نقل قول نوشته اصلی توسط ehsandj نمایش پست ها
من کل مطالب رو خوندم. اما متاسفانه جواب سوالم رو نگرفتم. ببینیدجواب بیشتر این سوال هایی که پرسیده شده رو با یکم گشتن توی وب سایت دانشگاه های مختلف می شه فهمید.
مثلاً دوستانی که از دانشگاههای درست و درمون مثل شریف و تهران و ... فارغ التحصیل شدن که مشکلی ندارن معلومه fund کامل می گیرن.
ای کاش دوستانی که اطلاعات دارن یکم در مورد اهمیت فاکتورهای مختلف توضیح می دادن. یا چندتا نمونه عملی متوسط (نه آدمی که همچیش توپ بوده) رو توضیح می دادن. متاسفانه نتایج پذیرش هم که دیدم خیلی ناقص و کلی بود. البته این کار هم اطلاعات زیادی می خواهد، هم مسئله ای نیست که بشه یه فرمول کلی براش در آورد.
مثلاً من کارشناسی توی دانشگاه فوق در پیت سراسری بودم با معدل 14، ارشد هم دانشگاه اصفهان بودم با معدل 17. سه تا مقاله کنفرانس خارجی هم دارم. رشتم نرم افزار هست. چه کار کنم که بتونم full fund بگیرم. می دونم نمره زبان مهمه، یا هرچی مقاله بیشتر باشه بهتره، یا rec letter خیلی می تونه بهم کمک بکنه. اما اگه یه حداقلی وجود داشته باشه که آدم مطمئن باشه(50-60%) که با داشتن اونا موفق می شه، کار کردن و تصمیم گرفتن خیلی راحت تر می شه.
دم همتون گرم.
متاسفانه حداقلی وجود نداره. شما به تمام چیزایی که گفتین شانس رو هم اضافه کنین. حرف من نیست بلکه چند تا از استادام دائم میگن! مثال: کسی که با معدل 13 در UCSD قبول شد و دوست نزدیکم که رزومش واقعا عالی بود و مقام نخست بین المللی یه مسابقه ای داشت که در MIT برگزار شد و کلی مقاله، کلاس حل تمرین ... (تو لیسانس هم کلاس من بود و حل تمرین ما هم بود!) از تمام US رد شد و الان کانادا هست. تنها چیزی که میتونم بگم اینه که هرچه مواردی که خودتون گفتید رو بیشتر کنید، خیال خودتون (به نظر خودتون) راحت تره. هیچ کس در این فروم نمیتونه به شما جواب بده که مثلا اگر 2 تا ژورنال و ... 3 تا حل تمرین و ... داشتین حالا یعنی حتما پایین ترین دانشگاه رو قبولین. همین دانشگاه های رنک پایین هستند که با بودجه کمی که دارند به راحتی رد میکنن.

اشاره کردین که دانشگاه شریف و تهران راحت فاند میگیرن و دانشگاه شما خوب نیست. نه این طور نیست. ممکنه شریف و تهران رو بشناسن و وضع این دوتا فرق کنه ولی بقیه رو چندان نه چون دیگه کاری ندارن، GRE شما رو نگاه میکنن و تافل. ما همه در زمان دبیرستان میدویم تا دانشگاه خوب در ایران قبول شیم. غافل از اینکه چند سال بعد که همه اپلای میکنیم باز همه در یک صف رقابت مجدد قرار میگیریم که تا حدود زیادی مستقل از نتیجه کنکورمونه. کسی که در زمان کنکور چندان رقابتی نکرده و دانشگاه معمولی قبول شده ولی سطح زبانش رو بالا برده، اون برندس. چیزی که با کمال تعجب در امسال متوجه شدم.