صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 35

موضوع: نژاد پرستی در کانادا . وجود دارد؟ تا چه حد؟

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Engineering - Senior Software Developer

پیش فرض پاسخ : نژاد پرستی در کانادا . وجود دارد؟ تا چه حد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط newapplicant نمایش پست ها
    شايد در ظاهر سعي كنن كه نشان ندن ، ولي كلا خود كانادايي ها سعي ميكنن از مهاجرها دوري كنند. با مادر دوست فرزندم مشغول صحبت بوديم و صحبت سر مدرسه شد، ازش پرسيدم سال بعد دخترت را كدام مدرسه ميفرستي ، اسم مدرسه را كه اورد ، بهش گفتم ولي من هر چي نگاه ميكنم فلان مدرسه امارش تو امتحانات و مسابقات بهتره، سريع جواب داد كه اون مدرسه پر از مهاجره و من هيچ وقت بچه ام را اونجا نميفرستم. البته وقتي حرف را زد، يهو به خودش اومد و عذرخراهي كرد ولي واقعيت اينه كه اون حرف اولش ، حرف دلش بود و دوست نداشت بچه اش با بچه هاي مهاجر باشه .
    یه موضوعاتی هست که به فرهنگ ها ربط داره مثلا ممکنه در یه فرهنگی یه سری مسائل بد یا تابو باشه و در فرهنگ دیگه نه. من به شخصه ترجیح میدم بچه ام تو مدرسه و کلاسش بچه های یه دست تری داشته باشه تا از همه فرهنگ ها و ملیت ها(البته فکر کنم هر چی سن بچه بیشتر باشه این موضوع مهمتره و در سنین پائین شاید زیاد به چشم نیاد این تفاوت ها). خوشبختانه الان هم همینطوره چون استان و شهر ما زیاد مهاجر نداره. شما وقتی وارد اینگونه شهرها و استان ها بشین یه تفاوت قابل ملاحظه ای حتی در رانندگی و رفتار کلی مردم در فروشگاهها و جاهای عمومی نسبت به تورنتو یا ونکوور میبینین(به هر دوی این شهرها سفر داشتم). با همه اینها، دقت که میکنم میبینم خود همین کانادایی ها وقتی میبینن طرفشون (منظورم خانواده مهاجر) دارای فرهنگ و دیسیپلین خوب و بالائیه، حتی بسیار مشتاقن بچه هاشون با اینها رفت و آمد داشته باشن. اگه تعبیر به تعریف از خود نباشه چیزی که الان داره برای خودمون اتفاق میافته و خیلی از دوستای کانادائیمون آخر هفته ها بچه هاشونو میفرستن خونه ما (اسلیپ اور) یا پسر من میره خونه اونها.
    یه سری مسائل ریز تر از یه بحث کلیه ولی در مجموع فرمایشتون درسته و در دید اولیه همه ما حساسیت هایی برای تربیت و رفت و آمد بچه هامون داریم. بخوام نتیجه گیری کلی کنم، به نظرم بازم کانادا جزو بهترین کشورها برای ما مهاجراست و کانادایی ها به نسبت خیلی بهتر با مهاجرا رفتار میکنن...
    مدت اقامت در کانادا: بیش از 6 سال.
    به پیامهای خصوصی پاسخ داده نمیشود لطفا مواردتونو در فروم مطرح کنین.

A London, Ont. man suffered a concussion after getting punched repeatedly during what he describes as a racially charged attack, while sitting outside the Covent Garden Market this weekend.a
    Mohammad Sharifi and his girlfriend were in a public seating area near Talbot and King streets around 7:30 p.m. Saturday when they heard two men hollering across the street.a
    The men then approached Sharifi, accosting him and his girlfriend, allegedly calling Sharifi an Arab and telling him to go back to his country. Sharifi says one man punched him in the face, knocking him to the ground. Both men then continued to strike him several more times in the face.

This latest attack is the third reported incident involving racial slurs in the past eight months.a

http://www.cbc.ca/news/canada/windsor/london-police-assault-1.3609186

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط tuxic نمایش پست ها
    A London, Ont. man suffered a concussion after getting punched repeatedly during what he describes as a racially charged attack, while sitting outside the Covent Garden Market this weekend.a
    Mohammad Sharifi and his girlfriend were in a public seating area near Talbot and King streets around 7:30 p.m. Saturday when they heard two men hollering across the street.a
    The men then approached Sharifi, accosting him and his girlfriend, allegedly calling Sharifi an Arab and telling him to go back to his country. Sharifi says one man punched him in the face, knocking him to the ground. Both men then continued to strike him several more times in the face.

This latest attack is the third reported incident involving racial slurs in the past eight months.a

http://www.cbc.ca/news/canada/windsor/london-police-assault-1.3609186
    منم خبر رو خوندم ! سوالیکه هست اینه که این طرف نمیتونسته از خودش دفاع کنه ؟ قانون کانادا برای دفاع از خود چی میگه کسی اطلاع داره ؟ مثلا روسیه که ما هستیم اگر معلوم بشه طرفو برای دفاع از خودت ادب کردی جرم حساب نمیشه . حالا تو کانادا باید بزاری بزننت چون اگه واکنش داشته باشی تو رو دیپورت میکنن ؟؟؟

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    جالب اینه که این حرف رو من از خود مهاجرها هم زیاد شنیدم (فلان محله نمیرم یا فلان مدرسه بچه ام را نمیگذارم چون محله مهاجرهاست).
    من اینو اینقدر که از پدر و مادرهای ایرانی شنیدم
    از وایت ها نشنیدم (درسته که نژآدپرستی رو درونشون دارن)
    چند وقت قبل داشتم با یه مادر و دختر صحبت میکردم که دخترش توی مدرسه ابتدایی کلاس مثلا دوم راهنمایی سابق ما توی ایران بود.
    دختره داشت میگفت یه خونواده سیریش عراقی همش به ما میگن بیا خونه مون، ما رو دعوت میکنن خونه شون و ما رو مهمون میکنن. نمیفهمن ما اومدیم کانادا که ریخت اینها رو نبینیم.
    مامانش هم تایید میکرد.
    بعد بهش گفتم خب برای اینکه هم شما هم ایشون ناراحت نشین، اینجور وقتا من باشم دعوت رو محترمانه رد میکنم.
    گفتن نه خب ما هم کسی رو نداریم که رفت و امد کنیم و بلاخره بچه ها با هم بازی میکنن.
    میگفت خانواده هه محجبه ن و کلاس اینها پایین میاد و دختره هر روز میره خودشو میچسبونه به وایت ها و بلاند ها که بتونه دوست شه باهاشون.
    دلم برای اون خونواده عراقیه سوخت که با یه همچین خانواده ای دارن دوستی میسازن. خیلی متاسف شدم. آقاهه دکترا اره خانومه هم دکترا داره. ولی عقب افتادگی فکری و نژادپرستی درون چیزی نیست که با این چیزها از بین بره. توی همین وایتها هم نژآدپرست داریم ولی برای دوستی و این چیزها معمولا کاری ندارن. همین که دوست بچه شون سالم و اکتیو و نرمال باشه ظاهرا براشون کافیه. اینو خیلی دور و برم میبینم که وایت ها با پاکستانیا و محجبه هایی که باهاشون به دنیا اومدن و بزرگ شدن رفت و امد دارن. نژادپرست تر (و غریبه پرست تر) از ما ایرانی ها و دو سه تا کشور دیگه من ندیدم توی دنیا. ندیدم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط newapplicant نمایش پست ها
    شايد در ظاهر سعي كنن كه نشان ندن ، ولي كلا خود كانادايي ها سعي ميكنن از مهاجرها دوري كنند. با مادر دوست فرزندم مشغول صحبت بوديم و صحبت سر مدرسه شد، ازش پرسيدم سال بعد دخترت را كدام مدرسه ميفرستي ، اسم مدرسه را كه اورد ، بهش گفتم ولي من هر چي نگاه ميكنم فلان مدرسه امارش تو امتحانات و مسابقات بهتره، سريع جواب داد كه اون مدرسه پر از مهاجره و من هيچ وقت بچه ام را اونجا نميفرستم. البته وقتي حرف را زد، يهو به خودش اومد و عذرخراهي كرد ولي واقعيت اينه كه اون حرف اولش ، حرف دلش بود و دوست نداشت بچه اش با بچه هاي مهاجر باشه .

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Engineering - Senior Software Developer

نقل قول نوشته اصلی توسط chemistrymaste نمایش پست ها
    چند وقت قبل داشتم با یه مادر و دختر صحبت میکردم که دخترش توی مدرسه ابتدایی کلاس مثلا دوم راهنمایی سابق ما توی ایران بود.
    دختره داشت میگفت یه خونواده سیریش عراقی همش به ما میگن بیا خونه مون، ما رو دعوت میکنن خونه شون و ما رو مهمون میکنن. نمیفهمن ما اومدیم کانادا که ریخت اینها رو نبینیم.
    مامانش هم تایید میکرد.
    بعد بهش گفتم خب برای اینکه هم شما هم ایشون ناراحت نشین، اینجور وقتا من باشم دعوت رو محترمانه رد میکنم.
    گفتن نه خب ما هم کسی رو نداریم که رفت و امد کنیم و بلاخره بچه ها با هم بازی میکنن.
    میگفت خانواده هه محجبه ن و کلاس اینها پایین میاد و دختره هر روز میره خودشو میچسبونه به وایت ها و بلاند ها که بتونه دوست شه باهاشون.
    دلم برای اون خونواده عراقیه سوخت که با یه همچین خانواده ای دارن دوستی میسازن. خیلی متاسف شدم. آقاهه دکترا اره خانومه هم دکترا داره. ولی عقب افتادگی فکری و نژادپرستی درون چیزی نیست که با این چیزها از بین بره. توی همین وایتها هم نژآدپرست داریم ولی برای دوستی و این چیزها معمولا کاری ندارن. همین که دوست بچه شون سالم و اکتیو و نرمال باشه ظاهرا براشون کافیه. اینو خیلی دور و برم میبینم که وایت ها با پاکستانیا و محجبه هایی که باهاشون به دنیا اومدن و بزرگ شدن رفت و امد دارن. نژادپرست تر (و غریبه پرست تر) از ما ایرانی ها و دو سه تا کشور دیگه من ندیدم توی دنیا. ندیدم.
    ولی من موضوع رو اینطور نمیبینم و خوب میتونم حس اونها رو درک کنم، شرایطی که مملکت برای همه مون ایجاد کرده یه سری پیش زمینه ها از آدمهای مذهبی درمون ایجاد شده که خواه ناخواه یه جبهه گیری اولیه برامون پیش میاد، حداقل برای من یکی و خونواده ما که اینطوره.

با کمال افتخار هم اعلام میکنم شخصا و قلبا علاقه ای به رفت و آمد با خانواده محجبه ای که معمولا اعتقادات قوی مذهبی دارن ندارم و دوست دارم کاملا راحت و آزاد هر طور دوست دارم لباس بپوشم و هر نوشیدنی که دوست دارم بخورم و سگ تو خونه ام داشته باشم (اگه روزی دلم خواست) بدون نگرانی از قضاوت شدن اینکه آدم نجسی هستم!

کلا اینها همه نظر شخصیه و محترم. من یکی شخصا دوست ندارم با خانواده ای که خانومهاش تا خرخره خودشونو پوشوندن رفت و آمد کنم در حالیکه خودم لباس راحت میپوشم. کلا از نگاه مخصوصا مردهای اون خانواده احساس خوبی نمیکنم.

این نظر شخصی منه و میتونه نظر شخصی خیلی از خانواده های ایرانی و کانادایی و مریخی هم باشه و کاملا محترمه

بین دوستا و خانواده های کانادایی و کلا خارجیمون، با هر کدومشون که صمیمی تر و راحت تر شدیم بحث اینطور مسائل پیش اومد و اونها از اینکه برای ما داشتن سگ تو خونه اشون(که اکثرا دارن مخصوصا بچه دارها اکثرا دارن) مشکلی نداریم و تو جمع هامون باهاشون همراهیم تو نوشیدن و غیره اظهار خوشحالی میکردن.

فکر کنم کاملا حس نرمال و طبیعی و منطقی باشه. فقط یه لحظه آدم تصور کنه تو یه مهمونی که میره یه خانواده نه تو نوشیدن با بقیه همراه باشه نه تو خوردن و همش وسواس اینکه این غذا توش گوشت خوک نباشه اون عذا حلال ذبح شده باشه و غیره

راحتی و اینکه آدم خودش باشه تو مهمونی ها خب خیلی مهمه. رفت و آمد فقط یه نیم ساعت خونه طرف رفتن و چایی خوردن که نیست! مخصوصا بحث بچه که پیش بیاد. ارتباطات خیلی بیشتر میشه و ملت ترجیح میدن راحت باشن تا درگیر موضوعات متفرقه

تجربه شخصی هر کسی متفاوته، من کلا تجربه شخصی خودمو در ارتباط با اینها (نه فقط کانادایی ها و مو بلوندها و وایت ها بلکه کلا خارجی های غیر مسلمون) و مخصوصا خانواده های بچه دارشون گفتم که شرایط چطوره و دیدگاه و نظریاتشون چطوره. مسلما اگه من یه دانشجوی مجرد بودم تجربیاتم متفاوت بود.

بازم تاکید میکنم از خیلی از این خانواده ها شنیدم که چقدر با ما به خاطر باز و راحت بودنمون احساس راحتی میکنن. حالا اونها هم نزادپرستن یا میشه بهشون حق داد برای راحتی زندگیشون تصمیم بگیرن نمیدونم.
    ویرایش توسط Jill : December 21st, 2018 در ساعت 09:02 PM
    مدت اقامت در کانادا: بیش از 6 سال.
    به پیامهای خصوصی پاسخ داده نمیشود لطفا مواردتونو در فروم مطرح کنین.

سلام

واقعا ناراحت کننده است شنیدن این چیزها...اتفاقا من هم توی کشورهای اروپایی کم ندیدم هموطن هایی که عقاید و بعضا رفتارهای نژادپرستانه شون آدم رو متحیر میکنه! حتی در میان قشر تحصیل کرده مون!

کاملا با شما موافقم که این نژادپرستی در همه جا کم و بیش دیده میشه ولی واقعا در میان ما ایرانی ها بیداد میکنه!

به شخصه اگر کسی صرفا به دلیل اعتقادات مذهبی من نوعی (و نه بر مبنای رفتار و اخلاق) تمایلی به رفت و آمد باهام نداشته باشه، خوشحال تر میشم....

چون همیشه دیگرانی (اعم از ایرانی و غیر ایرانی) هستند که از نظر درک در سطح بالاتری باشند و معاشرت با چنین اشخاصی ارزشمند و سازنده است...

نقل قول نوشته اصلی توسط chemistrymaste نمایش پست ها
    مامانش هم تایید میکرد.
    ** Don't Surrender, because you can win...I did **

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط luuuus نمایش پست ها
    منم خبر رو خوندم ! سوالیکه هست اینه که این طرف نمیتونسته از خودش دفاع کنه ؟ قانون کانادا برای دفاع از خود چی میگه کسی اطلاع داره ؟ مثلا روسیه که ما هستیم اگر معلوم بشه طرفو برای دفاع از خودت ادب کردی جرم حساب نمیشه . حالا تو کانادا باید بزاری بزننت چون اگه واکنش داشته باشی تو رو دیپورت میکنن ؟؟؟
    این مسایل هرچند خیلی شایع نیست ولی وجود دارد. برخی افراد این مساله را به دلیل اینکه تجربه نکرده یا زیاد ندیده اند ممکن است انکار کنند ولی واقعیتی است که نمی توان کتمان کرد. نشان دادن این مساله نژادی و بروز عینی آن در جامعه البته شاید با آنچه افراد ترجیح می دهند و آنرا نژادپرستی پنهان می توان نامید، تفاوت کند اما هردوی آنها نوعی برتری نزادی هستند که متاسفانه در ذات بسیاری از اقوام و گروههای نژادی وجود دارد.
    به دلیل مشکلات زبانی و اقامتی و همینطور نداشتن تجربه و ترس از آینده و از طرف دیگر آشنا نبودن به قوانین بسیاری از افرادی که در معرض چنین مسایلی قرار میگیرند حتی در بیان آن نیز کوتاهی میکنند وسعی در کتمان بیان آن دارند. لاپوشانی کردن و عدم بیان این مسایل شایع تر از بیان آن است و همین مساله متاسفانه به شیوع و نیز عدم وجود اطلاعات کافی در گستردگی آن و احتمال مقابله با آن دامن میزند.
    بسیاری از افراد از همان قشر مهاجر بلافاصله پس از استحکام وضعیت خود ممکن است خود به نوعی به مقابله کنندگان با مهاجران جدید و تشدید جو نژادی برعلیه افراد مشابه گذشته خود تبدیل شوند و این مساله را نیز تشدید کنند. کودکان در محیط مدرسه ممکن است با این مسایل روبرو شده و سعی در کتمان ان به دلیل آشنا نبودن با تبعات آن نمایند و بسیاری مثالهای دیگر که همه نشان دهنده آنست که نحوه مقابله با این پدیده مشابه بسیاری پدیده های اجتماعی دیگر ساده نیست.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Senior Member

کلا ما ایرانیها از همه نژاد پرست تر هستیم. متاسفانه تا پامون به اونور میرسه فکر میکنیم شدیم وایت و خودمون و سریع میچسبونیم به اونها و برای دیگران نژاد پرست میشیم و هم کلاس میزاریم. نوشیدن و داشتن سگ و لباس کوتاه هم با کلاس میشه چه جور
    اگه با مذهبی اشنا هستید و خودتون مذهبی نیستید خیلی راحت بهشون بگید که ما اینطور هستیم. اگه مشکل داشتند خونتون نمیاین. خیلی ها مذهبی هستند ولی به دیگران کار ندارند تا زمانی که مثلا سگ شما نره طرف رو لیس بزنه. من مذهبی اصلا نیستم ولی از اینکه سگ کسی منو لیس بزنه بدم میام و همیشه هم به دوستانم میگم و اونها هم وقتی سگشون میاد طرف من بهش اشاره میکنند یا به هر شکلی دورش میکنند. حجاب که دیگه مشکلی محسوب نمیشه.

Junior Member MARAL_oo آواتار ها

دیدن عزیزان ایرانی در خارج از کشور یک نعمته. آدم به هرصورت بین اونها احساس راحتی بیشتری داره. انتظار میره که چون خودشون با مشکلات مهاجرت آشنا هستند بیشتر دست مهاجرای تازه وارد علی الخصوص هموطنانشون رو بگیرن و کمک حالشون باشن. دیدن رفتارهای نژاد پرستانه و مبتنی بر نوع عقیده، پوشش، محل سکونت در ایران، حتی دانشگاه محل لیسانس و چنین چیزهایی از هموطنان مهاجر آن هم در میان قشر تحصیل کرده واقعا دلخراش و البته متحیر کننده است.

لازم به ذکره که این رفتارها متاسفانه از همه جور قشر فکری در میان ما برمیاد. خانمی که تمایل داره راحت لباس بپوشه و سگ داشته باشه یا اقایی که اونجا زندگیش راحت تر از عرف ایرانه؛ تا خانم محجبه ای که باقی مردم رو نجس یا... میدونه یا باقی مردم از نظرش مطرود و... هستند.

فکر میکنم بهتره هرکسی قبل از مهاجرت سنگ خودشو وا بکنه و این جور رفتارها و قضاوت ها رو همینجا توی ایران رها کنه. بدنیست به این فکر کنیم که وجود چنین قضاوتها و پیش داوریهایی در ایران زندگی رو برای ما سخت کرده و یکی از دلایل مهاجرت بسیاری از ما رسیدن به جایی است با غلطت کمتری از این گونه نگاه های تحقیر آمیز...

بسیاری از ما چنین رفتارهایی رو در ایران به هرنحوی تجربه کردیم؛ پس انتظار میره خودمون دچار چنین قضاوتهایی نشیم. البته دیده و شنیده ها حاکی از اینه که خانم محجبه ای که در خارج از ایران قصد تحصیل داره و یا به صورت کلی تر، اشخاص موسوم به مذهبی که تصمیم به مهاجرت گرفتند معمولا از جمله کسانی هستند که سرشون تو کار خودشونه وگرنه با رفتارهای افراط گونه زندگی در خارج ایران براشون تقریبا غیرقابل تحمله و جامعه آنجا قادر به پذیرش چنین چیزهایی نیست.
    بدنیست ماجرا رو از چنین زاویه ای هم ببینیم.
    با احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط Jill نمایش پست ها
    ولی من موضوع رو اینطور نمیبینم و خوب میتونم حس اونها رو درک کنم، شرایطی که مملکت برای همه مون ایجاد کرده یه سری پیش زمینه ها از آدمهای مذهبی درمون ایجاد شده که خواه ناخواه یه جبهه گیری اولیه برامون پیش میاد، حداقل برای من یکی و خونواده ما که اینطوره.

با کمال افتخار هم اعلام میکنم شخصا و قلبا علاقه ای به رفت و آمد با خانواده محجبه ای که معمولا اعتقادات قوی مذهبی دارن ندارم و دوست دارم کاملا راحت و آزاد هر طور دوست دارم لباس بپوشم و هر نوشیدنی که دوست دارم بخورم و سگ تو خونه ام داشته باشم (اگه روزی دلم خواست) بدون نگرانی از قضاوت شدن اینکه آدم نجسی هستم!

کلا اینها همه نظر شخصیه و محترم. من یکی شخصا دوست ندارم با خانواده ای که خانومهاش تا خرخره خودشونو پوشوندن رفت و آمد کنم در حالیکه خودم لباس راحت میپوشم. کلا از نگاه مخصوصا مردهای اون خانواده احساس خوبی نمیکنم.

این نظر شخصی منه و میتونه نظر شخصی خیلی از خانواده های ایرانی و کانادایی و مریخی هم باشه و کاملا محترمه

بین دوستا و خانواده های کانادایی و کلا خارجیمون، با هر کدومشون که صمیمی تر و راحت تر شدیم بحث اینطور مسائل پیش اومد و اونها از اینکه برای ما داشتن سگ تو خونه اشون(که اکثرا دارن مخصوصا بچه دارها اکثرا دارن) مشکلی نداریم و تو جمع هامون باهاشون همراهیم تو نوشیدن و غیره اظهار خوشحالی میکردن.

فکر کنم کاملا حس نرمال و طبیعی و منطقی باشه. فقط یه لحظه آدم تصور کنه تو یه مهمونی که میره یه خانواده نه تو نوشیدن با بقیه همراه باشه نه تو خوردن و همش وسواس اینکه این غذا توش گوشت خوک نباشه اون عذا حلال ذبح شده باشه و غیره

راحتی و اینکه آدم خودش باشه تو مهمونی ها خب خیلی مهمه. رفت و آمد فقط یه نیم ساعت خونه طرف رفتن و چایی خوردن که نیست! مخصوصا بحث بچه که پیش بیاد. ارتباطات خیلی بیشتر میشه و ملت ترجیح میدن راحت باشن تا درگیر موضوعات متفرقه

تجربه شخصی هر کسی متفاوته، من کلا تجربه شخصی خودمو در ارتباط با اینها (نه فقط کانادایی ها و مو بلوندها و وایت ها بلکه کلا خارجی های غیر مسلمون) و مخصوصا خانواده های بچه دارشون گفتم که شرایط چطوره و دیدگاه و نظریاتشون چطوره. مسلما اگه من یه دانشجوی مجرد بودم تجربیاتم متفاوت بود.

بازم تاکید میکنم از خیلی از این خانواده ها شنیدم که چقدر با ما به خاطر باز و راحت بودنمون احساس راحتی میکنن. حالا اونها هم نزادپرستن یا میشه بهشون حق داد برای راحتی زندگیشون تصمیم بگیرن نمیدونم.

نقل قول نوشته اصلی توسط MARAL_oo نمایش پست ها
    دیدن عزیزان ایرانی در خارج از کشور یک نعمته. آدم به هرصورت بین اونها احساس راحتی بیشتری داره. انتظار میره که چون خودشون با مشکلات مهاجرت آشنا هستند بیشتر دست مهاجرای تازه وارد علی الخصوص هموطنانشون رو بگیرن و کمک حالشون باشن. دیدن رفتارهای نژاد پرستانه و مبتنی بر نوع عقیده، پوشش، محل سکونت در ایران، حتی دانشگاه محل لیسانس و چنین چیزهایی از هموطنان مهاجر آن هم در میان قشر تحصیل کرده واقعا دلخراش و البته متحیر کننده است.

لازم به ذکره که این رفتارها متاسفانه از همه جور قشر فکری در میان ما برمیاد. خانمی که تمایل داره راحت لباس بپوشه و سگ داشته باشه یا اقایی که اونجا زندگیش راحت تر از عرف ایرانه؛ تا خانم محجبه ای که باقی مردم رو نجس یا... میدونه یا باقی مردم از نظرش مطرود و... هستند.

فکر میکنم بهتره هرکسی قبل از مهاجرت سنگ خودشو وا بکنه و این جور رفتارها و قضاوت ها رو همینجا توی ایران رها کنه. بدنیست به این فکر کنیم که وجود چنین قضاوتها و پیش داوریهایی در ایران زندگی رو برای ما سخت کرده و یکی از دلایل مهاجرت بسیاری از ما رسیدن به جایی است با غلطت کمتری از این گونه نگاه های تحقیر آمیز...

بسیاری از ما چنین رفتارهایی رو در ایران به هرنحوی تجربه کردیم؛ پس انتظار میره خودمون دچار چنین قضاوتهایی نشیم. البته دیده و شنیده ها حاکی از اینه که خانم محجبه ای که در خارج از ایران قصد تحصیل داره و یا به صورت کلی تر، اشخاص موسوم به مذهبی که تصمیم به مهاجرت گرفتند معمولا از جمله کسانی هستند که سرشون تو کار خودشونه وگرنه با رفتارهای افراط گونه زندگی در خارج ایران براشون تقریبا غیرقابل تحمله و جامعه آنجا قادر به پذیرش چنین چیزهایی نیست.
    بدنیست ماجرا رو از چنین زاویه ای هم ببینیم.
    با احترام
    ممنون از نظرتون

اما بنده با نظر شما به شدت مخالف هستم. ایرانی ها در ایران زندگی سختی را دارند تجربه می کنند این سختی ریشه های مختلفی داره که بیشتر بی هویتی 40 ساله هست. این دوران شدیدترین ضربه های هویتی سنتی خانوادگی مذهبی و اجتماعی را بشون وارد کرده. زندگی در داخل ایران برای افراد نام برده بالا چه مذهبی چه غیر مذهبی را بسیار بسیار غیر قابل قبول کرده.
    سختی ها از دید هر شخص متنوع هست. تبعیضها و برخوردها و عقده هایی که در ایران باشون رو در رو شدند اصلا قابل حل و تطبیق نیست. این ضربه ها از نوع روحی روانی جسمی و جنسی بوده است.
    از سنین کم اکثرا تجربه کرده اند.
    اینکه یک غیر مذهبی از مذهبی متنفره و بر عکس کاملا منطقی است.

اما در جامعه خارج این احساس بیشتر میشه به هر حال کسی که از ایران خارج شده تمایلی برای نحوه زندگی گذشته ندارد. تمایلی برای نحوه ارتباط اجتماعی ایرانی که در بالا ذکر کرده ام ندارد. مشکل هم اجتماعی است هم سیاسی.

مهمترین رکن جامعه خارج آرامش انسانی اوست چیزی که در ایران وجود ندارد.

اگر بخواهیم راحت بگوییم از نظر بنده اصلا جایی برای افراد مذهبی در جامعه فلان شهر وجود ندارد. افراد مذهبی میتوانند به کربلا و یا مکه مهاجرت بکنند تا با هم نوع خودشان باشند.
    افراد غیر مذهبی هم واضح هست.

اصلا عنوان قضاوت و پیش داوری در سخنان شما معنی نمیدهد کسی که 20 30 40 سال در شرایط آپارتاید جنسی مذهبی بیانی محرومیتی مالی شغلی بهداشتی جرمی اجتماعی ایران زندگی کرده دیگر قضاوت و پیش داوری برایشان مطرح نمی باشد.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)