صفحه 10 از 74 نخستنخست 123456789101112131415161718192060 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 732

موضوع: اطلاعات سفر به باکو جهت مصاحبه و دریافت ویزا آمریکا (بلیت، هتل و غیره)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : اطلاعاتی برای مسافرت به باکو برای گرفتن ویزا

نقل قول نوشته اصلی توسط chagh
    خیلی از راهنماییتون ممنونم

ربین: آدرس هتلها اینان:
    • امپیر: 49 خگنی سطریت، باکو، از، از1010
    • دیپلمات: سولیمن رهیمو سطریت185

کنسول رو هم که مینا لطف کرد و گذاشت.

مینا: یادته تا سفارت حدودا فاصله‌اش چقدر بود؟
    سلام

من اونموقه برای مصاحبه نرفته بودم، نمیدونم نسبت به سفارت کجاس... اما این هتل اتاق سینگل شبی‌ 80 $ بود اوایل زمستون و اتاقش کابل اینترنت هم داشت.

سلام
    من به صورت زمینی رفتن باکو! با ماشین شخصی تا لب مرز.

شاید تجربیات این سفر بتونه برای بعضی از دوستان مفید باشه. خصوصا اینکه به زودی فقط وقتهای پنج شنبه رو به ایرانی ها میدن که البته با پرواز ایران ایر اگه بخواهید برید و پنج شنبه رو اونجا باشید لازمه که دوشنبه برید و دوشنبه بعدش برگردید و لذا مخارج اقامتتون زیاد میشه (هفت شب اقامت) و پرواز آزال هم که خیلی گرونه لذا گزینه سفر زمینی به باکو کم کم اهمیت زیادی پیدا میکنه.
    از طرف دیگه رفتن با اتوبوس هم طبق تجربه دوستمون که قبلا مطرح شده خیلی از رفاه و کیفیت کمی برخورداره.
    به هرحال اونهایی که میخوان با ماشین شخصی برن آستارا و از اونجا برن باکو ادامه این مطلب رو بخونن.

از تهران تا آستارا 510 کیلومتره که باید برید رشت و از اونجا دو تا گزینه دارید: یا برید انزلی و بعدش تالش و نهایتا آستارا، یا اینکه نرسیده به رشت بعد از پلیس راه یه پل روگذر هست که میره فومن و از اونجا تالش و بعدش آستارا. این مسیر دومیه میانبره و من اینو انتخاب کردم. در طی مسیر اگه از سرعت مجاز 95 کیلومتر تجاوز کنید! جریمه میشید. بی برو برگرد، مگر اینکه شانس بیارید و پلیس جایی قایم نشده باشه و نبینتتون.

گمرک آستارا از 8 صبح تا 5 عصر بازه (البته یه ساعت سر ظهر بسته میشه) من شبو تو آستارا موندم و فرداش رفتم گمرک.
    تو آستارا بهترین جا برای موندن به نظر من مهمانسرای جهانگردیه به سه دلیل: اولا بسیار نزدیک به گمرکه (پیاده میتونید برید گمرک) ثانیا اگه سفر کارت ملی داشته باشید چهل درصد تخفیف میخوره (فقط 26 هزار تومن میدید به جای 44 تومن برای اتاق دو تخته). جای تمیزیه و غذاهاش خوب و البته یه کم گرون!
    ثالثا پارکینگ داره که میتونید ماشینتون رو پیششون بذارید در مقابل 10 هزار تومان که فرقی نمیکنه چند شب ماشینتون اونجا میمونه (Max= 10 nights).

صبح که میرید گمرک دلالها وایسادن و میتونید منات ازشون بخرید. من تو میدون فردوسی منات خریدم 1230 تومان ولی دلالها دم گمرک آستارا میدن 1250-1270 تومان.
    به نظر من حتما از اینجا منات با خودتون ببرید شاید برای کسانی که آذری ندونن مثل من سخت باشه که توی آذزبایجان پول تبدیل کنند.
    میزان 6300 تومان عوارض خروج از مرز زمینیه که اگه شامل شما میشه (بر مبنای مهر داخل گذرنامه) در بانک ملی داخل گمرک میتونید بپردازید. فیش های آماده هم موجوده که کارمند های بانک (یا شایدم کارمند نبودند) توی بانک بهتون میفروشن 7000 تومن که کارتون زود راه بیافته! من ازشون گرفتم به 6700 تومن با چونه.

پلیس گذرنامه، گذرنامه رو بررسی میکنه و مهر میزنه و میرید لب مرز. این مرز مرز که میگن تا زمینی نرید متوجه نمیشید که یعنی چی! :-X
    یه رود خونه وسط آستارا هست که اونو به دو قسمت تقسیم میکنه. قسمت جنوبی که حکومت قاجار از چنگش نداده و الان مال ماست، و قسمت شمالی که تزار های بی دین اومدن از چنگ ما درش آوردن و الان مال جمهوری آذربایجانه!
    خلاصه داشتیم از مرز خارج می شدیم! بعد از ممهور! شدن پاسپورت، یه راهروی بدون سقف رو طی می کنید تا به رودخونه میرسید. آخرین پلیس ایرانی رو میبینید که پاسپورتون رو چک میکنه و باهاتون خداحافظی میکنه و شما میرید روی یه پل. یه پل بسیار قدیمی باریک که روش دو تا تریلی در کنار هم دارن به سختی عبور میکنند و شما در پیاده روی باریک و گل آلود پل باید کلاتون سفت بچسبید که نره زیر تریلی! وسط پل یه دروازه است که بعد از عبور از اون وارد خاک کشور دوست و برادر آذربایجان میشید. در مقابل خودتون خانمهایی رو میبینید که دارند حجاب میگیرن که بیان اینطرف پل و داخل ایران بشن.
    بعد از عبور از پل، بر خلاف تصور ورودتون به کشور دوست و برادر، احساس میکنید که وارد شوروی شدید . چرا که پلیس هاشون واقعا زبون نفهم و رشوه بگیرند و اهالی همراه شما اعم از ایرانی یا آذری به شدت از پلیس های اونها میترسن. یه اتوبوس غراضه کنار مسیر گذاشتند که نقش کیوسک برای پلیساشون رو داره. به صف وارد میشین، روی ویزاتون مهر میزنه و نفری 2 منات میگیره (اگه بار اولتون باشه که میرید کشورشون، به رسم میهمان نوازی نفری 4 منات ازتون میگیره! ) بعدش میرید کیوسک بعدی و پلیسه گذرنامه شما رو باز میکنه و میگه "بش منات" یعنی 5 منات بده! بعدش هم از زیر دستگاه رد میشید که به شده حساسه به مواد مخدره و اگه خدایی ناکرده با خودتون داشته باشید سر و کارتون با کرام الکاتبینه و لاغیر.
    نهایتا از درب گمرک آذربایجان که میخوایید خارج بشید آخرین پلیس بهتون میگه "ایکی منات" و شما 2 منات بهش میدید و میرید بیرون.
    من یه پرانتز باز کنم که در طی این مسیر اگه منات نداشته باشید با یه نرخ فضایی ازتون ریال میگیرن. مثلا هر مناتی رو 1500 تومان میگیرن.

خوب، انگار شما هم پا به پای من دارید میایید و الان پاتون رو از گمرک گذاشتید بیرون، داخل آستارای شمالی! اینجاست که شونصد تا راننده بیلمز میریزند سرتون و هی میگن "باکی. باکی" و اگه شما مثل من ناشی باشید بهشون میگید "با هیچ کی!" و اونها که فارسی نمیدونن فکر میکنند دارید بهشون جواب میدید و لذا دستتون رو میکشن که ببرنتون توی تاکسی خودشون و از شر رغبا نجات پیدا کنند.
    خلاصه من از خوششانسی یه راننده پیدا کردم که از قبل دوستی به من معرفیش کرده بود به اسم "حسین جری". این حسین آقا که فامیلش "سلطانف" بود به خاطر ماشینش که "چری" تمیزی بود به حسین جری معروف شده، نیم بند فارسی بلده و بچه آستارای شمالیه.
    تاکسی ها سه تا مسافر میزنند و نرخش هم نفری 20 مناته (با ماشین های مدل بالا. و الا "لادا" ها یا همون فیات های درب و داغونشون ارزونتره)
    اینجا دیگه سوار ماشین شدید و از شلوغی گمرک و نگرانی هاش نجات پیدا کردید و تازه چشمتون باز میشه و آستارای شمالی رو میبینید. خیابونهای خلوت و تمیز. آقایونی که مثل خودمون (بهتره بگم مثل خودم) نا مرتبند و خانمهایی که بسیار شیک و تمیز لباس پوشیدند.
    ماشین حسین جری داره پیچ و خمهای جاده آستارا رو به سوی لنکران طی میکنه و شما دارید سوپر مارکتها و مدارس و پمپ بنزین های تمیز کنار جاده رو میبینید. (این صفت آخری مربوط به موصوف اولی و آخری بود! و الا مدارسشون مثل ماهاست با این تفاوت که بچه مدرسه ای هاشون لباسهای فرم بسیار شیکی و قشنگی دارند)

راننده توی پمپ بنزین جلال آباد وای میسته و بنزین میزنه، لیتری 0.55 منات و راه میافته به سمت "باکی" یا همون "باکو"
    از آستارا تا باکو 5 ساعت شیرین راهه! یه جاده دره پیت باریک با آسفالت غراضه. توی مسیر ماشین ها پلیسی رو میبینید که مخفی شدن و راننده ها، دور از جون مثل سگ، ازشون می ترسن. عمدتا جریمه نمیکنند بلکه من شنیدم که رشوه میگیرن (و یه مورد هم دیدم که از حسین 10 منات برای تخلف از سرعت مجاز گرفت)
    دیگه....دیگه اینکه هرچی از آستارا دور میشید محیط کویری و خشک میشه. نرسیده به باکو حتی شوره زار هم میبینید. به باکو که میرسید از جلوی امامزاده بی بی هیبت رد میشید که خواهر امام رضای خودمونه و یادتون به فرزندان غریب امام هفتم می یاد که یکیشون هم تو باکو آرمیده. راننده ها اونجا وا میستند و صدقه ای توی صندوق امامزاده میریزن. و بدین شکل شما میرسید به باکو. شهر زیبای ساحلی با هوایی غیر مرطوب (شاید گاهی وقتها مرطوب) و ساختمانهای بسیار زیبای قدیمی که هنوز هم فعال و در حال استفاده اند با نور پردازی های زیبا که شبها به قشنگی شهر خیلی اضافه میکنه.
    من به پیشنهاد دوستان همین Guest House Inn رو انتخاب کردم. راننده کلی چرخید تا پیداش کرد. یا ساختمان با عمر بیش از 100 سال ولی باز سازی شده و بسیار تمیز. (این هتل همونطور که دوستمون گفتن پایین دانشکده نفته که اونم روبروی ایستگاه متروی 28 May هستش)

من قراره که تجربیات رفتن به باکو به صورت زمینی رو بگم ولی انگار خیلی طفره رفتم. خوب یه طفره دیگه هم میرم و بگم که برای خرید دور باکو رو خیط! بکشید. ولی، ولی جونم براتون بگه که 10 کیلومتر نرسیده به باکو، یه مرکز خرید عظیم! آقا عظیم! به اسم لوکباتان یه ماهه که راه افتاده و میگن قیمتهاش بسیار نازله برای خرید. از موج عظیم ماشینهایی که اونجا پارک بود معلوم بود که جای خوبی باید باشه. تاکسی 10 منات مگیره تا بیارتتون لوکباتان. البته با خط واحد هم میتونید بیایید با بیست کپیک (یعنی یک پنجم منات) اتوبوس از میدون AzNeft یا نفت آذربایجان راه میافته. حالا وقتی رفتید یاد میگیرید که این کجاست. (نزدیک گیز قلعه). در مسیر برگشت به آستارا آقایی رو دیدم که از اونجا کریستال خریده بود (نه اونی که آدما رو میبره فضا، منظورم ظرف و ظروفه) و میگفت قیمتاش خوبه نسبت به ایران.

برای برگشت، من به حسین تماس گرفتم و مسافر گرفت و اومد هتل دنبالم و رفتیم آستارا. از اونجا هم یه "بش منات" و یه "ایکی منات" یا جمعا 7 منات پول گذاشتیم کف دست پلیس و اومدیم روی پل. از پلیس ایران پرسیدم و اون گفت که نمیتونم عکس بگیرم. دلالها پیداشون شد که مطابق گفته دوستون توی فرم، از معافیت مالیاتی سالیانه پاس ما استفاده کنند و 10 کیلو بار بیارند داخل و در مقابل مهری که توی پاس ما میخوره که تا سال دیگه معافیت نداریم به ما کیلویی 2 تا 3.5 هزار تومان بدن که من زیر بار نرفتم. از گمرک که اومدیم بیرون داخل آستارای جنوبی، باز دلالها داشتن داد میزدند که منات باقیمونده رو بخرند به 1170 !!!

ظمنا من برای ویزای F1-F2 با خانمم رفته بودم. اگه سوالی داشتید، خوشحال میشم راهنمایی کنم.

بسیار سفرنامه جالبی بود آقای حیدری، آدم هوس می کنه حتی اگه نخواد دانشجویی سفر کنه این
    مسیر زمینی رو امتحان کنه! ببینم حالا که اینقدر همه دانشجویی می خوان رفتار کنن
    پیاده از فرودگاه باکو تا سفارت چقدر راهه! 8)

نقل قول نوشته اصلی توسط رامین
    پیاده از فرودگاه باکو تا سفارت چقدر راهه! 8)
    می بخشید من در شناختن شوخی از غیر شوخی یک کم ناشیم. شما اینو جدی که نگفتی؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Robin
    می بخشید من در شناختن شوخی از غیر شوخی یک کم ناشیم. شما اینو جدی که نگفتی؟؟؟
    بله، تازه من یه بار از تهران تا IKA پیاده رفتم.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط رامین
    بله، تازه من یه بار از تهران تا IKA پیاده رفتم.
    خب اگر از تهران تا IKA پیاده رفتید، اونجا تو باکو هم حتما میتونید!!
    سالهای آینده شاید بچه ها تهران باکو رو با دوچرخه هم رفتن، کی میدونه؟!! ;D
    خداوند بی نهایت است و لامکان و بی زمان،<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; اما به قدر فهم تو کوچک می شود،<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; و به قدر نیاز تو فرود می آید،<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; و به قدر آرزوی تو گسترده می شود،<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; و به قدر ایمان تو کارگشا ...&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ملاصدرا

نقل قول نوشته اصلی توسط marjanj
    بچه ها هر کسی که خواست بره Guest House Inn بهتره به راننده فرودگاه بگه ببردش دم دانشگاه نفت،چون آدرسی که تو confirmation رزو هست گنگه و بعضی از راننده ها بلد نیستند.این هتل دقیقا کوچه پایینی دانشگاه نفت هستش.
    بگیم Oil University ؟!

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط user1366
    بگیم Oil University ؟!
    بگید NEFT UNIVERSITASY اونا نفت را با نون کسره دار تلفظ می کنند

در هتل guest house inn برای اتاق single شبی 50 منات بدیم یا اینکه باید چونه بزنیم تا کمتر حساب کنه؟
    قیمت هتل هم چونه ایه؟!!

نقل قول نوشته اصلی توسط user1366
    در هتل guest house inn برای اتاق single شبی 50 منات بدیم یا اینکه باید چونه بزنیم تا کمتر حساب کنه؟
    قیمت هتل هم چونه ایه؟!!
    دوست عزیز:
    مدیر این هتل (سونا) بسیار موقر و مودبه. با اولین چونه ای که شما بزنید (به احتمال بسیار زیاد) میزان 5 منات از مبلغی که قبلا بهتون گفته تخفیف میده و بعدش میگه که "من اختیار تخفیف بیش از این رو ندارم" والسلام.
    مثلا برای من که اتاق دوبل با نمای خیابان رو گرفته بودم (که 60 منات قیمت بهم داده بود) با درخواست خیلی ساده من گفت میتونه 55 منات بگیره و اختیار بیش از این نداره که منم باهاش همین مقدار حساب کردم. خانم بسیار خوبیه
    درود

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)