نقل قول نوشته اصلی توسط alavi84 نمایش پست ها
سلام
من ارشد اقتصاد می خونم و تم 5 هستم، در کار پایان نامم نیاز به کمک دارم ممنون می شم اگر که کسی راهنماییم کنه.
کار من یک OLS بر روی داده های پنل که از نرم افزار STATA استفاده می کنم. بنا به نظر استاد راهنمام آزمون هاسمن، خود همبستگی و واریانس ناهمسانی رو انجام دادم و در این مورد مشکلی نبوده ولی مشکل عمده اینه که در تخمین اصلی که انجام می دم نمی تونم به یک مدل درست برسم چرا که P یا همون احتمال متغییرهای اصلی اصلا اعتبار آماری ندارن, مقدار ضرایب هم بیش از اندازه کوچک هستند و حتی علامت های مثبت و منفی اونها هم کاملا با تئوری های موجود ناسازگار! کم و زیاد کردن متغییرها و استفاده از دامی و این جور کارها هم کمکی به نتیجه نکرده و استادم گفته ادامه کار بی فایده است با اینکه تعداد داده هام هم زیاده(800).
خواهش می کنم اگر امکان داره راهنماییم کنید. از یک کارشنایس ارشد دیگر هم کمک گرفتم بهم گفته در ابتدا باید مانایی متغییر هات رو بررسی کنی و اینکه ممکنه مدلت با وارد کردن AR و MA درست شه و اینکه چون 23 صنعت رو مورد بررسی قرار دادم باید آزمون کنم که آیا عرض از مبدا ها و شیب ها همگی ثابت هستند یا نه و بعد این ها رو در تخمین لحاظ کنم، ولی من اصلا نمی دونم چطور می تونم این کارها رو تو STATA انجام بدم. خواهش می کنم راهنماییم کنید.
ممنون
شما مطمئنی واریانس ناهمسانی با داشتن 23 صنعت نداری؟ به نظرم اگر دوره زمانیت بیشتر 30 سال هست باید مانایی رو چک کنی و با شناختی که من از آزمونها دارم به نظرم باید نامانا باشه داده هات:ی بخصوص رو آماره پسران توجه کن. من فکر میکنم شما باید علاوه بر اثرات ثابت مقاطع اثرات ثابت زمانی رو هم در نظر بگیری. لگاریتمی کردن داده ها هم شاید بت کمک کنه. بخوام جمع بندی کنم اول یه آرمون لاگرانز مالتیپلای بزن و مانایی رو هم چک کن. اگه ناهمسانی واریانس داری به کراس سکشنات وزن بده. اگه پانلت بالانس هم هست دوسویه تخمینش بزن و زمان رو هم لحاظ کن اگه اینا جواب نداد داده هاتو لگاریتمی کن و دوباره این مراحل رو تکرار کن. از ایویوز نسخه 6.1 به بالا هم استفاده کنی بد نیست کم از استتا نداره. خلاصه اگه هم نشد با افتخار بگو مدل من با تئوری سازگار نیست و برا ایران ناسازگاری با تئوری اصلا عجیب نیست من خودم یادمه تو یه مقالم رابطه تورم و تقاضا گردشگری رو برخلاف تئوری مثبت درآوردم بعد که مطالعات دیگران رو هم دیدم فهمیدم فقط من نبودم که این رابطه رو مثبت درآوردم