صفحه 39 از 67 نخستنخست ... 293031323334353637383940414243444546474849 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 381 تا 390 , از مجموع 664

موضوع: رفت و آمد به ایران برای مشمولین غایب ساکن خارج از کشور

Junior Member

پیش فرض پاسخ : رفت و آمد به ایران برای مشمولین غایب ساکن خارج از کشور

سلام

من مهر خروج رو نسبت به آخرین قانون بهمن ۱۳۹۶ گرفتم. برنامه دارم تا یک ماه دیگه برم ایران. میخواستم مطمن بشه که قانون هنوز عوض نشده؟ مهر من نشته تا آخر ۱۳۹۸ اجازه خروج دارم.

ممنون

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط soheils نمایش پست ها
    دوستان من یک مشکل خیلی مهم دارم، لطف می کنید که بهم کمک کنید

امروز برادر من با مراجعه به نظام وظیفه و گرفتن نامه به وزارت خارجه با این مسئله مواجه شده که وضعیت من تو سیستم هنوز اعزام به خدمت و مشمول نیست به همین خاطر تو نامه نوشتن که مشمول قانون نمیشی. من 3 سال خارج از ایران هستم و 4 سال هم از تاریخ فارغ التحصیلیم می گذره.

بعد وزارت خارجه گفته که باید 48 ساعت صبر کنید ممکنه وضعیت تغییر کنه اما چون برگه سبز داشته و خارج شده اینا زدن که شامل قانون نمیشه. این دیگه چه حرفیه؟؟؟؟؟؟؟؟
    حتی قانون برای کسایی هست که غیرقانونی از ممکلت خارج شدند دیگه دفترچه داشتن و نداشتن چه اهمیتی داره.

آیا برای کسی این اتفاق افتاده؟ احتمالش هست که نظام وظیفه اشتباه کرده و وضعیت من از سال 94 تغییر ندادن؟
    دوست عزيز لطف مي كني يه آپديت بدي كه آيا مشكلت حل شد؟ من هم زمان خروج دانشجويي از كشور آماده اعزام بودم. ضمنا مراحل ضبط وثيقة در نظام وظيفه و مدارك مورد نياز علاوه بر نامه وزارت علوم رو هم محبت مي كني توضيح بدي؟ ممنون.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi2010 نمایش پست ها
    طبق آخرین بخشنامه ای که ابتدای بهمن ماه ابلاغ شد دیگه به طور قطعی اعلام شد که مهر خروجی مشمولین به کسانی که 3 سال
    خارج از کشور بودن داده میشه و برای دانشجوها این 3 سال اقامت از زمان خروجشون از کشور به قصد تحصیل اغاز میشه. پس این این قانون
    شامل شما هم میشه چون ایام اقامت تحصیلی شما در امریکا هم حسابه.
    در مورد سوال دوم هم شما نباید چیزی رو نشون بدید، وقتی وارد فرایند اداری گرفتن این مهر بشین (توضیح داده شده توی پستهای قبلی)، لازمه ش
    تایید مدرک تحصیلی صادره از امریکا توسط وزارت علوم ایرانه، و اونا نامه میدن به نظام وظیفه و وقتی کارای ضبط وثیقه تون انجام بشه، وزارت علوم
    شما رو به وزارت خارجه معرفی میکنه و توی نامه معرفی مینویسه که شما چندسال در امریکا تحصیل کردید (تاریخ شروع تحصیل و اتمامش در امریکا رو مینویسن)
    بعد شما اون نامه رو میدید وزارت خارجه . حالا وقتی برید سفارت ایران در فرانسه و درخواست مهر خروجی بدید،اونا از وزارت خارجه توی تهران استعلام میکنن
    و متوجه میشن که شما در امریکا هم اقامت داشتید. در هرصورت فراموش نکنید که سفارت فقط بعد از استعلام وضعیت شما از وزارت خارجه توی تهران
    مهر رو میزنه، پس همه چی باید اونجا مشخص بشه که در صورتی که روند رو طی کنید،خود به خود درست میشه. موفق باشید.

ضمنن یه نکته خیلی مهم اینه که از روزی که رسمن از دانشگاه توی امریکا فارغ التحصیل میشین، باید 1 سال صبر کنید تا بتونید برای این مهر اقدام کنید.
    دلیلش هم اینه که از نظر نظام وظیقه شما 1 سال وقت دارید تا خودتون رو برای خدمت معرفی کنید، و تنها در صورتی که 1 سال بگذره و شما اینکار رو نکنید
    از نظر نظام وظیقه غایب محسوب میشید و میتونید این مهر رو بگیرید. این رو گفتم که توی برنامه ریزیت در نظر بگیریدش.
    دوست عزيز مي شه مراحل ضبط وثيقه رو بيشتر توضيح بدي؟ اينكه كدوم بخش(هاي) نظام وظيفه بايد رفت، چه مداركي علاوه بر نامه وزارت علوم لازمه و غيره.
    ضمنا كسي مي دونه اگر بخشي از وثيقه رو چك گذاشته باشيم مراحل كار چه تغييري مي كنه؟
    ممنون.

Junior Member

خوب، کسی که سوال من رو جواب نداد ولی جهت اطلاع رسانی، اولا مراحل ضبط وثیقه و نامه وزارت امور خارجه در یک روز انجام شد اما خبر بد برای بعضی از دوستان اینکه امروز دفتر تلفنی به من گفت که جدیدا مهر خروج تنها در صورت سه سال غیبت مثلا بعد از پایان تحصیل (و نه سه سال اقامت در خارج) زده می شه. موفق باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط akhani نمایش پست ها
    خوب، کسی که سوال من رو جواب نداد ولی جهت اطلاع رسانی، اولا مراحل ضبط وثیقه و نامه وزارت امور خارجه در یک روز انجام شد اما خبر بد برای بعضی از دوستان اینکه امروز دفتر تلفنی به من گفت که جدیدا مهر خروج تنها در صورت سه سال غیبت مثلا بعد از پایان تحصیل (و نه سه سال اقامت در خارج) زده می شه. موفق باشید
    ممنون از اطلاع رسانی
    خودم رو این حساب که ۳ سال رو از زمان ترک ایران برای تحصیل حساب می کنن، ایران نرفتم. یعنی الان که دو سال هستش مشغول به تحصیل هستم و تازگی ها فارغ التحصیل شدم. پس اینجوری یعنی ۶=۳+۱+۲ سال برای یک دانشجوی فوق لیسانس زمان می بره تا بتونه واسه ی این مهر اقدام کنه؟
    ممنون

Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط akhani نمایش پست ها
    دوست عزیز. متاسفانه این قسمت دوم مطلب شما درست نیست.
    من نمیدونم، اما این قانون از بهمن ماه تغییر کرده
    و کسانی که فارغ التحصیل میشن بعد از گدشتن 1 سال از فارغ التحصیلی و "به شرط ارائه نامه ضبط وثیقه" این مهر رو
    دریافت میکنن و در واقع ملاک محاسبه ی اون سه سال، سه سال اقامت در خارج هستش که از ابتدای شروع تحصیل در خارج شروع
    میشه، نه بعد از ورود به غیبت. ولی شما فقط بعد از ورود به غیبت میتونید براش اقدام کنید.

اینم فرم شماره 301 از سایت دفتر حافظ منافع هستش. مورد شماره 1 رو بخونید متوجه میشید:
    http://www.daftar.org/forms/passports/301.pdf

احتمالن منظورشون در صحبت باشما این بوده که حتمن فرد باید وارد غیبت بشه و وثیقه ش ضبط بشه
    و فقط اینکه 3 سال خارج بوده باشه کافی نیست. وگرنه از بهمن ماه تا همین الان بیشتر از ده ها مورد
    با همین شرایط مهر خروج رو گرفتن. موفق باشید
    ویرایش توسط mahdi2010 : May 15th, 2018 در ساعت 07:27 PM

Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط hch1370 نمایش پست ها
    ممنون از اطلاع رسانی
    خودم رو این حساب که ۳ سال رو از زمان ترک ایران برای تحصیل حساب می کنن، ایران نرفتم. یعنی الان که دو سال هستش مشغول به تحصیل هستم و تازگی ها فارغ التحصیل شدم. پس اینجوری یعنی ۶=۳+۱+۲ سال برای یک دانشجوی فوق لیسانس زمان می بره تا بتونه واسه ی این مهر اقدام کنه؟
    ممنون
    شما پس از گذشتن یک سال از اتمام تحصیلتون، یعنی 365 روز بعد از روز دفاع ارشد، میتونید برای این نامه اقدام کنید. اگر در اون زمان که اقدام میکنید
    حداقل 3 سال از خروجتون از کشور به قصد تحصیل گذشته باشه، این قانون شاملتون میشه و بعد از ضبط وثیقه و ارائه ش به اداره ایرانیان وزارت خارجه
    میتونید این مهر رو از سفارت دریافت کنید. معیار محاسبه ای 3 سال قبلن یه چیز دیگه بود، اما از بهمن ماه بخشنامه ای اومد که همه دانشجوها "بلافاصله" بعد از
    اتمام تحصیل میتونن ازین شرایط استفاده کنن. البته واضحه که بلافاصله یعنی 1 سال بگذره، چون نظام وظیفه فقط در صورت گذشتن یک سال از فراغت از تحصیل
    حاضره وثیقه شما رو ضبط کنه و شما بتونید ازین قانون استفاده کنید.
    پستهای بالاتر رو بخونید متوجه میشید.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    دانشگاه تهران

سلام، سال قبل وقتی دفتر واشنگتن مهر خروج مشمولین تو پاسپورت من زد نوشته شده "تا اطلاع ثانوی" میتونم رفت و آمد داشته باشم. اگر امسال بخوام ایران برم، دوباره باید پاسپورت بفرستم که مهر جدید زده بشه یا همون قبلی کفایت میکنه؟

Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط omidomid65 نمایش پست ها
    سلام، سال قبل وقتی دفتر واشنگتن مهر خروج مشمولین تو پاسپورت من زد نوشته شده "تا اطلاع ثانوی" میتونم رفت و آمد داشته باشم. اگر امسال بخوام ایران برم، دوباره باید پاسپورت بفرستم که مهر جدید زده بشه یا همون قبلی کفایت میکنه؟
    نه . اون مهر تا اطلاع ثانوی فقط تا اسفند 96 معتبر بود. الان باید طبق بخشنامه جدید و بر اساس تعداد سالهای غیبت، مهر بگیرید. تاریخ مهر جدید بر اساس کیس شما میتونه
    ازتا آخر 97 تا تا آخر 1400 متغیر باشه. جزییات در لینک زیر:

http://www.daftar.org/forms/passports/301.pdf

Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiyi نمایش پست ها
    متأسفانه ظاهرا از حدود چند هفته پیش 1 سال به 4 سال تغییر پیدا کرده. ظاهرا طبق بخشنامه جدید نظام وظیفه 3 سال از زمان ورود به غیبت (4 سال بعد از فارغ التحصیلی) محاسبه میشه نه از زمان خروج از کشور. الان دفتر حافظ منافع دیگه برای کسایی که کمتر از 4 سال از فارغ التحصیلیشون گذشته مهر نمیزنه. ظاهرا بعضی از سفارت های دیگه هنوز دارن مهر می زنن ولی رفتن به ایران با مهری که اعتبارش مشخص نیست میتونه ریسکی باشه.

توی پست های آخر این صفحه فیسبوک اطلاعات بیشتری در این باره هست:

###############

امیدوارم مشکل به زودی حل بشه و به روال سابق برگرده.
    بله گویا زمزمه هایی هست. منتها متن قانون و بخشنامه دی ماه 96 وزارت خارجه به صراحت مشخص کرده که فارغ التحصیلان پس از پایان تحصیلات (و گذراندن فرجه 1 ساله تعیین وضعیت نظام وظیفه)
    به شرط اقامت 3 سال خارج از کشور و ارائه نامه ضبط وثیقه می تونن ازین تسهیلات استفاده کنن. اگر بعد از این بخشنامه ای بیاد، باید اعلام عمومی بشه. اما تا اون موقع، قانونن باید مثل قبل مهر مشمولین رو بدن.
    اما خب متاسفانه برخی سفارتها همون موقعی هم که قانون جدید نیومده بود، سختگیری میکردن. بهرحال الان هم اگر دفتر حافظ منافع متوقف کرده، داره خلاف مقررات عمل میکنه ولی خب کسی دستش به جایی بند نیست.
    مخصوصن اینکه میگید گفتن 4 سال! چون این دیگه کاملن با بخشنامه وزارت خارجه که میگه "ملاک محاسبه غیبت از تاریخ اتمام ، اخراج یا انصراف از تحصیل " هستش مغایره. قبلن هم سختگیری سر این بود که 3 سال بعد از
    پایان نحصیل این مهر رو بدن، که با بخشنامه دی ماه وزارت خارجه این هم برداشته شد. حالا این 4 سال دیگه کلن یه چیز من دراوردیه که فعلن دارن میگن. اما تا سازو کارش تدوین بشه طول میکشه.
    متن قانون مصوب مجلس هم در این زمینه واضح و مشخصه (بخش ب، بند 5).

نگران نباشید. ایشالا این مشکل هم با رایزنی حل میشه.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)