صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 32

موضوع: فرهنگ فنلاند

پیش فرض فرهنگ فنلاند

Without culture, and the relative freedom it implies, society, even when perfect, is but a jungle. This is why any authentic creation is a gift to the future. - Albert Camus

در بین این همه بحث های مربوط به امور اداری و هوایی و زمینی و پذیرشی, واقعا جای تاپیکی مختص فرهنگ فنلاند خالی بود. البته ظاهرا یک همچین تاپیکی پیش از این هم اینجا راه افتاده بود اما به دلایل نامعلوم در حال حاضر بسته است.

عنوان تاپیک از این جهت کلی انتخاب شده که شامل همه مضامین فرهنگی بشود؛ از سبک لباس, خوراک و ذائقه فنلاندی گرفته تا بایدها و نبایدها ی رفتاری, ارزش ها, eventها, زبان, ورزش, موزیک, و اصولا همه چیز! این تاپیک می تونه محل خوبی باشه برای هر یک از موارد زیر (یا مواردی که در زیر نیست!)

1- شر کردن تجربیات شخصی در مواجهه با فرهنگ فنلاندی
    2- شر کردن یا معرفی منابع فرهنگ فنلاندی (سایت, کتاب, فیلم, مقاله, موسیقی و...)
    3- شر کردن عکس/فیلم های مردم نگارانه
    4- و ... .

البته:
    متاسفانه یکی از اتفاقات رایجی که در تاپیک های فرهنگی-اجتماعی می تونه بیفته اینه که افراد ممکنه که در بهترین حالت, دچار پیش داوری های فرهنگی یا ارائه مضامین تقلیل گرایانه, و در بدترین حالت, قضاوت های نژادپرستانه و غیرانسانی بشن. بدیهیه که چنین نظراتی فاقد ارزش علمی و بدون استفاده اند. امیدوارم مدیران تاپیک در این موارد اقدام به حذف پست های جانبدارانه و سطحی کنند و البته در غیر اینصورت, داوری عاقلانه و انسانی همواره بر عهده خود خوانندگان خواهد بود.

ویرایش توسط mansoureh90 : July 3rd, 2013 در ساعت 03:20 AM

پیش فرض پاسخ : فرهنگ فنلاند

دوستان علاقمند به فرهنگ لباس, استایل و فشن سری به Hel Looks بزنن.

در توضیحات این فتوبلاگ گفته شده:

Hel Looks is a street style blog from Helsinki. We document individual, unique looks and styles. The blog was started in July 2005 and it's created by Liisa Jokinen and Sampo Karjalainen.

پیش فرض دعوت به مصاحبه

از دوستانی که در فنلاند زندگی می کنند خواهش می کنیم که در اسرع وقت برای راهنمایی به بچه هایی که هنوز نرفتند, به همه یا تعدادی از سوالات زیر جواب بدهند. دوستان دیگر می توانند سوالات بیشتری را اضافه کنند.

شهر:
    مدت اقامت:

1- آیا ارتباط با مردم فنلاند به لحاظ فرهنگی برایتان راحت بوده؟ هیچوقت برایتان پیش نیامده که نسبت به درک همدیگر دچار مشکل شوید؟

2- اوقات فراغت خود را در فنلاند چگونه سپری می کنید؟ علاوه بر فعالیت های فراغتی شما, چه فعالیت های محبوب دیگری در فنلاند وجود دارد؟

3- آیا فعالیت های فراغتی دیگری وجود دارد که شما مایل باشید به آن بپردازید, اما به دلایل مختلف (هزینه, زمان, غریب بودن و...) از آن محروم مانده اید؟ در صورت مثبت بودن پاسختان, در این خصوص کمی توضیح دهید.

4- شرایط و امکانات زندگی جوانان/دانشجویان ایرانی مقیم فنلاند را چگونه می بینید؟

5- آیا در این مدتی که در فنلاند زندگی می کردید، بیمار شده اید؟ در این صورت لطفا کمی از تجربه مراجعه به مراجع پزشکی, کیفیت و هزینه خدمات پزشکی بگویید.

6- آیا جامعه‌ی فنلاند به شما اجازه «کار دانشجویی» می‌دهد؟ هیچگاه در این جامعه کار کرده اید؟ در صورت مثبت بودن پاسخ تان، لطفا کمی از تجربه کاری خودتان بفرمائید.

7- آیا برایتان پیش آمده که شما را با «مهاجر» حال چه ایرانی یا غیر ایرانی اشتباه بگیرند؟ آیا تا به حال در فنلاند به هر شکل دیگری مورد پیشداوری فرهنگی یا نگاه نژاد پرستانه قرار گرفته اید؟

با تشکر از وقتی که اختصاص دادید و با آرزوی موفقیت برای همه دوستان.

-----------------------------------------------------------------
    سوالات 1, 4, 6 و 7 با کمی تغییر برگرفته ازیک مصاحبه مردم شناختی توسط زهره روحی.

Junior Member sadeqzadeh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science, University of Helsinki

ظاهرا من اولین نفرم. امیدوارم بقیه بچه‌ها هم کمک کنند که بچه‌های جدیدی که می‌آیند (یا در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارند)، درک بهتری از فنلاند پیدا کنند.
    من ساکن هلسینکی‌ام و حدود یک سال هست که اینجا هستم.
    سوالاتونو به ترتیب جواب میدم:
    ۱- تقریبا. شناختی که من توی این مدت از فنلاندی‌ها پیدا کردم اینه که آدم‌های بسیار آرام و نجیبی هستند،حریم شخصی برای اونها اهمیت زیادی داره و متقابلا حریم شخصی دیگران رو رعایت می‌کنند و به اون احترام می‌گذارند. خیلی ساکت هستند که این سکوت رو بعضی‌ها به خجالتی بودن اونها تعبیر می‌کنن که نظر من متفاوته. به نظر من علت این سکوت نحوه بزرگ شدن از بچگی در خانواده‌ی فنلاندی با ارزش‌ها و آداب و رسوم فنلاندی هست و لزوما دلیل بر خجالتی بودن اونها نیست. این شخصیت اونها در ماههای اول بسیار جذاب هست ولی رفته‌رفته ممکنه آدم اذیت بشه اگه تنها باشه (احساس می‌کنید با آدم‌های بی‌روح یخی طرف هستید). البته این نظر شخصی منه با توجه به مدت کمی که اینجا زندگی کردم. تا زمانی که از یک فنلاندی نخواهید، کمکتون نمی‌کنه، حتی اگه ببینه که نیاز به کمک دارید (که این به خاطر رعایت حریم شخصی شما هست). و البته اگر کمک بخواهید، حتما کمکتان می‌کنند.
    ۲- سوال سختی است! اما بیشتر گردش در شهر و پارکهای ظبیعی و دریاچه‌ها و سینما و تمرین در باشگاه و... البته این مربوط به تابستون هست، زمستون (که خیلی بلند هم هست اینجا) طبیعتا این انتخاب‌ها رو ندارید و انتخاب‌هاتون محدود میشه به کلاب و موزه و استخر و اینجور جاهای سرپوشیده.
    ۳- بله. کنسرت‌ها و فستیوال‌های موسیقی، تئاتر، ماهیگیری، بازی‌های گروهی، بازدید از باغ‌وحش، سفر به شهرهای دیگر فنلاند و اروپا، فستیوال‌های مختلف مثل فستیوال‌های غذا، Fashion Showها، فستیوال‌های فرهنگی و... (البته دوباره خیلی از این فعالیت‌ها محدود به تابستان هست)
    ۴- در حال حاضر به نظر من شرایط اکثر بچه‌های ایرانی (حداقل آنهایی که من می‌شناسم) خوب است (از نظر مالی، تحصیلی و...).
    ۵- بله. سازمانی هست به نام YTHS یا سرویس سلامت دانشجویی که بیمارستان‌هایی دارد که در آنها (با وقت قبلی تلفنی) دانشجوها را رایگان معاینه و درمان می‌کنند (البته در مورد بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و... به ندرت دارو تجویز می‌کنند). علاوه بر آن اگر اقامت داپم فنلاند را داشته باشید (نه اقامت دانشجویی)، کلیه خدمات پزشکی برای شما رایگان است. علاوه بر YTHS ، چنانچه بیماری یا مشکل جسمی برای شما در فنلاند (یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا) پیش بیاید، شرکت Swiss Care که داشتن بیمه از آن شرکت (یا سایر شرکتهای بیمه بین‌المللی) جز الزامات برای گرفتن ویزای دانشجویی است، کلیه هزینه‌های شما را تا سقف سی هزار یورو (۳۰۰۰۰) پرداخت می‌کند (البته روال کار به این صورت هست که شما هزینه را پرداخت می‌کنید و صورتحساب یا فاکتور را برای Swiss Care می‌فرستید، و بعد از مدتی آنها پول شما را پرداخت می‌کنند، شبیه بیمه‌های تکمیلی ایران).
    ۶- بله. بسیاری از بچه‌ها در حین تحصیل داخل دانشگاه کار می‌کنند (در گروههای تحقیقاتی و آزمایشگاهها) و خوشبختانه حقوق خوبی هم می‌گیرند. البته رقابت شدید است و برای پیدا کردن کار چه داخل دانشگاه و چه خارج از دانشگاه باید واقعا خبره باشید و در رشته خودتان حرفی برای گفتن داشته باشید. برای پیدا کردن کار در خارج از دانشگاه، مسلط بودن به زبان فنلاندی عامل مهمی است (البته به غیر از رشته‌های تکنولوژیکی مثل کامپیوتر). من البته موفق به پیدا کردن کار نشدم با وجود اینکه برای پوزیشن‌های متعددی (داخل و خارج از دانشگاه) اپلای کردم.
    ۷- در مورد هر دو بند، بله. البته مشکل حادی برای من پیش نیامده و حداقل در هلسینکی موضوع نژادپرستی مثل کشورهایی مانند آلمان یا روسیه یا ... موضوع حادی نیست (از وضعیت شهرهای دیگر بی‌اطلاعم)، اما بهرحال، جواب من در پاسخ به این سوال مثبت است. در مورد مهاجران، نگاه خوشبینانه‌ای وجود ندارد (هرچند نمی‌توانید از ظاهر افراد این موضوع را تشخیص بدهید)، دلیل این امر هم این است که فنلاند میزبان تعداد زیادی از مهاجران سومالیایی و رومانیایی است که بیشتر آنها، سربار جامعه‌اند، کار نمی‌کنند و فقط از دولت حقوق بیکاری می‌گیرند (حقوقی که با مالیاتی که مردم فنلاند پرداخت می‌کنند (حداقل ۱۵ درصد از درآمد و گاهی تا ۳۰ درصد) تامین می‌شود). علاوه بر آن، مهاجران رومانیایی بعضا با اینکه هر ماه از دولت پول می‌گیرند، گدایی می‌کنند و بطری آبجو جمع می‌کنند و بر سنتهای خودشان (مثل پوشیدن لباسهای بلند مشکی) پافشاری می‌کنند و حاضر به ترک آنها نیستند. البته این موضوع به شکلی نیست که چهره بدی به شهر بدهد و شما به ندرت در خیابان‌های شهر، گدا (یا متکدی) می‌بینید (به غیر از مرکز شهر و آن‌هم در فصل تابستان).
    تنها سالهای عمر را به زندگی افزوده ایم و نه زندگی را به سالهای عمر.

رشته و دانشگاه

البته فنلاندی‌های بسیار اجتماعی و خوش‌صحبت هم پیدا می‌شوند، کسانی که سابقه زندگی در خارج از فنلاند (حتی به مدت کوتاه) را داشته باشند، معمولا خونگرم و خوش‌صحبت هستند. به علاوه، هلسینکی شهر بسیار بین‌المللی‌ست، خارجی‌های زیادی (از همه نقاط دنیا) در این شهر کار، تحصیل، و زندگی می‌کنند که عموما اجتماعی هستند و می‌توانید دوستان خوبی در بین آنها پیدا کنید.

ضمنا چون بحث در مورد فرهنگ فنلاند هست، یه نکته‌ی مرتبط هم من اضافه کنم. برهنه بودن، امر کاملا عادی برای فنلاندی‌ها محسوب می‌شه و درواقع بخشی از فرهنگ فنلاندی‌هاست. در سونا (که کلا فنلاندی است(و تلفظ صحیح و فنلاندی‌اش ساونا هست و جزء جدانشدنی از زندگی فنلاندی‌هاست، خصوصا در زمستان) همه لخت هستند (البته سوناهای عمومی مختلط نیستد، برخلاف سوناهای شخصی)، یا مثلا در اتاق دوش باشگاه (Gym) همه لخت هستند که البته چیز مهمی نیست و بار اول که به سونا بروید، عادت می‌کنید.

ApplyAbroad Hero dexoey آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    HTW Berlin - Construction and Real Estate Management

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeqzadeh نمایش پست ها
    البته فنلاندی‌های بسیار اجتماعی و خوش‌صحبت هم پیدا می‌شوند، کسانی که سابقه زندگی در خارج از فنلاند (حتی به مدت کوتاه) را داشته باشند، معمولا خونگرم و خوش‌صحبت هستند. به علاوه، هلسینکی شهر بسیار بین‌المللی‌ست، خارجی‌های زیادی (از همه نقاط دنیا) در این شهر کار، تحصیل، و زندگی می‌کنند که عموما اجتماعی هستند و می‌توانید دوستان خوبی در بین آنها پیدا کنید.

ضمنا چون بحث در مورد فرهنگ فنلاند هست، یه نکته‌ی مرتبط هم من اضافه کنم. برهنه بودن، امر کاملا عادی برای فنلاندی‌ها محسوب می‌شه و درواقع بخشی از فرهنگ فنلاندی‌هاست. در سونا (که کلا فنلاندی است(و تلفظ صحیح و فنلاندی‌اش ساونا هست و جزء جدانشدنی از زندگی فنلاندی‌هاست، خصوصا در زمستان) همه لخت هستند (البته سوناهای عمومی مختلط نیستد، برخلاف سوناهای شخصی)، یا مثلا در اتاق دوش باشگاه (Gym) همه لخت هستند که البته چیز مهمی نیست و بار اول که به سونا بروید، عادت می‌کنید.
    Right
    In Gemrany, situations are same and people are n*a*k*e*d. But, I think you are wrong, cause even in public Suanas, they are n*a*k*e*d
    از ایرانی بودنم بسیار متنفرم.
    به علت جو حاکم بر این سایت، حضور من بسیار کمرنگ می باشد.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط dexoey نمایش پست ها
    Right
    In Gemrany, situations are same and people are n*a*k*e*d. But, I think you are wrong, cause even in public Suanas, they are n*a*k*e*d
    I said they're n*a*k*e*d in public saunas as well, but there are separate sauna rooms for ladies and gentlemen. I meant that by MOKHTALET

مصاحبه با آیدا, یک دانشجوی ایرانی در دانشگاه یووسکولا. او از تجربه زندگی و تحصیل در فنلاند, شهر, رشته و دانشگاه خود می گوید.

توصیه آیدا به دانشجویانِ در راه: "!Don't listen to the stereotypes"

دانلود مصاحبه (mp4.)

-----------------------------------
    - برگرفته از سایت دانشگاه یووسکولا. برای دیدن مصاحبه های بیشتر اینجا کلیک کنید.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    biomedical engineering_QIAU

نقل قول نوشته اصلی توسط mansoureh90 نمایش پست ها
    مصاحبه با آیدا, یک دانشجوی ایرانی در دانشگاه یووسکولا. او از تجربه زندگی و تحصیل در فنلاند, شهر, رشته و دانشگاه خود می گوید.

توصیه آیدا به دانشجویانِ در راه: "!Don't listen to the stereotypes"

دانلود مصاحبه (mp4.)

-----------------------------------
    - برگرفته از سایت دانشگاه یووسکولا. برای دیدن مصاحبه های بیشتر اینجا کلیک کنید.
    مرسی خیلی خوب بود.ممنون ازاطلاعات مفیدی که اینجا میذارید.خوبه که دوستانی هم که تجربه زندگی در فنلاند وشهرهای دیگه رو دارن تجربیاتشونو shareکنند.
    ویرایش توسط atn_bme : July 7th, 2013 در ساعت 11:23 AM دلیل: من دیگه نمیتونم بهتون امتیازبدم!
    هر کجا هستم، باشم،آسمان مال من است.
    پنجره، فکر، هوا، عشق، زمین مال من است.چه اهمیت دارد گاه اگر می‌رویند قارچ‌های غربت؟

ببخشید ولی من نتونستم لینک مربوطه رو دانلود کنم.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)