سلام
من چند روزی هست که درخواست ویزا دادم و تقریبا یکی دو هفته ای هست که این تاپیک رو می خونم. از پست های بعضی از دوستان متوجه شدم که ظاهرا مشکلاتی با سفارت پیدا کردند و بعضا سفارت رفتار خوبی با اونها نداشته. راستش من مشکلی فعلا پیدا نکردم (هنوز به مرحله پیگیری و اینا نرسیدم) و رفتار بدی هم با من نشده اما بدلیل مشکلات دوستان این پست رو نوشتم.
قضیه اینه که حدودا 3 سال پیش بعد از تحریم ها علیه ایران مشکلاتی برای دانشجوها ایجاد شد که پروسه ویزای آلمان رو کاملا مختل کرد و برای مدتی هیچگونه ویزایی برای هیچکس صادر نمی شد. مشکل هم به مسائل بانکی برمی گشت و به نظر می رسید که هیچ راه حل کوتاه مدتی نداشته باشه. از خاطرات اون روزهای دوستانم یادم می یاد که همگی از رفتار بد سفارت و به قول معروف سرکار گذاشتن متقاضیا و این که هیچ کاری برای رفع مشکل نمی کنه شاکی بودن. این وسط یک نفر به ذهنش زد که به بخش فارسی دویچه وله ایمیل بزنه و به بقیه هم این کار رو توصیه کنه. تو مدت کمی ایمیل های زیادی به دویچه وله رسید و منجر به انتشار چند گزارش در این خبرگزاری شد و نهایتا باعث شد که مشکلی که حلش خیلی سخت و زمانبر به نظر می اومد تو مدت کمی حل بشه. می تونید گزارشی از اون روزها رو اینجا بخونید.
حالا غرض از این حرفها این بود که اگر واقعا احساس می کنید که حقی ازتون ضایع شده (واقعا ضایع شده و نه اینکه چون شما یه توقعی داشتید و برآورده نشده) این روش هنوز میتونه مفید باشه. حداقل از بیانیه و نامه به سفیر و اینجور سنگهای بزرگ شدنی تره.
امیدوارم ادمین این پست رو پاک نکنه!