نقل قول نوشته اصلی توسط s.m.h.sh نمایش پست ها
خدمت شما عرض کنم که به طور کلی رشته ی ریاضی در خارج از ایران هم بازار کار مناسبی نداره،،، به این معنی که شرایط حال حاضر برای جذب فارغ التحصیل های ریاضی بسیار رقابتی شده و برای همین افراد بعد از گرفتن مدرکشون بیشتر به postdoc فکر میکنن تا بدست آوردن یه position. هر ساله افراد خیلی زیادی از بهترین دانشگاه ها با تجربه ی research بسیار خوب و زیر نظر اساتید نامدار فارغ التحصیل میشن و واسه ی همین رقابت بین افراد برای بدست آوردن پست assistant professor بسیار بالا میره. یکی از همین پروفسور های خیلی به نام به یکی از دوستای من گفته بود اگه 10 سال پیش بود میتونستم تلفن رو بردارم و همین الان تو رو برای استخدام شدن در یه دانشگاه خوب recommend کنم اما الان با این وضعیت داستان عوض شده و اگه برگردی ایران شانس بالاتری برای استخدام داری!! البته این یه روی سکه هست و اگه فردی در سطح بسیار بالایی کار کنه همیشه و همه جا براش شانس کار اونم با حقوق بسیار خوب هست، اما مساله اینجاست که اینجا اولش همه میخوان جایزه ی فیلدز ببرن ولی بعد از 2 سال میگن فارغ التحصیل هم بشیم از سرمون هم زیاده....یا به قول معروف فیلدز رو وللش، happy hour رو بچسب!

واسه ی همین در حال حاضر تب لینک زدن به گرایش های کاربردی (نه کاربردی به معنای ریاضی کاربردی توی ایران!) مثل گرایش های مالی یا بیمه و ... زیاد شده تا بلکه افراد بتونن گزینه ی کار "غیر آکادمیک" رو هم در آینده روی میز داشته باشن.
دوست عزیز خیلی ممنونم که به سوالم پاسخ دادید( راستش امیدی نداشتم که کسی جوابم بده). منظور من هم این بود که یه فارغ التحصیل ارشد ریاضی چه گزینه هایی برای تغییر گرایش داره تا بتونه اینده شغلی بهتری داشته باشه و در ضمن کدوم کشورها بهترن تا با توجه به اینها بشه یه تصمیم عاقلانه گرفت. میشه دقیق تر عنوان گرایش ها رو بگین ( انگلیسی باشه بهتر) تا من خودم در موردشون سرچ کنم؟ منظور از گرایش مالی همون ریاضیات مالیه؟ من هم صرفا به دنبال موقعیت اکادمیک نیستم.