صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 68

موضوع: What to do after arrival - کارهایی که "باید" انجام دهید!

Member

Thumbs up What to do after arrival - کارهایی که "باید" انجام دهید!

درود.

من وقتی وارد فنلاند شدم به خاطر نبود اطلاعاتی که همشو امروز اینجا مینویسم اینقدر پول و زمان و انرژی از دست دادم و اینقدر استرس کشیدم و اعصابم خورد شد که تصمیم گرفتم کار حداقلی که از دستم بر میاد و به اشتراک گذاشتن تجربیاتمه رو برای دیگران انجام بدم تا بچه های سال دیگه یا ترم بهار همین امسال مثل من به جزیره ی فاک نرن
    . چون هر مبحث طولانیه هر کدوم رو یک پست میکنم تا مفصل راجع بهش توضیح بدم.

یک نکته ای رو هم بگم, ممکنه من گاهی یک جمله ای رو میگم مثلا "DNA بهترین Operator هست" و دلایل معدودی بیارم به علت اینکه شاید حوصلم نیاد همه ی دلایلو تایپ کنم. دوستانی که تو این فروم فعالیت دارن میدونن که من همیشه سعی میکنم با دلیل و مدرک صحبت کنم, پس خواهش میکنم کمی چاشنی "اعتماد" به بنده رو هم اضافه کنید موقع خوندن
    .

شروع مبحث از لحظه ی نشستن هواپیما روی خاک پاک فنلاند هست. ترتیب پست هام پس از ساعت ها تفکر حاصل شده, به شدت جدی بگیرید. نگیرید میرید برای کار دوم میگن باید اول کار اول رو انجام بدید اونوقت تو اون "جزیره" یاد حرف من میفتید
    .

فنلاند ...

Member

Thumbs up نکاتی در مورد فرهنگ, زبان, خرید روز اول تا خواب!

تبریک! شما وارد یکی از صلح طلب ترین کشور های جهان شدید . کشوری که: (دولتش)

has an international reputation as a country that treats people equally and respectfully

از این بابت شاد باشید اما تبدیلش به لبخند روی لب
    در مکان های عمومی نکنید چون (منبع موثق فنلاندی) اینجا معمولا غریبه ها حس خوبی پیدا نمیکنند وقتی بهشون لبخند میزنید , اما سعی کنید چهره ی گشاده داشته باشید.

دو کلمه رو پیشنهاد میکنم از ایران یاد بگیرید "Kiitos" به معنی تشکر و "Anteeksi" به معنی عذر خواهی و تشکر کنید از فردی که ویزا رو چک میکنه. نه به خاطر افیسر, به خاطر خودتون
    .

با توجه به زمان رسیدن و میزان بار یا با اتوبوس یا با تاکسی برید خونه. وسایل رو بذارید و اگه از ایران واسه روز اول غذا نیاوردید برید خرید. یادتون نمیمونه اینجا اگه توضیحات مفصل بدم اما فقط Pirkka رو یادتون باشه که همیشه قیمت هاش ارزونه. حالا حرفه ای که شدید عادت های خریدتون پیشرفت میکنه. این برند کار راه بنداز برای شب اول هست.

hyvää yötä!

Member

Thumbs up خرید سیم کارت و توصیه های من

اول از همه بگم فکرشم از سرتون بیرون کنید smart phone نداشته باشید اینجا. یا از ایران بخرید (که من توصیه نمیکنم) یا بیاید اینجا بخرید. اگرم دارید که هیچی. علتش اینه که اولا ادرس هارو پیدا کردن خصوصا تو روزهای اول که اشنا نیستید بسیار بسیار سخته. دوما make friends کردن سخت میشه! سوما اینکه هزینه هاتونو کاهش میده. دیگه دلیل نمیارم, اعتماد کنید! به همراه اون اسمارت فن یک گوشی خیلی معمولی هم باید داشته باشید که با ترکیبی که میگم بتونید هزینه هاتونو کاهش بدید.

راه اینه که شما 2 تا سیم کارت میخرید. یکی data یکی عادی. دیتا رو میندازید توی اسمارت فن اون یکی سیم کارت عادی رو میندازید تو اون تلفن عادیه. از این به بعد با تلفن عادیتون میتونید پول laundry رو بدید و اگه خواستید به اداره ای شرکتی چیزی زنگ بزنید, و با اسمارت فن هم همیشه انلاین هستید و میتونید به ایران تماس اینترنتی مجانی با وایبرو ... انجام بدید و توی راه موزیک گوش کنید و ... . ولی ترکیب یک اسمارتفن و یک سیم کارت عادی به علت اینکه تعرفه data حتی اگه پلن هم بزنید از سیم کارت دیتا بیشتره هزینتونو افزایش میده. اینا حاصل ساعت ها تحقیقه, دیگه اعتماد کنید!

اما حالا از کجا بخرید؟
    توی خیابون هر جا R-kioski دیدید میپرید تو. اینا مثل دکه های توی ایرانن, ساعت کاری بالا + جنسای گرون + همه چی دار! اما سیم کارت گرون نیست, قیمت یکیه همه جا.

چی بخرید؟
    ببینید هم DNA هست هم Sonera هم Elissa. از هر فنلاندی ما اون اوایل میپرسیدیم کدوم از همه بزرگتره میگفت DNA. طبق تحقیقات خودم پایین ترین rate هارو برای سیم کارتای prepaid هم DNA داره. ضمن اینکه به نسبت اون دو تای دیگه توضیحات انگلیسی بهتری هم داره. قیمت پلن های دیتاشم از اون دوتای دیگه بهتره. دلیل دیگه بسه, اعتماد کنید!

میرید تو R-kioski میگید : I want a DNA super pre-paid sim card.الکی جمله رو ننوشتم, دقیقا باید همین باشه والا تعرفه سیم کارت فرق میکنه و یک چیز دیگه میشه. قیمتش در حال نگارش 5 یورو هست با 7 یورو اعتبار اولیه. بعد که اینو گرفتید باید سیم کارت دیتا بگیرید که کمی کمیابه شاید همه جا نداشته باشه. میرید توی R-kioski یا نمایندگی های DNA میگید: I want a DNA data pre-paid sim card. قیمتش در حال نگارش 25 یورو هست با 6 ماه / 20 GB اعتبار, هرکدوم زودتر برسه! سری های بعد واسه هر 6ماه یا 20 گیگ 20 یورو میدید.بعد گاهی DNA مسیج میفرسته امروز اگه 20 یورو شارژ کنی 5 یورو free میگیری! یک جورایی laundry مارو free کرده!
    You are connected now! Enjoy!

Member

Thumbs up دانشگاه

اگه توی orientation days ها باشید که مشکلی ندارید و همه چی درسته. معمولا یک بسته ای به اسم kick off envelope بهتون میدن که توش همه ی مدارک لازم هست. توی این بسته یک نامه ای هست به اسم study certificate که این اقا/خانوم enroll کرده این ترم رو و غایب نیست. این برگه خیلی مهمه. معمولا چون روز اول هست تا بعد از ظهر توی دانشگاهید اما اگه نبودید سریعا برید سراغ پست بعدی. از محیط دانشگاه دیدن کنید, اینجا عیبی نداره لبخند به لب داشته باشید, و خلاصه make the most out of it کنید.

خوش باشید .

Member

Thumbs up خوابگاه و proof of address

من برای HOAS رو مطمئنم و احتمال میدم برای شهرای دیگه ی فنلاند هم همین باشه. اگه یادتون باشه بعد اینکه افر رو اکسپت کردید بهتون ایمیل زدن که "کلا قرار داد کنسل هست" مگر اینکه study certificate بیارید واسه ما. بعد میرید به دفتر خوابگاهتون تا این study certificate رو بهشون بدید و اونا هم 2 تا نامه بهتون میدن. یکیش cancelation of termination of agreement و یکی دیگه که خیلی مهمه proof of address. این برگه ثابت میکنه که شما تو این خوابگاه ساکن هستید.

از خوابگاه خود لذت ببرید!

Member

Thumbs up مهم ترین, اصلی ترین, و حیاتی ترین کار = maistraatti

یعنی دیگه من نمیدونم چقدر باید رو این مسئله تاکید کنم.باید برید به maistraatti . به جرات میتونم بگم هرکاری شما بخواید تو فنلاند انجام بدید و هرکارتی بگیرید پیش نیازش این social security number ای هست که این اداره بهتون میده. باور نمیکنید اگه من اینو میدونستم که اولین جایی که بعد از دانشگاه و دفتر خوابگاه باید برم اینجاست چقدر پولم هدر نمیشد. هر کسی هم باید به ثبت احوال نزدیک خونش بره. میرید توی این سایت و میرید به contact information و از اونجا ثبت احوال نزدیکتون رو پیدا میکنید, ادرسش رو save میکنید و با در دست داشتن پاسپورت + study certificate + residence permit + proof of address میرید اونجا. شاید لازم باشه ادرس و کد پستی خونه رو بنویسید که توی proof of address تون هست. فرمارو پر میکنید و تموم. بعد 2-4 هفته یک نامه میاد دم خونتون که کد اجتماعیتون توش نوشته شده.

تبریک! کم کم دارید وارد جامعه میشید!

Member

Thumbs up هفت خان رستم, بانک!

اول از همه چه بانکی؟ ببینید هم Nordea هست هم Danske که معتبر هستن و کارمنداشون انگلیسی بلدن. من Danske تا حالا توشم نرفتم اما فک میکنم اولین
    لغتی که تو ذهن هر فرد ساکن اسکاندیناوی بیاد بعد از بانک Nordea هست. فکر کنم جفتشونم خوب باشن اما پیشنهاد من بدون شک Nordea هست.

اما هفت خان افتتاح حساب!

ابتدا باید بگم ارامش خودتونو حفظ کنید, چون اینا واقعا میتونن روی اعصاب شما پیاده روی کنند. ببینید از اول سال 2013 ( به ما که رسید اسمان تپید!
    ) برای هر متولد بد شانس ( غیر اروپایی ) برای افتتاح حساب نیاز هست به letter of recommendation و 3 months of transactions! فکر اینکه من اینو میرفتم به کارمند بانک, حتی بانکای خصوصی که با سوادن میگفتم هم منو به خنده وا میداشت. اول کلی بحث کردیم با کارمنده که اقا شما که اصلا بانکای ایرانی تو تحریمتونن, چطوری رکامندیشن میخواید؟!!! میگفتم بابا اونا اصلا انگلیسی نمیفهمن من بهشون بگم اینارو واسم بنویسن!!! خلاصه از ما اصرار و از اونا basically! هر موقع تو فنلاند basically شنیدید بدونید که یعنی اقا امکان نداره! بیخیال شو اصلا!

اما راه حل!

تا تو ایرانید میرید یک بانکی ( ترجیحا بانکای عهد دوقل مثل سپه نباشه) که توش حداقل 30 تا تراکنش رو تو 3 ماه انجام دادید اینترنت بانکشو میگیرید. همون حسابی که باهاش شارژ و قسط و قبض و اینارو میدید. یعنی اینکه وقتی 3 ماه تراکنش رو میزنید 2 تا تراکنش نداشته باشه چون ممکنه یارو قبول نکنه. بعد که تشریف اوردید اینجا میشینید پشت لپتاپ و کار شروع میشه.

میرید توی نت بانکتون, بعد میرید توی قسمت تراکنش ها, بعد میزنید که بهتون فایل excel تراکنش های 3 ماه اخر رو بده. بعد save کنید رو دسکتاپ. بعد قسمت ریزه کاری شروع میشه. بالای بالای صفحه ی اول, به انگلیسی مینویسید: با فرض اینکه من برای مثال اول اگست میخوام برم بانک حساب باز کنم:
    Account transactions from May 1st, 2013 until August 1st, 2013 (This sentence is absolutely crucial)z
    Surname and family name: your name here
    Account number: xxxx-xxxx
    Account type: Disposal/Saving/Gharzolpasnade
    Bank name: Banke Sepah, banke asre hajar
    بعد شروع میکنید اون column های اون بالا رو همه رو انگلیسی میکنید. مثلا تاریخ رو میکنید Date و برداشت رو withdraw و واریز رو credit. دقت کنید که این 3 ماه تراکنش نگاه کلیش باید انگلیسی باشه, به هیچ عنوان یارو به جزیات دقت نمیکنه, فقط یک چیزی میخوان بذارن لای پرونده که مثلا اون قانون برای غیر اروپایی هارو اجرا کرده باشن. مثلا من تاریخام همش شمسی بودن زنه گفت: اینا دیگه چیه؟!!! گفتم:
    It’s a kind of calendar used in Islamic countries.
    اونم گفت اهان اکی و گذاشت لا پرونده. اما مثلا اون جملاتی که اون بالا نوشته بودم رو نگاه کرد. خصوصا اولین جمله که مال 3 ماه اخر بود. بقیش دیگه مهم نیست. بعد save کنید بریزید توی یک فلش برید توی یک library پرینت کنید.
    خب 3 ماه تراکنش که حل شد. رکامندیشن چی؟ اینجا شما باید ادای ادمای confused رو در بیارید. در ادامه توضیح میدم.

اگر SSN تون رو از ثبت احوال گرفته بودید اونم ببرید اگر نه با :
    Passport, residence permit, study certificate ( proof of address if you don’t have SSN with yourself)z
    اینا تشریف میبرید بانک. یک نوبت واسه customer adviser میگیرید و میرید میگید میخوام حساب باز کنم. میگه مدارک لاب لاب لاب رو داری؟ "با اعتماد به نفس کامل" بگید بله همش کامله. بعد دونه دونه با توضیح بگید :
    Here is the passport. This is the residence permit. That is the study certificate. That’s my address in Finland. These are the 3-month transactions, and this is the letter of recommendation by the way.z

اما چی ارائه کنید برای
    recommendation letter؟ همون نامه ای که اصلشو دادید به سفارت, گواهی تمکن مالی. کپیش کفایت میکنه, به هیچ عنوان اصل نمیخوان. کپی این گواهی تمکن و از ایران بیارید.این طوری احتمالش خیلی کمه یارو گیر بده بگه این که رکام نیست؟!!! شما هم اصلا اعتماد به نفستونو از دست ندید و بگید:

Well, yeah, this is the letter that I gave to Finnish immigration service to give me a residence permit. I don’t have anything else, I gave all I had to Finnish embassy in Iran.z

ببینید این چیزی که میگید هیچ ربطی به سوال طرف نداره به خاطر همین از نظر طرف شما گیج تشریف دارید و وقتی اینو میشنوه به احتمال خیلی زیاد دیگه گیر نمیده. اگه چیزیم گفت به هیچ عنوان بحث نکنید و باز همین جمله ای که گفتم رو یک طور دیگه تکرار کنید.

به شما یک ویزا الکترون میدن که debit card هست و credit نیست. توصیه من اینه که به هیچ وجه سمت credit card نرید, سود هاشون دهشتناکه.
    10 روز بعد کارت نازنین Visa electron توی خونتونه. بعد از اینکه SSN اومد تشریف ببرید بانک SSN واقعی تونو اعلام کنید که هر سری ازتون ادرستونو نپرسن چون در واقع برای افتتاح حساب SSN هم نیازه اما چون ندارید بانک واستون Virtual SSN میسازه و هر سری واسه تایید هویت ادرستونو میپرسه.

تبریک! از انزوای جهانی بانکی در اومدید!

Member

Thumbs up بعد از امدنSSN ,کارت اتوبوس

علت تاکید من روی هرچه سریع تر اقدام برای SSN اینجا بود. شما تا این کد رو نداشته باشی نمیتونی برای کارت اتوبوس اقدام کنی و تخفیف 50% برای حمل و نقل رو نداری! این یعنی هدر شدن 100 یورو از پول من به خاطر دیر اقدام کردن. بعد از اینکه SSN اومد به همراه پاسپورت و فرمی که توی همون kick off envelope برای حمل و نقل هست و study certificate تشریف میبرید به یکی از افیس های حمل و نقل شهرتون ( HSL برای Helsinki region مثلا) و برای کارت اتوبوس اقدام میکنید. توضیحات راجع به پلن ها و انواعشون اونجا هست تو یک دفترچه.

توی فنلاند اگه دستتونو وقتی اتوبوس داره رد میشه تکون ندید وای نمیسته (اگه کسی از داخل اتوبوس stop رو نزده باشه) در نتیجه هر موقع اتوبوسی رو دیدید که خواستید سوار شید مثل ایران که یکی رو از دور میدیدید دستتونو wave میکردید باید اینجا هم همینکارو کنید.

از برنده بهترین حمل نقل اروپا برای 4 سال متوالی لذت ببرید!

Member

Thumbs up Finnish ID , غیر اجباری اما شدیدا recommended

ببینید, ,residence permit is not an ID در نتیجه شما هر جا بخواید برید که نیاز باشه هویتتون تصدیق بشه نیاز دارید که ID نشون بدید. اینجوری همیشه پاسپورتتون باید تو جیبتون باشه. ریسک گم شدن و سر و کله زدن با سفارت واسه پاسپورت جدید خودش داستانیه. ضمن اینکه فک کنم ( مطمئن نیستم) از سالهای بعد اگه بخواید کارت اقامتتونو به صورت اینترنتی extend کنید باید Finnish ID داشته باشید. یا شنیدم توی بعضی از خرید های اینترنتی برای تصدیق هویت باید پسورد Finnish ID رو بزنید. 53 یورو میدید 5 سال اعتبار داره. دیگه دلیل نمیارم, اعتماد کنید!
    برای گرفتن این کارت میرید به سایت پلیس فنلاند و :
    Licenses >>> Making an appointment for police license services >>> English >>> Select service >>> Identity card application >>> Choose the office that is near you >>> Reserve a time and etc.
    بعد از گرفتن وقت تو روزی که رزرو کردید با:
    SSN, Passport, Residence permit,
    تشریف ببرید اون مرکز پلیس و 53 یورو تقدیم کنید و فرمارو پر کنید. 2-4 هفته بعد Finnish ID تون تو دستتونه, البته قهوه ای چون خارجی هستید!

تبریک من برای اون زمانی که ابی شو که مخصوص شهرونداست دریافت کردید!

Member

Thumbs up بعد از اومدن Finnish ID, اقدام برای کارت های خرید امتیازی

ببینید در فنلاند Lidl به طور کلی ارزون ترین مغازه هست, اما همیشه بعضی جنس ها هستن که توی مغازه های دیگه ارزون تر هستن. دو غول مارکت اینجا K-group و S-group ها هستن. به این صورت که اکثر مغازه ها با یکی از این 2 تا قرار دارن. و این دو گروه هم برای جذب مشتری یک سری کارت به شما میدن که میتونید پوینت جمع کنید و تخفیف بگیرید. گاهی مثلا انگور 2 یورویی رو 1 یورو میخرید با این کارتا و هزار جور تحفیف دیگه. دیگه دلیل نمیارم, اعتماد کنید و هر 2 کارت رو بگیرید.

دقت کنید که بدون Finnish ID نمیتونید این کارتا رو بگیرید.

گرفتن S-etukortti: برای این کارت که 35 یورو قیمتشه اما میتونید بگید که از امتیازایی که بدست میارید و بهتون پول میدن این 35 یورو پرداخت شه ( یعنی کارتو مجانی بگیرید) میرید به یکی از S-market های بزرگ با به همراه داشتن Finnish ID. . اونجا یک سری فرم فنلاندی رو با کمک اون فرد پر میکنید و کارت بعد از یک ماه میاد دم خونتون.

گرفتن کارت K-plussa: گرفتن این کارت 8.5 یورویی به طرز مجانی خیلی فوت و فن داره اما چون من انجامش دادم تجربمو اینجا میذارم. میرید به یکی از K-Supermaket های بزرگ و میگید میخوام واسه K-plussa کارت اپلای کنم اما میخوام متصل باشه به Master card. چون تو حالت عادی یا کارت خالی رو با 8.5 یورو میخرید یا مجانی با Master card ای میگیرید که فقط Credit هست و نه debit و خب طبعا برای دانشجو خطرناک. قانون اینه که شرکت موظفه اگه برای شما Master credit card صادر نشد اون کارت عادی که 8.5 یورو ارزش داره رو مجانی بهتون بده. بعد یارو شروع میکنه برای شما application پر کردن اما سیستم ارور میده. بعد زنگ میزنه customer service میگه اقا من برای این بنده خدا application پر کردم سیستم ارور میده! بعد با شما صحبت میکنه اون یارو پشت تلفن میگه ( به طور خلاصه) اخه 2 هزاری دانشجو!
    تو چی فک کردی که ما به تو credit card با حداقل 1000 یورو اعتبار بدیم. اینارو من اینجوری نوشتم یارو مودبانه میگه! بعد هیچی دیگه, application کنسل میشه و به شما یک کارت مجانی میدن. توضیحات تکمیلی رو خود اون یارو بهتون میده.

تبریک! امتیاز جمع کنید
    .

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)