صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 52

موضوع: ارسال نامه به خبرگزاری دویچه وله برای پیگیری رفتار سفارت

Member Perl آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science, TU Munich

پیش فرض پاسخ : ارسال نامه به خبرگزاری دویچه وله برای پیگیری رفتار سفارت

نقل قول نوشته اصلی توسط mitrababai نمایش پست ها
    دوستان الان تقریبا توی سایت cause تعداد افراد 70 نفر شده
    کسی اینو واسه دویچه وله فرستاده ؟
    هنوز کسی جوابی چیزی نگرفته؟
    من در پاسخ به ایمیلشون علاوه بر مطالب و تجربیات خودم که براشون گفتم، لینک اون پتیشن هم براشون فرستادم.
    Wish you were here

پیش فرض پاسخ : سوالات و مسائل مربوط به ویزا قبل از اقدام تا اعلام نتیجه

بچه ها دویچه وله بلاخره یه گزارش در مورد صدور ویزاها گذاشته ، تاثیر ایمیل ها بوده ،من میزارم هم لینکش رو هم خبر رو :
    مشکلات صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی تحصیل در آلمان

هر سال تعدادی دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل از دانشگاه­های آلمان پذیرش می‌گیرند. روند صدور ویزا بسیار زمان‌بر است. امسال برخی دانشجویان می‌ترسند که تاخیر در صدور ویزا سبب شود آن‌ها به آغاز ترم تحصیلی نرسند.
    هر سال حدود هزار دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه­ها و مدرسه­های عالی آلمان پذیرش دریافت می­کنند. این تعداد همواره رو به افزایش است. به گزارش مؤسسه مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ تعداد دانشجویان تازه­ وارد ایرانی دانشگاه­های آلمان ۳۰ در صد افزایش یافته است.

دریافت پذیرش از دنشگاه مرحله­ی مهمی در راه طولانی دانشجویان برای ادامه­ی تحصیل در آلمان است. اما با دریافت پذیرش، مشکلات تازه آغاز می‌شود. سینا، دانشجوی ایرانی که در دانشگاه فنی مونیخ (TUM) قبول شده، توضیح می­دهد: «قدم بعدی اخذ ویزا از طریق سفارت جهت ورود به کشور آلمان و اتمام مراحل ثبت نام دانشگاه قبل از شروع کلاس‌ها است.»

سفارت آلمان تنها مرکزی است که در ایران ویزای دانشجویی برای ورود به آلمان صادر می­کند. هر سال در تابستان، وقتی دانشگاه­های آلمان نامه­های پذیرفته­شدگان را ارسال می­کنند، تعداد درخواست­های ویزا بسیار افزایش می­یابد. در وبسایت سفارت آمده است: «به دلیل تعداد زیاد مراجعه کنندگان و نیز محدودیت­های مکانی و پرسنلی بخش ویزای سفارت، بخصوص در ماه­های مه تا اکتبر، امکان دارد که تعین وقت چند هفته بطول بیانجامد.»

امسال برای برخی دانشجویان که قصد دارند در آلمان به درس خود ادامه بدهند این ترس پیش آمده ­است که به خاطر زمان‌بر بودن روند صدور ویزا، به آغاز کلاس­های خود نرسند.

مشکل تعیین وقت در سفارت

مریم، دانشجوی ایرانی که رشته­ی تحصیلی او اقتصاد است، در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی گفت: «در سیستم آنلاین سفارت برای وقت گرفتن می­شود برای دو تا سه ماه آینده وقت رزرو کرد. طبیعتا ما دانشجویان که پذیرش­مان هنوز نرسیده، نمی­توانیم وقت دو ماه آینده رزرو کنیم.»

در تاریخ ۷ اوت اولین وقت مصاحبه­ که می­شد در وبسایت سفارت رزرو کرد روز ۷ اکتبر بود، یک هفته­ی بعد تمام وقت‌های مصاحبه تا ۱۵ اکتبر پر شده بود. در حالی که ترم زمستانی در تمام دانشگاه‌ها و مدارس‌عالی آلمان از ۱۵ اکتبر شروع می‌شود. تازه باید در نظر گرفت که یک دانشجو پس از ورود به آلمان باید دنبال مسکن هم بگردد.

دانشگاه­ها و مدرسه­های عالی آلمان معمولا وسط تابستان نامه­های پذیرفته­شدگان را می­فرستند. "دروته سارا"، معاون پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه کلن، می­گوید: «دانشگاه کلن سالانه حدود هزار دانشجوی خارجی قبول می­کند. ما سعی می­کنیم پذیرش­ دانشجویان را زودتر برای دانشجویان بفرستیم.» در تاریخ ۷ اوت دانشگاه کلن مشغول فرستادن پذیرش­ها بود.

مریم متقاضی ادامه تحصیل در آلمان می‌گوید: «در چهار پنج سال گذشته سفارت آلمان وقت اضطراری به دانشجویانی که نامه­ی پذیرش آن‌ها تازه رسیده می داد. متقاضیان باید به بخش فرهنگی سفارت زنگ می­زدند و خواهان وقت مخصوص و سریع می­شدند. الان ظاهرا این فرصت دیگر وجود ندارد. ما تلاش کردیم که با سفارت تلفنی تماس بگیریم، تلفن سفارت جواب نمی‌داد.»

به این دلیل مریم با حدود ۲۰ نفر دیگر در تاریخ ۷ اوت نامه­ای برای سفیر آلمان، فرستادند که در آن نوشتند: «ما همه نیاز به وقت اضطراری داریم.» دانشجویان در این نامه تاکید کردند که در سال­های اخیر امکان گرفتن وقت اضطراری برای دانشجویان همیشه وجود داشته است.
    سفارت آلمان در تهران
    سکوت سفارت

خود سفارت تا کنون دو ایمیلی را که دویچه‌وله برای دریافت توضیح فرستاده، بی‌پاسخ گذاشته است. در وبسایت سفارت آلمان در ایران آمده است: «استثنا در سیستم تعیین وقت فقط به دلایل انسان‌دوستانه و یا اضطراری صورت می‌گیرد.» مشخص نیست که ضوابط سفارت آلمان وضعیت دانشجویان متقاضی ویزا را "اضطراری" ارزیابی می­کند یا نه.

وزارت خارجه­ آلمان در برلین در پاسخ به پرسش دویچه وله در مورد روند صدور ویزا در سفارت آلمان در تهران نوشته است: «قوانین ویزا تغییر نکرده ولی تعداد درخواست­ها فعلا فراوان است.»

تاخیر در صدور ویزا می‌تواند پی­آمدهای مهمی برای درخواست‌کنندگان داشته باشد. سینا، که ژوئیه امسال در سفارت آلمان مصاحبه داشته، می­گوید: «امکان دارد دانشجو تنها به دلیل تاخیر حتی یک هفته­ای در صدور ویزا، مجبور به انصراف از فرصت مطالعاتی خود شده و تا یک سال آینده از برنامه ی درسی و آکادمیک خود دور بیافتد.» به گفته­ی وی دانشگاه­های آلمان از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند و دانشجویان ایرانی با زحمت فراوان این فرصت تحصیلی را به دست می‌آورند و به هیچ وجه نمی­خواهند آن را دوباره از دست بدهند.

به‌دلیل اهمیت استفاده از فرصت تحصیلی، شایع است که برخی دانشجویان برای دریافت ویزا به راه‌هایی متوسل می‌شوند که در وبسایت سفارت نسبت به آن هشدار داده می‌شود. مریم می­گوید: «دانشجوهایی دیدم که می‌خواستند برای دریافت ویزای جعلی به کانال‌های غیرقانونی رشوه بدهند.»

پی‌آمدهای تاخیر در صدور ویزا

نخستین مشکل کسانی که بعد از شروع کلاس­ها به محل تحصیل خود می­رسند این است که وقت خود را برای اتمام مراحل ثبت نام از دست داده‌اند. دروته سارا، معاون دانشگاه کلن، می­گوید: «در این موارد تمدید مهلت ثبت‌نام امکان­پذیر است. این مهم است که دانشجو خود مسئول این تاخیر نباشد و دلیلی قابل قبول ذکر کند.» اغلب دانشگاه­ها این فرصت را به دانشجویان می­دهند.

اما مشکل دوم این است که وقتی دانشجو دیر می­رسد نه تنها کلاس­های مقدماتی، بلکه جلسه­های اول درس‌های اصلی خود را هم از دست می‌دهند. در بسیاری از دانشکده­های آلمان دانشجویان نباید بیش از دو جلسه­ی هر ترم غیبت داشته باشند. کریستیانه کورت، سخنگوی دانشگاه هامبورگ، ضمن تاکید بر اهمیت جلسه­­های اول ترم می‌گوید:« اگر یک دانشجو بیش از دوبار در یک درس غیبت کند دیگر اجازه شرکت در امتحان را ندارد.»

"بهار" دانشجوی ۲۴ ساله­ی ایرانی که در دانشگاه فرایبورگ مشغول به تحصیل است، پذیرش خود را سال‌ گذشته گرفت. او می‌گوید: «من خیلی سریع ویزا گرفتم. وقتی نامه­ی پذیرش رسید، در وبسایت سفارت نوبت رزرو کردم و در ماه سپتامبر مصاحبه داشتم. آن موقع شش هفته به شروع ترم مانده بود. دو هفته­ی بعد ویزای من آماده بود.»

"بی­تا"، دانشجوی ۲۶ ساله­ی ایرانی که از دانشگاه هانوفر پذیرش گرفته ­است، می­گوید: «من خیلی زود پذیرش از دانشگاه گرفتم و برای ۲۷ ژوئن امسال وقت مصاحبه رزرو کردم. مدارک را آماده کردم و خودم را برای مصاحبه به سفارت رساندم. به من گفتند هفت تا هشت هفته طول می­کشد تا ویزای من آماده شود.» بی­تا هم از نگرانی دوست­های خود به خاطر تاخیر در صدور ویزا باخبر است، ولی خودش در این زمینه خوشبین است.

دانشجویانی مثل بی­تا که به زودی ویزا می­گیرند، می­توانند الان گام به مرحله­ی بعدی راه طولانی ادامه­ی درس در آلمان بگذارند. حداقل سه مسئله­ی دیگر در انتظار آن‌ها است: انتقال پول، تحولات ارز و گرفتن خانه در آلمان.

DW.DE

Junior Member

دوستان از همه متشکرم ، کاش رفتار کارمندهای سفارت رو هم میگفتن ) امیدوارم کار همه درست بشه
    من برای دوستانی که نمیتونن از ***** شکن استفاده کنن ، کل خبر رو میذارم اینجا

مشکلات صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی تحصیل در آلمان

هر سال تعدادی دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل از دانشگاه­های آلمان پذیرش می‌گیرند. روند صدور ویزا بسیار زمان‌بر است. امسال برخی دانشجویان می‌ترسند که تاخیر در صدور ویزا سبب شود آن‌ها به آغاز ترم تحصیلی نرسند.
    هر سال حدود هزار دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان پذیرش دریافت می‌کنند. این تعداد همواره رو به افزایش است. به گزارش مؤسسه مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ تعداد دانشجویان تازه‌ وارد ایرانی دانشگاه‌های آلمان ۳۰ در صد افزایش یافته است.
    دریافت پذیرش از دنشگاه مرحله‌ی مهمی در راه طولانی دانشجویان برای ادامه‌ی تحصیل در آلمان است. اما با دریافت پذیرش، مشکلات تازه آغاز می‌شود. سینا، دانشجوی ایرانی که در دانشگاه فنی مونیخ (TUM) قبول شده، توضیح می‌دهد: «قدم بعدی اخذ ویزا از طریق سفارت جهت ورود به کشور آلمان و اتمام مراحل ثبت نام دانشگاه قبل از شروع کلاس‌ها است.»
    سفارت آلمان تنها مرکزی است که در ایران ویزای دانشجویی برای ورود به آلمان صادر می‌کند. هر سال در تابستان، وقتی دانشگاه‌های آلمان نامه‌های پذیرفته‌شدگان را ارسال می‌کنند، تعداد درخواست‌های ویزا بسیار افزایش می‌یابد. در وبسایت سفارت آمده است: «به دلیل تعداد زیاد مراجعه کنندگان و نیز محدودیت‌های مکانی و پرسنلی بخش ویزای سفارت، بخصوص در ماه‌های مه تا اکتبر، امکان دارد که تعین وقت چند هفته بطول بیانجامد.»
    امسال برای برخی دانشجویان که قصد دارند در آلمان به درس خود ادامه بدهند این ترس پیش آمده ‌است که به خاطر زمان‌بر بودن روند صدور ویزا، به آغاز کلاس‌های خود نرسند.
    مشکل تعیین وقت در سفارت
    مریم، دانشجوی ایرانی که رشته‌ی تحصیلی او اقتصاد است، در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی گفت: «در سیستم آنلاین سفارت برای وقت گرفتن می‌شود برای دو تا سه ماه آینده وقت رزرو کرد. طبیعتا ما دانشجویان که پذیرش‌مان هنوز نرسیده، نمی‌توانیم وقت دو ماه آینده رزرو کنیم.»
    در تاریخ ۷ اوت اولین وقت مصاحبه‌ که می‌شد در وبسایت سفارت رزرو کرد روز ۷ اکتبر بود، یک هفته‌ی بعد تمام وقت‌های مصاحبه تا ۱۵ اکتبر پر شده بود. در حالی که ترم زمستانی در تمام دانشگاه‌ها و مدارس‌عالی آلمان از ۱۵ اکتبر شروع می‌شود. تازه باید در نظر گرفت که یک دانشجو پس از ورود به آلمان باید دنبال مسکن هم بگردد.
    دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان معمولا وسط تابستان نامه‌های پذیرفته‌شدگان را می‌فرستند. "دروته سارا"، معاون پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه کلن، می‌گوید: «دانشگاه کلن سالانه حدود هزار دانشجوی خارجی قبول می‌کند. ما سعی می‌کنیم پذیرش‌ دانشجویان را زودتر برای دانشجویان بفرستیم.» در تاریخ ۷ اوت دانشگاه کلن مشغول فرستادن پذیرش‌ها بود.
    مریم متقاضی ادامه تحصیل در آلمان می‌گوید: «در چهار پنج سال گذشته سفارت آلمان وقت اضطراری به دانشجویانی که نامه‌ی پذیرش آن‌ها تازه رسیده می داد. متقاضیان باید به بخش فرهنگی سفارت زنگ می‌زدند و خواهان وقت مخصوص و سریع می‌شدند. الان ظاهرا این فرصت دیگر وجود ندارد. ما تلاش کردیم که با سفارت تلفنی تماس بگیریم، تلفن سفارت جواب نمی‌داد.»
    به این دلیل مریم با حدود ۲۰ نفر دیگر در تاریخ ۷ اوت نامه‌ای برای سفیر آلمان، فرستادند که در آن نوشتند: «ما همه نیاز به وقت اضطراری داریم.» دانشجویان در این نامه تاکید کردند که در سال‌های اخیر امکان گرفتن وقت اضطراری برای دانشجویان همیشه وجود داشته است.
    سفارت آلمان در تهران
    سکوت سفارت
    خود سفارت تا کنون دو ایمیلی را که دویچه‌وله برای دریافت توضیح فرستاده، بی‌پاسخ گذاشته است. در وبسایت سفارت آلمان در ایران آمده است: «استثنا در سیستم تعیین وقت فقط به دلایل انسان‌دوستانه و یا اضطراری صورت می‌گیرد.» مشخص نیست که ضوابط سفارت آلمان وضعیت دانشجویان متقاضی ویزا را "اضطراری" ارزیابی می‌کند یا نه.
    وزارت خارجه‌ آلمان در برلین در پاسخ به پرسش دویچه وله در مورد روند صدور ویزا در سفارت آلمان در تهران نوشته است: «قوانین ویزا تغییر نکرده ولی تعداد درخواست‌ها فعلا فراوان است.»
    تاخیر در صدور ویزا می‌تواند پی‌آمدهای مهمی برای درخواست‌کنندگان داشته باشد. سینا، که ژوئیه امسال در سفارت آلمان مصاحبه داشته، می‌گوید: «امکان دارد دانشجو تنها به دلیل تاخیر حتی یک هفته‌ای در صدور ویزا، مجبور به انصراف از فرصت مطالعاتی خود شده و تا یک سال آینده از برنامه ی درسی و آکادمیک خود دور بیافتد.» به گفته‌ی وی دانشگاه‌های آلمان از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند و دانشجویان ایرانی با زحمت فراوان این فرصت تحصیلی را به دست می‌آورند و به هیچ وجه نمی‌خواهند آن را دوباره از دست بدهند.
    به‌دلیل اهمیت استفاده از فرصت تحصیلی، شایع است که برخی دانشجویان برای دریافت ویزا به راه‌هایی متوسل می‌شوند که در وبسایت سفارت نسبت به آن هشدار داده می‌شود. مریم می‌گوید: «دانشجوهایی دیدم که می‌خواستند برای دریافت ویزای جعلی به کانال‌های غیرقانونی رشوه بدهند.»
    پی‌آمدهای تاخیر در صدور ویزا
    نخستین مشکل کسانی که بعد از شروع کلاس‌ها به محل تحصیل خود می‌رسند این است که وقت خود را برای اتمام مراحل ثبت نام از دست داده‌اند. دروته سارا، معاون دانشگاه کلن، می‌گوید: «در این موارد تمدید مهلت ثبت‌نام امکان‌پذیر است. این مهم است که دانشجو خود مسئول این تاخیر نباشد و دلیلی قابل قبول ذکر کند.» اغلب دانشگاه‌ها این فرصت را به دانشجویان می‌دهند.
    اما مشکل دوم این است که وقتی دانشجو دیر می‌رسد نه تنها کلاس‌های مقدماتی، بلکه جلسه‌های اول درس‌های اصلی خود را هم از دست می‌دهند. در بسیاری از دانشکده‌های آلمان دانشجویان نباید بیش از دو جلسه‌ی هر ترم غیبت داشته باشند. کریستیانه کورت، سخنگوی دانشگاه هامبورگ، ضمن تاکید بر اهمیت جلسه‌‌های اول ترم می‌گوید:« اگر یک دانشجو بیش از دوبار در یک درس غیبت کند دیگر اجازه شرکت در امتحان را ندارد.»
    "بهار" دانشجوی ۲۴ ساله‌ی ایرانی که در دانشگاه فرایبورگ مشغول به تحصیل است، پذیرش خود را سال‌ گذشته گرفت. او می‌گوید: «من خیلی سریع ویزا گرفتم. وقتی نامه‌ی پذیرش رسید، در وبسایت سفارت نوبت رزرو کردم و در ماه سپتامبر مصاحبه داشتم. آن موقع شش هفته به شروع ترم مانده بود. دو هفته‌ی بعد ویزای من آماده بود.»
    "بی‌تا"، دانشجوی ۲۶ ساله‌ی ایرانی که از دانشگاه هانوفر پذیرش گرفته ‌است، می‌گوید: «من خیلی زود پذیرش از دانشگاه گرفتم و برای ۲۷ ژوئن امسال وقت مصاحبه رزرو کردم. مدارک را آماده کردم و خودم را برای مصاحبه به سفارت رساندم. به من گفتند هفت تا هشت هفته طول می‌کشد تا ویزای من آماده شود.» بی‌تا هم از نگرانی دوست‌های خود به خاطر تاخیر در صدور ویزا باخبر است، ولی خودش در این زمینه خوشبین است.
    دانشجویانی مثل بی‌تا که به زودی ویزا می‌گیرند، می‌توانند الان گام به مرحله‌ی بعدی راه طولانی ادامه‌ی درس در آلمان بگذارند. حداقل سه مسئله‌ی دیگر در انتظار آن‌ها است: انتقال پول، تحولات ارز و گرفتن خانه در آلمان.

DW.DE

Junior Member persephone آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    ارتباط تصویری دانشگاه تهران

پیش فرض ارسال نامه به خبرگزاری دویچه وله برای پیگیری رفتار سفارت

سلام دوستان،
    من می خوام تجربه ی غم انگیزم رو اینجا بزارم تا بلکه صدای اعتراضم به جایی برسه!

من تقریبا از یک ماه پیش برای 1 می از طریق اینترنت از سفارت وقت گرفتم. البته این توضیح در اینجا لازمه که رشته ی من هنر هست و متأسفانه قبولی در دانشگاه های آلمان هم در رشته ای که من می خوام دو مرحله ای اناجم می شه، یعنی یکبار مدارک رو می فرستیم و اگه قبول کنند برای ما دعوت نامه ی امتحان می فرستند، مثل کنکور خودمون. ما باید بریم امتحان بدیم و برگردیم و منتظر جواب نهایی بشیم!) ولی همه ی اینها به کنار سختی کار دقیقا در ویزا گرفتن هستش!
    از اونجاییکه سفارت خیلی سخت وقت می ده و از اونجایی که دانشگاه ها بهم گفته بودند که تا 25 آپریل جواب می دن، من 1 می رو انتخاب کردم و منتظر جواب شدم. ولی متأسفانه 25 ام گذشت و دانشگاه جوابی نداد. من نامه ای به دانشگاه فرستادم و مشکلم رو بهشون گفتم و البته بهشون گفتم که من اگه این وقت رو استفاده نکنم، تا 6 ماه دیگه نمی تونم وقتی بگیرم! و اونها هم خیلی سریع به من جواب دادن که شما برای امتحان دادن انتخاب شدین ولی نامه ی رسمی چند روز دیگه برای من میل می شه و فعلا من با همین ایمیل به سفارت برم و تقاضای ویزا کنم.
    خلاصه من نامه رو به چند نفر نشون دادم و گفتن که اونجا که رفتی قضیه رو به سفارت بگو و بگو که دانشگاه جواب رو دیر داده.
    من که همه ی مدارکم رو مو به مو آماده کرده بودم و خودتون خوب می دونین که آماده کردن و به ترتیب چیدن اونهمه کاغذ چقدر سخته و کابوس های آدم از یک هفته قبلش شروع می شه! چون آدم کلی تلاش می کنه، و البته نتیجه اش رو مبینه ولی خیلی راحت می تونه شانس رو با یکی دو روز اینور اونور شدن از دست بده!
    روز پنج شنبه، 11 اردیبهشت 1393 ( 1 می 2014 ) بالاخره رسید. من ساعت 11:30 تا 11:45 وقت داشتم، این چیزی بود که برام میل شده بود و من برگه رو هم برای اثباتش با خودم برده بودم. و از اونجاییکه حسابی من رو ترسونده بودند، حدود ساعت 9:30 دم در سفارت بودم!
    دم در حسابی شلوغ بود و پر بود از آدم هایی که دیروزش اومده بودند و نقص مدرک داشتند. هر از گاهی یکی از کامند ها که فکر می کنم همه می شناسنش بخاطر قیافه ی عجیبش، جلوی در می اومد و یک سری رو که می خواستن به هر قیمتی شده وارد بشن و راه می داد و گاهی هم فریاد می زد که چرا کاری می کنین که بهتون توهین بشه و از این حرف ها! من هم که حالا حالا ها وقت داشتم خیلی متشخص یه گوشه ای نشسته بودم و ماجرا رو نگاه می کردم یا با کساییکه اونجا بودن هم صحبت می شدم، مثلا دختر خانمی اونجا بود که برای عروسی می خواست بره آلمان و چون دعوت نامه نداشت، نقص مدرک داشت و اون روز دعوت نامه رو همراه خودش آورده بود.
    ساعت 10:15 اعلام کردن که اونایی که وقت 10 داشتن بیان تو، کلی آدم چپیدن تو و شماره گرفتن، بعد ساعت 10:30 کلا اعلام کردن اونایی که وقت داشتن بیان تو! ومن هم بالاخره رفتم تو.
    و ماجرا از اینجا تازه شروع شد!
    باورتون نمی شه اگه بگم چه ساعتی نوبت من شد! دقیقا ساعت 4:15 !!! بدون ناهار! ( چون بیرون رفتن و تو اومدن خیلی دردسر داشت، یه بوفه ی داغون هم اونجا بود که آدم رو یاد زمان جنگ می انداخت! که البته همه ی جنس های داغونش 2000 تومن بود، بیسکویت بد مزه و حتی آب معدنی!!! )
    نوبت من که شد رفتم جلوی بادجه و از ضعف و بی حالی و خستگی و دلهره وجودم می لرزید! بادجه ی 6! ( از 10 تا بادجه فقط 5 تای اونها کار می کردن !!) دختر خانمی با موهای صاف مشکی و عینک کاوچویی، از همون اول بنای ناسازگاری رو گذاشت! به مدارکم که توی کاور بود اشاره کرد و با لحن بدی گفت :" خوب همه اونارو در بیار پنج ساعته اینجایی چیکار می کن؟" الان که فکر می کنم، می بینم اون لحظه واقعا مغزم از کار افتاده بود، چون اصلا لزومی به در آوردن اون ها نبود، کپی ها بودند که اون دونه دونه می گفت و من می تونستم اون ها رو به ترتیبی که گذاشته بودم، بهش تحویل بدم، اما همه چی قاطی شد، بعد شروع کرد تند و تند مدارک رو خواستن! که در حالت عادی هم دادن مدارک به اون تندی امکان نداشت. دست آخر نوبت به دعوت نامه رسید، نگاهی بهش کرد و به همکار بغل دستیش نشونش داد و بعد کاغذ رو روی سکوی سیاه انداخت و گفت:" این که قبول نیست! باید رسمی باشه! " و بعد چند لحظه دوباره ادامه داد:" اصلا نمی تونی درخواست بدی." از اون لحظه صدای خودم رو یادمه که می لرزید و سعی در این داشت که توضیح بده که خوب اونها جواب رو دیر دادن و خودشون گفتن که این قبوله و ... ولی خانم باجه 6 اصلا به حرف های من گوش نمی داد، و وقتی مدارکم رو پرت کرد روی سکو و دکمه ی نفر بعدی رو زد، من کلا خودم رو باختم!!! به جای اعتراض و هر چیز دیگه ای که 2 روزه داره مغزم رو می خوره!!! نفر بعدی جلو اومد و من مجبور شدم مدارکم رو که حالا قاطی شده بودند، از روی سکو بردارم، بعضی چیزا زمین افتاد و داشتم سعی می کردم بفهمم چه اتفاقی افتاده، فقط بهش گفتم من الان چی کار کنم، و اون گفت:" نمی دونم یه وقت دیگه بگیر!!!" حتی عکس پرسنلی ام هم تو اسکنرش جا موند!

ببخشید که اینقدر طولانی بود، ولی 7 ساعت انتظار برای من خیلی خیلی طولانی تر و عذاب آورتر بود! و اینکه هر طور فکر می کردم، چطور باید این مسئله رو توی ذهنم حل کنم، نمی شد! بی منطقی ماجرا اینقدر زیاد که هنوز دلیلی برای اینهمه توهین و تحقیر برای پیدا نکردم و همه چیز برای من گنگ و نامعلومه! اونهم از طرف آدم هایی که همزبون و هم کشور من هستن!!!

فقط دوستان به من بگید چطور می تونم برای این ماجرا اعتراض کنم. ممنون!

پ.ن: سلام، من می خواستم این پست رو هم بزارم که من بالاخره وقت گرفتم. و پروسه ی وقت گرفتنم هم اینطوری بود که در نهایت به خود دانشگاهی که دعوت نامه برای مصاحبه برام فرستاده بود نامه نوشتم و ماجرا رو تعریف کردم و ازشون خواستم که یه نامه به سفارت بدن. اونا هم سریع اقدام کردن و به طرز باور نکردنی، روز بعد یه نامه از سفارت برام اومد که برای 2 هفته بعد بهم وقت داده بودن! البته وقتی که داده بودن خیلی دم آخری و پر از استرس بود، اما من نتیجه گرفتم و رفتم آلمان و مصحبه ام رو انجام دادم و جواب مثبت دانشگاه رو هم گرفتم.
    ویرایش توسط omid2015 : December 10th, 2015 در ساعت 11:19 PM دلیل: نظم

Junior Member

Smile پاسخ : ارسال نامه به خبرگزاری دویچه وله برای پیگیری رفتار سفارت

نقل قول نوشته اصلی توسط persephone نمایش پست ها
    سلام، من می خواستم این پست رو هم بزارم که من بالاخره وقت گرفتم. و پروسه ی وقت گرفتنم هم اینطوری بود که در نهایت به خود دانشگاهی که دعوت نامه برای مصاحبه برام فرستاده بود نامه نوشتم و ماجرا رو تعریف کردم و ازشون خواستم که یه نامه به سفارت بدن. اونا هم سریع اقدام کردن و به طرز باور نکردنی، روز بعد یه نامه از سفارت برام اومد که برای 2 هفته بعد بهم وقت داده بودن! البته وقتی که داده بودن خیلی دم آخری و پر از استرس بود، اما من نتیجه گرفتم و رفتم آلمان و مصحبه ام رو انجام دادم و جواب مثبت دانشگاه رو هم گرفتم.
    منم 1 May با همون بداخلاقه مصاحبه داشتم. اتفاق شما هم سر من افتاد. سر یک مدرک مسخره! مجبور شدم دوباره برم و هنوز منتظرم.

Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی صنایع - موسسه آموزش عالی صنعتی فولاد

کاش به جای نوشتن نامه به یک خبرگزاری که به قول خودش هیچ کاری نمی تونه بکنه این تلاش ها برای پیگیری این مشکل از وزارت امور خارجه خودمون شده بود. فکر نمی کنم هیچ ارگان و یا سازمانی خارج از ایران بتونه در این مورد کمکی بکنه. بهرحال وزارت امور خارجه حتی می تونه سفیر هر کشوری رو بخواد و ازش در مورد هر موضوعی سوال بپرسه و توضیح بخواد. با اینکار اولا کار به سازمانی که مسئولش هست ارجاع میشه و بعدش هم اینطوری در همه جای دنیا بیشتر برای ما ارزش قائل میشن چون وزارت ما از اونا می خواد با دانشجوی ایرانی با احترام برخورد کنن

Junior Member f1996 آواتار ها

باسلام
    دوستان این موضوع هنوز هم ههست؟
    دوستانی که جدیدا به سفارت مراجع کردند از رفتارشون بگند
    لطفا بگوئید
    ممنون

رشته و دانشگاه

سلام، من امسال برای دانشجویی رفتم مصاحبه و خوشبختانه رفتار خانم پشت باجه خوب بود و حتی آرامشش باعث شد استرسم کم بشه. در مورد دوستان دیگه هم شنیدم که می گفتن خوب بوده. همسرم هم امروز رفت و رفتار آفیسر باز هم خوب بود. ممکنه که اعتراض ها جواب داده باشه. به هر حال امیدوارم که همه چی برای همه خوب پیش بره. بخصوص اونایی که برای هدفشون تلاش واقعی می کنن.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط n3gar_lp نمایش پست ها
    منم 1 May با همون بداخلاقه مصاحبه داشتم. اتفاق شما هم سر من افتاد. سر یک مدرک مسخره! مجبور شدم دوباره برم و هنوز منتظرم.

بله اون روز واقعا روز وحشتناکی بود. من که وقت برای 11:30 داشتم، 4:45 نوبتم شد!!! همه خسته بودن و هیچکس حوصله ی هیچکس رو نداشت! اون روز از 10 باجه فقط 5 باجه کار می کرد و فکر می کنم دلیل این بی نظمی همین بود. وگرنه دفعه ی بعد، کارم خیلی زود انجام شد. همون روز قبل از رفتنم به داخل سفارت، جلوی در از خانمی شنیدم که برای نقص مدرک اومده بود و مدرکش، دعوت نامه اش بود! یعنی دقیقا مشکل من، اما آفیسر اون روز حتی حاضر نشد، مدارکم رو قبول کنه در حالیکه می تونست قبول کنه! البته یه مسئله ای رو نمی خوام از قلم بندازم که هول شدن و استرس بی خود من هم در این ماجرا بی تأثیر نبود. چون دانشگاه به من گفته بود 30 آپریل جواب می ده و من برای 1 می وقت گرفتم، که کار بی فکرانه ای بود و دعوت نامه تا 1 می هم آماده نشد و من مجبور شدم با یه ایمیل غیر رسمی برم سفارت. درحالیکه نامه 6 می اومد و اگر موقع وقت گرفتن استرس و هول خودم رو کنترل می کردم، توی همچین دردسری نمی افتادم. به هر حال همچین چیزهایی می تونه تبدیل به تجربه بشه که در اختیار دوستان دیگه قرار بگیره!

من توی مراجعه‌هایی که داشتم برخوردشون خیلی خوب و منطقی بوده و عموما اون چیزی که دیدم از طرف ایرانیا رفتار بد تلقی می‌شه اینه که اونا دقیق هستن و مدل‌های خواهش و تمنای که توی ایران داریم در موردشون کار نمی‌کنه. مثلا یک دوستی اومده بود که رزومه نیاورده بود، بعد طرف بهش می‌گفت برو رزومه بیار بده برای نقصی مدارک. علاوه بر اینکه کلی چونه زد که حالا رزومه نیارم اشکال نداره و غیره، آخرش باز می‌پرسید رزومه چیه!؟ حالا شما خودتون رو بذارین جای اون کارمند.
    البته دفعه‌ی آخری که من مراجعه کردم، از طرف دو تا نگهبان‌ها رفتار بدی رو دیدم که باعث شد احساس عدم امنیت کنم که اینا ممکنه به آدم توهین کنن.بعد ایمیل زدم سفارت و بهشون گفتم. خیلی خوب پاسخ دادند و در مورد جزئیات و ساعت ماجرا پرسیدن و گفتند که حتما پی‌گیری می‌کنند.
    دوستان شما هم اگر رفتاری رو نامناسب دیدین یا ایمیل بزنین یا همونجا صندوق انتقادات هست، حداقل ممکنه باعث بشه رفتارها برای متقاضیان بعدی بهتر باشه.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)