یکی از دوستان سوال پرسیده بود. منم طبق اطلاعات و تجربه م جواب دادم. به نظرم ممکنه بدرد سایر دوستان هم بخوره. البته اگر اشتباه یا نادرست راهنمایی کردم، دوستان ایشون رو درست راهنمایی کنند.

"سلام جناب ماهان ..امیدوارم حالتون خوب باشه
میخواستم ازتون سوالی بپرسم..من کارشناسی حقوق دانشگاه تهران رو تموم کردم ولی علاقه به رشته مدیریت مالی(موضوعاتی مثل بانکداری و بیمه ) دارم ..اخیرا تافل شرکت کردم و 105 رو گرفتم و تقریبا یه سال مونده منقضی بشه ..آلمانی هم GDS رو گرفتم تا مشکلی برای اپلای آلمان نداشته باشم..
میخواستم ازتون بپرسم میشه از فیلد حقوق وارد گرایش مدیریت مالی شد؟ کدوم گرایش مستر غیر از مدیریت مالی به رشته حقوق تجارت بین الملل نزدیک تره ؟
یا ورود به این رشته به ریاضی خیلی خیلی قوی ای داره؟ چه پیش نیاز هایی لازم داره؟
اگر نکته ای دیگه برای راهنمایی به نظرتون میرسه ممنون میشم راهنمایی ام کنین
با تشکر فراوان"

سلام

به سلامتی! اصولا جنس رشته ی حقوق که مبتنی بر ریاضی نیست و قانون و منطق داره! به حسابداری خیلی نزدیک تز هستش! چون حسابداری علم نیست و مثل حقوق مبتنی بر قوانین و قراردادهای بین افراد هستش.
کلا بگم؛ شما میتونید برای فوق مدیریت مالی یا هر گرایش از مدیریت (بیزنس) اپلای کنید. ولی خوب میدونید دیگه چ ملزوماتی برای اپلای میخاد که این بحثش جداست و هزاران بار روش بحث شده!

یه نکته ای رو اول بحث بگم! ببینید شما برای کار کردن در بانک، نیاز نیست حتما مدرک مالی یا بانکداری یا اقتصاد یا ... داشته باشید. شما میتونید با مدرک مدیریت منابع انسانی برید تو بانک! ولی کارهای کمی و پایه ایش نیاز به دانش بانکداری و یا مثلا برای بیمه، نیاز به دانش مدیریت ریسک دارید. شما میتونید فوق رو mba یا رشته ی international business، یا دوباره حتی آمار بخونید و برید تو شرکت و کار مورد نظرتون رو انجام بدید.

از گرایشهای مدیریت که به اصطلاح soft تر باشن و به شما نزدیک تر. گرایشهای مدیریت منابع انسانی، خود مدیریت خالص، و تا حدودی بازاریابی هستش. اون دوتا اولی که توش کلا ریاضی استفاده نمیشه! و ربطی به ریاضی و مدلسازی و .... آمار و ... نداره. شاید موقع مقاله دادن نیاز باشه چهارتا عدد و رفم رو تحلیل کنید! اصلا به ریضای ربطی ندارن.
توصیه میکنم، گرایش مدیریت (از خودت مدیریت یا بیزنس) رو سرچ کنید و سر فصل هاش و مقالاتش رو کلی یه نگاه بندازید! خیلی مباحث حقوقی توشون هست. یه ریسرچ اینترست هم هست تحت عوان
corporate governance اینو سرچ کنید. این حوزه دقیقا شما رو میتونه به هدفتون برسونه و خیلی شیک و بروز هم هست. از گرایش مدیریت هم میشه روش کار کرد، از گرایش مالی هم میشه. حسابدارها هم یکی از حوزه های کاریشون هست. پس تا اینجای کار من فکر میکنم، شما بتونید رشته بیزنس گرایش مدیریت رو برید خوبه، گرچه اگر بتونید که نمره خوب GRE با کوانت معمولی (153) به بالا هم بیارید برای فوق لیسانس رشته مالی میتونید از آلمان پذیرش بگیرید.

دوسه تا نکته رو جداگانه بهتون بگم:

1- رشته ی مدیریت مالی (ایران) یا همون finance (خارج) نیاز به دانشگاه پیشرفته ی ریاضی اثصلا نداره! مگه برای کار تحقیقاتی حوزه خاض مثل قیمت گذاری یا شاید ریسک. ولی این ارتباطی به این نداره که
برای پذیرش این رشته در دانشگاه شاخ امریکا یا اروپا ازتون GRE با کوانت کامل 170 بخان! بحث پذیرش جداست از بحث سواد ریاضی برای این رشته! البته متاسفانه!

2- شما مزیت رقابتی تون الان اون زبان آلمانیه هستش. بگردید خیلی دانشگاهها تو آلمان هستن، اگه مالی نشد یه رشته ای مثل همون international business/management و یا mba بگیرید و برید فرانکفورت و ... تو آلمان یا هر کشور دیگه ای برای کار.

3- یه سری رشته های ادغامی با حقوق تجارت وجود داره، ولی، این رشته های زیاد عرف نیستن که ارائه بشن، و دو اینکه، این رشته ها رو همه دانشگاهها ارائه نمیکنن. مثل حقوق قراردادهای گاز و نفت، که در ایران تو مقطع دکتری ارائه میشه و من مطمئن میگم 50 مالیه 50 حقوق و توش اختیارت معامله و قیمت گذاریش تا مباحث حقوقی قراردادهای بین المللی وجود داره. یا رشته حقوق مالی که توسط دانشگاه تهران مدتی ارائه میشه، ولی این بیشتر مالی بود تا حقوق! 90 درصد مالی بود دروقاع! اینجور رشته ها رو تو آمریکا لعنتی زیاد مبینی که دیگه ویزام نمیده!

4- شما تو دانشگاههای آلمان که مدنظرت باید باشن، بگرد و ببین که میذارن با رشته ی حقوق بری فایننس؟ توشون هستن که بذارن، بعضیام نمیذارن، بعضیام میگه فایننس نه ولی مثلا mba یا international business میشه! اینا رو باید خودتون بگردید تو سایتشون! یه یه رووزی وقت میبره برای تمام دانشگاههای مدنظرتون.

5- مورد دیگه ای عرض کنم خدمتتون، راه برای انجام کار در صنعت مالی زیاد هست. یکیش داتشن مدرک آکادمیکه. از موراد دیگش داشتن مدارک حرفه ای هستش مثل CPA, CFA و ..... این مدارک هم براحتی شما رو به کار مالی میرسونن در بانک، بیمه و ... . رسیدن بهشون هم از لحاظ سختی کم از گرفتن یه مدرک اکادمیک نداره. ولی به هر حال شما برای گرفتن فوق بازرگانی میرید آلمان و اونجا رفتید، ولی برای CFA میتونید از ایران هم امتحان بدید و قبول شید. ولی به هر حال اهداف مهاجرتی هم در گزینه ی اول مدنظر قرار میگیره.

راه سخته، پرهزینه ست، و نیاز به اراده قوی و جیب تا حدی پولدار میخاد. که توش حداقل یه 35 ملیونی به بالا باشه.