نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما درباره کیفیت این برنامه چیست؟

رأی دهندگان
186. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عالی

87 46.77%
  • خوب

66 35.48%
  • متوسط

17 9.14%
  • ضعیف

6 3.23%
  • بد

10 5.38%
صفحه 12 از 325 نخستنخست ... 234567891011121314151617181920212262112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 3241

موضوع: انتظار برای ویزا؛ سوالات و مسایل مربوط به ویزا از اقدام تا نتیجه

پیش فرض یادگیری زبان آلمانی

و در پایان دو سوال متداول که به ذهنم میرسیدن:

کدوم آموزشگاه ؟!
    سوالی که خیلی میشنویم و جوابش برمیگرده به خیلی از فاکتورهایی که فقط خودتون میتونید در نظر بگیرید ... به خیلی موارد بستگی داره! به توانایی مالیتون به شهری که توش زندگی میکنید به اینکه شاغل هستید یا نه و ... تصمیم نهایی فقط با شماست! ولی مواردی هستن که کمک میکنن! اموزشگاهی که آلمانی ارائه بده کم هست در کل ایران به جز تهران البته! مثلا در اصفهان که خودم زندگی میکنم کلا دو تا آموزشگاه خوب هست برای آلمانی ... تجربه ی بقیه هم در این زمینه خیلی میتونه کمک بکنه بهتون ... کلا اینکه کدوم آموزشگاه برید و یا اینکه مثلا خصوصی بگیرید یا نه به خودتون برمیگرده! یکم وقت برای تحقیق احتیاج داره و مهمتر از اون دید درستی از شرایط خودتون! مثلا یه شاغل که خیلی درگیر کار هست, درست نیست تو یه کلاس فوق فشرده ثبت نام کنه! یعنی بعد از مدتی خودش به این نتیجه میرسه! با توجه به شرایط خودتون انتخاب کنید آموزشگاه و نوع کلاستون رو! مثلا من چون یک سال کامل بیکار بودم ( یعنی این وقت رو اختصاص داده بودم به آلمانی و کلا پروژه ی آلمان رفتن ) تصمیم به ثبت نام تو یه کلاس فوق فشرده 1000 ساعتی گرفتم! یادتون نره: یه کلاس خوب یه قدم بزرگ میتونه باشه واسه پیشرفت تو آلمانی ولی جدیت و تلاش خودتون تقریبا همه ی اون چیزی میتونه باشه که واسه یادگیری این زبان یا هر زبان دیگه ای احتیاج دارید!

از چه کتاب و منبع آموزشی استفاده کنیم ؟
    آموزشگاه ها تو این زمینه متفاوت کار میکنن ولی Studio d و یه کتاب جدید به نام Berliner Platz به نظرم بهترین هستن تو این زمینه ... البته Berliner زیاد جایی تدریس نمیشه ولی من با این کتاب آلمانی یاد گرفتم ... البته بهتره تو کلاس کار بشه این کتاب! خیلی هم کم گیر میاد حداقل تو اصفهان ! مهم نیست ! اگه مصمم باشید تقریبا با هر کتاب استانداردی میشه آلمانی یاد گرفت! هیچ احتیاجی به یه کتاب خاص نیست! منابع مختلف هستن! ببینید با کدوم راحت تر میتونین کار کنین بسته به سطحتون! بازم اینجا مثل بالا نمیتونم نسخه ی خاصی بپیچم چون اولا این کارو اشتباه میدونم, ثانیا با گذشت زمان و وارد شدن به این زبان خودتون تصمیم های بهتری میتونید بگیرید! کلا ترجیح میدم نظر قطعی ندم راجع به این مسائل! بهتره تمرکز کنید رو کتاب یا منبعی که استاد معرفی میکنه یا تو آموزشگاه کار میشه ...

حرف آخر :
    آلمانی رو برای مدرک و یا با زور و بدون رغبت نخونید ! چون ازش لذت نمیبرین ! یعنی ساختارش این اجازه رو بهتون نمیده ! و وقتی ازش لذت نبردین, هیچ وقت توش پیشرفت نمیکنین! مثل خیلی از هم کلاسی های من که تو کلاس B2 مینشستن اما در حد A2 میدونستن! فقط یه جمله رو تکرار میکردن: "کی مدرک میگیریم تا بتونیم برای پذیرش اقدام کنیم ؟!!" نه اینکه مدرک مهم نباشه! هست! خیلی زیاد! ولی توجه بیش اندازه بهش و ملاک قرار دادنش به عنوان هدف یادگیری آلمانی, لذت یادگیری این زبان فوق العاده قشنگ رو از بین میبره! شعار نیست! حداقل 5 موردش رو من شخصا دیدم که در طول یک سال با من آلمانی یاد گرفتن!
    اگه هدفتون واقعا آلمان هست و همه ی جوانب رو خوب سنجیدین تو این مورد, سعی کنید برای یادگیری این زبان تا حد ممکن وقت بزارید ... همه نمیتونن یا امکانش رو ندارن که مثلا تو یه کلاس فوق فشرده ثبت نام کنن ... پس کلاسی رو انتخاب کنید که مناسب شرایط فعلیتون باشه, نه کلاسی که آخر هفته از آدم یه جسد تحویل بده با کلی مطلب نخونده و کار نشده که هر روز بهشون اضافه میشه !!!
    از هیچی به راحتی نگذرید! هیچ مطلبی ! پیشرفت تو گرامر آلمانی یعنی پرسیدن چرا ! چرا اینطوری شد ؟ چرا اینجا استثنا داریم ؟ چرا چرا و چرا ...!!! از خودتون جدیت نشون بدین تو یادگیری!
    من عاشق رشته ی داروسازی بودم و به خاطر این رشته 3 سال پشت کنکور موندم! یعنی 3 سال از بهترین سال های زندگیم! و سال چهارم تصمیم گرفتم دیگه این کارو نکنم! آلمانی یاد گرفتم تو سال چهارم و آلمانی به من همه ی اون چیزایی رو داد که میخواستم! امکان تحصیل تو رشته ای که دوستش دارم, راضی بودن از خودم به جای در جا زدن پشت کنکور! امکان زندگی تو یه کشوری مثل آلمان! به این دلیل بهترین تصمیم زندگیم بوده تا حالا!
    تو این پست و پست قبلی سعی شد تا جایی که میشه تجربیاتم ( باز هم تاکید میکنم تجربیاتم! ) رو در اختیار بقیه بزارم تو این زمینه! میخواستم کوتاه تر و مختصر و مفید بنویسم ولی خیلی جای توضیح داشت این مورد و دلم نیومد که نگم خیلی از موارد ! من 22 سالمه و شاید از خیلی ها که این زبان رو یاد گرفتن و الان در آلمان تحصیل میکنن کوچکتر باشم . مطمئنا روش ها و تجربیات بهتری هم هست! من فقط سعی کردم اتفاقاتی که تو سال گذشته برام رخ داد رو به زبان ساده بنویسم! که صد البته میتونن اشتباه هم باشن!!! به هر حال امیدوارم مفید بوده باشن.

تو پست بعدی راجع به کالج مینویسم و نحوه ی پذیرش گرفتن از کالج ...

موفق باشید
    ...
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

Junior Member

پیش فرض موضوع جدید

سلام..لطفا یه تاپیک بذارید اگه کسی بعد اعتراض ریجکت اول، دوباره ریجکت شد و خواست مراحل رو در دادگاه آلمان طی کنه و نظر سفارت روقبول نداشت باید چه کنه...ممنون میشم

پیش فرض پذیرش کالج و لیسانس

و اما موضوع پذیرش :

بعد از اینکه مدرک زبانی که برای دانشگاه یا کالج احتیاج دارید رو گرفتید, پروسه ی پذیرش شروع میشه.
    تو این تاپیک فقط راجع به پذیرش کالج و مقطع لیسانس بحث میشه. پس اجازه بدین اول یکم راجع به این دو توضیح بدم ...
    نکته : در این تاپیک فقط راجع به دانشگاه یعنی Universität بحث میشه ونه درباره ی بقیه ساختار های آموزشی آلمان مثل Fachhochschule و غیره !

کالج یا Studienkolleg :

حدودا یک سال میشه که تو این انجمن عضو هستم, و خیلی میبینم که راجع به کالج سوال میشه! مرتبا ! که کالج اصلا چی هست ؟! چند تاپیک هم بهش اختصاص داده شده ولی متاسفانه ناقص هستند و اطلاعاتشون پراکنده ! پس میخوام یک بار و برای همیشه راجع به کالج خیلی جامع و کامل توضیح بدم, و اینکه چطوری میتونید از کالج پذیرش بگیرید!

کالج چی هست اصلا و چه کسایی باید برای تحصیل تو آلمان برن کالج ؟

تو آلمان دانشگاه رفتن کار زیاد آسونی نیست حتی برای خود آلمانی ها! آلمانی ها بعد از اینکه Gymnasium ( یه چیزی مثل دبیرستان و پیش دانشگاهی. به عبارتی آخرین مقطع تحصیلی قبل از دانشگاه ) رو تموم کردن باید یه مدرکی بگیرن به نام Abitur! گرفتن این مدرک تا حد زیادی سخت به حساب میاد تو آلمان و کلا دوره ی Gymnasium هم برای کسایی هست که از نظر تحصیلی بهتر از بقیه هستن! بقیه جذب سایر ساختارهای آموزشی میشن! در حقیقت پیش نیاز رفتن به دانشگاه در آلمان داشتن مدرک Abitur هست! اما کسایی که مثل ما دوران متوسطه و پیش دانشگاهی رو خارج از آلمان تموم کردن و این مدرک رو ندارن باید یک دوره ی یک ساله ( شامل دو ترم تحصیلی ) رو در یکی از کالج های سراسر آلمان تموم کنن تا مدرکی معادل Abitur دریافت کنن و بتونن در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کنن ...
    کالج در حقیقت یه ساختار آموزشی دولتی برای آماده سازی داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان هست. درس ها و کلاس ها برای داوطلبان خارجی که مدرک تحصیلیشون با Abitur یکسان نیست طراحی شدند! طی این یک سال شما از نظر زبانی و اطلاعات تخصصی ( مثلا اطلاعات و زبان تخصصی شیمی یا فیزیک ) برای تحصیل در دانشگاه آماده می شید و در پایان این دوره, با برگزاری یه امتحان به نام Feststellungsprüfung به پایان میرسه. حدود 3000 نفر از 40 کشور مختلف در 31 کالج سراسر آلمان تحصیل میکنن.

لیست کالج های سراسر آلمان:
    http://www.studienkollegs.de/de/09037/index.html
    کالج هایی که علامت * دارن بسته شدن وفعالیت نمی کنند!

توجه کنید که هر کالج مربوط به یک یا چند دانشگاه واقع در یک ایالت هست! یعنی ساختاری زیر نظر دانشگاه! به خاطر همین برای مکاتبه یا اطلاعات باید با خود دانشگاه در ارتباط باشید نه کالج! اما مدرکش در کل آلمان معتبر هست! کالج ها اکثرا مجانی هستند به جز چند ایالت خاص و دو کالج شهرهای Dresden و Glauchau که هزینه دارن! ( تو سایت کالج و دانشگاه ذکر شده این مورد )

رشته ها و ساختار آموزشی کالج :

همونطور که ما در دوران متوسطه چند رشته داریم ( علوم تجربی, ریاضی و فیزیک, علوم انسانی و ...) در کالج هم چند رشته وجود داره که با توجه به رشته ای که در فرم پذیرش پر کردین انتخاب میشن! مثلا من اگه قصد دارم زیست شناسی بخونم باید تو یه رشته خاص شرکت کنم به نام M-Kurs که درس هاش متناسب با رشته ی زیست شناسی ! رشته ها در کالج :

M-Kurs: برای تمام کسانی که میخوان در دانشگاه رشته های پزشکی, زیستی , و دارویی بخونن ( چیزی مثل رشته علوم تجربی ). دروس : آلمانی, ریاضی, فیزیک, شیمی, زیست شناسی

T-Kurs: برای کسانی که میخوان ریاضی یا فیزیک یا رشته های مهندسی بخونن. ( چیزی مثل رشته ی ریاضی-فیزیک ) دروس : آلمانی, ریاضی, فیزیک, شیمی

W-Kurs: برای کسانی که میخوان رشته های اقتصاد و مدیریت و علوم اجتماعی و ... بخونن. دروس: آلمانی, ریاضی, اقتصاد, تاریخ جغرافی سیاست, انگلیسی

G&S-Kurs: برای کسانی که میخوان رشته های علوم انسانی و زبان بخونن! دروس رو جایی پیدا نکردم!

نکته: همه ی کالج ها, همه ی این رشته ها رو ارائه نمیدن! مثلا تو کالج دانشگاه بوخوم M-Kurs ارائه نمیشه! برای اطلاع میتونید از این لینک استفاده کنید:

http://www.studienkollegs.de/de/09038/index.html
    کالج هایی که علامت ** دارن بسته شدن و دیگه فعالیت نمی کنن!

نکته2: خیلی از کالج ها در آلمان بسته شدند! اما همچنان تعداد زیادی در حال فعالیت هستند. پس جای نگرانی نیست! در لینک اولی که بالا قرار دادم لیست کالج ها قابل مشاهده است.

نکته3: در بعضی کالج ها ممکن یه درسی به نام Informatik هم داشته باشید مثل کالج شهر هانوفر! جدول دروس و رشته های این کالج و ساعت تدریسشون در هفته رو به صورت نمونه اینجا می بینید:

M-Kurs
    T-Kurs
    W-Kurs
    Deutsch
    10 Stunden
    10 Stunden
    10 Stunden
    Mathematik
    5 Stunden
    8 Stunden
    8Stunden
    Physik
    5 Stunden
    8 Stunden

Chemie
    5 Stunden
    4 Stunden

Biologie
    5 Stunden

Wirtschaft (VWL + BWL)

8 Stunden
    Geschichte, Geographie, Politik

4 Stunden
    Englisch

4 Stunden
    Informatik
    2 Stunden
    2 Stunden
    2 Stunden

نکته 4: سطح دروس کالج پایین تر از دروس ما در دوره ی متوسطه است و به زبان آلمانی ارائه میشه که باعث میشه ادبیات تخصصی رشته ی مورد نظرتون رو به آلمانی یاد بگیرید!

نکته5: کلاس های کالج تماما اجباری هست و باید شرکت داشته باشید در کلاس ها. اگر DSH یا مدرک TestDaF داشته باشید میتونید فقط از کلاس آلمانی معاف بشید و همینطور از قسمت زبان آلمانی امتحان پایانی کالج! کلاس ها هم هر روز از صبح تا ظهر برگزار میشه.
    ویرایش توسط alik1990 : November 27th, 2012 در ساعت 06:04 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض پذیرش کالج و لیسانس

امتحان ورودی کالج:

دوره ی کالج با یه امتحان ورودی ( Aufnahmetest ) شروع میشه که حتما باید این امتحان رو قبول بشید تا بتونید ثبت نام کنید. امتحان از دو بخش آلمانی و ریاضی تشکیل شده! بخش آلمانی در سطح B1 هست و دارای بخش های مختلفی هست مثلا باید یه متن ناقص رو پر کنید! که البته سوالات کالج ها در قسمت آلمانی میتونن متفاوت باشن ولی این مدل رایج تر هست نسبتا! بهتره به سایت کالج مراجعه کنید و یه نمونه از سوالات المانی امتحان ورودی رو دانلود کنید! اما بخش ریاضی از چند سوال ساده تشکیل شده مثل ساده کردن یا مساحت ... اما همین قسمت مهمترین قسمت امتحان به حساب میاد چون اکثرا ضعیف هستن در ریاضی یا حتی اگه معلومات ریاضی خوبی هم داشته باشن نمیتونن سوالات رو که به آلمانی نوشته شدن جواب بدن و این باعث میشه قبول نشن! بهترین کار اینکه 2 تا 3 ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی رو دانلود و تمرین کنید! صورت سوالات رو ترجمه کنید و متوجه بشید! مثلا بدونید Vereinfachen Sie so weit wie moeglich یعنی تا حد ممکن ساده کنید! یا بدونید عبارت های جبری رو به چه صورت مینویسن! با تمرین این مشکل حل میشه!
    اگه امتحان رو قبول نشید باید در یه دوره ی آمادگی برای امتحان ورودی شرکت کنید که هزینه هم داره! ولی با تمرین مشکلی پیش نمیاد. امتحان سختی نیست!

یه نمونه از سوالات امتحان ورودی
    :
    http://www.studienkollegs.de/de/09031/index.html

امتحان پایانی کالج :

Feststellungspruefung یا FSP اسم امتحان پایانی کالج هست! با قبولی در این امتحان که از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل میشه پرونده ی یک سال تحصیل شما در کالج بسته میشه و شما مجوز تحصیل در دانشگاه های آلمان رو کسب می کنید. همینطور مدرک این امتحان ( با توجه به نمره ) معادل DSH و TestDaF هست و شما دیگه احتیاجی به داشتن این مدارک ندارید! بعد از اینکه این مدرک رو گرفتید و با توجه به نمره ی شما در این امتحان اقدام میکنید برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها و بعد از گرفتن پذیرش, تحصیلتون دردانشگاه به عنوان دانشجو رسما شروع میشه!

* برای اطلاعات کامل می تونید به سایت www.studienkollegs.de مراجعه کنید!

اما چه کسایی باید برن کالج ؟

1- کسایی که دیپلم 4 ساله یا پیش دانشگاهی رو در ایران تمام کردند و تحصیلات دانشگاهی ندارن. ( دارای قبولی کنکور سراسری! ) (راجع به قبولی کنکور سراسری بعدا توضیح میدم چون خیلی سوال میشه )

2- کسایی که کمتر از یک سال در یکی از رشته های کارشناسی دانشگاه های دولتی کشور تحصیل کردن ( این مورد میتونه تو دانشگاه های آلمان متفاوت باشه, با دانشگاه در تماس باشید برای اطمینان قبل از ارسال مدارک ) ( راجع به پیام نور و غیرانتفاعی اطلاعی ندارم ) و حالا قصد تحصیل تو آلمان رو دارن ! یعنی افرادی که سال اول کارشناسی یکی از دانشگاه های دولتی رو تمام کردن, بنا به قانون اکثر دانشگاه ها و موسسه اسیست ( مسئول دریافت و کنترل مدارک شما برای مقطع کالج ولیسانس ) از کالج معاف هستند !

3- کسایی که در دانشگاه آزاد درس میخونن و هنوز فارغ التحصیل نشدن! یعنی لیسانس دانشگاه ازاد هم باعث معافیت از کالج میشه! توجه کنید که تو این مورد حتما باید فارغ التحصیل شده باشید!

نکته بسیار مهم: بعضی از دانشگاه های آلمان ممکنه قوانینشون تو این زمینه متفاوت باشه! همینطور اگه شرایط شما فرق میکنه با 3 دسته ای که بالا نام بردم مثلا از غیرانتفاعی یا پیام نور و ... مدرک گرفتید و نمیدونید که باید برید کالج یا نه یا اصلا نمیدونید که مدرکتون در آلمان معتبر حساب میشه یا نه, بهترین کارارتباط با دفتر بین الملل دانشگاه و به خصوص یه موسسه به نام اسیست هست! ( در مورد اسیست کامل توضیح میدم ). اونا مسئول پذیرش اکثر دانشجوهای خارجی هستن و تقریبا با ساختار و نوع دانشگاه های ما هم آشنا هستند. یه گزینه ی دیگه استفاده از بانک اطلاعاتی یه سایت به نام Anabin که همه ی دانشگاه های ایران رو نام برده و گفته مدرکشون در آلمان معتبر هست یا نه!

Anabin.de: همونطور که بالا اشاره شد مرجع اطلاعاتی هست برای اینکه بدونید مدرک تحصیلی شما در آلمان معتبر حساب میشه یا نه!
    از این لینک میتونید برای جستجو استفاده کنید:

http://anabin.kmk.org/no_cache/filte...itutionen.html

اگه جلوی اسم دانشگاه شما H+ باشه یعنی معتبر هست و اگه H+/- باشه یعنی معتبر نیست! با اینکه سایت تازه عوض شده و سعی کردن ساده باشه ولی هنوز هم کار کردن باهاش یکم سخته !

ادامه دارد ...
    ویرایش توسط alik1990 : November 27th, 2012 در ساعت 06:01 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض پدیده ای (!) به نام اسیست ( Uni-assist ) و مراحل پذیرش

قبل از اینکه بخوام مراحل گرفتن پذیرش رو بگم, باید شما رو با یه موسسه یا انجمن (Verein) آشنا کنم به نام uni-assist!

Uni-assist: „Arbeitsstelle für internationale Studienbewerbungen“.

www.uni-assist.de

در 4 نوامبر سال 2003 توسط 41 مرکز آموزشی ( Universität, Fachhochschule و .. ), Hochschulrektorenkonferenz (HRK) و DAAD مرکزی ایجاد میشه, با هدف اینکه پروسه ی پذیرش دانشجویان خارجی رو در آلمان ساده تر, موثرتر, مقرون به صرفه تر و از همه مهم تر, رضایتمندانه تر بکنه! کلا میخواستن یه سیستم یکپارچه و هماهنگ داشته باشه پروسه ی پذیرش دانشجویان خارجی! به همین دلیل uni-assist ایجاد شد!

اما چرا اطلاع از ساختار اسیست برای ما مهمه ؟!

چون برای پذیرش مقطع کالج و لیسانس حدود 80 تا 90 درصد دانشگاه ها با اسیست همکاری میکنند, و این یعنی اسیست مسئول دریافت و کنترل مدارکی هست که ما به آلمان میفرستیم! لیستی که در اینجا مشاهده می کنید, دانشگاه هایی هستن که برای پذیرش مقطع کالج و لیسانس از کمک اسیست استفاده میکنند ! به عبارت ساده تر اگه بخوایم از یکی از این دانشگاه ها پذیرش بگیریم باید فقط و فقط از طریق اسیست اقدام کنیم و مدارکمون رو به دفترشون واقع در شهر برلین بفرستیم!

لیست دانشگاه هایی که برای کالج و مقطع لیسانس با اسیست همکاری می کنند:

https://www.uni-assist.de/uni-assist-mitglieder.html

نکته1: به نکاتی که زیر بعضی از این دانشگاه ها نوشته شده توجه کنید! مثلا تو مورد اخر نوشته شده اسیست فقط برای رشته های دندان پزشکی, پزشکی و داروسازی با دانشگاه Jena همکاری میکنه!

نکته2: فقط به دانشگاه ها یعنی Universität توجه کنید و نه به Hochschuleیا Fachhochschule!

نکته3: اگه دانشگاه مورد نظر شما تو این لیست نبود مثل دانشگاه Mainz باید کلیه کارای پذیرش و مکاتبات رو از طریق دانشگاه پیگیری کنید و مدارکتون رو به دانشگاه بفرستید! مثلا همین دانشگاه Mainz برای بررسی درخواست پذیرش شما 50 یورو می گیره. در این موارد توجه کنید که هیچ مدرکی به خود کالج نفرستید! مدارک باید برای دفتر بین الملل دانشگاه ارسال بشن که آدرسشون در سایت دانشگاه هست!

اما مهمترین نکته راجع به اسیست بی رحمی اش میتونه باشه! بی رحمی یعنی کاملا مقرراتی با درخواست شما برخورد میکنه وکوچکترین نقص مدرکی رو قبول نمیکنه! غیر از اون, تا از واریز پول شما مطمئن نشه, بررسی مدارکتون رو شروع نمیکنه! چیزی به نام استثنا یا خواهش رو نمیشناسه, مگر اینکه از طرف دانشگاه اعلام بشه که برای این دانشجو در این مورد خاص استثنا قائل بشید! که برای این کار باید خیلی خیلی با دانشگاه در تماس باشید و خیلی هم بستگی به نحوه ی ارتباط دانشگاه با اسیست داره! بعضی دانشگاه ها خیلی خشک و بعضی خیلی منعطف برخورد میکنن در این زمینه! ( کلا پروسه ی پذیرش رو زجرآور میکنه نقص مدرک ) به هر حال سعی کنید تا جایی که میشه مدارک کامل بفرستید برای اسیست! ( هیچ تضمینی وجود نداره که با نقص مدرک بتونید با اسیست کنار بیاید تا درخواستتون رو برای دانشگاه بفرسته )

حالا که با اسیست آشنا شدیم, باید مراحل گرفتن پذیرش از طریق اسیست رو هم بدونیم ! قدم به قدم میرم جلو ( برای کالج و مقطع لیسانس ) و امیدوارم بتونم کامل و مو به مو توضیح بدم تا سوالات متداول این زمینه برای همیشه حل بشه!

1- اول از همه به مدارک دبیرستان و پیش دانشگاهی نیاز دارید! این مدارک به ترتیب زیر هستند:

ریز نمرات (کارنامه) 3 سال دبیرستان ( دارای مهر و امضای مدیر دبیرستان و اداره ی اموزش و پرورش ناحیه ی مربوطه ), گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه ( دیپلم), ریز نمرات دوره ی پیش دانشگاهی ( دارای مهر و امضای مدیر پیش دانشگاهی یا دبیرستان و اداره ی اموزش و پرورش ناحیه ی مربوطه ) و آخر از همه گواهی نامه پایان دوره ی پیش دانشگاهی! پس شد 4 تا!!!

نکته: دو کارنامه ای که بالا گفتم غیر از امضای مدیر حتما احتیاج به تایید و مهر رئیس آموزش و پرورش منطقه هم دارن! برای ترجمه مدارک ضروریه این کار!

نکته: من با سیستم تحصیلی جدیدی که اعمال شده آشنا نیستم و ملاک رو 3 سال متوسطه و دوره ی پیش دانشگاهی قرار دادم! اگه مشکلی پیش اومد حتما مسئولین دبیرستان میتونن کمکتون کنند!

نکته مهم: کسانی که هنرستان بودند و تحصیلات دانشگاهی لازم رو هم ندارن هیچ راهی برای گرفتن پذیرش ندارند! اسیست یا دانشگاه بدونه مدرک پیش دانشگاهی مدارک شما رو بررسی نمی کنند! درخواستتون به علت نقص مدرک سریعا رد میشه! دیدم موارد مشابه زیادی! این دسته برای تحصیل در آلمان تنها و تنها یک راه دارن! پیش دانشگاهی شبانه ثبت نام کنند ( با توجه به رشته ای که میخوان در کالج و بعد از اون در دانشگاه بخونن, مثلا اگه میخوان پزشکی بخونن پیش تجربی ثبت نام کنند! ) در امتحانات هر دو ترم شرکت کنند و جدی بگیرند این قضیه رو تا معدل خوبی داشته باشند که در گرفتن پذیرش خیلی میتونه کمکشون کنه! در حال حاضر تنها راهی که من برای این دوستان میشناسم همین هست! اگه هنوز دوره ی پیش باشه! ( اطلاعی ندارم ولی تا این اواخر که میشد! ).

2- به قبولی کنکور سراسری احتیاج دارید:

این مورد سوال همیشگی بخش آلمان در این انجمن بوده! و اما جواب:

یکی از شرایط تحصیل در آلمان داشتن قبولی کنکور سراسری! فقط و فقط سراسری! بدون این مورد حتی اگه پذیرش هم بگیرید, درخواست ویزاتون 100% بررسی نمیشه! اصلا پرونده ای براتون در سفارت تشکیل نمیشه!
    اسیست هم به شدت به این مورد حساس هست چون مرتبا با این نقص مدرک روبه رو میشه و همه رو هم رد میکنه!
    منظور از قبولی کنکور سراسری مدرکی هست که از طرف سازمان سنجش به درخواست داوطلب صادر میشه و ثابت میکنه که داوطلب در چه سالی در چه مقطع و رشته ای و با چه رتبه ای قبول شده! طبق چیزی که در سایت اسیست اومده فقط قبولی کنکور سراسری ( فقط سراسری و نه آزاد ) در مقطع کارشناسی ( فقط کارشناسی ) و در دوره های روزانه و شبانه مورد قبول هست!

نکته مهم: من کسانی رو دیدم که با قبولی در مقطع کارشناسی دانشگاه غیرانتفاعی ( که از طریق کنکور سراسری دانشجو میگیره) هم پذیرش گرفتند و اسیست مشکلی ایجاد نکرده براشون! پس احتمال میدم برای مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور ( که فقط از طریق کنکور سراسری دانشجو میگیره) هم مشکلی پیش نیاد! اما برای اطمینان بهتره با اسیست در تماس باشید! ( service@uni-assist.de ) پس با این تفاسیر هر مدرک دیگه ای غیر از اینایی که بالا گفتم برای اسیست غیر قابل قبول خواهد بود و سریع درخواست شما رو رد میکنه!

نکته: مهم نیست که چه رشته ای و کجا قبول شدید! فقط جزء موارد بالا باشه! شاید برای پذیرش و نظر نهایی دانشگاه تاثیر داشته باشه ( برای مقطع لیسانس خصوصا ) اما کافی هست همین مدرک!

نکته: برای کسانی که در اعلام نتایج اول ( در مرداد ماه ) قبول شدند اما در انتخاب رشته ی نهایی قبول نشدند این مدرک صادر نمیشه! ( اگر هم بشه استفاده ای نداره! ). پس ملاک, قبولی در انتخاب رشته ی نهایی آزمون سراسری سازمان سنجش است!

نکته: اگر می خواید در آلمان مثلا پزشکی بخونید حتما احتیاجی نیست در کنکور سراسری پزشکی قبول شده باشید! این سوال مرتبا تکرار میشه! شاید موثر باشه ( که هست احتمالا ) اما لازم نیست! حداقل برای کالج که ضروری نیست! ولی برای پذیرش مستقیم ( بدون کالج ) رشته هایی که درخواست زیادی دارن, مثل پزشکی خیلی میتونه موثر باشه! هرچند که باز هم لازم نیست!

نکته ی مهم برای کسانی که قبولی کنکور سراسری ندارند: این عده برای تحصیل در آلمان ( گرفتن پذیرش و ویزا ی تحصیلی ) تنها یک راه دارند! در آزمون سراسری ثبت نام و شرکت کنند و همه ی مراحل رو تا انتخاب رشته ی نهایی و قبولی در انتخاب رشته طی کنند! بعد میتونن درخواست بدن برای این مدرک! تنها راه ممکن! ( توصیه: گروه آزمایشی رو باتوجه به پیش دانشگاهی و رشته ی مورد نظرتون انتخاب کنید. ) (توصیه2: برای غیرانتفاعی و پیام نور هم کارت بگیرید و ثبت نام کنید)

ادامه دارد ...

ویرایش توسط alik1990 : December 3rd, 2012 در ساعت 05:39 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

اما کسانی که هرکدوم از دو مورد بالا رو رعایت نکنند و نقص مدرک داشته باشند با این جواب از طرف اسیست یا دانشگاه رو به رو میشن و در خواستشون هم رد میشه:

توجه: این جواب برای یه متقاضی فرستاده شده با مشخصات زیر که برای کالج تقاضا داده:
    کاردانی دانشگاه آزاد – بدون پیش دانشگاهی – بدون قبولی کنکور سراسری – دارای مدرک زبان لازم
    همونطور که معلومه کاملا آشنایی دارن با مدارک تحصیلی ما و اسم بردن که چه مدارکی ناقص بوده و به چه علت این درخواست رد میشه! این متقاضی گرامی فقط 68 یورو ( و هزینه ی پست ) هزینه کردن تا این جواب رو بگیرن!

,****Liebe

Sie haben sich an einer oder an mehreren uni-assist Hochschulen beworben. Deshalb haben
    :wir Ihre Unterlagen überprüft und möchten Ihnen nun das Resultat der Überprüfung mitteilen

Uni Leipzig - Bachelor

.Leider konnten wir Ihren Antrag nicht an die Hochschule weiterleiten

:Begründung

Es fehlt eine Hochschulzugangsberechtigung, das bedeutet, dass die von Ihnen eingereichten
    .Zeugnisse leider nicht für die Zulassung an einer deutschen Hochschule ausreichen

Für eine Hochschuzugangsberechtigung über ein Studienkolleg müssen Sie folgende
    :Unterlagen nachweisen

- Abschlusszeugnis einer dreijährigen Sekundarschule (Karnameh Tahsilate Dorehe
    (Motewaset, 3-Sale

(Nachweis über den Abschluss des "Pre-University Course" (Pishdaneshgahi

- Nachweis über das Bestehen der interuniversitären Hochschulaufnahmeprüfung
    (Konkour, Sanjesh-Organisation)

Sie weisen weder den Abschluss des "Pre-University Course" (Pishdaneshgahi) noch das
    Bestehen der Interuniversitären Hochschulaufnahmeprüfung nach. Ohne die genannten
    Unterlagen haben Sie leider keine Hochschuzugangsberechtigung, auch nicht über ein
    .Studienkolleg

Die erfolgreiche Teilnahme an der staatlichen und interuniversitären
    :Hochschulaufnahmeprüfung (Konkure Sarasari) müssen Sie entweder durch

-... ein endgültiges Zeugnis "Karnamehe Nahayie Davtalabane Asmune Sarasarie Sale
    ehemalige GRÜNE CODEKARTE

oder durch

- eine Bescheinigung der SANJESH Organisation über das Bestehen der
    Hochschulaufnahmeprüfung

.aus dem Iran nachweisen

Andere Dokumente können leider nicht akzeptiert werden. Bitte beachten Sie auch, dass
    eine Hochschulaufnahmeprüfung der Islamischen Azad Universität NICHT die staatliche
    und interuniversitäre Hochschulaufnahmeprüfung (Konkure/Azmune Sarasari) ersetzen
    .kann

Bitte beachten Sie auch, dass ein Kardani-Abschluss der Islamischen Azad Universität
    nicht als universitäre Ausbildung in Deutschland anerkannt wird. Für eine
    Hochschulzugangsberechtigung in Deutschland muss ein Studium der Islamischen Azad
    Universität mit dem "Karshensi-Grad" erfolgreich abgeschlossen sein. Erst nach Ihrem
    erfolgreichen Karshenasi-Abschluss erlangen Sie den direkten Hochschulzugang für das
    !studierte Fach und benachbarte Fächer

طریقه ی درخواست گواهی قبولی کنکور از سازمان سنجش:

1- حضوری ( از زبان یکی از کاربران همین انجمن):

شما برید ساختمان سازمان سنجش توی خیابون ویلا در پشتی که داخل کوچه است. اونجا بگید گواهی قبولی کنکور می خوام برای ترجمه خودشون یک فرم میدن که باید پر کنید 1500 تومان ( الان بیشتر شده فکر میکنم 2500 تومان ) هم بری بانک ملی که توی کریم خان بعد از اون طلا فروشی هست(نزدیکترین شعبه به اونجا) بریزی و رسیدش رو بیاری.
    به حساب 748 خزانه داری کل نزد بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران (قابل پرداخت در كليه شعب بانك ملي ايران (
    توی فرم درخواستی که باید پر کنی شماره داوطلبی تون رو می خواد که بهتره کارنامه کنکورت همراهت باشه که از روش فرم را پر کنی.
    در کل کار 15 دقیقه است که با صف بانک ملی میشه 3 ساعت و 15 دقیقه!!!!
    بعدش فرم پر شده و رسید بانک رو میدی همونجا دبیر خونه یک رسید بهت میده و میگه برو تا 10 روز دیگه پست گواهی رو میاره در خونه.

2- روش پستی:

نکته: این روش توصیه نمیشه چون یه مقدار زمان می بره اما تا حداکثر 1 ماه براتون ارسال میکنند! با سازمان تماس بگیرید و از قیمت جدید مطلع بشید! یادتون نره شماره ی داوطلبی رو در درخواست بنویسین!

جهت تقاضای برگ قبولی در کنکور سراسری از سازمان سنجش :

واریز مبلغ 2500 تومان ( از مبلغ مطمئن بشید) به شماره حساب 748 به نام خزانه داری کل (بانک ملی )

ارسال فیش بانک به همراه درخواست به صندوق پستی 4378-15875 سازمان سنجش کل

به نشاني: تهران - صندوق پستي 1314-15875 ارسال و يا به واحد ارتباط مردمي اين سازمان واقع در تهران ‌ـ‌ خيابان سپهبد قرني - كوچه شهيد اماني - پلاك 10
    .........................نمونه درخواست .............................

با سلام واحترام

بدینوسیله از آن مقام ارجمند خواهشمند است دستور فرمایید گواهی قبولی در کنکور سال .... اینجانب صادر و در اسرع وقت به آدرس وقت به آدرس ارائه شده ارسال گردد.لذا مشخصات کامل و آدرس دقیق پستی نیز در این نامه درج شده است.
    پیشاپیش از توجه شما سپاسگزارم
    با سپاس

مشخصات:
    نام و نام خانوادگی: نام پدر: تاریخ تولد: شماره شناسنامه:
    کد ملی:
    آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی:
    آدرس ایمیل:
    شماره تماس(ثابت و همراه):

ادامه دارد ...
    ویرایش توسط alik1990 : December 3rd, 2012 در ساعت 05:25 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

3- مدرک زبان:

سومین موردی که برای گرفتن پذیرش احتیاج دارید یه مدرک زبان مناسب و معتبر هست! مناسب یعنی حداقل B1 و معتبر یعنی ترجیحا مدرک امتحانات موسسه گوته یا گواهی از موسسه ی زبانی که میدونید اعتبار داره! ( قبلا با مدرکش پذیرش گرفتن ). خیلی از دانشگاه ها تنها مدرک موسسه گوته رو معتبر میدونن! پس ریسک نکنید!

نکته1: مدرک زبان هم مثل سایر مدارک باید برای اسیست فرستاده بشه! (اگه دانشگاه موردنظر با اسیست همکاری میکنه!!! ). پس دقت کنید که دانشگاهی که براش اقدام میکنید چه مدرک زبانی از شما میخواد! اگه مدرک زبان شما کافی یا معتبر نباشه, درخواستتون رد میشه! مثل کسی که میخواسته با مدرک B1 برای کالج شهر هانوفر اقدام کنه! گواهی زبان یه موسسه رو ارائه داده ولی درخواستش توسط اسیست رد شده! (از معایب گواهی زبان موسسات این هست که تضمینی نداره اعتبارشون) پس قبل از فرستادن مدارک حتما مطمئن باشید که چه سطحی نیاز دارید چون دانشگاه ها همگی مدرک زبان یکسانی نمیخوان حتی برای کالج!

هیچ چیز مثل مکاتبه کمک نمیکنه که شکتون برطرف بشه!

نکته2: کسانی میخوان مستقیما برای لیسانس اقدام کنن میتونن با مدرک B1 هم از بعضی دانشگاه ها پذیرش مشروط به کلاس زبان بگیرن ولی ترجیحا برای لیسانس مدرک B2 داشته باشید تا شانس گرفتن پذیرشتون بیشتر بشه و اونجا خیلی درگیر کلاس زبان نباشید! اگه تونستید در ایران TestDaF بگیرید که چه بهتر!

نکته3: مرتبا سوال میشه که این دانشگاه خاص برای کالج مدرک B2 میخواد! اشکالی داره با مدرک B1 اقدام کنیم ؟! جواب: بله! درصد زیادی احتمال داره که درخواستتون برای پذیرش رد بشه! چون این جور کالج ها هرساله درخواست زیادی دریافت میکنن و ظرفیت محدودی دارن مثل کالج شهر هامبورگ! البته احتمال این هم هست که با یه مکاتبه ی خوب بتونید راضیشون کنید که بعدا مدرک زبان بالاتری براشون بفرستین ولی احتمالش کم هست وزحمتش زیاد! پس ریسک نکنید! همون مدرکی رو برای اسیست یا دانشگاه بفرستین که برای کالج مورد نظرتون خواسته شده!

نکته4: مدرک زبان احتیاجی به تایید سفارت ندارد!!! ( چون پرسیده شده بود عرض کردم
    ! )

نکته 5 و بسیار مهم: تا زمانی که مدرک زبان مورد نظرتون رو نگرفتید, عملا نمیتونید هیچ اقدامی برای پذیرش بکنید! فقط می تونید کار ترجمه و تایید مدارک یا مکاتبات لازم با اسیست یا دانشگاه ( در صورت لزوم ) رو انجام بدید تا وقتی مدرک زبان حاضر شد بلافاصله مدارک رو بفرستید! اگه مثلا یک یا دو ماه هست که آلمانی رو شروع کردید و میدونید که حداقل تا چند ماه آینده از مدرک زبان خبری نیست, وقتتون رو صرف تمرکز روی یادگیری آلمانی و بهبود مهارت نوشتن کنید! نه نگرانی وجستجوی مداوم در اینترنت! یه توصیه ی دوستانه بود چون خودم خیلی وقت هدر دادم اینجوری!

نکته6: همونجور که درقسمت سوم توضیحات پایین می بینید, بعضی دانشگاه ها برای بعضی رشته های خاص سطح زبان خاصی رو میخوان از متقاضی! یعنی چی ؟! یعنی ممکنه کسی برای کالج یه شهر خاص اقدام کنه با مدرک B1! مثلا برای زیست شناسی! و پذیرش بگیره! اما نفر دوم که برای همین کالج اقدام کرده ولی در رشته ی متفاوت ( مثلا شیمی ) نمیتونه پذیرش بگیره! چون دانشگاه برای رشته ی شیمی مدرک B2 میخواسته!
    میدونم که این مورد یکم گیج کننده است! من خودم فقط یک نفر رو میشناسم که این اتفاق براش افتاد! زیاد رایج نیست این مورد! اکثرا یعنی 70 تا 80 درصد برای کالج و برای همه ی رشته ها همون مدرک B1 رو کافی میدونن! راستش من نمیتونم کمکی کنم در این مورد چون اطلاع زیادی ندارم و مطمئن نیستم! ولی یه ایمیل به دانشگاه قبل از ارسال مدارک میتونه این شک رو کاملا برطرف کنه! در قسمت مهارت مکاتبه توضیح میدم بیشتر!

SPRACHNACHWEIS

· Erkundigen Sie sich bei den Hochschulen, an denen Sie sich bewerben möchten, nach den notwendigen und zulässigen Sprachzertifikaten. Auch Sprachzeugnisse müssen in der Regel
    als
    amtlich beglaubigte Kopien eingereicht werden

· Ausländische Studienbewerber benötigen für eine Zulassung zum Fachstudium in
    Deutschland in der Regel adäquate Deutschkenntnisse

· Möglicherweise verlangen die Hochschulen für bestimmte Studiengänge auch zusätzliche Fremdsprachenkenntnisse.

Einen Überblick über Internationale Studiengänge, für die Sie nur wenig oder gar kein Deutsch benötigen, gibt der DAAD. Aber Achtung: Häufig verlangen die Hochschulen auch für internationale Studiengänge bereits bei der Zulassung oder nach einer gewissen Studiendauer den Nachweis von Deutschkenntnissen

4- Lebenslauf یا CV:

Lebenslauf یا زندگی نامه مدرکی هست که ممکنه برای پذیرش نیاز داشته باشید! چون در سایت اسیست ذکر شده, این مدرک در صورتی نیاز هست که دانشگاه مورد نظر بخواد! ولی در سایت دانشگاه ها جایی اشاره نشده که برای کالج احتیاجی به فرستادن این مدرک هست! اما همونطور که چندین بار گفتم, برای فرستادن مدرک و پذیرش ریسک نکنید! تا جایی که در توان دارین مدارک کامل ارائه بدین! پس توصیه من این هست که حتی برای مقطع کالج هم یه زندگی نامه بنویسید به آلمانی یا انگلیسی و به همراه سایر مدارک بفرستید!

نکته در مورد نوشتن زندگی نامه: کسی که تا انتهای سطح B1 آلمانی خونده باشه باید بتونه با یکم دقت و استفاده از منابع و مثال های بی شمار در این زمینه, بعد از نهایتا یک روز زحمت یه زندگی نامه بنویسه! اگه در این مرحله هم نیازی بهش نباشه برای گرفتن ویزا حتما نیاز دارید بهش! باید از یه جایی شروع کنید به نوشتن زندگی نامه! همونطور که گفتم در اینترنت کلی مثال و راهنمایی هست برای کمک به نوشتن زندگی نامه! پس احتیاجی نیست کسی براتون این کار رو انجام بده!!! بعد از اینکه نوشتنش تمام شد میتونین برای تصحیح از کمک استاد یا معلم کلاس استفاده کنید! سخت نیست! شروع کنید

نکته: برای مقطع لیسانس ( بدون کالج ) بهتره حتما یه زندگی نامه فرستاده بشه! همینطور اگه لازم بود و در سایت دانشگاه ذکر شده بود یا در مکاتبات خواسته شد ازتون, باید یه نامه انگیزه یا Motivation هم به همراه سایر مدارک ارسال بشه! کمک میکنه به خصوص اگه رشتتون رشته ی پرطرفداری باشه و رقابت برای صندلی یه رشته و یه دانشگاه خاص وجود داشته باشه! برای نوشتن این مدرک هم میتونین از منابع اینترنتی استفاده کنید!
    برای اطمینان از دانشگاه سوال کنید! در ضمن کالج احتیاجی به Motivation نداره!

· Vielleicht müssen Sie auch einen Lebenslauf, ein Motivations- oder
    Empfehlungsschreiben oder ähnliches einreichen.
    5- یک کپی از صفحه ی اول پاسپورت:
    ( حداقل برای اسیست که خواسته شده ) ( اگه پاسپورت ندارین سعی کنید در اولین فرصت اقدام کنید! )
    · Legen Sie eine Passkopie (die Seite mit Namen und Photo) bereit.

6- فرم درخواست پذیرش:

آخرین موردی هست که شما باید به همراه سایر مدارکی که اشاره شد برای اسیست یا دانشگاه بفرستید.
    تا این اواخر دانشگاه هایی که با اسیست کار نمیکردن و خود اسیست از یه فرم آبی رنگ استفاده میکردن! اما به تازگی اسیست تقریبا فرمت و شکل این فرم رو تغییر داده. هرچند که اگه همون فرم قبلی هم برای اسیست فرستاده بشه هنوز مشکلی پیش نمیاد ولی چه بهتر که ریسک نکنیم و از فرم تازه ی اسیست که باید به صورت آنلاین پر بشه استفاده کنیم! پست بعدی اختصاص داره به همین موضوع. چون پر کردن این فرم, برای عده ای همواره با مشکل رو به رو بوده!

قبل از اینکه تمام کنم این پست رو یه جمع بندی میکنم:

مدارکی که باید برای پذیرش به آلمان ارسال بشن ( با توجه به توضیحات ذکر شده! ):

1- کپی تایید شده از ترجمه رسمی مدارک 3 سال دبیرستان و پیش دانشگاهی
    2- کپی تایید شده از ترجمه رسمی گواهی قبولی در کنکور سراسری
    3- مدرک زبان معتبر
    4- زندگی نامه و در صورت لزوم نامه انگیزه
    5- کپی پاسپورت
    6- فرم پر شده ی درخواست پذیرش ( به تعداد دانشگاه ها )

در پست بعد نحوه ی پر کردن فرم پذیرش و کار با سایت اینترنتی اسیست توضیح داده میشه.

موفق باشید ...

همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض جمع آوری اطلاعات و مکاتبه

قرار بود تو این پست نحوه ی پر کردن فرم های پذیرش و کار با سایت اینترنتی اسیست توضیح داده بشه. اما احساس کردم جای این مطلب مهم قبل از توضیحات پایانی مراحل پذیرش ضروری باشه! شاید مهمترین مرحله پروسه پذیرش!

جمع آوری اطلاعات و هنر مکاتبه:

1- جمع آوری اطلاعات:

قبل از اینکه بخوایم فرم پذیرش رو پر کنیم و مدارک رو برای شروع پروسه پذیرش به آلمان بفرستیم, احتیاج به یه سری اطلاعات اولیه داریم! مثل اطلاع از رشته ها در دانشگاه های مختلف, ترمی که دانشگاه برای پذیرش یک رشته خاص در نظر گرفته ( بعضی زمستان و تابستان و بعضی فقط یک ترم پذیرش دارند! ), اطلاعات لازم برای پذیرش مشروط به کلاس زبان ( برای لیسانس مستقیم ), مدرک زبان خواسته شده, سوالات جزیی راجع به کالج وابسته به یک دانشگاه خاص, نقص مدرک و ...
    خب اکثر این اطلاعات به دو زبان انگلیسی و آلمانی در سایت های مربوط به دانشگاه ها و موسسات مربوط به تحصیل در آلمان مثل DAAD و Assist یافت میشه! همینطور بخش کشورآلمان در این انجمن به لطف اطلاعاتی که بقیه جمع آوری و در طول چندین سال اینجا قرار دادند, میتونه یک منبع اطلاعاتی مهم تلقی بشه! اون هم به فارسی! در کل اطلاعات کافی برای تحصیل در کشور آلمان در اینترنت وجود داره, اونقدر کامل که فقط شاید چند سوال جزیی باقی بمونه که البته میتونن مهم هم باشن! اما با این حال هنوز عده ی زیادی وقتی میخوان در مورد تحصیل در آلمان اطلاعات به دست بیارن با مشکل مواجه هستند و گاها سردرگم میشن حتی! مشکل کجاست ؟! مشکل اول برمیگرده به ضعیف بودن دانش زبان این عزیزان! به خصوص آلمانی! البته کسانی که تازه تصمیم به تحصیل در آلمان گرفتن در این مورد حق دارند که کمی سردرگم شن ولی نه کسی که تا سطح B1 زبان خونده! این شخص باید بتونه حتی به کمک دیکشنری های آنلاین اطلاعات مورد نظرش رو تا جایی که میتونه از منابع موجود استخراج کنه! به طور مثال وقتی من تصمیم گرفتم در آلمان تحصیل کنم و فهمیدم که ناچارم ابتدا دوره ی کالج رو تمام کنم, سعی کردم تا جایی که میشه با همون دانش سطحی خودم از زبان انگلیسی ( اون موقع حتی یک کلمه آلمانی نمیدونستم ) و دیکشنری, اطلاعات مورد نظرم رو استخراج کنم! و تونستم! تونستم بفهمم کالج چی هست, چه ساختار آموزشی داره, چرا باید برم کالج و اطلاعات اولیه دیگه! هرچند که سخت بود و گاها مجبور بودم ساعت ها وقت صرف این کار کنم! به اضافه ی تجربیات دوستان در این انجمن که سعی کردم تا جایی که میتونم صفحات تاپیک های مربوط به بخش آلمان رو زیر و رو کنم تا اگه سوال خاصی دارم به جوابش برسم! درسته که اطلاعات گاها پراکنده بود و بعضی اصلا موجود نبود, اما کمک زیادی بهم کرد!
    اما دلیل دوم این سردرگمی در کسب اطلاعات, متاسفانه برمیگرده به تنبلی
    ! بعضی دوست دارن اطلاعاتی که میخوان فقط با چند سوال کلی (!) در اختیارشون قرار داده بشه و فقط با چند سوال و جواب برسن به چیزی که میخوان! خیلی خوب هست اگه کسی اطلاعات و تجربیات خودش رو کاملا و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما قرار بده! نقشه ی راهی که خودش به سختی رفته! ولی مشکل این جاست که این کار اولا وظیفه ی کسی نیست و ثانیا اون شخص هم درگیری های خاص خودش رو داره و نمیتونه قسمت اعظم و مفید اطلاعات و زمانش رو در اختیارتون قرار بده! یادم میاد روزهای اولی که خودم از دوستانی که در آلمان تحصیل کرده بودند, سوال هایی میپرسیدم که با یه جستجوی ساده در اینترنت و کمی حوصله و دانش زبانی میتونستم به جوابشون برسم! به هر حال فکر میکنم این قسمت از پروسه ی پذیرش احتیاج به کمی حوصله داره! خودتون ( دوستانی که تازه شروع کردند به جمع آوری اطلاعات راجع به کشوری که میخوان در اون تحصیل کنن ) با گذشت زمان و البته تلاش پی میبرید به اطلاعات مورد نظرتون! هدف از ایجاد این تاپیک هم در حقیقت ساده تر کردن این مرحله از پذیرش بود! نمیدونم چقدر تو این کار موفق بودم, ولی سعی کردم وارد جزئیات بشم, تا جایی که میشه ساده بنویسم, حتی بعضی وقت ها احساس میکنم نوشتن یه موضوع پیش پا افتاده میتونه توهین باشه به کسی که اون مطلب رو میخونه, اما با این حال مینویسم! امیدوارم تونسته باشم در کسب حتی 10% از اطلاعاتی که میخواستین, کمک کنم!

2- هنر مکاتبه:

شاید یکی از بیشترین کلماتی که من در نوشته هام استفاده کردم, کلمه ی "مکاتبه" بوده! مکاتبه عنصر اصلی گرفتن پذیرش هست! مسلما همه ی ما با شرایط یکسان برای گرفتن پذیرش اقدام نمیکنیم! هرکسی شرایط, سوالات و گاها مشکلات خاص خودش رو داره! یکی هنوز لیسانس نداره, یکی مدرک زبان نداره, یکی مدرک زبان داره ولی کافی نیست, یکی به مهلت پذیرش نمیرسه یا نقص مدرک داره و ...

مکاتبه چه کمکی به ما میکنه ؟!

مکاتبه به شما کمک میکنه تا اولا اگه در انبوه اطلاعات گاها متضاد موجود در اینترنت شکی دارید, این شک برطرف بشه, ثانیا اگه درخواست خاصی از دانشگاه یا مرکز آموزشی مورد نظر دارید, بتونید به بهترین شکل این درخواست رو ارائه بدید, و مسلما بهترین و مطمئن ترین جواب رو هم بگیرید! همونطور که میدونید دفتر بین الملل دانشگاه و موسسه اسیست موثق ترین منابع هستن برای رفع مشکلات و تردید های مربوط به پروسه ی پذیرش!
    مثلا دوستانی که سوال می پرسن راجع شانس گرفتن پذیرش با مدرک B1 برای کالج هایی که مدرک B2 میخوان از متقاضی ها! مسلما من نمیتونم جوابگوی این سری سوالات باشم چون تصمیم نهایی با دانشگاه هست و اونا تصمیم میگیرن و من هم اطلاعاتم ناقصه در خیلی از زمینه ها. پس بهترین کار تنظیم یه ایمیل مناسب و صحیح هست ( به هر زحمتی. به انگلیسی یا آلمانی ). بعد قابل اعتمادترین جواب رو میگیرن و میتونن برنامه ریزی بهتری برای پروسه ی پذیرششون داشته باشن! البته این یه مثال بود که گفتم بد نباشه ذکر کنم! مسلما قابل تعمیم هست به موارد مشابه
    !

مهارت مکاتبه ی صحیح:

یکی از مهمترین پیش نیازهای کسب این مهارت قدرت زبان شما هست! شاید مهمترین! به همین جهت خیلی توصیه میکردم برای تقویت مهارت نوشتن و نگارش! هرچقدر بتونید بهتر, مختصر تر و در عین حال موثر تر بنویسید, احتمال داره بیشتر به جواب یا خواسته ی موردنظر برسید! همونطور که میدونید نوشتن نامه در آلمانی دارای قوانین نگارش خاص خودش هست و این قوانین باید حتما در ایمیل شما به دانشگاه مورد نظر رعایت بشه! مثلا اسامی اشخاص همیشه باید با حروف بزرگ نوشته بشه! همینطور اول جمله ها و اسم ها! نقطه گذاری و قوانین نگارشی! انتخاب عنوان مناسب برای ایمیل ( اولین چیزی که مسئول مربوطه در دانشگاه در ایمیلش میبینه و توجهش رو جلب میکنه! پس چه بهتر که این عنوان مناسب انتخاب و درست نوشته شده باشه! ), شروع ایمیل و استفاده از عناوین مناسب و رسمی برای آغاز نوشتتون, بدنه ی ایمیل و طریقه ی توضیح مشکل یا درخواست ( سعی کنید اول خیلی خلاصه و مفید از شرایطتون بگید تا مسئول مربوطه بدونه با چه موردی مواجه هست و بعد شروع کنید به بیان درخواست یا مشکلتون و تا حد ممکن کوتاه و مفید بنویسید که از دانشگاه چه سوالی دارید یا چه درخواستی ), به پایان بردن ایمیل با توجه به بدنه ی متن و همینطور استفاده از عبارات محترمانه برای رسیدگی به درخواست شما, مثل :
    Ich wäre Ihnen sehr dankbar, wenn Sie mir bald antworten würden.
    تاثیر indirekte Fragen رو فراموش نکنید! به جای اینکه ناگهانی و بدون مقدمه سوال بپرسید که امری غیر محترمانه تلقی میشه, سعی کنید از این ساختار استفاده کنید! مثال های بیشماری در اینترنت وجود داره.
    در اخر استفاده از عبارات رایجی که برای پایان ایمیل استفاده میشه و همینطور اسم و فامیل که آخرین مواردی هستن که حتما باید نوشته بشن! سعی کنید تا حد ممکن غلط گرامری نداشته باشید و واضح و شفاف بنویسید!

یه مثال برای روشن تر شدن موضوع:

اواخر مهلت تعین شده برای پذیرش بود که یکی ازم خواست یه ایمیل براش تنظیم کنم با این مضمون که نقص مدرک داره و چون مدرک لیسانسش 3 ماه دیرتر صادر میشه, نمیتونه این مدرک رو برای اسیست بفرسته! (بقیه مدارک قبلا برای اسیست فرستاده شده بودند و اسیست درخواست رو رد کرده بود به علت نقص مدرک). از اونجایی که پذیرش مربوط به مقطع فوق لیسانس یکی از دانشگاه های خوب المان بود و دانشگاه هم با اسیست کار میکرد, احتمال این بود که این درخواست هم رد بشه! من قسمت امور بین الملل دانشگاه مورد نظر رو خوب گشتم و ایمیل مسئول مربوط به امور پذیرش دانشجوها رو پیدا کردم! چون اون زمان خوب به آلمانی مسلط نبودم, حدود 3 ساعت طول کشید تا چند خط بنویسم و برای این مسئول ارسال کنم! مرتبا از دیکشنری استفاده میکردم! اما بالاخره تموم شد و فرستادم. بیش از حد وقت صرف شد ولی مطمئن بودم که ایمیل خوبی شده و با خوندنش مفهوم به راحتی منتقل میشه! خلاصه دانشگاه موافقت کرد و با اسیست تماس گرفت! مدارک از طرف اسیست برای دانشگاه فرستاده شد. پذیرش صادر شد ( با استفاده از ریز نمرات لیسانسش ) و مدرک ناقص هم در زمان موعود برای دانشگاه ارسال ( nachreichen ) شد! متن ایمیل برای کامل تر شدن این مثال:

متن ایمیل در پست بعدی
    ویرایش توسط alik1990 : December 22nd, 2012 در ساعت 05:11 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض جمع آوری اطلاعات و مکاتبه

,****Sehr geehrte Frau

vor 6 Wochen habe ich mich um einen Studienplatz zum Wintersemester **** an der Universität ****** bei Uni-assist beworben. Leider habe ich am ** eine Ablehnung von Uni-assist bekommen, weil mein Studienabschlusszeugnis nicht vorhanden war, und ich konnte nicht es mit den anderen Unterlagen an Assist schicken. Der Grund liegt aber darin, dass man im Iran das beglaubigte Studienabschlusszeugnis ( Karshenasi-Abschlusszeugnis ) 3 Monate nach dem Studium ( im September ) erhalten kann, zwar habe ich alle Kreditpunkte meines Bachelor-Studiums gesammelt, und konnte mein Studium erfolgreich abschließen, aber werde meinen Studienabschluss am 20. September erhalten
    .Diese fehlende Unterlage ( amtlich beglaubigt ) kann ich Ihnen aber im September nachreichen

Aus persönlichen Gründen und wegen meiner Neigung zum Studieren an der Universität ****** ist es mir sehr wichtig zum Wintersemester **** in ***** zu sein, und dort zu studieren. Dazu brauche ich Ihre Hilfe

.Ich wäre Ihnen sehr dankbar, wenn Sie meine Unterlagen von Uni-assist weiterleiten lassen
    *******:Meine Bewerbernummer von Assist lautet

.Auf eine Antwort von Ihnen würde ich mich sehr freuen

Mit freundlichen Grüßen

دومین موردی که به کسب مهارت مکاتبه کمک میکنه, زمان و تجربه میتونه باشه! به مرور زمان و با توجه به تجربه هایی که از ایمیل های قبلی و ارتباط با دانشگاه های مختلف به دست اوردید, میتونید در این زمینه پیشرفت کنید تا جایی که حتی با این مهارت میتونید کارهای نشدنی و سخت انجام بدین!

با چه کسانی میتونیم مکاتبه کنیم ؟!:

1- اسیست: در صورتی که سوال خاصی دارید که جوابش در سایتشون پیدا نمیشه, برای پیگیری پذیرش و همین طور واریز پول ( طریقه ی واریز پول و مراحل پذیرش از طریق اسیست به زودی توضیح داده میشه )
    2- دفتر بین الملل دانشگاه
    3- اشخاصی که احتمال میدین میتونن در روند پذیرش کمکتون کنن یا حاوی اطلاعات خوبی هستن. مثل دانشجویان دانشگاه موردنظر شما یا حتی برای مقاطع بالاتر ( فوق و دکتری ) اساتید دانشگاه

چند نکته:

1-به هرکسی ایمیل نزنید در ارتباط با پذیرشتون! فقط ایمیل دفتر بین الملل یا ایمیل کارکنان این بخش! سمت هر مسئول کنار ایمیل مربوط به خودش نوشته شده! یه ایمیل رو چندبار و در یه بازه ی زمانی کوتاه برای یه شخص نفرستید! ممکن جواب به ایمیل شما حتی 1 هفته طول بکشه!

2-ایمیلی که بالا قرار دادم صرفا جهت کمک به فهم بهتر موضوع بود! برای اون شخص خاص, در اون بازه ی زمانی خاص و در اون دانشگاه خاص این اتفاق افتاد! این ایمیل معجزه نکرد! شاید اگه به چند صورت دیگه هم نوشته میشد جواب میگرفت! لطفا برای هر نقص مدرکی کپی نشه!

3- ترجیحا اوخر هفته ( در المان ) ایمیل نزنید! مثل جمعه شنبه و یکشنبه! اوایل هفته مثل دوشنبه و سه شنبه بهترین زمان ممکن هست برای این کار!

4- هیچ وقت رعایت احترام و نگارش صحیح ( تا حد توان و سطح زبان خودتون ) رو فراموش نکنید! خودتون رو جای مسئولی قرار بدید که داره ایمیل شما رو میخونه! به کدوم ایمیل بهتر جواب میدید؟! ایمیلی که از عنوان گرفته تا انتها غلط داره, اسم شما رو با حرف کوچک نوشته و حتی گاها لحنی طلبکارانه داره! یا به ایمیلی که در عین مختصر و شفاف بودن, همه ی جوانب احترام رو هم رعایت کرده و در انتها با نهایت ادب از شما جواب خواسته! کدوم ؟!!!

5- اگه در نگارش ایمیل و نامه ی رسمی ضعیف هستید, میتونید از منابع موجود در اینترنت کمک بگیرید. همینطور از Redemittel ها یا همون ابزار سخن! جملاتی هستند که عینا در جاهای خاص یک نامه یا نوشته به کار میرن و اشتباه رو به حداقل میرسونن! Pdf های مختلفی از این موارد موجود هست در اینترنت!

ارزش مکاتبه و حرف آخر:

در مقدمه نوشتم که من با نقص مدرک پذیرش گرفتم! با نقص یکی از مهمترین مدارک برای مقطع کالج! چطور این اتفاق افتاد ؟! این مدرک ناقص تا 6 ماه بعد از پایان مهلت پذیرش صادر نمیشد! یعنی من عملا یک سال رو از دست میدادم! این مسئله از اول قضیه المان رفتن برام روشن بود و ذهنم رو درگیر کرده بود! اوایل شروع کردم به انگلیسی مکاتبه کردن! نمیدونستم اسیست چی هست اصلا! یا دفتر بین الملل کجاست! فقط کالج رو میشناختم! ایمیل میزدم به کالج ها و اونا یا جوابم رو نمیدادن یا میگفتن با دانشگاه در تماس باش! 2 ماه گذشت تا تو سطح A2 با کلی زحمت یه ایمیل به المانی نوشتم و فرستادم برای دانشگاه! باز هم جوابی نمیدادن! نمیتونستم مفهوم رو منتقل کنم! تا رسیدم به سطح B1 و تونستم بهتر بنویسم. بالاخره بعد از 5 ماه ایمیل و مکاتبه با تقریبا تمام دانشگاه های دارای کالج آلمان, یه دانشگاه موافقت کرد که مدارکم رو با توجه به این مدرک ناقص بفرستم! فرستادم برای اسیست مدارکم رو! اسیست ظرف یک هفته ردم کرد! دوباره نامه نگاری شروع شد. چندین هفته ایمیل زدم و صبر کردم تا دانشگاه با اسیست تماس گرفت و مدارکم برای دانشگاه فرستاده شد! طبق چیزی که در نامه اسیست اومده بود: بنا به درخواست دانشگاه مدارک شما رو ارسال میکنیم! بعد هم به موقع پذیرش گرفتم و در زمانی هم که قول داده بودم مدرک براشون ارسال شد! هرچند بعدها تلاش کردم برای شخص دیگه ای که نقص مدرک داشت از این دانشگاه پذیرش بگیرم اما نتونستم!!! یه نکته ی دیگه که اینجا باید بگم حتما: به خاطر این نقص مدرک سفارت درخواست ویزام رو قبول نکرد و اصلا پرونده ای برام تشکیل نشد در سفارت! پس حتی اگه پذیرش گرفتین با نقص مدرک, با مدارک کامل اقدام کنید برای ویزا!
    امشب که داشتم ایمیلم رو نگاه میکردم چیزی نزدیک به 300 ایمیل از اول مهر 90 تا امروز برای پروسه ی پذیرش خودم و تعداد زیادی از دوستانم فرستادم! مشکل اکثرشون هم حل شد. به جز مواردی که قابل حل نبود یا دانشگاه به هر دلیل موافقت نکرد! به تجربیات خودم اشاره کردم تا یه نکته رو ثابت کنم! مکاتبه کمک میکنه شما بعضی مواقع و تحت شرایط خاصی با نقص مدرک هم پذیرش بگیرید! شاید هم نشه, تضمینی نیست, اما برای پیدا کردن حتی یه شانس باید تلاش کرد! باید نامه نگاری کرد! همه ی چیزی که احتیاج دارید : حوصله, صبر, تمرین برای نامه نگاری, زمان و یکم شانس!

موفق باشید ...
    ویرایش توسط alik1990 : December 22nd, 2012 در ساعت 04:48 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

ApplyAbroad Guardian
    daniyal_arj آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Management Engineering - Polimi

پیش فرض انتظار برای ویزا؛ سوالات و مسایل مربوط به ویزا از اقدام تا نتیجه

کاربران عزیز

لطفاً سوالات و تجربیات خود در طول مدت انتظار برای اخذ ویزا، از روز مصاحبه تا روز دربافت ویزا رو این جا مطرح کنید.
    درباره تهیه مدارک موردنیاز و نقص مدرک، و یا مدارکی که در مواقع خاص از طرف سفارت درخواست می شه، به موضوع همون مدرک در زیرگروه
    مدارک مورد نیاز برای روادید دانشجویی مراجعه کنید.
    برای راهنمایی و مشاوره قبل از اقدام برای اخذ ویزا، و یا بعد از گرفتن ویزا و مشکلات و سؤالات مربوطه، به موضوع
    راهنمایی و مشورت قبل از اقدام برای اخذ ویزا و یا بعد از اخذ ویزا، مراجعه کنید.
    درخصوص گرفتن وقت از سفارت، به موضوع وقت سفارت مراجعه کنید.

ویرایش توسط MMoHH : August 2nd, 2014 در ساعت 06:40 PM دلیل: توضیح عنوان تاپیک
    در این درگه که گه گه که که که که شود ناگه **** مشو غره به امروزت که از فردا نه ای آگه

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)