صفحه 6 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 130

موضوع: زندگی دانشجویی در فرانسه

پیش فرض پاسخ : زندگی دانشجویی در فرانسه

نقل قول نوشته اصلی توسط nimaK نمایش پست ها
    خوب وضع بانكيمون كه چسبيده به سقف در حوزه امنيت هم كه عالي مغازه ها هم كه تا صبح بازند همشم كه كاغذ بازي دارند اونهم وقتي دولت الكترونيك ما هم ايضا چسبيده به سقف(!) و البته راجع به دانشگاهها هم موارد مشابه فرمودين سوال اساسي اينه كه شما دقيقا تو فرانسه چيكار مي كنيد؟؟؟؟ايران به اين پيشرفتگي و ول فرمودين رفتين اون خراب شده كه چه؟؟؟؟

نوشتار بالا عينا براي مشت ديگري از دوستان كپي و در پستهاي مربوطه پيست خواهد شد!راجع به چند تا كشور ديگه هم همچين چيزايي ديده شده!و از همه جالبتر اينكه "هيچ كدوم"اين دوستان هم برنمي گردن به اين جاي فوق پيشرفته!
    دوست عزیز من نگفتم ایران پیشرفته هست و فرانسه خراب شده!! فقط دارم هرچیزی که هر روز میبینم و تجربه میکنم رو به اشتراک میگذارم و مقایسه میکنم!! تا دوستانی که در ایران هستند و میخوان بیان اینجا با دید باز بیان. خیلی از همکلاسی ها و دوستان ایرانی من اینجا دچار سرخوردگی و افسردگی شدید شدن!! برای اینکه با واقعیت نیومدن و با خیال پردازی اومدن فرانسه!!
    من هم اینجا درحال تجربه اندوزی و سبک سنگین کردن مسائل هستم!! فقط 3 ماهه که اومدم و مطمئنا چیز زیادی راجع به خیلی از مسائل فرانسه نمیدونم!!
    هرکسی برای موندن خودش در خارج از کشور دلیلی داره. هرچند که کم نیست افرادی که برمیگردن ایران!! من خیلی ها رو میشناسم که برگشتن و البته خیلی ها هم دیدم که موندن یا با شرایط خوب و بعضی ها هم متاسفانه با شرایط بد موندن. چون همه پل های پشت سر رو خراب کردن و نمیتونن برگردن و چیزی در ایران ندارن که برگردن!!
    مثلا کسی که تو ایران اتوبوس هم به زور سوار میشد خب مسلمه اتوبوس های اینجا براش مثه بنز میمونه. ولی برای من که خودم در ایران ماشین زیرپام بود، 2 دقیقه اتوبوس دیر کنه، سخته!!
    دیدگاه ها، سرگذشت آدم ها، باهم متفاوته!!
    از اولین پستی هم که گذاشتم عرض کردم که با همه بدی ها و خوبی ها باید تجربه کرد! همه ما دنبال جایی بهتر برای زندگی کردن میگردیم! و این جای بهتر برای هرکسی معنای متفاوتی داره.
    تجربیاتم رو میگم تا مثلا اگه کسی از کانادا خبر داره و مقایسه میکنه با شرایط فرانسه، ببینه کانادا بهتره بره اونجا و فرانسه نیاد!! یا بالعکس!

1. دوستان یه نکته ای که راجع به جشن نور یادم رفت بگم الان یادم افتاد.
    شب آخر این مراسم، یعنی 8 دسامبر، از جلوی پنجره داشتم رد میشدم که یه دفعه پنجره های ساختمان های روبه رویی توجه ام رو جلب کرد. اکثر آپارتمان ها پشت پنجره هاشون کلی شمع روشن کرده بودن! تو تاریکی شب این منظره خیلی جالب و قشنگ بود!
    فرداش که رفتیم دانشگاه یکی از همکلاسی ها گفت که تو لیون رسم دارن که 8 دسامبر شمع روشن میکنن.
    چیزی که برام جالب بوداین بود که برخلاف تصور من ، (دوستان خرده نگیرن، من دارم فقط تصور خودم رو میگم) که فکر میکردم اروپایی ها به خیلی چیزها معتقد و پایبند نیستند، اما هنوز سنت ها شون رو حفظ کردن.
    2. یه نکته دیگه که بر خلاف تصور من بود، ساختمان های شهر لیون هست. اکثر خونه هایی که من دیدم بالکن های خیلی بزرگی دارن. در حالیکه واسه ماجا انداختن خونه های غربی هیچ فضایی ندارن، بالکن ندارن و....
    اما چیزی که من دیدم برعکسه. اکثر بالکن ها هم میز و صندلی گذاشتن. البته الان دیگه کم کم جمع کردن چون هوا سرده.
    3. نکته دیگه که برام عجیب بود اینه که مردم اینجا خیلی بچه دارن!! برخلاف اینکه همه جا خوندیم و شنیدیم که رشد جمعیت تو کشورهای اروپایی پایینه اما اینجا خیلی ها رو دیدم که 2-3 تا بچه کوچیک دارن! جالبه که اختلاف سنی بچه هاشون هم عموما 1 تا 2 سال هست. یه بچه داره راه میره، یکی تو بغل هست ویکی هم تو کالسکه!!
    پدرمادر ها هم عموما جوون هستن.
    ومن داشتم به این فکر میکردم که تو همین چند مسئله ما به خیال خودمون غربی شدیم!! اما میبینیم غربی ها جهت شون رو عوض کردن اما ما هنوز داریم دنباله راه قبلی شون رو میریم! ( تو دور شدن از سنت هامون، سبک خونه هامون، تفکرمون راجع به بچه، .... و خیلی چیزهای دیگه)

Member
    رشته و دانشگاه
    Bioelectric

نقل قول نوشته اصلی توسط m3hiran نمایش پست ها
    عزیزمتاسفانه این از شانس بد شما بوده چون من وقتی رسیدم شارل دو گول اصلا مشکلی نداشتم و فقط مهر ورود رو که زدم بعدش چمدون هام رو گرفتم و رفتم شاید پروازتون مستقیم از ایران بوده بهتون گیر دادن من از قطر اومدم ، البته این مسائل واقعا شانسی هستش چرا که مثلا من به خاطر 1 طرفه بودن بلیطم توی قطر به مشکل برخوردم !!!
    سلام، من هم از قطر اومده بودم، ولی در پاریس این مشکل برام پیش اومد؛ ولی توی دوحه خیلی باهام خوب رفتار کردن، تا جایی که با یکی از کارمندهاشون که پسرش برای ادامه تحصیل میخواست بیاد فرانسه، ایمیل رد و بدل کردیم!!! (در ضمن بلیت من هم یک طرفه بود و مشکلی پیش نیومد)
    حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست، امتحان ریشه هاست. (نمیدونم از کیه، ایشالا که آدم خوبیه یا شاید بوده)

Member
    رشته و دانشگاه
    Bioelectric

- قبل از خوندن تجربیات من، به این نکته توجه داشته باشید که اینها صرفا تجربیات شخصی من هست و به هیچ عنوان نمیشه اون رو برای کل افراد یا شرایط تعمیم داد و ازش نتیجه گیری کرد.

میان پرده : خرافات
    امروز یه نکته ای فهمیدم که برای خودم خیلی جالب بود و قبل از اینکه یادم بره، گفتم زود برای دوستان هم بنویسم. امروز اینجا هوا بارونیه، قبل از اینکه میخواستم با یکی از دانشجوهای فرانسوی برای نهار بریم سلف، چترم رو در داخل ساختمان و قبل از خارج شدن از ساختمان باز کردم که خیلی دوستانه بهم گفت که دیگه این کار رو جلوی فرانسوی ها تکرار نکنم، فرانسوی ها اعتقاد دارن که باز کردن چتر در اتاق براشون بد شانسی میاره و یه جورایی نحسه!!!
    حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست، امتحان ریشه هاست. (نمیدونم از کیه، ایشالا که آدم خوبیه یا شاید بوده)

Member massoud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Ingénierie des Systèmes Automatisés (ISA) SUPELEC

نقل قول نوشته اصلی توسط ir0098 نمایش پست ها
    سلام، امروز یکی از دوستان (monaquebec) لینک این تاپیک رو برام ارسال کردن و پیشنهاد دادن تا تجربیات مون رو در مورد زندگی در فرانسه با سایر دوستان در میون بزاریم تا دیگران هم از اونها استفاده کنند.

- قبل از خوندن تجربیات من، به این نکته توجه داشته باشید که اینها صرفا تجربیات شخصی من هست و به هیچ عنوان نمیشه اون رو برای کل افراد یا شرایط تعمیم داد و ازش نتیجه گیری کرد.

پرده اول: ورود به فرانسه - فرودگاه شارل دوگل
    تا قبل از اینکه وارد فرانسه بشم، همه چیز خوب بود و پرواز خیلی خوبی داشتم. وقتی وارد فرودگاه شارل دوگل شدم، طبق معمول میبایست از گیت های بازرسی روئیت ویزا و زدن مهر ورود عبور میکردم. بعد از گرفتن چمدون باید از فرودگاه خارج میشدم و به سمت ایستگاه قطار میرفتم، هنوز چند تا گیت امنیتی باقی مونده بود که باید از اونها عبور میکردم، در یکی از این گیت ها به پاسپورت یه نگاه اجمالی می انداختند و بعد دوباره اون رو به مسافر تحویل میدادن. نوبت من که رسید بعد از بررسی پاسپورت (و پی بردن به ایرانی بودنم) ازم خواستن تا چمدونم رو بازرسی کنن، منم قبول کردم (!)، در کنار گیت یه اتاقی وجود داشت که داخلش یک دستگاه x-ray بود، قبل از اینکه چمدون رو روی تسمه قرار بدم، ازم چند تا سوال راجع به محتویاتش پرسیدن و اینکه توش چیه؟ (انگلیسی). بعد از جواب دادن، ازم خواستن تا چمدون رو روی تسمه ای که ارتفاعش یک متر بود قرار بدم، از اونجایی که یکم بهم برخورده بود، بهشون گفتم دیسک کمر دارم و نمیتونم چمدون رو تا این ارتفاع بلند کنم، اون مامور امنیتی هم بدون اینکه چیزی بگه، با همکارش چمدون رو روی تسمه گذاشتن و از دستگاه x-ray عبور دادند، و در نهایت هم ازم خواستن تا چمدون رو برای بازرسی باز کنم، زیپ چمدون رو باز کردم و گذاشتم جلوشنون، یکم الکی لباس ها رو بالا و پایین کردن و در نهایت همه چیز به خیر و خوشی تموم شد. حالا چرا من این تجربه رو اینجا گفتم؟ فقط خواستم این نکته رو بهتون بگم که به واسطه ی پاسپورت ایرانیمون، ممکنه شما ها هم توی یه همچین موقعیتی قرار بگیرید، ولی یادتون باشه که اعتماد به نفستون رو حفظ کنید و اصلا هل نشید و به هیچ عنوان خودتون رو دست کم نگیرید و سعی کنید هر نکته ای رو کاملا مودبانه باهاشون در میون بذارید!!!
    فعلا خداحافظ
    درود و خیر مقدم.
    در خصوص این نکته به عرض شما برسد که هوشیار باشید، همواره ممکن هست در ورود از مرض با این سؤال مواجه باشید Avez-vous des marchandises à déclarer?
    این حساسیت اصولاً در بیشتر موارد بدلیل مسائل گمرکی ازین دست هست خصوصاً از برخی از مبادی که به آنها و محصولات آنها آشنایی دارند.
    در این موارد marchandise مقصود (کالای تجاری) هست که در تعریف گمرکات فرانسه کالاهای ارزشی که قیمت فراتر از مرز 430€ داشته باشند اتلاق میشود. چراکه چنین مورد کالاهایی در زمان عبور از مرز و ورود به فرانسه بایستی اظهار یا déclarer شوند.
    متأسفانه از مبدا ایران اصولاً حساسیت بر روی کالاهای صنایع دستی قیمتی هست از آنجایی که مطلع هستند بعضاً کالاهای ارزشی از ایران وارد میشود. خصوصاً قالیچه و کالاهای قیمتی (حتی مصرف شخصی) همانطور که مطلع هستید در فرانسه (اصولاً اروپا) ارزش مبلغی بالایی برخوردار هست خصوصاً ابریشم و دستباف و غیره.
    در نتیجه این دست کالاها را که از مقاصد کشورهای مشخصی وارد میشوند با حساسیت بررسی میکنند. حتماً هوشیار باشید چراکه برخورد تجربی آنرا داشته ام و انکه قالیچۀ ابریشم دستباف از چمدان مسافری (مبدا ایران) خارج شده و منجر به جریمه (بدلیل عدم déclarer) و مشمول اخذ مالیات کالای وارداتی شده است. حتماً فاکتور کالاهای ارزشی جهت ارزیابی ارزش آن از شما خواسته میشود اما به هرحال کمی گرفتاری ایجاد میکند بحث عدم آشنایی به محتوای فاکتور یا معادل ارزی و ... (البته همونطور که فرمودند کنترل بصورت رندم و اتفاقی ست و ممکن هست کنترل صورت گیرد و یا خیر بدون روبرو شدن با مأموری از گمرک عبور نمایید.)
    از برخی مبادی (کشورهای شرقی-آسیایی) که به pays asiatiques میشناسند حساسیت بر روی کالاهای fake هست که دوستان تجربه نموده بودند و کالای غیر اصلی از برندهای معروف/بعضاً لوکس در بار مسافرین مشمول مصادره و حتی جریمه هست...

به هرصورت یکسری تجربیات و نکاتی هست که حتماً مد نظر داشته باشید. مایل بودم تاپیک مستقلی ایجاد کنم تا مطالب تجربیات چندین ساله کسب شده در خصوص "قوانین و حقوق شهروندی در فرانسه" را گردآوری نمایم تا به مرور جهت راهنمایی دوستان مورد استفاده باشد، اما متأسفانه مشغلات ایام زیاد هست و فرصتها اندک. موفق باشید.

Junior Member

من قصد دارم برای ادامه تحصیل یه فرانسه بیام
    تا اونجایی که اطلاع دارم هزینه تحصیل بین 10-12 هزار یورو در سال هست
    دوستانی که ساکن فرانسه هستن به نظرتون با توجه به حجم درس ها چقدرش رو میشه از کار دانشجویی جبران کرد؟
    اصلا امکان پذیره؟

نقل قول نوشته اصلی توسط majidadib نمایش پست ها
    من قصد دارم برای ادامه تحصیل یه فرانسه بیام
    تا اونجایی که اطلاع دارم هزینه تحصیل بین 10-12 هزار یورو در سال هست
    دوستانی که ساکن فرانسه هستن به نظرتون با توجه به حجم درس ها چقدرش رو میشه از کار دانشجویی جبران کرد؟
    اصلا امکان پذیره؟
    1. بستگی به دانشگاه داره. ولی تجربه چندتا از دوستان از دانشگاه ها در شهر ها و رشته های متفاوت نشون میده که تقریباهر روز کلاس دارند و فرصت کار دانشجویی نیست. و حتی اگه کلاس نباشه حجم درسها و پروژه ها زیاده. البته همین الآن دوستانی هستند که کار میکنند اما خب از کلاس ها غیبت میکنند و طبیعتا چون استادها رو حضور -غیاب حساسند درس رو پاس نمیکنند و در نتیجه به جای 1 سال مجبورند 2 سال بخونن. نظر خودتون هست که میخواهید چی کار کنید.
    2. البته بستگی به کار دانشجویی هم داره. همین الان دانشجوهایی هستن که کار دانشجویی آنلاین انجام میدن و میتونن شب ها هم کار کنن. البته تعداد این کارها و درآمدشون محدود هست.
    به طور کلی باید بگم اگر بخواهید منطقی باشید ، با توجه به اینکه ما خارجی و دانشجو هستیم، نباید روی پول کار دانشجویی حساب باز کنید. در خوشبینانه ترین حالت اگه بتونید کار دانشجویی انجام بدید صرفا یک کمک خرجی و پول تو جیبی هست براتون نه پولی که بتونید باهاش اجاره خونه و ... بدید.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط monaquebec نمایش پست ها
    1. بستگی به دانشگاه داره. ولی تجربه چندتا از دوستان از دانشگاه ها در شهر ها و رشته های متفاوت نشون میده که تقریباهر روز کلاس دارند و فرصت کار دانشجویی نیست. و حتی اگه کلاس نباشه حجم درسها و پروژه ها زیاده. البته همین الآن دوستانی هستند که کار میکنند اما خب از کلاس ها غیبت میکنند و طبیعتا چون استادها رو حضور -غیاب حساسند درس رو پاس نمیکنند و در نتیجه به جای 1 سال مجبورند 2 سال بخونن. نظر خودتون هست که میخواهید چی کار کنید.
    2. البته بستگی به کار دانشجویی هم داره. همین الان دانشجوهایی هستن که کار دانشجویی آنلاین انجام میدن و میتونن شب ها هم کار کنن. البته تعداد این کارها و درآمدشون محدود هست.
    به طور کلی باید بگم اگر بخواهید منطقی باشید ، با توجه به اینکه ما خارجی و دانشجو هستیم، نباید روی پول کار دانشجویی حساب باز کنید. در خوشبینانه ترین حالت اگه بتونید کار دانشجویی انجام بدید صرفا یک کمک خرجی و پول تو جیبی هست براتون نه پولی که بتونید باهاش اجاره خونه و ... بدید.
    ممنون از راهنماییتون
    کاری که من میخواستم روش حساب کنم تدریش زبان انگلیسی
    اطلاعی دارین در موردش؟
    سپاس

نقل قول نوشته اصلی توسط monaquebec نمایش پست ها
    در مورد کار آنلاین میشه بیشتر توضیح بدین از چه سایتهایی میشه درآمد داشت؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط majidadib نمایش پست ها
    ممنون از راهنماییتون
    کاری که من میخواستم روش حساب کنم تدریش زبان انگلیسی
    اطلاعی دارین در موردش؟
    سپاس
    تدریس زبان انگلیسی به ایرانی ها یا به فرانسوی ها؟! به فرانسوی ها اگه باشه که طبیعتا باید زبان فرانسه تون خیلی خوب باشه که بتونید بهشون یه زبان دیگه یاد بدید.
    البته دوستان به من خورده نگیرند من دارم شرایط عادی رو میگم. ممکنه کسی باشه که مثلا آشنایی داره و کار دانشجوییش اینجا تضمین باشه! بستگی به شرایط شما داره.
    ممکنه شما اینجا آشنایی داری و چندتا شاگرد خوب هم از الان براتون رزرو شده. اما در حالت کلی فکر نمیکنم اینجا خیلی نیازی به انگلیسی داشته باشند. خودشون تو مدرسه معمولا انگلیسی رو در حدی یاد میگیرند و البته خیلی هم علاقه ندارند که زبان انگلیسی یادبگیرند و حتی صحبت کنند. (البته موارد خاص هم هست. به عنوان مثال یکی از دوستان فرانسوی مون میخواد برای دوره کارآموزی بره لندن و نیاز به انگلیسی داره)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)