نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما درباره کیفیت این برنامه چیست؟

رأی دهندگان
186. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عالی

87 46.77%
  • خوب

66 35.48%
  • متوسط

17 9.14%
  • ضعیف

6 3.23%
  • بد

10 5.38%
صفحه 13 از 325 نخستنخست ... 3456789101112131415161718192021222363113 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 3241

موضوع: انتظار برای ویزا؛ سوالات و مسایل مربوط به ویزا از اقدام تا نتیجه

پیش فرض انتخاب رشته و دانشگاه:

انتخاب رشته و دانشگاه :

1- یه لیست از دانشگاه هایی که رشته ی مورد نظر شما رو ارائه میدن تهیه کنید.

2- در سایت دانشگاه ها همه ی جزیات پذیرش رشته ی مورد نظرتون رو ببینید و در همون لیست وارد کنید! مثلا در چه ترمی این رشته دانشجو می گیره یا چه مدرک زبانی برای پذیرش نیاز داره این رشته یا جز رشته های zulassungsfrei هست یا zulassungsbeschränkt! این دانشگاه با اسیست کار میکنه یا نه, این دانشگاه اصلا کالج داره یا نه! اگه نه, آیا از یه کالج مشترک ایالتی استفاده میکنه ؟! همینطور مکاتبه خیلی مهم برای دریافت جزئیات بیشتر در این مرحله!

3- این نکته رو در نظر بگیرید که چقدر میتونید هزینه کنید برای پذیرش ؟! مثلا اگه 83 یورو هزینه کنید برای پذیرش از طریق اسیست, فقط میتونید برای پذیرش 2 دانشگاه اقدام کنید! ( توضیح میدم در این مورد! )

4- با توجه به هزینه ی در نظر گرفته شده برای پذیرش, تجربیات سایرین از پذیرش از دانشگاه مورد نظرتون, و همه ی فاکتورهایی که بالا ذکر شد, اقدام کنید به انتخاب دانشگاه و رشته!

رشته های zulassungsfrei یا zulassungsfreie Studiengänge:

رشته هایی هستن که توسط هر دانشگاه به صورت مجزا مشخص میشن, و در پذیرش دانشجوی این رشته ها رقابت معنایی نداره! همه پذیرفته میشن به شرط اینکه حداقل ها رو داشته باشن و مدارکشون کامل باشه! مثل رشته ی شیمی که در اکثر دانشگاه های المان به این شکل پذیرشش انجام میشه! لیست این رشته ها رو میتونید از سایت دانشگاه یا از طریق مکاتبه دریافت کنید! البته سایت های جانبی تحصیل در آلمان هم همیشه لیستی از این رشته ها ارائه میدن!

رشته های zulassungsbeschränkt یا zulassungsbeschränkte Studiengänge:

رشته هایی هستن که باز هم توسط هر دانشگاه به صورت مجزا انتخاب میشن, و در پذیرش دانشجوی این رشته ها رقابت کاملا معنا داره! در پذیرش این رشته ها معدل حرف اول رو میزنه! بعد از اون فاکتورهای دیگه ای مثل مدرک زبان و ... این رشته ها عموما محبوب هستن بین همه و تعداد صندلی کمتر از تعداد داوطلبین! لیست این رشته ها هم مثل مورد بالا از خود دانشگاه یا سایت های جانبی دریافت کنید.

نکته1: تهیه ی این لیست احتیاج به یکم حوصله و زمان داره! برای اینکه بهترین انتخاب رو داشته باشیم توصیه میشه اواخر مهلت پذیرش این کارو نکنید و این لیست رو به مرور زمان تکمیل کنید!

نکته2: همه ی دانشگاه های خوب آلمان رو انتخاب نکنید! مثلا اگه قراره 3 تا انتخاب داشته باشید دانشگاه برلین , هامبورگ و مونیخ رو انتخاب نکنید با هم! ! چون همه میدونیم که پذیرش در این دانشگاه ها کمی سخت میتونه باشه! همونطور که میدونیم مثلا دانشگاه Clausthal در پذیرش منعطف و راحت برخورد میکنه! اینجاست که استفاده از تجارب بقیه و مرور صفحات تاپیک های مختلف بخش آلمان میتونه کمک بزرگی باشه!

نکته3: اگه دانشگاهی شما رو برای کالج قبول کرد به این معنا نیست که شما 100% میتونید در همون دانشگاه تحصیلتون رو آغاز کنید! نمره ی امتحان پایانی کالج خیلی چیز هارو روشن میکنه برای افرادی که میرن کالج! مثلا پذیرش کالج من برای رشته ی پزشکی صادر شده! اما در انتهاش نوشته این پذیرش جایی رو برای شما در رشته ی موردنظرتون تضمین نمیکنه! بعد از پایان دوره ی کالج باید دوباره درخواست پذیرش بدین! متاسفانه بعد از دوره ی کالج به پاسخ خیلی از سوالهامون میرسیم!

اما یه توضیح برای مشتاقان بی شمار رشته های پزشکی, داروسازی و دندان پزشکی:

همونطور که می دونید این 3 رشته در ایران و اکثر نقاط دنیا محبوب هستند و طبعا پذیرفته شدن در این رشته ها هم سخت! پس این فقط مختص ایران نیست! در آلمان هم رقابت زیادی وجود داره برای این رشته ها, هرچند نه به شدت کشور عزیزمون!
    درصد زیادی از کسایی که در ایران به این رشته ها علاقه مند هستند, پشت سد کنکور می مونن! مثل اینجانب به مدت 3 سال! یه عده به دانشگاه آزاد تن میدن, یه عده کنکور دانشگاه آزاد هم قبول نمیشن ولی با این حال ادامه میدن به تلاش! یه عده هم بعد از تلاش اول برای کنکور و قبول نشدن تصمیم میگیرن یه رشته ی دیگه رو انتخاب کنن تا اگه بعد فرصت مهیا شد برن سراغ رشته ی محبوبشون ( بماند که برای بعضی هیچوقت این شرایط مهیا نمیشه به دلایل مختلف! ). به هر حال بعد از گذشت مدتی این عده تصمیم میگیرن که رشته ی مورد علاقشون رو خارج از ایران دنبال کنن. در این بین کسایی که از نظر مالی مشکلی ندارن کار راحتتری دارن و دست شون برای انتخاب کشور و دانشگاه مناسب بازتره. اما دسته ی دیگه که از نظر مالی زیاد قوی نیستن و از پس مخارج سنگین این رشته ها برنمیان رو میارن به کشوری مثل آلمان که تحصیل تقریبا در اون مجانی یا کم هزینه ست!

پزشکی, داروسازی و دندان پزشکی در آلمان:

تحصیل در این 3 رشته در آلمان فقط به زبان آلمانی ممکن هست! جزء رشته های zulassungsbeschränkt هستند و در دسته رشته های Staatsexamen جا میگیرن! رقابت نسبتا زیادی برای این رشته ها وجود داره و معدل نهایی کالج یا آخرین مدرک تحصیلی حرف اول رو میزنه برای دانشجوهای خارجی در پذیرش این رشته ها! بعد از اون مدرک زبان و نمره ی بالای این مدرک میتونه شما رو در رقابت با بقیه ی خارجی ها جلو بندازه! ( البته برای کسانی که کالج میرن مدرک زبان احتیاج نیست و همون معدل کالج شرط زبان رو هم در بر میگیره. ) از بین این 3 رشته پزشکی که محبوب تر هست رو در نظر میگیرم و راجع به پزشکی مینویسم اینجا.

پزشکی در آلمان:

کسانی که میخوان در آلمان پزشکی بخونن به دو دسته تقسیم میشن:

1- کسانی که باید برن کالج یا علاقه دارن برن کالج:

این دسته به نسبت کار راحت تری دارن برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان, طبق شواهد و تجربیات! به اضافه ی این نکته که این دسته عملکرد بهتری دارن برای ادامه تحصیل در آلمان چون 1 سال به زبان آلمانی دروس تخصصی رشته ی مورد نظرشون رو خوندن و به عبارت بهتر یک سال تجربه تحصیل در آلمان دارن! ضمن این که مدرک پایانی کالج رو در رشته ی M-Kurs دریافت میکنن که مسلما کار رو برای پذیرششون راحت تر میکنه. بعضی به کالج به چشم هدر دادن 1 سال وقت نگاه میکنن و بعضی به چشم یه فرصت عالی برای تحصیل در آلمان! این دسته اگه شرایطش رو داشته باشن و حتی اگه نیازی هم نداشته باشن داوطلبانه میرن کالج! کالج با توجه به شرایط سنی, راه رسیدن به پزشکی رو ساده تر میکنه! در این مورد مطمئنم که به قبولی پزشکی در ایران هیچ احتیاجی ندارید! فقط یه قبولی کنکور ساده با توجه به شرایطی که قبلا گفتم کفایت میکنه!

2- کسانی که با لیسانس, مستقیما برای پزشکی اقدام میکنن:

در حقیقت من اطلاعی از این مورد ندارم! تا الان هم موردی ندیدم که به این صورت پذیرش مستقیم پزشکی گرفته باشه. ولی شخصی رو میشناسم که با لیسانس ریاضی برای فوق ریاضی اقدام کرد و رفت آلمان. اونجا امتحان DSH داد و تونست 3 ( نمره ی کامل ) بگیره از امتحان. بعد درخواست داد برای داروسازی و الان داروسازی میخونه در المان! در ایران هم قبولی داروسازی نداشت! خیلی خوشحال میشم اگه کسی با این شرایط تونسته پذیرش مستقیم بگیره از آلمان, بیاد و تجربیاتش رو در اختیار بقیه بزاره. چون واقعا این دسته از متقاضی ها زیاد هستن. به هر حال متاسفانه من اطلاعی ندارم از این مورد و فقط یه مورد که خودم شخصا دیده بودم رو توصیف کردم!

اما یه سری از سوالات متداول که برای تحصیل در رشته ی پزشکی جمع آوری شده توسط موسسه DAAD و سایت study-in.de:

1- چند درصد از صندلی ها به دانشجویان خارجی اختصاص داده میشن ؟
    به طور میانگین حدود 8 درصد.

2- چقدر طول میکشه تا در رشته ی پزشکی پذیرفته بشیم ؟
    اگه نمره های عالی داشته باشین احتیاجی به صبر کردن نیست! اگه نه بهتره شروع به تحصیل در یه رشته ی دیگه بکنید چون مدت زمان قرار گرفتن در لیست انتظار برای پزشکی میتونه حتی 3 ترم تحصیلی طول بکشه!

3- من میخوام در آلمان پزشکی بخونم, اما نمیدونم چطور باید اقدام کنم ؟
    دانشجویان خارجی باید از طریق دانشگاه یا اسیست اقدام کنن! در ابتدا باید دانشگاه های موردنظر رو انتخاب کنید و بعد با دفتر بین الملل در تماس باشید تا از طریقه ی صحیح درخواستتون مطلع بشید. این دفتر همینطور اطلاعات لازم در زمینه ی مدارک و مدرک زبان رو در اختیارتون میزاره.

4- اگر یک دوره ی یک ساله زبان آلمانی رو طی کنم بلافاصله در رشته ی پزشکی پذیرفته میشم ؟
    تحصیل در رشته پزشکی فقط به زبان آلمانی امکان پذیر هست! آلمانی هم برای تحصیل هم برای زندگی ضروری هست. همینطور نمره ی خوب در امتحان های DSH یا TestDaF یه عامل مهم به حساب میاد. اما متاسفانه یه مدرک زبان موفق هیچ تضمینی برای پذیرش در رشته ی پزشکی ایجاد نمیکنه! این مورد بستگی به نمره های شما و نظر دانشگاه داره!

5- میتونین چند دانشگاه خوب برای پزشکی در برلین و مونیخ به من معرفی کنید ؟
    چرا فقط برلین و مونیخ ؟!!! 32 دانشکده ی پزشکی در سراسر آلمان وجود دارن که کیفیت همگی تقریبا با کیفیت دانشگاه های پایتخت برابری میکنه!

6- شنیدم که دانشجویان خارجی سخت پذیرفته میشن در رشته ی پزشکی ؟
    نه فقط دانشجویان خارجی که حتی برای المانی ها هم این شرایط وجود داره! پزشکی رشته ی محبوب هست و تعداد متقاضی ها بیشتر از تعداد صندلی ها ست اما با این حال تعداد مشخصی از صندلی ها برای دانشجویان خارجی اختصاص داده شده!

همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض انتخاب رشته و دانشگاه:

برای کامل شدن این مبحث مصاحبه ی یه دانشجوی ایرانی که در حال حاضر در آلمان پزشکی میخونه رو اینجا قرار میدم. هرچند کمی قدیمیه ولی مصاحبه ی خوبی هست و میتونه خیلی از سوالات رو برطرف کنه.

دانشجوی ایرانی از تحصیل در رشته پزشکی می‌گوید

مهرنوش محوی، دانشجوی ایرانی دانشگاه فرانکفورت آلمان در رشته پزشکی تحصیل می‌کند. او در گفت‌وگویی با .... از جزییات تحصیل در این رشته دانشگاهی در آلمان می‌گوید و همچنین از اهداف و علل انتخاب این دانشگاه و این رشته.

تفاوت عمده در تحصیل در رشته پزشکی در آلمان و ایران، در نوع مقطع تحصیلی است. در حالی که رشته پزشکی در ایران به صورت یک مرحله‌ای، پس از قبولی در کنکور سراسری تا اتمام دوران تحصیل و دریافت مدرک دکترای پزشکی تعریف شده است، در آلمان دوره تحصیل در رشته پزشکی معادل کارشناسی ارشد پیوسته (Staatsexsamen) محسوب می‌شود.
    دوره تحصیل در رشته پزشکی عمومی در آلمان، غالبا ۱۲ نیم سال تحصیلی (معادل شش سال) خواهد بود. دوره کارشناسی ارشد پیوسته در رشته دامپزشکی غالبا ۱۱ نیم سال و در رشته دندان‌پزشکی ۱۰ ترم را شامل می‌شود. دانش‌آموختگان پس از اتمام دوران تحصیل و قبولی در امتحانات پایانی، با مدرک کارشناسی ارشد اجازه کار خواهند داشت. نوع مدرک و مقطع تحصیلی ذکر شده، شامل رشته‌های دامپزشکی و دندان‌پزشکی نیز می‌شود. جزییات بیشتر در مورد تحصیل در رشته پزشکی در آلمان، در گفت‌وگو با مهرنوش محوی.

مهرنوش، چند سال است که در آلمان هستی و چرا این کشور را برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی انتخاب کردی؟

من الان حدود شش سال است اینجا هستم و یکی از آشناهایم اینجا در آلمان زندگی می‌کند. در واقع مدارکم را به آن آشنایم دادم که در کالج برایم تقاضای تحصیل بکند.

یعنی اولین قدم این بود که باید برای کالج اقدام می‌کردی. اصلا مجبور بودی که به کالج بروی؟

من مجبور بودم کالج بروم. به خاطر این که می‌خواستم پزشکی بخوانم. در دانشگاه تهران هم داشتم زبان آلمانی می‌خواندم. چون هنوز ترم سه‌ـ چهار بودم، باید می‌رفتم از اول شروع می‌کردم. مدرک لیسانس یا فوق لیسانس نداشتم. همزمان با تحصیل در دانشگاه به موسسه‌ی گوته هم می‌رفتم.

بعد از این که دوره‌ی کالج را طی کردی، اولین قدمی که انجام دادی چه بود؟ برای چه دانشگاه‌هایی اقدام کردی و طریق اقدام بعد از کالج چگونه است؟

یکسری رشته‌ها هستند که باید برای آن‌ها نمر‌ات خوب باشد. در واقع باید سعی می‌کردم در رشته‌های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی و خب قاعدتا زبان، نمره‌هایم در کالج خوب باشد، تا این که بتوانم برای رشته‌ی پزشکی تقاضا کنم و من برای شهرهای اصلی مثل فرانکفورت، کلن، برلین، مونیخ و شهرهایی که بزرگ هستند، تقاضا کردم که از فرانکفورت پذیرش گرفتم.

اصولا رشته‌ی پزشکی در آلمان در چه شهرهایی بیشتر شهرت دارد؟ اگر بخواهی در رشته‌ی پزشکی چند دانشگاه را توصیه بکنی، به نظرت کدام‌ها شهرت بیشتری دارند؟

به نسبت شهرت دانشگاه باید درس هم بیشتر بخوانی. مثلاً در مونستر یکی از دوستان من درس می‌خواند. او مثلا معدل‌ا‌ش یک بود، یعنی در واقع ۲۰. یعنی خیلی هم سخت می‌گیرند و پوست‌ات را بیشتر می‌کنند. یعنی شهرت‌شان به خاطر این است. یا مثلا در هایدلبرگ، سال به سال هم عوض می‌شود. بستگی دارد که آن دانشکده چقدر تحقیق داشته باشد یا دانشجویانی که در آن سال وارد می‌شوند، میانگین نمرات‌شان چقدر است. ولی مونستر و هایدلبرگ خیلی معروف‌اند. یعنی از زمانی که من آمده‌ام، هر سال میانگین نمرات دانشجویان‌شان چه در امتحان اول، چه در امتحان دوم، از همه بالاتر است.

تفاوت عمده در تحصیل در رشته پزشکی در آلمان و ایران، در نوع مقطع تحصیلی است

مهرنوش، تفاوت ساختاری در رشته‌ی پزشکی در آلمان و ایران در چیست، به طور نمونه در آلمان با مدرک فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد می‌توان کار کرد و این مدرک، مدرک پایانی این دوره است. برخلاف ایران که دکترا می‌گیرند.

در واقع رشته‌ی پزشکی حدوداً ۶ سال می‌شود. چهار ترم اول‌ یکسری درس‌های اصلی دارد. مثلاً فیزیک، شیمی، زیست شناسی، آناتومی، فیزلوژی و بیوشیمی. این‌ها درس‌هایی است که باید واحدهایش را پاس کنند و یک امتحان پایانی که در واقع حالت کنکور سراسری ایران را دارد. یعنی در سراسر آلمان در دو روز برگزار می‌شود که یک امتحان کتبی است. امتحان شفاهی‌اش را هم هر کسی در هر دانشکده‌ای که هست از طریق پروفسورها و استادهای آن دانشگاه انجام می‌دهد. یعنی دو مرحله دارد، کتبی و شفاهی. ولی سراسری است. بعد هم درس‌هایی که بیشتر مربوط به پزشکی است. مثل میکروبیولوژی و innere Medizin (پزشکی داخلی) که این‌ها را باید پاس بکنی که حدوداً شش ترم طول می‌کشد. بعد هم دو ترم بایستی در بیمارستان کار بکنی و این مدت حدوداً می‌شود یکسال که برای آن هم دانشجویان پول زیادی نمی‌گیرند. بعد از آن هم امتحان سراسری دوم که آن هم دو مرحله دارد، کتبی و شفاهی و بعد تازه دوران تحصیل تمام می‌شود، ولی به عنوان یک پزشک. یعنی اگر کسی بخواهد عنوان دکتر داشته باشد، باید رساله دکترا بنویسد.

با توجه به این که تو الان چند سال است اینجا هستی، دانشجو هستی و چند ترمی اینجا درس خواندی، اگر بخواهی به جوان‌های ایرانی که می‌خواهند در همین رشته‌ی پزشکی در آلمان تحصیل کنند، چه توصیه‌ای به ‌آن‌‌ها می‌کنی؟

مثلا برای پزشکی باید نمره‌ات خوب باشد و آدم وقتی از خانواده‌اش دور می‌شود و تازه می‌آید خارج از کشور، خب کمی دلتنگی می‌کند و چیزهایی هست که آدم نمی‌تواند جلوش را بگیرد. ولی خب همین‌ها هم باعث می‌شود که نمراتت خوب نشود. یعنی یکسری استرس‌هایی هست که آدم همزمان با گذراندن درس‌هایش دارد. اما آدم باید تمام همت‌اش را بگذارد که نمراتش خوب شود تا این که آسان‌تر بتواند پزشکی بخواند. چون رشته‌ی پزشکی هم خصوصاً بین ایرانی‌ها خیلی محبوب است و هر دانشکده‌ای یک درصد خاصی را به خارجی‌ها اختصاص می‌دهد و از آن درصد خاص یک مقدار خاصی هم به ایرانی‌ها اختصاص دارد. یعنی رقابت تقریبا بالاست. نمره مهم‌ترین عامل برای کسی است که می‌خواهد پزشکی بخواند.

حرف آخر:

در انتخاب رشته زیاد رویایی عمل نکنید و واقع بین باشید. انتخاب رشته و دانشگاهتون به زمان نیاز داره پس سعی کنید از قبل براش وقت بزارید و اطلاعات لازم رو جمع آوری کنید.
    نکته ی آخر اینکه, همونطور که میدونین و خوندین درسته که در آلمان برای این رشته های پرطرفدار سدی به نام کنکور نیست اما باز هم رقابت بالایی وجود داره! شاید یه مشکل به نام کنکور رو از سر راه برداریم اما با مشکلات جدیدی مواجه میشیم! بعضی 3 سال برای پزشکی صبر کردن در آلمان! در چنین شرایطی باید منعطف باشیم و بتونیم قبول کنیم که باید صبر کنیم.
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض برداشت پول مربوط به Statement حساب بعد از روز مصاحبه

سلام ببخشید من وقت مصاحبه ام چند روز دیگست و یه سوال خیلی مهم دارم
    من 40،000،000 تومن توی حسابم گذاشتم از 2ماه پیش و چند روز پیش رفتم از بانک برای روز مصاحبه نامه گرفتم که اعلام شده 40،000،000 تومن توی حسابمه که معادل 24000 Euro هست و سفارت هم میگه باید 8000 Euro توی حساب باشه حالا من الان یه مشکلی دارم که به 40،000،000 احتیاج دارم آیا میشه بعد از اینکه روز مصاحبه ام تموم شد 2-3 روز بعدش پول رو از حسابم بردارم؟ آیا سفارت از بانک من استعلام نمیگیره مستقیم؟
    خواهش می کنم راهنماییم کنید...

پیش فرض پوزش

سلام و یه معذرت خواهی بزرگ بابت این تاخیر طولانی. این مدت کاملا درگیر کارهای مربوط به رفتن بودم و مشکلات عادی و اولیه زندگی در یه کشور دیگه مثل آلمان! کلی اتفاق های خوب و بد برام افتاد که اون دسته که مربوط به این تاپیک میشه رو سعی میکنم در لا به لای نوشته هام بهشون اشاره کنم! هرچند که باید تاپیک رو زود تمام کنم و ببندم این بحث رو.
    الان دارم براتون در یه صبح اصولا کمیاب و آفتابی شهر فوق العاده زیبا, آروم و در عین حال مدرنم هانوفر مینویسم. بالاخره و بعد از نزدیک به دو سال تلاش تونستم و الان اینجام. و چقدر خوشحالم که پافشاری هام جواب داد, هرچند که کارهای اولیه خوب پیش نرفت و مثلا نتونستم به دلایلی امتحان ورودی کالج هانوفر رو قبول بشم! ولی راضی ام و ادامه میدم
    تا اینجا تقریبا تمام جزئیات رو گفتم, پس سعی میکنم در پست های آینده یه جمع بندی کنم و اگه نکته ی خاصی مونده بهش اشاره کنم! البته تا جایی که حافظه ام یاری بده! همینطور باید یه پست جامع هم در رابطه با گرفتن ویزای تحصیلی برای این مقطع بنویسم که امیدوارم برسم و بتونم بنویسم!
    همینطور یه معذرت میخوام از تمام کسانی که پیغام دادن و نتونستم به دلایل مختلف کمکشون کنم! از جمله اینکه من متاسفانه زیاد وقت ندارم اینجا و نمیتونم برای همه بنویسم و تایپ کنم که از اول باید چه کار کنن و چه مراحلی رو طی کنن! مسلما خیلی زمان می بره! باز هم معذرت

به زودی مطالب رو ادامه میدم ...
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض تایید مدارک توسط سفارت

تایید مدارک توسط سفارت آلمان:

تا اینجا اکثرا جزيیات رو گفتم و پیش نیاز های گرفتن پذیرش. تو این پست خیلی ساده شرح میدم که چه مراحلی رو باید طی کنید برای تایید مدارک تحصیلی توسط سفارت. ببخشید اگه خیلی ساده مینویسم! بعضی مواقع پیغام هایی دریافت میکنم که با خودم میگم, چطور همچین سوال عجیبی به ذهن بشری خطور میکنه ؟!
    دوستانی که احیانا به این اطلاعات نیاز دارید, لطفا کامل و با حوصله بخونید! ممنون

تایید سفارت بعد از ترجمه:

تایید سفارت یعنی چی ؟ ما برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی یک بار باید مدارکمون رو ترجمه کنیم! یا به زبان انگلیسی یا آلمانی! دقت کنید که فقط یک نسخه ترجمه از همه ی مدارک کافیه. خب ما مسلما نمیتونم و نباید اصل ترجمه رو برای گرفتن پذیرش به آلمان بفرستیم! اصل ترجمه که به صورت پلمپ شده و با مهر دارالترجمه و دادگستری و وزارت خارجه به شما تحویل داده میشه باید تا روز مصاحبه پیش شما بمونه! پس ما چی رو به آلمان میفرستیم ؟! ما در حقیقت کپی تایید شده ی مدارک رو میفرستیم آلمان! حالا بعضی از دانشگاه ها هرچند اندک و به خصوص اون دسته که با اسیست کار نمیکنن میگن احتیاجی به تایید نیست! ولی اشتباه نکنید! شما یک بار و برای همیشه باید این مدارک رو تایید کنید! برای روز مصاحبه الزامیه! پس بلافاصله بعد از ترجمه اقدام کنید برای تایید مدارک! با این تایید سفارت در واقع کپی مدارک شما رو برابر با اصل میکنه. در ادامه بیشتر و دقیق تر توضیح میدم که روند به چه صورته!

تایید رایگان مدارک توسط سفارت:

سفارت طبق گفته ی خودش و تجربیات یک بار در سال مدارک تحصیلی شما رو رایگان تایید میکنه! اما اما اما به شرط ارایه یک ایمیل از طرف دانشگاه های آلمان! خیلی سوال میشه که این ایمیل باید به چه صورت باشه ؟! چیز خاصی نیست در حقیقت! باید جواب یکی از دانشگاه های آلمان به ایمیل شما باشه! موضوع ایمیل هم مسلما در مورد مکاتبات باید باشه! خیلی ساده! مثلا شما از دانشگاه پرسیدید که آیا باید مدارکم رو مستقیم برای شما بفرستم یا باید از طریق اسیست اقدام کنم ؟! دانشگاه به شما جواب میده و شما این جواب رو پرینت میگیرید و با بقیه مدارک میبرید سفارت! مشخصا باید نحوه ی صحیح نگارش ایمیل رعایت بشه و اسم و فامیل در انتها فراموش نشه لطفا! از این مورد ایمیل ها زیاد پیدا میشه در صندوق ایمیل های کسانی که با دانشگاه ها مکاتبه داشتن. اما نکته ی مهم که باید بهش توجه داشته باشین تاریخ ایمیل هست! نباید زمان زیادی از دریافت این ایمیل توسط شما گذشته باشه! مثلا حد اکثر 1 یا 2 ماه و ترجیحا هم برای ترمی باشه که میخواید برای اون ترم اقدام کنید. مواردی بوده که سفارت به دلیل تاریخ سر باز زده از تایید مدارک! اگه این ایمیل نباشه گویا باید مبلغ زیادی برای تایید مدارک پرداخت کنید!

مدارکی که باید به تایید سفارت برسن: 1- تمام مدارک تحصیلی که قبلا عرض شد! (از جمله قبولی کنکور) 2-کپی مدرک زبان

مدارکی که از دارالترجمه تحویل میگیرید:

1-ترجمه دیپلم و ریز نمرات دیپلم 2-ترجمه پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش 3- ترجمه قبولی کنکور

نکته 1- کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارن و مایل هستن این مدارک رو هم برای پذیرش لیسانس ارسال کنن باید این مدارک رو هم ترجمه و تایید کنن! مثلا کسانی که یک سال در دانشگاه دولتی تحصیل کردن یا لیسانس دانشگاه ازاد دارن و نمیخوان برن کالج! در این صورت این مدارک هم باید به همراه مدارک بالا ترجمه و تایید بشن!

نکته 2- به هر ترجمه یه کپی فارسی هم از مدرک ترجمه شده توسط دارالترجمه اضافه میشه!

کپی گرفتن از اصل ترجمه:

بعد از اینکه اصل پلمپ شده ی ترجمه مدارک رو تحویل گرفتید, باید 5 سری کپی از این مدارک بگیرید. چرا 5 سری ؟!
    چون اولا سفارت بیشتر از 5 سری رو تایید نمیکنه و ثانیا شاید بعدها تصمیم گرفتین برای دانشگاه های دیگه ای هم اقدام کنید! پس بهتره 5 سری کپی بگیرید که داشته باشید برای این مواقع!
    وقتی برای کپی مراجعه کردید از اون شخص خواهش کنید که طوری با مدارک برخورد کنه که پلمپ مدارک باز نشه!
    اگه پلمپ باز شد سفارت قبول نمیکنه و شما باید یه بار دیگه برگردید دارالترجمه تا مدارک رو پلمپ کنید! مسلما اون گوشه از مدارک که پلمپ داره, کمی تار کپی میشه اما تا وقتی که اطلاعات داخل صفحه رو ناقص نکنه اشکالی نداره! 5 سری کپی بگیرید بدون در نطر گرفتن اصل ترجمه!

نکته: بعضی دارالترجمه ها قبولی کنکور رو جدا و بعضی به همراه سایر مدارک پلمپ میکنن! هیچ اشکالی نداره در هر صورت! سفارت در نهایت کپی ها رو به هم منگنه و تایید میکنه!

نکته بسیار بسیار مهم: موقعی که برای کپی رفتین از زدن هر گونه منگنه یا هر وسیله ای که 5 سری کپی رو از هم جدا میکنه خودداری کنید!
    سفارت منگنه ها رو باز میکنه! اگه کارمنداش خوش اخلاق باشن اون روز! اگه نه همون موقع مدارک رو تحویل میده بهتون تا با ناخن های نازنینتون بازشون کنید! بله! این اتفاق افتاده! میتونید کپی ها رو به صورت افقی و عمودی قرار بدید تا 5 سری از هم مشخص باشه! یا میتونید از کاور استفاده کنید. هرچند که موقع تحویل به سفارت همون کاور هم نباید همراه مدارک باشه!

نکته بسیار مهم: از اصل مدارک فارسی دیگه احتیاج نیست کپی بگیرید. چون همونطور که نوشتم دارالترجمه از هر مدرکی که ترجمه میکنه یه کپی هم از اصل فارسی اون مدرک اضافه میکنه و کل این مدارک ( اصل ترجمه و کپی های فارسی ) رو با هم پلمپ میکنه! پس شما وقتی از این مدارک پلمپ شده کپی میگیرید در واقع دارید از همه چیز از جمله کپی اصل مدارک فارسی هم کپی میگیرید! ببخشید دیگه ساده تر از این نمیتونستم توضیح بدم!

ترتیب مدارک:

سفارت اکثرا از دو کارمند در بخش تایید مدارک استفاده میکنه! این دو کارمند در مواقعی از سال ( به خصوص قبل از ددلاین ترم تابستان و زمستان ) با انبوهی از مدارک و مراجعه کننده مواجه میشن که مدارک زیادی دارن و اکثرا هم مدارک نامرتب هستند! به همین دلیل هم این دو کارمند بعضا از اخلاق دلپسندی برخوردار نیستن!
    البته گاها حق دارن! مراجعه کننده زیاد هست. متاسفانه سفارت هم منبعی برای ترتیب مدارکی که باید تایید بشن در سایتش قرار نداده! ترتیب مدارک یعنی چی اصلا ؟!

بعد از اینکه کپی ها رو گرفتید به این ترتیب 5 سری کپی مرتب کنید:

ببینید دارالترجمه اصل پلمپ شده ی ترجمه رو به چه ترتیبی مرتب کرده. مثلا مدارک من توسط دارالترجمه به این ترتیب مرتب و پلمپ شده بودن: اصل ترجمه ریزنمرات 3 سال دبیرستان – اصل ترجمه گواهینامه ی پایان دوران متوسطه ( دیپلم ) – اصل ترجمه ریز نمرات پیش – اصل ترجمه گواهینامه ی پیش – کپی از اصل فارسی ریز نمرات 3 سال دبیرستان – کپی از اصل فارسی دیپلم – کپی از ریز نمرات پیش – کپی از اصل فارسی پیش. ( اصل ترجمه ریز نمرات دبیرستان رو و کپی از اصل فارسی پیش انتها ی این مدارک قرار گرفتن ). بعد دارالترجمه تمام این مدارک رو با هم پلمپ کرده! مشخصا من هم 5 سری کپی رو به همین ترتیب مرتب کردم! ببینید اصل ترجمه ی شما به چه صورت توسط دارالترجمه مرتب شده. شما هم به همون صورت 5 سری کپی رومرتب کنید.

نکته در مورد ترجمه ی قبولی کنکور: همونطور که گفتم بعضی از دارالترجمه ها این مدرک رو جدا ترجمه و پلمپ میکنن! مثل مدارک من! شما از اصل ترجمه ی پلمپ شده ی این مدرک که شامل یه کپی از اصل فارسی اون هم میشه 5 سری کپی بگیرید و هر سری از اون رو روی یه دسته از کپی مدارک قرار بدید! پس در نهایت 5 نسخه کپی به این شکل شد در مورد من:
    اصل ترجمه ی قبولی کنکور – کپی از اصل فارسی قبولی کنکور - اصل ترجمه ریزنمرات 3 سال دبیرستان – اصل ترجمه گواهینامه ی پایان دوران متوسطه ( دیپلم ) – اصل ترجمه ریز نمرات پیش – اصل ترجمه گواهینامه ی پیش – کپی از اصل فارسی ریز نمرات 3 سال دبیرستان – کپی از اصل فارسی دیپلم – کپی از ریز نمرات پیش – کپی از اصل فارسی پیش!

دقت کنید که این ترتیب مدارک من بود! شما باید به ترتیب اصل ترجمه ی مدارک خودتون دقت کنید.

بعد باید این 5 سری کپی که مرتب کردید رو به همراه اصل پلمپ شده ی ترجمه ها و اون ایمیلی که بالا توضیح دادم و اصل فارسی مدارک ببرید سفارت برای تایید! چرا اصل فارسی ؟! چون سفارت ترجمه ی مدارکی رو تایید میکنه که اصل فارسی اون مدرک رو از شما گرفته باشه! پس اصل فارسی هر مدرکی که برای ترجمه دادید رو همراه داشته باشید. باز هم تاکید میکنم کپی بدون منگنه و کاور تحویل داده بشه! موقع تحویل کپی ها رو مثلا به صورت افقی و عمودی بچینید تا 5 سری از هم مشخص باشن! روی این 5 سری اصل ترجمه ی پلمپ شده ی مدارک و بعد از اون اصل فارسی مدارک و روی همه ی اینها ایمیل شما قرار داشته باشه! البته این ترتیبی بود که من تحویل دادم و مشکلی هم پیش نیومد! چیزی نیست که از طرف سفارت اعلام شده باشه! ولی همه چیز مرتب و مشخص بود کاملا و اگه در این صورت مشکلی هم باشه دیگه کارمند سفارت ایرادی نمیگیره و اون مشکل رو خودش حل میکنه! تحویل مدارک باید در ساعات اولیه صبح باشه مثل 8 یا 9 ( بازه ی زمانی دقیق رو یادم نیست ولی روی در بخش تایید مدارک نوشته شده ) و بعد از تحویل به شما میگن که حوالی ساعت 2 مثلا بیاید برای گرفتن مدارکتون! بعد از کمی تهران گردی!
    میرید مدارک رو میگیرید و این قسمت از پروسه ی پذیرش رو هم به خوبی پشت سر گذاشتید. دارم فکر میکنم ببینم آیا میشد ساده تر از این هم توضیح بدم یا نه ؟!

ادامه دارد ...
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض تایید مدارک توسط سفارت

اما نکات ریز و مهم در این مورد:

برخورد بد کارمندان بخش تایید مدارک:

دوستی بود که مدارکش زیاد و نامرتب بود! کارمند عزیز ی که در سفارت کار میکرد تمام مدارک رو به شدت هر چه تمام تر از زیر شیشه به سمت این دوست من پرتاب کرد و کلی داد و بیداد که این همه مدرک اوردی واسه تایید! اونم نامرتب و ...!
    اگه همچین برخوردی مشاهده کردید فقط و فقط با ادب بمانید و اعتراضی نکنید! معذرت خواهی کنید و ازشون محترمانه خواهش کنید که کمکتون کنن تا مشکل حل بشه! نمیخوام بترسونم کسی رو ولی خواستم اگر اگر اگر احیانا با همچین برخوردی مواجه شدین آمادگی داشته باشید!

چرا باید کپی مدرک زبان هم تایید بشه ؟

فرض میکنیم شما از موسسه گوته مدرک زبان گرفتید! مشخصا یک نسخه اصل به شما میدن و شما باید این نسخه رو پیش خودتون نگه دارید و نمیتونید اونو بفرستید آلمان برای پذیرش! پس از اصل مدرک زبان هم 5 سری کپی بگیرید و همراه سایر مدارک به سفارت تحویل بدید تا کپی ها رو تایید کنه و شما این کپی ها رو بفرستید آلمان!!! اصل مدرک زبان هم باید تحویل سفارت بشه. ولی کلا به یاد داشته باشید که اگه موسسه بیشتر از یک نسخه اصل به شما میداد حتما 2 نسخه بگیرید! البته نمیدونم ممکنه یا نه ولی برای روز مصاحبه و حتی در طول زندگی در آلمان میتونه مورد استفاده باشه!

تایید دادگستری و وزارت خارجه:

حتما توجه به این دو تایید داشته باشید! تمام ترجمه ها باید این دو تایید رو داشته باشند!

زمان هایی که برای تایید مدارک, سفارت شلوغه:

در این مورد که اغلب کمی قبل از ددلاین هر ترم شروع میشه صف عجیبی برای تایید مدرک تشکیل میشه و سفارت هم گویا در روز 20 نفر رو برای تایید مدرک قبول میکنه! پس ترجیحا این مواقع برای تایید اقدام نکنید و اگه اقدام کردید از ساعت 5 یا 6 صبح به سفارت مراجعه کنید! در این مواقع بعضا از ساعت 5 صبح صف تشکیل میشه در مقابل در بخش تایید مدارک! تایید مدارک رو تا جایی که میشه به روزهای آخر موکول نکنید! کلا تو این پروسه پذیرش هیچ مرحله ای رو به روز آخر موکول نکنید!

نکته در مورد ایمیل تایید مدارک:

ترجیحا از گزینه ی پرینت سرویس ایمیلتون استفاده کنید نه از گزینه ی پرینت مرورگرتون! و هنگامی که برای تایید مراجعه میکنید ترجیحا چندتا ایمیل همراهتون باشه تا اگر احیانا به ایمیلی ایراد گرفتن یه ایمیل دیگه داشته باشید!

الان که داشتم این مطالب رو مینوشتم یاد تک تک ساعت هایی افتادم که اون روز در تهران گذروندم!
    یادش بخیر! چقدر سرما کشیدم اون روز تهران! دوستان حتما مدارک رو چندبار کنترل کنید قبل از حرکت و هر مدرکی که فکر میکنید نیاز هست همراهتون باشه که در یک روز این قضیه رو تمام کنید! تا جایی که این ذهن یاری میداد براتون نوشتم در این مورد! ببخشید اگر زیاد از کلمات "اصل ترجمه ی پلمپ شده" یا "اصل مدرک فارسی" و ... استفاده کردم! میخواستم دریافت مطلب راحت تر باشه! امیدوارم تونسته باشم کمک کنم و ببخشید که نمیتونستم ساده تر از این بنویسم! این هم از یکی از آخرین مراحل پذیرش. در پست بعدی از ارسال مدارک به آلمان و اسیست و واریز پول به اسیست مینویسم.

امیدوارم موفق باشید همگی در پروسه پذیرش
    ویرایش توسط alik1990 : April 19th, 2013 در ساعت 08:14 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض مراحل پایانی پذیرش

خب امیدوارم پست قبلی بهتون کمک کرده باشه و تونسته باشید با کمترین مشکل مدارک رو تایید کنید! دیگه کارای پذیرش داره کم کم تمام میشه و نوبت میرسه به پر کردن فرم پذیرش, فرستادن مدارک به آلمان ( با پست ) , واریز پول به حساب اسیست و در نهایت انتظار ...

فرم پذیرش:

همونطور که قبلا گفتم دو نوع فرم برای پذیرش دانشگاه های آلمان وجود داره, که هر دو فرم توسط اسیست مورد قبول هستند! یکی باید به صورت آنلاین پر بشه در سایت اینترنتی اسیست و یکی دیگه فرم آبی رنگ (تقریبا آبی
    ) رایجی هست که تمام دانشگاه ها ( حتی اون دانشگاه هایی که با اسیست کار نمی کنن هم ) از اون استفاده میکنن و به صورت دستی ( تایپ کردن ) پر میشه. خب الان اینجا سوال پیش میاد که کدوم فرم رو پر کنیم ؟!

3 حالت وجود داره, که در هر صورت درخواست شما برای اسیست قابل قبوله:

1-پر کردن هر دو فرم: در این صورت شما هر دو فرم رو پر میکنید! ابتدا وارد پرتال آنلاین سایت اسیست می شید و بعد از ثبت نام در سایت با نام کاربری و کلمه ی عبور وارد قسمت پذیرش انلاین میشید! بعد باید کلی سوال, جواب بدین راجع به اطلاعات شخصی و تحصیلیتون و کلی مراحل رو طی کنین تا فرم پر بشه و سایت فرم رو به صورت پی دی اف برای دانلود در اختیارتون بذاره! هر چند که این فرم میتونه پست نشه ( از نظر من )! این پذیرش آنلاین به نطر من تنها مزیتی که داره این هست که یه جدولی در اختیار شما قرار میده که در اون نشون میده درخواست های شما برای پذیرش در چه مرحله ای قرار دارن! هرچند که اسیست بعد از هر مرحله به شما هم ایمیل میزنه و هم برای شما یه نامه پست میکنه که پذیرش شما در چه مرحله ای قرار داره! پس به نظر من این فرم پست نشه بهتره! این کار فقط باعث ساخت این جدولی که گفتم میشه و همینطور یه شماره ی درخواست به شما میده که با این شماره اگه در روند پذیرش مشکلی یا سوالی داشتین میتونین ازش استفاده کنین جهت سهولت در کار! پس توصیه من این هست که این مراحل رو انجام بدید اما فرم اینترنتی رو پرینت نگیرید و نفرستید! بعد فرم رایج رو پر میکنیم و با بقیه مد ارک پست میکنیم آلمان!

2-فقط پر کردن فرم اینترنتی: روش دوم این هست که فقط فرم اینترنتی رو پر کنید و پرینت بگیرید و با مدارک پست کنید آلمان! برای این کار باید مراحلی که بالا گفتم رو طی کنید و دیگه احتیاجی به پر کردن فرم آبی رنگ نیست! به دلایلی من این روش رو توصیه نمیکنم, از جمله تفاوت هایی که با فرم آبی رنگ داره و در این فرم فقط یه رشته برای انتخاب وجود داره! بر خلاف فرم دوم که دو رشته برای انتخاب دارید و در اون تعیین میکنید که اگه در انتخاب اول پذیرفته نشدید, برای چه رشته ی دیگه ای درخواست شما بررسی بشه! پس من این روش رو توصیه نمیکنم!

3-فقط پر کردن فرم آبی رنگ رایج: روش سوم این هست که شما فقط این فرم رو پر و ارسال میکنید! در این روش هم برای شما مشکلی پیش نمیاد و این روش هم توصیه میشه! در این روش هم با ایمیل و هم پست توسط اسیست در جریان مراحل پذیرش قرار میگیرید!

نکته: انتخاب با شماست در نهایت! هر سه روش برای اسیست قابل قبول هست ولی توصیه من روش های 1 و 3 هست!
    نکته2: برای بعضی دانشگاه ها باید در سایت خود دانشگاه هم یه فرم پر کنید! متاسفانه اطلاعی ندارم کدوم دانشگاه ها,ولی تعدادشون کم هست!

نحوه ی پر کردن فرم پذیرش:

برای اینکه همیشه سوال های زیادی مطرح بوده در این مورد و تا جایی که میدونم, سعی میکنم نحوه ی پر کردن فرم آبی رنگ رایج دانشگاه ها و موسسه اسیست رو براتون شرح بدم! قدم به قدم میریم جلو:

اول برای دانلود فرم به سایت موسسه اسیست مراجعه کنید, و از این قسمت فرم رو دانلود کنید! گزینه ی Antrag auf Zulassung.

نکته: برای پر کردن فرم از نرم افزار Foxit Reader استفاده کنید! چون در هر قسمتی که باشید اجازه ی ذخیره ی اطلاعات رو بهتون میده بر خلاف سایر نرم افزارهای معروف!

نکته 2: ستون سمت راست فرم نباید توسط شما پر بشه!

فرم:

ابتدای فرم: در این قسمت باید مشخص کنید برای چه ترمی قصد دارید اقدام کنید! ترم تابستان یا زمستان! برای ترم زمستان لازمه دو عدد وارد کنید! مثلا ترم زمستان 2012/13
    بعد اسم دانشگاهی که برای اون قصد دارید اقدام کنید! ترجیحا اسم کامل دانشگاه ها رو وارد کنید که در سایتشون موجود هست به وضوح! مثلا Leibniz Universität Hannover

قسمت 1:
    Angaben zum beabsichtigten Studium:

در این قسمت باید اطلاعات رشته ی مورد نطرتون رو وارد کنید. برای انتخاب اول و دوم! همونطور که در فرم نوشته شده میتونید رشته س دومی هم انتخاب کنید که اگه در رشته ی اول پذیرفته نشدین, رشته ی دوم شما مورد بررسی قرار بگیره! فقط به تعیین مقطع تحصیلی در زیر هر انتخاب توجه داشته باشید! مثلا رشته ی اول پزشکی ( مقطع رو در گزینه ها Staatsexamen انتخاب کنید) و رشته ی دوم زیست شناسی ( مقطع رو در گزینه ها Bachelor انتخاب کنید )!
    نکته: مقطع رشته های پزشکی, دندان پزشکی, داروسازی و دو یا سه رشته ی دیگه Staatsexamen است!

قسمت 2:
    Angaben zur Person:

در این قسمت هم همونطور که مشخصه اطلاعات شخصی شما مثل اسم و تاریخ تولد و ... باید وارد بشه!
    نکته: Staatsangehörigkeit یعنی ملیت!!

قسمت 3 :
    Korrespondenzadresse:

این قسمت برای ما ایرانی ها یکم پر کردنش سخته! به دلیل ادرس های عجیبی که در ایران وجود داره! قسمت c/o چیه ؟! در این قسمت شما نام کسی رو وارد میکنید که نامه های اسیست و در نهایت پذیرش شما برای ایشون ارسال میشه! اگه کسی رو در آلمان ندارید که نامه ها رو برای شما بگیره, باید نام و ادرس خودتون رو وارد کنید! اما اگر کسی در آلمان دارید که این امکان براش هست نامه ها و در نهایت پذیرش یا جواب رد رو برای شما بگیره و با ایمیل برای شما بفرسته, در این قسمت اسم و ادرس اون شخص رو وارد کنید! از اونجایی که نامه ها با پست خیلی دیر یعنی بین 1 تا 2 ماه یا حتی بیشتر به دست شما برسه, میتونید این گزینه رو انتخاب کنید! هرچند که اگه این امکان هم برای شما نباشه, و در صورتی که پذیرش بگیرید میتونید از دانشگاه خواهش کنید تا پذیرش رو با ایمیل برای شما بفرسته! مسلما در این صورت وقت بیشتری برای انجام کارها و وقت گرفتن از سفارت میمونه! در نوشتن ادرس هم تا جایی که میشه خلاصه عمل کنید و اگه مشکلی بود با من در ارتباط باشید تا مشکل رو با هم حل کنیم
    ! فکر میکنم در سایر تاپیک های بخش آلمان هم بتونید مشکل رو مطرح کنید.
    نکته: لطفا در این قسمت ادرس ایمیلی رو وارد کنید که همیشه از اون استفاده میکنید! چون تمام مکاتبات اسیست با شما از طریق این ادرس ایمیل خواهد بود!

قسمت 4:
    Angaben zur Vorbildung:

در این قسمت باید اطلاعات و تاریخ دوران تحصیلتون رو وارد کنید! از دبستان تا دانشگاه, و در صورت لزوم کالج یا فعالیت شغلی و ...
    نکته: تاریخ ها رو با مبدل هایی که در اینترنت وجود داره میتونید تبدیل کنید!
    نکته2: دبستان: Grundschule راهنمایی: Mittelschule دبیرستان: Oberschule پیش دانشگاهی: Voruniversitätskurs یا Vorstudium
    نکته3: کنکور: Hochschulaufnahmeprüfung

فرم پذیرش رو هم در همین پست میتونید پیدا کنید.

ادامه دارد ...
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض مراحل پایانی پذیرش

قسمت 5:
    Sprachkenntnisse:

این قسمت همونطور که مشخصه مربوط به اطلاعات مدارک زبان شماست! آلمانی, انگلیسی ( که البته برای کالج و اکثر رشته های لیسانس در آلمان نیازی بهش نیست )! چون کاملا سوالات این بخش مشخصه دیگه احتیاجی به توضیح نیست!

قسمت 6:
    Weitere zulassungsrelevante Fragen:

این قسمت مربوط به سوالاتی در مورد پذیرش هست که اغلبا هم برای این مقطع و برای ایرانی ها باید با "نه" جواب داده بشه! مثل اینکه ایا بورس دارید یا نه؟! فقط یه سوالی هست در این قسمت که میپرسه آیا میتونین در کشور خودتون هم رشته ی مورد نظرتون رو بخونید یا نه! خب یه سری رشته ها که در ایران تدریس نمیشه و جواب مشخصه, اما من ترجیح میدم کلا به این سوال جواب ندم! و همیشه اون رو خالی گذاشتم و مشکلی هم نبوده! ولی میشه هم صادقانه جواب داد, انتخاب با شماست

قسمت 7:
    TestAS:

جواب این قسمت هم " نه" خواهد بود! ما به این امتحان احتیاجی نداریم!

قسمت8:
    Andere Bewerbungen:

در این قسمت باید مشخص کنید که آیا قبلا هم برای این دانشگاه درخواست داده بودید یا نه و اگه آره برای چه رشته ای! و هممینطور در انتها باید بنویسید در این ترم برای چه دانشگاه های دیگه ای درخواست فرستادید یا میفرستید!

قسمت9:
    Besondere Gründe für die Wahl der Hochschule:

آیا دلیل خاصی برای انتخاب این دانشگاه دارید ؟ اگه آره باید ذکر کنید و اگه نه این قسمت رو پر نکنید.

قسمت10:
    Antrag auf Zulassung zur Feststellungsprüfung:

این مهمترین قسمت فرم هست برای کسانی که میخوان برن کالج یا مستقیما برای لیسانس یا رشته های Staatsexamen اقدام کنن! در قسمت اول از شما پرسیده میشه:
    Beantragen Sie zum kommenden Semester die Aufnahme in ein Studienkolleg für ausländische ...
    اگه باید برای کالج اقدام کنید با "ja" جواب بدید و اگه میخواید مستقیما و بدون کالج اقدام کنید برای کلاس زبان آمادگی DSH یا TestDAF در آلمان, با "Nein" جواب بدید!
    بقیه سوالات شامل این میشهکه آیا تا به حال در امتحان ورودی کالج شرکت کردید ؟ کی و کجا ؟

یکی از سوالات مهم این بخش این سوال:
    Wünschen Sie die Zulassung zur externen Feststellungsprüfung zum nächstmöglichen Termin (ohne Besuch des Studienkollegs
    این سوال باید با نه جواب داده بشه! در واقع این امکان برای شما هست که بدون اینکه برید کالج در امتحان پایانی کالج شرکت کنید! اصلاااااااااااااا این کارو نکنید! کسانی هم که در کالج شرکت کردن سخت و با زحمت قبول شدن در این امتحان و تونستن نمره ی خوبی بیارن! پس این گزینه اصلا توصیه نمیشه!

سوال آخر این قسمت هم با نه جواب بدین!

نکته برای دوستانی که میخوان مستقیما برای لیسانس یا رشته هایی مثل پزشکی اقدام کنن: شما در ایران تا سطح B1 یا B2 آلمانی خوندید و مدرک دارید! در صورتی که دانشگاه با درخواست شما موافقت کنه به شما پذیرش مشروط به گذروندن کلاس زبان داده میشه! شما با این پذیرش اقدام میکنید برای ویزا و بعد سفر به آلمان! در آلمان باید با هزینه ی خودتون ( حدودا 6 هفته ای بین 250 تا 450 یورو, بستگی به شهر داره) کلاس برید تا بعد از 6 ماه ( اگه قوی باشید در آلمانی ) یا بعد از 1 سال یا حتی بیشتر ( اگه در ایران خوب المانی نخونده باشید و فقط مدرک گرفته باشید
    !!! ) طول میکشه این پروسه! همونطور که گفتم اگه در ایران خوب آلمانی نخونده باشید و در آلمان هم خوب آلمانی نحونید خیلی شرایط برای شما سخت میشه و کلی هزینه و انرژی باید صرف کنید, همینطور باید در آلمان در سفر باشید از این شهر به اون شهر تا بالاخره بتونید DSH قبول بشید! و تا DSH یا TestDAF قبول نشید عملا درس شما شروع نمیشه! این قضیه برای دوستان فوق لیسانس هم صادقه! پس اشتباه نکنید و تو ایران وقت و انرژی صرف کنید برای یادگیری خوب و درست آلمانی! نه برای گرفتن مدرک!!! گرفتن مدرک B1 با نمره ی قبولی اصلا سخت نیست! آلمانی رو اصولی و درست یاد گرفتن سخته! و در عین حال هنر!

قسمت11:
    Antrag auf Zulassung zum studienvorbereitenden Deutschkurs:

در این قسمت باید مشخص کنید که آیا میخواید در کلاس آمادگی امتحان زبان شرکت کنید یا نه! اگه باید برید کالج این قسمت رو با Nein, و اگه نباید برید کالج و DSH یا TestDAF هم ندارید و باید در کلاس زبان شرکت کنید, این قسمت رو با "Ja" جواب بدید!

تاریخ, مکان و امضا:

تاریخ و مکان رو تایپ کنید, فرم رو پرینت ( رنگی یا سیاه و سفید ) بگیرید و امضا کنید با خودکار. پرینت کیفیت خوبی داشته باشه و همه چیز مشخص باشه! همونطور که گفتم با برنامه ی Foxit Reader فرم رو پر و ذخیره کنید تا مشکلی پیش نیاد!

نکته: برای هر دانشگاه باید به صورت جداگانه و به همین صورت یک فرم پر بشه!
    نکته2: برای انتخاب رشته به نکاتی که در پست های قبلی نوشتم توجه کنید!
    نکته3: در مورد بعضی قسمت های فرم زیاد توضیح ندادم به دو دلیل: 1- وقت کم 2-کم اهمیت بودن یا مشخص بودن سوالات به اندازه ی کافی
    نکته4: احتیاج نیست همه ی قسمت های فرم پر بشه! بعضی قسمت ها که تقریبا مشخص هم هستند میتونن خالی بمونن, ولی ترجیحا تا جایی که میتونید سعی کنید فرم رو کامل پر کنید!
    نکته5: احتیاجی نیست صفحات فرم رو به هم منگنه کنید! هرچند که مشکلی هم نداره, ولی میتونید هنگام ارسال مدارک هر فرم 4 صفحه ای رو در یک کاور جدا بزارید!

امیدوارم چیزی رو فراموش نکرده باشم
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض ارسال مدارک و واریز پول پذیرش

بسته ی مدارک:

مدارکی که باید برای پذیرش به آلمان پست بشن ( با توجه به توضیحات ذکر شده! ):

1- کپی تایید شده از ترجمه رسمی مدارک 3 سال دبیرستان و پیش دانشگاهی
    2- کپی تایید شده از ترجمه رسمی گواهی قبولی در کنکور سراسری
    3- کپی تایید شده ی مدارک دانشگاهی ( اگه تحصیلات دانشگاهی دارید )
    4- زندگی نامه و در صورت لزوم نامه انگیزه
    5- مدرک زبان معتبر یا ترجیحا کپی تایید شده ی این مدرک
    6- فرم پر و امضا شده ی درخواست پذیرش ( به تعداد دانشگاه ها )
    7- کپی صفحه ی اول پاسپورت

نکته مهم: اگه حتی برای 5 یا 6 دانشگاه اقدام میکنید, تنها یک سری کپی تایید شده برای اسیست بفرستید! بقیه کپی ها رو پیش خودتون نگه دارید, چون ممکنه در آینده بهشون احتیاج داشته باشید, و تایید رایگان هم تنها یک بار در سال انجام میشه! لازم به ذکر است که این مورد در مورد فرم پذیرش صادق نیست و باید برای هر دانشگاه یک فرم پر و ارسال بشه!

نکته: ترجیحا کپی تایید شده ی مدارک تحصیلی رو در یک کاور, زندگی نامه, انگیزه نامه ( در صورت نیاز ), و کپی پاسپورت رو در یک کاور, مدرک زبان رو در یک کاور و هر فرم 4 صفحه ای امضا شده رو در یک کاور قرار بدید! پس هر فرم 4 صفحه ای در یک کاور! و بعد همه ی مدارک رو در یک بسته ی پستی ( بسته زیاد کوچک یا زیاد بزرگ نباشه, و ترجیحا نو و استفاده نشده باشه!! ) قرار بدید!

نکته2: در دفاتر پستی TNT یا DHL اغلب بسته در اندازه های مختلف وجود داره!

نکته3: میتونین آدرس پستی خودتون یا اسیست و دانشگاه ( اگه دانشگاه با اسیست کار نمیکنه! ) رو تایپ کنید با یه فونت مناسب, بعد پرینت بگیرید و روی بسته ی پستی بچسبونید تا خوانا باشه کاملا! در غیر این صورت با خودکار و کاملا خانه بنویسید آدرس ها رو!

نکته مهم: ترجیحا از پست سفارشی ایران استفاده نکنید و مدارک رو با پست TNT یا DHL پست کنید! غیر از اینکه مدارک ظرف 3 تا 5 روز به دست اسیست یا دانشگاه میرسه, میتونید هر روز از طریق سایت بسته رو دنبال کنید و مهمتر از همه اینکه خیالتون راحت که مدارک به آلمان میرسه! البته هزینه ی این پست ها زیاده یه مقدار!

نکته مهم: ادرس اسیست رو دقیقا به همون صورتی که در سایت اومده روی بسته بنویسید:

Postadresse von uni-assist:

Schreiben Sie in die erste Zeile den Namen (einer) der Hochschule(n), für die Sie einen Antrag schicken

(Name einer Hochschule)
    c/o uni-assist e.V
    Helmholtzstraße 2-9

D-10587 Berlin
    Germany

همونطور که نوشته, شما باید اسم یکی از دانشگاه هایی که برای اون اقدام میکنید رو در خط اول بنویسید و بعد ادامه ی ادرس ...

واریز پول به حساب اسیست:
    خب به قسمت خرج کردن برای رویاها خوش امدید
    . اسیست یا دانشگاه هایی که با اسیست کار نمیکنن مثل دانشگاه ماینز برای بررسی مدارک شما پول میگیرین. در اینجا سیستم اسیست رو براتون توضیح میدم چون اکثرا از طریق اسیست اقدام میکنن! اسیست برای بررسی اولین درخواست شما ( اولین دانشگاه ) در حال حاضر 68 یورو پول میگیره! به ازای هر درخواست اضافه 15 یورو! در هر ترم! مثلا من میخوام برای ترم زمستان 2013/14 از طریق اسیست برای 3 دانشگاه اقدام کنم! یعنی 68+15+15! پس من باید اول مدارک رو برای اسیست پست کنم, بعد از اینکه ایمیل از اسیست گرفتم که مدارکم رسیده و باید پول رو به حساب واریز کنم, 98 یورو ( برای مثال من ) به حساب اسیست واریز میکنم!

توضیحات بیشتر در این قسمت از سایت اسیست
    http://www.uni-assist.de/entgeltordnung.html

نکته: 43 یورو برای کشورهای اتحادیه اروپاست! کسانی که اروپایی هستن, نه کسانی که در اروپا زندگی میکنن ولی ایرانی هستن!

واریز پول و مشکلات مربوط:

چون از طریق بانک های داخلی نمیتونیم این پول رو واریز کنیم, یا باید از کارت های بانکی مجازی استفاده کنیم ( من در این مورد اطلاع و تجربه ای ندارم, پس توصیه هم نمیکنم ولی در این انجمن خیلیا از این طریق پول امتحانات و پذیرش رو پرداخت میکنن ), یا کسی از آلمان, یا سایر کشورها این پول رو برای ما واریز کنه! این کار یا به صورت اینترنتی انجام میشه, که در این صورت اون شخص باید رسید پرداخت رو که یه فایل پی دی اف هست برای شما بفرسته, یا در بانک و حضوری, که باز هم باید کپی رسید پرداخت رو اسکن کنه و برای شما بفرسته! دراین صورت میتونید صبر کنید و از این رسید پرینت بگیرید و همراه با بقیه مدارک برای اسیست بفرستید تا پرداخت شما سریعتر تایید بشه! ولی اگه مدارک رو زودتر فرستادید باز هم مشکلی نیست و بعد از دریافت رسید پرداخت باید یه ایمیل به اسیست بزنید و رسید پرداخت رو هم ضمیمه کنید تا پرداخت رو تایید کنه!
    توصیه میکنم حتما قبل از واریز پول این صفحه رو بخونید تا بعدا مشکلی پیش نیاد!
    http://www.uni-assist.de/zahlungsoptionen.html حتماااااااااااا بخونید!

حساب و اطلاعات بانکی اسیست:
    http://www.uni-assist.de/bankverbindung.html

تایید پرداخت توسط اسیست:

بعد از اینکه اسیست پرداخت پول شما رو تایید کرد بررسی مدارک رو شروع میکنه! اگه مدارک ناقص باشه اعلام میکنه که نمیتونیم مدارک رو برای دانشگاه بفرستیم! یه مهلت محدودی رو مشخص میکنه تا مدارک رو کامل کنید و براشون بفرستید! اما مدارک کامل باشه به شما ایمیل میزنه که مدارک بررسی شد, بعد معدل پیش یا دانشگاه شما رو با توجه به سیستم تحصیلی و نمره در المان حساب میکنه ( توسط یه فرمول خاص که براتون ارسال میشه ) و از شما میخواد اگه به این نمره اعتراضی دارید اعلام کنید! کم پیش میاد کسی اعتراضی داشته باشه البته! و بعد هم مدارک رو برای دانشگاه میفرسته و اعلام میکنه برای نظر نهایی باید با دانشگاه در ارتباط باشید! اسیست اینجا کارش تمام میشه و دیگه باید منتظر نظر نهایی دانشگاه باشید! بعد از یه مدتی با دانشگاه در تماس باشید (نه خیلی زود نه خیلی دیر), اکثر دانشگاه پذیرش رو برای شما پست میکنن و ایمیل هم نمیزنن که شما پذیرفته شدین! بعد زمان میگذره و همینطور به امتحان ورودی کالج یا کلاس زبان نزدیک میشن, و مثلا دو هفته یا یک ماه قبل از امتحان در المان تازه پست پذیرش شما رو میاره! در نتیجه وقتی برای گرفتن وقت از سفارت و بقیه کارها نمیمونه! اکثر دانشگاه ها اگه ازشون خواسته بشه, توسط ایمیل هم پذیرش رو میفرستن, ولی عده ای هم این کار رو انجام نمیدن! پس در کل با دانشگاه برای جواب نهایی در ارتباط باشید!

نکته مهم: حداقل 4 هفته قبل از پایان مهلت پذیرش اقدام کنید تا وقت برای تمام کارها باشه!

نکته مهم: برای مهلت پدیرش هر دانشگاه به سایت دانشگاه مراجعه کنید! مثلا دانشگاه Marburg در سایتش نوشته تا 15 آپریل برای پذیرش ترم زمستان کالج وقت دارید! در حالی که مثلا دانشگاه Leipzig در سایتش نوشته تا 15 جولای برای پذیرش ترم زمستان کالج وقت دارید! باید با حوصله سایت دانشگاه ها رو بگردید تا تاریخ ها و مهلت پذیرش رو پیدا کنید!

نکته بسیار مهم برای دوستانی که کالج میرن: اسیست با فرمولی که برای شما میفرسته, معدل کل پیش دانشگاهی شما رو به یه نمره در سیستم تحصیلی المان تبدیل میکنه ( مثلا 1.8, در این سیستم 20 معادل 1 هست )! بعد شما در پایان کالج و بعد از امتحان پایانی کالج یه نمره دریافت میکنن! این دو نمره با هم جمع میشه, تقسیم بر 2 میشه و نمره ی کل شما رو میسازه! شما با این نمره باید برای رشته ی مورد نظر دوباره درخواست پذیرش بدین! مثلا معدل پیش من هست 1.9 در این سیستم, من اگه کالج رو با نمره ی 1.3 تمام کنم ( که خیلی سخته البته ), این دو نمره با هم جمع و تقسیم بر 2 میشن و من با نمره ی 1.6 میتونم اقدام کنم برای داروسازی مثلا! دوباره درخواست پذیرش میدم برای دانشگاه هایی که داروسازی دارن, بعد اگه حد نصاب نمره بالاتر از نمره ی من باشه, یعنی مثلا 1.9 یا 2 در اون دانشگاه برای داروسازی, و تحت شرایطی و مهم تر از همه نطر نهایی دانشگاه من در رشته ی داروسازی پذیرفته میشم! البته کاش به راحتی نوشتنش بود
    !!! این یه مثال بود البته, حدنصاب نمره ها هر ترم توسط دانشگاه میتونه تغییر کنه! به هر حال دوستانی که کالج میرن, تمام کاری که شما میتونید بعد از ورود به کالج انجام بدین تلاش وامید میتونه باشه! تلاش برای بهترین نمره!

خب مراحل پذیرش رو تا جایی که میتونستم, و حافطه ام یاری می داد اینجا نوشتم! میدونم زیاد کامل نیست ولی کلیات رو نوشتم, با این حال همیشه سایت دانشگاه ها و موسسه اسیست رو چک کنید! چون مراجع اصلی اونا هستن! خب من باید متن رو تمام کنم دیگه, اینجا آفتاب در اومد

امیدوارم در پروسه ی پذیرش موفق باشید

در پست بعدی یه راهنمایی مینویسم برای نوشتن زندگی نامه و انگیزه نامه برای مصاحبه ی سفارت, و بعد از اون هم پست آخر که مربوط میشه به راهنمایی برای ویزا و روز مصاحبه.

موفق باشید ...

ویرایش توسط alik1990 : April 24th, 2013 در ساعت 08:14 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض Lebenslauf & Motivation

و اما مبحث مهم Lebenslauf و Motivation:

اگه درست و منظم آلمانی بخونیم و چیزی حدود 500 ساعت با این زبان کار کرده باشیم واقعا ,وقتی وارد سطح B1 و B2 میشیم باید یه هنر بزرگ داشته باشیم! هنر نگارش! تو این سطوح قلم همیشه باید در دست باشه و ما باید بتونیم بنویسیم! باید بتونیم خوب بنویسیم! ( اگه وقت و مهم تر از اون حوصله بود حتما یه پست خوب راجع به مهارت نوشتن مینویسم! )
    یکی از فواید بی شمار این مهارت زمان پذیرش ( به خصوص برای مقطع فوق و دکتری به زبان المانی ) و زمان مصاحبه ی سفارت به کمک ما میاد! باعث میشه بتونیم زندگی نامه ( Lebenslauf ) و نامه ی انگیزه ( Motivation )خوبی تنظیم کنیم!
    به این دلیل که این مدارک برای پذیرش و به خصوص مصاحبه ی ویزا مهم هستن, و چون عده ای از دوستان امکان رفتن به کلاس المانی براشون مهیا نیست, در این پست کاملا به این دو مدرک و نحوه ی تنطیمشون میپردازم! از Lebenslauf شروع میکنیم ...

تعریف زندگی نامه یا Lebenslauf یا CV ( انگلیسی) به زبان ساده:

Lebenslauf خیلی ساده یعنی مهمترین اطلاعات شخصی, تحصیلی, کاری, و گاها توانایی های شماست, که به شکل یه جدول (Tabellarisch ) باید تنطیم بشه! خلاصه ای از زندگی شما!

موارد استفاده:

1- برای پذیرش توصیه میشه, به همراه سایرمدارک ارسال بشه!
    2- از مدارک ضروری برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان
    3- برای پذیرش و حتی گاها پیدا کردن کار دانشجویی در المان, یا کار بعد از اتمام تحصیلات!

نحوه ی نگارش Lebenslauf:

برای تنطیم یه زندگی نامه ی خوب دو راه دارید! یکی اینکه در برنامه ی Word خوب باشید و بتونید با استفاده از نمونه ها جدول بندی کنید و اطلاعات رو وارد کنید, یا به راه دوم و ساده تر رو بیارید و از فرمت های اماده در اینترنت استفاده کنید! مسلما راه دوم توصیه میشه, چون باعث میشه بی دردسر و مرتب و با کمترین خطا زندگی نامه رو تنطیم کنید! فقط کافیه در فایلی که از اینترنت می گیرید اطلاعات شخص فرضی رو پاک کنید و اطلاعات خودتون رو وارد کنید! مثلا از این سایت میتونید نمونه های خوبی دریافت کنید:

یا میتونید اطلاعات رو در فرم انلاین این سایت پر کنید و بعد پرینت بگیرید از فایل اماده ای که سایت در اختیارتون گذاشته! این سایت یه زندگی نامه ی ساده و مرتب به شما تحویل میده ولی دستتون برای اعمال تغییر و گسترده تر کردن زندگی نامه باز نیست! یکی از مزیت های این سایت امکان آپلود عکس روی زندگی نامه ست!

نکته: این نمونه ها برای آلمانی ها تنطیم شده! به خصوص برای کسانی که برای پیدا کردن کار اقدام میکنن! به همین خاطر احتیاج نیست ما همه ی این موارد رو داشته باشیم! مثلا کسی که تازه پیش دانشگاهی رو تمام کرده و حتی هنوز تحصیلات دانشگاهی هم نداره! این شخص مسلما زندگی نامه ی طولانی و پری نداره, چون تازه اول راهه! فقط باید اطلاعات عمومی و رایج مثل اطلاعات شخصی و تحصیلی و توانایی زبان و ... وارد بشه! پس این شخص مسلما باید قسمت تجربیات شغلی رو از فایل نمونه حذف کنه!

نکته2: در زندگی نامه حتما آدرس پستی رو بنویسید! معمولا ادرس در زندگی نامه بالای صفحه سمت چپ نوشته میشه! در مثال های بالا کاملا مشخصه این مورد!

نکته3: دبستان: Grundschule راهنمایی: Mittelschule دبیرستان: Oberschule پیش دانشگاهی: Voruniversitätskurs یا Vorstudium

نکته4: در قسمت Sprachkenntnisse باید زبان مادری و توانایی زبان المانی رو بنویسید ( و همینطور انگلیسی, اگه مدرک دارید یادر هر سطحی به انگلیسی مسلط هستید ). به این شکل مثلا:
    Persisch - Muttersprache
    Deutsch - sehr gut in Wort und Schrift
    Englisch - fließend in Wort und Schrift

نکته5 و مهم: زندگی نامه حتما احتیاجی به عکس نداره! میتونه عکس هم داشته باشه که باعث میشه یکم شیک تر به نظر بیاد ولی اصلا الزامی نیست! فقط اگه میخواید زندگی نامه عکس داشته باشه, لطفا با یه عکس 3 در 4 و نوار چسب یا چسب مایع اقدام به این کار نکنید
    !!! عکس باید اسکن بشه و با نرم افزار قرار بگیره در زندگی نامه! باز هم تاکید میکنم, وجود عکس اصلا الزامی نیست! وجود آدرس پستی و تاریخ اجباریه!

نکته6: همونطور که در نکته قبل گفتم در انتهای صفحه باید تاریخ و مکان تایپ بشه,مثلا:
    Teheran, den 28.04.2013

نکته مهم: اگه به استاد المانی دسترسی دارید و براتون امکان پذیره, حتما بعد از تنطیم زندگی نامه برای تصحیح بهش مراجعه کنید!

اهمیت زندگی نامه برای اخذ ویزا:

اگه شما قبلا برای پذیرش یه زندگی نامه نوشته باشید, برای روز مصاحبه ی سفارت دیگه احتیاجی به نوشتن دوباره نیست! فقط در Word تاریخ رو به روز کنید و پرینت بگیرید! همونطور که گفتم جز موارد ضروری هست برای اخذ ویزا و در چک لیست سفارت هم اومده! اما اگه ننوشته باشین زندگی نامه, روز مصاحبه, اگه خیلی خوش شانس باشید یه کاغذ و خودکار میدن بهتون که همون موقع یه زندگی نامه بنویسید اونجا! حالا شما دیگه فرض کنید آدم تو اون استرس و فشار چه مخلوقی تحویل میده
    ! اینو دقیقا یادمه, چون روز مصاحبه ی خودم, یه دختر خانم 18-19 ساله بدون زندگی نامه اومده بود! اول که کلی غر زد بهش, بعد شروع کرد به مسخره کردن این دختر, چون نمیتونست بنویسه زندگی نامه! یعنی اصلا فرمتش رو بلد نبود! به بیان بهتر همچین چیزی تا حالا به گوشش نخورده بود!

در ادامه با مبحث Motivation ...
    ویرایش توسط alik1990 : April 28th, 2013 در ساعت 11:37 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)