صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 60

موضوع: سوالات متدوال (FAQ) بلیت هواپیما و فرودگاه در سفر به آمریکا

پیش فرض پاسخ : پرواز به آمریکا (بلیت، آژانس، بهترین مسیر و محدودیت بار)

خرید از سایت های فروش مثل Cheapoair, Cheapflight, Kayak و غیره:
    اغلب وقتی که توی گوگل عبارت “Cheapest flight from X to Y” رو سرچ می کنین به راحتی به سایت هایی مثل سایت های فوق میرسید که بعضی مواقع، قیمت های خیلی خوبی رو هم بهتون ارائه میدن. اما یه سری اطلاعات وریزه کاری های مخصوص خودشو داره خرید از این وب سایت ها که بهتره قبل از خرید بدونین.

قیمت
    =======
    آیا واقعا این نرخ ها بهترین قیمت برای پرواز هاست؟
    هم نه و هم آره. این سایت ها به دلایلی قادر هستن که خط پرواز هایی که با هم متحد نیستن رو در یک بلیت بهتون ارائه بدن. و در حقیقت یک قیمت برای بلیت خاصی رو بهتون پیشنهاد می کنن که خارج از سیستم آژانس های هوایی هست و اصولا آژانس ها نمی تونن این بلیت رو بهتون ارائه بدن. اما در کنار این سرچ بهتره که از آژانس های مطرح یا افراد مطمئنی مثل Pearson بخواهید که براتون نرخ پرواز مناسب به مقصد رو پیدا کنن. اون موقع می تونین قیمت ها رو مقایسه کنین و بهترین بلیت رو تهیه کنین

آیا این درسته که هرچه زودتر بلیت بگیریم، قیمت کمتری رو باید پرداخت کنیم؟
    باز هم نه و هم آره. سیستم قیمت دهی این سایت ها از الگوریتم های بسیار پیچیده ای برخوردار هستن که با احتساب متغیر های خیلی زیادی به شما قیمت میدن، که یکی از اون های تاریخ روز هست، اما در کنار این به شما به یه نحوی قیمت میدهند که شما همیشه فکر کنید ارزان ترین و بهترین نرخ بلیت رو تهیه می کنین. بگذارید یک مثال بزنم. چند وقت پیش من دو بلیت برای کره گرفتم، از سه هفته مانده به تاریخ سفر هم به طور مرتب چک می کردم و بهترین نرخ یعنی 1200 دلار رو پیدا کردم اما به دلایلی نتونستم اون بلیت رو بگیرم و نرخ بلیت بالا تر رفتتا مبلغ 1400. بعد از یک هفته با تماس دوستم متوجه شدم که تنها دو بلیت به قیمت 1125 دلار وجود داره. همون لحظه من داخل وب سایت شدم و دیدم هنوز برای من نرخ 1400 رو به نمایش در می اره (همون پرواز همون روز) در صورتی که برای دوست من مبلغ دیگری رو نشون میداد. بعد ازش خواستم که از وب سایت بیاد بیرون تمام کوکی ها و کش بروزرش رو پاک کنه و ریست کنه کنه کامپیتورش رو (گفتم شاید توی Cache مونده یا به دلیل خاصی به خاطر آیپی اش اونو شناسایی کرده) بعد از اینکه این کار رو کرد، دیگه برای اون هم این نرخ جدید رو نشون نداد، و برای منم نشون نداد ! ... باز گذشت و بعد از 3 روز ما دیدیم که همون بلیت به نرخ 1070 دلار قابل خرید هستش و خیلی هم جا داره! ... و ما هم نهایتا همون رو خریدیم ... بنا بر این همونطور که می بینین مقدار زیادیش مربوط به کلاس خالی هواپیماس و مقدار زیادیش هم مربوط به الگوریتم سایت هست که به نحوی به شما مبلغ رو بده که به راحتی متوجه نشید چقدر از صندلی ها خالی مونده و خریدتون رو انجام بدید، صد البته مقدار دیگه ایش هم مربوط به خرید و حتی مقدار بازدید و سرچ دیگر مشتریانه ! .... به طور خلاصه مربوط به عوامل زیادی میشه که صرفا نزدیک یا دور بودن زمان به صورت خطی تاثیر نداره. بلکه اگه از خیلی قبل تهیه کنین ممکنه حتی مبلغ بیشتری بدید.
    مثال دیگر، بلیت دیگری بود که گرفتم و اون هم باید از ایران میرفتم اروپا و بعد میرفتم به سمت آمریکا ... جالب اینجا بود که من کل بلیت رو به مبلغ 800 دلار گرفتم اما دقیقا همون پرواز و همون ایرلاین از اروپا (یعنی همون بلیت بدون ایران تا اروپا) مبلغ 3400 دلار بود !!! ... البته بعده ها یکی از دوستان گفت که سیستم، برای اون پرواز نرخ کلاس بالاتری رو چک کرده ... اما به هر حال می خوام این رو بگم که با سرچ کردن های مختلف در روز های مختلف می تونین به قیمت مناسبی دست پیدا کنین.

چگونه باید هزینه این سایت ها رو بپردازم؟
    شما می تونین با کردیت کارت خودتون یا دیگران (مثل شرکت هایی که این کار رو می کنن و در همین فورم زیاد هستن) این کار رو بکنین، فقط توجه داشته باشید که احتمال اش هست که از بانک با صادر کننده کردیت کارت تماس بگیرن و بخوان باهاش تطبیق بدن، برای همین از کردیت کارت کسی استفاده کنین که قابلیت این کار رو داشته باشه (مثلا موبایلی که به بانک داده خاموش نباشه) چون در این صورت بانک پول رو بر می گردونه و بلیت شما کنسل میشه

نکات مهم
    ====
    چه نکات مهمی رو باید در هنگام خرید از این سایت ها رعایت کنم؟
    1.چرا انقدر ارزونه؟ شما دارین نرخ کمی رو میدید برای بلیت در ازای اینکه اغلب بلیت شما غیر قابل بازگشت و غیر قابل انتقال هستش، برای همین شما باید این ریسک رو انجام بدید ... اما در ازای این ریسک پول کمتری میدید (یه جورایی مثل چارتره)، البته می تونین در بعضی مواقع هم تغییر نام بدید و هم تاریخ رو جا به جا کنین اما مشمول دادن هزینه های سنگینی میشوید
    2.چقدر بار میشه برد؟ اغلب باید این موضوع رو در نظر بگیرید که اجازه بار کمی خواهید داشت، یعنی اغلب برای سفر به آمریکا 23 کیلو بار می تونین بدین و بیشترش شامل جریمه خواهد بود.. در صورتی که اگه با آژانس و با ایران ایر بگیرید بعضا تا 2 تا 23 کیلو رو هم می تونین ببرید
    3.بار ها چگونه برده میشود ؟ حتما و حتما سعی کنین که بلیت رو یک تکه بگیرید یعنی نرید خودتون جدا دو تا بلیت جداگانه بخرید... بلکه توی بلیتی که میگیرید سعی کنین از نقطه آغاز تا آخر پروازتون رو داشته باشه (حتی با چند تا ایرلاین باشه ایرادی نداره، اما تکه تکه نخرید بلیت رو) دلیلش هم اینه که اگه کل بلیت های شما یه جا باشه ... وقتی بارتون رو تحویل میدید در نقطه آغاز صرف نظر از اینکه ایرلاین عوض کنین یا نکنین، در مقصد نهایی تحویل میگیرید بارتون رو ...اما حتما نکته بعدی رو بخونین
    4.در هنگام خرید بلیت حتما توجه کنید که تغییر فرودگاه نداشته باشید چون در این صورت با اینکه وسط مسیر مسافرتتون هستین باید بار رو از فرودگااه اول بگیرید و به فرودگاه دوم ببرید ... و این یعنی باید خیلی وقت و هزینه جدا گونه ای بکنین .. یکی از آژانس ها حتی به من گفت که اگه این کار رو مجبور شدم بکنم ... باز ایرلاین جدید برای بار ازم هزینه میگیره (من نمی دونم این صحیحه یا نه دوستان با تجربه کمک کنن)
    5.در هنگام خرید بلیت حتما توجه کنین که بین پرواز هاتون به اندازه کافی زمان باشه و همینطور توجه کنین که شما حداقل باید 3 ساعت یا حتی بیشتر در گیت ورود به آمریکا زمان داشته باشید تا بتونین کار های اداری رو انجام بدید و به موقع به پرواز داخلی آمریکاتون (اگه داشته باشید) برسید
    6.حتما سایتی که ازش می خرید رو چک کنین، اعتبار اون سایت خیلی مهمه سایت هایی مثل Kayak, Cheapoair, cheapflight خوب هستن و باز هم هست ... اما مثلا من در مورد Edreams چیز های خیلی بدی رو دیدم وقتی که در مورد اعتبارش سرچ کردم

خوشبختانه دوستان فعالی مثل Pearson, Mehrad و غیره واقعا توی این زمینه پست های با ارزشی دارن و به من شخصا خیلی کمک کردن تا مشکلات یا سوالاتم رو توی این زمینه برطرف کنم. شما هم اگر می خواید مطالعه کنین، اینجا رو بخونین

نقل قول نوشته اصلی توسط programming_ma نمایش پست ها
    خرید از سایت های فروش مثل Cheapoair, Cheapflight, Kayak و غیره:
    اغلب وقتی که توی گوگل عبارت “Cheapest flight from X to Y” رو سرچ می کنین به راحتی به سایت هایی مثل سایت های فوق میرسید که بعضی مواقع، قیمت های خیلی خوبی رو هم بهتون ارائه میدن. اما یه سری اطلاعات وریزه کاری های مخصوص خودشو داره خرید از این وب سایت ها که بهتره قبل از خرید بدونین.

قیمت
    =======
    آیا واقعا این نرخ ها بهترین قیمت برای پرواز هاست؟
    هم نه و هم آره. این سایت ها به دلایلی قادر هستن که خط پرواز هایی که با هم متحد نیستن رو در یک بلیت بهتون ارائه بدن. و در حقیقت یک قیمت برای بلیت خاصی رو بهتون پیشنهاد می کنن که خارج از سیستم آژانس های هوایی هست و اصولا آژانس ها نمی تونن این بلیت رو بهتون ارائه بدن. اما در کنار این سرچ بهتره که از آژانس های مطرح یا افراد مطمئنی مثل Pearson بخواهید که براتون نرخ پرواز مناسب به مقصد رو پیدا کنن. اون موقع می تونین قیمت ها رو مقایسه کنین و بهترین بلیت رو تهیه کنین

باز هم نه و هم آره. سیستم قیمت دهی این سایت ها از الگوریتم های بسیار پیچیده ای برخوردار هستن که با احتساب متغیر های خیلی زیادی به شما قیمت میدن، که یکی از اون های تاریخ روز هست، اما در کنار این به شما به یه نحوی قیمت میدهند که شما همیشه فکر کنید ارزان ترین و بهترین نرخ بلیت رو تهیه می کنین. بگذارید یک مثال بزنم. چند وقت پیش من دو بلیت برای کره گرفتم، از سه هفته مانده به تاریخ سفر هم به طور مرتب چک می کردم و بهترین نرخ یعنی 1200 دلار رو پیدا کردم اما به دلایلی نتونستم اون بلیت رو بگیرم و نرخ بلیت بالا تر رفتتا مبلغ 1400. بعد از یک هفته با تماس دوستم متوجه شدم که تنها دو بلیت به قیمت 1125 دلار وجود داره. همون لحظه من داخل وب سایت شدم و دیدم هنوز برای من نرخ 1400 رو به نمایش در می اره (همون پرواز همون روز) در صورتی که برای دوست من مبلغ دیگری رو نشون میداد. بعد ازش خواستم که از وب سایت بیاد بیرون تمام کوکی ها و کش بروزرش رو پاک کنه و ریست کنه کنه کامپیتورش رو (گفتم شاید توی Cache مونده یا به دلیل خاصی به خاطر آیپی اش اونو شناسایی کرده) بعد از اینکه این کار رو کرد، دیگه برای اون هم این نرخ جدید رو نشون نداد، و برای منم نشون نداد ! ... باز گذشت و بعد از 3 روز ما دیدیم که همون بلیت به نرخ 1070 دلار قابل خرید هستش و خیلی هم جا داره! ... و ما هم نهایتا همون رو خریدیم ... بنا بر این همونطور که می بینین مقدار زیادیش مربوط به کلاس خالی هواپیماس و مقدار زیادیش هم مربوط به الگوریتم سایت هست که به نحوی به شما مبلغ رو بده که به راحتی متوجه نشید چقدر از صندلی ها خالی مونده و خریدتون رو انجام بدید، صد البته مقدار دیگه ایش هم مربوط به خرید و حتی مقدار بازدید و سرچ دیگر مشتریانه ! .... به طور خلاصه مربوط به عوامل زیادی میشه که صرفا نزدیک یا دور بودن زمان به صورت خطی تاثیر نداره. بلکه اگه از خیلی قبل تهیه کنین ممکنه حتی مبلغ بیشتری بدید.
    مثال دیگر، بلیت دیگری بود که گرفتم و اون هم باید از ایران میرفتم اروپا و بعد میرفتم به سمت آمریکا ... جالب اینجا بود که من کل بلیت رو به مبلغ 800 دلار گرفتم اما دقیقا همون پرواز و همون ایرلاین از اروپا (یعنی همون بلیت بدون ایران تا اروپا) مبلغ 3400 دلار بود !!! ... البته بعده ها یکی از دوستان گفت که سیستم، برای اون پرواز نرخ کلاس بالاتری رو چک کرده ... اما به هر حال می خوام این رو بگم که با سرچ کردن های مختلف در روز های مختلف می تونین به قیمت مناسبی دست پیدا کنین.

چگونه باید هزینه این سایت ها رو بپردازم؟
    شما می تونین با کردیت کارت خودتون یا دیگران (مثل شرکت هایی که این کار رو می کنن و در همین فورم زیاد هستن) این کار رو بکنین، فقط توجه داشته باشید که احتمال اش هست که از بانک با صادر کننده کردیت کارت تماس بگیرن و بخوان باهاش تطبیق بدن، برای همین از کردیت کارت کسی استفاده کنین که قابلیت این کار رو داشته باشه (مثلا موبایلی که به بانک داده خاموش نباشه) چون در این صورت بانک پول رو بر می گردونه و بلیت شما کنسل میشه

نکات مهم
    ====
    چه نکات مهمی رو باید در هنگام خرید از این سایت ها رعایت کنم؟
    1.چرا انقدر ارزونه؟ شما دارین نرخ کمی رو میدید برای بلیت در ازای اینکه اغلب بلیت شما غیر قابل بازگشت و غیر قابل انتقال هستش، برای همین شما باید این ریسک رو انجام بدید ... اما در ازای این ریسک پول کمتری میدید (یه جورایی مثل چارتره)، البته می تونین در بعضی مواقع هم تغییر نام بدید و هم تاریخ رو جا به جا کنین اما مشمول دادن هزینه های سنگینی میشوید
    2.چقدر بار میشه برد؟ اغلب باید این موضوع رو در نظر بگیرید که اجازه بار کمی خواهید داشت، یعنی اغلب برای سفر به آمریکا 23 کیلو بار می تونین بدین و بیشترش شامل جریمه خواهد بود.. در صورتی که اگه با آژانس و با ایران ایر بگیرید بعضا تا 2 تا 23 کیلو رو هم می تونین ببرید
    3.بار ها چگونه برده میشود ؟ حتما و حتما سعی کنین که بلیت رو یک تکه بگیرید یعنی نرید خودتون جدا دو تا بلیت جداگانه بخرید... بلکه توی بلیتی که میگیرید سعی کنین از نقطه آغاز تا آخر پروازتون رو داشته باشه (حتی با چند تا ایرلاین باشه ایرادی نداره، اما تکه تکه نخرید بلیت رو) دلیلش هم اینه که اگه کل بلیت های شما یه جا باشه ... وقتی بارتون رو تحویل میدید در نقطه آغاز صرف نظر از اینکه ایرلاین عوض کنین یا نکنین، در مقصد نهایی تحویل میگیرید بارتون رو ...اما حتما نکته بعدی رو بخونین
    4.در هنگام خرید بلیت حتما توجه کنید که تغییر فرودگاه نداشته باشید چون در این صورت با اینکه وسط مسیر مسافرتتون هستین باید بار رو از فرودگااه اول بگیرید و به فرودگاه دوم ببرید ... و این یعنی باید خیلی وقت و هزینه جدا گونه ای بکنین .. یکی از آژانس ها حتی به من گفت که اگه این کار رو مجبور شدم بکنم ... باز ایرلاین جدید برای بار ازم هزینه میگیره (من نمی دونم این صحیحه یا نه دوستان با تجربه کمک کنن)
    5.در هنگام خرید بلیت حتما توجه کنین که بین پرواز هاتون به اندازه کافی زمان باشه و همینطور توجه کنین که شما حداقل باید 3 ساعت یا حتی بیشتر در گیت ورود به آمریکا زمان داشته باشید تا بتونین کار های اداری رو انجام بدید و به موقع به پرواز داخلی آمریکاتون (اگه داشته باشید) برسید
    6.حتما سایتی که ازش می خرید رو چک کنین، اعتبار اون سایت خیلی مهمه سایت هایی مثل Kayak, Cheapoair, cheapflight خوب هستن و باز هم هست ... اما مثلا من در مورد Edreams چیز های خیلی بدی رو دیدم وقتی که در مورد اعتبارش سرچ کردم

خوشبختانه دوستان فعالی مثل Pearson, Mehrad و غیره واقعا توی این زمینه پست های با ارزشی دارن و به من شخصا خیلی کمک کردن تا مشکلات یا سوالاتم رو توی این زمینه برطرف کنم. شما هم اگر می خواید مطالعه کنین، اینجا رو بخونین
    من چند تا چيز اضافه كنم با اجازتون
    در قسمت اول كه گفتيد آژانسها نمي تونند بعضي از پرواز ها رو بگيرند كه سايت هاي آنلاين نشان مي دهند بايد اضافه نماييد آژانس ها + خود دفتر مركزي ارلاينزها
    توي قسمت آيا درسته زودتر بگيرم ارازنتر هست توي كوتاه مدت مثلن فاصله زماني يك هفته شايد ممكن باشد كه اين اصل كه هرچه زودتر بگيرم ارزانتر هست رعايت نشود ولي در دراز مدت شكي نكنيد همينطور هست
    كلاسهاي ارزون پر مي شوند و كلاسهاي گرون قيمت براي شما باقي خواهند ماند. خود ارلاينزها كلاسها ارزونشون رو توي تاريخ هاي نزديك سفر مي بندند.
    چگونه باید هزینه این سایت ها رو بپردازم؟ اگر از وبسايت خود ارلاينز بليت رو بخريد حتمن بايد كرديت كارت به اسم خود مسافر باشد

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

باز هم نه و هم آره. سیستم قیمت دهی این سایت ها از الگوریتم های بسیار پیچیده ای برخوردار هستن که با احتساب متغیر های خیلی زیادی به شما قیمت میدن، که یکی از اون های تاریخ روز هست، اما در کنار این به شما به یه نحوی قیمت میدهند که شما همیشه فکر کنید ارزان ترین و بهترین نرخ بلیت رو تهیه می کنین. بگذارید یک مثال بزنم. چند وقت پیش من دو بلیت برای کره گرفتم، از سه هفته مانده به تاریخ سفر هم به طور مرتب چک می کردم و بهترین نرخ یعنی 1200 دلار رو پیدا کردم اما به دلایلی نتونستم اون بلیت رو بگیرم و نرخ بلیت بالا تر رفتتا مبلغ 1400. بعد از یک هفته با تماس دوستم متوجه شدم که تنها دو بلیت به قیمت 1125 دلار وجود داره. همون لحظه من داخل وب سایت شدم و دیدم هنوز برای من نرخ 1400 رو به نمایش در می اره (همون پرواز همون روز) در صورتی که برای دوست من مبلغ دیگری رو نشون میداد. بعد ازش خواستم که از وب سایت بیاد بیرون تمام کوکی ها و کش بروزرش رو پاک کنه و ریست کنه کنه کامپیتورش رو (گفتم شاید توی Cache مونده یا به دلیل خاصی به خاطر آیپی اش اونو شناسایی کرده) بعد از اینکه این کار رو کرد، دیگه برای اون هم این نرخ جدید رو نشون نداد، و برای منم نشون نداد ! ... باز گذشت و بعد از 3 روز ما دیدیم که همون بلیت به نرخ 1070 دلار قابل خرید هستش و خیلی هم جا داره! ... و ما هم نهایتا همون رو خریدیم ... بنا بر این همونطور که می بینین مقدار زیادیش مربوط به کلاس خالی هواپیماس و مقدار زیادیش هم مربوط به الگوریتم سایت هست که به نحوی به شما مبلغ رو بده که به راحتی متوجه نشید چقدر از صندلی ها خالی مونده و خریدتون رو انجام بدید، صد البته مقدار دیگه ایش هم مربوط به خرید و حتی مقدار بازدید و سرچ دیگر مشتریانه ! .... به طور خلاصه مربوط به عوامل زیادی میشه که صرفا نزدیک یا دور بودن زمان به صورت خطی تاثیر نداره. بلکه اگه از خیلی قبل تهیه کنین ممکنه حتی مبلغ بیشتری بدید. ... اما به هر حال می خوام این رو بگم که با سرچ کردن های مختلف در روز های مختلف می تونین به قیمت مناسبی دست پیدا کنین.
    دو نكته رو اينجا اضافه كنم يكي اينكه اينجور وسايتها همونطور كه آقا پيمان گفت كاملا با ديتابيس خود ايرلاينها به روز نيستن. يعني ممكنه بليت و قيمتي رو ببينيد و بعد تا مرحله آخر رزرو و خريد بليت هم بريد ولي ببينيد بليت تاييد نميشه. نكته دوم اينكه ايرلاينها در مورد باز يا بسته كردن كلاسهاي ارزون رفتار كاملا قابل پيش بيني ندارن و رفتارشون تابع عرضه و تقاضا براي تاريخهاي خاص هست. من اين رو مشخصا در مورد تركيش ديدم وقتي بار اول مي خواستم برم آمريكا. براي تاريخهاي مورد نظر از خيلي وقت قبل اقدام كردم و كلاسهاي ارزونش پر بود. بقيه بچه ها هم در همون تاريخها چك مي كردن و همبن بود. بعد هفته قبل از پرواز كه رسيد، اون كلاسهاي ارزون بلبت رو باز كرد به هر حال ايرلاينها سودجو هستن و از اين بازيها در ميارن كه كلاسهاي بليت گرون رو بخريد ولي دلشون نمي خواد صندليهاشون خالي بمونه موقع پرواز. تركيش دقيقا ميدونه كه دانشجوها خيلي روي پروازهاش حساب مي كنن از نظر ارزون بودن و مشاهدات من و بقيه دوستان اينجور رفتارهاي تركيش رو در تاريخهاي پرترافيك دانشجويي نشون ميده. البته هميشه هم اينجوري نيست و گاهي وقتها واقعا پرواز پر شده و حتي هفته قبل از پرواز هم هيچ جاي خالي باز نميشه و وقتي توي هواپيما هم بريد مي بينيد كه كاملا پره.

در ضمن گاهي وقتها ممكنه مسافرها بليت بخرن و كنسل كنن. اين قضيه براي دانشجوهايي كه ويزاشون به موقع نمياد خيلي اتفاق ميفته. وقتي بليت كنسل ميشه، موجودي بليت بلافاصله روي ديتابيس ايرلاين به روز نميشه. يا بهتر بگم هميشه اين اتفاق نميفته. گاهي ميشه گاهي نميشه. يعني ميخوام بگم هميشه به اين اميد نباشيد كه انشاالله هفته قبل از پرواز كساني كنسل مي كنن و شما ميگيريد يا اينكه ايرلاين ممكنه كلاسهاي ارزون رو باز كنه كه صندليها خالي نمونه. گاهي وقتها واقعا صندليها پر شده. عكس اين قضيه هم هست. من از آمريكا كه بر ميگشتم با تركيش بود و كلي بدبختي كشيدم تا بليت گرفتم و حتي دم پرواز هم ظاهرا كلاسهاي ارزون جا نميداد و پر شده بود. ولي وقتي توي واشنگتن سوار هواپيما شدم براي استانبول، جاي خالي خيلي زياد بود.

3.بار ها چگونه برده میشود ؟ حتما و حتما سعی کنین که بلیت رو یک تکه بگیرید یعنی نرید خودتون جدا دو تا بلیت جداگانه بخرید... بلکه توی بلیتی که میگیرید سعی کنین از نقطه آغاز تا آخر پروازتون رو داشته باشه (حتی با چند تا ایرلاین باشه ایرادی نداره، اما تکه تکه نخرید بلیت رو) دلیلش هم اینه که اگه کل بلیت های شما یه جا باشه ... وقتی بارتون رو تحویل میدید در نقطه آغاز صرف نظر از اینکه ایرلاین عوض کنین یا نکنین، در مقصد نهایی تحویل میگیرید بارتون رو ...اما حتما نکته بعدی رو بخونين
    بليت يك تكه و دوتكه خريدن هميشه باعث اين قضيه نميشه. من توي هر دو تا سفرم به آمريكا بليت دو تكه داشتم و توي هر دو تا سفرم بار براي نقطه نهايي تگ خورد و در نقطه نهايي تحويل گرفتم. البته صرف نظر از اينكه بليت يك تكه باشه يا دوتكه يا اينكه براي كجا تگ بززنن، در نقطه ورود به آمريكا بايد بار رو تحويل بگيريد و از گمرك بگذريد و دوباره تحويل ايرلاين بعدي بديد. در پستهاي قبليم در تاپيك پرسشهاي متداول بليت آمريكا بيشتر توضيح دادم در مورد اين چيزا.

مشكل اصلي در اين مورد اينه كه براي تحويل گرفتن بار بايد از كنترل پاسپورت و مرز هوايي رد بشيد و براي اين كار بايد "ويزاي ورود" به اون كشور رو داشته باشيد. در مورد پرداخت هزينه اضافي بستگي داره به قراردادهاي بين دو تا ايرلاين و نميشه كلي گفت.

در فرودگاههاي بين راه (قبل از رسيدن به آمريكا) حتي اگه از ناحيه ترانزيت خارج نشيد و نياز به ويزاي ترانزيت هم نداشته باشيد، به يك نكته مهم توجه كنيد. در فرودگاههايي مثل هيثرو لندن كه بازرسي امنيتي سفت و سختي دارن، صفهاي بازرسي امنيتي خيلي طولاني هست و به خصوص اگه ساعت شلوغي وارد فرودگاه بشيد، اصلا قابل پيش بيني نيست كه چقدر طول ميكشه كه به گيت پرواز بعدي برسيد. به اين قضيه تغيير ترمينال رو هم اضافه كنيد. در سفر اخيرم به آمريكا بين پروازهام در لندن دو ساعت فاصله بود و اطلاعات كامل و دقيق داشتم در مورد همه چي در فرودگاه هيثرو. با اين وجود خيلي لب مرزي به گيت رسيدم. در اين مورد بيشتر در پستهاي قبليم توضيح دادم.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

راستي پيرو پست قبليم در مورد دير رسيدن به گيت يك نكته رو هم از تجربه شخصيم بگم كه حواستون به اين نكته هم باشه. وقتي داشتم از آمريكا بر مي گشتم ايران، كارت پرواز واشنگتن-استانبول رو گرفته بودم و منتظر بودم گيت رو باز كنن. بعد چون دم گيت خوب وايفاي نميداد، رفته بودم چند متر اونورتر نشسته بودم. حواسم از گذشت زمان پرت شده بود و در همين حين گيت رو باز كرده بودن و در ميدان ديد من هم نبود كه ببينم. بعد يهو شنيدم اسمم رو از بلندگو دارن صدا مي كنن. شانس آوردم كه انقدر حواسم پرت نشده بود كه اعلام اسمم از بلندگو جلب توجهم رو نكنه. به سرعت برق لپتاپ رو بستم و گذاشتم توي كوله پشتي و دويدم طرف گيت و همون طور كه احتمالش رو ميدادم، برادراي TSA (اداره امنيت پرواز آمريكا) با قيافه هاي اخمالو دم گيت وايساده بودن منتظر بودن ببينن اين مسافر غايب پيداش ميشه يا نه. شانس آوردم كه بهم گير ندادن.

بحث اين نيست كه نگران جا موندن مسافر باشن يا اينكه پرواز رو نگه دارن كه يه وقت پول بليت مسافر سوخت نشه. قضيه كاملا چيز ديگه اي هست. وقتي يك مسافر كارت پرواز بگيره ولي نره براي سوار شدن، فكر اين برادراي امنيتي ميره روي اين قضيه كه ممكنه كاسه اي زير نيم كاسه باشه. حالا در مورد من كه چند دقيقه بيشتر از باز شدن گيت نگذشته بود و هنوز تا زمان پرواز خيلي مونده بود و اينجوري نبود كه هواپيما معطل من مونده باشه. ولي يه خورده ديرتر رفته بودم، ممكن بود ظنشون قويتر بشه و بهم گير بدن.

چند تا پست بالاتر يكي از دوستان در مورد بيرون رفتن از فرودگاه و چرخيدن توي شهر پرسيده بود. اين قضيه خيلي ريسكي هست. اينكه دوستاي شما اين كار رو كردن و طوري نشده، معنيش اين نيست كه براي شما هم لزوما هيچ اتفاقي نمي افته. توي مسير برگشت به فرودگاه هر جور اتفاقي ميتونه بيفته (مثلا تصادف كردن ماشيني كه داريد باهاش بر مي گرديد فرودگاه، يا تصادف منجر به راه بندان در مسير). حتي به فرض كه بتونيد قبل از بسته شدن گيت برسيد، اگه در فرودگاهي كه ذهنيت امنيتي وجود داره، خيلي دير برسيد و به هر دليل اون برادراي امنيت پرواز شك كنن كه شما اين مدت كجا بوديد، ممكنه بخوان يك مقدار با شما گفتمان سازنده داشته باشن و نتيجه اش ميشه اينكه نميذارن سوار هواپيما بشيد.
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط iripilot نمایش پست ها
    دوستان
    در پرواز از یک فرودگاه ترانزیت به امریکا آیا ماموران امنیتی ویزای مسافران رو چک میکنن؟ دوست من به همین دلیل برگشت خورده.
    منظورتون فرودگاههاي بين راه قبل از رسيدن به آمريكا هست؟ بله احتمالش وجود داره كه ويزاي ترانزيت رو به صورت رندم چك كنن. دوست شما مشكل ديگه اي توي كارش بوده. كساني كه با ويزاي "معتبر" آمريكا در حال مسافرت به آمريكا هستن، در صورتيكه زمان حضورشون در ناحيه ترانزيت فرودگاه از حد مجاز اون فرودگاه بيشتر نباشه، نيازي به ويزاي ترانزيت ندارن. جزييات اين رو در تاپيك پرسشهاي متداول بليت آمريكا توضيح دادم. توضيحات خيلي دقيقتر رو هم در تاپيكهاي ديگه اي نوشتم كه اون پستها به تدريج منتقل ميشه به همون تاپيك پرسشهاي متداول بليت آمريكا. جواب خيلي كوتاه و كلي اينكه مقررات فرودگاههاي مختلف اروپايي با هم دقيقا يكسان نيست. بعضي فرودگاهها ممكنه تا ١٢ ساعت حضور در ناحيه ترانزيت رو معاف از ويزاي ترانزيت بدونن. بعضيها كمتر از ١٢ ساعت. فرودگاه هيثرو لندن (تا اونجا كه به خاطرم مياد) تا ٢٠ ساعت در ناحيه ترانزيت رو هم بدون ويزاي ترانزيت اجازه ميده. ولي در اين مورد نبايد به شنيده ها يا وبسايتهاي متفرقه اعتماد كنيد. بايد وبسايت فرودگاه و همچنين اداره مهاجرت يا وزارت خارجه اون كشور رو براي جزييات چك كنيد.

به هر حال همونطور كه گفتم، دوست شما مشكل ديگه اي داشته. كسي كه ويزاي "معتبر" آمريكا داشته باشه، تحت شرايط فوق اصلا نيازي به ترانزيت نداره در هيچ فرودگاه بين راه. بعضي كشورها هستن كه در مسير بازگشت از آمريكا تحت شرايطي ويزاي ترانزيت ميخوان (مثلا انگليس، آلمان، ايتاليا و فرانسه) كه در اين مورد در پستهاي قبليم توضيح دادم و قوانين اين كشورها با هم متفاوته موقع برگشت از آمريكا. و حتي اگه شرايط خاصي داشته باشه، مثلا حضور بيش از حد مجاز در ناحيه ترانزيت، باز هم صرفا براي نداشتن ويزاي ترانزيت كسي رو ديپورت نمي كنن. براي يكي از دوستان پارسال شبيه اين مشكل در مسير بازگشت به ايران در لندن پيش اومده بود كه ويزاي ترانزيت نداشت، ولي بعد از كلي دردسر كشيدن تونست ادامه مسير بده.

پي نوشت: يك مساله ديگه هم به ذهنم رسيد. چيزي كه در مورد معافيت از ويزاي ترانزيت در فرودگاههاي بين راه در صورت داشتن ويزاي "معتبر" آمريكا گفتم، در صورتي هست كه در مسير بيش از يك توقف در فرودگاههاي شنگن نداشته باشيد. در صورتي كه بيش از يك توقف در فرودگاههاي شنگن داشته باشيد كه كلا بحث اعتبار ويزاي آمريكا اهميتي نداره و از شما ويزاي شنگن ميخوان. ولي حتي در همون حالت هم به گفته آقا پيمان اصلا ايرلاين اجازه سوار شدن به هواپيما رو در ايران نميده كه كار بخواد به اونجاها بكشه.
    ویرایش توسط Mehrad : July 1st, 2013 در ساعت 05:25 PM

رشته و دانشگاه

بين اين همه سوال بليتي پروازي، يك سوال اينجوري هم دريافت شد كه همراه با جوابش اينجا به اشتراك ميذارم

سلام دوست عزیز

من یه بلیط دارم از دبی تا واشنگتن که 14:30 ساعت طول میکشه. من 2 صبح از دبی میرم و 8 صبح به وقت واشنگتن میرسم اونجا. حالا میخوام بدونم نماز صبحم قضا میشه؟؟ اصلا میشه تو هواپیما بخونم؟ به وقت کجا باید بخونم؟!

ممنون
    وقت نماز شما تابع محل حضور فيزيكي شما هست. در مورد شما وقت نماز صبح زماني داخل ميشه كه شما روي هوا هستيد و توي همون هواپيما بايد بخونيد. به مهماندارها بگيد راهنمايي مي كنن. با اين شرايط آشنايي دارن. براي اطمينان از داخل شدن وقت نماز بايد صبر كنيد كه هوا خيلي روشن بشه مثلا حدود نيم ساعت يا يك ساعت قبل از طلوع آفتاب، چون روي هوا تشخيص زمان فجر صادق (يعني زمان اذان صبح) به سادگي ممكن نيست. خود من هم دفعه اولي كه مي رفتم آمريكا شبيه همين وضعيت بود و نماز صبح رو توي هواپيما خوندم و نماز ظهر و عصر رو توي فرودگاه شيكاگو. البته در مورد نماز ظهر و عصر اگه توي هواپيما باشيد، تشخيص وقت نماز ساده تره چون هر جاي دنيا كه باشيد، زمان اذان ظهر به وقت محلي به هر حال قبل از ساعت ٢ بعد از ظهر هست. يعني اگه زمان نشستن پرواز شما در فرودگاه مقصد با اختلاف زيادي قبل از غروب آفتاب باشه كه صبر مي كنيد توي همون فرودگاه مي خونيد . ولي اگه فكر مي كنيد كه تا قبل از غروب آفتاب نمي رسيد، خوب توي همون هواپيما مي خونيد، مثلا حدود يكي دو ساعت به زماني كه احساس مي كنيد خورشيد در حال غروب هست. ولي من فكر نمي كنم كار به اينجاها بكشه چون تقريبا تمام پروازهاي بين قاره اي براي آمريكا در طول ساعات روز در آمريكا فرود ميان (حالا صبح يا بعد از ظهر). اوقات شرعي شهرهاي مختلف رو ميشه از وبسايت praytime.info به دست آورد. توي همون صفحه اصلي اسم شهر رو ميديد و جدول اوقات شرعي رو ميده. البته ساعتها رو بر اساس ساعت كامپيوتر شما ميده نه وقت محلي شهر مورد نظر. بايد توي قسمت تنظيمات وبسايت، زمان منطقه مورد نظر رو انتخاب كنيد. توي اين وبسايت praytime.info جهت قبله رو هم براي شهر مورد نظر نشون ميده.

مشكل اصلي جهت قبله روي هوا هست. از روي نمايشگر مسير پرواز (كه تقريبا همه ايرلاينها دارن) ميشه موقعيت تقريبي رو نسبت به مكه پيدا كرد. تا وقتي كه روي اروپا هستيد، جهت تقريبي قبله به سمت جنوب تا جنوب شرق هست. ولي وقتي كه روي اقيانوس اطلس باشيد، با توجه به اينكه تقريبا تمام ايرلاينها در عرضهاي شمالي نزديك به قطب پرواز مي كنن، تعيين جهت قبله مقداري مشكل ميشه. اگه خيلي به آمريكا و كانادا نزديك باشيد، جهت قبله ميشه به سمت شمال شرق تا شرق. اگه بيشتر به اروپا نزديك باشيد، ميشه به سمت شرق تا جنوب شرق. تعيين دقيق قبله روي اون عرضهاي شمالي وقتي هواپيما در حال حركت هست فقط با داشتن GPS ممكنه و در اين زمينه تنها كسي كه ميتونه كمك كنه كاپيتان هواپيما هست كه دسترسي بهش خيلي عملي نيست. به هر حال بايد مقداري تخمين و تقريب رو وارد قضيه كرد. خود خدا هم گفته "فاينما تولّوا فثمّ وجه الله" يعني روتون رو هر طرف بكنيد خدا هم روش رو همون طرف مي كنه.

ولي تا جايي كه ميشه سعي كنيد نمازها رو توي فرودگاهها بخونيد با توجه به همه اين مشكلات. تقريبا توي همه فرودگاههاي بين المللي محل براي نماز خوندن پيدا ميشه كه ميگن prayer room. مال فرودگاه واشنگتن كه خيلي جالبه دقيقا گفتگوي بين اديان هست. از در كه وارد ميشيد، قسمت جلو نمازخونه هست و سجاده داره (مهر رو بايد خودتون داشته باشيد). قسمت پشتيش chapel هست براي مسيحيها و انجيل هست توي قفسه ها. توي فرودگاه هيثرو لندن كه حتي محل مخصوص وضو هم هست با دمپايي.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط material63 نمایش پست ها
    سلام در مورد Oryx Lounge چیزی میدونه کسی؟تو سایت فرودگاه دوحه دیدم که برای ترانزیت های طولانی پیشنهاد شده بود!
    اين lounge ها براي كساني هست كه كارت frequent flyer اون ايرلاين رو دارن يا بليتشون بيزنس يا فرست كلاس هست. به درد مستضعفيني كه با بليت اكونومي مسافرت مي كنن نميخوره. توي اين lounge ها مبل و كاناپه براي استراحت كردن هست (توي بعضيهاشون تختخواب هم دارن)، چيزهايي براي خوردن و آشاميدن(!) و همينطور امكانات اينترنت و امثالهم. توي بعضي lounge ها حتي حموم سونا و دوش هم دارن. اگه كارت frequent flyer يك ايرلاين رو داشته باشيد ولي بليتتون بيزنس يا فرست كلاس نباشه، استفاده از lounge مجاني نيست و بايد پول لطف بفرماييد براي ورود به lounge. امكانات و هزينه lounge ها بسته به اينكه كدوم ايرلاين باشه و كدوم فرودگاه باشه فرق مي كنه و توي وبسايت ايرلاين اين جزييات رو توضيح داده. خلاصه به قول اون ضرب المثل پول داشته باش، روي سبيل هر كسي دلت خواست ترومپت بزن.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط dian نمایش پست ها
    با سلام به دوستان
    یک سوال داشتم. پروازهایی که کانکشن طولانیتر از 8 ساعت توی یک فرودگاه اروپایی دارن مثلا پرواز قطری با کانکشن 9 ساعته در هیترو، خود ایرلاین خدماتی ارائه میده ? لانج میده؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط Pearson نمایش پست ها
    لانج فقط براي مسافرين بيزينس يا فرست هست
    يا در برخي موارد كساني كه كارت frequent flyer در رده هاي بالا دارن. منظور من از كارتهاي frequent flyer رده بالا كساني هست كه در طول يك سال گذشته مسافرتهاي خيلي زيادي با استفاده از اون كارت frequent flyer انجام داده باشن. اين نكته رو فراموش كرده بودم در پست قبليم درمورد frequent flyer بنويسم. به هر حال كساني كه بليتشون بيزنس يا فرست نيست يا كارت frequent flyer در رده هاي بالا ندارن، نميتونن از خدمات اين lounge هاي فرودگاهي به رايگان استفاده كنن و براي ورود به lounge بايد پول بدن كه خيلي سرگردنه اي حساب مي كنن.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط APPLYNA نمایش پست ها
    سلام
    در مورد افرادی که مستقیماً وارد شهر خودشون تو آمریکا نمیشن:

من شنیدم مراحل اداری ورود به امریکا 3-4 ساعت کار داره، پرواز بعدیه من تو امریکا 2 ساعت بعده که به نظر میرسه که از دست میدم.
    آیا از این ور می تونم پرواز رو چند ساعت عقب بندازم؟
    بعضی از بچه ها می گفتند که هواپیمایی بدون جریمه تو امریکا برایشان بلیط جدید صادر کرده. آیا این صحت داره؟
    در کل این تاخیر در امور اداری آیا به عهده ماست یا هواپیمایی ؟

با سپاس
    مراحل اداري ورود به آمريكا كنترل پاسپورت هست و چك كردن وضعيت سويس و بعدش هم گمرك كه هر كدوم اينها چند دقيقه بيشتر طول نمي كشه. بعدش هم كه كارهاي اداري تموم شد، ميريد براي سوار شدن به هواپيماي بعدي كه بايد از بازرسي امنيتي عبور كنيد. ولي براي اينها ممكنه مجبور بشيد توي صفهاي طولاني بايستيد كه قابل پيش بيني نيست. خود من اين دفعه كه وارد شيكاگو شدم حدود يك ساعت و ربع توي صف كنترل پاسپورت بودم. به اضافه اينكه ممكنه تغيير ترمينال هم داشته باشيد. پستهاي تاپيك سوالهاي متداول بليت آمريكا رو ببينيد، توضيح كامل هست در مورد اين چيزا. همچنين تاپيك ورود به آمريكا كه توضيحات كامل و دقيق در مورد مراحل اداري ورود به آمريكا وجود داره.

براي عقب انداختن پرواز داخلي ممكنه مجبور بشيد بليت رو كلا عوض كنيد و در صورتي كه كلاس ارزون بليت پر شده باشه، بايد ما به التفاوت رو بديد. از آژانسي كه بليت گرفتيد، چك كنيد. اينكه شنيديد سه چهار ساعت بايد بين پروازهاي داخل آمريكا باشه، از لحاظ پايين آوردن ريسك از دست دادن پرواز بعدي هست. اگه توي يك فرودگاه شلوغ و در ساعت شلوغي فرودگاه وارد بشيد، به صفهاي طولاني مي خوريد، هم در كنترل پاسپورت و هم در بازرسي امنيتي قبل از سوار شدن به پرواز بعدي. فاصله دو ساعت در اين شرايط ريسك رو بالا ميبره كه به موقع از اين صفها خلاصي پيدا نكنيد. اگه به اين دلايل از پرواز بعدي جا بمونيد و بليتتون يك تكه باشه، وظيفه ايرلاين هست كه شما رو با اولين پرواز بفرسته. ولي اين امكان هم هست كه اولين پرواز كاملا پر باشه و بيفته به پرواز بعدي يا مثلا صبح روز بعد. همه اينها ريسكه و قابل پيش بيني نيست. خود من دفعه اولي كه رفتم آمريكا كل اين كارهام كمتر از ٢ ساعت تموم شد و دفعه دوم حدود دو ساعت. ولي هيچ تضميني وجود نداره. كساني بودن كه دو ساعت فقط توي صف كنترل پاسپورت بودن. ٣-٤ ساعت فاصله گذاشتن بين پروازها اين ريسكها رو پايين مياره.

رشته و دانشگاه

يكي از سوالهايي كه مكررا در مورد بليت آمريكا پرسيده ميشه اينه كه بليت بايد يك طرفه باشه يا رفت و برگشت. جواب كوتاه اينكه در صورتي كه با ويزاي دانشجويي يا فرصت مطالعاتي بلند مدت وارد آمريكا ميشيد، كسي از شما بليت برگشت نمي خواد، چون بنا به ماهيت ويزا، زمان دقيق (و يا حتي تقريبي) برگشت شما مشخص نيست.

يك نكته رو روشن كنم كه مدت زمان مجاز براي "حضور" در آمريكا تابع مدت اعتبار ويزاي شما نيست. اعتبار ويزاي شما فقط نشون دهنده اين هست كه چقدر مهلت داريد كه از اون ويزا براي "ورود" به آمريكا استفاده كنيد. تصميم گيري در مورد مدت مجاز براي "حضور" در آمريكا در فرودگاه و توسط افسر CBP (اداره مرزباني و گمرك آمريكا) با توجه به شرايط و دلايل سفر شما به آمريكا گرفته ميشه، صرف نظر از اينكه تاريخ اعتبار ويزا كي هست.

وقتي كه با ويزاهاي كوتاه مدت مثل ويزاي توريستي يا كنفرانس وارد آمريكا ميشيد، ماهيت سفر شما محدود و كوتاه مدت هست و افسر CBP بعد از اينكه توي پاسپورت شما مهر ورود ميزنه، تاريخي رو هم مي نويسه كه تا اون تاريخ بايد خاك آمريكا رو ترك كنيد. بعد از ورود به آمريكا ممكنه بتونيد در مدت حضورتون تقاضاي تبديل ويزا يا تمديد مدت حضور خودتون رو بكنيد و ممكنه با تقاضاي شما موافقت بشه. ولي اگه با تقاضاي تبديل ويزا يا تمديد مدت حضور شما در آمريكا موافقت نشه، بايد بلافاصله آمريكا رو ترك كنيد.

در آيين نامه هاي وزارت خارجه يا وزارت امنيت ملي هيچ جا تصريح نشده كه شما موقع ورود به آمريكا بايد بليت رفت و برگشت كانفرم شده داشته باشيد. ولي وقتي وارد آمريكا ميشيد و افسر CBP وضعيت شما رو بررسي مي كنه كه در مورد تاريخ خروج شما از آمريكا تصميم بگيره، بايد براش محرز بشه كه هدف شما از سفر به آمريكا، حضور كوتاه مدت و محدود مطابق شرايط ويزاتون هست و اينكه شما قصد لنگر انداختن در آمريكا رو نداريد. "يكي" از چيزايي كه ميتونه اين اطمينان رو براي افسر CBP ايجاد كنه اينه كه ببينه شما براي برگشت خودتون برنامه ريزي كرديد و معني اين براي كسي كه ماهيت حضورش در آمريكا كوتاه مدت هست (مثل ملاقات اقوام، شركت در كنفرانس يا جلسه يا دوره هاي آموزشي كوتاه) اينه كه بليت بركشت خودش رو گرفته باشه.

دليل اينكه روي كلمه "يكي" تاكيد كردم اين بود كه بليت رفت و برگشت به تنهايي چيزي رو اثبات نمي كنه و اگه افسر CBP با توجه به بررسي شرايط شما و جوابهايي كه به سوالهاش ميديد، "احساس" كنه شما قصد ترك آمريكا در كوتاه مدت رو نداريد و دنبال برنامه هاي ديگه اي غير از چيزي كه ويزاتون اجازه ميده هستيد، ممكنه اصلا به شما اجازه ورود به آمريكا رو نده، صرف نظر از اينكه بليتتون رفت و برگشت باشه يا نه. اين كاملا تابع "احساس" افسر CBP از نيت واقعي شما هست نه صرف اينكه بليت رفت و برگشت داريد يا نه. متقابلا اگه افسر CBP از حرفهاي شما متقاعد بشه كه شما قصد لنگر انداختن در آمريكا رو نداريد، ممكنه با انعطاف پذيري برخورد كنه. مواردي ديده شده كه كساني با ويزاي كنفرانسي رفتن كه طبيعتا بايد يك هفته اي بر مي گشتن ولي افسر CBP بهشون اجازه داده كه تا يك ماه يا حتي سه ماه در آمريكا بمونن براي گردش يا ملاقات اقوام، كه بعد تاريخ بليت برگشت خودشون رو عوض كردن. يا موارد زيادي ديده شده كه پدر و مادرها كه براي ديدن بچه هاي دانشجوي خودشون مي رفتن، به جاي سه ماه متداول، تا شش ماه از افسر CBP توي فرودگاه مجوز حضور در آمريكا رو گرفتن. ولي به هر حال بهتره بليت رفت و برگشت داشته باشيد و بعدا اگه تونستيد، تاريخ برگشت رو تغيير ميديد.

همه اين حرفها و تعيين مهلت خروج از آمريكا براي كساني هست كه ماهيت سفرشون كوتاه مدته. براي دانشجويان (و همسر و فرزندان) يا كسانيكه براي فرصت مطالعاتي ميرن، ماهيت حضورشون در آمريكا كوتاه مدت نيست و تاريخ دقيق (يا حتي تقريبي) خروجشون از آمريكا هم مشخص نيست. كساني كه با اين نوع ويزا وارد آمريكا ميشن، افسر CBP توي پاسپورتشون به جاي مهلت خروج از آمريكا مي نويسه D/S يا Duration of Status. يعني تا وقتي كه وضعيت دانشجويي يا فرصت مطالعاتي خودشون رو به صورت "تمام وقت" و مطابق ضوابط حفظ كنن، كسي كاري به كارشون نداره. و تا وقتي با اين شرايط در آمريكا باشن، "حضورشون" در آمريكا هيچ ارتباطي با مدت اعتباز ويزايي كه باهاش وارد آمريكا شدن نداره. به همين دليل هيچ كس از چنين افرادي بليت برگشت نميخواد. البته در مورد همين جور افراد هم باز "احساس" افسر CBP ملاك هست و اگه افسر CBP "احساس" كنه نيت واقعي طرف درس خوندن يا فرصت مطالعاتي نيست و براي كار يا اقامت غيرمجاز اومده يا اگه در مدت حضور قبلي خودش در آمريكا هر نوع كار غيرمجاز كرده باشه، ممكنه اصلا اجازه ورود به آمريكا نده، حتي اگه بليت رفت و برگشت هم دستش باشه.

در مورد بقيه مسايل مرتبط با ورود به آمريكا پستهاي من در تاپيك ورود به آمريكا رو ببينيد. مقررات رو با ذكر لينك به آيين نامه هاي وزارت خارجه و وزارت امنيت ملي توضيح دادم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)