صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 60

موضوع: سوالات متدوال (FAQ) بلیت هواپیما و فرودگاه در سفر به آمریکا

پیش فرض پاسخ : پرواز به آمریکا (بلیت، آژانس، بهترین مسیر و محدودیت بار)

نقل قول نوشته اصلی توسط mdemehri نمایش پست ها
    سلام پیمان جان.
    الان که ارز مرجع شده 2400، بلیط های هواپیما از چه تاریخی قیمتشون بر حسب 2400 تومن می شه؟
    بليت هواپيما ارز مرجع خودش رو دارد به نام ROE كاري به بانك مركزي ايران ندارد
    توي امضاي من نرخ و درصد آخرين تغييراتش رو مي تونيد ببينيد

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    اين پرواز عجيب دو تا مشكل داره. يك مشكلش توقف در لندن هست كه كوتاهه و ريسك خيلي بالايي براي از دست دادن پرواز بعدي وجود داره. با تجربه شخصيم در لندن ميتونم بگم روي رسيدن به پرواز بعدي اين بليت نبايد حساب باز كرد. مشكل دوم مرتبط با مشكل اصلي هست. يعني اگه مسافر به پرواز بعدي نرسيد، چه ايرلايني صادر كننده اين بليت هست كه مسووليت قبول كنه؟ اين بليت سيستمي نيست كه با از دست دادن پرواز بشه يقه ايرلاين رو گرفت كه مسافر رو يه جوري برسونه به پرواز جايگزين. من مواردي ديدم حتي در بليتهاي تركيبي سيستمي كه ايرلاين مسافر رو توي فرودگاه وسط راه مچل كرده، چه رسه به اين بليت كه عملا بليت چارتري هست. و نكته آخر اينكه به قول آقا پيمان كي گفته اين بليت اصلا صادر ميشه؟ و به فرض هم بشه تكليف بار چي ميشه؟ ورجين و امريكن عضو يك اتحاديه پروازي نيستن.
    این بلیط چارتری نیست.
    لزوما ایرلاین صادرکننده بلیط نیست، بلکه ممکنه آژانس که در اینجا cheapoair هست بلیط رو صادر کنه، البته باید از stock یک ایرلاین استفاده کنه که اون رو تا وقتی بلیط صادر نشه نمی شه دونست.
    اگر مسافر به پرواز بعدی نرسه، مسئولیت ایرلاینها معمولا تضامنی هست، یعنی هر دو ایرلاین روی بلیط مسئولیت کامل دارند و انجام و یا عدم انجام وظایف از طرف یکی از اونها مسئولیت دیگری رو کم یا زیاد نمی کنه. گذشته از این بحث قانونی، مسافر بهتره اول بره سراغ ایرلاینی که قرار بوده به پروازش برسه اما از دست داده و اگر کارش اونجا راه نیفتاد بره سراغ ایرلاینی که پروازش تاخیر داشته و باعث مشکل شده.
    برای ترکیب پرواز ایرلاینها فقط کافیه در هر نقطه کانکشن دو تا ایرلاین با هم قرارداد interlining داشته باشند. قرارداد interlining هم لزوما ارتباطی به در یک alliance بودن یا نبودن و یا کدشیر نداره. قرارداد interlining به زیان ساده یعنی دو تا ایرلاین قبول کردن چمدونهای مسافر رو بین همدیگه ترانسفر کنن. بر خلاف اکثر آژانسهای آنلاین که بسیار محافظه کار عمل می کنند و صرفا به interlining اکتفا نمی کنند، Cheapoair (در کنار یکی دو تا آژانس آنلاین دیگه) ترکیبهای پروازی خوبی بر اساس interlining در میاره که اگر بلیط صادر بشه حتما درست هستند و سیستمی هستند و کار هم می کنند. برای همین ویژگیها هم مدتها قبل اولین بار Cheapoair رو در اپلای ابراد معرفی کردم. البته Cheapoair بعضی مشکلات قیمت گذاری و customer service هم داره که به خاظرشون من دیگه مدتیه ازش استفاده نمی کنم.
    تنها مشکل چنین پروازهایی ممکنه عجیب یا تازه بودنشون برای خدمه فرودگاهی ایرلاینها باشه. مثلا خدمه آمریکن ایرلاینز ممکنه بارها با خدمه قطری کار کرده باشند، هم آشنایی پرسنل و هم سابقه چگونگی حل مشکلات قبلی کمک می کنه که مشکلات آینده هم راحت حل بشن. اما اگر قرار باشه دو تا ایرلاین که با هم تماس اندکی داشتند یا هیچ تماسی نداشتند، ناگهان در اثر یک مشکل لازم باشه که با هم در تماس قرار بگیرند، حل و فصل کردن مشکل ممکنه کمی پیچیده تر بشه.

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

نقل قول نوشته اصلی توسط سهیل نمایش پست ها
    این بلیط چارتری نیست.
    لزوما ایرلاین صادرکننده بلیط نیست، بلکه ممکنه آژانس که در اینجا cheapoair هست بلیط رو صادر کنه، البته باید از stock یک ایرلاین استفاده کنه که اون رو تا وقتی بلیط صادر نشه نمی شه دونست.
    اگر مسافر به پرواز بعدی نرسه، مسئولیت ایرلاینها معمولا تضامنی هست، یعنی هر دو ایرلاین روی بلیط مسئولیت کامل دارند و انجام و یا عدم انجام وظایف از طرف یکی از اونها مسئولیت دیگری رو کم یا زیاد نمی کنه. گذشته از این بحث قانونی، مسافر بهتره اول بره سراغ ایرلاینی که قرار بوده به پروازش برسه اما از دست داده و اگر کارش اونجا راه نیفتاد بره سراغ ایرلاینی که پروازش تاخیر داشته و باعث مشکل شده.
    .
    ممنون براي توضيحاتتون. البته من هم نگفتم اين بليت واقعا چارتري هست. گفتم "عملا" چارتري هست و منظور من غيرقابل استرداد بودن بليت و نحوه صدورش بود. تازه در عمل اين از بليتهاي چارتري واقعي بدتره، چون در اونجور موارد ميشه تحت شرايطي از طريق تماس با آژانس عامل بليت رو با پرداخت جريمه تغيير تاريخ داد. Cheapoair در اين زمينه از آژانسهاي ايران هم بدتر عمل مي كنه. موردش براي يك از استادام پيش اومده بود كه به دليل نرسيدن به پرواز بعدي توي فرودگاه علاف شده بود. تازه توي فيلادلفيا كه داخل آمريكا هم هست و مي تونست به راحتي با موبايل خودش زنگ بزنه به cheapoair، چه رسه به اينكه اين اتفاق توي آمستردام براش مي افتاد كه ديگه به راحتي دستش هم به كسي نمي رسيد. موارد ديگه هم شنيدم. براي همينه كه هميشه به دوستان تاكيد مي كنم كه تنها در صورتي از cheapoair (يا سايتهاي اينجوري) بليت بگيرن كه از تاريخ سفرشون اطمينان كامل داشته باشن. و همچنين از فاصله بين پروازها يا تغيير فرودگاه (و مسايل مربوط به خارج شدن از ناحيه ترانزيت).

همونطور كه گفتم مواردي ديدم كه حتي در بليتهاي تركيبي معمولي، ايرلاينها مسافر رو در فرودگاه بين راه مچل كردن. تازه اونها در مواقعي بوده كه خود ايرلاين مسوول بليت هم بوده. وقتي كه مسافر به دليل معطل شدن در صفهاي بازرسي امنيتي فرودگاه يا سردرگمي موقع جابجايي از يك ترمينال به ترمينال ديگه يا مواردي از اين قبيل به پرواز بعدي نرسه، قانونا هيچ ربطي به ايرلاينها نداره و مشكل خود مسافره. وقتي يك ايرلاين پشت بليت باشه، با اينكه ايرلاين مقصر نبوده در مثلا صفهاي طولاني بازرسي امنيتي و بدشانسي مسافر كه خورده به ساعت شلوغي فرودگاه، مسافر ميتونه در چنين شرايطي بره يقه ايرلاين صادر كننده بليت رو بگيره و بگه من رو به پرواز بعدي برسونيد. ولي وقتي هيچ كدوم از دو تا ايرلاين بليت رو صادر نكردن و جا موندن مسافر هم ناشي از قصور هيچ كدوم از دو تا ايرلاين نبوده، مسافر يقه چه كسي رو مي تونه بگيره؟ حتي يقه خود cheapoair رو هم نميتونه بگيره، چون cheapoair هم خيلي راحت ميتونه بگه ما وقتي كه ميخواستي بليت رو بگيري هشدار داده بوديم كه زمان بين دو پرواز كمه، خودت تصميم گرفتي بليت رو بخري.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

نقل قول نوشته اصلی توسط hemmati63 نمایش پست ها
    سلام دوستان. من تازه عمل کردم و خیلی نمیتونم سنگینی بلند کنم. راهی هست که ساک های Cary on و یکی برام بیاره؟ به هر حال از گیت باید تنهایی باهاشون رد شم و همش همرام باشه! راهی هست که یکی برام بیاره از گیت رد کنه تا خود صندلی هواپیما؟ ممنونم
    بله مي تونيد از سرويس CIP استفاده كنيد
    كه همه ي كارها تون را براتون انجام ميدند از چك اين تحويل بار گرفته تا مهر خروج و عوارض و هركاري كه لازم باشه
    شما فقط ميريد روي صندلي ميشينيد

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط KamalNeshin نمایش پست ها
    ببخشید من بلیت رو از آژانس فقط به صورت یک فایل ورد دریافت کردم و آزانس گفته همینرو پرینت کنی کافیه
    فایل ورد طوریه که خودمم میتونم تغییرش بدم
    مهر آژانس هم روش نیست
    آیا اینا مشکلی ایجاد نمی کنه؟ ینی مهر آزانس نداره مشکل نداره؟
    ممنون
    شما اگه بليت رو خودتون آنلاين خريده بوديد، چه كسي بود كه مهر بزنه؟

بليتهايي كه آژانسها صادر مي كنن e-ticket هست و چيزي هم كه دست مسافر ميدن پرينت همون e-ticket هست. مهر هم بزنن فقط به درد كارهايي مثل ارز مسافرتي مي خوره (يا بهتر بگم مي خورد). مهم اينه كه كد رزرو بليت booking code و بقيه اطلاعات بليت درست باشه. وقتي هم كه ميخواهيد سوار هواپيما بشيد، كارمند ايرلاين براش معتبر بودن و صحيح بودن اطلاعات بليط و به خصوص همون booking code مهمه و توي سيستم خودشون چك مي كنه كه درست باشه و بعد كارت پرواز رو بهتون ميده. خودتون هم ميتونيد booking code رو توي وبسايت ايرلاين چك كنيد كه خيالتون راحت بشه. يك كد هست بالاي بليت متشكل از شش كاراكتر كه معمولا تركيب حروف و اعداده (گاهي وقتها هم فقط حروف). بهش PNR يا record locator يا booking reference هم ميگن. شما هر جاي دنيا كه باشيد و اسم مسافر و PNR رو وارد سيستم ايرلاين بكنيد، بليت رو نشون ميده.

راستي يك نكته ديگه هم اضافه كنم. بسته به اينكه بليت رو چه ايرلايني صادر كرده باشه، booking code ايرلاينهاي داخل بليت ميتونه متفاوت از PNR بالاي بليت باشه. براي استفاده معمولي از بليت و سوار شدن به هواپيما نيازي به دونستن اين جزييات نيست. ولي گاهي وقتها ممكنه براي رزرو صندلي روي وبسايت ايرلاين نياز به دونستن booking code جداگانه مربوط به پروازهاي اون ايرلاين در بليت وجود داشته باشه. اين جزييات رو ميشه با زنگ زدن به ايرلاين يا كسي كه بليت رو صادر كرده فهميد. البته به تجربه شخصيم، من حتي با وارد كردن همون PNR بالاي بليت هم تونستم رزرو صندلي خودم رو در قسمتهاي مختلف بليت روي وبسايت ايرلاينهاي مربوطه انجام بدم.
    ویرایش توسط Mehrad : July 11th, 2013 در ساعت 01:01 PM
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط s.mahmoudi نمایش پست ها
    سلام. همگی خوبید؟
    1- آقا این ویزای ترانزیت چیه؟!!
    2- همیشه لازمه؟
    3-اگه همیشه لازم نیست از کجا بفهمیم کی لازمه؟
    4- قیمتش چنده؟
    مرسیی.
    ويزاي ترانزيت چيزي هست كه كشورهاي اروپايي (و برخي كشورهاي ديگه) براي پياده و سوار شدن از هواپيما در فرودگاههاي بين راه از شما مطالبه مي كنن. جواب كوتاه اينكه با داشتن ويزاي معتبر آمريكا در صورت توقفهاي چند ساعته در فرودگاههاي بين راه در مسير رفتن به آمريكا نيازي به ويزاي ترانزيت در كشورهاي بين راه نداريد. البته به شرطي كه از ناحيه ترانزيت فرودگاه خارج نشيد در فاصله بين پروازهاتون. در صورت خارج شدن از ناحيه ترانزيت كه اصلا كار از ويزاي ترانزيت ميگذره و نياز به ويزاي ورود به اون كشور خواهيد داشت. در تاپيك سوالهاي متداول بليت آمريكا در اين مورد و خيلي سوالهاي متداول بليت آمريكا توضيح دادم

http://www.applyabroad.org/forum/sho...ریکا/page3

توضيحات دقيقتر در مورد مقررات ويزاي ترانزيت هر كشور رو بايد با مراجعه به وبسايتهاي دولتي اون كشور مثل وزارت خارجه يا اداره مهاجرت نگاه كرد. در اين مورد اصلا به وبسايتهاي متفرقه يا شنيده ها (به خصوص آژانسيها) اعتماد نكنيد.

برخي كشورها ممكنه براي برگشت از آمريكا هم ويزاي ترانزيت بخوان تحت شرايطي، كه قاعده كلي وجود نداره و بايد مقررات هر كشور رو براي جزييات ديد. در اين مورد هم در تاپيك خدمات آژانسهاي مسافرتي مقداري توضيح دادم با ذكر لينك به وبسايتهاي مربوطه

http://www.applyabroad.org/forum/sho...رتی/page40

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط Pearson نمایش پست ها
    ببنيد با قاطعيت نميشه گفت كه بهتون هتل ميدهند
    بايد اجنت درخواست بزنه كه احتمال قريب به يقين رد ميشه به خاطر اينكه ادامه ی مسيرتون با FLAG CARRIER اون كشور نيست
    OMAN AIR ميگه پول بليت رو KLM گرفته براي چي من پول هتلش رو بدم
    ارلاينزهای عربی هم تا اونجا كه بتونند برای هتل دادن مسافر رو ميپيچونند مثلن قطری ميگه اگر پرواز ديگه ای با كانكشن كمتر باشه ول‍ي شما برای گران بودنش نگرفتينش ما هتل نميديم
    دقيقا همينه. من هم در اون پست قبلي گفته بودم در صورتيكه "بليت رو خود ايرلاين صادر كرده باشه" طبق مقررات ياتا ايرلاين موظفه براي توقفهاي بيش از ٨ ساعت ويزاي ترانزيت بگيره و مسافر رو ببره هتل. وقتي صادر كننده بليت خود ايرلاين نيست و شما بليت تركيبي از آژانس گرفتيد، طبيعيه كه هيچ كدوم از ايرلاينهاي اون بليت تعهدي در قبال هتل دادن به مسافر ندارن. البته اين هم كه ميگم "صادر كننده بليت خود ايرلاين باشه" منظورم اين نيست كه حتما بريد دفتر ايرلاين. منظور اينه كه بليت روي سيستم ايرلاين صادر بشه، حتي اگه از آژانس مسافرتي بليت بگيريد.

چيزهايي هم كه در مورد سفرهام با گلف اير گفته بودم، به همين صورت بود. من بليتم رو مستقيما از گلف اير مي گرفتم و گلف اير هم همون موقع صدور بليت براي من رزرو هتل ميزد و وقتي مي رسيدم فرودگاه منامه، صاف مي رفتم قسمت خدمات مشتريان (يا به قول خودشون خدمات الزبائن) و اونها هم خودم و پاسپورتم رو مي بردن پاي كانتر كنترل پاسپورت كه ويزاي ترانزيت ٢٤ ساعته ميزدن توي پاسپورتم بدون هيچ هزينه و معطلي. بعد هم ووچر هتل رو ميدادن دستم و با ماشين هتل كه بيرون فرودگاه ايستاده بود، من رو مي بردن هتل (با صبحانه و ناهار و شام) و روز بعد بر مي گردوندن فرودگاه براي پرواز بعديم.

نكته بعدي هم كه آقا پيمان اشاره كرد و من روشنتر بكنم اينه كه اين خدمات موقعي هست كه هر دو قسمت مسير روي همون ايرلاين صادر كننده بليت و توقف شما در فرودگاه هاب همون ايرلاين باشه (در مورد هاب در تاپيك سوالهاي متداول بليت آمريكا توضيح دادم). و تنها در صورتي كه هيچ بليت ديگه اي با توقف كوتاهتر روي اون مسير وجود نداشته باشه. نه اينكه بليت با توقف كوتاه باشه و شما بگيد من بليت با توقف بيشتر بگيرم براي هتل. بديهيه كه هيچ ايرلايني نمياد پول خودش رو دور بريزه و هتل الكي بده. هتل ميدن كه اگه فقط يك گزينه بليت با توقف طولاني وجود داشت، شما به خاطر اين توقف طولاني نريد سراغ ايرلاين رقيب.

ولي همونطور كه گفتم امارات حتي براي بليتهايي كه گزينه كوتاه تر از اون روي سيستمشون وجود نداره، دودره بازي در مياره و شرايط زيادي ميذاره براي هتل دادن.
    ویرایش توسط Mehrad : July 17th, 2013 در ساعت 10:40 PM

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mohkam7 نمایش پست ها
    سلام
    من بلیطم رو تا شیکاگو گرفتم ولی مقصد نهاییم لگزینتون هست. ورودم به آمریکا با پرواز لوفتانزا توی ORD شیکاگو هست (7:30PM میرسم اونجا). اگه برای همون شب از همون ORD ساعت 9:30PM یه پرواز از United Airlines یا یک ایرلاین دیگه( غیر از لوفتانزا) بگیرم به سمت لکزینگتون (آخرین پرواز اون شب) میدونم که وقت کم هست و احتمالش پنجاه پنجاه هست که برسم. من شنیدم که اگه به خاطر معطلی توی گمرک به پرواز بعدی که با یک ایرلاین جدید هست نرسم، من مقصر تلقی نمیشم و با اینکه بلیط دوتکه هست و ایرلاین متفاوت، منو با پرواز بعدی به صورت مجانی میفرستن. آیا این درسته؟
    ممنون
    وقتي بليت رو دو تكه بگيريد، ايرلاين بعدي كه توي بليت دوم هست نه در قبال جابجايي بار شما در اون فرودگاه مسووليت داره و نه در قبال جا موندن شما از پرواز. براي همين هست كه آقا پيمان تاكيد مي كنه كه بليتها رو حتي المقدور يك تكه بگيريد.

وقتي بليت رو دو تكه بگيريد، در مورد تحويل گرفتن بار در مقصد نهايي در تاپيك سوالهاي متداول بليت آمريكا گفتم كه چكار بايد كرد و تحت شرايطي ممكنه اون ايرلاين بليت دوم قبول كنه بار شما رو بدون هزينه اضافي منتقل كنه به مقصد نهايي.

در صورت جا موندن از پرواز در بليت دوم هم، ايرلاين اون بليت دوم رسما مسووليتي در قبال جا موندن شما نداره ولي "تلاش" خودشون رو مي كنن كه شما رو با اولين پرواز "موجود" برسونن. حالا اين ممكن همون شب باشه، ممكنه فردا صبح باشه. در مورد فواصل بين پروازها هم توضيحات در همون تاپيك سوالهاي متداول بليت آمريكا هست.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_84 نمایش پست ها
    آقا مهراد عزیز دستت درد نکنه.فقط سه تا سوال داشتم ازت که ممنون میشم نظرتو بدونم.یکی اینکه اونجا امریکن که بارامو بهش دادم اگه از مشهد تگ داشته باشه بازم میکشن چمدونا رو یا نه؟آخه فک کنم اینجا چک و چونه زدنش تو مشهد راحت تره.دوم اینکه اگه از مشهد تگ نکردن برا سن لوئیس من میتونم اعتراض کنم و بازم اگه تگ نکردن همونجا سمت چپی که فرمودین بارهامو میگیرن یا باید دیگه ببرم ترمینال 3.سوم هم اینکه من تمام راهنمای شما در مورد فریکوئنت فلایرو خوندم ولی یکم سوال بود که با توجه به اینکه قطری از ائل جولای پیوسته به وان ورلد ولی هنوز اسمش رسما تو سایت وان ورلد الان چک کردم نبود باید فری کوئنت فلایر جداگانه برا قسمت داخل امریکا در سایت امریکن ایرلاینز ثبت کنم یا با همینی که به قطری دادم حله؟ممنون و شرمنده طولانی شد.
    در مورد سوال اول نمي تونم با اطمينان جواب بدم. ولي فكر نكنم گير بدن. چمدون من اضافه بار نداشت. ولي وقتي تحويل دادم، نذاشتن روي ترازو. فقط تگ رو نگاه كرد و صاف گذاشت روي تسمه نقاله. هيچي هم نپرسيد.

در مورد سوال دوم نمي تونن چنين چيزي بگن. بليت شما تا هر جا هست، تا همونجا بايد تگ بزنن. البته در نقطه ورود به آمريكا بار رو تحويل مي گيريد و بعد از بازرسي گمرك دوباره تحويل ميديد. براي من كه در سفر اولم به آمريكا گلف اير خودشو لوس كرد و گفت براي توليدو تگ نمي زنه، به اين دليل بود كه بليت گلف اير من تا شيكاگو بود و از شيكاگو تا توليدو بليت جدا داشتم. البته ميخواستن مي تونستن براي خود توليدو تگ بزنن، چون امريكن پارتنر گلف اير هست. ولي گفتم كه خودشونو لوس كردن.

وقتي كه رسيدم لندن، دو تا بليت رو نشون دادم و از امريكن خواستم كه تگ رو عوض كنن براي توليدو كه قبول كردن. البته نكته مهم اين بود كه قسمت آخر بليت گلف اير من (لندن-شيكاگو) و بليت بعدي من (شيكاگو-توليدو) در اصل يك ايرلاين بود. امريكن ايگل با اينكه ظاهرا شركت جدايي هست از امريكن ايرلاينز در واقع همونه. يعني شركتي هست كه پروازهاي داخلي امريكن ايرلاينز در مسيرهاي كوتاه رو انجام ميده. اگه ايرلاينهاي اين دو تا قسمت (لندن-شيكاگو و شيكاگو-توليدو) ايرلاينهاي ناسازگاري بودن، احتمالا توي لندن به راحتي قبول نمي كردن تگ چمدونهاي من رو وسط راه عوض كنن و توليدو تحويل بدن. ولي خوب اين دفعه دوم هم دو تا بليت جدا داشتم. با اين وجود تركيش قبول كرد تا خود توليدو تگ بزنه. با اينكه بليت تركيش من فقط تا استانبول بود.

در مورد سوال آخر، چون بليت رو از قطري گرفتيد، توي بليت فقط شماره frequent flyer قطري رو ميشه اضافه كرد. بعد قطري روي اون قسمتهايي كه با قطري پرواز كرديد (مشهد تا شيكاگو) بهتون پوينت ميده و پوينتهاي بقيه (شيكاگو-سنت لوييز) رو بعدا از خود امريكن بايد claim كنيد. البته پوينتهايي كه از قطري ميگيريد، بعيد مي دونم كه در آينده به دردتون بخوره. به اين جهت راه عاقلانه تر اينه كه اصلا شماره frequent flyer وارد نكنيد و بريد آمريكا. اون قسمت آخر بليت رو كه مال خود امريكن هست، در هر حال مي تونيد claim كنيد. بعد شايد تونستيد با امريكن چونه بزنيد كه بقيه بليت رو هم روي امريكن پوينت بدن. ندادن هم اون قسمتهاي مشهد تا شيكاگو رو مي تونيد اگه خواستيد بعدا از قطري claim كنيد.

در مورد خود من همونطور كه در اون تاپيك سوالهاي متداول توضيح دادم، قسمت آخر بليت گلف اير كه از لندن به شيكاگو بود، روي هيچ ايرلايني پوينت نگرفته بود. نه گلف اير كه صادر كننده بليت بود و نه امريكن كه اصل پرواز اون قسمت لندن-شيكاگو رو انجام ميداد. وقتي رسيدم آمريكا، هم گلف اير و هم امريكن امكان claim كردن اون پرواز امريكن از لندن به شيكاگو رو به من ميدادن. ولي بديهيه كه من ترجيح دادم روي امريكن claim كنم.

البته اين حالت من با حالت شما يك تفاوت عمده داره. بليت من گلف اير بود ولي پرواز قسمت آخر (لندن-شيكاگو) در اصل امريكن بود. براي همين بود كه هر دو تاشون اجازه claim كردن پوينت اون پرواز رو ميدادن. ولي براي شما بليت قطري هست و پرواز دوحه-شيكاگو هم قطري هست. احتمالا امريكن زير بار نميره كه روي اين پرواز كه خودش انجام نداده، به شما پوينت بده. ولي به هر حال اگه به همون حالت دوم عمل كنيد (يعني فعلا شماره frequent flyer وارد بليت نكنيد) بعد كه رسيديد آمريكا امكان چونه زدن با هر دو تا ايرلاين رو داريد. بدترين حالتش اينه كه امريكن زير بار نميره و مجبور ميشيد اون قسمت دوحه-شيكاگو رو از خود قطري claim كنيد. ولي اگه از همون اول frequent flyer قطري رو توي بليت بديد، قطري اتوماتيك پرواز دوحه-شيكاگو رو بهتون پوينت ميده و ديگه امكان چونه زدن روي اون پرواز رو با امريكن نخواهيد داشت. روشنه؟

در ضمن من مشهدي نيستم. پدر و مادر من چند سال بعد از بازنشستگي مهاجرت كردن به مشهد و ساكن اونجا شدن. دليل اينكه من هر دو بار از مشهد پرواز كردم به آمريكا همينه.
    ویرایش توسط Mehrad : July 18th, 2013 در ساعت 04:23 AM

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_84 نمایش پست ها
    آقا ارادتمند مشهدی و غیر مشهدی دست به خیریم.ممنون بابت جواب کامل و عالی.من حقیقتش سریع شماره
    frequent flyer رو تو بلیطم ثبت کردم.ولی چرا پوینت هایی که قطری بهم میده بعدا بدردم نخوره؟
    من ارادتمند و علاقه مند به كمك به همه هستم صرف از نظر قوميت، نژاد، عقيده و غيره. اين كه گفتم مشهدي نيستم رو شما كه انشاالله مثبت برداشت كرديد، بقيه هم همينطور.

دليل اينكه گفتم اين پوينتهاي قطري احتمالا به دردتون نمي خوره دو تا نكته هست.

يكي اينكه پوينتهايي كه از اين پرواز مي گيريد، حتي انقدر نيست كه بشه باهاش يك بليط رايگان توي منطقه خاورميانه يا اروپا بگيريد. براي اينكه از توي پوينتهاي قطري كسب شده چيزي در بياد، دست كم چند تا سفر اينجوري بايد بريد كه مجموع پوينتهاي انباشته شده به حد نصاب براي بليت رايگان برسه. يك مسخره بازي كه اين ايرلاينهاي عربي داشتن (و احتمالا هنوز هم دارن) اينه كه وقتي بخواهيد از پوينتهاتون براي بليت رايگان استفاده كنيد، بايد انقدر پوينت داشته باشيد كه بليت رفت و برگشت بگيريد و اگه بخواهيد به فرض بليت رفت رو با redeem كردن پوينتها بگيريد و بليت برگشت رو نقدي بخريد، بهتون اجازه نميدن. يا در صورتيكه بخواهيد كسري پوينت نياز بليت رفت و برگشت رو به صورت نقدي جبران كنيد، انقدر دنگ و فنگ دارن و ما به التفاوت پوينتها رو دولاپهنا حساب مي كنن كه كل بليت رو نقدي بخريد به صرفه تر در مياد. من بعد از اون همه پوينتهايي كه از گلف اير در سفرهاي متعدد كسب كرده بودم، حتي انقدر نشد كه از توش يك بليت رفت و برگشت به قبرس مفت در بياد. از اين نظرها وضع frequent flyer ايرلاينهاي اروپايي يا آمريكايي بهتره.

نكته خيلي مهم ديگه اي كه فراموش كرده بودم در پستهاي قبليم در مورد frequent flyer و mileage بنويسم اين بود كه اين پوينتها تاريخ انقضا دارن. يعني اگه ظرف مدت معيني روي اون frequent flyer هيچ پرواز يا فعاليت ديگه اي نداشته باشيد (اعم از كسب پوينت يا مصرف پوينت) همه پوينتهايي كه داريد پس از مهلت مقرر سوخت ميشه. من همينجوري همه پوينتهايي كه روي تركيش داشتم از دست دادم، چون اين چند سالي كه آمريكا بودم، هيچ راه عملي براي ايجاد فعاليت روي frequent flyer تركيش نداشتم. احتمالا پس از مدتي شبيه همين اتفاق براي پوينتهاي گلف اير و امارات من هم مي افته. توي وبسايت اينها كه نگاه كنيد نوشته كه زمان انقضاي پوينتها از تاريخ آخرين فعاليت چقدر هست. گلف اير يادمه اون موقع خيلي توي بوق و كرنا مي كرد كه پوينتهاي ما برخلاف بقيه ايرلاينها تاريخ انقضا نداره. ولي من بعيد مي دونم كه اين سياستشون رو تا ابد ادامه بدن. حالا به فرض هم كه روي حرفشون بمونن، حتي به فرض درست شدن اوضاع بحرين و بهبود روابط فيمابين، چقدر احتمالش هست كه من بخوام مجددا با گلف اير پرواز كنم؟

براي همين هست كه توصيه كردم كه تا اونجا كه ميتونيد روي ايرلاينهاي آمريكايي پوينت جمع كنيد. درسته كه تاريخ انقضاي پوينتها روي ايرلاينهاي آمريكايي خيلي ناجوانمردانه كوتاهه (معمولا ١٨ ماه از تاريخ آخرين فعاليت) ولي داخل آمريكا راههاي ساده و خيلي زيادي هست براي ايجاد فعاليت روي frequent flyer يك ايرلاين و در نتيجه عقب انداحتن تاريخ انقضا. راهي كه من همه اين سالها ازش استفاده كردم، غذا خوردن توي رستورانهاي طرف قرارداد يك ايرلاين هست. نيازي هم نيست كه رستوران خيلي لوكس باشه يا يه عالمه پول ناهارتون بشه. كافيه يك يا چند تا از كرديت كارتهاي خودتون رو توي وبسايت dining مربوط به اون ايرلاين رجيستر كنيد. كرديت كارت معمولي ها. هيچ نيازي نيست كه كرديت كارت خود ايرلاين باشه. بعد توي هر كدوم از رستورانهاي طرف قرارداد اون ايرلاين كه ليستشون توي وبسايت هست غذا بخوريد و با يكي از اون كرديت كارتهايي كه توي وبسايت ايرلاين رجيستر كرديد پول غذا رو بديد، بدون اينكه هيچ كار خاصي بكنيد به طور اتوماتيك پوينت اضافه ميشه توي frequent flyer اون ايرلاين. نتيجه اش هم ميشه اينكه چون ايجاد فعاليت كرديد توي اون frequent flyer تاريخ انقضاي جديد شما ميشه ١٨ ماه بعد از اين آخرين فعاليت.

من همين دو ماه پيش كه رفته بودم سينسيناتي، يه سر زدم به وبسايت dining امريكن ايرلاينز كه ببينم توي محدوده مركزي شهر كجاها رستوراني پيدا ميشه كه به بودجه من بسازه و در عين حال يه خوردني حلال هم توش پيدا بشه. يك پيتزافروشي پيدا كردم و روز آخري كه سينسيناتي بودم، يك پيتزا ٨ اينچ مربعي گرفتم ٥ دلار (يه نمه گرون بود). بعد با يكي از كرديت كارتهام پرداخت كردم. امريكن ايرلاينز به طور اتوماتيك ١٥ پوينت براي اين ٥ دلار بهم داد و بعد كه برگشتم توليدو يك ايميل با فرستاد با لينك كه برم توي وبسايتشون در مورد اون رستوران ارزيابي بنويسم. براي همين ارزيابي نوشتن هم بهم پوينت داد. نتيجه همه اين پوينت دادن ها هم شد اين كه تاريخ انقضاي جديد من شد ١٨ ماه از تاريخ اين آخرين فعاليت. همينجا توي توليدو هم كه هستم يك كافه هست طرفهاي داونتاون كه طرف قرارداد امريكن ايرلاينز هست. البته رستورانهاي ديگه طرف قرارداد هم هستن ولي اونها هيچ چيز حلالي توشون پيدا نميشه. فقط كافيه برم يك قهوه توي اون كافه بخورم كه پوينت بگيرم. بعد دوباره تاريخ انقضاي جديد پوينتهام ميشه ١٨ ماه از اون تاريخ. حالا من چون آدم شكمويي هستم، همه اش به راههاي شكمي فكر مي كنم. كلي راههاي ديگه هم هست براي ايجاد فعاليت روي frequent flyer و عقب انداختن تاريخ انقضا.

خوب بسه ديگه الان آقا پيمان مياد يه لقب خفن ديگه در زمينه mileage بهم ميده.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)