه دهد.

قبلاً تعهد نمايند که در ظرف يکسال از تاريخ ترک تابعيت حقوق خود را بر اموال غيرمنقول که در ايران دارا مي‌باشند و يا ممکن است بالوراثه دارا شوند ولو قوانين ايران اجازه تملک آنرا به اتباع خارجه بدهد به نحوي از انحاء به اتباع ايراني منتقل کنند. زوجه و اطفال کسي که بر طبق اين ماده ترک تابعيت مي‌نمايد اعم از اينکه اطفال مزبور صغير يا کبير باشند از تابعيت ايراني خارج نمي‌گردند مگر اينکه اجازه هيئت وزرا شامل آنها هم باشد.
    ویرایش توسط gbahrein : February 2nd, 2016 در ساعت 09:45 PM
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

همه كشورها تابعيت را تحميل ميكنند. اگر فرزند شما در كانادا به دنيا امده باشه و طبق قانون تابعيت كانادا را داشته باشه ولو ازفرداي تولد به كشور ديگري برود و ٢٠ سال بعد بخواهد به كانادا برگردد نياز به پاسپورت كانادايي دارد! قضيه بسيار ساده است. همه كشورهاي دنيا براي اتباع خود پاسپورت صادر ميكنند و هر مسافري صرفا با پاسپورت ميتواند از كشوري خارج و به كشور ديگري وارد شود. ويزا اجازه ورود اتباع خارجي به كشور است. اگر شما طبق قانون تبعه هر كشوري باشيد نميتوانيد تقاضاي صدور ويزا براي ورود به آن كشور را نماييد. ايران و كانادا و امريكا و انگليس هم ندارد. همه كشورها شما را مجبور به دريافت گذرنامه ميكنند.

ApplyAbroad Guru

همه كشورها تابعيت را تحميل ميكنند. اگر فرزند شما در كانادا به دنيا امده باشه و طبق قانون تابعيت كانادا را داشته باشه ولو ازفرداي تولد به كشور ديگري برود و ٢٠ سال بعد بخواهد به كانادا برگردد نياز به پاسپورت كانادايي دارد! قضيه بسيار ساده است. همه كشورهاي دنيا براي اتباع خود پاسپورت صادر ميكنند و هر مسافري صرفا با پاسپورت ميتواند از كشوري خارج و به كشور ديگري وارد شود. ويزا اجازه ورود اتباع خارجي به كشور است. اگر شما طبق قانون تبعه هر كشوري باشيد نميتوانيد تقاضاي صدور ويزا براي ورود به آن كشور را نماييد. ايران و كانادا و امريكا و انگليس هم ندارد. همه كشورها شما را مجبور به دريافت گذرنامه ميكنند.
    البته تابعیت کانادا را میتوان ترک (renounce) کرد. برای ایران چنین کاری بسیار مشکل تر است.

ApplyAbroad Guru

البته مساله در مورد کانادا و کشورهایی که تابعیت دوگانه و چندگانه را پذیرفته اند به این شکل که مطرح فرمودید نیست و تفاوت اساسی و ساختاری دارد(تفاوت مبنایی حق و التزام). در قانون کانادایی به عنوان نمونه Canadian Citizenship Act اینجا، سیتیزن شیپی به عنوان یک حق و نه الزام تعریف و پذیرفته میشود و طبعا شما می توانید از این حق استفاده کنید یا خیر. فرزند متولد شده در خاک کانادا به لحاظ قانون می تواند برای استفاده از این حق اقدام کند(یا والدین قانونی او تا قبل از رسیدن به سن قانونی) ولی می تواند اصولا چنین حقی را رد کرده یا انتخاب نکند. چنین شخصی قادر خواهد بود20سال بعد، با پاسپورت خارجی خود براساس مقررات کانادا (با دریافت ویزا یا ویوو در مورد کشورهای معاف) وارد کانادا شود و کسی نیز در مورد عدم استفاده از چنین حقی مواخذه نخواهد شد.
    در قوانین ایران این مساله به شکل حق تعریف نشده و نوعی الزام آور است. ماده 976 قانون مدنی ایران را ملاحظه کنید. در اینجا چیزی به اسم "حق" در تحصیل تابعیت مطرح نشده است و از لغت "احتساب" که به معنای الزام است استفاده میگردد که با اصطلاح right to Canadian citizenship در قوانین Canadian Citizenship Act متفاوت است. طبعا در این صورت انتخابی برای فرد نخواهد بود که با تابعیت غیر ایرانی بخواهد وارد ایران گردد چرا که اصولا حقی برای تابعیت تعریف نمیشودکه بتوان از آن استفاده یا گذشت نمود و لذا این فرد طبق مقررات از قبل تابع ایران محسوب گردیده و باید با پاسپورت ایرانی وارد کشور گردد،
    ماده 976 قانون مدني :
    اشخاص ذيل تبعه ايران محسوب مي شوند:
    1- كليه ساكنين ايران به استثناي اشخاصي كه تبعيت خارجي آنها مسلم باشد. تبعيت خارجي كساني مسلم است كه مدارك آنها مورد اعتراض دولت ايران نباشد.
    2- كساني كه پدر آنها ايراني است اعم از اينكه در ايران يا در خارجه متولد شده باشند.....

البته طبیعی است در خصوص کانادا و کشورهای مشابه، افراد با تابعیت دوگانه که که قبلا برای استفاده از این حق اپلای نموده و پاسپورت کانادایی یا کشور مذکور را نیز کسب نموده اند در صورت ورود به کانادا باپاس خارجی خود ممکن است مورد شک یا سوال قرارگیرد ولی به جر موارد fraud حتی چنین ترجیحی نیز توسط فرد غیرقانونی و مانع ورود نخواهدبود و اصولا الزامی هم در قانون به این مفهوم وجود ندارد. در مورد افراد دارای تابعیت مضاعف حتی، در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا توصیه شده است در صورتی که کشور دوم به لحاظ مقررات استفاده از پاسپورت آن کشور را الزام نموده باشد(مثل ایران) از مدارک تابعیت کشور مربوطه به جای مدارک کانادایی استفاده نمایند که مجددا بر اینکه الزامی در ترجیح تابعیت کانادایی توسط فرد به لحاظ مقررات کانادایی در همه شرایط نیست، دلالت دارد.(اینجا را ببینید)
    تفاوت دیگر به نقش والدین و امکان تحصیل سیتیزن شیپی براساس تابعیت یکی از والدین(پدر یا مادر) و نه صرفا پدر برخلاف مقررات ایران، در قوانین تابعیت کانادا برمیگردد که این مساله نیز تفاوت اساسی در مورد سوال قبلی است.
    ویرایش توسط gbahrein : February 3rd, 2016 در ساعت 03:14 AM

Member negnegy آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Instrumentation Eng -NAIT

خیر حرفتون درست نیست. اجبار به تابعیت در اکثر کشورهای دنیا وجود نداره. ( که مثلا چون پدرتون تابیعت اون کشور رو داره برای ورورد به اون کشور باید تابعیتش رو اخذ کنید )طبق سازمان ملل همه ی انسان ها باید یک تا بعیتی داشته باشن ولی تنها کشوری که من میدونم برای ورودش اجبار به تابعیت بر حسب جد پدر داره ایرانه ( شرمنده درست نمیتونم توضیح بدم)
    مثل دختر من متولد کانادا هست با مادر ایرانی- کانادایی و پدر بریتیش که اقامت دایم کانادا دراند. تابعیت اول دختر من تابعیت پدرش هست چون اول برای بریتیش اقدام کردیم و چندین ماه بعدش برای تابعیت کانادایی اقدام کردیم. من فکر میکنم (تصحیح کنند دوستان اگه اشتباه مبکنم) ما حتی میتونستیم برای تابعیت کانادایی اش اقدام نکنیم ( البته عقل حکم میکرد که اقدام کنیم !)چون همسر من میتونست واسه پی آرش اقدام کنه و دخترم کلا با پی آر اینجا باشه مثل پدرش.
    دو تا مثال دیگه اینکه دوست من هندی هست که اینجا بزرگ شده و تابعیت هندی اش رو ملغی کرده و با پاس کانادایی میره هند و بر میگرده و ویزای 5 ساله داره. یه دوست دیگه ام هم ژاپنی هست و چون ژاپن تک تابعیت هست اونم تابعیت ژاپنی رو ملغی کرده و هر سال با پاس کانادایی میره ژاپن و میاد.
    ولی اگه تابعیت ایرانی رو ملغی کنی دیگه باید قید ایران رفتن رو بزنی!

ApplyAbroad Guru

خیر حرفتون درست نیست. اجبار به تابعیت در اکثر کشورهای دنیا وجود نداره. ( که مثلا چون پدرتون تابیعت اون کشور رو داره برای ورورد به اون کشور باید تابعیتش رو اخذ کنید )طبق سازمان ملل همه ی انسان ها باید یک تا بعیتی داشته باشن ولی تنها کشوری که من میدونم برای ورودش اجبار به تابعیت بر حسب جد پدر داره ایرانه ( شرمنده درست نمیتونم توضیح بدم)
    مثل دختر من متولد کانادا هست با مادر ایرانی- کانادایی و پدر بریتیش که اقامت دایم کانادا دراند. تابعیت اول دختر من تابعیت پدرش هست چون اول برای بریتیش اقدام کردیم و چندین ماه بعدش برای تابعیت کانادایی اقدام کردیم. من فکر میکنم (تصحیح کنند دوستان اگه اشتباه مبکنم) ما حتی میتونستیم برای تابعیت کانادایی اش اقدام نکنیم ( البته عقل حکم میکرد که اقدام کنیم !)چون همسر من میتونست واسه پی آرش اقدام کنه و دخترم کلا با پی آر اینجا باشه مثل پدرش.
    دو تا مثال دیگه اینکه دوست من هندی هست که اینجا بزرگ شده و تابعیت هندی اش رو ملغی کرده و با پاس کانادایی میره هند و بر میگرده و ویزای 5 ساله داره. یه دوست دیگه ام هم ژاپنی هست و چون ژاپن تک تابعیت هست اونم تابعیت ژاپنی رو ملغی کرده و هر سال با پاس کانادایی میره ژاپن و میاد.
    تا جایی که میدانم دختر شما بخاطر تولد در کانادا بطور اتوماتیک شهروند کانادا میشد و اینطور نبود که انتخاب کنید. شما اپلیکیشنی برای سیتیزن شیپش لازم نبود بفرستید.
    منتهی اگر خودش نخواهد بعد از 18 سالگی میتواند تقاضای سلب تابعیت کند.

اکثر کشورهای دنیا مانند ایران تابعیت خونی دارند (پدر یا مادر) عموما فقط کشورهای قاره امریکا هستند که تابعیت خاکی هم دارند.

فرزند شما چون كانادا به دنيا اومده، تابعيت كانادا خودبخود به ايشون اعطا ميشه ( صرفنظر از اينكه تابعيت پدرش كجاييه). دوستان هندي و ژاپني شما هم همانطور كه فرمودين تابعيت اوليه خودشون رو ملغي كرده اند كه بحثش فرع بر تابعيت است. شما ميتونيد تقاضاي ترك تابعيت ايراني تان را بدهيد ولي شرايطش بسيار سخت و عملا نشدني است ( هيات وزرا در عمل امكان نداره براي تصميم گيري در خصوص تابعيت يك فرد تشكيل جلسه بده) ولي كشورهايي مثل ژاپن شرايط ترك تابعيت آسانتري دارند.لازم به ذكر است كه كشورهاي عربي حوزه خليج فارس، كشورهاي همسايه خودمون مثل افغانستان و حتي كشورهاي اروپايي مثل فرانسه هم سيستم تابعيت بر اساس خون را دارند. فقط برخي كشورها صرفا خون پدر را در نظر ميگيرند برخي هم پدر هم مادر. ( براي مثال شما اگر مادرتان هم فرانسوي باشد هر كجاي دنيا متولد شويد فرانسوي هستيد)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)