با سلام خدمت همه همکاران گرامی
یک سوال از همه دوستان دارم.خواهشمندم در صورت امکان پاسخ من رو بدین.
همینجور که میدونیم رشته های فنی مهندسی در آمریکا پذیرش خوبی برای نخبگان ایرانی دارند.و دانشجویان فنی مهندسی هم دلایل قانع کننده ای برای مهاجرت به آمریکا دارند.چون در بخش صنعت و مهندسی و نظامی به هیچ وجه ایران قابل مقایسه با آمریکا نیست و از طرف دیگر پیشرفت در این زمینه سریع و سرسام آور هست.
واما بحث پزشکی
که من اون رو به دو بخش تقسیم میکنم.اول کسانی که آینده تحقیقاتی رو برای خودشون مد نظر دارند و دوم کسانی که قصد طبابت دارند.
بازهم طبیعتا در باب تحقیقات پزشکی آمریکا قابل مقایسه با ایران نیست و موسسه های تحقیقاتی معتبری در امریکا هست با بودجه بالا.
با اجازتون من حیطه طبابت رو هم به دو زمینه تقسیم میکنم: 1- زمینه تشخیصی 2- زمینه جراحی
در زمینه تشخیصی(اکثریت تخصص ها) هم میتوان به پیشرفت های آمریکا نسبت به ایران اقرار کرد.اما این پیشرفت دیگه به اندازه تحقیقات نیست و میتوان در ایران تخصص داشت و با دوره های فلوشیپ از علم دنیا هم استفاده کرد.ما پزشکان حاذق زیادی در ایران داریم که اینگونه عمل میکنند.
در زمینه جراحی من تفاوت ها رو حتی کمتر میبینم.اصول جراحی عمومی یا در حالت پیشرفته تر مثلا جراحی قلب و عروق سالیان سال هست که با پیشرفت اندکی تقریبا در کل دنیا ثابت است.تفاوت ها مربوط به ابزار کار و چیره دستی جراح و سطح مراقبت ها و همچنین جو رقابتی در آمریکا است.
البته من کاملا اینو قبول دارم که صرفا دیدگاه علمی برای مهاجرت کافی نیست.زندگی در یک کشور پیشرفته با سطح فرهنگ بالا مثل امریکا طبیعتا برتر های زیادی نسبت به ایران داره.از طرفی هم زندگی در ایران و بین مردم خودمون هم مزایایی داره.
خواهش من این است که صرفا با دیدگاه علمی و صرف نظر کردن از سایر مزیت های مهاجرت، به من بگین که آیا در مورد مقایسه رشته پزشکی ایران با آمریکا درست فکر میکنم یا خیر؟و اگه اشتباه میکنم خواهشا لطف کنید و اشتباهاتمو بیان کنید.
تاکید من بر بخش جراحی هست.چون هدف من ادامه تحصیل در جراحی عمومی و سپس جراحی قلب هست.آیا به نظرتون مهاجرت به آمریکا قراره خیلی بیشتر نسبت به ایران به سواد و توانایی من اضافه کنه.ضمن توجه به این نکته که ما جراحان مطرحی در ایران داریم که کل دوره های تحصیلشون در ایران بودند و دوره های فلوشیپ رو در آمریکا یا انگلستان و... گذروندند.افرادی مثل دکتر محمدحسین ماندگار،دکتر فروزان نیا،دکتر بهادر،دکتر بلوریان و دیگر جراحان بیشماری که در ایران هستند.
این موضوع برای من خیلی مهم هست.و نیاز به تجربه های شما دوستان و همکاران عزیزدارم.
پیشاپیش ممنونم