در ضمن، من وقتی با دوستی که مقیم سوئد هستند صحبت میکردم می گفت "اقامت دائم" با "مقیم (سیتیزن)" فرق داره!
مثلا اگر ایشون در سال 2010 سیتیزن شده باشند(پاسپورت سوئد رو گرفته باشند)
قبل از این تاریخ ایشون جزو اتحادیه اروپا حساب نمی شدن و نمی تونستن در کشور دیگری در اروپا کار کنند! اما بعد از مقیم(سیتیزن) شدن می تونستند.
گذشته از اینها می گفت همه در تلاشند تا سیتیزنیشون رو بگیرن، چون بدون سیتیزنی شما یک خارجی حساب میشی و این در پیدا کردن کار خیلی تاثیر داره، در واقع برای کارفرما سیتیزنی یک فاکتور مهم هستش!
یکی از دوستان هم که در کانادا هستند می گفتن من تا قبل گرفتن سیتیزنی کار پیدا کردم،اما نه کار درست و حسابی! این قدر که درامد داشته باشم و رزومه ای باشه برام، اما به محض اینکه سیتیزنیم رو گرفتم تعداد مصاحبه های کاریم به طرز فجیعی افزایش پیدا کرد تا جائی که الان ایشون مسئول IT در یک اداره نسبتا مهم در تورنتو هستند!
می خوام بگم سیتیزن شدن مهمترین پروسه مهاجرت برای همه مهاجران است و با شرایطی که در پست قبل مطرح کردم، اگر درست باشد جای بسی تامل و تفکر و حتی تجدید نظر هستش!
از این رو خواهش دارم دوستانی که در این مورد اطلاعات دارند یا می تونند به دست بیارند، بقیه دوستان رو هم مطلع کنند تا با چشمانی بازتر تصمیم گیری کنیم.
من که در هیچ سایتی چیزی پیدا نکردم و متاسفانه در سایت رسمی اداره مهاجرت هم هیچ صحبتی از این ماجرا ندیدم ولی مطمئنم این موضوع، بسیار کارشناسانه هست!!!
به هر حال موضوع آینده کسانیست که از این روش مهاجرتی استفاده می کنند.
خواهش می کنم پاسخ بدید
با سپاس