صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 60

موضوع: سوالات متدوال (FAQ) بلیت هواپیما و فرودگاه در سفر به آمریکا

Banned

پیش فرض سوالات متدوال (FAQ) بلیت هواپیما و فرودگاه در سفر به آمریکا

دوستان گرامی

این تایپک برای آرشیو برخی از نوشته هایی که در تاپیک اصلی مربوط به تهیه بلیت هواپیما برای آمریکا گذاشته می شوند و اطلاعات آنها به ندرت شامل گذر زمان شده و می توانند در آینده نیز مورد استفاده دیگر دانشجویان و مسافران قرار بگیرند، ایجاد شده است.

برای به دست آوردن اطلاعات در زمینه قیمت بلیت، آژانس مناسب و بهترین مسیر و محدودیت می توانید مطابق گذشته از تاپیک زیر استفاده نمایید.

پرواز به آمریکا (بلیت، آژانس، بهترین مسیر و محدودیت بار)
    ویرایش توسط M1KE : July 12th, 2013 در ساعت 02:05 PM

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

نقل قول نوشته اصلی توسط s.mahmoudi نمایش پست ها
    ممنون از جوابت
    فرمایشت متینه اما من میخوام عدد بیاد دستم.
    مثال: من باید حدود بیستم مرداد شارلوت باشم. آخر خرداد هم مصاحبه دارم.
    حالا چهار حالت پیش میاد:

یکم: آخر خرداد بلافاصله بعد از مصاحبه بلیط رزرو کنم و ویزا هم سر وقت بیاد. (صلوات)
    دوم: آخر خرداد بلافاصله بعد از مصاحبه بلیط رزرو کنم ولی ویزا سر وقت نیاد. و کلا بلیط رو کنسل کنم.
    سوم: آخر خرداد بلافاصله بعد از مصاحبه بلیط رزرو کنم ولی ویزا سر وقت نیاد. و بلیط رو تغییر تاریخ بدم.
    چهارم: صبر کنم تا ویزام بیاد (مثلا آخر تیر) بعد برم بلیط بگیرم.

تو هر حالت میتونی تخمینی از قیمت یا جریمه بدی؟
    درود
    نقل قول نوشته اصلی توسط Pearson نمایش پست ها
    حالت اول شما برد كرده ايد / بليت رو 200 تا 300 درصد زير قيمت تاريخهای نزديك پرواز خريده ايد
    حالت دوم شما 100 دلار ضرر كرديد
    حالت سوم علاوه بر اينكه 100 دلار ضرر كرديد حالا بايد بليطي با قيمت 200 تا 300 درصد گرانتر از حالت اول بخريد
    حالت چهارم مثل حالت سوم فقط 100 دلار جريمه را پرداخت نمي كنيد

بدترين حالت سوم هست
    يك نكته رو هم من به عنوان كسي كه پروسه كليرنس طولاني و late arrival و ديفر و از دست دادن ترم پاييز رو سر هر دو تا ويزاش تجربه كرده، اضافه كنم.

كساني كه وضعيت ويزاشون نامشخصه، براي پايين آوردن ريسك مالي بهتره بليت رو با حداكثر بدبيني رزرو كنن. يعني چي؟ يعني اينكه با فرض اينكه ويزاتون خيلي دير بياد بليت بگيريد. ببينيد ديرترين زماني كه دانشگاه با نامه late arrival به شما اجازه ثبت نام ميده كي هست و براي يكي دو روز قبل از همون تاريخ بليت بگيريد.

در بدترين حالت ويزاتون تا اون موقع هم نمياد و مجبور ميشيد جريمه كنسلي يا تغيير تاريخ بليت بديد و بليت رو عوض كنيد براي ترم بعد. اين جريمه كمترين ضرري هست كه مي كنيد و چون بليت رو ميخواهيد براي دو سه ماه بعد عوض كنيد، ديگه اون اختلاف ٢٠٠-٣٠٠ درصدي بليت رو نميديد.

حالت كمتر بدتر اينه كه دقيقه نودي ويزا مي گيريد و كارتون به همون late arrival مي كشه كه خوب بليت توي دستتون هست و توي اون شلوغي آخر آگست نميخواد به قيمت نجومي دنبال تغيير تاريخ و پيدا كردن بليت باشيد (توي اون ايام روي بعضي مسيرها بليت گير آوردن غيرممكنه، حتي بيزنس كلاس).

حالت بهتر هم ميشه اينكه ويزاتون به موقع بياد (همون حالت صلوات) كه شما چيزي رو از دست نداديد. بليتتون براي زماني ديرتر از حالت ايده آل (يعني ديرتر از تاريخ I20) توي دستتون هست ولي به هر حال بهتر از اينه كه اصلا بليت نداشته باشيد. حالا يه خورده ديرتر ميريد دانشگاه (با فرض اينكه نامه late arrival توي دستتون باشه) آسمون به زمين نمياد.

پر ريسك ترين گزينه اينه كه با خوش بيني بليت رو براي همون تاريخ I20 بگيريد و بعد كليرنستون طول بكشه و بعد مجبور بشيد بليت رو كلا كنسل كنيد. اين اشتباهي بود كه من سر ويزاي اولم كردم و در نهايت علاوه بر ضررهاي ديگه، جريمه كنسلي بليت رو هم دادم. اگه بليت رو براي همون تاريخ I20 بگيريد، چه كارتون به late artival بكشه و چه ديفر، در هر حال ضرر مي كنيد. اگه كارتون به late arrival بكشه، بايد به خاطر چند روز تغيير تاريخ بليت، اختلاف نجومي ٢٠٠-٣٠٠ درصدي پرداخت كنيد به اضافه جريمه كنسلي يا تغيير تاريخ. ولي در حالتي كه كارتون به ديفر بكشه، فقط همون جريمه تغيير تاريخ يا كنسلي رو ميديد.

نتيجه اخلاقي: اگه احتمال ميديد كه كارتون به late arrival بكشه، بهتر اينه كه از همون اول بليت رو با بدبيني و فرض late arrival بگيريد و با همون نامه late arrival و با همون بليت دير بريد تا اينكه بخواهيد آخر آگست دنبال تغيير تاريخ بليت باشيد.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdana نمایش پست ها
    مرسی بابت جوابتون

یعنی بلیط از تهران به این مسیرهایی که پیشنهاد دادین باید تهیه کنم؟؟؟؟ مثلا پرواز به شیکاگو بعد تولیدو؟؟؟؟ یا پرواز از شیکاگو به تولیدو چون پرواز داخلیه باید بلیط دیگه تهیه کرد؟؟؟
    یا مثلا برم آژانس بگم بلیط واسه از تهران به دیترویت می خوام؟؟؟ این دیترویت فرودگاه بین المللی ؟؟؟؟؟

مرسی اگه با جزیات جواب بدید آخه من خوب اولین بارمه هیچ اطلاعاتی ندارم، ممنون میشم :-)
    همونطور كه آقا پيمان گفت در مورد قيمت و مسير قاعده خاصي وجود نداره. ممكنه براي يك تاريخ خاص شما روي مسير تهران-استانبول-شيكاگو-توليدو بليت ارزونتر پيدا كنيد. ممكنه براي يك تاريخ ديگه روي مسير تهران-فرانكفورت-ديترويت بليت ارزونتر در بياد. حتي روي يك مسير مشخص تفاوت "يك روز" در تاريخ سفر، كلي ممكنه قيمت رو جابجا كنه. براي همينه كه آقا پيمان هر وقت كسي بليت مي خواد براي فلان جا بلافاصله ميگه براي چه تاريخي؟

براي اين مسيري كه مثال زدم يعني مسافرت از طريق شيكاگو اگه بليت رو از تركيش بگيريد براي قسمت آخر كه شيكاگو به توليدو هست، تركيش اير كل مسير تهران به توليدو رو با همون قيمت تهران به شيكاگو ميده و شما نيازي نداريد بليت شيكاگو به توليدو رو جداگانه بخريد. يعني يه جورايي داره حال ميده كه شما به جاي اينكه بريد سراغ ايرلاينهاي رقيب، كل مسير رو از خودش بخريد.

اولين باري كه مي رفتم آمريكا، گلف اير هنوز در ايران پرواز داشت و براي مسير شيكاگو بليت مي فروخت ولي مثل تركيش اير اون قسمت شيكاگو به توليدو رو جزء بليت خودش حساب نمي كرد با اينكه امريكن ايرلاينز پارتنر گلف اير بود. يعني به فرض اگه مقصد نهايي من سينسيناتي بود، گلف اير پرواز شيكاگو به سينسيناتي با امريكن ايرلاينز رو به صورت تقريبا مجاني توي بليت تهران به شيكاگو من ميذاشت ولي همين كار رو براي پرواز امريكن ايرلاينز از شيكاگو به توليدو نمي كرد. در نتيجه من اگه مي خواستم از گلف اير بليت بخرم براي تهران به شيكاگو، مجبور بودم بليت شيكاگو به توليدو رو جداگانه از امريكن ايرلاينز بخرم. ولي در همون دوره زماني تركيش اير با همون قيمت بليت تهران به شيكاگو به من بليت يك تكه تهران به توليدو ميداد و من مجبور نبودم بليت شيكاگو به توليدو رو جداگانه از امريكن ايرلاينز بخرم. خوب اين هر كسي رو ترغيب مي كرد كه به جاي خريدن بليت از گلف اير بره سراغ تركيش. خود من به بچه هايي كه از تهران مي رفتن توليدو اون موقع توصيه كردم كه از تركيش يك بليت براي توليدو بخرن. مسيرش هم ميشد تهران-استانبول-شيكاگو-توليدو همه اش در يك بليت. در همون بازه زماني، بليت ايرلاينهاي اروپايي كه به ديترويت ميرفتن يا به طور قابل ملاحظه اي گرونتر از بليت فوق الذكر تركيش در ميومد يا در بهترين حالت همون حدود قيمت ميشد كه باز ترجيح بر اين بود كه آدم از تركيش بليت بخره براي خود توليدو تا اينكه بليت بگيره براي ديترويت و بعد كلي كرايه تاكسي بده از فرودگاه ديترويت به توليدو (٥٥ مايل فاصله هست بين ديترويت و توليدو).

البته خود من چون ترجيح ميدادم كه از مشهد پرواز كنم، يك بليت گلف اير گرفتم از مشهد به شيكاگو (مسيرش ميشد مشهد-بحرين-لندن-شيكاگو) به قيمت ٨٣٠ هزار تومن. بعد يك بليت شيكاگو-توليدو گرفتم با امريكن ايرلاينز به قيمت ١٠٠ دلار كه به دلار اون موقع در ميومد ٩٣ هزار تومن. يعني كل سفر من حدود ٩٠٠ هزار تومن ميشد. همون موقع بليت تركيش از تهران به توليدو (تهران-استانبول-شيكاگو-توليدو) حدود ٩٠٠ هزار تا يك ميليون در ميومد. در اون دوره زماني بليت همه ايرلاين هاي اروپايي از تهران به ديترويت بالاي يك ميليون در ميومد. تازه اون موقع همه اون ايرلاينهاي اروپايي ويزاي ترانزيت هم مي خواستن (كه الان نميخوان). براي همين به همه بچه هايي كه از تهران ميخواستن برن توليدو توصيه كردم با تركيش بليت بگيرن. يكيشون دست دست كرد و پروازهاي تركيش پر شد، مجبور شد با لوفت هانزا بره بالاي يك ميليون.

اين سفر دوم هم كه ميومدم، براي تاريخهاي مورد نظر من بليت تركيش از تهران به توليدو يا مشهد به توليدو حدود يك ميليون تا يك ميليون و صد بود (بليت از مشهد ارزونتر در ميومد). بليت ايرلاينهاي اروپايي از تهران به ديترويت توي محدوده دو ميليون بود براي همون دوره. خوب بديهي بود كسي در اون دوره ميخواست بره توليدو از هر لحاظ بهتر بود كه از تركيش بليت بخره براي توليدو تا اينكه بره ديترويت و بعد از فرودگاه ديترويت تاكسي سوار بشه براي توليدو. ولي الان كه فصل شلوغي استانبول هست، چه بسا پروازهاي ارزون استانبول اصلا جا نده و مجبور بشيد با ايرلاينهاي ديگه بريد ديترويت.

در جواب سوال آخرتون بله فرودگاه ديترويت بين المللي و يكي از فرودگاههاي خيلي بزرگ آمريكا هست و ايرلاينهاي زيادي بهش پروازهاي مستقيم روزانه دارن. گاهي وقتها بيش از يك پرواز در روز براي يك ايرلاين.
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط shabgard66 نمایش پست ها
    ببخشید، برای تعویض Seat ، میخوم بدونم ترتیب چه جوریه؟
    مثلا برای صندلی شماره ی 19A ، صندلی کناریش میشه 20A یا میشه 19B ؟
    در کل شما صندلی روی بال رو پیشنهاد میکنین یا عقب تر از بال؟ سمت چپ هواپیما یا راست؟ ببخشید که سوالای تعطیلی میپرسم! کلا میخوام بدونم تو انتخاب صندلی، به موارد خاصی باید دقت کنیم؟ راستش من تاحالا پرواز طولانی مدت نداشتم!
    براي اطلاعات تفصيلي در مورد موقعيت صندليهاي هر هواپيما به سايت seatguru.com مراجعه كنيد. چيدمان صندليهاي داخل يك هواپيما حتي براي "يك مدل هواپيما" در ايرلاين هاي مختلف متفاوته. مثلا بويينك ٧٧٧ مدلهاي متفاوتي داره كه چيدمان صندلي يك مدل از بويينگ ٧٧٧ در ايرلاينهاي مختلف ميتونه متفاوت باشه. يكي از چيزهايي كه توي بليت يا itinerary (همون برگه رزرو بليت) مي نويسه كد اختصاري مدل هواپيما هست. بعد ميريد توي سايت seatguru و اون مدل هواپيما رو براي همون ايرلاين پيدا مي كنيد و چيدمان صندليها رو دقيقا براي همون مدل هواپيما براي همون ايرلاين نشون ميده. به اضافه توصيه ها در مورد هر صندلي و هر رديف و مزايا و معايب اون صندلي. اينكه گفتم يك مدل هواپيما براي ايرلاين هاي مختلف متفاوته تا اين حد اختلاف هست كه ممكنه صندلي شماره فلان در يك مدل خاص هواپيما در يك ايرلاين زير صندليش خرت و پرتهايي باشه كه مزاحم پاتون باشه ولي همون صندلي براي همون مدل هواپيما در يك ايرلاين ديگه اون خرت و پرتها رو زير اون صندلي نداشته و زير يك صندلي ديگه باشه. مي دونم اين قسمت حرفهام خيلي مرفه بي دردي بود. ولي به هر حال سايت seatguru اطلاعات تفصيلي تا اين حد در مورد صندلي هواپيما ها داره. بعد كه وضعيت صندليها رو براي اون مدل هواپيما در ايرلاين مورد نظر پيدا كرديد، همونطور كه آقا پيمان گفت با مراجعه به وبسايت ايرلاين و با وارد كردن كد رزرو بليت، صندلي خودتون رو انتخاب مي كنيد.

در مورد سمت چپ و راست هواپيما نشستن هم بستگي به مسير پرواز داره. در اين مورد هم سايت flightaware.com با وارد كردن تاريخ و شماره پرواز بهتون نشون ميده كه مسير پرواز چيه. البته اين مسير پروازها صددرصد دقيق نيست و بسته به عوامل جوي ممكنه خلبان مجبور بشه تا اندازه اي تغيير مسير بده ولي به هر حال ايده كلي ميده بهتون كه اگه مثلا سمت چپ يا راست هواپيما بشينيد، كدوم شهرها رو ميشه از پنجره بغل دستتون تماشا كنيد. ميدونم اين قسمت حرفم هم مرفه بي دردي بود. ولي وقتي آدم اونهمه پول داده براي بليت هواپيما، چرا از اين اطلاعات استفاده بهينه نكنه؟

البته اين رو هم بگم كه برخي ايرلاينها به دلايل مختلف اجازه تعيين صندلي به صورت آنلاين و از كلي قبل از پرواز رو نميدن و بايد يا به صورت تلفني يا حضوري اين كار رو بكنيد يا اينكه حتي اگه آنلاين هم بشه، صبر كنيد تا نزديكي پرواز (اين رو همون قسمت وبسايت كه در مورد تعيين صندلي هست ميگه). مثلا من كه بليت مشهد به استانبول رو از تركيش گرفته بودم، هيچ جور اجازه تعيين صندلي به صورت آنلاين رو نميداد و مجبورم كرد تا يك هفته قبل از پرواز صبر كنم و بعد به صورت تلفني يا حضوري اين كار رو بكنم. يا براي پرواز بريتيش از استانبول به لندن وبسايت بريتيش براي تعيين صندلي پول جداگانه ميخواست كه من هم عمرا اهل اينجور پول دادنها نيستم. صبر كردم تا ٢٤ ساعت قبل از پرواز كه ديگه تعيين صندلي پول جداگانه نمي خواست و روي وبسايت بريتيش صندلي خودم رو تعيين كردم. شانس من اون پرواز خيلي شلوغ نبود و صندلي مورد نظر من همچنان رزرو نشده بود كه من گرفتمش.

يك نكته ديگه هم اينكه اگه انتخاب صندلي براتون مهمه، مدل هواپيما براي اون تاريخ خاص رو از خود ايرلاين چك كنيد. گاهي وقتها ميشه كد اختصاري مدل هواپيما حتي توي بليت هم اشتباه هست. يعني اين امكان وجود داره كه يك ايرلاين روي يك مسير در روزهاي مختلف هفته از هواپيماهاي متفاوتي استفاده كنه.

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : پرواز به آمریکا (بلیت، آژانس، بهترین مسیر و محدودیت بار)

نقل قول نوشته اصلی توسط vv_matin نمایش پست ها
    ممنون از اطلاعات.
    من پروازم آلیتالیا کلاس K هست.
    یک پروازم هواپیماش Airbus 320 هست، یکی دیگه Airbus 333 و یکی هم Boeing 757 هست. این دو پرواز اخری هم توسط Delta انجام میشه.
    میخواستم ببینم امکان انتخاب صندلی توی این پروازها هم وجود داره؟ و اگر داره، کدوم صندلیها رو پیشنهاد میکنید؟
    ممنونم.
    كلاس K كه ميگيد صرفا كلاس رزرو بليت هست نه كلاس صندلي. نوع صندلي شما (و اكثر قريب به اتفاق بچه ها) توي قسمت اكونومي يعني قسمت بعد از فرست و بيزنس كلاس هست.

براي انتخاب صندلي بايد كد بليت رو توي وبسايت هر كدوم از ايرلاينها وارد كنيد. در مورد آليتاليا ظاهرا جز اونهايي هست كه بايد تا ٢٤ ساعت قبل از پرواز صبر كنيد براي انتخاب صندلي. در مورد دلتا نمي دونم. به هر حال وبسايت ايرلاين رو چك كنيد همونجايي كه مربوط به انتخاب صندلي هست نوشته. وبسايت ايرلاينهاي مختلف متفاوته ولي براي انتخاب صندلي معمولا بايد بگرديد دنبال منوي before the flight يا before trip يا چيزي شبيه اين. بعدش هم توي اون منو گزينه هاي مختلف رو ببينيد كه كدوم مربوط به اطلاعات رزرو بليت ميشه.

در مورد اينكه كدوم صندلي بهتره كاملا سليقه شخصي هست. بعضيها راهرو رو ترجيح ميدن، بعضيها پنجره. مثلا كسايي كه نياز به دستشويي رفتن مكرر دارن، صندلي راهرو رو ترجيح ميدن. بعضيها جلوي هواپيما رو ترجيح ميدن، بعضيها وسط، بعضيها آخر. به اضافه نكات ديگه اي مثل فضاي جلوي پا و زيرپا يا پريز برق براي شارژ لپتاپ يا در برخي رديفها مشكل ميز غذا. يا در برخي رديفها كه مخصوص خانواده هاي نوزاد دار هست، نزديكي به اون رديفها به معني لذت بردن از صداي ونگ ونگ بچه هست. بچه نمك زندگيه ولي توي يك پرواز طولاني اون صدا نمكش زيادي مي كنه. چپ و راستش هم بستگي به مسير پرواز داره.

ترجيح شخصي من هميشه كنار پنجره هست رديفهاي جلو. ولي گاهي وقتها رديفهاي جلو پر شده و مجبور ميشم به رديفهاي آخر رضايت بدم. از صندليهاي روي بال يا نزديك بال خوشم نمياد چون اصلا ديد نداره و در سفرهاي طولاني صداي موتور اذيت مي كنه. توي مدلهاي جديد صداي موتور مشكل خيلي اساسي نيست ولي به هر حال وجود داره. رديفهاي نزديك دستشويي رو هم هيچوقت نمي گيرم چون اولا پرترافيك ترين قسمت هواپيماست و علاوه بر اين صداي گوشنواز سيفون هم پشت سر آدم هست. يك نكته تستي ديگه اينكه اگه صندلي رو نسبتا نزديك به محل مهماندارها بگيريد، بركاتي داره مثل اولويت در غذا خوردن و همچنين دسترسي راحت تر به منبع اصلي خوراكيها براي سفرهاي طولاني. مي دونم كه برنامه پذيراييها استاندارد هست ولي به تجربه شخصي ديدم نزديكي به اون ناحيه مزاياي فراتر از استاندارد داره.

ولي باز بايد از سايت seatguru مدل هواپيما رو براي همون ايرلاين ببينيد و توصيه هاي مربوط به هر رديف و صندلي رو بخونيد. در مورد چپ و راست بودنش هم بستگي به مسير پرواز داره كه از سايت flightaware مي بينيد.
    ویرایش توسط Mehrad : June 8th, 2013 در ساعت 06:58 PM دلیل: نكات در مورد انتخاب محل صندلي

نقل قول نوشته اصلی توسط kaveh6 نمایش پست ها
    دوستان،
    من تو مرحله کلیرنس هستم و می خوام بلیط پرواز داخلی آمریکا (یونایتد) رزرو کنم. آیا بدون داشتن ویزا امکانش هست؟ مشکلی پیش نمیاد؟
    بله ميتونيد بدون ويزا بليت بگيريد

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط Pearson نمایش پست ها
    راجع به مايلج هم زياد نوشتم يادم نيست كجا هست
    مايلج روي هر ارلاينزي سيستم خودش رو دارد
    آقا Mehrad بياد خودش يك توضيحي بده
    من لقب Millage Killer رو بهش اهدا كردم در اين فروم
    من هم به آقا پيمان لقب agency killer رو اهدا مي كنم از بسكه با راهنماييهاي بي دريغش نون خيلي آژانسهاي دودره باز و بي اطلاع رو آجر كرده.

پستهاي من در مورد mileage پراكنده هست و گزينه جستجوي فروم هم زياد به درد نميخوره. فعلا اينها رو ببينيد

http://www.applyabroad.org/forum/sho...سابی/page9

http://www.applyabroad.org/forum/sho...ابی/page13

http://www.applyabroad.org/forum/sho...ار)/page492

صفحه هاي دور و برش رو هم نگاه كنيد براي تقويت چشم خوبه.
    ویرایش توسط Mehrad : June 23rd, 2013 در ساعت 08:33 PM

رشته و دانشگاه

پیش فرض پرسش های متداول تهیه بلیت هواپیما در سفر به آمریکا

نقل قول نوشته اصلی توسط mhz_ir نمایش پست ها
    ويزاي شنگن که ندارم ولی چون تا حالا نرفتم نمیدونستم.اینکه گفتید قسمت جامه دان منظور چیه؟
    در صورتي كه بليت شما يك تكه باشه (يعني كل قسمتهاي پروازي شما در يك بليت باشه)، ايرلاين شما چمدان رو در نقطه شروع بليت تحويل مي گيره و در آخرين نقطه مسافرت در اون بليت تحويل ميده. حتي اگه ايرلاينهاي مختلفي درگير سفر شما باشن، در صورتي كه همه اون ايرلاينها و همه اون قسمتهاي مختلف سفر در يك بليت باشن، شما لازم نيست نگران باشيد. خود ايرلاينها در طول مسير چمدان شما رو "داخل" فرودگاههاي طول مسير جابجا مي كنن و در كشور مقصد تحويل ميدن. البته به شرط اينكه در طول مسير تغيير فرودگاه نداشته باشيد. مثلا اگه در فرودگاه اورلي پاريس بشينيد و ادامه مسير شما از فرودگاه دوگل پاريس باشه، كسي چمدان شما رو از اين فرودگاه به اون فرودگاه نمي بره و خودتون بايد كار جابجايي چمدان رو انجام بديد. مشكل اين حالت رو در ادامه توضيح ميدم.

در صورتي كه بليت شما دو تكه باشه (يعني دو تا بليت جداگانه براي قسمتهاي مختلف مسير خريده باشيد) و ايرلايني كه مسوول بليت اول هست حاضر نشه چمدان شما رو تا مقصد نهايي شما كه در بليت دومي هست حمل كنه، شما مجبور هستيد پس از رسيدن به آخرين نقطه بليت اول، چمدان رو در اون فرودگاه تحويل بگيريد و بعد به ايرلاين مربوط به بليت بعدي تحويل بديد. مشكل اينه كه قسمت تحويل چمدان بعد از كنترل پاسپورت و امور مهاجرت فرودگاه هست. يعني اگه شما به هر دليل، چه دو تكه بودن بليت و چه تغيير فرودگاه در يك شهر، مجبور به تحويل گرفتن چمدان بشيد، تحويل چمدان بعد از قسمت كنترل پاسپورت و امور مهاجرت هست. يعني شما بايد از ناحيه ترانزيت فرودگاه خارج بشيد تا چمدان رو تحويل بگيريد. و خارج شدن از ناحيه ترانزيت فرودگاه يعني وارد شدن به خاك اون كشور و براي خروج از ناحيه ترانزيت فرودگاه و ورود به ناحيه عمومي فرودگاه كه قسمت تحويل چمدان هست، بايد ويزاي ورود به اون كشور رو داشته باشيد.

براي همينه كه آقا پيمان تاكيد مي كنه كه بليت دو تكه نگيريد يا تغيير فرودگاه در يك شهر بين راه نداشته باشيد وگرنه نياز به ويزاي اون كشور بين راه رو خواهيد داشت.

وقتي شما بليت رو به صورت سيستمي و يك تكه بخريد، يعني روي وبسايت يك ايرلاين يا از طريق آژانس مسافرتي، مشكل فوق پيش نمياد، چون سيستم اجازه قرار دادن قسمتهاي پروازي ناسازگار در يك بليت رو نميده. ولي وقتي روي وبسايتهاي متفرقه بليت بخريد، اون وبسايت مياد قسمتهاي مختلف پروازي رو كنار هم ميچينه بدون اينكه به اينجور نكات توجه داشته باشه. در اكثر موارد مشكلي پيش نمياد. ولي اگه مثلا تغيير فرودگاه در يك شهر داشته باشيد يا فاصله زماني بين پروازها نامناسب باشه، فقط يك تذكر ميده و به هر حال بليت رو صادر مي كنه. شما هم ممكنه به اون ريزه كاريها توجه نداشته باشيد. بعد دچار مشكل ميشيد و گاهي وقتها ممكنه اصلا ايرلاين در نقطه شروع سفر به دليل همون مسايل مربوط به خروج از ناحيه ترانزيت در بين راه اصلا اجازه شروع سفر و سوار شدن به هواپيما رو هم به شما نده.

علاوه بر اين حتي خريدن بليت روي وبسايت خود ايرلاين يا آژانس مسافرتي (در صورتي كه آژانس ناشي و بي اطلاع باشه) باز هم تضمين كننده اين نيست كه هيچ مشكلي پيش نياد. يعني مثلا اگه شما بيش از يك توقف در ناحيه شنگن داشته باشيد، به فرض از تهران بريد فرانكفورت و بعد پرواز بعدي به مونيخ يا آمستردام يا ميلان باشه و از اونجا به يك جاي ديگه، بليت ميتونه بدون هيچ مشكلي صادر بشه. ولي با توجه به اينكه شما بيش از يك توقف در ناحيه شنگن داريد، نياز به ويزاي شنگن خواهيد داشت تا بتونيد از چنين بليتي استفاده كنيد.

البته خريدن بليت دوتكه در صورتي كه به همه اين نكات توجه داشته باشيد، به خودي خود مشكلي نداره. خود من در سفر دومم به آمريكا بليت دو تكه خريدم. يك بليت تركيش از مشهد به استانبول و يك بليت امريكن ايرلاينز از استانبول به توليدو. چمدان رو در مشهد تحويل دادم و در توليدو تحويل گرفتم. در ١٢ دسامبر ٢٠١٢ يك پست گذاشتم و توضيح دادم. به هر حال بليت يك تكه باشه يا دو تكه، در نقطه ورود به آمريكا بايد چمدان رو تحويل بگيريد تا گمرك بازرسي كنه و بعد دوباره تحويل ايرلاين بعدي بديد براي ادامه مسير. خود من در شيكاگو چمدان رو از امريكن ايرلاينز تحويل گرفتم و بعد از گذشتن از گمرك، چند متر اون طرف تر دوباره تحويل امريكن ايرلاينز دادم بدون اينكه كار خاصي بكنم يا امريكن ايرلاينز كار خاصي بكنه چون چمدان از همون مشهد براي توليدو تگ خورده بود.
    ویرایش توسط M1KE : June 27th, 2013 در ساعت 06:58 PM دلیل: ترکیب پست ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mhz_ir نمایش پست ها
    ويزاي شنگن که ندارم ولی چون تا حالا نرفتم نمیدونستم.اینکه گفتید قسمت جامه دان منظور چیه؟
    آقا مهراد توضيح كامل رو داد
    قسمت جامه دان همون قسمت تحويل بار و نقاله ای هست كه بارها روش ميچرخه تا هر مسافري بارش رو بردارد.
    به هر حال بارتون اتوماتيك به پرواز بعدي منتقل ميشه.
    قضيه ويزاي ورود رو از اين جهت مي گم كه شما اصلن عملن امكان تحويل بارتون رو نداريد توی كشوری كه نياز به ويزاي ورود داريد برای همين نيازی به شك داشتن در اين موضوع نيست

نقل قول نوشته اصلی توسط y2dark نمایش پست ها
    این صندلی تاپ ها (همونهایی که جلوش بازه) رو چیکار میکنند؟ هر کی زودتر اومد check-in میدند بهش؟
    بيشتر ميدن به مادر هايي كه اينفت دارند و يا افرادي كه اوور سايز هستند و يا مسافريني كه خودشون به موش مردگي مي زنند جلوي كانتر كمر درد مي گيرند!
    كلن به عنوان يك آلترناتيو براي لحظه ي آخرشون مي گذارند
    توي بعضي از ارلاينز ها مثل KLM حتي مي فروشند صندلي هاي خوب شون رو قبل از پرواز ولي اگر كسي نخريد مجاني مي دند به مسافر خوش شانس

صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)