صفحه 6 از 6 نخستنخست 123456
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 53 , از مجموع 53

موضوع: هجابندی و تلفظ لغات در زبان آلمانی

Banned

پیش فرض پاسخ : هجابندی در زبان آلمانی

نقل قول نوشته اصلی توسط deutsch1984 نمایش پست ها
    به هر حال متشکرم از شما و پیگیری که در جواب به سوال من کردید .

علاوه بر نتایجی که به آن رسیدم و هنوز نمی دانم مطرحش کنم یا نه ، به یک چیز کلی تر دیگر رسیدم . اینکه به هر حال دیکشنری Duden مثل انجیل ، کتاب آسمانی نیست که کاملا بی اشتباه باشد . شاید واقعا بین بعضی از کلماتی که مطرح کردم ، علامت هجایی و یا علامت استرسی را جا انداخته ( منظور اینکه شاید اشتباه چاپی داشته باشد ) . این شد که دیروز به این فکر افتادم ، هجاهای آلمانی را بدون توجه به علامت آنها در دیکشنری بتوانم تشخیص دهم . اگر معنی هجا ، دقیقا همان معنی بخش کردن در فارسی که در اول دبستان خواندیم ، باشد ، تقریبا با تلفظ کلمه ی obdach که در دیکشنری Duden ، نه هجایش را مشخص کرده و نه برایش استرس گذاشته ، می توان فهمید که چرا b آن به صورت p تلفظ می شود .

فایل پیوست 25161
    نه تنها در مورد نظرتون در قبال احتمال اشکال حتی در مراجع به نام مثل Deden شکی ندارم بلکه خیلی خوشحال میشم که من و دوستان رو از طریق همین تایپک در جریان مطالعات زبان شناختیتون قرار بدید. اینجا همه اهل یادگرفتن هستند.

ممنونم

پیش فرض پاسخ : تلفظ لغات در زبان آلمانی

با سلام . یک موضوع خیلی تمیز پیدا کردم که امیدوارم مفید باشد . مهم ترین بخش این موضوع ، اشاره به موقعیت هایی است که بعضی از حروف بی صدا ( در آن موقعیت ها ) تلفظ نمی شوند . و یا به گونه ی دیگری تلفظ می شوند . مثل حرف h و یا r و موارد دیگر .
    http://learn-german.language101.com/...an-consonants/

البته می خواستم که این لینک را در کتابخانه بگذارم . ولی یک بار به عنوان منبع ، لینک در کتابخانه معرفی کردم و پستم حذف شد . و البته به نظر من ، جای معرفی منبع ، اینجا نیست و آن جا بهتر هست . بالاخره ، سایت علمی هم خودش یک منبع هست دیگه .
    پیر می خانه چه خوش گفت به دردی کش خویش

که مگو حال دل سوخته با خامی چند

پیش فرض پاسخ : هجابندی در زبان آلمانی

نقل قول نوشته اصلی توسط deutsch1984 نمایش پست ها
    با سلام

وقتی به دیکشنری Oxford Duden نگاه می کنیم ، ( همان ابتدای معرفی بعضی از کلمات ) می بینیم که بین بعضی از کلمه ها ، نقطه هست . که مسلما منظور از این نقطه ، پایان یک هجا یا syllable و شروع یک هجای دیگر است . حالا دو تا سوال داشتم :

1 - همانطور که می دانیم هجا ، تکیه ی یک کلمه را مشخص می کند . آیا علاوه بر تکیه ، بعضی از قواعد تلفظ کلمات نیز مشخص می شود ؟
    مثلا اگر به کلمه ی Handlung نگاه کنید ، می بینید که هیچ نقطه ای بین Hand و lung نیست . ضمن اینکه تلفظش به صورت مقابل است : /handlʊŋ/ . به این معنی که چون d کلمه ی hand ، آخر هجا نیست ، همان d تلفظ می شود .
    اما اگر به کلمه ی
    Handschuh نگاه کنید ، می بینید که بین کلمه ی hand و schuh ، یک نقطه است . ضمن اینکه تلفظش به صورت مقابل است : /hantʃuː/ . به این معنی که چون d کلمه ی hand ، آخر هجا است ، t تلفظ می شود و نه d .
    آیا برداشت من از هجا و تلفظ در موارد بالا صحیح است ؟

2 - اگر برداشت من از موارد بالا صحیح است ، چرا کلمه ی objekt که هیچ نقطه ای بین حرف b و j نیست ( یعنی b ، آخر هجا نیست ) ، به صورت اوپجکت تلفظ می شود ؟ یعنی حرف b ، به صدای p تلفظ می شود . که این را هم دیکشنری دیدم که به صورت p تلفظ می شود .
    منبعی پیدا کردم که در آن ذکر کرده بود که کلمه ی Handlung و یک سری کلمات دیگر ، کلمات استثنا هستند . ظاهرا اصل این کلمه این بوده که یک e و شاید n هم داشته و اینکه حالا حرف d آن ، همان d تلفظ می شود ، برای همین است .

دیگر استثنائات :
    • ebnen
    • Gegner
    • eignen
    • neblig
    • regnerisch
    ویرایش توسط deutsch1984 : January 13th, 2014 در ساعت 12:58 AM
    پیر می خانه چه خوش گفت به دردی کش خویش

که مگو حال دل سوخته با خامی چند

صفحه 6 از 6 نخستنخست 123456

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)