صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: تحصیل در رشته شیمی در دانشگاههای ایران

Junior Member

پیش فرض تحصیل در رشته شیمی در دانشگاههای ایران

باسلام.
    من امسال کنکور کارشناسی دادم و رتبه ی 3300 منطقه 2 رو آوردم.
    می خواستم ازتون بپرسم که توی رشته های شیمی چقدر شانس دارم که یه دانشگاه خوب بتونم در آینده پذیرش بگیرم.
    به علاوه اینکه میخواستم ببینم از بین دانشگاه های شریف،صنعتی اصفهان،شهید بهشتی، تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، کرمان کدوم یکی شرایط بهتری رو میتونه واسه ی من داشته باشه و کادر علمی قوی تری داره.
    کلا به نظره شما رشته ی شیمی رشته ی خوبی هستش؟
    از نظر آینده ی تحقیقاتی و شغلی چه طور هستش؟
    خیلی خیلی ممنون میشم اگه به عنوان یه فارغ التحصیل بتونین منو کمک کنید و از سردرگمی بیرون بیارید.

با تشکر

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تحصیل در رشته شیمی در دانشگاههای ایران

با سلام
    من دانشجوی دکترای شیمی هستم. لیسانسم رو از دانشگاه اراک و فوق لیسانس رو از دانشگاه تهران گرفتم.
    متاسفانه بازار کار رشته ی شیمی اصلا خوب نیست و خیلی از فارغ التحصیل ها ی فوق لیسانس و دکترا بیکار هستن.
    بیشتر بچه های فوق لیسانس رشته ی شیمی در دانشگاه های خوب، از دانشگاه های امریکایی و کانادایی به راحتی بورس تحصیلی میگیرن برای دکترا.
    کلا شیمی رشته ی خوبی برای گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه های خارجی هست. ولی تقریبا در حال حاضر هیچ بازار کاری در ایران نداره.
    شیمی دانشگاه تهران اصلا خوب نیست. شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، شیراز، شهید بهشتی و شریف رو میشه گفت خوبن.
    درباره ی کرمان و مشهد اطلاعاتی ندارم متاسفانه. به صورت کلی، من اگه به جای شما بودم، رشته ی شیمی رو اصلا انتخاب نمی کردم هر چند که خیلی به این رشته علاقه دارم و به نظرم خیلی جالبه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط atefeh74 نمایش پست ها
    باسلام.
    من امسال کنکور کارشناسی دادم و رتبه ی 3300 منطقه 2 رو آوردم.
    می خواستم ازتون بپرسم که توی رشته های شیمی چقدر شانس دارم که یه دانشگاه خوب بتونم در آینده پذیرش بگیرم.
    به علاوه اینکه میخواستم ببینم از بین دانشگاه های شریف،صنعتی اصفهان،شهید بهشتی، تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، کرمان کدوم یکی شرایط بهتری رو میتونه واسه ی من داشته باشه و کادر علمی قوی تری داره.
    کلا به نظره شما رشته ی شیمی رشته ی خوبی هستش؟
    از نظر آینده ی تحقیقاتی و شغلی چه طور هستش؟
    خیلی خیلی ممنون میشم اگه به عنوان یه فارغ التحصیل بتونین منو کمک کنید و از سردرگمی بیرون بیارید.

با تشکر

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    APPLAIED CHEMISTRY-TABRIZ UNIVERSITY

من شیمی کاربردی تمام کردم از دانشگاه تبریز.در امتحان ارشد امسال هم 15 کاربردی شدم. شیمی تبریز خوب بود در مقطع لیسانس.اکه دنبال اپلای کردن در اینده هستی شیمیرشته خوبیه

Junior Member

دوستان در رابطه با رشته شیمی کاربردی میشه دانشگاه های زیر رو اولویت بندی کنید..؟؟؟
    شریف
    تهران
    بهشتی
    خواجه نصیر

Junior Member

از نظر من که یکی از دوستام توی شریف هست و بهم میگه گفته فته
    شریف
    بهشتی تهران
    خواجه نصیر
    البته اون میگه خواجه نصیر بهتره ولی در به نظر من بر عکس رزمه کاری استادای تهران اگه توی سایت دانشگاه تهران نگاه کنی خیلی قوی تره

نمیدونم این سوال هام رو کجا باید بپرسم....اگه لطف کنین و راهنمایی کنین واقعا ممنون میشم.
    من سال 99 کنکور دارم. عاشق موسیقی ام....خیلی زیاد....میخوام هرجا که قبول شدم همونجا کلاس موسیقی هم برم.
    میخوام به طور جدی واسه موسیقی وقت بزارم. اگه میتونستم حتما تو دانشگاه موسیقی می خوندم ولی متاسفانه غیر ممکنه....
    و من به جز موسیقی که عاشقشم فقط شیمی و زبان انگلیسی رو دوست دارم. خلاصه این که شیمی رو به عنوان هدفم انتخاب کردم. حالا سوال اولم اینه که شیمی چقدر سخته؟! یعنی میتونم هم تو یه دانشگاه خوب شیمی بخونم هم "به طور جدی" واسه موسیقی وقت بزارم هم واسه زبانم وقت بزارم و هم بتونم تو شیمی هم خوب باشم و معدل خوبی داشته باشم؟! آخه قصد اپلای هم دارم.
    همونطور که گفتم موسیقی خیلی واسم مهمتره. یعنی مثلا اگه شیمی دانشگاه تهران رو انتخاب کنم به نظرتون اونجا خیلی سخت می گیرن؟ منظورم اینه که بازم میتونم به طور جدی واسه موسیقیم وقت بزارم یا نه؟! اگه دانشگاه دیگه ای مثل دانشگاه تبریز رو انتخاب کنم چی؟ شنیدم که شیمی دانشگاه تبریزم خوبه! مثلا چقدر فرق هست بین دانشگاه تهران و تبریز و صنعتی اصفهان و گیلان؟ اسم دانشگاه چقدر مهمه؟ یعنی اگه دانشگاهی به غیر از دانشگاه های تهران باشم شانس پذیرشم خیلی میاد پایین؟
    من میخواستم فقط کارشناسی رو ایران باشم و واسه ارشد اپلای کنم. ولی بهم گفتن که حتما باید ارشد رو هم بخونم و واسه دکترا اقدام کنم.چون اگه واسه ارشد اپلای کنم بهم فاند نمیدن....گفتن فقط به دکترا فول فاند میدن....یعنی حتی اگه رزومه ی خوبی داشته باشم هم شانسی ندارم؟ حتما باید ارشد رو هم تو ایران بخونم؟ راستش من تصمیمم این بود که واسه مستر برم یکی از دانشگاه های خیلی خوب ترکیه و بعدش اگه دیدم واقعا خیلی علاقه دارم و می خوام دکترا هم بخونم برم آمریکا یا آلمان.
    متاسفانه تو ایران هیچ کس واسه رشته های علوم پایه ارزشی قائل نیست....ولی به نظر من خیلی هم ارزشمنده! راستش با دو نفر که شیمی خونده بودن حرف زدم و بهم گفتن که بیخیال شیمی بشم و اگه شیمی دوست دارم داروسازی بخونم! میگن هم به هم نزدیکن و هم اینکه داروسازی و طرحش با هم اندازه کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی زمان میبره...گفتن بازار کارشون هم قابل مقایسه نیست و حتی واسه اپلای هم وضعیت واسه داروسازی بهتره! یکیشون که کارشناسی خونده بود دوباره کنکور داده و پزشکی قبول شده اون یکی هم با ارشد شیمی واسه کنکور 99 داره میخونه و هدفش داروسازیه...با دو نفر که داروسازی خوندن هم حرف زدم و اونا گفتن که داروسازی اصلا مسیر مناسبی واسه ی خارج رفتن نیست! راستش من از اینکه تو داروخانه کار کنم متنفرم...خب اکثر فارغ التحصیلای داروسازی هم تو داروخانه کار میکنن دیگه! مگه چقدرشون میتونن تو شرکت های داروسازی و.... کار کنن؟!
    الان من نمیدونم چیکار کنم! شیمی یا داروسازی؟! به نظرتون داروسازی خیلی سخت تر از شیمیه؟ فکر نکنین که از سختی فرار میکنم! نه! اصلا اینطور نیست! موضوع اینه که موسیقی عشق منه و من میخوام بتونم واسش وقت کافی داشته باشم.
    تو رو خدا راهنماییم کنین...خیلی تو وضعیت بدی گیر کردم....

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

نقل قول نوشته اصلی توسط Sinaast نمایش پست ها
    از نظر من که یکی از دوستام توی شریف هست و بهم میگه گفته فته
    شریف
    بهشتی تهران
    خواجه نصیر
    البته اون میگه خواجه نصیر بهتره ولی در به نظر من بر عکس رزمه کاری استادای تهران اگه توی سایت دانشگاه تهران نگاه کنی خیلی قوی تره
    همیشه یادتون باشه دوستانم،
    شما باید چندین فاکتور رو برای رشته شیمی مد نظر قرار بدین که دو تا از مهم تریناش اینا هستن:
    1. دانشگاه مورد نظر چقدر هم داخل کشور عزیزمون و هم بیرونش کانکشن داره و اساتید چقدر اجتماعی هستن،
    2. اون دانشگاه به صورت general چقدر توی اون رشته قوی هست. یعنی مثلا رشته شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان یا تهران و... چقدر شناخته شده هست توی هر کشوری یا قاره ای. این البته به عملکرد کسانی که ازون دانشگاهها وارد اون کشور و دانشگاه مقصد شدن هم ربط داره.

نقل قول نوشته اصلی توسط NIRVANA13 نمایش پست ها
    نمیدونم این سوال هام رو کجا باید بپرسم....اگه لطف کنین و راهنمایی کنین واقعا ممنون میشم.
    من سال 99 کنکور دارم. عاشق موسیقی ام....خیلی زیاد....میخوام هرجا که قبول شدم همونجا کلاس موسیقی هم برم.
    میخوام به طور جدی واسه موسیقی وقت بزارم. اگه میتونستم حتما تو دانشگاه موسیقی می خوندم ولی متاسفانه غیر ممکنه....
    و من به جز موسیقی که عاشقشم فقط شیمی و زبان انگلیسی رو دوست دارم. خلاصه این که شیمی رو به عنوان هدفم انتخاب کردم. حالا سوال اولم اینه که شیمی چقدر سخته؟! یعنی میتونم هم تو یه دانشگاه خوب شیمی بخونم هم "به طور جدی" واسه موسیقی وقت بزارم هم واسه زبانم وقت بزارم و هم بتونم تو شیمی هم خوب باشم و معدل خوبی داشته باشم؟! آخه قصد اپلای هم دارم.
    همونطور که گفتم موسیقی خیلی واسم مهمتره. یعنی مثلا اگه شیمی دانشگاه تهران رو انتخاب کنم به نظرتون اونجا خیلی سخت می گیرن؟ منظورم اینه که بازم میتونم به طور جدی واسه موسیقیم وقت بزارم یا نه؟! اگه دانشگاه دیگه ای مثل دانشگاه تبریز رو انتخاب کنم چی؟ شنیدم که شیمی دانشگاه تبریزم خوبه! مثلا چقدر فرق هست بین دانشگاه تهران و تبریز و صنعتی اصفهان و گیلان؟ اسم دانشگاه چقدر مهمه؟ یعنی اگه دانشگاهی به غیر از دانشگاه های تهران باشم شانس پذیرشم خیلی میاد پایین؟
    من میخواستم فقط کارشناسی رو ایران باشم و واسه ارشد اپلای کنم. ولی بهم گفتن که حتما باید ارشد رو هم بخونم و واسه دکترا اقدام کنم.چون اگه واسه ارشد اپلای کنم بهم فاند نمیدن....گفتن فقط به دکترا فول فاند میدن....یعنی حتی اگه رزومه ی خوبی داشته باشم هم شانسی ندارم؟ حتما باید ارشد رو هم تو ایران بخونم؟ راستش من تصمیمم این بود که واسه مستر برم یکی از دانشگاه های خیلی خوب ترکیه و بعدش اگه دیدم واقعا خیلی علاقه دارم و می خوام دکترا هم بخونم برم آمریکا یا آلمان.
    متاسفانه تو ایران هیچ کس واسه رشته های علوم پایه ارزشی قائل نیست....ولی به نظر من خیلی هم ارزشمنده! راستش با دو نفر که شیمی خونده بودن حرف زدم و بهم گفتن که بیخیال شیمی بشم و اگه شیمی دوست دارم داروسازی بخونم! میگن هم به هم نزدیکن و هم اینکه داروسازی و طرحش با هم اندازه کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی زمان میبره...گفتن بازار کارشون هم قابل مقایسه نیست و حتی واسه اپلای هم وضعیت واسه داروسازی بهتره! یکیشون که کارشناسی خونده بود دوباره کنکور داده و پزشکی قبول شده اون یکی هم با ارشد شیمی واسه کنکور 99 داره میخونه و هدفش داروسازیه...با دو نفر که داروسازی خوندن هم حرف زدم و اونا گفتن که داروسازی اصلا مسیر مناسبی واسه ی خارج رفتن نیست! راستش من از اینکه تو داروخانه کار کنم متنفرم...خب اکثر فارغ التحصیلای داروسازی هم تو داروخانه کار میکنن دیگه! مگه چقدرشون میتونن تو شرکت های داروسازی و.... کار کنن؟!
    الان من نمیدونم چیکار کنم! شیمی یا داروسازی؟! به نظرتون داروسازی خیلی سخت تر از شیمیه؟ فکر نکنین که از سختی فرار میکنم! نه! اصلا اینطور نیست! موضوع اینه که موسیقی عشق منه و من میخوام بتونم واسش وقت کافی داشته باشم.
    تو رو خدا راهنماییم کنین...خیلی تو وضعیت بدی گیر کردم....
    سلام دوستم
    من سوالاتون رو اینجا کپی میکنم که همه شون رو بتونم پوشش بدم و البته یه جاهای بخشهایی از پستتون رو کپی میکنم که بتونم کامنت بدم بهش:
    1. خلاصه این که شیمی رو به عنوان هدفم انتخاب کردم.
    گفتین که سه تا رشته رو دوست دارین، چرا بین زبان انگلیسی و شیمی، شیمی رو انتخاب کردین؟ کدام بخش از شیمی هست که نظر شما رو خیلی جلب کرده به خودش؟ اینجا یه لینک میذارم که نوشته شاخه های شیمی به صورت خیلی کلی کدامها هستن:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_chemistry

اگه به فارسی گوگل کنین: شاخه های شیمی، هم میتونین اطلاعاتی به دست بیارین.

2. حالا سوال اولم اینه که شیمی چقدر سخته؟!
    بستگی داره تعریف شما از سختی چی باشه، وارد کدام دانشگاه بشین، با کی کار کنین (البته شما نوشتین برای لیسانسن میپرسین)، ولی اینجوری بهتون بگم،
    بچه های شیمی و مهندسی مکانیک و برق بدبخت ترین های خوابگاه بودن ازین جهت که مکانیک و برق و فیزیک از صبح تا شب داشتن تمرین حل میکردن و معادلات سخت سخت حل میکردن،
    بچه های شیمی هم یا داشتن گزارش کار مینوشتن، یا داشتن شیمی الی و معدنی و تجزیه و شیمی فیزیک میخوندن، یا داشتن سوالای حل تمرین ها رو حل میکردن، میان ترما و کوئیزهای ما سه برابر بقیه رشته ها بود، توی لیسانس هفته ای دو روز کامل، از صبح ساعت هفت تا بعد از ظهر ساعت یک و نیم اینا و از دو بعد از ظهر دوباره تا ساعت هفت یا هفت و نیم شب داشتیم بشر و ارلن میشستیم توی ازمایشگاه و ازمایشگاه انجام میدادیم، آخرم خسته و کوفته و ملول باز باید شب میرفتیم تمرین حل میکردیم برای فردا.
    از شنبه تا اخر جمعه ما کلاس داشتیم.
    شنبه هم میرفتیم میان ترم بدیم.
    توی خوابگاه هر وقت میخواستن هم اتاقی انتخاب کنن اغلب میومدن در اتاق های بچه های شیمی رو میزدن که بیا هم اتاقی شو با ما به دو دلیل:
    1. این بینوایان همیشه ازمایشگاه بودن و کلا خوابگاه پیدا نمیشدیم ما.
    2. وقتی میومدیم میرسیدیم خوابگاه باید میرفتیم گزارش ازمایشگاه مینوشتیم و تمرین حل میکردیم.
    من شش ترم اول دقیقا در همین وضع بودم، ترم هفت (ترم آخرم) بود که دیگه برای مطالعه شیمی اغلب نمیرفتم کتابخونه، میرفتم که کتابای متفرقه و رمان و داستان و تاریخ بخونم و لذت ببرم از زندگی.
    نمیخوام شما رو بترسونم.
    ولی شیمی رو آسون تصور نکنین.
    حتی اینجا توی کانادا که تی ایی میکردم،
    شاگردام (گاهی حتی نصف کلاس از امریکا میومد مخصوصا تابستونا) میگفتن که توی دبیرستان از شیمی متنفر شدن و شیمی سخته و حالا چرا ما باید دوباره شیمی بخونیم تو دانشگاه! رشته ما که مدیکال ساینسس هست! چرا شیمی بخونیم!
    شیمی رشته سختی نیست ولی خیلی کار میبره و خیلی قانون و قاعده داره و ضمنا چندین شاخه داره که به شدت از هم متفاوت هستن.
    مثلا رشته physical chemistry and biophysical chemistry ممکنه خیلی شبیه هم به نظر برسن،
    ولی زمین تا آسمون با هم فرق دارن.
    3. عنی میتونم هم تو یه دانشگاه خوب شیمی بخونم هم "به طور جدی" واسه موسیقی وقت بزارم هم واسه زبانم وقت بزارم و هم بتونم تو شیمی هم خوب باشم و معدل خوبی داشته باشم؟! آخه قصد اپلای هم دارم.

بودن کسانی که این کارها رو انجام دادن. بستگی به بک گراوند شما داره، بستگی به شرایط زندگی، لایف استایل و... داره. وقتی بیاین خارج از ایران بستگی به آشنایی شما با فرهنگ داره، به سطح زبان، اشنایی قبلی شما با اون گرایش خاص و...
    ولی به طور کلی دوست من، نمیخوام ناامیدت کنم، ولی به طور کلی واقعا اینی که میگی سخته!
    ادامه در پست بعدی.

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

ادامه:
    4. همونطور که گفتم موسیقی خیلی واسم مهمتره. یعنی مثلا اگه شیمی دانشگاه تهران رو انتخاب کنم به نظرتون اونجا خیلی سخت می گیرن؟ منظورم اینه که بازم میتونم به طور جدی واسه موسیقیم وقت بزارم یا نه؟! اگه دانشگاه دیگه ای مثل دانشگاه تبریز رو انتخاب کنم چی؟ شنیدم که شیمی دانشگاه تبریزم خوبه! مثلا چقدر فرق هست بین دانشگاه تهران و تبریز و صنعتی اصفهان و گیلان؟ اسم دانشگاه چقدر مهمه؟ یعنی اگه دانشگاهی به غیر از دانشگاه های تهران باشم شانس پذیرشم خیلی میاد پایین؟

تو پست بالایی جواب شما رو دادم.
    دوست عزیز به یه نکته دقت کن
    اگه شما روحیه خوبی داشته باشی، میتونی کمتر وقت بذاری و مفیدتر درس بخونی.
    بین این 4 تا دانشگاه و شهرهاشون تفاوت های زیادی هست.
    شما باید بری با هم استانیا یا کسانی که با شرایط تو رفتن این دانشگاهها حرف بزنی و ببینی اونها چی میگن.
    ولی به طور کلی متفاوتن از هم و بسیار هم فرق دارن.
    اینکه از کجا پذیرش بگیری بستگی به هزاران عامل داره.

5.

خیلی ها بودن که با لیسانس فول فاند شدن و آمدن کانادا.
    ولی بله اروپا برای مسترها فاند نمیده.
    چرا شما میخواین برین المان یا امریکا و نه هیچ کشور دیگه؟ دلیل شما چیه؟

6.
    راستش با دو نفر که شیمی خونده بودن حرف زدم و بهم گفتن که بیخیال شیمی بشم و اگه شیمی دوست دارم داروسازی بخونم! میگن هم به هم نزدیکن و هم اینکه داروسازی و طرحش با هم اندازه کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی زمان میبره...گفتن بازار کارشون هم قابل مقایسه نیست و حتی واسه اپلای هم وضعیت واسه داروسازی بهتره! یکیشون که کارشناسی خونده بود دوباره کنکور داده و پزشکی قبول شده اون یکی هم با ارشد شیمی واسه کنکور 99 داره میخونه و هدفش داروسازیه...با دو نفر که داروسازی خوندن هم حرف زدم و اونا گفتن که داروسازی اصلا مسیر مناسبی واسه ی خارج رفتن نیست! راستش من از اینکه تو داروخانه کار کنم متنفرم...خب اکثر فارغ التحصیلای داروسازی هم تو داروخانه کار میکنن دیگه! مگه چقدرشون میتونن تو شرکت های داروسازی و.... کار کنن؟!

دوست عزیز سخت ترین درس رشته داروسازی، شیمی هست!
    من ده تا آدم لااقل میشناسم که هم ایران هم کانادا هم المان از داروسازی اومدن روی شیمی و به شدت تمام وقتشون گرفته شد و شب و روز گریه میکردن به خاطر فشار کارها. یکیشون توی نه ماه بیست و خورده ای کیلو وزنش کم شد. واقعا شده بود عین نی! دلت میسوخت براش.
    داروسازی اسم دهن پر کنی هست توی ایران (و توی کانادا منتها توی کانادا خیلی باید بخونی، قبل شروع داروسازی باید یه لیسانس مرتبط هم بگیرِی) منتها این به منزله نیست که سخت هم هست. علوم پایه واقعا سخته. واقعا سخته. سالهاست با این رشته سر و کار دارم. شما وقتی وارد این رشته میشین میبینین سختی های گذشته سوء تفاهم بود در بعضی موارد. توی شیمی گاهی باید بیشتر از توان خودت باشی. وگرنه میبری و ول میکنی.
    البته باز هم میگم که بستگی به دانشگاهی داره که شما واردش میشین.
    بعضی دانشگاهها اسون تره شرایط.
    حتی اگه خود شیمی هم آسون باشه، همیشه خداوند 4 تا استاد شیمی هست که بگه نیگا کنین، اون شیمی الی و معدنی و تجزیه اسون بود! برای اینکه یه شما نشون بدم شیمی کوانتوم چقدر سخته این ترم حتما باید 90 درصد شما رو بندازم! همیشه یکی اینجوری پیدا میشه. اینجا تو کانادا هم دیدیم. بچه ها گاهی سه بار یه کورس رو گرفتن و تقریبا تمام دور و بریای من که لیسانسشون از دانشگاهی بود که من توی درس میخوندم (و حتی از دانشگاههای دیگه اومده بودن)، 5 ساله تموم شد درسشون.

7.
    به نظرتون داروسازی خیلی سخت تر از شیمیه؟
    چون نظر شخصی خواستین، نظر شخصی بنده این هست که شیمی Above and beyond هست و با داروسازی قابل مقایسه نیست.
    داروسازی توی ایران پرستیج داره. آره دکتر میشی و همه میگن به به و چه چه. موقعیت اجتماعی ربطی به سختی نداره.

من اگه جاتون بودم یه آدم منصف پیدا میکردم که هر دو رو خونده. و ازش این سوال رو میپرسیدم. گفتگوهای من با این افراد که هر دو رشته رو خوندن، نتیجه داده که شیمی به مراتب مشکل تر از داروسازی هست.

موفق باشی دوست خوبم.

اگه سوالی داشتی بپرس حتما

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

نقل قول نوشته اصلی توسط chemistrymaste نمایش پست ها
    ادامه:
    4. همونطور که گفتم موسیقی خیلی واسم مهمتره. یعنی مثلا اگه شیمی دانشگاه تهران رو انتخاب کنم به نظرتون اونجا خیلی سخت می گیرن؟ منظورم اینه که بازم میتونم به طور جدی واسه موسیقیم وقت بزارم یا نه؟! اگه دانشگاه دیگه ای مثل دانشگاه تبریز رو انتخاب کنم چی؟ شنیدم که شیمی دانشگاه تبریزم خوبه! مثلا چقدر فرق هست بین دانشگاه تهران و تبریز و صنعتی اصفهان و گیلان؟ اسم دانشگاه چقدر مهمه؟ یعنی اگه دانشگاهی به غیر از دانشگاه های تهران باشم شانس پذیرشم خیلی میاد پایین؟

تو پست بالایی جواب شما رو دادم.
    دوست عزیز به یه نکته دقت کن
    اگه شما روحیه خوبی داشته باشی، میتونی کمتر وقت بذاری و مفیدتر درس بخونی.
    بین این 4 تا دانشگاه و شهرهاشون تفاوت های زیادی هست.
    شما باید بری با هم استانیا یا کسانی که با شرایط تو رفتن این دانشگاهها حرف بزنی و ببینی اونها چی میگن.
    ولی به طور کلی متفاوتن از هم و بسیار هم فرق دارن.
    اینکه از کجا پذیرش بگیری بستگی به هزاران عامل داره.

5.

خیلی ها بودن که با لیسانس فول فاند شدن و آمدن کانادا.
    ولی بله اروپا برای مسترها فاند نمیده.
    چرا شما میخواین برین المان یا امریکا و نه هیچ کشور دیگه؟ دلیل شما چیه؟

6.
    راستش با دو نفر که شیمی خونده بودن حرف زدم و بهم گفتن که بیخیال شیمی بشم و اگه شیمی دوست دارم داروسازی بخونم! میگن هم به هم نزدیکن و هم اینکه داروسازی و طرحش با هم اندازه کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی زمان میبره...گفتن بازار کارشون هم قابل مقایسه نیست و حتی واسه اپلای هم وضعیت واسه داروسازی بهتره! یکیشون که کارشناسی خونده بود دوباره کنکور داده و پزشکی قبول شده اون یکی هم با ارشد شیمی واسه کنکور 99 داره میخونه و هدفش داروسازیه...با دو نفر که داروسازی خوندن هم حرف زدم و اونا گفتن که داروسازی اصلا مسیر مناسبی واسه ی خارج رفتن نیست! راستش من از اینکه تو داروخانه کار کنم متنفرم...خب اکثر فارغ التحصیلای داروسازی هم تو داروخانه کار میکنن دیگه! مگه چقدرشون میتونن تو شرکت های داروسازی و.... کار کنن؟!

دوست عزیز سخت ترین درس رشته داروسازی، شیمی هست!
    من ده تا آدم لااقل میشناسم که هم ایران هم کانادا هم المان از داروسازی اومدن روی شیمی و به شدت تمام وقتشون گرفته شد و شب و روز گریه میکردن به خاطر فشار کارها. یکیشون توی نه ماه بیست و خورده ای کیلو وزنش کم شد. واقعا شده بود عین نی! دلت میسوخت براش.
    داروسازی اسم دهن پر کنی هست توی ایران (و توی کانادا منتها توی کانادا خیلی باید بخونی، قبل شروع داروسازی باید یه لیسانس مرتبط هم بگیرِی) منتها این به منزله نیست که سخت هم هست. علوم پایه واقعا سخته. واقعا سخته. سالهاست با این رشته سر و کار دارم. شما وقتی وارد این رشته میشین میبینین سختی های گذشته سوء تفاهم بود در بعضی موارد. توی شیمی گاهی باید بیشتر از توان خودت باشی. وگرنه میبری و ول میکنی.
    البته باز هم میگم که بستگی به دانشگاهی داره که شما واردش میشین.
    بعضی دانشگاهها اسون تره شرایط.
    حتی اگه خود شیمی هم آسون باشه، همیشه خداوند 4 تا استاد شیمی هست که بگه نیگا کنین، اون شیمی الی و معدنی و تجزیه اسون بود! برای اینکه یه شما نشون بدم شیمی کوانتوم چقدر سخته این ترم حتما باید 90 درصد شما رو بندازم! همیشه یکی اینجوری پیدا میشه. اینجا تو کانادا هم دیدیم. بچه ها گاهی سه بار یه کورس رو گرفتن و تقریبا تمام دور و بریای من که لیسانسشون از دانشگاهی بود که من توی درس میخوندم (و حتی از دانشگاههای دیگه اومده بودن)، 5 ساله تموم شد درسشون.

7.
    به نظرتون داروسازی خیلی سخت تر از شیمیه؟
    چون نظر شخصی خواستین، نظر شخصی بنده این هست که شیمی Above and beyond هست و با داروسازی قابل مقایسه نیست.
    داروسازی توی ایران پرستیج داره. آره دکتر میشی و همه میگن به به و چه چه. موقعیت اجتماعی ربطی به سختی نداره.

من اگه جاتون بودم یه آدم منصف پیدا میکردم که هر دو رو خونده. و ازش این سوال رو میپرسیدم. گفتگوهای من با این افراد که هر دو رشته رو خوندن، نتیجه داده که شیمی به مراتب مشکل تر از داروسازی هست.

موفق باشی دوست خوبم.

اگه سوالی داشتی بپرس حتما

مرسی که جواب دادین. واقعا ممنونم.
    ولی راستش رو بخواین الان خیلی بیشتر گیج شدم.....

سلام من امسال کنکور تجربی دادم و رتبه ام 3000 شد به نظر شما ازبین دو رشته زیر کدام رو انخاب کنم
    1 شیمی محض صنعتی شریف
    2 دارو سازی دانشگاه ازاد در یکی از شهرستان ها
    هدفم خارج شدن از ایران است

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)