نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: فاكتورهاي موثر در اخذ پذيرش در رشته هاي علوم انساني

Senior Member saheb آواتار ها

پیش فرض فاكتورهاي موثر در اخذ پذيرش در رشته هاي علوم انساني

سلام دوستان عزير به خصوص كساني كه در رشته هاي علوم انساني مشغول به تحصيل هستيد يا دوستان مهندسي كه تمايل دارند براي ادامه تحصيل در رشته هاي علوم انساني ادامه تحصيل بدهند من اين تاپيك را ايجاد كردم چون بسيار از من در اين خصوص سوال مي كردند و همچنين اين تاپيك را ايجاد كردم تا به سوالات دوستاني كه با تعجب از من مي پرسن كه مگه به بچه هاي علوم انساني هم فاند مي دهند جواب بدهم
    يا دوستي كه با متلك به دوست ديگرم گفته من تعجب مي كنم به اين صاحب چطور بورس و پذيرش دادند دادند من كه نمره زبانم بالاتر از او بود و يا رئيس دانشكمون كه بهم گفت من تعجب ميكنم چطور بهت پذيرش دادند مگهتو چي داشتي؟؟؟!!!

به هر حال به نظر من همانند رشته هاي مهندسي عوامل گرفتن پذيرش در رشته هاي علوم انساني يكسان است اما با كمي تفاوت

1- مهمترين عامل نمره زبان است تافل بالاي 600 و GRE بخش وربال بالاي 450 500
    در رشته هاي مهندسي با چنين نمراتي مي شود در بهترين دانشگاههها پذيرش و فاند گرفت اما در علوم انساني تمامي دانشگاهها حتي رنكهاي پايين چنين شرايط را دارند اما در دانشگاههاي رنك بالا شديد تر است مثلا براي استنفور يا مري لند بايد GRE 1350 به بالا باشه و تافل بالاي 640

2- معدل هم مهم است حتما بايد درست تمام شده باشه من مي شناختم دئستاني كه مهندسي بودند و هنوز دفاع نكرده بودند اما در رشته هاي علوم انساني اين طور نيست

2- داشتن مقاله به نظرم خيلي خيلي مهم است در مجله ئر كنفرانس اصلا به هيچ وجه مهم نيست ISI باشه يك نشريه تخصصي حتي نشريه تخصصي داخل دانشگاه فقط و فقز بايد حس فعال بودن را به اونها نشون بدهيد
    من پارسال اپلاي كرده بودم مقاله داشتم اما در داخل كشور فقط چاپ شده بودند يا در دو كنفرانس داخلي اشاره كرده بودم فقط دو جا پذيرش گرفته بودم يه جا بدون فاند يه جا هم نصفه sccholarship نتوستم برم اما طي اين يه سال گفتن بايد رزومم را قوي كنم به طور شب و روز نشستم مقاله نوشتن
    مقاله نشوتن در رشته اي اناسني با مهندسي فرق داره بايد تحليلي استدلالي باشه با مقدار كمي هزينه رفتم انگليس و چين مقاله هام را ارائه دادم و يك كتاب ترجمه كردم و به همون رزومه قبلي اضافه كردم از هفت جايي كه اپلاي كردم پنج جا بهم پذيرش و فاند كامل داد
    پس شما دانشجوي علوم انساني نمي خاهد حتما براي اروپا مقاله اراه بدهيي مي توني submit كني داخل كشور اراده بدهي و شانست را بالا ببري

3- در رزومتون حتما به مشاركتهاي اجتماعيتون اشاره كنيد اينكه دانشكده اين حس را بكند كه شما يك فعال علمي هستيد اما نه اينكه فكر كنيد بايد در سطح يك پروفسور باشيد در سطح يك دانشجو مي توايند عضو انجمن هاي تخصصي شيد مثلا انجمن تخصصي جامعه شناسي دانشگاه تهران يا به community services حتما اشاهر كنيد و اينكه عضو چه انجمن هاي تخصصي هستيدچه داخل چه خارج
    من باري قوس شدن رزومم عضو يك موسسه تخصصي آسيايي اكمريكايي شدم در زمينه زشته
    American Asian Journalism Association

زياد نتوستم فعاليت كنم اما بهشون مدام ميل مي زئم كع اگهع بشه من هم مشاركتي داشته باشم و اونها هم استقبال كردند و من مقداري فعاليا از دور داشتم

4- SOP خيلي خيلي خيلي مهم است مظمئن باشيد اگه استادي از رزومتتون خوشش بياد خودش متن sOP را يا براتون مي نويسه يا revise مي كنه من هر پنج جايي كه بهم پذيرش و فاند دادن يه استادي از اونجا SOP را برام نوشتن يا revise كردن

حتما حتما در SOP ااط نشريه هاي رشتتون استفاده كنيد مثلا من گفتم كه از ديدي من robot ها مي تونند اين اثر را داشته باشند با استناد به نظريه مثلا sherry turkle در مودر virtual realities

در اين حالت نشون مي دهيد كه اط لحاظ intellectuali به چه كسي استناد مي كنيد

5- wrting بايد حتما قوي باشه
    6- اما مهمتر از همه اينكه فن speaking خوبي داشته باشيد حتما حتما قبل از اپلاي به استادتون زنگ بزنيد بگيد دوست دارم باهاتون بيشتر صحبت كنم اينجوري راحت تره
    اين باعث مي ه
    1- مطمئن شه شما مي تويند صحبت كنيد چون در رشته هاي ما صحبت كردن خيلي مهم است
    2- شما زا ذهنش پاك نشيد مي دونيد چندين نفر اپلاي مي كنند هر سال ئ چنديدن نفر به يه استاد ميل مي زنند؟ پس با اين كا در ذهنش مي مونيد

در SPEAKING حتما حتما حتما اعتماد به نفس داشته باشيد
    من به همراه دوست پسرم هفته پيش رفته بودم پارك ارم اولش اعتماد به نفس پيشش نداشتم چون خجالت مي كشيدك كه بفهمه من مي ترسم برم سوار ترن برقي شم اما كاملا براي اسنكه كم نيارم ژست يه دختر شجاع را گرفتم و رفتم سوار ترن شدم اگر چه از ترس داشتم مي مردم اما با اعتماد به نفس دروغين كارم پيش رفت و جلوش كم نياوردم اگر چه هين جا ازش تشكر مي كنم كه ترس سي ساله من زا ريخت
    اين را به عنوان مثال گفتم اينكه نترسيذ!!! از حرف زدن اگر هم بلد نيستيد با عاتماد به نفس باور كنيد تمامي لغات ره دهنوتون ناگهان مي ياد و اصلا فكر
    ویرایش توسط Olympia : February 11th, 2014 در ساعت 09:37 AM
    HAPPINESS

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط saheb

2- معدل هم مهم است حتما بايد درست تمام شده باشه من مي شناختم دئستاني كه مهندسي بودند و هنوز دفاع نكرده بودند اما در رشته هاي علوم انساني اين طور نيست
    سلام، از راهنماییها و مطالب ارزشمندتون تشکر می کنم. سوال من اینه که اگه در زمان آپلای فقط پایان نامه مون مونده باشه باز هم ایراد داره ؟! شما مطمئنید که این موضوع که "حتما" درسمون باید تموم شده باشه" برای همه رشته های علوم انسانی صادقه؟! از کجا مطمئن شدید؟ شاید از دانشگاهی به دانشگاه دیگه فرق داشته باشه! لطفا" از دوستان دیگه کسی اطلاع داره راهنمایی کنه ممنونش میشیم!
    ویرایش توسط Olympia : February 28th, 2014 در ساعت 10:28 PM

Senior Member saheb آواتار ها

پیش فرض پاسخ : فكتورهايي كه براي پذيرش و فاند گرفتن در رشته هاي علوم انساني مهم هستند

نه پايان نامه نبايد حتما تمام شده باشه اگه من در پستم اين طوري نوشته ام اشتباه بوده و معذرت مي خواهم
    لزومي نداره
    HAPPINESS

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

پیش فرض پاسخ : رشته جامعه شناسی

من دیدم بچه‌ها سوال داشتن که آیا با داشتن تحصیلات مهندسی‌ میشه رفت توی رشته‌های علوم انسانی‌ ادامه تحصیل داد؟ آیا می‌شه پذیرش و از اون مهمتر فاند گرفت؟ بله میشه. نمونه هاش هم زیاده، یکیش خودم. البته این کار خیلی‌ ساده نیست، ولی‌ غیر ممکن هم نیست. پشتکار میخواد و اینکه بدونید چه جوری باید پذیرش بگیرید که من اون موقع اطلاعات کافی‌ نداشتم. من لیسانس مهندسی‌ برق خوندم و چند سالی‌ کار مهندسی‌ کردم ولی‌ علاقه اصلی‌ من از بچگی‌ همیشه جامعه شناسی‌ بود. تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم برم توی همین زمینه ادامه تحصیل بدم و تونستم برای فوق لیسانس جامعه شناسی‌ پذیرش با فاند بگیرم.

اون موقعی که دنبال کارهای پذیرش گرفتن بودم این فروم وجود نداشت و یک گروه توی یاهو بود با عنوان ApplyAbroad. من کلی‌ وقت بعد از اینکه کارهای پذیرش رو انجام دادم و افتاده بودم دنبال کار‌های ویزا از طریق یکی‌ از دوستام در مورد این گروه در یاهو خبردار شدم. خود من خیلی‌ چیزا از گروه یاد گرفتم و توی اون مقطع زمانی‌ تا اونجایی که وقتم اجازه میداد، سعی‌ می‌کردم جواب سوال‌های بچه‌ها رو در مورد پذیرش، ویزا و اینجور چیزا بدم. بعدش هم که بعد از کلی‌ کش و قوس ویزام رو گرفتم و رفتم آمریکا. اون موقع این فروم ApplyAbroad راه افتاده بود. من هم تجربیات خودم رو که در اون گروه یاهو نوشته بودم و همینطور جواب سوال‌هایی‌ که بچه‌ها با ایمیل از من پرسیده بودن، جمع کردم در قالب یک فایل برای استفاده عموم گذاشتم توی فروم که بعدا اون فایل من منتقل شد به این لینک

http://www.applyabroad.org/forum/sho...light=#post173

بعد هم که گرفتار درس و تحقیقم بودم و زیاد فرصت نمیکردم به فروم سر بزنم. تازگی داشتم میچرخیدم توی تاپیک‌های فروم ApplyAbroad دیدم که تاپیک‌هایی‌ در زمینه علوم انسانی‌ ایجاد شده، گفتم یک توضیح مختصر بذارم به اضافه لینک به همین فایل خودم. اون فایل من اطلاعات جامعی داره در مورد فرایند پذیرش گرفتن از اول تا آخر که البته توی فروم و ویکی ApplyAbroad اطلاعات خیلی‌ کاملتری در مورد فرایند کلی‌ پذیرش وجود داره

http://www.applyabroad.org/wiki/inde...B1%D9%81%DB%8C

ولی‌ اطلاعات در زمینه پذیرش گرفتن در علوم انسانی‌ خیلی‌ کم هست و با خوندن پست‌های تاپیک‌های مربوط به علوم انسانی‌ دیدم سوال‌هایی‌ هست که اکثرا بدون پاسخ مونده. یکی‌ از پست‌های مفیدی که دیدم این پست هست

http://www.applyabroad.org/forum/sho...l=1#post227104

که با اینکه در مورد پذیرش گرفتن در رشته فلسفه هست، اصول کلی‌ ذکر شده در این پست در مورد پذیرش گرفتن در رشته‌های دیگه علوم انسانی‌ هم صدق میکنه. پست خیلی‌ مفیدی هست، فقط یک مقدار نقش TOEFL و GRE رو دست کم گرفته.

مقطع فوق لیسانس انقدر مهم نیست که کجا بخونید، ولی‌ در رشته‌های علوم انسانی‌ در مقطع دکترا اگه برید یک دانشگاه درجه دو آمریکا فقط عمرتون رو تلف کردید. شما اگه به دانشگاه‌های خیلی‌ تاپ اپلای کنید، هر سال شاید حدود ۲۰۰ اپلیکیشن میگیرن و فرصت نمی‌کنن برن جزئیات این همه اپلیکیشن رو بخونن. راحت‌ترین راهی‌ که توی اینجور دانشگاه‌ها هست برای گزینش ابتدایی حجم انبوه اپلیکیشن‌ها اینه که یک نگاه سریع به معدل، GRE و TOEFL (برای دانشجو‌های خارجی‌) میندازن و اگه توی این چیزا نمره شما خیلی‌ بالا نباشه اصلا بقیه چیزایی رو که فرستادین محل نمیذارن و اپلیکیشن شما رو میذارن کنار. غیر منصفانه است ولی‌ همینه که هست. اگه سابقه تحصیلی‌ شما غیر مرتبط باشه که دیگه هیچی‌. این رو هم بگم که توی دانشگاهای تاپ آمریکا پذیرش دادن و فاند دادن توامان هست، یعنی‌ اینجوری نیست که پذیرش بدن و بعد بگن برو یه فکری برای فاند خودت بکن. دانشجو رو که میگیرن میخوان تمام وقتش توی دپارتمان صرف بشه و هم و غمش صرفاً درس و تحقیق باشه.

من یکی‌ از دانشگاه‌های تاپ که اپلای کرده بودم برای دکترا، یه سر رفتم اونجا باهام مصاحبه کردن و خیلی‌ هم تحویلم گرفتن. ولی در نهایت من رو برای فاند گذاشتن توی لیست انتظار. آخرش هم گفتن نمره verbal GRE تو پایینه و نمیتونیم بهت فاند و پذیرش بدیم. البته نمره verbal من "پایین" نبود. با اون نمره verbal و به خصوص نمره خیلی‌ خوب quantitative من میشد توی رشته مهندسی‌ به راحتی‌ پذیرش گرفت. ولی‌ توی علوم انسانی‌ به این راحتی‌ نیست. به خصوص اگه به دانشگاه‌های تاپ اپلای کنید.

یکی‌ از همکلاسی‌های خیلی‌ کار درست من در دوره فوق لیسانس برای دکترا توی یک دانشگاه تاپ قبول شد با فلوشیپ (یعنی‌ دانشگاه بدون کار کردن بهش پول مفت میده). از یکی‌ دو جای دیگه هم پذیرش با فاند گرفته بود. تازه این بابا آمریکائی بود، سوابق تحصیلیش هم مثل من غیر مرتبط نبود و خیلی‌ هم بچه خرخون بود. ولی‌ وقتی‌ همون سال به یک دانشگاه تاپ تر اپلای کرده بود، حتی توی لیست انتظار هم نذاشتنش و در جا ردش کردن. خیلی‌ شاکی‌ شد و با اون دانشگاه تماس گرفت. بهش گفتن کسایی‌ که اینجا اپلای می‌کنن معدلشون ۴ هست (یعنی‌ معدل کامل). ریز نمره GRE رو نمی‌دونم چند شده بود، ولی‌ نمره کل GRE (یعنی‌ جمع vebal و quantitative) رو میگفت ۱۳۰۰ شده. این نمره کلّ برای پذیرش مهندسی‌ عالیه ولی‌ برای علوم انسانی‌ معمولی‌ محسوب می‌شه.

این‌ها رو نگفتم که نا امیدتون کنم، ولی‌ میخوام بگم معدل یا تحصیلات غیر مرتبط خودتون رو که گذشته و کاریش نمیتونید بکنید. ولی‌ برای TOEFL و GRE باید همه تلاش خودتون رو بکنید که بالاترین نمره‌ای که میتونید بیارید. جهت اطلاع نمره TOEFL ibt ۱۰۰ یا GRE verbal ۵۰۰ توی رشته‌های علوم انسانی‌ یه چیز عادی محسوب می‌شه و اگه میخواید توی دانشگاه‌های تاپ شانسی داشته باشید، نمره شما باید خیلی‌ بالاتر از اینها باشه. مثلا برای verbal باید دست کم برید روی ۶۰۰ و بالاتر. یا نمره کل GRE شما باید دست کم ۱۴۰۰ باشه.

یک نکته که در این پست فوق الذکر و تک توک پست‌های مشابه روش تاکید شده، مقالات و تحقیقات شما هست. این مطلب در هر رشته‌ای مهمّه ولی‌ در رشته‌های علوم انسانی‌ به خصوص در دانشگاه‌های تاپ اهمیت حیاتی‌ داره. به خصوص اگه معدل یا GRE شما خیلی‌ فوق العاده نیست (که گرفتن GRE بالای ۱۴۰۰ برای بچه‌های ایرانی انصافاً مشکله) تنها شانسی‌ که دارید برای اینکه دانشگاه‌های تاپ اصلا اپلیکیشن شما رو نگاه کنن اینه که تعدادی مقاله چاپ شده یا کنفرانس داشته باشید توی رشته مورد نظرتون.

نکته خیلی‌ مهم دیگه‌ای هست که برای اپلای کردن توی هر رشته‌ای صادقه، ولی‌ توی رشته‌های علوم انسانی‌ به دلیل دشواری بیشتر در گرفتن فاند، مهمتره. حتما باید در اونجا‌هایی‌ که اپلای می‌کنید مخ ۱ یا ۲ نفر رو تیلیت کنید. یعنی‌ این کافی‌ نیست که یه سری مدارک بفرستید و بگید انشا‌الله مدارک من رو دیدن، خودشون می‌فهمن چه قدر کارم درسته. بقیه کسانی‌ که به اونجا اپلای می‌کنن هم کارشون درسته. برای اینکه شانستون بیشتر باشه، باید قبل از اپلای کردن مطمئن بشین که در اون دپارتمان ۱) کسانی‌ هستن که بتونن استاد راهنمای تز‌ شما بشن ۲) وقت و علاقه برای این کار رو هم دارن. وگرنه اگه اپلای کنید، حتی اگه خدای اون زمینه تحقیق شما هم اونجا باشه ولی‌ وقت یا علاقه نداشته باشه که استاد راهنمای شما بشه، پول و وقت خودتون رو تلف کردید. من یکی‌ از اینجا‌هایی‌ که می‌خواستم اپلای کنم، یه استاد بود که خیلی‌ به زمینه کاری من میخورد، بهش ایمیل زدم و بهم جواب داد که من چون یک سمت مدیریتی گرفتم در دانشگاه، فرصت سرپرستی دانشجوی جدید دکترا رو ندارم.

این نکات رو در اون فایل فوق الذکر (یا فوق اللینک) خودم تا اندازه‌ای توضیح دادم ولی‌ میخواستم بعضی‌ نکات رو اینجا بیشتر روش تاکید کنم چون فعلا وقت ویرایش کردن اون فایل رو ندارم. توی اون فایل غیر از اطلاعات در مورد پذیرش گرفتن، فاند، ویزا و اینجور چیزا، اطلاعات مفید دیگه‌ای هم هست که انشا‌الله به دردتون میخوره.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : رشته جامعه شناسی

نقل قول نوشته اصلی توسط alchemy62 نمایش پست ها
    سلام و ممنون از راهنماییتون

در مورد تیلیت کردن مخ اساتید ، من به هر استادی ایمیل زدم گفته که کمیته تصمیم میگیره نه یک استاد. البته این مربوط به کاناداست. نظر شما چیه؟ اصرار بورزم به مخ زدن یا نه؟!
    ببینید اون چیزی که من در مورد مخ تیلیت کنی‌ گفتم دو جنبه داره. یک جنبه قضیه اینه که اگه اون استاد اصلا حاضر نباشه یا وقت نداشته باشه تز‌ یا تحقیق شما رو سرپرستی کنه، حتی اگه خدای اون زمینه هم باشه برای شما فایده‌ای نداره که اون دانشگاه اپلای کنید. تماس گرفتن با استاد قبل از اپلای شما رو از این قسمت قضیه خاطر جمع میکنه که اگه اپلای کنید و پذیرش بگیرید، اصلا کسی هست که بتونه استاد راهنمای شما بشه.

البته در همون رشته‌های علوم انسانی‌ هم مواردی هست که استاد خودش مستقلا فاند تحقیقاتی‌ داره و دنبال دانشجویی می‌گرده که مشخصات مورد نظرش رو داشته باشه و بتونه به عنوان دستیار تحقیق کمکش کنه. توی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا اینجور موارد فاند مستقل استاد، معمولاً توی رشته‌های STEM هست، ولی‌ من مواردش رو در رشته‌های علوم انسانی‌ و فلسفه هم دیدم.

جنبه دیگه قضیه اینه که درسته که در رشته‌های علوم انسانی‌ گرفتن فاند معمولاً به نظر کمیته پذیرش بستگی داره نه یک استاد، ولی‌ گاهی‌ وقت‌ها یک استاد انقدر نفوذ داره که وقتی‌ با مخ تیلیت کنی‌ به شما علاقه مند شد، میتونه توی کمیته پذیرش برای شما اعمال نفوذ کنه و به این ترتیب شانس شما نسبت به بقیه بالاتر میره. البته این رو مستقیما نمیتونید به یک استاد بگید که آقا تو رو خدا برای من اعمال نفوذ کن، ولی‌ وقتی‌ مخش رو زدید و از شما خوشش اومد، اگه توانایی‌ اعمال نفوذ رو داشته باشه حتما این کار رو براتون میکنه. من بیشتر پذیرش هایی که گرفتم، نحوه فاند گرفتن من دقیقا به همین صورت بود و استاد خودش بعدا بهم گفت که من توی کمیته پذیرش فشار آوردم که به تو فاند بدن.

وقتی‌ شما مخ یک استاد رو میزنید، نمیاد از همون اول بگه من برات اعمال فشار می‌کنم، هم برای اینکه شما خیلی‌ پررو نشید، هم اینکه خودش متّهم به پارتی بازی نشه. میاد یک جواب دیپلماتیک خنثی میده که من از الان نمی‌تونم در مورد فاند گرفتن چیزی بگم، اپلای کن ببینیم چی‌ میشه. البته گاهی‌ وقت‌ها هم ممکنه استاد واقعا حرفش خریدار نداشته باشه توی دپارتمان. روابط دیپلماتیک (نه از اون لحاظ!) داخل دپارتمان‌ها به خصوص در رشته‌های علوم انسانی‌ خیلی‌ پیچیده است و شما به راحتی‌ نمیتونید بفهمید که جواب هایی که یک استاد میده یعنی‌ چی‌. مگه اینکه استاد آدم رک و راستی‌ باشه و قدرت هم داشته باشه هر چی‌ میخواد بگه و از کسی‌ هم نترسه. میدونم که کار ساده‌ای نیست ولی‌ قبل از اپلای کردن باید سعی‌ کنید از حرف‌های استاد‌ها رمزگشایی کنید و اینجور چیزا رو هم بفهمید. شما اگه برید یک دپارتمان که روابط دیپلماتیک استاد‌ها مشکل داشته باشه، این مشکلات به شما هم به عنوان دانشجوی یک استاد سرایت خواهد کرد. من مواردش رو به طور مشخص سراغ دارم و دیدم. توی اینترنت فروم‌های دانشجویی هست که دانشجو‌ها در مورد اینجور چیزا می‌نویسن، بگردید اونجور فروم‌ها رو توی رشته خودتون پیدا کنید. گاهی‌ وقت‌ها اینجور اطلاعات از خود اپلای کردن مهمتره.
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : تجربه اپلای در رشته های فلسفه و علوم انسانی

وقتي اپلاي مي كنيد، دپارتمان مورد نظر شما به مجموعه عواملي كه در پستهاي قبليم توضيح دادم، نگاه مي كنه نه يكي دو تا. بعد مجموعه اين عوامل رو كه نگاه كردن، به يك جمعبندي مي رسن كه شما در كل "نسبت" به بقيه داوطلبان كه اون سال اپلاي كردن چه رتبه اي داريد. اين جمعبندي از وضعيت كلي و وضعيت "نسبي" شما نسبت به بقيه هست كه شانس شما رو تعيين مي كنه، نه اين فاكتور يا اون فاكتور به تنهايي. هنر شما اينه كه بتونيد نقاط قوت خودتون رو انقدر برجسته كنيد (اون چيزايي كه تحت كنترل شما هست) كه نقاط ضعف رو تحت الشعاع قرار بده. در مورد من مهمترين عامل موفقيت مخ تيلي كني بود. ولي خوب مخ تيليت كني من در مورد بعضي جاها جواب نداد. معنيش اينه كه در اون دانشگاهها كسايي اپلاي كرده بودن كه نقاط قوتشون بيشتر از من بود. در مورد شرايط خودم در پستهاي قبلي و همينطور فايلي كه لينكش در امضام هست توضيح دادم.

اينكه پروسه من چقدر طول كشيد بستگي داره پروسه رو چي تعريف كنيد. اگه خود ارسال مدارك و گرفتن پذيرش رو مي گيد كه چند ماه طول كشيد. ولي اگه فكر كردن در مورد اينكه چكار بايد كرد رو ميگيد، چند سالي درگير اين بودم كه اصلا تغيير رشته بدم يا نه و اينكه اصلا پروسه اپلاي چي هست و چه بايد كرد. اون موقع هم كه اصلا اين فروم نبود. راهنماي اصلي من يكي از دوستاي آمريكايي من بود كه اون موقع تازه فوق ليسانس رو تموم كرده بود و دكتراي جامعه شناسي رو شروع كرده بود. همينطور چند تا از استادهايي كه با اينترنت نوردي باهاشون آشنا شده بودم. چند سالي با اينها در تماس بودم تا بالاخره تصميم خودم رو گرفتم و اپلاي كردم. همون سال هم قبول شدم، هم در كنكور فوق ليسانس ايران و هم در پذيرش گرفتن از دو تا از دانشگاههاي آمريكا. كه بالاخره رفتم توليدو.

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : تجربه اپلای در رشته های فلسفه و الهیات

اگه منظور از اينكه "از دستيار انتظار شق القمر ندارن" رو روشنتر بگيد شايد بشه بهتر راهنمايي كرد. به هر حال پول مفت نميدن. شما موظفيد در قبال پولي كه ميگيريد ٢٠ ساعت در هفته براي استادتون كار كنيد. بعضي استادا هستن كه توجه دارن به اينكه اولويت اصلي دانشجوي دكترا پاس كردن درسهاش و گذراندن امتحان جامع هست واي بعضذ استادا هم هستن كه واقعا دانشجو رو استثمار مي كنن و اصلا توجه ندارن كه حجم كاري كه سر دانشجو ميريزن، عملا بيشتر از ٢٠ ساعت در هفته ميشه. يا بعضي استادا هستن كه ممكنه كارهايي خارج از مواردي كه در پست قبلي گفتم ازتون بخوان (كه مثلا كارهاي شخصيشون براي پروژه هاي خارج از دانشگاه يا درسهاي ديگه اي كه جزء قرارداد شما نيست) انجام بديد. قانونا اگه چنين شرايطي پيش بياد حق شكايت داريد ولي اينجور شكايت كردنها باعث ايجاد تنش ميشه و ممكنه حتي دپارتمان اگه خيلي خاطر استادتون رو بخواد فاند شما رو قطع كنه. موارد اينجوري به خصوص در رشته هاي مهندسي پيش مياد ولي در رشته هاي غير مهندسي هم براي استاداني كه پروژه هاي زياد دارن، پيش مياد. قبل از اپلاي كردن بايد سعي كنيد در مورد اينجور چيزا و اينكه استاد چه تيپ آدمي هست اطلاعات كسب كنيد. ميدونم مشكله ولي به هر حال اين هم قسمتي از كار شماست در پروسه اپلاي. در برخي پستهاي قبليم اشاراتي كردم در مورد اينكه از چه منابعي اينجور اطلاعات رو كسب كنيد. مقداري هم بايد روانشناسي بلد باشيد و بتونيد به قول اينجا read between the lines.

در مورد قسمت دوم سوالتون، براي رشته مديريت دولتي در مقطع دكترا در خيلي دانشگاهها از شما انتظار سيتيزن بودن و سابقه كار مديريتي دارن. و حتي به فرض هم كه بتونيد پذيرش بگيريد و دكترا رو هم تموم كنيد، بدون سيتيزن بودن شانس خيلي كمي براي پيدا كردن در حوزه هاي مرتبط داريد، مگه اينكه به تدريس در دانشگاه رضايت بديد. در مورد رشته سياستگذاري شانستون براي پذيرش گرفتن مقداري بيشتره چون خارجيهايي رو ديدم كه در رشته public ploicy دكترا بگيرن. ولي در مورد همين رشته هم سيتيزن نبودن خيلي درها رو به روي شما مي بنده. در ضمن بسته به اينكه رشته مورد نظر در چه دانشكده اي ارائه بشه، ممكنه از شما GMAT يا GRE هم بخوان كه در دانشگاههاي سطح بالا فاكتور بسيار تاثيرگذاري هست براي شانس فاند گرفتن. به طور كلي شانس خوبي داريد با توجه به سوابقتون ولي تاكيد خيلي زيادي مي كنم روي نمره GRE يا GMAT. نمره تافل ١٠٠ هم توي اينجور رشته ها (به خصوص دانشگاههاي رقابتي) چيز معمولي هست و امتيازي براي شما حساب نميشه. براي اينكه شانس رقابت داشته باشيد، بايد به تافل بالاي ١٠٠ فكر كنيد.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)