صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 21

موضوع: بحث در مورد اقتصاد جهان و مقایسه ی آن با اقتصاد آمریکا

Banned

پیش فرض پاسخ : اوضاع واقعی کار و روش‌های سرمایه‌گذاری به روایت دوستان ساکن آمریکا

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar_313 نمایش پست ها
    نکته اش همینه . سرمایه داری دیگه فقط محدود به آمریکا یا اروپا نیست و الان توی جهان هر دهه یا هر چند دهه قدرت جدیدی ظهور میکنه و رقبارو به کنار مزینه . امروز چین فردا هند و شنیدم میگن تا 2050 کشوری مثل پاکستان هست که یک قدرت جهانی میشه!

پست قبل من در مورد قسمت اول حرف جناب pimi810 بود و منظور اینکه دیگه حتی نمیشه روی مارکت آمریکا، با ظهور قدرت های دیگه مثل چین حساب باز کرد ، و این یعنی شرایط سختتر از سخت میشه برای پیشرفت در اون کشور
    در مورد قدرت چین برای رقابت با مارکت آمریکا بحث فراتر از این تاپیک هست اما خب توان چین بالاست یعنی خیلی بالا فاکتور اصلیش هم جمعیت و نیروی کار ارزان ترش هست به نسبت آمریکا(البته نیروی کار متخصص ارزان)
    اما در مورد پاکستان که برخی رویاپردازان تخیل گرا مثل "حمزه علوی" از این حرفها زیاد میزنن ولی جدی نگیرید. آمریکا و کلا سیستم صنعتی غربی باید یه 150 سالی کلا منجمد بشه و پاکستان همه جمعتیش بشن عبدالقدیر خان یا مشابه اون که بخواد وارد فاز رقابت و ... بشه. ببینید یک سیل چه طبعات وحشتناک اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بر سر پاکستان آورد در سال 2010 که هنوز نتونسته از زیر بارش کمر راست کنه .

پیش فرض پاسخ : اوضاع واقعی کار و روش‌های سرمایه‌گذاری به روایت دوستان ساکن آمریکا

البته فکر نمیکنم سود تولید در همه جای دنیا 8% باشه . همچنین ممکنه بعضی شرکت ها سود خیلی بیشتری داشته باشند : http://money.cnn.com/magazines/fortu...F500_lp_arrow1

برای منم خیلی جالب بود بدونم پر سودترین کار توی آمریکا(و اصلا دنیا) چیه (مثلا تو ایران واردات-دلالی-سفته بازی- رانت خوری - بانکداری!!-بساز و بندازی و ...) است اما توی دنیا وقتی به رنک های مراکزی مثل فوربز یا فورتون نگاه میکنید میبینید همه جور شرکتی از تولیدی و صنعتی تا بانکداری و سرمایه گذاری تا خدماتی و مسافرتی تا نفتی و گازی و ... توش پیدا میشه و همین به انسان امید میده! واسه اینهمه سال درسی که خونده و میتونه ازش به نحو احسنت هم واسه دنیاش و هم آخرتش استفاده کنه ! کاری که تو ایران یا شدنی نیست یا بسیار بسیار سختتر و محدودتر هستش!

و همین (بعلاوه علاقه به تحصیل در بالاترین سطوح استانداردها) باعث میشه دلم بخواد مهاجرت کنم به کشوری مثل آمریکا

ApplyAbroad Hero dexoey آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    HTW Berlin - Construction and Real Estate Management

البته فکر نمیکنم سود تولید در همه جای دنیا 8% باشه . همچنین ممکنه بعضی شرکت ها سود خیلی بیشتری داشته باشند : http://money.cnn.com/magazines/fortu...F500_lp_arrow1

برای منم خیلی جالب بود بدونم پر سودترین کار توی آمریکا(و اصلا دنیا) چیه (مثلا تو ایران واردات-دلالی-سفته بازی- رانت خوری - بانکداری!!-بساز و بندازی و ...) است اما توی دنیا وقتی به رنک های مراکزی مثل فوربز یا فورتون نگاه میکنید میبینید همه جور شرکتی از تولیدی و صنعتی تا بانکداری و سرمایه گذاری تا خدماتی و مسافرتی تا نفتی و گازی و ... توش پیدا میشه و همین به انسان امید میده! واسه اینهمه سال درسی که خونده و میتونه ازش به نحو احسنت هم واسه دنیاش و هم آخرتش استفاده کنه ! کاری که تو ایران یا شدنی نیست یا بسیار بسیار سختتر و محدودتر هستش!

و همین (بعلاوه علاقه به تحصیل در بالاترین سطوح استانداردها) باعث میشه دلم بخواد مهاجرت کنم به کشوری مثل آمریکا
    تا جایی که یادم میاد، 30 شرکت برتر فوربز یا بانک هستن و یا نفتی! البته تک و توک هم شرکت سرمایه گذاری (واردات، صادرات و دلالی از نوع توسعه یافته ) چندمنظوره بسیار قدرتمند درش پیدا میشه ( اما به نسبت اون دو تا خیلی کمتره).
    در غرب هم (مشاهدات عینی خودم):
    لیسانس فیزیک اصلا به هیچ دردی نمیخوره، و با فوق لیسانسش میشه به سختی کار پیدا کرد.
    دکترای ریاضی، کار پیدا نمی کنه و آژانس کاریابی میزنه!

تازه این افراد خودشون المانی هستن و بعد از امریکا در ضنعتی ترین کشور دنیا زندگی، تحصیل و کار می کنند!
    در ضمن از این جهت وضعیت امریکا در بین کشورهای توسعه یافته بدترینه! اختلاف حقوق بین CEO و کارمند معمولی نزدیک 300 برابره (که در اروپا نهایتا 30 برابره)! پس می بینید که اگر بخوایم از یک دید به قضیه نگاه کنیم، در غرب هم اجحاف میشه! ( البته شخصا اسمشو اجحاف نمیزارم و معتقدم که اون CEO ها زرنگ هستن و نوش جونشون )
    ویرایش توسط dexoey : January 23rd, 2014 در ساعت 09:10 PM
    از ایرانی بودنم بسیار متنفرم.
    به علت جو حاکم بر این سایت، حضور من بسیار کمرنگ می باشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط dexoey نمایش پست ها
    تا جایی که یادم میاد، 30 شرکت برتر فوربز یا بانک هستن و یا نفتی! البته تک و توک هم شرکت سرمایه گذاری (واردات، صادرات و دلالی از نوع توسعه یافته ) چندمنظوره بسیار قدرتمند درش پیدا میشه ( اما به نسبت اون دو تا خیلی کمتره).
    در غرب هم (مشاهدات عینی خودم):
    لیسانس فیزیک اصلا به هیچ دردی نمیخوره، و با فوق لیسانسش میشه به سختی کار پیدا کرد.
    دکترای ریاضی، کار پیدا نمی کنه و آژانس کاریابی میزنه!

تازه این افراد خودشون المانی هستن و بعد از امریکا در ضنعتی ترین کشور دنیا زندگی، تحصیل و کار می کنند!
    در ضمن از این جهت وضعیت امریکا در بین کشورهای توسعه یافته بدترینه! اختلاف حقوق بین CEO و کارمند معمولی نزدیک 300 برابره (که در اروپا نهایتا 30 برابره)! پس می بینید که اگر بخوایم از یک دید به قضیه نگاه کنیم، در غرب هم اجحاف میشه! ( البته شخصا اسمشو اجحاف نمیزارم و معتقدم که اون CEO ها زرنگ هستن و نوش جونشون )
    ممنون دوست عزیز
    ولی توی لیست فوربز هم شرکت هایی مثل جنرال الکتریک(4) ، ولکس واگن(14) ، اَپل (15) ، والمارت(16) ، سامسونگ(20) ، ایتی اند تی (24) ، چایناموبیل(29) قرار دارند . ضمن توجه به این نکته که فوربز شرکت هارو بیشتر براساس کمیت لیست کرده نه بر اساس سود ، و من اگر اسم فوربز رو بردم برای این بود که بگم شرکت های تولیدی یا خدماتی تونستن خودشون رو به سطح بزرگترین ها برسونند و این نکته وقتی برجسته میشه که به تاریخ تاسیس این شرکت ها در مقایسه با بانک ها یا حتی نفتی ها نگاه کنید!

مثلا همین چاینا موبیل که نگاه میکردم سال 1997 تاسیس شده و الان رسیده به رتبه 29 ! درصورتیکه بانکها اکثرا (شایدم کلا) تاسیسشون برمیگرده به قرن پیش! شرکت های دیگه ای مثل اپل ، سامسونگ و خیلی های دیگه که در ادامه لیست هستند شاید عمرشون به نیم قرن هم نرسنه .

در کنار همه اینها باید درنظر گرفت سرمایه بانکها مال مردم هست و قسمت کمیش مال مدیر یا بنیانگذارش هست ، اما معمولا بخش اعظم سهام شرکت های تولیدی مختص بنیانگذارشون هست(یا بوده) و باعث شده اونها جزو ثروتمندترین افراد جهان قرار بگیرند (که در اصل این برای من مهمه)

همچنین نفتی ها هم به مرور زمان به خاطر پایانپذیر بودن منابع فسیلی رو به افول خواهند رفت .

البته من نه اقتصاد دانم نه اقتصاد خوندم ، فقط در حد تحقیقات محدود اینترنتی نظر میدم و اصراری ندارم که همه جای تحلیلم درست باشه و اگر مینویسم برای اینه که مورد نقد قرار بگیره تا اطلاعاتم اصلاح یا کامل بشه .

Banned

همچنین نفتی ها هم به مرور زمان به خاطر پایانپذیر بودن منابع فسیلی رو به افول خواهند رفت .

.
    در اینباره عرض کنم که " ارگ مایعی پیدا شد که در بدن جای خون را بگیرد سوختی هم به اهمیت و ارزش و کارایی نفت پیدا خواهد شد"
    اینها همش فیلم سینماییه دوست عزیز هیچ کدام از این انرژی های جدید کاراریی و اهمیت نفت رو ندارند و هر کشوری "عقل" و "تدبیر" و " آینده نگری" داشته باشه در درجه اول دست از استخراج و "فروووووووووش" بی محابای این ماده استراتژیک و "شدیدا حیاتی" بر میداره و و یخورده هم به نسلهای آینده ای که قراره روی ویرانه ای که حاصل از این کاره زندگی کنند فکر میکنه و رحم اش میاد به اونها! و در درجه بعد با تکنیک های روانی و "سلاح رسانه" میاد با مهندسی افکار جهانی (به قول بنگاهیهای ایران! توی سر مال میزنه) و سرمایه گذاری روی سیاست و اقتصاد جهانی و با بالابردن و انحصاری کردن صنایع بالا دستی به اصطلاح از جیب دیگران میخوره و متابع خودشم سر جاش هستن. و دو تا مفسر خوش سخن و باحال و خوشچهره و خوشتیپ رو هم میفرسته توی رسانه ها که بله دوست من نظرت چیه راجع به نفت اونم میگه ببین این که بی اهمیته و ارزشش رو داره از دست میده. و از این صحبتا..... کشورهای جهان سوم هم که "جو گیر" فورا از حول حلیم میفتن تو دیگ.
    اینا همش ار تدبیر بر میاد و آینده نگری سیاست گذاران یک کشور که چطور بتونه منابع رو حفظ کنه.
    آمریکا سیاست بسیار هوشمندانه و چند لایه ای در مسئله نفت داره. نفت به راحتی میتونه موزانه قدرت جهانی رو بسیار بیشتر و موثر تر از جج1 و جج2 بهم بزنه. حتی مهمتر از سلاح ها و قدرت هسته ای. چون نفت کاملا استفاده کردنش ابزاری و اجراییه اما سلاح های هسته ای هرگز استفاده نخواهند شد . چون اولین کشور استفاده کننده بزگرتین آسیب دیده این مسئله خواهد بود. اما نفت اینطور نیست و البته بحثش مفصله.
    ببینید سخنو یان یا هسئت رییسه کمپانی های بزرگ انرژی و نفت در دنیا کیا هستن. مثلا "هالیبرتون" که "برژینسکی" سخنگو و از اعضای اصلی سیاستگذاریش هست.

نقل قول نوشته اصلی توسط rahi2012 نمایش پست ها
    در اینباره عرض کنم که " ارگ مایعی پیدا شد که در بدن جای خون را بگیرد سوختی هم به اهمیت و ارزش و کارایی نفت پیدا خواهد شد"
    اینها همش فیلم سینماییه دوست عزیز هیچ کدام از این انرژی های جدید کاراریی و اهمیت نفت رو ندارند و هر کشوری "عقل" و "تدبیر" و " آینده نگری" داشته باشه در درجه اول دست از استخراج و "فروووووووووش" بی محابای این ماده استراتژیک و "شدیدا حیاتی" بر میداره و و یخورده هم به نسلهای آینده ای که قراره روی ویرانه ای که حاصل از این کاره زندگی کنند فکر میکنه و رحم اش میاد به اونها! و در درجه بعد با تکنیک های روانی و "سلاح رسانه" میاد با مهندسی افکار جهانی (به قول بنگاهیهای ایران! توی سر مال میزنه) و سرمایه گذاری روی سیاست و اقتصاد جهانی و با بالابردن و انحصاری کردن صنایع بالا دستی به اصطلاح از جیب دیگران میخوره و متابع خودشم سر جاش هستن. و دو تا مفسر خوش سخن و باحال و خوشچهره و خوشتیپ رو هم میفرسته توی رسانه ها که بله دوست من نظرت چیه راجع به نفت اونم میگه ببین این که بی اهمیته و ارزشش رو داره از دست میده. و از این صحبتا..... کشورهای جهان سوم هم که "جو گیر" فورا از حول حلیم میفتن تو دیگ.
    اینا همش ار تدبیر بر میاد و آینده نگری سیاست گذاران یک کشور که چطور بتونه منابع رو حفظ کنه.
    آمریکا سیاست بسیار هوشمندانه و چند لایه ای در مسئله نفت داره. نفت به راحتی میتونه موزانه قدرت جهانی رو بسیار بیشتر و موثر تر از جج1 و جج2 بهم بزنه. حتی مهمتر از سلاح ها و قدرت هسته ای. چون نفت کاملا استفاده کردنش ابزاری و اجراییه اما سلاح های هسته ای هرگز استفاده نخواهند شد . چون اولین کشور استفاده کننده بزگرتین آسیب دیده این مسئله خواهد بود. اما نفت اینطور نیست و البته بحثش مفصله.
    ببینید سخنو یان یا هسئت رییسه کمپانی های بزرگ انرژی و نفت در دنیا کیا هستن. مثلا "هالیبرتون" که "برژینسکی" سخنگو و از اعضای اصلی سیاستگذاریش هست.

اتفاقا من هم نظرم دقیقا همینه و بعضی وقتها با خودم(جرات ندارم به کس دیگه بگم!!) میگم کاش این تحریم نفتی ایران به حدی میرسید که ما هم میتونستیم مثل آمریکا در خیلی از چاه هامون رو ببندیم!(چون یقینا خودمون که همچین کارهایی نمیکنیم)
    ولی الان همه ی هم و غم مسئولین کشور ما شده برداشتن تحریم نفتی ! و حاظریم هر امتیازی بدیم تا بیش از این تحریم نشیم! درصورتیکه از بسیاری روش ها و راه های دیگه میتونیم درآمد نفتی رو جبران کنیم و ........

بگذریم . یه بار راجع به این موضوع در یک سایتی که خیلی اعضاش ادعای روشنفکریشون میشه بحث کردیم ، فقط فحش بود که میشنیدیم! دولت جرات نداره قیمت بنزین رو به نصف قیمت واقعیش بالا ببره بعد شما حرف از حفظ منابع واسه نسل های آینده میکنید!

اما من منظورم از گفتن اون جمله این بود که به هرحال نفت منابعش محدود هستش و هرسال داره کمتر میشه ، و در دهه های آتی همونطور که خودتونم اشاره کردید رقابت برای بدست آوردنش بالا میگیره و حتی شاید تبدیل به توعی جنگ بشه . برای همین فکر میکنم خیلی شرکت های نفتی در رقابت با همدیگه از بین میرند و درنهایت هم نفت تموم میشه و عمر این شرکت ها هم همچنین

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : بحث در مورد اقتصاد جهان و مقایسه ی آن با اقتصاد آمریکا

خیلی از شرکتها هم تغییر ماهیت های عمده ای میدهند. مثلا شرکت معروف هواپیماسازی لاکهید-مارتین که الان در بیزینس دیتا سنتر و دیتا آنالیتیک بصورت غولی درآمده. یا مثلا همین کتاب فروشی آمازون که یکی از بزرگترین ارائه دهندگان سرویس cloud computing شده و غیره. بسیاری از این شرکتهای بزرگ خودشون رو به یک بیزینس محدود نمیکنند. همین سامسونگ قبل از اینکه بزرگترین موبایل ساز جهان بشه از یخچال فریزر و کشتی تا فولاد تولید میکرد.

در نتیجه بعید هم نیست تا قبل از اینکه نفت تموم بشه مثلا فرضا اکسون شاخه تولید چیپس رو گسترش بده و شل بیزینس لوازم آرایش راه بندازه!

بله کاملا درسته . ولی من منظورم روی صنعت نفت بود نه صرفا شرکت های نفتی .
    یعنی میخوام بگم شرکت های فن آوری بسیار جای رشد دارند و هرچقدر این فن آوری جدیدتر باشه به همون نسبت رشد شرکت افزایش پیدا میکنه و میشه گفت یک شبه ره صد ساله میره!

اما مثلا تو ایران شما به جدیدترین فناوری توی یک رشته دست پیدا کنید ، میگن نه برو فعلا اون قبلی هارو بیار بومی سازی کن حالا بعدا اگر فناوری تورو یکی دیگه تو غرب ساخت و استفاده کرد و تایید شد و مال تو از اونها بهتر بود و ساختش به وارداتش ارزید و یا بهمون نفروختن ، باشه بیا یه فکری میکنیم!!

انگار توی ایران همیشه باید دست چندم باشی و تکرار مکررات کنی . نمیدونم درسته یا غلط و یا چه اهدافی پشت این تفکر هستش ولی باعث میشه خیلی ایده های نو و ناب از ایران برند (که متاسفانه میبینیم نمونه اش رو در بزرگترین شرکت های دنیا)

Member

دوستان؛من یه سوال حیاتی برام پیش اومده؛اگه کسی هست بتونه جواب بده؛ تکثر افراد میگن کار نیست؛چه ایران و چه خارج از ایران؛یا اینکه درس خوندن بی فایده است؛یا اینکه دنیا یه دفعه تموم شده؛ولی من همیشه فکر می کنم؛دارن دروغ میگن؛چون فک می کنم با مهارت و سواد همیشه میشه پولدار شد؟البته خیلی هاشون میگن که مثلا چون پشتوانه ی مالی نداری؛نمیشه اصلا زندگی کرد و باید قید خارج رفتن و پولدار شدن و غیره رو بزنی؛یعنی واقعا واسه کسی که پشتوانه مالی نداره؛واقعا زحمت کشیدن مثلا 5 ساله؛8 ساله؛نمی تونه به یه شغل خیلی خوب تو یه رشته ی مهندسی ختم میشه(البته خارج از ایران,منظورمه حتما؛چون اوضاع داخل که کاملا می دونم و حق دارن گفته هاشون تا حدی.میشه کمی من رو راهنمایی کنید.ممنون میشم

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

بله کاملا درسته . ولی من منظورم روی صنعت نفت بود نه صرفا شرکت های نفتی .
    یعنی میخوام بگم شرکت های فن آوری بسیار جای رشد دارند و هرچقدر این فن آوری جدیدتر باشه به همون نسبت رشد شرکت افزایش پیدا میکنه و میشه گفت یک شبه ره صد ساله میره!

اما مثلا تو ایران شما به جدیدترین فناوری توی یک رشته دست پیدا کنید ، میگن نه برو فعلا اون قبلی هارو بیار بومی سازی کن حالا بعدا اگر فناوری تورو یکی دیگه تو غرب ساخت و استفاده کرد و تایید شد و مال تو از اونها بهتر بود و ساختش به وارداتش ارزید و یا بهمون نفروختن ، باشه بیا یه فکری میکنیم!!

انگار توی ایران همیشه باید دست چندم باشی و تکرار مکررات کنی . نمیدونم درسته یا غلط و یا چه اهدافی پشت این تفکر هستش ولی باعث میشه خیلی ایده های نو و ناب از ایران برند (که متاسفانه میبینیم نمونه اش رو در بزرگترین شرکت های دنیا)
    مارکت خودش رو با نیازهای مردم تظبیق میده. یک سری کالاها هستن که نیاز مردمند و تو ایران هم با کیفیت خوب تولید میشه و مارکت هم دارن. اما اینکه انتظار داشته باشید هر فن آوری و محصولی به صرف ایرانی بودنش مورد حمایت قرار بگیره اشتباهه. حتی کشورهایی که اقتصاد غول هم دارن این کار رو نمی کنن. مثلا آمریکا نمیره تو هاوایی قهوه بکاره قهوه ی خوب یک قهوه ی ارزان و با کیفیته، نه یک قهوه ی ملی گران و بی کیفیت!!!
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)