صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: مشاوره پزشکی برای هموطنای عزیز مقیم کانادا

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

پیش فرض مشاوره پزشکی برای هموطنای عزیز مقیم کانادا

سلام،
    عمده بیماران با مشورت و اقدامات اولیه بدون نیاز به مراجعه پزشک مشکلشون قابل حل و یا حداقل رفع نگرانیشون هست. بنابراین ، من سعی میکنم روزانه به این فاروم سر بزنم و تا جاییکه میشه به هموطنای عزیز ساکن کانادا مشاوره پزشکی بدم.

سوالات پزشکیتونو در همین فاروم و یا پیام به من بدین، منم سعی میکنم در اسرع وقت با کمال میل بهتون توضیح بدم . چون اغلب مهاجرین نخبه هایی هستن که متاسفانه توو کشور خودمون جایی برای پیشرفت نداشتن ! براشون آرزوی پیشرفت توام با سلامت دارم.

ضمنا حداقل تا وقتی که منتظر پاس رکوئیست هستم، در خدمتم.
    درخواست اولیه : حدودای سپتامبر 2009 فایل نامبر اول : 5/ژانویه/2010 فایل نامبر دوم دمشق : 10/مارچ/2010 / مدیکال : 12/ژوون/2013 / رسیدن مدارک به ترتیب به ورشو و پاریس : 22/ژولای/2013 / پاس رکوئست 15 ژانویه 2014

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

پیش فرض پاسخ : مشاوره پزشکی برای هموطنای عزیز مقیم کانادا

سلام دوباره ،

تووی تمام وبلاگها و فارومها از قول ایرانیهای عزیز کانادایی ، میخونیم که یکی از مشکلات در اوونجا دسترسی سریع و در زمان دلخواه به پزشک هست. برای همین ، من سعی میکنم یک سری وضعیتهای ظاهرا نگران کننده اما قابل مدیریت رو گاها در اینجا توضیح بدم :

1- تب و تشنج ( Febrile convulsion ) :

یعنی بروز تشنج ( حتی جنرالایزد مثل صرع بزرگ ) بدنبال تب شدید که عامل ایجادش در واقع همون تب هست و در هر بچه سالم از 6 ماهگی تا 6 سالگی میتونه ایجاد بشه. حالا چرا اینجا مطرحش کردم ؟

اصلا جای نگرانی نداره !! به شرطی که :
    قبل از شش ماهگی و بعد از شش سالگی نباشه.
    حتما در زمان تب اتفاق میفته ( مثلا تب ناشی از هر بیماری عادی )، یعنی اگه بچه ای بدون تب هر نوع علامت تشنجی براش پیش اومد ، شامل این حالت نیست و حتما باید پیگیری بشه !
    موقع بروزش علیرغم ظاهر ترسناک صرع که برای اطرافیان بسیار دستپاچه کننده ست، خونسردیتونو حفظ کنین ، با سرعت معقول به سمت نزدیکترین اورژانس حرکت کنین ، بچه رو به پهلو نگه دارین، دقت کنین راه بینیش باز باشه ( چون عموما فک و دهن قفل میشه )، اگه بچه بی اختیاری ادرار یا مدفوع داشت، چشماش رفت بالا ، دهنش کف کرد و کلا ارتباطش با محرکهای بیرون قطع شد ، ن تر سین ! ( یعنی نترسین ) چون اینا همه جزء علائم تشنج جنرالیزه هست.

حالا چرا همش میگم نترسین ! چون اولا این حالت عموما خود به خود بعد از چند دقیقه تموم میشه و بعدش بچه به یک خواب عمیق میره ولی معنیش این نیست که شما بچه رو نبرین اورژانس. دوما کلا بین شش ماهگی تا شش سالگی این حالت تا سه بار اگه اتفاق افتاد، معنیش این نیست که بچه به بیماری صرع مبتلا هست.

راه پیشگیریشم اینه که به هر دلیلی که بچه تب میکنه ( مثل سرماخوردگی یا بیماریهای ویروسی شایع کودکان که معمولا تب هاشونم بالاست ) یکی از وظایف اصلی مراقبینش اینه که به هر وسیله ممکن تب رو تحت کنترل داشته باشن مثل دادن مداوم تب بر که عمدتا از ترکیبات استامینوفن ( با اسامی تجارتی مختلف ) هستن چه به صورت خوارکی و یا شیاف که شیاف تاثیر بهتری داره. مثلا استامینوفن در کل به حدی داروی سیف ی هست ( یعنی فاصله دوز توکسیکش با دوز تراپیوتیکش خیلی زیاده ! ) که شما دوز مناسب سن هر بچه رو میتونین حتی هر 3 ساعت بهش بدین ( در شرایطی که تبش شدیده )
    و پاشویه با آب ولرم و دادن مایعات زیاد به بچه ( در صورتی که میل به خوردنش داشته باشه ).

و بخصوص مراقبت از تب توو نصفه شبا چون عموما انواع تب شبها خیلی بالاتر میرن.

همیشه شجاع باشین و دستپاچه نشین !
    درخواست اولیه : حدودای سپتامبر 2009 فایل نامبر اول : 5/ژانویه/2010 فایل نامبر دوم دمشق : 10/مارچ/2010 / مدیکال : 12/ژوون/2013 / رسیدن مدارک به ترتیب به ورشو و پاریس : 22/ژولای/2013 / پاس رکوئست 15 ژانویه 2014

ممنون دکتر عزیز از زمانی که برای راهنمایی می گذارید.
    در ماه های اول مهاجرت به کشور جدید، معمولا بیماری هایی به سراغ فرد می یاد که در حالت عادی ممکنه دچارش نشود. دلایلش ممکنه تطبیق بدن با سیستم زندگی جدید باشه و یا اینکه اضطراب هایی که در ماه های اول وجود داره. به نظرم خیلی خوبه که شما در این مورد ماها رو راهنمایی کنید. که چطوری می شه از این بیماری ها تا حد ممکن اجتناب کرد و یا اینکه درمان کرد. البته می دونم که طیف وسیعی از مشکلات رو در بر می گیره و شاید یک توصیه کلی براش وجود نداشته باشه.
    مثلا در ایران که بودیم من آلرژی تنفسی داشتم. اول فقط بهاره بود اما سال های آخر تقریبا تمام روزهای سال زکام بودم، اما به محض اینکه از ایران خارج شدم آلرژی من از بین رفت اما برعکس همسرم به بعضی از موارد غذایی آلرژی پیدا کرده. و یا اینکه شب اول ورودمون به کانادا یکیمون تب خال زد و اون یکی غدد لنفاوی اش متورم و دردناک شد. البته بعد از یک هفته دو تامون خوب شدیم. خوبه دوستانی که تازه وارد می شوند برای این جور موارد آمادگی داشته باشند.
    Landed in Toronto: Nov 2012

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

نقل قول نوشته اصلی توسط neda811 نمایش پست ها
    ممنون دکتر عزیز از زمانی که برای راهنمایی می گذارید.
    در ماه های اول مهاجرت به کشور جدید، معمولا بیماری هایی به سراغ فرد می یاد که در حالت عادی ممکنه دچارش نشود. دلایلش ممکنه تطبیق بدن با سیستم زندگی جدید باشه و یا اینکه اضطراب هایی که در ماه های اول وجود داره. به نظرم خیلی خوبه که شما در این مورد ماها رو راهنمایی کنید. که چطوری می شه از این بیماری ها تا حد ممکن اجتناب کرد و یا اینکه درمان کرد. البته می دونم که طیف وسیعی از مشکلات رو در بر می گیره و شاید یک توصیه کلی براش وجود نداشته باشه.
    مثلا در ایران که بودیم من آلرژی تنفسی داشتم. اول فقط بهاره بود اما سال های آخر تقریبا تمام روزهای سال زکام بودم، اما به محض اینکه از ایران خارج شدم آلرژی من از بین رفت اما برعکس همسرم به بعضی از موارد غذایی آلرژی پیدا کرده. و یا اینکه شب اول ورودمون به کانادا یکیمون تب خال زد و اون یکی غدد لنفاوی اش متورم و دردناک شد. البته بعد از یک هفته دو تامون خوب شدیم. خوبه دوستانی که تازه وارد می شوند برای این جور موارد آمادگی داشته باشند.
    بله عزیز، همینطوریه که شما میگین. در واقع درست ترش اینه که در ماههای اول، علاوه بر بیماریهای عادی ، موارد خاصی هم مثل مواردی که شما گفتین پیش میاد که هر دو گروه با مشورت با یه پزشک بهتر قابل منیج هست.
    اولا خوش به حال شما که رینیت آلرژیک شما خوب شد. دوما تب خال و لینفآدنوپاتی ( بزرگ شدن گره های لنفاوی ) ترانزی انت ( گذرا ) هم همونطور که خودتون گفتین مال تغییر اکوسیستم هست و ری اکشنال بوده.
    راستی اگه هر دو تا تون آتوپیک ( یعنی دارای زمینه بروز آلرژی ) باشین، در مورد بچه تون ( موجود و یا آینده ) باید همیشه در هر حالتی احتمال عوارض آلرژیک رو هم مد نظر داشته باشین.

Junior Member

سلام من هنوز مقیم کانادا نیستم ولی یه سوال دارم که امیدوارم لطف کنید و راهنمایی کنید. من یه پسر سه ساله دارم که موقع تولد اندازه دور سرش 37 سانت بود و کلن همیشه بالای نمودار تو هفت ماهگی به دستور پزشک متخصص سونوگرافی سر انجام دادیم که شکر خدا مشکلی نبود و همون متخصص گفت باید سی تی اسکن انجام بدین برای اطمینان من که خیلی ترسیده بودم بچه رو بردم پزشک فوق تخصص اطفال که خیلی هم معروف هستن ایشون گفتن سی تی اسکن برای این سن تجویز کاملن اشتباهی هست چون بچه هیچ مشکلی نداره و همه چیزش طبیعیه اما همچنان اندازه دور سر بیشتر از نموداره الان پسرم خیلی خوب حرف میزنه و یادگیری خوبی هم داره و هیچ مشکلی نداره اما اندازه دور سرش55 سانتی متر! به نظر شما این طبیعیه؟
    ارسال مدارک: 4 مارچ 2010....فایل نامبر اول: 3 آگوست2010......فایل نامبر دوم:اکتبر2010.....فایل نامبر سوم:اکتبر 2013......مدیکال:11فوریه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

نقل قول نوشته اصلی توسط erina نمایش پست ها
    سلام من هنوز مقیم کانادا نیستم ولی یه سوال دارم که امیدوارم لطف کنید و راهنمایی کنید. من یه پسر سه ساله دارم که موقع تولد اندازه دور سرش 37 سانت بود و کلن همیشه بالای نمودار تو هفت ماهگی به دستور پزشک متخصص سونوگرافی سر انجام دادیم که شکر خدا مشکلی نبود و همون متخصص گفت باید سی تی اسکن انجام بدین برای اطمینان من که خیلی ترسیده بودم بچه رو بردم پزشک فوق تخصص اطفال که خیلی هم معروف هستن ایشون گفتن سی تی اسکن برای این سن تجویز کاملن اشتباهی هست چون بچه هیچ مشکلی نداره و همه چیزش طبیعیه اما همچنان اندازه دور سر بیشتر از نموداره الان پسرم خیلی خوب حرف میزنه و یادگیری خوبی هم داره و هیچ مشکلی نداره اما اندازه دور سرش55 سانتی متر! به نظر شما این طبیعیه؟

سلام و واقعا عذر میخوام که دارم دیر جواب میدم. و اما جواب :

1- آیا از سمت پدری و یا سمت مادری ( ولو فامیل یا فامیلهای دور )، سایز سر به نسبت بزرگ داره ؟
    2- غیر از این موضوع دور سر ، هیچ علامت غیر طبیعی دیگه نداره ؟ ( مثلا در اجزای صورت و یا اندامهای دیگه و یا اختلال دید، سرگیجه و عدم تعادل و غیره ) ؟
    3- کلا ، سیر نمو ( رشد، جسمی هست و نمو ،یعنی differentiation .نمو، تواناییهایی مثل نشستن، ایستادن ، راه افتادن ، حرف زدن و غیره ) در موقع سنی مربوطه مطابقت داشت ؟

Junior Member

سلام اتفاقن خیلی هم زود جواب دادین بسیار ممنون...راستش از عکسهای کودکی پدرش به نظر میرسه که سایز سرش از خواهر و برادرهای دیگه اش بزرگتره ولی در حال حاضر دور سرش 58 سانتی متر هست(اینقدر در مورد این مسئله حساس بودم که دور سر تمام افراد خانواده رو اندازه گرفتم!). خدارو شکر غیراز دور سرش همه چیزش طبیعیه و اختلال و مشکل خاصی نداره و توی همه ی موارد رشدش مطابق سنش بوده البته قدش نسبت به همسن و سالهاش یک کم بلندتره الان (سه سالگی)101 سانتی متر .
    ارسال مدارک: 4 مارچ 2010....فایل نامبر اول: 3 آگوست2010......فایل نامبر دوم:اکتبر2010.....فایل نامبر سوم:اکتبر 2013......مدیکال:11فوریه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

نقل قول نوشته اصلی توسط erina نمایش پست ها
    سلام اتفاقن خیلی هم زود جواب دادین بسیار ممنون...راستش از عکسهای کودکی پدرش به نظر میرسه که سایز سرش از خواهر و برادرهای دیگه اش بزرگتره ولی در حال حاضر دور سرش 58 سانتی متر هست(اینقدر در مورد این مسئله حساس بودم که دور سر تمام افراد خانواده رو اندازه گرفتم!). خدارو شکر غیراز دور سرش همه چیزش طبیعیه و اختلال و مشکل خاصی نداره و توی همه ی موارد رشدش مطابق سنش بوده البته قدش نسبت به همسن و سالهاش یک کم بلندتره الان (سه سالگی)101 سانتی متر .
    من جواب سوالهامو گرفتم. جواب :

1- این موضوع در این آقا کوچولو طبیعیه و این ژن پدرش هست.
    2- لطفا کلا این موضوع رو فراموش کنید، وگرنه شمارو برای درمان وسواس باید تحت بررسی قرار داد ( شوخی بود ).

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Medical Dr./ Mashad Uni

از زمان ایجاد این تاپیک ، دوستان عموما سوالای پزشکی شونو به صورت پیام خصوصی میفرستن که البته من هم انجام وظیفه میکنم و تا جایی که سواد وتجربه ام قد میده جواب میدم و اوون مواردی که خودم هم کامل ندونم از دوستام که متخصص اوون رشته مربوطه باشن پرس و جو میکنم و جواب رو همونطور خصوصی میدم.

اما میخواستم بگم اگه ممکنه مواردی که مطالب خصوصی تووش نیست رو در همینجا مطرح کنین تا بقیه هم بتونن از سوال و جوابا استفاده کنن.

قربون ایرونیای خوب کانادا و همه جای دنیا.

سلام جناب دکتر من موردی داشتم که البته تو فوروم 38 شغله ها مطرح کردم و البته یه جوابهایی گرفتم ولی خب نه اون جوابی که میخواستم ممنو ن میشم اگه بتونین راهنماییم کنین. من جدیدا تو سینم تشخیص توده داده شد و خدا رو شکر خوش خیم بود ولی مشکلی که هست اینه که باید سریعا عمل بشه وگرنه دچار مشکل میشم. با توجه به اینکه خیلی امیدوارم که بزودی اگه خدا بخواد مدیکالمون بیاد میخواستم ببینم این عمل برامون ایجاد مشکل نمیکنه خیلی گیجم و نمیدونم تصمیم درست چیه . صبر کنم تا مدیکالمون بیاد بعد عمل کنم یا اگر عمل کنم چطوری بعد توضیح بدم که برامون ایجاد دردسر نکنه ؟ ممنون میشم بتونین راهنماییم کنین .
    ارسال به دمشق : 2010 ,March 30 ,فایل نامبر اول :2010, June 1, فایل نامبر دوم : 2010 , June 9,فايل نامبر سوم : 17 سپتامبر 2013.ارسال مدارک به ورشو :February 3, 2012.این پروسس : March 23,2012.مدیکال : March 5,2014 تاریخ سابمیت ای مدیکال 2014,March17.تاریخ دریافت مدارک آپدیت در ورشو:2014,April 8 پاس ریکوئست :2014,18 Aug

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)