صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 37

موضوع: فرق علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر در چیست؟

پیش فرض فرق علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر در چیست؟

سلام دوستان

دوستان الان دانشگاه امیرکبیر یه رشته علوم کامپیوتر گرایش سیستم های هوشمند در ارشد داره که خیلی از دروسش مشابه رشته مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی هست ، اما فرق اصلیش اینه که واحد ها 4 تایی است!!!
    یعنی مثلا درس هوش مصنوعی پیشرفته یا شبکه عصبی یا بینایی ماشین یا یادگیری ماشین و ..... رو مثل هوش مصنوعی داره اما 4 واحدیه !!

جریان چیه؟ چرا 4 واحدی هستن دروسش؟ آیا بعدا موقع پذیرش گرفتن واسه دکترا دچار مشکل میشه ؟ اصلا اعتبار مدرک مهندسی بالاتر هست یا علوم کامپیوتر ؟

من میخوام دکترا در رشته هوش مصنوعی یا یه رشته مرتبط با رباتیک بخونم .

لطفا دوستان از تجربیاتتون و اطلاعاتتون در این زمینه بگید ممنونم

Junior Member

پیش فرض پاسخ : فرق علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر در چیست؟

علوم کامپیوتر در ایران نزدیکی زیادی به رشته ریاضی کاربردی داره. درواقع این رشته به صورت ترکیبی از واحدهای ریاضی و واحدهای کامپیوتره. گاهاً نزدیکی چنان زیاد میشه که نمیتوان تمایز ایجاد کرد. اما گرایشهای به خیلی مهمی داره که در دنیا بروی آنها سرمایه گذاری میشه. از نظر من این رشته معتبر تر از رشته مهندسی است.

خیلی ممنونم از شما دوست عزیز

آخه خیلی دروس عینا نامشون یکی هست و احتمالا منابعشون هم باید یکی باشه ، ولی نمیدونم چرا توی علوم 4 واحدی حساب شدند و توی مهندسی 3 واحدی؟

میترسم این 4 واحدی بودن دروس در گرفتن پذیرش دکتری در آمریکا اشکال ایجاد کنه؟

Junior Member isaac7 آواتار ها

دوستان سوالی دارم که خواهشمندم من رو راهنمای کنید چون برام خیلی مهمه! من قصد دارم که در حدود 2 سال آینده در یکی از رشته های کامپیوتر ، به احتمال زیاد مهندسی نرم افزار در آمریکا برای لیسانی تحصل کنم. در مورد زبان و مسایل دیگه پذیرش و... هیچ مکشلی ندارم و از اون بگذریم. اما یک سوال خیلی خیلی مهم دارم: بنده از ابتدایی پایه ریاضیم شدید ضعیف بوده، و نه به خاطر خنگی!! بلکه به خاطر مسایلی چون ضعف تدریس معلمها و سر به هوایی خودم! یعنی در حدی که چند سال ریاضی رو با تک ماده قبول شدم! الان هم دانش ریاضیم 0 کامله! ولی استعداد در یادگیریم نسیتا قابل قبوله، ضمنا 5 ساله که اصلا درس نخوندم بعد از دیپلم که گرفتم! .. خودم کارم 8-9 ساله کامپیوتر هست و شدید هم بهش علاقه دارم. حالا با این تفاسیر سوالی که من دارم این : آیا برای تحصیل در رشته نرم افزار در کامپیوتر و اصلا ورود به دانشگاه چقدر باید ریاضی بلد باشی؟ و چقدر کاربرد داره ؟

و آیا در همه رشته های کامپیوتر ریاضی خیلی مهمه یا اگه برم رشته ای غیر از مهندسی نرم افزار، مثلا شبکه و... آیا اونهم باز ریاضی قوی میخواد ؟

و سوال بعدی اینه که : با این تفاسیر که گفتم ریاضیم 0 هست! و حدود کمتر از 2 سال هم قبل از ورود به دانشگاه وقت دارم، اونم وقت محدود مثلا نهایت 1 ساعت در روز، آیا با چنین زمان محدودی میشه کسی که مطلقا از ریاضی به جر ضرب و تقسیم نمیدونه!! ریاضیشو رو در حد مورد نیاز برای تحصیل در این رشته ها برسونه ؟

لطفا بدترین و بهترین حالتش رو برام توضیح بدین. که ببینم اگه نمیشه اصلا به فکر یه رشته دیگه باشم! خیلی ممنون

یه پست طولانی نوشتم کامپیوترم هنگ کرد نشد ارسال کنم

ولی به طور خلاصه بله کامپیوتر رشته ای گره خورده با ریاضیات هستش. متخصصین این رشته باید بتونن مسائل موجود در دنیا رو اول به فرمول های ریاضی و سپس به کد های کامپیوتری تبدیل کنند.

اگر هدفتون ادامه ی این رشته و کار در همین زمینه در آمریکا هست یقینا ریاضیات خیلی قوی نیازمندید(یه بچه دبیرستانی هم میتونه کد بزنه ، همونطور که من و شما هم میتونیم شعر بگیم! ولی شعر ما کجا شعر حافظ کجا! )

یادگیری کدنویسی مثل یادگیری الفبای فارسی هست. ولی برنامه نویسی مثل شعر گفتن هست که نیاز به دانش زیاد در زمینه ادبیات و دستور زبان و گنجینه لغات و استعداد ذاتی و دوق و هنر و علم و معرفت و ... و ... داره. کد نویسی بدون دانش هم مثل کاغذ سیاه کردن بیهوده است.

به نظرم کتاب ریاضی عمومی 1و2 دوره کارشناسی رو بگیرید بخونید(حل المسائل دارش هم هست) و همچنین ریاضیات گسسته رشته کامپیوترم بخونید. اینارو یاد بگیرید معلوم میشه بقیه اشش رو هم راحت یاد میگیرید. فقط باید عمقی خوند و سرسری و روخونی کردن فایده نداره!
    از بدبختی های مملکت من این است که به ورودی ها توجه میکنند نه خروجی ها. گیریم نفر اول المپیاد ، گیریم نفر اول کنکور ، گیریم شاگرد اول دانشگاه ، گیریم .....نتیجه اش چه بود؟ چرا کسی از نتیجه ها سوال نمیکند ، سوال است برای من!

Junior Member isaac7 آواتار ها

یعنی منی که به صورت پایه ای هیچی ریاضی بلد نیسم می تونم ریاضی عمومی 1 و 2 رو بخونم یاد بگیرم ؟ یعنی اگه اینا رو خوب بلد باشم بعد می تونم برم رشته نرم افزار و.. دیگه به مشکلات اساسی نمی خورم؟!

والا اینکه به صورت پایه ای هیچی بلد نیستید رو دقیقا نمیدونم یعنی چی، ولی به هرصورت این کتاب ها یکجور review ریاضیاتی که سالهای قبل تو دبیرستان خوندید حساب میشه. شما این کتب رو تهیه و مطالعه کنید (و کم نیارید! چون ریاضی اولش سخته، بعد یه مدت قلق خوندنش دستتون بیاد راحته) اگر دیدید خیلی سنگین هست میتونید از ریاضیات دبیرستان رشته ریاضی فیزیک شروع کنید(فایل کتابهاش رو اینترنت پیدا میشه).

اینقدرم نگید ریاضیتون در حد 0 هست . ریاضی چیز خاصی نداره و همون 4 عمل اصلیه که باهاش فرمول های مختلفی میسازند شما شروع کنید ظرف چند ماه همه چی حل میشه(اگر واقعا روزی 1 ساعت مفید بخونید)
    از بدبختی های مملکت من این است که به ورودی ها توجه میکنند نه خروجی ها. گیریم نفر اول المپیاد ، گیریم نفر اول کنکور ، گیریم شاگرد اول دانشگاه ، گیریم .....نتیجه اش چه بود؟ چرا کسی از نتیجه ها سوال نمیکند ، سوال است برای من!

Junior Member

با سلام
    به نظر اینجانب اصلا طرف رشته علوم کامپیوتر نرید چون ریاضیات قوی می خواد اما رشته مهندسی کامپیوتر می تونه به درد شما بخوره. اولا خوبه که یه نگاه کلی به واحد هایی که هر دو رشته اخذ می کنند بندازید:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelo...mputer_Science
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelo...re_Engineering
    توی رشته مهندسی نرم افزار شما می تونید موفق باشید به شرط سخت کوشی ولی داشتن دانش ریاضی کمک خیلی زیادی به شما می کنه و من توصیه می کنم که به تقویت ریاضی خودتون اهمیت بدید. اما اگر در حد ریاضی GRE هم بدونید کفایت می کنه.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط isaac7 نمایش پست ها
    دوستان سوالی دارم که خواهشمندم من رو راهنمای کنید چون برام خیلی مهمه! من قصد دارم که در حدود 2 سال آینده در یکی از رشته های کامپیوتر ، به احتمال زیاد مهندسی نرم افزار در آمریکا برای لیسانی تحصل کنم. در مورد زبان و مسایل دیگه پذیرش و... هیچ مکشلی ندارم و از اون بگذریم. اما یک سوال خیلی خیلی مهم دارم: بنده از ابتدایی پایه ریاضیم شدید ضعیف بوده، و نه به خاطر خنگی!! بلکه به خاطر مسایلی چون ضعف تدریس معلمها و سر به هوایی خودم! یعنی در حدی که چند سال ریاضی رو با تک ماده قبول شدم! الان هم دانش ریاضیم 0 کامله! ولی استعداد در یادگیریم نسیتا قابل قبوله، ضمنا 5 ساله که اصلا درس نخوندم بعد از دیپلم که گرفتم! .. خودم کارم 8-9 ساله کامپیوتر هست و شدید هم بهش علاقه دارم. حالا با این تفاسیر سوالی که من دارم این : آیا برای تحصیل در رشته نرم افزار در کامپیوتر و اصلا ورود به دانشگاه چقدر باید ریاضی بلد باشی؟ و چقدر کاربرد داره ؟

و آیا در همه رشته های کامپیوتر ریاضی خیلی مهمه یا اگه برم رشته ای غیر از مهندسی نرم افزار، مثلا شبکه و... آیا اونهم باز ریاضی قوی میخواد ؟

و سوال بعدی اینه که : با این تفاسیر که گفتم ریاضیم 0 هست! و حدود کمتر از 2 سال هم قبل از ورود به دانشگاه وقت دارم، اونم وقت محدود مثلا نهایت 1 ساعت در روز، آیا با چنین زمان محدودی میشه کسی که مطلقا از ریاضی به جر ضرب و تقسیم نمیدونه!! ریاضیشو رو در حد مورد نیاز برای تحصیل در این رشته ها برسونه ؟

لطفا بدترین و بهترین حالتش رو برام توضیح بدین. که ببینم اگه نمیشه اصلا به فکر یه رشته دیگه باشم! خیلی ممنون
    برنامه نویسی کامپیوتر و ریاضی دو زمینه مرتبط هستند، یعنی برنامه نویسان خوب معمولا ریاضی شون هم قویه و برعکس. دلیلش هم اینه که همون طرز تفکر الگوریتمی که اساس برنامه نویسی است برای حل مسائل ریاضی هم لازمه.

مهمتر از دانش ریاضی فعلی تون باید ببینید اصولا چقدر به ریاضی و حل مسائل ریاضی علاقه دارید. اگر پایه ریاضی تون ضعیفه ولی اصولا به حل مساله های ریاضی علاقه دارید ضعف پایه رو میشه با تمرین و مطالعه جبران کرد. ولی اگر اصولا اهل ریاضی نیستید و مسئله های ریاضی گیجتون میکنه رشته های علوم و مهندسی کامپیوتر را توصیه نمیکنم.

بجای کامپیوتر میتونید فن آوری اطلاعات (آی تی) را دنبال کنید که بیشتر مربوط به کاربرد کامپیوتر است نه تئوری کامپیوتر. فن آوری اطلاعات ریاضی سبکتری دارد و برنامه نویسی اش هم سبکتر است.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)