دروود بر همه دوستان عزیز
میدونم که خیلی از دستم شاکی هستید چون دیگه خیلی اینجا نمیام ولی باور کنید خیلی سرم شلوغ بوده تویه این مدت
الانم تعطیلات زمستانی بین ترم هست و کمی بیکارم
چند روز پیش یه بنده خدایی ازم خواست به عنوان کسی که مدتها مدیر بخش اتریش بودم ، تجربیات این 2 سال رو در قالب یک تاپیک بنویسم تا بقیه استفاده کنن
منم دیدم شاید مفید باشه و سعی میکنم مواردی رو اینجا ذکر کنم :
در وحله اول اینو بگم اگه بازم برگردم به 2-3 سال پیش و قرار باشه برم خارج از کشور یکی از 3 تا گزینه اولم در اروپا حتما اتریش هست

این سوال خیلی ها هست که راضی هستی ؟؟؟
جوابش خیلی سخته چون من با توجه به خصوصیات و تمایلات شخصی خودم باید جواب بدم ولی من راضیم
ولی خیلی های دیگه شاید اینو نگن

ببینید اینجا در وحله اول براتون قشنگ هست و جذاب ولی کم کم که پول روبه تموم شدن میره شرایط سخت میشه و اون موقع باید دید که کی ، چند مرده حلاجه ؟؟
کسی که از ایران براش پول میاد قطعا اوضاش بدک نیست و اگه اهل کار باشه میتونه با 2-3 روز کار در هفته کلی خوش بگذرونه
ولی ، ولی کسی که پولی براش نمیاد یا کم میاد باید خیلی کار بکنه تا هزینه هاش جبران بشه و بتونه بدونه استرس زندگی بکنه
بعد از یه مدت میبینی 1 سال گذشته و تویه این مدت همه روزهات تکراری بوده : کلاس -- کار-- خونه
دیگه حتی وقت بیرون رفتن با دوستای روزهای ابتدایی رو نداری و اصلا نمیبینیشون
---------------------------
حالا اگه بتونی تویه این شرایط دووم بیاری و یه 2 سالی با این شرایط زندگی کنی ، ( سخته و خیلی هم سخته مخصوصا برای کسی که تا حالا کار نکرده و شرایط سختی تویه زندگیش نداشته ) بعدش اوضاع کم کم خوب میشه
چون زبانت تویه این مدت راه افتاده ، کم کم با چم و خم کار آشنا شدی ، شرایط مدیریت کار و درس برات آسون تر شده ، و دیگه میتونی کار مرتبط با رشته تحصیلیت رو پیدا کنی

----------------------------------------------
ولی این شرایطم تا یه مدتی برات خوبه ، حالا دیگه به این فکر میکنی که : خوب من درسم تموم شد چکار بکنم ؟؟؟
این قسمتش خیلی سخته و استرس زا
من خوشبختانه هنوز به اون مرحله نرسیدم ولی بچه هایی که رسیدن رو دیدم و خوب دیگه برای موندن باید دنبال کار باشی و اونم کاری که زیر سقف حقوقی اداره کار نباشه که بتونی به واسطه اون ویزای کار بگیری که این قسمتش خیلی سخته ، کار پیدا میشه ولی با سقف درآمدی خیلی خیلی به ندرت
------------------------------------------

شرایط زندگی روزمره در اینجا خوبه و آرومه
از ایران با خودتون خوراکی نیارین و نهایتا پلوپز که اونم خیلی واجب نیست کلا بجز لباس چیزی نباید بیارین و البته لوازم الکترونیکی شخصی
اینجا همه چیز هست و الان دیگه تقریبا به قیمت همون ایران شده با این وضع یورو و الکی برای خودتون اضافه بار درست نکنید
----------------------------

سعی کنید با یه حداقلی معلومات زبان آلمانی اینجا بیاین و فکر نکنین : خوب برم اونجا در محیط قرار بگیرم خودش راه میفته ، اینجا اگه صفر کیلومتر بیاین میرین واسه 2 سال زبان خوندن خیلی خیلی راحت
پس سعی کنید حتی تویه خونه هم که شده با دانسته های ابتدایی زبان آلمانی اینجا بیاین
---------------------------------

اینجا درس خوندن اولاش سخته ولی کم کم که زبان راه میفته اوضاع خوب میشه

-------------------------------------

مردم اینجا آروم هستند و کاری به کارتون ندارن و با خارجی ها خوبن چون خیلی خارجی تویه کشورشون زیاده

-------------------------

به هیچ عنوان به هیچ عنوان و به هیچ عنوان با موسسات اعزام دانشجو کار نکنید ، الان قوانین خیلی سخت شده ،خیلی از این موسسات بدون اینکه بهتون بگن ، با توجه به اینکه شرایط پذیرش گرفتن سخت شده ، براتون مدرک سازی جعلی میکنن و به دانشگاه به اسم شما تحویل میدن و اگه خدایی نکرده دانشگاه استعلام بگیره و شما به واسطه اون مدرک اینجا باشین ، براتون خیلی خیلی گرون تموم میشه
پس این کار رو نکنین و بدونین که خودتون میتونین این کار رو انجام بدین
-------------------------

هزینه های زندگیتون در سال اول چیزی بین ماهیانه 650-750 یورو هست ( بدون ریخت و پاش ) ولی میشه کم کم از سالهای بعد کمش کرد و در کنارش هم کار کرد
کارهای که اینجا قالب بچه های دانشجو انجام میدن : کار تویه رستوران به عنوان ظرفشور-کمک آشپز-گارسون-نظافتچی و گاها پخش روزنامه هست ، البته کارهای دیگه ای هم هست ولی اینها کارهایی هست که اکثر بچه ها انجام میدن و باید در نظر بگیرین که شاید مجبور باشین این کارهارو انجام بدین
با کار نیمه وقت مثلا 2-3 روز در هفته میشه نصف هزینه هارو جبران کرد ولی اگه قرار باشه کل هزینه هارو با کار دربیارین یه ذره اوضاع سخت میشه و اون موقع میفهمین که چجوری میشه که یکی که هر روز 7-8 ساعت اینجا میومد دیگه نمیتونه بیاد و باید هر روز کار بکنین تا بتونین هزینه هاتون رو جبران کنید و قطعا در روند درس خوندتون هم تاثیر میزاره و خیلی خیلی باید مدیریت زمانیتون قوی باشه که بتونین وقتی هم برای درس خوندن در بیارین

------------------------------------
من سعی میکنم این تاپیک رو کاملتر بکنم و بازم میگم تویه مدت خیلی خیلی درگیر بودم و وقت نداشتم که بیام اینجا
با تشکز از همه شما