صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 60

موضوع: سوالات متدوال (FAQ) بلیت هواپیما و فرودگاه در سفر به آمریکا

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

پیش فرض پاسخ : پرواز به آمریکا (بلیت، آژانس، بهترین مسیر و محدودیت بار)

نقل قول نوشته اصلی توسط Pearson نمایش پست ها
    بيشتر ميدن به مادر هايي كه اينفت دارند و يا افرادي كه اوور سايز هستند و يا مسافريني كه خودشون به موش مردگي مي زنند جلوي كانتر كمر درد مي گيرند!
    كلن به عنوان يك آلترناتيو براي لحظه ي آخرشون مي گذارند
    توي بعضي از ارلاينز ها مثل KLM حتي مي فروشند صندلي هاي خوب شون رو قبل از پرواز ولي اگر كسي نخريد مجاني مي دند به مسافر خوش شانس
    بريتيش هم همينجوري هست و تا ٢٤ ساعت قبل از پرواز اگه كسي بخواد صندلي رو رزرو كنه، ٣٠ پوند ميخوان. يعني آخر سر گردنه. من صبر كردم تا ٢٤ ساعت مونده به پرواز و بعد رفتم رزرو كردم. از شانسم پرواز شلوغ نبود و همون صندلي كه مي خواستم گرفتم.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

حالا اتحاد جالبه كه صندلي هاي بيزينسش رو به مزايده ميذاره
    هر كي بيشترين مبلغ پيشنهادي رو بده ميدن به اون
    مزايده؟ واقعا كه! من دفعه آخري كه مي رفتم قبرس با امارات بود و صندليم رو همون موقع كه بليت مي گرفتم از توي آژانس رزرو كردم. شماره frequent flyer رو هم كه هميشه موقع رزرو بليت ميدم. كارت پروازها رو تهران گرفتم و وقتي رسيدم دوبي و خواستم سوار هواپيما بشم، طرف كارت پرواز رو كه روي دستگاه كارتخوان كشيد، مثل اينكه مشكلي بود در مورد رزرو صندلي. خودش من رو آپگريد به بيزنس. بعد توضيح داد قضيه چيه و اينكه مشكل رو با آپگريد كردن من به بيزنس حل كرده. اين هم يكي از مزاياي ديگه اينكه آدم وقتي بليت مي گيره شماره frequent flyer رو بده.
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط DaVinchi نمایش پست ها
    Mehrad عزیز متشکرم از ارائه تجربیاتتون.
    اما برای کسی که تازه داره میره و کردیت و حسابی نداره طبعا شماره frequent flyer نداره و از milage هم نمیتونه استفاده کنه.درسته؟
    خواستم بدونم که درست متوجه شدم؟
    متشکر
    نه قضيه اصلا ربطي به كرديت و اين چيزا نداره. هر كسي ميتونه بره توي وبسايت هر ايرلايني كه دلش خواست و با وارد كردن اطلاعاتش براي خودش frequent flyer درست كنه. بعد اون شماره frequent flyer رو يادداشت مي كنيد و هر وقت خواستيد بليت رزرو كنيد (چه روي وبسايت ايرلاين، چه در آژانس و چه در وبسايتهاي متفرقه) وقتي اسم و شماره پاسپورت خودتون رو براي رزرو بليت ميديد، شماره frequent flyer خودتون رو هم ميديد و اون شماره هم توي بليتتون اضافه ميشه.

بعد در صورتيكه بليت رو پول داده باشيد و خريده باشيد و با اون بليت پرواز كنيد، طبق جدولهايي كه توي وبسايت ايرلاينها هست، متناسب با مسافت هوايي طي شده بهتون mileage ميدن به عنوان تقدير از شما براي پرواز با اون ايرلاين. هر چقدر بيشتر با اون ايرلاين پرواز كنيد، پوينتهايي كه ايرلاين بهتون ميده بيشتر ميشه. Mileage در حقيقت پوينتهايي هست كه به اين طريق كسب مي كنيد. بعد كه پوينتهايي كه از اين طريق (و برخي روشهاي ديگه) به دست آورديد به حد نصاب رسيد، ميتونيد با استفاده از اون پوينتهاي كسب شده يا mileage، بليت رايگان بگيريد يا بليتي كه ميخريد آپگريد كنيد و خيلي كارهاي ديگه. دو سه صفحه قبل يكي پرسيده بود در مورد mileage و من هم لينك دادم به برخي پستهاي قبليم در اين مورد.

در مورد اين پرواز امارات من بليتم رو عين همه شما رفتم آژانس پول دادم و خريدم. فقط موقع رزرو بليت توي آژانس علاوه بر اطلاعات پاسپورت شماره frequent flyer رو هم گفتم كه توي بليت وارد بشه. اصلا اولين بارم بود كه با امارات پرواز مي كردم. بعد كه اون قضيه توي دوبي پيش اومد ديدم frequent flyer داشتن ميتونه مزاياي اينجوري هم داشته باشه. يعني من كشكي و بدون اينكه هيچ پوينتي داشته باشم روي امارات و بخوام با استفاده از اون پوينت صندليم رو به بيزنس آپگريد كنم (كه پوينت داشتم هم عمرا ازش براي آپگريد كردن به بيزنس استفاده نمي كردم)، صرفا به دليل اينكه روي كارت پروازم شماره frequent flyer خورده بود، اينجوري تحويل گرفته شدم. يعني به عنوان جبران مشكل سيستمي پيش اومده در مورد صندلي اكونومي من، خودشون آپگريد كردن به بيزنس بدون هيچ هزينه اي يا مصرف پوينت هاي mileage من. به طور كلي داشتن frequent flyer در خيلي موارد باعث تحويل گرفته شدن توسط ايرلاين ميشه. مزاياي رسمي و كاربردهايي كه داره به جاي خود. وقتي داشتم توي تهران وارد هواپيما ميشدم، مهموندار به كارت پروازم كه نگاه كرد كه من رو راهنمايي كنه (حالا خودم مي دونستم صندليم دقيقا كجاي هواپيما هست) با لبخند كاملا متفاوتي از بقيه بهم گفت welcome back to emirates. در حاليكه اين كلا اولين باري بود كه با امارات پرواز مي كردم.

اون لقب mileage killer كه آقا پيمان بهم داده به خاطر نحوه استفاده بهينه (يا فراتر از بهينه) از mileage هست. من در سفر دومم به آمريكا، با مصرف ٢٠٠٠٠ تا از mileage كه از قبل روي امريكن ايرلاينز داشتم، بليت رايگان گرفتم از استانبول به توليدو كه در موردش در پستهاي قبليم توضيح دادم و همينطور ١٢ دسامبر ٢٠١٢ يك پست مفصل در مورد همين سفرم گذاشتم توي همين تاپيك. براي اينكه عمق فاجعه (البته از جهت امريكن ايرلاينز) دستتون بياد، شما براي يك پرواز يك طرفه داخلي آمريكا بايد حداقل ١٢٥٠٠ پوينت مصرف كنيد تا بليت رايگان بگيريد. من براي كل پرواز از استانبول به توليدو (استانبول-لندن-شيكاگو-توليدو) فقط ٢٠٠٠٠ تا پوينت از mileage خودم مصرف كردم. بيچاره امريكن ايرلاينز.

رشته و دانشگاه

يكي از دوستان پيغام خصوصي داد كه اگه بليت خريديم و اون موقع خريدن بليت شماره frequent flyer براي اون ايرلاين نداشتيم، چكار كنيم؟ خيلي ساده است. توي وبسايت ايرلاين براي خودتون frequent flyer ايجاد مي كنيد و بعد با تماس گرفتن با آژانسي كه بليت خريديد يا تماس گرفتن با خود ايرلاين ازشون ميخواهيد كه شماره frequent flyer رو به بليتتون اضافه كنن. يا حتي خيلي ايرلاينها اين امكان رو بهتون ميدن كه توي وبسايت خودشون همين كار رو بكنيد.

تحت شرايطي حتي بعد از اينكه پرواز كرديد هم اين امكان وجود داره كه با تماس گرفتن با ايرلاين يا مراجعه كردن به وبسايت ايرلاين براي اون سفر انجام شده mileage بگيريد. اصطلاحات ايرلاينها در اين مورد متفاوته ولي معمولا به اين كار ميگن claiming mileage يا retroactive claiming يا چيزايي شبيه اين. البته مقررات ايرلاينها در اين زمينه متفاوته و بعضيهاشون اگه زمان زيادي از سفر گذشته باشه، اجازه claim كردن رو بهتون نميدن. براي جزييات بايد وبسايت خود ايرلاين رو در قسمت frequent flyer ببينيد.

يك نكته حاشيه اي هم به توضيحات قبليم اضافه كنم. قبلا گفتم وقتي توي وبسايت ايرلاين براي خودتون frequent flyer درست مي كنيد، شماره مربوطه رو يادداشت كنيد براي كارهاي رزرو بليت و امثالهم. شما بعد از اينكه يك يا دو پرواز با اون ايرلاين انجام داديد، كارت frequent flyer رو به آدرستون پست مي كنن و روي اون كارت اسم و شماره عضويتتون و تاريخ عضويت رو نوشته. خود اون كارت توي ايران استفاده چنداني نداره (جز براي كساني كه ميخوان پز الكي بدن). ولي با داشتن اون كارت در فرودگاههاي هاب hub اون ايرلاين خيلي كارها ميشه كرد.

هاب به فرودگاههايي گفته ميشه كه يك ايرلاين حجم زيادي از پروازهاش توي اون فرودگاه انجام ميشه و يه جورايي مركز عملياتي اون ايرلاين هست. مثلا براي تركيش فرودگاه آتاتورك در استانبول يا براي لوفت هانزا فرودگاه فرانكفورت يا براي بريتيش فرودگاه هيثرو لندن. بعضي ايرلاينها هستن كه دامنه عملياتيشون انقدر گسترده هست كه بيش از يك هاب دارن مثلا براي امريكن ايرلاينز فرودگاه O'hare در شيكاگو يا فرودگاه دالاس/فورت ورث. اينكه ميگم هاب نه اينكه اون ايرلاين واقعا صاحاب اون فرودگاه باشه، ولي حضورش انقدر پررنگ هست كه احساس مي كنيد انگار سند اون فرودگاه رو به نام زده و علاوه بر دفتر و تشكيلات، امكانات خدماتي گسترده اي در اون فرودگاه دارن.

يكي از كارهاي (از نظر من) پيش افتاده اي كه با داشتن كارت frequent flyer يك ايرلاين ميتونيد بكنيد اينه كه اگه چمدون نداشته باشيد، به جاي اينكه بريد توي صف وايسيد براي گرفتن كارت پرواز، كيوسكهايي در محوطه اونجور فرودگاهها هست (و گاهي حتي بيرون فرودگاه) كه مي تونيد مستقيما همونجا كارت پرواز رو پرينت بگيريد و بريد پاي گيت براي سوار شدن. البته توي دوره و زمونه ما كه حتي از توي خونه تون هم ميتونيد كارت پرواز رو ٢٤ ساعت قبل از پرواز به صورت اينترنتي پرينت بگيريد و بريد فرودگاه، نمي دونم چرا ايرلاينها همچنان اون قضيه كيوسكهاي اتوماتيك check-in رو توي بوق و كرنا مي كنن به عنوان يك مزيت بزرگ داشتن كارت frequent flyer ايرلاين. اين كارتها مزاياي ديگه اي هم دارن (مثل استفاده از lounge ايرلاين براي مسافرين بيزنس و فرست كلاس) كه بايد وبسايت هر ايرلاين رو براي جزييات بخونيد.

با توجه به شكم دوست بودن، يك فايده عملي اين frequent flyer براي من اين هست كه مي تونم توي پروفايل خودم نوع غذاهاي مورد ترجيح خودم رو مشخص كنم. مثلا اين دفعه كه از امريكن ايرلاينز بليت گرفته بودم از استانبول به توليدو، قسمت استانبول به لندن بليتم با بريتيش بود و بقيه اش با امريكن ايرلاينز. من توي پروفايل امريكن ايرلاينز خودم قسمت غذاي حلال يا veggie رو علامت زده بودم (يعني هر كدومش كه شد). بعد وقتي توي استانبول سوار هواپيماي بريتيش شدم، اينها با توجه به اطلاعات پروفايل امريكن ايرلاينز من از قبل بسته غذاي حلال آماده كرده بودن و برچسب با اسم من روش بود كه آوردن خدمتم تقديم كردن. حالا اين انقدرها مهم نيست و اگه روي حلال بودن غذا حساسيت داشته باشيد، توي خود هواپيما هم مي تونيد بگيد غذاي veggie (يعني كاملا غيرگوشتي) بهتون بدن. ولي اينكه اين برادران بريتيش تا اين اندازه احساس مسووليت كرده بودن و با اينكه بليت من اصلا با اونها نبود، تا اين حد personal care فرموده بودن و حتي روي بسته غذا اسم من هم پرينت شده بود، برام جالب بود.

رشته و دانشگاه

پيرو صحبتهاي قبليم در مورد اضافه كردن شماره frequent flyer به بليت، سوال پرسيده شد كه اگه از cheapoair بليت گرفتيم، اونجا چه جوري بايد شماره frequent flyer رو اضافه كرد؟ من خودم تا به حال از cheapoair فقط براي چك كردن مسيرهاي پروازي استفاده كردم و بليت ازشون نخريدم. تا اونجا كه ديدم همون صفحه رزرو بليت يك جايي داره براي وارد كردن شماره frequent flyer و تا اونجا كه ديدم، فقط شماره مربوط به يك ايرلاين رو ميشه وارد كرد. احتمالا اگه بعد از خريدن بليت بخواهيد شماره frequent flyer اضافه كنيد، بايد به خود cheapoair زنگ بزنيد. شايد هم بشه با زنگ زدن به ايرلاين اين كار رو كرد. شايد هم بعدا بشه با تماس با ايرلاين mileage مربوط به پرواز رو به شرحي كه قبلا گفتم claim كرد. اينكه همه اينها رو گفتم شايد، براي اينه كه مطمئن نيستم ايرلاينها در مورد frequent flyer چه برخوردي با بليتهاي cheapoair و سايتهاي اينجوري بكنن.

نحوه پرسيده شدن سوال اين ظن رو ايجاد كرد كه ظاهرا مفهوم شماره frequent flyer خيلي روشن نشده. شما روي وبسايت هر ايرلاين frequent flyer مربوط به همون ايرلاين رو مي تونيد بگيريد و شماره frequent flyer اون ايرلاين و پوينتهاي اون هم به همون ايرلاين مربوط ميشه. اينجوري نيست كه يك چيز كلي به اسم frequent flyer براي همه ايرلاينها وجود داشته باشه. مثل اينكه شما ميريد توي يك بانك حساب باز مي كنيد بعد شماره حساب و پولي كه توي اون حساب هست مربوط به همون بانك هست نه بانكهاي ديگه. در شرايطي ميشه پول رو از يك بانك انتقال داد به بانك ديگه. در مورد پوينتهاي frequent flyer ايرلاينها هم قضيه شبيه همينه.

وقتي توي بليت شما چند تا ايرلاين دخيل باشن، بليتتون رو به هر روشي كه خريده باشيد، چه از طريق آژانس يا وبسايتها، يك شماره frequent flyer رو ميشه به بليت اضافه كرد و اون معمولا مربوط به ايرلايني هست كه بليت رو صادر كرده. وقتي ايرلاينهاي موجود در بليت شما با هم قرارداد كاري داشته باشن و عضو يك گروه پروازي از ايرلاينها باشن، هم در مورد كسب پوينت frequent flyer و هم در مورد مصرف كردن پوينت (اصطلاحا redeem كردن پوينت) ميشه به صورت مشترك عمل كرد. يعني همون توضيحاتي كه آقا پيمان در مورد برخورد ايرلاينهاي توي يك بليت با چمدان شما گفت، در مورد برخورد ايرلاينها با پوينتهاي frequent flyer شما هم صادقه.

مثال بزنم كه قضيه روشن بشه. من در بليتي كه روي وبسايت امريكن ايرلاينز با استفاده از پوينتهاي امريكن ايرلاينز خودم redeem كردم (يعني به عبارت ديگه مفتي زدم تو رگ) سه تا ايرلاين دخيل بودن. از استانبول به لندن با بريتيش، از لندن به شيكاگو با امريكن ايرلاينز و از شيكاگو به توليدو با امريكن ايگل. امريكن ايگل كه فقط اسمش با امريكن ايرلاينز متفاوته و شركتي هست كه پروازهاي داخلي آمريكا در مسيرهاي كوتاه رو براي امريكن ايرلاينز انجام ميده. بريتيش هم كه يك ايرلاين جداگانه هست براي خودش. ولي همه اين سه تا ايرلاين به اضافه تعداد ديگه اي از ايرلاينها عضو گروه پروازي One World هستن. وقتي كسي بخواد بليت بخره و پوينت frequent flyer كسب كنه يا با استفاده از پوينتهاي frequent flyer خودش روي يك ايرلاين بليت مفتي بگيره، اين كار براي ايرلاينهايي كه عضو يك گروه پروازي يا اتحاديه مثل One World باشن امكان پذير هست. به عبارت ديگه پوينتهاي شما براي ايرلاينهايي كه عضو اون اتحاديه نباشن به هيچ درد نمي خوره. اتحاديه عمده ديگه كه بين ايرلاينها وجود داره Star Alliance هست كه ايرلاينهاي متفاوتي غير از One World عضوش هستن. براي اينكه ببينيد چه ايرلاينهايي عضو كدوم اتحاديه هستن، لطفا گوگل بفرماييد، سرگئي و لري دعاتون مي كنن، حالا من هيچي.

من تونستم روي وبسايت امريكن ايرلاينز بليت اينجوري شامل سه تا ايرلاين رو redeem كنم با استفاده از پوينتهاي امريكن ايرلاينز چون هر سه تاي اينها عضو اتحاديه One World هستن. اگه مي خواستم بليت بخرم هم قضيه همين بود. براي مثال نميشد تركيش جزء بليتم باشه، چون تركيش عضو Star Alliance هست نه عضو One World. يعني اينكه يك ايرلاين عضو كدوم اتحاديه باشه تعيين مي كنه كه شما تا چه اندازه از مزاياي بين ايرلاينها ميتونيد استفاده كنيد. مثلا من اگه به جاي اينكه پوينت frequent flyer امريكن ايرلاينز داشته باشم، روي سيستم بريتيش ايرويز پوينت داشتم، عين همين بليت رو از طريق پوينتهاي frequent flyer بريتيش هم مي تونستم بگيرم.

البته اينكه گفتم تركيش نمي تونست جزء بليتم باشه از لحاظ پوينت frequent fler امريكن ايرلاينز گفتم. وگرنه اگه ميخواستم از خود تركيش بليت بخرم از مشهد به توليدو، خيلي باحال به همون قيمت بليت مشهد به شيكاگو بهم بليت ميداد. يعني مشهد-استانبول-شيكاگو-توليدو كه از مشهد تا شيكاگو با تركيش ميشد و از شيكاگو به توليدو با امريكن ايگل. براي پوينت هم تركيش فقط قسمت مشهد تا شيكاگو رو بهم پوينت ميداد و اون قسمت شيكاگو به توليدو رو بايد روي خود امريكن ايرلاينز claim مي كردم كه بهم پوينت بدن.

در مورد به دست آوردن پوينت هم قضيه به همين صورت بستگي داره به اينكه كدوم ايرلاين عضو كدوم اتحاديه پروازي هست. اولين باري كه رفتم آمريكا پوينتهاي من براي redeem كردن بليت آمريكا روي هيچ ايرلايني كافي نبود و مجبور شدم بليت رو مثل همه بخرم. اون موقع هنوز گلف اير در ايران پرواز داشت و جزء ازرونترين ايرلاينها براي رفتن به آمريكا بود. من از گلف اير بليت خريدم به اين صورت: مشهد-بحرين-لندن-شيكاگو. كه تا لندن با گلف اير بود و از لندن به شيكاگو با امريكن ايرلاينز (يك بليت جداگانه شيكاگو به توليدو هم خودم آنلاين خريدم از امريكن ايرلاينز يا درواقع امريكن ايگل). موقع خريدن بليت شماره frequent flyer گلف اير در بليتم وارد شد. دلم ميخواست كل پوينتهايي كه از اين سفر كسب مي كنم روي امريكن ايرلاينز باشه، ولي امكانش نبود چون شماره frequent flyer همون ايرلايني كه بليت صادر مي كنه رو ميشه توي بليت وارد كرد. نتيجه اين شد كه بعد از اين سفر، گلف اير براي اون قسمت مشهد تا لندن كه با خود گلف اير انجام ميشد به من پوينت داد كه اضافه شد روي پوينتهاي قبلي گلف اير (كه الان به هيچ دردم نميخوره). بعد كه رسيدم آمريكا براي claim كردن پوينتهاي پرواز از لندن به شيكاگو دو تا گزينه داشتم: مي تونستم به گلف اير بگم پوينتهاي اون پرواز امريكن ايرلاينز لندن-شيكاگو رو كه توي همون بليت گلف اير بود، اضافه كنه به پوينتهاي قبلي گلف اير من. كه اين كار رو نكردم. به جاي اين كار با امريكن ايرلاينز تماس گرفتم و پوينتهاي اون قسمت لندن-شيكاگو بليت گلف اير و همچنين بليت جداگانه امريكن ايگل شيكاگو-توليدو رو claim كردم توي frequent flyer امريكن ايرلاينز. دليل اينكه من اين آزادي عمل رو داشتم اين بود كه گلف اير و امريكن ايرلاينز هر دو عضو اتحاديه پروازي One World بودن. بعد با همون پوينتها و پوينتهاي ديگه اي كه بعدها در آمريكا كسب كردم، انقدر پوينت جمع شد كه اين دفعه كه ميخواستم برگردم آمريكا از توش يك بليت استانبول-توليدو مفتي در اومد.

در مورد چمدون هم شبيه همين قضايا صادقه. دفعه اول كه با گلف اير ميرفتم آمريكا و يك بليت گلف اير مشهد به شيكاگو و يك بليت امريكن ايرلاينز شيكاگو به توليدو داشتم، توي مشهد گلف اير خودش رو لوس كرد و گفت نميتونه تا آخرين نقطه كه توليدو بود براي چمدونهاي من تگ (برچسب بار) بزنه چون بليت گلف اير من فقط تا شيكاگو بود نه توليدو. وقتي كه رسيدم لندن رفتم پاي كانتر امريكن ايرلاينز و دو تا بليتم رو نشونشون دادم و خواستم كه تگ چمدونهاي من رو عوض كنن تا توليدو كه قبول كردن. من هم خيلي راحت چمدونهام رو در توليدو تحويل گرفتم. حالا اين يك نكته حاشيه اي بود كه همينجوري در مورد همكاري ايرلاينهاي عضو يك اتحاديه گفتم و ربطي به قضيه پوينت و frequent flyer نداشت. يعني صرف نظر از قضيه frequent flyer من مي تونستم چمدونها رو در مشهد تحويل بدم و در آخرين نقطه يعني توليدو تحويل بگيرم.

البته همه اين چيزايي كه گفتم براي "استفاده" از پوينتهاي frequent flyer بين ايرلاينهاي مختلف بود. پوينتهاي frequnet flyer ايرلاينها قابل "انتقال" نيستن، حتي اگه عضو يك اتحاديه پروازي باشن. يعني نه اينكه اصلا قابل انتقال نباشن، ولي انقدر دردسر و هزينه داره كه نمي صرفه.

در ضمن اسم من مهراد هست نه مهرداد. همچنين عنوان افتخاري كه آقا پيمان به من داده، به صورت mileage killer نوشته ميشه نه millage killer.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط DaVinchi نمایش پست ها
    مهراد جان متشکرم که اطلاعات و تجربیات مفیدتون رو صادقانه در اختیار همگی قرار میدید.

سوال در مورد چمدونها: اینطور نیست که اولین جایی که به خاک US رسیدیم چمدونها رو باید تحویل بگیریم و چک بشیم و بعد به مقصد بعدی بریم؟
    1- اگر چمدوناتون تگ شیکاگو داشت شیکاگو باید تحویل میگرفتید دوباره به پرواز تولیدو تحویل میدادید. ولی چون تگ تولیدو گرفتید یه راست تولیدو تحویلتون دادند؟
    یعنی این قضیه تو صرفه جویی تو زمان تاثیر داره.
    2- اگر تعویض ترمینال داشتیم چی؟ بازهم تگ مقصد داشته باشیم کافی که دیگه چمدونی تحویل نگیریم تا مقصد؟

‍پ ن: با این تفاصیر آلیتالیا پارتنر های بدرد بخوری نداره. یعنی یه چیزی باید باشه که یا بشه به ایران استفاده اش کرد یا داخل US که فقط دلتا رو داره.
    اليته هم من و هم آقا پيمان مكررا گفتيم كه صرف نظر از اينكه بليت شما چه جوري باشه و مقصد نهايي شما كجا باشه، موقع ورود به خاك آمريكا (يا هر كشوري كه مقصد نهايي شما باشه) بايد چمدونهاي شما از بازرسي گمرك رد بشه و بعد دوباره تحويل ايرلاين بعدي بديد.

در هر دو سفرم به آمريكا چمدونهام تگ توليدو داشت به اين معني كه من مجبور نبودم در شيكاگو چمدونهام رو مجددا check in كنم و پول اضافي بدم. با اينكه در هر دو سفر من بليتم دوتكه بود. حتي بليت من يك تكه هم بود، به هر حال بازرسي گمرك در نقطه ورودي آمريكا سر جاي خودش هست. من اين دفعه آخري كه وارد آمريكا شدم، بعد از گذشتن از بازرسي گمرك، چمدونم رو كه از قبل براي توليدو تگ خورده بود چندمتر اونورتر از گمرك بردم دوباره تحويل امريكن ايرلاينز دادم و اونها هم صاف گذاشتن روي تسمه نقاله كه بره توي هواپيما. با اينكه پرواز بعدي من اصلا از اون ترمينال فرودگاه شيكاگو نبود.

در مورد اين سفر دومم به آمريكا توضيح مفصل دادم. هم در اين تاپيك بليت آمريكا كه قسمت ايران تا لندن رو توضيح دادم در تاريخ ١٢ دسامبر ٢٠١٢ و هم در تاپيك ورود به آمريكا كه چند روز بعد از ورودم قسمت لندن به بعد و ورود به آمريكا رو توضيح دادم. در مورد سفر اولم به آمريكا كه چند سال پيش بود، لينكي كه در امضام هست ببينيد، فايل Back from Nicosia. البته اون فايل از سير تا پياز آمريكا رفتن من هست، از اون اول پذيرش گرفتن تا آخر نزول اجلال فرمودنم در آمريكا. خوندن اون فايل و همچنين بقيه پستهاي مفصل من حوصله ميخواد، ولي براي تقويت چشم خيلي مفيده.
    ویرایش توسط M1KE : June 27th, 2013 در ساعت 06:33 PM دلیل: افزودن نقل قول

رشته و دانشگاه

آيا فرودگاهي هست كه پرواز بين قاره ايي توش انجام باشه ولي در اين ليست نباشد؟
    اگه منظورتون از پروازهاي بين قاره اي، پروازهاي commercial مسافري باشه، امكان اينكه فرودگاهي بين المللي باشه كه مسافرين ورودي بتونن بدون شرفياب شدن به حضور يك افسر CBP (يعني همون اداره مرزباني و گمرك) وارد خاك آمريكا بشن وجود نداره. براي همين بود كه روي كلمه فرودگاه بين المللي تاكيد كردم چون پروازهاي بين قاره اي commercial فقط در فرودگاههاي بين المللي ميشينن.

اين امكان وجود داره كه كسي با هواپيماي شخصي از طريق يكي از فرودگاههاي غير بين المللي وارد آمريكا بشه كه در وبسايت CBP در موردش صحبت شده. همچنين برخي نقاط ورودي زميني بين آمريكا و كانادا وجود دارن كه در اونها افسر CBP تمام وقت حضور نداره. همچنين در همه بندرگاههاي آمريكا هم ايستگاه CBP موجود نيست و اين امكان وجود داره كه كسي با قايق شخصي از اون طريق وارد آمريكا بشه. در مورد اين حالتهاي خاص توي وبسايت CBP توضيح داده شده.

ولي هيچ كدوم از اين حالتهاي خاص مبتلابه بچه هاي اين فروم نيست و هيچ كدوم از بچه هاي اين فروم به روشي غير از پروازهاي commercial و از طريقي غير از فرودگاههاي بين المللي وارد آمريكا نميشن. از لحاظ قانوني هم هيچ تفاوتي وجود نداره كه مسافر از طريق كدوم فرودگاه بين المللي وارد آمريكا بشه (يا خارج بشه). اين هم ليست كامل:

http://www.cbp.gov/xp/cgov/toolbox/contacts/ports/

يك سوال عجيب هم كه تا به حال چند بار در تاپيك ورود به آمريكا پرسيده شده اينه كه بعضيها ميگن ما اين ليست رو نگاه كرديم و واشنگتن (يعني پايتخت آمريكا) توش نيست! واشنگتن دي سي ايالت نيست. يك شهر خودمختاره و اسم رسميش District of Columbia هست كه در اين ليست موجوده.

يك سوال عجيب ديگه هم برخورد كردم كه بعضي رفتن ساعات كار بخش اداري CBP در يك فرودگاه رو نگاه كردن و نتيجه گرفتن كه فرودگاه شنبه يكشنبه تعطيله! اون فقط ساعت كار بخش اداري هست. افسرهاي CBP براي كنترل مسافران در تمام ساعاتي كه پرواز ميشينه يا بلند ميشه حضور تمام وقت دارن.
    ویرایش توسط Mehrad : June 27th, 2013 در ساعت 09:07 AM

با سلام خدمت دوستان عزیز
    اين پست را برای دوستانی كه هيچگونه تجربه ی قبلی در رابطه با پروازهای خارجی نداشته اند، مينويسم تا با نحوه ی ‍Check-in كردن، عبور از مرز هوايی و Gate و كلا با مراحل فرودگاهی و اصطلاحات آن آشنا شوند

مرحله اول: Check-in كردن

سالن هر فرودگاهی در دنيا شامل دو قسمت اصلی ميشود: قسمت پرواز های ورودی Arrival و قسمت پروازهای خروجی Departure
    در فرودگاه امام تهران يا IKA طبقه بالا مربوط به قسمت پرواز های خروجی و طبقه پايين مربوط به قسمت ورودی ميشود.
    پس از ورود به سالن پروازهای خروجی فرودگاه شما بايد ابتدا پروازتون رو در Timetable يا تابلو اعلانات پيدا كنيد. حواستون بايد باشد كه بايد تابلو پروازهای خروجی را ببينيد نه ورودی. برای مطمئن شدن از پروازتان ميتوانيد شماره پرواز ،‌ نام ارلاينز و شهر مقصد را با بليت تان چك كنيد. جلوی مشخصات پرواز در تابلو اعلانات، شماره كانتر نوشته شده است.
    بعد از پيدا كردن شماره ی كانتر حالا شما بايد وارد سالن Check-in فرودگاه بشويد. توی فرودگاه های ايران معمولا فقط به مسافرين اجازه داده ميشود تا وارد اين سالن بشوند ولی در فرودگاه های دنيا همراهان مسافرين تا قسمت كانتر ارلاينز هم مي توانند مسافرين را همراهی كنند. قبل از ورود به سالن Check-in يك قسمت كنترل نيروی انتظامی وجود دارد كه بار مسافرين را از x-Ray رد ميكند و همينطور از داشتن پاسپورت و بليت مسافر مطمئن مي شوند.

بعد از پيدا كردن كانتر ارلاينز باز ميتوانيد با چك كردن مانيتور های بالای كانترها از صحت بليط و كانتر صحيحتان مطمئن شويد. حالا بايد كانتر مربوط به level پروازی خودتون رو پيدا كنيد. بسته به نوع ارلاينز ممكن هست كانترهای متفاوتی در كنار هم باشند. مثلا كلاس Economy ، Business يا First كه معمولا بيشتر كانترها به مسافرين كلاس Economy يا اقتصادی با توجه به تعداد مسافرين بيشترش تعلق می گيرد و كانتر های ديگه مربوط به كلاس Business يا كلاس تجاری خلوت ميباشند.
    حالا پس از اينكه در صف ايستاديد و نوبت شما رسيد بايد پاسپورت و بليت رو تحويل كانترمن بدهيد و بار را در روی ترازو بگذاريد.
    كانتر من بليت شما رو با سيستم خودش چك مي كند و بار شما را وزن ميكند، به بارهای شما Tag ميزند و نهايتا برای شما كارت پرواز و يا Boarding Card/Pass صادر ميكند كه در آن شماره صندلی و شماره Gate پرواز درج شده است.

نكته :‌كانتر Check-in بسته به نوع ارلاينز و بزرگی هواپيما يا Air Craft از نيم ساعت تا يك ساعت قبل ساعت پرواز بسته ميشود و امكان Check-in ديگر برای مسافر وجود نخواهد داشت

مرحله دوم: عبور از مرز Passport Control

پس از مرحله Check-in شما حالا بايد از مرز هوايی ايران عبور كنيد. برای همين بايد توی صف بايستيد.
    اداره گذرنامه و يا Passport Control به دو قسمت كنترل اتباع ايرانی و غير ايرانی تقسيم ميشود كه با تابلو بالای آن مشخص شده است. اگر ساكن ايران هستيد و محل اقامت شما در گذرنامه اتان ايران درج شده است بايد حتما عوارض خروج از كشور را پرداخت كرده باشيد كه اين مبلغ در حال حاضر 750.000 ريال برای هر نفر ميباشد. عوارض خروج از كشور رو هم در فرودگاه و هم از قبل ميتوانيد توسط كليه شعب بانك ملی پرداخت كنيد.

افسر اداره گذرنامه پاسپورت، كارت پرواز و فيش پرداخت عوارض شما را چك خواهد كرد و صفحه آخر گذرنامه شما را مهر خروج ميزند.
    نكته :‌ پس از عبور از مرز، شما امكان بازگشت نخواهيد داشت

مرحله سوم سالن ترانزيت Transit Hall

پس از عبور از مرز حالا شما بايد يكبار ديگر توی تابلو اعلانات Timetable شماره ی Gate خودتان را پيدا كنيد كه در كارت پرواز Boarding Card هم نوشته شده است. Gate های فرودگاه امام به دو قسمت شرقی و غربی تقيسم ميشوند كه قبل از ورود به هر كدام از آنها باز دوباره يك كنترل حراست و مراسم X-Ray‌ را خواهيد داشت كه اين بار توسط سپاه انجام ميشود.

مرحله چهارم: سوارشدن هواپيما Boarding

بعد از پيدا كردن Gate مربوطه، حالا شما فقط بايد جلوی آن منتظر باز شدن آن باشيد تا سوار هواپيما شويد . توی اين قسمت فقط كارت های پرواز و در مواردی خاص گذرنامه ها هم چك ميشوند.
    نكته : معمولا نيم ساعت تا سه ربع قبل از پرواز Gate ها برای سوارشدن مسافرين باز ميشوند.

ویرایش توسط studentz : April 24th, 2014 در ساعت 03:13 PM دلیل: آپدیت قیمت عوارض خروج از کشور

رشته و دانشگاه

با تشكر از آقا پيمان به خاطر پست خيلي عالي كه در مورد مراحل check in و فرودگاه و اينها گذاشت. من هم چند نكته اضافه كنم.

اول دو تا نكته حاشيه اي در مورد فرودگاه امام بگم. يكي اينكه همه بانكهاي عمده در سالن اصلي قبل از وارد شدن به ناحيه check in باجه شبانه روزي و خودپرداز دارن. بعضيهاشون هم مثل ملي و (فكر كنم) تجارت و ملت اون طرف در ناحيه check in باجه دارن. باجه و دفتر پروازي بيشتر ايرلاينها هم فقط در همون ناحيه check in هست (مثلا ماهان) برخي ايرلاينها بيرون ناحيه check in و در ناحيه عمومي فرودگاه هم دفتر دارن (مثل ايران اير).

و اما نكات اصلي

با اينكه كانتر check in "معمولا" نيم ساعت تا يك ساعت قبل از پرواز بسته ميشه، هميشه احتمال اتفاقات پيش بيني نشده يا هر جور مشكل رو بديد و جوري براي رسيدن به فرودگاه برنامه ريزي كنيد كه دست كم دو ساعت قبل از پرواز فرودگاه باشيد. ترجيحا بيشتر از دو ساعت.

يك نكته مرتبط هم درباره check in براي بچه هايي كه بعد از پيكاپ ويزا در تركيه ميخوان مستقيما از همونجا برن آمريكا اضافه كنم. من وقتي داشتم از آمريكا بر مي گشتم ايران، مجبور شدم بليت دو تكه بگيرم و شش روز استانبول رو متر كنم. وقتي رسيدم استانبول تركيش نه بار من رو تحويل مي گرفت و نه كارت پرواز ميداد، چون بيشتر از ٢٤ ساعت به پرواز بعديم مونده بود (يا به قول يكي از كارمندان تركيش ٤٨ ساعت به پرواز). به هر حال اين كارها افتاد به روز پروازم به ايران. وقتي روز پروازم رفتم فرودگاه، حدود دو ساعت مونده به پرواز رسيدم به فرودگاه. بنا بر "عرف" و "تجربه" سفرهايي كه در فرودگاههاي ديگه داشتم، اين مقدار بايد كافي مي بود. ولي ... مسخره ترين سيستم check in كه در عمرم ديده بودم اينجا بود.

همه ايرلاينها به همون صورتي كه آقا پيمان گفت به تفكيك شهر مقصد كانتر جداگانه داشتن به جز تركيش كه كانترهاش فله اي بود. يعني تعدادي كانتر تركيش بود و مسافران صرف نظر از اينكه مقصدشون كجا بود بايد توي يكي از اين صفهاي مارپيچي مي ايستادن. جا زدنها و از اين صف به اون صف رفتنها كه بماند. اينها هم اصلا حاليشون نميشد كه كسي كه پروازش دو ساعت بعد هست بايد يه جوري نسبت به كسي كه پروازش پنج ساعت هست اولويت داشته باشه در گرفتن كارت پرواز. يك بار هم كه وسط كار سيستمشون هنگ كرد. بعد وقتي رسيدم پاي كانتر، خيلي دير شده بود. بعد هم مقداري سر چمدونهاي من بامبول در آورد. انگليسيش هم كه كمي تا قسمتي تعطيل بود. خلاصه تا زنگ زد اينور و اونور و تونستيم حرفمون رو حالي همديگه بكنيم، ديگه خيلي دير شد. بعد هم اين برادرمون خيلي ريلكس گفت الان كارت پرواز هم بهت بدم، تا وقتي از بازرسي رد بشي و برسي پاي گيت، گيت بسته شده. برخوردش هم چيزي تو مايه اين بود كه همينه كه هست بايد با پرواز فردا بري. از شانسم مدير شيفت برخلاف كارمندهاي تعطيل كانترها آدم حسابي بود. رفت صحبت كرد و بليتم رو بدون هزينه عوض كرد براي فردا. چمدونام رو هم تحويل گرفتن. و اينجوري شد كه توفيق اجباري يك روز متر كردن استانبول هم به شش روز قبلي اضافه شد. حالا من كه داشتم ميومدم ايران و يك شب پول هتل اضافه دادن و يك روز اضافه متر كردن استانبول خيلي مشكل جدي ايجاد نمي كرد. ولي اين اتفاق براي كسي كه داره ميره آمريكا و بعد اونجا هم احتمالا بعد از رسيدن يك يا دو پرواز ديگه هم داشته باشه، اصلا حال نميده.

نمي دونم سيستم check in پروازهاي تركيش در فرودگاه آتاترك استانبول هنوز هم اينجوري هست يا نه. ولي حتي اين مشكل هم نباشه، چه در استانبول چه در هر فرودگاه ديگه ريسك نكنيد و به حساب اينكه كانتر رو نيم ساعت تا يك ساعت مونده به پرواز مي بندن نريد فرودگاه.

همه اين بحثها براي وقتي بود كه تازه ميخواهيد بريد فرودگاه براي check in. حتي وقتي در يك فرودگاه پر ترافيك در ساعتهاي پيك پروازي اون فرودگاه پرواز ترانزيت هم داريد، روي اينكه كانتر يا گيت رو كي مي بندن به صورت لب مرزي برنامه ريزي نكنيد. درسته كه اگه بليتتون يك تكه باشه و از پرواز بعديتون جا بمونيد مسووليت گرفتن پرواز ادامه مسيرتون با ايرلاين هست. ولي به هر حال اعصابتون به هم مي ريزه. من اين دفعه دوم كه داشتم بر مي گشتم آمريكا، از مسير لندن بود. Check in و اينها هم نداشتم چون كارت پروازم رو از همون استانبول گرفته بودم. ته و توي ترمينالهاي فرودگاه و ترانزيت و همه چي رو هم از قبل اينترنتي در آورده بودم و لازم نبود توي فرودگاه بخوام هاج و واج تابلوها رو نگاه كنم. و به محض اينكه در ترمينال ٥ فرودگاه هيثرو لندن از هواپيماي بريتيش پياده شدم، بدوبدو رفتم پاي ايستگاه اتوبوس ترانزيت داخل فرودگاهي كه برم ترمينال ٣. تا اتوبوس اومد و من رسيدم به ترمينال ٣ حدودا ٢٠ دقيقه اي شد. بلافاصله هم رفتم براي صف بازرسي.

ولي بيش از يك ساعت توي صف بودم چون موقع شلوغي فرودگاه رسيده بودم. اونها هم مثل برادران استانبول حاليشون نميشد كه كساني كه پروازشون جلوتر هست بايد يه جوري در اولويت باشن. يك حاج خانوم يوناني جلوي من بود كه تا پروازش زمان كمي مونده بود و داشت از استرس مي مرد. خود من هم كم استرس نداشتم با اينكه زمان پرواز من اونقدر نزديك نبود. بعد هم كه از بازرسي در اومدم، بدون فوت وقت رفتم پاي كانتر امريكن ايرلاينز و كارت پرواز جديد برام صادر كردن و رفتم پاي گيت و به فاصله كمي گيت باز شد و شروع كردن به سوار كردن مسافرها. حالا من ته و توي همه چيز رو از قبل در آورده بودم و در فاصله پياده شدن از هواپيماي بريتيش تا رفتن پاي گيت امريكن همه كارها رو بدون فوت وقت يا نگاه كردن تابلوهاي راهنما و در و ديوار انجام دادم. كافي بود پرواز ورودي من نيم ساعت تاخير مي داشت يا احيانا در جريان رفتن از اين ترمينال به اون ترمينال سرگردون مي شدم. اونوقت قيافه من هم شبيه همون حاج خانومه ميشد كه توي صف بازرسي امنيتي جلوي من بود. درسته كه در صورت جا موندن از پروازهاي ترانزيت مسووليتش با ايرلاين هست، ولي در صورتي كه در يك فرودگاه پر ترافيك و در ساعت شلوغي پرواز ترانزيت داريد، دست كم دو ساعت بين پروازهاتون فاصله بذاريد. ترجيحا سه ساعت.

اين در مورد ترانزيت قبل از رسيدن به آمريكا بود. براي نقطه ورود به آمريكا دست كم سه ساعت براي نقطه ورودي يا همون port of entry در نظر بگيريد. سه ساعت. چونه هم نزنيد. همه اين چيزايي كه در فرودگاههاي ترانزيت بين راه گفتم هست به اضافه صفهاي طولاني كنترل پاسپورت (كه در فرودگاههاي ترانزيت بين راه اين يك مورد رو نداشتيد). من وقتي به فرودگاه شيكاگو رسيدم، ساعت ٤ بعد از ظهر بود و اوج شلوغي فرودگاه. تازه وارد هم نبودم و فرودگاه رو خوب مي شناختم. به همون صورت هروله و بدوبدو رفتم تا برسم پاي كانترهاي كنترل پاسپورت. حدود يك ساعت و ربع توي صف بودم. تازه اون موقع مثل الان فايل سويس دانشجوها رو دابل چك نمي كردن و هر دانشجو وقتي مي رسيد پاي كانتر دو سه دقيقه اي خلاص ميشد. الان كه صفها طولاني تره و بيشتر طول مي كشه. تازه بعضي وقتها ممكنه هوس كنن ببرنتون دفتر CBP براي سوالهاي بيشتر. نميخواد وحشت كنيد. بازجويي و اينها در كار نيست فقط بايد به چندتا سوال بيشتر جواب بديد. براي همون هم باز بايد توي نوبت بشينيد. خلاصه با در نظر گرفتن همه اين مسايل براي نقطه ورودي آمريكا دست كم سه ساعت در نظر بگيريد. ترجيحا چهار ساعت اگه در ساعت شلوغي وارد يكي از فرودگاههاي پرترافيك آمريكا بشيد. مثل JFK نيويورك، Newark نيوجرزي، O'hare شيكاگو، Dulles واشنگتن، آتلانتا، دالاس/فورت ورث، لس آنجلس، ميامي، بوستون، ديترويت.

در مورد تجربه برگشتنم به آمريكا (از مسير استانبول، لندن، شيكاگو) در همين تاپيك پرواز آمريكا در تاريخ ١٢ دسامبر ٢٠١٢ يك پست گذاشتم و قسمت ايران تا لندن رو توضيح دادم و چند روز بعدش هم در تاپيك ورود به آمريكا يك پست ديگه گذاشتم و قسمت لندن به بعد رو توضيح دادم. در همون تاپيك ورود به آمريكا پستهاي متعددي گذاشتم و قوانين ورود به آمريكا رو با ذكر لينك به آيين نامه هاي مرتبط توضيح دادم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط faudiS8 نمایش پست ها
    سلام دوباره
    چند تا سوال
    اول از همه این کلاسای پروازی چی هست؟ نتونستم بفهمم....راستش سرچ هم کردم با گوگل ولی نتیجه نگرفتم:|
    دوم این مطلبی که اقای مهراد میگن رو من بارها شنیدم ولی یه سوال مطرح میشه! روی مورد خودم مثال میزنم. من میخام با هواپیمایی امارات از IKA به DXB و بعد JFK برم. این مواردی که مربوط به جابجایی بین ۲ پرواز میگید آیا تو یه همچین موردی هم اینقدر حساس میشه؟.... میدونیم که هواپیمایی مذکور ترمینال ۳ دبی دست خودشه و عملا توی همون ترمینال میخاد بچرخیم.
    سوم JFK یعنی اینقدر شلوغه؟!.... چونه نداره؟!:دی دقیقا مراسم ورود رو هم اگر لطف کنید خوبه. چون یادمه خودتون گفته بودید یه سری فرم در مورد میزان پول وارد شده به امریکا توی هواپیما پخش میکنن.
    ممنونم بازم.
    ما در مورد كلاس دو تا بحث داريم، يكي كلاس صندلي هست مثل اكونومي و بيزنس و فرست كلاس (يه چيزي مثل شهروند درجه يك و درجه دو!)، يكي هم كلاس رزرو هست. مثلا براي صندليهاي اكونومي كلاسهاي مختلف رزرو وجود داره. كلاس رزرو ربطي به كيفيت صندلي نداره و نشون دهنده شرايط بليت و مقررات كنسلي و اين چيزاست. شما ممكنه با اختلاف يك روز براي رزرو بليت با صندلي اكونومي ولي با كلاسهاي بليت متفاوت پول قابل ملاحظه اي پرداخت كنيد، چون در فلان تاريخ كلاس هاي بليت ارزون براي اون صندلي اكونومي پر شده و مجبوريد براي همون صندلي اكونومي كلاسهاي بليت گرونتر بگيريد ولي ممكنه براي يك تاريخ ديگه كلاسهاي بليت ارزون براي همون صندلي اكونومي پر نشده باشه. براي اطلاعات بيشتر اينها رو بيينيد

http://en.wikipedia.org/wiki/Travel_class

http://en.wikipedia.org/wiki/Fare_basis_code

http://www.flyerguide.com/wiki/index...g_Classes_(UA)

در مورد تغيير ترمينال همون پستي كه گذاشته بودم (و الان منتقل شده به تاپيك جديد الاحداث پرسشهاي متداول بليت آمريكا) بخونيد. وقتي دو تا پرواز شما با يك ايرلاين هست، "معمولا" تغيير ترمينال نداريد. روي كلمه "معمولا" تاكيد مي كنم و اين قاعده كلي نيست. اون چيزي هم كه در يك پست ديگه گفتم (اون پست هم الان در همون تاپيك فوق الذكر داره ماستشو مي خوره) در مورد فرودگاههاي هاب hub يك ايرلاين معنيش اين نيست كه يك ترمينال يا يك فرودگاه مال يك ايرلاين هست. منظورم گستردگي عملياتي ايرلاين در اون ترمينال يا فرودگاه هست. باز روي اون كلمه "معمولا" تاكيد مي كنم.

مثلا در فرودگاه هيثرو لندن، تا اونجا كه ميدونم بريتيش ايرويز همه پروازهاش رو در ترمينال ٥ انجام ميده (ممكنه من اشتباه كنم يا ممكنه در آينده در ترمينالهاي ديگه فرودگاه هم پرواز داشته باشه). ولي در حال حاضر اگه پروازهاي ورودي و خروجي شما در لندن با بريتيش باشه، "احتمالا" هر دو پروازتون در همون ترمينال ٥ خواهد بود. ولي اين قاعده كلي نيست. براي امريكن ايرلاينز فرودگاه O'hare شيكاگو يكي از hub هاي ايرلاين هست، ولي در هر دو پروازم به آمريكا (پارسال و چند سال پيش) مسير پروازي من لندن-شيكاگو-توليدو بود با امريكن ايرلاينز و هر دو بار ورود من به شيكاگو در ترمينال ٥ بود و پرواز ادامه مسير من به توليدو از ترمينال ٣.

تاكيد مي كنم در مورد اين چيزا قاعده كلي وجود نداره و بايد قبل از پرواز از طريق وبسايت ايرلاين يا وبسايت فرودگاه (نه وبسايتهاي متفرقه) ترمينالهاي پرواز و احيانا گيت خودتون رو چك كنيد كه توي فرودگاه سرگردون نشيد. اين مطلب به خصوص در مورد فرودگاههاي خيلي بزرگ كه ترمينالها فاصله زيادي از هم دارن و بايد داخل فرودگاه اتوبوس ترانزيت يا قطار سوار بشيد خيلي مهمه. توي وبسايت همه فرودگاهها توي قسمت اطلاعات پرواز، اينجور اطلاعات رو ميتونيد ببينيد. نقشه فرودگاه و توضيحات كامل در مورد جابجايي از يك ترمينال به ترمينال ديگه هم توي وبسايت همون فرودگاه هست. در حال حاضر جابجاييهاي داخل فرودگاه رايگان هست (اينكه در آينده وضع اقتصاد خراب بشه و بخوان اين رو پولي كنن الله اعلم).

نكته ديگه هم اينكه در صورتيكه "تغيير فرودگاه" نداشته باشيد و پروازهاي ورودي و خروجي شما داخل يك فرودگاه باشه، نگران ويزاي ترانزيت نباشيد. شما براي جابجايي از يك ترمينال فرودگاه به ترمينال ديگه همون فرودگاه از ناحيه ترانزيت خارج نميشيد و به اصطلاح "مرز هوايي" رو رد نمي كنيد. مرز هوايي در هر فرودگاه جايي هست كه مامورين اداره مهاجرت كار كنترل پاسپورت رو انجام ميدن. ولي اگه به دليل دو تكه بودن بليت يا تغيير فرودگاه مجبور بشيد بريد چمدونتون رو تحويل بگيريد، در اون صورت بايد مرز هوايي رو رد كنيد، چون قسمت تسمه نقاله تحويل چمدان هميشه خارج از ناحيه ترانزيت فرودگاه هست و براي رفتن به اون قسمت تحويل چمدان مجبوريد از مرز هوايي (يا همون كنترل پاسپورت) رد بشيد و براي اين كار بايد ويزاي ورود به اون كشور رو داشته باشيد و حتي ويزاي ترانزيت هم به درد نميخوره چون داريد وارد خاك اون كشور ميشيد. ولي در صورتيكه بليت يك تكه داشته باشيد (و در برخي شرايط بليت دوتكه به صورتي كه در پستهاي قبليم در تاپيك پرسشهاي متداول بليت توضيح دادم) ايرلاينها كار انتقال چمدان شما رو "داخل فرودگاه" انجام ميدن و شما نه نيازي به ويزاي ترانزيت داريد(چون از ناحيه ترانزيت خارج نميشيد) و نه لازمه كه نگران جابجايي چمدانتون باشيد. البته برخي فرودگاهها در مورد اينكه تا چند ساعت ميتونيد در ناحيه ترانزيت فرودگاه منتظر پرواز بعديتون بمونيد محدوديتهايي دارن كه بايد وبسايت همون فرودگاه رو در قسمت اطلاعات سفر ببينيد. "معمولا" بيشتر فرودگاهها با ٨ تا ١٢ ساعت موندن در ناحيه ترانزيت مشكل ندارن. بعضي فرودگاهها انعطاف پذيري بيشتري دارن (مثلا فرودگاه هيثرو لندن فكر مي كنم تا ٢٠ ساعت رو هم مشكل نداره). ولي باز تاكيد مي كنم بايد وبسايت فرودگاه رو ببينيد و به شنيده ها اكتفا نكنيد.

البته همه اين حرفهايي كه در مورد معافيت از ويزاي ترانزيت فرودگاهي زدم با فرض اين بود كه شما ويزاي "معتبر" آمريكا در پاسپورتتون داشته باشيد. در صورتيكه ويزاي آمريكاي شما منقضي شده باشه، مقررات كشورهاي مختلف در مورد معافيت از ويزاي ترانزيت فرودگاهي متفاوته و بعضي كشورها ممكنه از شما ويزاي ترانزيت فرودگاهي بخوان حتي اگه از ناحيه ترانزيت فرودگاه خارج نشيد. انگليس كه حتي اگه ويزاي آمريكاتون معتبر باشه ولي از آخرين ورودتون به آمريكا با همون ويزا بيش از شش ماه گذشته باشه، شما رو از ويزاي ترانزيت فرودگاهي معاف نمي كنه. در اين مورد هم در پستهاي قبليم توضيح مفصل دادم. اون پستها فعلا در تاپيك خدمات آژانسهاي مسافرتي و همچنين تاپيك دانشجوهاي برگشتي و تاپيك ويزاي مالتيپل هست و احتمالا در آينده برخي از اون پستها منتقل ميشه به تاپيك پرسشهاي متداول بليت آمريكا.

به هر حال باز تاكيد مي كنم در مورد اين جور مقررات به وبسايتهاي متفرقه و شنيده ها (حتي حرفهاي من) اكتفا نكنيد و حتما حتما حتما مقررات رو از وبسايتهاي دولت اون كشور مثل اداره مهاجرت يا وزارت خارجه چك كنيد. مقررات هميشه در معرض تغيير هست و شنيده ها و چيزهايي كه در وبسايتهاي متفرقه ميخونيد قابل اعتماد نيستن.

در مورد مراسم ورود به آمريكا هم در تاپيك ورود به آمريكا پستهاي مفصل گذاشتم و مقررات رو با ذكر لينك به آيين نامه هاي مربوطه توضيح دادم. در اين مورد هم به شنيده ها و وبسايتهاي متفرقه اكتفا نكنيد و حتما حتما حتما مقررات رو از وبسايتهاي دولتي آمريكا چك كنيد. آقا باور كنيد من به چشم خودم ديدم كساني رو كه به دليل رعايت نكردن مقررات در فرودگاه به مشكل خوردن و اون موقع گفتن اينكه "من اونجوري شنيده بودم" هيچ كمكي بهتون نمي كنه. حرف كساني رو هم كه ميان ميگن "ما وارد آمريكا شديم كسي چمدون ما رو نگشت" اصلا محل نذاريد. بله خود من هم نه در آمريكا نه در هيچ كدوم از سفرهاي خارجي ديگه ام چمدونم بازرسي نشده، ولي معنيش اين نيست كه مقررات وجود نداره يا بيخيال مقررات. اين حرف مثل حرف كسايي هست كه ميگن "ما اين همه چراغ قرمز رد كرديم و جريمه نشديم". هميشه از مقررات آگاهي دقيق داشته باشيد و مراعات كنيد. مطمئن باشيد در صورت رعايت مقررات به مشكل نمي خوريد.
    ویرایش توسط Mehrad : June 28th, 2013 در ساعت 09:00 PM دلیل: تغيير ترمينال

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)