صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19

موضوع: رشته تاریخ

Junior Member

پیش فرض پاسخ : رشته تاریخ

سلام. من به رشته ی تاریخ و بخش تاریخ ایران علاقمندم.دفعه ی دومه می پرسم کسی جواب نداد میخام ببینم که آیا فوایدی دارد که در دانشگاه های غربی در این رشته تحصیل کنیم یا اینکه اگر در دانشگاهی در ایران مثل تهران این رشته را بخوانیم از نظر سطح علمی و موفقیت شاید بهتر از انجا باشد؟ (با توجه به اینکه تاریخ ایران در خود ایران منابع مطالعاتی زیادی دارد و اساسا درباره ی ایران میخام مطالعه و تحقیق کنم؟

2-اصلا چه تفاوتی بین رشته ی تاریخ ایران (به ویژه معاصر)وجود دارد با این رشته در یک دانشگاه سطح بالای غربی؟

3-چه عاملی باعث میشود که خواندن رشته ی تاریخ کلا در دانشگاه غربی بهتر از ایران باشد؟ اصلا اینجور هست؟

سلام دوست عزیز
    هر چند رشته اصلی من تاریخ نیست اما مشترکات زیادی با تاریخ داره از اینرو شاید پاسخ هام به دردتون بخوره.
    بخشی از چگونگی پاسخ به سوالاتون بستگی به هدفی که در آینده از خوندن رشته تاریخ دنبال میکنید داره اگر به فرض شما برای رسیدن به تدریس در دانشگاه به این رشته نگاه کنید قطعا دانشگاهای غربی می بایست در اولویت انتخاب شما باشند.مثل اغلب گرایشهای علوم انسانی زبان مهمترین کلید پیشرفت در این رشته هاست پس هم از نظر پیشرفت در زبان و هم آشنایی با نظریه ها و روشهای تحقیق کشورهای غربی خصوصا بریتانیا و ایالات متحده پیشرو هستند.هر چند من معتقدم درک تاریخی یک ایرانی از متون فارسی از یک غربی بالاتره و طبعا اساتید و دانشگاه های ایران پیشرو تر.

سلام و درود
    دوستان گرامی
    توی این چند روز از چند تا از دوستان در مورد فول فاند در دانشگاههای آمریکا پرسیدم . یه سری میگن گرفتنش امکان پذیره بعضی هام میگن چون از رشته های انسانی و همینطور دانشگاه غیر حضوری پیام نورم هر چقدر هم که تلاش کنم شانسم خیلی پایینه.ولی میخوام ببینم بالاخره هر چقدر هم که سخت باشه و به میزان خیلی محدودی فاند بدن بالاخره فول فاند برای رشته هایی مثل ایرانشناسی ، تاریخ جهان باستان ، مطالعات خاورمیانه و باقی زیرشاخه های تاریخ وجود داره دیگه؟

من رشته ام تاریخه (کارشناسی) و معدلم تا اینجا 18 و نیم بوده و تبدلیش که کردم معدل چهار بود چون نمره پایین اصلا نداشتم.
    باید برای ددلاین ترم پاییز 99 اقدام کنم و تا پاییز 98 که وقت هست میتونم روی نمره تافل و جی آر ای خوبی (و شاید هم عالی) حساب کنم و مقاله isi هم با وجود اینکه ظاهرا برای مستر الزامی نیست شروع به تهیه اش کردم.
    به نظرتون شانسم چقدره برای فول فاند مستر یا دکترای مستقیم از دانشگاههای زیر رنک 100 یا حالا هر دانشگاهی در آمریکا؟

درسته مستر و حتی دکترا اون هم برای علوم انسانی خیلی کم فاند میدن ولی خوب به همون میزان کم وجود داره دیگه؟یعنی اگه نمره های زبان و جی آر ای رو هم نجومی بیارم شانسی نیست؟
    اگه ارشد رو هم ایران بخونم و برای دکترا بخوام اپلای کنم شانسم بیشتره یا نه؟
    توی این دو سال به نظر شما روی زبان تمرکز کنم بهتره؟

این سوال رو توی این چند روز از چند عزیز دیگه هم پرسیدم ولی به پیشنهاد یکی از دوستان اینجا هم مطرحش کردم که اگه کسی جوابی داشت پاسخگوی همه بچه های انسانی باشه که معمولا سوالاتشون بی جواب میمونه.

ApplyAbroad Veteran
    Fairymaid آواتار ها

سلام،

عذرخواهی می کنم که پاسخ پرسشتون رو با تاخیر میدم چون جدا وقتم کم بوده و هست.
    و ممنون که پیشنهاد رو پذیرفتید و پرسش رو در فورم مطرح کردید چون پاسخش در اینجا به خیلی از دوستان کمک می کنه.

من همیشه انسان مثبت نگری بودم و به این امر ایمان دارم که خیلی بایدها و نبایدها زاییده ذهن خودمون هست. اینکه دوستانی به شما گفتن گرفتن فاند در مقطع ارشد و دکترا تقریبا امکان پذیر نیست، یه بلوفه! اینو بدون تعارف میگم.

من رشته ام با شما متفاوت بود و البته از دو تا دانشگاه تاپ سراسری فارغ التحصیل شدم و تجربه شخصی در مورد دانشگاه پیام نور ندارم ولی دیدم دوستانی از دانشگاه پیام نور هم تونستن پذیرش های معقولی با فاند داشته باشند.

بزارید همین اول خط بطلانی بر چند تا افسانه رو در مورد رشته های انسانی بکشم که می گن با فلان شرایط امکان پذیرش نیست و من میگم هست (بیشترش تجربه شخصی خودم هست):
    1. با رشته غیرمرتبط و فنی ولی با دانش بالا در زمینه رشته مورد علاقه هم می تونید پذیرش و فاند در رشته مورد نظر بگیرید.
    2. امکان گرفتن فاند در مقطع ارشد هم هست. (من به شخصه یکی از دانشگاه هایی که اپلای کرده بودم ارشد بود و باقی دکترا. از ارشد هم پذیرش با فاند گرفتم و از دکترا هم همینطور)
    3. گرفتن فاند و پذیرش درسته سخته ولی امکان پذیره. شما در این رشته ها معمولا با نظر و اکی دادن یه استاد روبرو نیستید و کل کمیته باید براتون نظر بدن. لااقل در مورد دانشگاه های تاپ این حالت هست. باید با گروه و چند استاد shared interest داشته باشید ولی تعیین کننده نهایی گروه هست و نه اون یکی یا دو استاد.
    4. گرفتن فاندهای واقعا توپ هم در این رشته ها امکان پذیره حتی در رشته های کاملا میان رشته ای.
    5. کار برای رشته های انسانی بعد از فارغ التحصیلی وجود داره و در بعضی رشته ها اتفاقا شانستون بیشتره ولی بستگی به توانایی های خودتون داره، اینکه بتونید چقدر استعدادهای خودتون رو به معرض نمایش بزارید. باید زرنگ باشید و دید وسیعتری نسبت به محیط کار، تحصیل و اطرافتون پیدا کنید. کار رو دو دستی در هیچ رشته ای تقدیمتون نمی کنن.

چند نکته رو اضافه کنم:
    معدل 18، برابر با 4 نمی شه. هر دانشگاهی سیستم تبدیل خودشون رو دارند.
    همونطور که در پیام خصوصی هم گفته بودید، پیام های قبلی من رو در زمینه این رشته ها و اپلای خونده بودید پس من تکرار مکررات نمی کنم که بگم: research paper، statement of purpose، معدل، نمرات بالای آزمون ها، و سایر فعالیت های جانبی چقدر می تونه تعیین کننده باشه. اینکه شما نشون بدید چیزی برای ارائه به اون دانشگاه دارید.

یه نیم نگاهی هم به ارشد در ایران و قبولی از یه دانشگاه تاپ با معدل بالا داشته باشید که اگه احیانا نتونستید برا ارشد با مدرک پیام نور پذیرش بگیرید، فرصت بعدی برای دکترا داشته باشید.

در ضمن رشته های ایرانشناسی، مطالعات خاورمیانه وو ازین دست مطالعات بسیار دستتون رو برای بازار کار باز می زاره و خواهان داره.
    من کمی زیاده از حد رشته ام اطلاعات جانبی از رشته های دیگه هم کسب می کردم و برای همینه که باوجودیکه اینها رشته من نیست ولی این اطلاعات رو میدونم.

موفق باشید.

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadddd64 نمایش پست ها
    سلام و درود
    دوستان گرامی
    توی این چند روز از چند تا از دوستان در مورد فول فاند در دانشگاههای آمریکا پرسیدم . یه سری میگن گرفتنش امکان پذیره بعضی هام میگن چون از رشته های انسانی و همینطور دانشگاه غیر حضوری پیام نورم هر چقدر هم که تلاش کنم شانسم خیلی پایینه.ولی میخوام ببینم بالاخره هر چقدر هم که سخت باشه و به میزان خیلی محدودی فاند بدن بالاخره فول فاند برای رشته هایی مثل ایرانشناسی ، تاریخ جهان باستان ، مطالعات خاورمیانه و باقی زیرشاخه های تاریخ وجود داره دیگه؟

من رشته ام تاریخه (کارشناسی) و معدلم تا اینجا 18 و نیم بوده و تبدلیش که کردم معدل چهار بود چون نمره پایین اصلا نداشتم.
    باید برای ددلاین ترم پاییز 99 اقدام کنم و تا پاییز 98 که وقت هست میتونم روی نمره تافل و جی آر ای خوبی (و شاید هم عالی) حساب کنم و مقاله isi هم با وجود اینکه ظاهرا برای مستر الزامی نیست شروع به تهیه اش کردم.
    به نظرتون شانسم چقدره برای فول فاند مستر یا دکترای مستقیم از دانشگاههای زیر رنک 100 یا حالا هر دانشگاهی در آمریکا؟

درسته مستر و حتی دکترا اون هم برای علوم انسانی خیلی کم فاند میدن ولی خوب به همون میزان کم وجود داره دیگه؟یعنی اگه نمره های زبان و جی آر ای رو هم نجومی بیارم شانسی نیست؟
    اگه ارشد رو هم ایران بخونم و برای دکترا بخوام اپلای کنم شانسم بیشتره یا نه؟
    توی این دو سال به نظر شما روی زبان تمرکز کنم بهتره؟

این سوال رو توی این چند روز از چند عزیز دیگه هم پرسیدم ولی به پیشنهاد یکی از دوستان اینجا هم مطرحش کردم که اگه کسی جوابی داشت پاسخگوی همه بچه های انسانی باشه که معمولا سوالاتشون بی جواب میمونه.

Junior Member

سلام
    من دانشجوی سال آخر دکتری تاریخ هستم. و گرایشم تاریخ معاصر هست.
    دوست دارم تو یکی از دانشگاه های خارج از ایران تو رشته های تاریخ معاصر ایران و یا تاریخ معماری ایران ادامه تحصیل بدم.لطفا راهنمایی کنید که چه دانشگاه های میتونم اکسپت و یا بورس بگیرم.در ضمن مقاله isi هم دارم. با تشکر

ApplyAbroad Superstar

سلام در دانشگاه لندن - سواز SOAS مرکزی برای ایران هست که تا چند سال گدشته که من اطلاع داشتم بودجه هم برای بعضی پژوهشها داشتند.

نقل قول نوشته اصلی توسط ghzib نمایش پست ها
    سلام
    دوست دارم تو یکی از دانشگاه های خارج از ایران تو رشته های تاریخ معاصر ایران و یا تاریخ معماری ایران ادامه تحصیل بدم.لطفا راهنمایی کنید که چه دانشگاه های میتونم اکسپت و یا بورس بگیرم.در ضمن مقاله isi هم دارم. با تشکر

ApplyAbroad Superstar

سلام دوباره به دانشگاه دارام Durham هم سری بزنید انها هم یک آرکایو برای ایران دارند. موفق باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط ghzib نمایش پست ها
    سلام

سلام دوستان
    من فارغ التحصیل رشته مهندسی شهرسازی هستم. نمره آیلتسم 6.5
    در حال حاضر قصد تغییر رشته در مقطع ارشد به تاریخ رو دارم. از دوستانی کسی در رابطه با رشته مطالعات خاورمیانه و خاور دور یعنی Middle East Studies یا حتی Near & Middle East Civilizations در دانشگاه های کانادا اطلاعات داره؟
    سوال اصلیم در این مورده که آیا برای من که تغییر رشته دارم مشکل نمی شه؟ یعنی بعد از درخواست دادن (با توجه به اینکه فعلا گرفتن فاند برام مهم نیست) برای پذیرشم بهم ترم اضافه برای پیش نیازها میدن؟
    میخوام اگر چیزی احتیاج دارم آماده کنم. ممنون

Junior Member

سلام دوستان.
    من دانشجوی ارشد گرایش اسناد و مدارک آرشیوی هستم از دانشگاه تهران علاقه دارم به کشور ایتالیا برم ولی خب طی تحقیقاتی که انجام دادم دیدم رشته من رو نداره. خواستم ببینم کسی هست که از این رشته در خارج از ایران اطلاعاتی داشته باشه؟ ممنون

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)