نقل قول نوشته اصلی توسط dadydady نمایش پست ها
با سلام
واسه دانشگاههای اروپایی در کشورهای اسکاندیناوی میخوام واسه دکترا اپلای کنم در رشته تحقیق در عملیات . توی سایتشون زدن IELTS 6.5 یا TOFEL 80-85 کدامیک راحتره واسه گرفتنش. مدت زمان 6 ماه. سطح زبان خودم متوسط به بالا. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
سلام،

به نظر من بهتره که با TPO تافل شروع کنید و توی ریدینگ و لیسینینگ یه ارزیابی از خودتون داشته باشید. اگر نمراتتون بر مبنای جدولی که توی سایت و کتاب راهنمای تافل هست بالاتر از 22-23 باشه توی این بخش ها، بهتره که تافل بدین به چند دلیل. اولا اینکه توی تافل حداقل یه نرم افزار به اسم تی پی او دارین که نمونه سوالات در اختیارتون هست. دوما اینکه اخیرا رایتینگ های آیلتس یه جور عجیب و غریبی اصلاح میشن و نمراتشون خیلی پایینه و یه ذره غفلت توی اون یکی تسک ها براتون خیلی گرون تموم میشه. مثلا خیلی از بچه های همین فروم با اینکه اون یکی تسک ها رو بالای 7 یا 7.5 گرفتن، رایتینگ بهشون دادن 5.5. سوم اینکه، آیلتس بخش اسپیکینگش کاملا سلیقه ای اصلاح میشه بر خلاف تافل که اول توسط یه نرم افزار اصلاح میشه و بعدشم دو نفر به صورت جدا بهتون نمره میدن که حاصل این سه تا میشه نمره رایتینگ و اسپیکینگ و رایتینگ شما ولی توی آیلتس اگر مصاحبه شونده تون خوب نباشه و سلیقه ای عمل کنه ممکنه که نمره تون کم بشه. اینم در نظر بگیرید که توی تافل تمام مصححین شما نیتیو هستن ولی توی آیلتس ایرانی ها مصاحبه اسپیکینگ رو انجام میدن که کاملا سلیقه ای هست.
ولی در کل، اگر نمراتتون توی تی پی او کم بود هیچ فرقی نمی کنه که کدوم رو امتحان بدین. بیشتر به ساختار امتحان و سبک آموزشی که توی زبان دیدین بستگی داره. مثلا اگه تا حالا بیشتر با لهجه امریکایی کار کردین تافل براتون راحت تره و بالعکس. همچنین، اگر شهرستانی هستین باید ببینید که دسترسی راحت تری به سنتر آزمون کدوم یکی دارین. چون آیلتس اکثر اوقات توی یه روز جداگانه مصاحبه اسپیکینگ رو انجام میده که می تونه برای کسایی که مسافرن مشکل ساز بشه. کلا، تا نمره 90 خیلی فرق خاصی بین راحتی این دو تا آزمون نیست ولی از 90 به بالا گرفتن نمره 25 به بالا توی اسپیکینگ تافل سخت میشه و گرفتن نمره 7 توی رایتینگ آیلتس.