نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما درباره کیفیت این برنامه چیست؟

رأی دهندگان
186. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عالی

87 46.77%
  • خوب

66 35.48%
  • متوسط

17 9.14%
  • ضعیف

6 3.23%
  • بد

10 5.38%
صفحه 14 از 325 نخستنخست ... 45678910111213141516171819202122232464114 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 3241

موضوع: انتظار برای ویزا؛ سوالات و مسایل مربوط به ویزا از اقدام تا نتیجه

پیش فرض Lebenslauf & Motivation

مبحث Motivation یا نامه انگیزه:

تعریف Motivation:

Motivation یا نامه انگیزه همونطور که معلومه یه متن ( به صورت نامه ) میتونه باشه, که باید توسط خود متقاضی نوشته بشه و بیانگر علاقه و انگیزه ی شما برای تحصیل در آلمان است! برای پذیرش و ویزای اکثر کشورها هم یکی از موارد ضروریه! از جمله آلمان.

اهمیت Motivation برای اخذ پذیرش:

برای پذیرش مقطع فوق و دکتری در آلمان نامه ی انگیزه نقش مهمی بازی میکنه! اما برای پذیرش مقطع لیسانس و کالج کمتر! در حقیقت شاید برای پذیرش کالج اصلا احتیاجی به نامه انگیزه نباشه, یعنی اکثر دانشگاه ها برای مقطع کالج و لیسانس تقاضای نامه ی انگیزه ندارن, اما باز هم برای اطمینان باید با خود دانشگاه در تماس بود, چون اسیست هم در سایت خودش همین مطلب رو ذکر کرده:

Vielleicht müssen Sie auch einen Lebenslauf, ein Motivations- oder Empfehlungsschreiben oder ähnliches einreichen

البته Empfehlungsschreiben برای مقاطع فوق و دکتری میتونه باشه, نه کالج و لیسانس!

اهمیت Motivation برای اخذ ویزا:

اما
    برای اخذ ویزا برای هر مقطعی نامه ی انگیزه یکی از مدارک مهم و ضروریه! پس باید تلاش کنیم یه نامه ی انگیزه ی خوب برای روز مصاحبه تنظیم کنیم!

محتوای Motivation:

نامه ی انگیزه ای که برای اخذ ویزا نوشته میشه, باید شامل یه سری مطالب خاص و بعضی نکته ها باشه! از جمله مواردی مثل اینکه, چه رشته ای قصد دارید در آلمان بخونید ؟ چرا این رشته ؟ و مهم تر از همه چرا آلمان ؟! و همینطور سوالات مشابه زیادی که این دو سه تا مهمترینشون بودند و اغلب هم همین موارد در نامه ی انگیزه ذکر میشه!

نحوه ی نگارش Motivation:

نامه ی انگیزه میتونه به چند صورت نوشته بشه! مثال های زیادی در سایت های آلمانی موجود هست برای این مطلب, هرچند که موضوع این مثال ها اغلب نامه ی انگیزه برای یه شغل خاص یا یه رشته ی خاص هست, اما
    میشه از فرمت و شکل اونها الگوبرداری کرد! دقت کنید که در اکثر این مثال ها یه جملات کلیشه ای و خاصی ( از نظر محتوا ) تکرار میشن! این جملات Redemittel ها یا همون ابزار سخن هستن و خیلی خیلی میتونن به کمک ما بیان در تنظیم یه نامه ی انگیزه ی خوب! شما با الگو برداری و حتی گاها کپی کردن این جملات ( کپی کردن در حد 3 یا 4 جمله در کل متن حداکثر ) میتونین متن رو خوب شروع کنین, خوب ادامه بدین و خوب هم تمام کنید!

یه مثال:

من دقیقا یک سال پیش یه نامه ی انگیزه تنظیم کردم برای ویزا! با پذیرش کالج برای رشته ی پزشکی! ( البته من برای داروسازی درخواست داده بودم ولی متاسفانه و به دلایلی پذیرش پزشکی تونستم بگیرم! پذیرش معتبری نیست این پذیرش ها, پذیرشی که بعد از کالج گرفته میشه ارزش داره! ). این متن رو به عنوان مثال در نظر میگیریم و برای روشن شدن مطلب قدم به قدم با نامه ی انگیزه ی من میریم جلو:

قسمت1: اسم, ادرس پستی, تلفن و ایمیل:

Ali k
    Gxxxxxxstr. 08
    Kodeposti/ Esfahan/Iran

Handy
    قسمت2: تیتر ( که ترجیحا در وسط صفحه باشه ):

Meine Motivation für Studieren in Deutschland

قسمت3: شروع متن و معرفی:

Mein Name ist Ali K*******, ich bin zweiundzwanzig Jahre alt und iranischer Staatsbürger. Ich möchte sehr gerne ein Studium in Medizin in Deutschland absolvieren

قسمت4: ادامه ی متن با توجه به مطالب کلیدی که باید ذکر بشن:

Wie ich zum Wunsch Medizin zu studieren gekommen bin

Ich begeisterte mich von Anfang an für die Biologie, für die Vorgänge und Hintergründe in der Natur. Dies setzte sich fort, und ich bekam das Abschlusszeugnis des Voruniversitätskurses im Schulzweig Naturwissenschaften. In dem Voruniversitätskurs verstärkte sich mein Interesse für die Krankheiten, Körperfunktionen und Körperbewusstsein. Wegen meiner Neigung, die ich immer dazu zeigte, ein Studium in Medizin aufzunehmen, wurde ich zu diesem Fachstudium an der Universität ******* zugelassen

Was ich vom Studiengang Medizin erwarte

Das Studium sollte mir ein vertieftes und umfassendes Wissen über den medizinischen Bereich vermitteln und mich in die Lage versetzen, in der Rolle als Arzt in einem Krankenhaus od. in der eigenen Praxis verantwortlich mitzuarbeiten. Der Punkt, auf den ich besonders eingehen will, ist diese Erwartung, dass ein Arzt sich zuständig für emotionale und soziale Probleme fühlt, die mit der Krankheit inVerbindung stehen

Wie mein Interesse am Studieren in Deutschland entstand

Die Möglichkeit zu haben, Deutsch zu lernen, gab mir die Gelegenheit, nicht nur zu meinem Wunschfach zugelassen zu werden, sondern auch einen Blick auf die deutschsprachigen Länder zu werfen, deren Kultur ich schon mein ganzes Leben kennenlernen wollte. Und da, wenn es diese Möglichkeit gab, in Deutschland zu studieren, habe ich keinen Moment gezögert, mich bei einer deutschen Universität zu bewerben

قسمت آخر: مکان, تاریخ و امضا:
    Esfahan, den 10.04.2012

البته این نامه ی انگیزه رو من وقتی نوشتم که بی سواد بودم! ( هنوزم هستم ) و به نطر خودم هم زیاد جالب نبود و نیست ولی منطور از این مثال یادگیری ساختار و جمله هایی بود که میتونه در نوشتن یه Motivation خوب به شما کمک کنه! همونطور که گفتم این متن رو میشه به مدل های مختلف نوشت که در اینترنت قابل دسترسی ان! پس این تنها فرمت موجود برای این کار نیست, اما اصول و نحوه ی نگارش و محتوای همگی تقریبا یکسانه! در ضمن مرور تاپیک های بخش ویزای آلمان میتونه کمک خوبی باشه! دوستان اونجا اطلاعات خوبی در این مورد گذاشتن!

نکته: امضا فراموش نشود! در چک لیست سفارت هم ذکر شده که نامه ی انگیزه حتما باید امضا بشه! بعد از تاریخ میتونید امضا کنید!

نکته بسیار مهم: این متن باید توسط خود متقاضی نوشته بشه! اصلا جالب نیست کسی بخواد بیاد آلمان برای تحصیل و هنوز یه متن کوتاه در مورد انگیزه اش برای تحصیل در المان نتونه بنویسه یا کلا کپی کنه!
    با این حال اگه شخص دیگه ای براتون نوشت, حداقل لطف کنید و یه روز قبل از مصاحبه یه نگاه بهش بندازید که از انگیزه ی خودتون با خبر باشید در روز مصاحبه!

یه نکته ی کلی در مورد امضا:

امضا ترجیحا باید باامضای پاسپورت همخوانی داشته باشه! اگه هنوز پاسپورت ندارید و یا دارید و امضاش نکردید هم لطف کنید, به روش ایرانی امضا یا بهتر بگم خط خطیش نکنین! یه امضای شیک و جمع و جور که میتونه با اسمتون باشه, یا اول اسم و فامیل و ... البته میتونید همبه روش خودمون امضا کنید, ولی بهتر این کارو نکنید! امضای شما در پاسپورت دیگهامضای شما خواهد بود برای زندگی در المان! زیاد جلوه ی خوبی نداره وقتی میرید مثلابانک, فیش بانک رو خط خطی کنید

در پست بعدی, یه راهنمایی جامع وکامل برای روز مصاحبه و اخذ ویزای تحصیلی آلمان.

موفق باشید ...
    ویرایش توسط alik1990 : April 28th, 2013 در ساعت 01:35 PM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع کالج و لیسانس:

www.teheran.diplo.de

و اما قدم آخر برای رسیدن به آلمان!

من شخصا آدم ایده آلسیتی هستم, و همینطور مثل خیلیا بر این عقیده هستم, که یا نباید کاری رو انجام داد, یا باید درست انجامش داد! نزدیک به یک سال و نیم برای رسیدن به آلمان تلاش کردم, و بعد از یادگیری آلمانی از هیچ مرحله ای به اندازه ی مرحله ی ویزا لذت نبردم! انقدر برام لذت بخش بود که دوس دارم باز هم برم درخواست ویزا بدم
    ! ولی چرا انقدر لذت بخش ؟!
    همونطور که گفتم از نظر شخصیتی ایده آلیست هستم و ایده آل و بهترین رو میخوام و دوست هم دارم کاری که میکنم رو به بهترین شکل انجام بدم! بیشتر مواقع هم بهش نرسیدم یا نتونستم! ولی حداقل تلاشم رو کردم! این ویژگی شخصیتی خواسته یا ناخواسته بهم کمک کرد تا به بهترین و تمیزترین شکل ممکن برای آلمان و تحصیل در این کشور تلاش کنم! همه چیز پله به پله, به موقع و سر جای خودش انجام شد! این قضیه ی ویزا هم به همین دلیل یکی از بهترین خاطرات من بوده و هست! بر ای ویزا خیلی دقیق و حتی کمی وسواسی عمل کردم! چون میدونستم که دیگه آخرین مرحله ست و بعد از این دیگه باید فقط منتظر موند, همینطور چون قبلا یه بار یه مصاحبه ی ناموفق داشتم برای ویزا, میدونستم چه حسی میتونه داشته باشه, وقتی آدم از عملکردش بعد از خروج از سفارت راضی نباشه! انتظار رو سخت تر میکنه! ولی به دلایلی که گفتم و حساسیت حتی گاها بی جایی که روی این قضیه نشون دادم, وقتی مصاحبه ی آخر که 10 دقیقه هم بیشتر طول نکشید انجام شد, کاملا از خودم راضی بودم! یعنی مصاحبه بهتر از اون نمیتونست پیش بره! کل مصاحبه با آرامش و لبخندهای من و اون شخص دنبال شد! فکر همه چیز رو کرده بودم, از یه هفته قبل تمام سوالات با ربط و بی ربطی که حدس میزدم ممکنه ازم پرسیده بشه رو روی کاغذ نوشته بودم, و به فارسی و آلمانی تمرین میکردم! از یه هفته قبل مصاحبه شروع کردم بیشتر صفحات تاپیک های بخش ویزای آلمان و تجربیات بقیه ی رو بخونم! ( برخلاف اطلاعات و تاپیک هایی که برای مراحل پذیرش در المان موجود هست در این انجمن, تاپیک های بخش روادید دانشجویی المان خیلی غنی و مفید هستند! ) در حین گشتن تو این تجربیات به یه پستی برمیخوردم مثلا, که دوستی نکته ی خاصی رو توصیه یا اشاره کرده بود که رعایت بشه در روز مصاحبه, اون نکته رو مینوشتم تا یادم بمونه! در واقع با تمام این کارهای با مورد یا بی مورد فقط میخواستم یه تصویر بهتر از شرایطی که هفته ی بعد در اون قرار میگرفتم داشته باشم! میخواستم تا جایی که میتونم بدونم با چی رو به رو میشم و چطور میتونم براش آماده باشم! و در نهایت همه ی این کارا باعث شد 3 روز قبل از مصاحبه, تمام مدارک دسته بندی بشه, مرتب و منظم! در آخر هم در کمال آرامش رفتم برای مصاحبه, بدون هیچ استرسی! و یادم نمیره که وقتی اومدم بیرون از سفارت گفتم: تیک
    ! تو چک لیست مراحل رسیدن به آلمان, مرحله ی آخر هم تیک خورد!
    این داستان نسبتا طولانی رو گفتم تا فقط به این نکته برسم که, برای ویزا باید وقت صرف بشه, باید مراحلش با حوصله و دقت طی بشه از زمانی که وقت میگیرید از سفارت! مثل بعضی روزهای آخر با سردرگمی دنبال مدرک و کارای بانکی و پول جور کردن و ... نباشید! شاید انقدر وسواس و دقت و اضافه کاری برای ویزای کشور آلمان و به خصوص مقطع کالج لازم نبود اصلا, ولی وقتی تا پای هدف میری, دیگه درست نیست, اون آخر ریسک کنی
    ! امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم!

اما مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

بعد از اینکه شما پذیرشتون رو دریافت کردید از طریق پست یا ایمیل, باید برای گرفتن وقت از سفارت اقدام کنید! میتونید از طریق سیستم انلاین سفارت وقت بگیرید که راه رسمی اش هم در حقیقت همین هست, اما چون تو این سیستم یکم زمان میبره تا به شما وقت داده بشه توصیه نمیشه, بنایراین میتونین از سفارت وقت اضطراری بگیرید! برای این کار باید یه ایمل به سفارت و از جمله آقای مالکی بزنید و درخواست وقت کنید, در این ایمیل حتما باید اسکن پذیرش شما هم ضمیمه بشه!

برای اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن وقت از سفارت به این تاپیک مراجعه کنید!
    برای اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن وقت اضطراری از سفارت به این تاپیک مراجعه کنید!

متن ایمیل هم یه متن کاملا ساده مثل این میتونه باشه:
    ,Sehr geehrte Damen und Herren

***** *******ich heiße
    Ich habe eine Zulassung von der Universität ***** bekommen, und muss den Aufnahmetest des Studienkollegs, der am **.**.**** stattfindet, besuchen. Deshalb wäre ich Ihnen sehr dankbar, wenn Sie mir einen Termin zur Visum-Beantragung geben würden. Anbei schicke ich Ihnen meine Zulassung

Im Voraus vielen Dank

Mit freundlichen Grüßen

کی وقت بگیریم ؟

خب با توجه به تجربیات بعضی از دوستان هرچه زود تر بهتر! به همین دلیل هم در پست های قبل نوشتم, سعی کنید اگه میتونید و پذیرفته شدین, پذیرش رو از طریق ایمیل دریافت کنید! اما خیلی زود هم به شما وقت نمیدن! 3 ماه تا 3 ماه و نیم قبل از زمانی که باید در آلمان حاضر باشید, درخواست وقت بدید! در بعضی مواقع 2 ماه هم میتونه کم باشه!

نکته مهم در گرفتن وقت از سفارت:

فقط زمانی اقدام به این کار کنید که مدارک کامل باشن! منظور مدارکی هستند که میدونید در یه مدت کوتاه فراهم نمیشن! مثل یه مدرک تحصیلی ناقص. چون ممکن هست 2 هفته یا حتی 10روز بعد از این ایمیل به شما وقت بدن!

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا:

طبق چیزی که در چک لیست اقامت دانشجویی اومده و به همون ترتیب با هم میریم جلو! در هر قسمت توضیحات لازم رو میدم!

نکته: چک لیست اقامت دانشجویی و فرم درخواست ویزا رو هم برای شما ایمیل میکنن, هم از سایت سفارت قابل دریافت هست! ولی با این حال من این فایل ها رو که در حال حاضر سفارت از اونها استفاده میکنه رو اینجا هم قرار میدم! در همین پست!

نکته مهم : در توضیحات پایین از هر کدوم از مدارک 2 سری کپی لازم هست ولی شما برای احتیاط یک سری بیشتر بگیرید! یعنی 3 سری! بعدا توضیح میدم چرا!

1-گذر نامه (امضا شده) ( با کپی از صفحات 1 و 2 ):

خب دیگه کاملا مشخصه! اصل گذرنامه! گذر نامه حدا اقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشه و امضا شده باشه! برای امضای گذرنامه هم یه نکاتی در پست های قبل نوشتم بد نیست توجه کنید! کپی هم که همونطور که نوشته فقط از صفحات 1 و 2.

2-فرم درخواست اقامت:

این فرم خیلی مهم هست و پر کردنش به یه سری نکات احتیاج داره! از این فرم 5 صفحه ای 4 بار پرینت بگیرید و با خودکار آبی و کاملا خوانا فرم رو پر کنید و صفحات فرم رو به هم منگنه نکنید! سعی میکنم نکات مهم رو اینجا توضیح بدم:

نکته مهم: در پر کردن فرم هرجا به جواب های چند گزینه ای رسیدید, بهتره دور جواب صحیح یه خط بکشید! نه زیر جواب صحیح! البته قانونی نداره ولی این کار بهتر و جواب هم کاملا مشخص میشه!

نکته مهم: سوالاتی که دو ستاره ** دارند همونطور که در زیر فرم ( قسمت پاورقی ) اومده, نیازی نیست جواب داده بشن!

ادامه دارد ...
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    ویرایش توسط alik1990 : April 29th, 2013 در ساعت 08:05 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

سوالات فرم ویزای اقامت (دانشجویی):

1-نام خانوادگی مطابق گذرنامه: اگه خانم ها در صورت ازدواج نام خانوادگی رو به صورت رسمی و قانونی به نام خانوادگی همسر تغییر دادند باید در قسمت Geburtsname نام خانوادگی اولیه رو هم بنویسند!

2-نام مطابق گذرنامه

3-روز تولد مطابق گذرنامه

4-محل تولد مطابق گذرنامه

5-ملیت: ملیت رو باید به صورت صفت بنویسید نه اسم! یعنی iranisch نه Iran! در قسمت jetzige!

6-وضعیت تاهل

7-مشخصات همسر

8-مشخصات فرزاندان

9-نام و نام خانوادگی پدر مطابق گذرنامه: در صورت نداشتن گذرنامه به صحیح ترین شکل ممکن بنویسید نام پدر رو!

10- نام و نام خانوادگی مادر مطابق گذرنامه: در صورت نداشتن گذرنامه به صحیح ترین شکل ممکن بنویسید نام مادر رو!

11-گذرنامه یا مدارک مسافرتی: در این قسمت میتونید بنویسید Reisepass

Nr. در این قسمت شماره ی گذرنامه: اگه شماره شامل حروف هم میشه باید با حروف نوشته بشه! دقیقا مطابق گذرنامه.

gültig bis تاریخ اعتبار گذرنامه دقیقا مطابق با گذرنامه

ausgestellt von صدور گذرنامه توسط چه کسی بوده؟ میتونید اسم و سمت اون فردی که پاسپورت رو صادر کرده بنویسید! در اون صفحه ی امضا, اونجا که نوشته Name & Position of issuing ...! دقیقا همون رو بنویسید کامل!

ausgestellt am تاریخ صدور گذرنامه مطابق با گذرنامه

12- اگه در گذرنامه ی شما ذکر شده باشه که تا فلان تاریخ باید برگردید در این قسمت اون تاریخ رو بنویسید!

13- احتیاج نیست جواب داده بشه

14- آیا قبلا در آلمان بودید ؟ اگه جواب مثبته کی و کجا ؟

15- محل اقامت در آلمان. من آدرس دانشگاه خودم رو نوشتم! چون محل اقامت مشخصی نداشتم!

16-احتیاج نیست جواب داده بشه

17- آیا اقامت جای دیگری رو بعد از اومدن به آلمان حفظ می کنید یا نه؟!! جواب مثبته و بعد بنویسید ایران!

18- آیا اعضای خانواده هم در سفر با شما هستند؟ اگه جواب مثبته کدوم اعضا ؟

19-احتیاج نیست جواب داده بشه

20- هدف از اقامت در آلمان: بنویسید Studium یعنی تحصیل. در قسمت Name der Verwandten, der Studienanstalt ... اسم دانشگاهی که پذیرش اون رو ارائه میدین بنویسید! در قسمت Deren Anschrift هم ادرس پستی دانشگاه که در سایتشون پیدا می کنید!
    بقیه قسمت ها رو هم پر نکنید!

21-خالی گذاشته میشه!

22- در مورد اجازه ی کار در آلمان ,که اگه جواب مثبته باید اطلاعات تکمیل بشه!

23- مدت اقامت در آلمان. من تاریخ دو هفته قبل از امتحان رو نوشتم تا انتهای تحصیلات! یعنی نوشتم bis Ende meines Studiums!

24-نحوه ی تقبل مخارج در آلمان. اگه از بانک تمکن مالی دارید و باید با 8040 یورو به آلمان سفر کنید بنویسید aus eigenen Mitteln در پرانتز هم میتونید بنویسید Unterstützung der Eltern! و اگه کسی از آلمان فرم Verpflichtungserklärung ( ضمانت مالی ) رو برای شما پر کرده باید بنویسید Verpflichtungserklärung! ( در این مورد مفصل توضیح دادم در پست بعدی )

25-تا بحال مجازات (قضایی) داشتید یا نه, اگه آره اطلاعات باید تکمیل بشه!

26-آیا از آلمان اخراج شدید, یا قبلا درخواست اقامت شما برای آلمان رد شده.

27-آیا بیماری خاصی دارید ؟ اگه جواب مثبته اسم بیماری ذکر بشه! قسمت b این سوال رو هم خالی بمونه!

صفحه 4 فرم:

در ابتدای این صفحه با این جمله رو به رو می شید:
    Ich beantrage die Aufenthaltserlaubnis
    من نوشتم 90 روز چون میدونستم که اول ویزای 90 روزه بهم میدن و بعد باید این ویزا رو چه در صورت قبولی چه در صورت عدم قبولی در امتحان ورودی به ویزای یک ساله تمدید کنم! اما عده ای هم میگن باید کل سنوات تحصیلی در آلمان نوشته بشه! مثلا اگه میخواید لیسانس بخونید و کالج هم باید برید باید بنویسید 4 سال! 1 سال کالج + 3 سال لیسانس! هر دو مورد نوشته شده و مشکلی هم نبوده ولی میتونید برای اطمینان از این تاپیک پیگیر باشید! نکته: اگه مثلا نوشتید 90 روزه روی کلمات ماه و سال خط بکشید!

قسمت jetzige Anschrift:

در قسمت Ort کد پستی و اسم شهر و کشور نوشته بشه, مثلا: Esfahan/Iran

در قسمت Starße, Hausnummer نام خیابان و و پلاک به صورت خلاصه, مثل Golestanstr. 08
    در قسمت Ort & Datum هم تاریخ و مکان! میتونید تاریخ روز مصاحبه رو وارد کنید و مکان هم تهران ! مثلا, Teheran, den 05.02.2013
    در قسمت Unterschrift امضا کنید! مطابق امضای پاسپورت

قسمت آدرس پستی به فارسی :
    در این قسمت آدرس دقیق پستی رو به فارسی بنویسید به اضافه ی شماره ی تلفن همراه و ثابت و آدرس ایمیل! مثلا به این صورت:
    آدرس پستی: اصفهان – خیابان گلستان – کوچه ی ... – پلاک ... کدپستی: 846574****
    تلفن: *******-0913 و ******-0311
    ایمیل: ******

نکته در مورد قسمت عکس: همیشه بحث زیاد بوده که آیا فرم, عکس لازم داره یا نه! احتمالا صبح روز مصاحبه هم یه عده رو جلوی سفارت می بینید که در حال همین بحث هستن! ریسک نکنید! رو هر فرم یه عکس 3 در 4 رنگی بچسبونید! یا خودشون این کار رو انجام میدن یا شما باید انجام بدید! فقط ترجیحا نوار چسب معلوم نباشه! یه تیکه نوار چسب رو دو لایه کنید بچسبونید به پشت عکس, بعد عکس رو آروم بچسبونید رو فرم در جای مخصوصش! برای هر 4 فرم همین کار رو انجام بدین!

صفحه 5 و آخر فرم:

تمام سوالات رو با صداقت جواب بدید! کاملا مشخصه دیگه, فقط چند نکته! اول اینکه سوالات رو کامل بخونید! در این سوالات از افعال منفی استفاده شده و افعال در انتهای جمله اومدن!مثلا من تا بحال در یک اردوگاه آموزش نظامی نبوده ام و سعی نکرده ام .... باید علامت بزنید صحیح است! البته اگه صحیح است واقعا! پس سوالات رو کامل و با حوصله بخونید! و نکته ی دیگه اینکه, اول این صفحه از شما سوال میشه: من طی دو سال گذشته در یکی از کشورهای زیر اقامت داشته ام ( موردی که شامل میشود را با علامت ...). حواستون باشه که در مربع درست برای هر کشور علامت بزنید! مربع درست رو به روی اسم اون کشور قرار گرفته! اینم از دو اشتباه متداول در این صفحه! در آخر هم تاریخ و مکان ( نه به فارسی! ) و امضا مطابق گذرنامه!

4 سری فرم به این صورت پر کنید! البته 2 فرم از شما تحویل گرفته میشه ولی برای اطمینان 4 فرم پر کنید! ضرر نمی کنید!
    یک فرم پر نکنید و از اون فرم کپی بگیرید! هر فرم باید جدا با خودکار ابی و خوانا پر بشه به همین صورتی که توضیح دادم! صفحات فرم به هم منگنه نشه! بعدا توضیح میدم که برای جدا سازی مدارک از کاور استفاده میکنیم!

نکته بسیار مهم: من فرم رو به این صورت پر کردم و مشکلی هم نبود اصلا! اما دوستانی هم بودن که جواب های دیگه ای دادن! پس اگه در چیزی شک کردید یا اطمینان نداشتید میتونید به این تاپیک مراجعه کنید و سوالتون رو بپرسید! البته ابتدا صفحات قبل رو خوب مطالعه کنید!

ادامه دارد ...
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

خب این از نکات این فرم! ادامه میدیم با مدارک چک لیست سفارت:

3-عکس جدید با پس زمینه ی روشن که قدیمی تر از 6 ماه نباشد:

در این قسمت خیلی ریسک میکنن و یه عکس از قدیمی تر از 6 ماه میبرن با خودشون سفارت! ریسک نکنید! بودن کسایی که به دلیل اینکه عکس کمی قدیمی تر از 6 ماه به نظر میرسیده نتونستن درخواست ویزا بدن! گرفتن یه عکس شاید 1 ساعت از وقت یک روز شما رو بگیره حداکثر! اگه عکسی دارید که قدیمی تر از 6 ماه نیست, احتیاج به عکس جدید نیست اما در غیر این صورت حتما عکس بگیرید! 6 تا عکس 3 در 4 ! یک عکس رو بهشون میدید و بقیه عکس ها هم روی فرم ها چسبونده میشه! دیگه نکات معمول یه عکس استاندارد رو در گرفتن عکس رعایت کنید!

4-پذیرش: (+3 سری کپی) ( یک سری برای احتیاط ):

اصل یا پرینت اسکن پذیرش یکی از دانشگاه هایی که براشون درخواست دادید! فقط و فقط یک پذیرش رو میتونین تحویل بدین به سفارت! انتخاب با خودتون هست

5-مدارک دال بر تقبل مخارج ( حساب بانکی یا ضمانت مالی)(+ 3 سری کپی)(یک سری برای احتیاط):

یکم بیشتر توضیح میدم در این مورد, چون خیلی سوال میشه!

دو راه دارید برای این کار! یا چند روز قبل از مصاحبه با توجه به قیمت روز ارز مبلغی معادل 8040 یورو ( در حال حاضر که دارم این مطلب رو مینویسم تقریبا 35 تا 40 میلیون تومان, از یک ساعت دیگه در بازار جذاب ارز ایران
    خبر ندارم! ) به حساب خودتون بریزید و یه فرم تمکن مالی از بانک بگیرید و با خودتون ببرید سفارت یا در حالت دوم شخصی رو در آلمان داشته باشید که از شرایط مالی نسبتا خوبی برخوردار باشه و با مراجعه به اداره ی Ausländerbehörde شهر محل اقامتش در آلمان برای شما فرم Verpflichtungserklärung رو پر کنه و این فرم رو برای شما بفرسته! بعد شما این فرم رو روزمصاحبه با خودتون می برید سفارت و به این صورت دیگه احتیاجی به حساب بانکی ندارید!

نکته مهم: اگه با فرم تمکن مالی رفتید سفارت و ویزا گرفتید باید مبلغ 8040 یورو در سفر به المان همراهتون باشه حتما! یعنی در یک صفحه قبل از صفحه ی ویزا مهری زده میشه در گذرنامه ی شما با این مضمون که ویزا فقط به شرط ارائه مثلا 8040 یورو هنگام ورود به آلمان معتبر میباشد! در فرودگاه ایران این مبلغ رو چک نمیکنن, فقط ممکن هست ازتون بپرسن که این پول همراهتون هست یا نه, اما در آلمان وقتی گذرنامه رو میبینن از شما میخوان پول رو نشون بدین! بعد پول رو چک میکنن که مبلغ درست باشه و بعد اجازه ی ورود میدن! مواردی هم بوده که پول روچک نکردن, مثل سفر من به آلمان! اما به هیچ عنوان نمیشه ریسک کرد! اونم همچین ریسکی
    ! کاملا شانسی هست, و هیچ ربطی هم به فرودگاه خاصی نداره! پس اگه شما روز مصاحبه تمکن مالی ارائه دادید به سفارت, در گذرنامه قید میشه که شما باید حتما با این مقدار پول به آلمان سفر کنید! اما اگه Verpflichtungserklärung به سفارت ارائه دادید دیگه نیازی به همراه داشتن این مبلغ پول نیست!

گواهی تمکن مالی:

مدرکی هست که از بانکی که در اون حساب دارید میگیرید و ثابت میکنه که مبلغ مشخصی پول در حساب شماست! این فرم باید به زبان انگلیسی به سفارت ارائه بشه! به همین دلیل من شخصا بانک های خصوصی رو و به خصوص بانک سامان رو برای این کار معرفی میکنم! من تجربه ای در این مورد با بانک های دولتی نداشتم, اما تجربیات بقیه هم ثابت میکنه که برای این کار بانک های خصوصی بهتر هستن! من خودم تجربه ی خیلی خوبی با بانک سامان داشتم, چون تمکن مالی به زبان انگلیسی رو همون روزی که درخواست بدید یا نهایتا فردای اون روز به شما میده! اما شنیدم که در بانک های دولتی تا 1 هفته هم میتونه طول بکشه این پروسه! باید مبلغی معادل 8040 یورو به نرخ روز پول به حساب بریزید و درخواست تمکن مالی بدید! اون زمان من 40 میلیون تومان واریز کردم! تقریبا 36 میلیون باید واریز میکردم اما جهت اطمینان 40 میلیون واریز کردم!
    بعد اگه ویزا بگیرید و به آلمان سفر کنید, در آلمان این پول در اکثر ایالت ها مسدود میشه و شما قانونا حق برداشت ماهانه 650 تا 680 یورو رو دارین که کافی و گاها زیاد هم هست برای خرج یک ماه در آلمان! شما باید در آلمان از بانک یک گواهی بگیرید مبنی بر اینکه این پول در حساب شما مسدود شده, و با این گواهی برای تمدید ویزای 3 ماهه ( ویزای اولیه ) به ویزای یک ساله اقدام کنید! در بعضی ایالت ها هم حساب شما مسدود نمیشه و فقط یه پرینت از حساب کافی هست! متاسفانه من هیچ گونه اطلاعی ندارم که در کدوم ایالت ها حساب مسدود و در کدوم ها حساب مسدود نمیشه!

نکته: 2 یا 3 روز قبل از مصاحبه میتونید پول رو واریز کنید و 1 روز بعد از مصاحبه هم میتونید پول رو برداشت کنید دوباره!

نکته مهم: حساب بانکی حتما باید به نام شخص شما باشه!

فرم Verpflichtungserklärung ( من رسما عاشق این کلمه هستم
    ) از آلمان:

همونطور که گفتم راه دوم این هست که شخصی در آلمان به اداره ی Ausländerbehörde شهر محل اقامتش مراجعه کنه با مدارک مالی خاصی که باید ارائه بده به این اداره, این فرم رو پر کنه و برای شما بفرسته قبل از مصاحبه ی شما! این شخص حتما باید در آلمان باشه و باید نسبتا وضعیت مالی خوبی داشته باشه, چون با این فرم در واقع متقبل کلیه ی مخارج شما از جمله مسکن, خوراک, پوشاک و ... میشه! برای همین کسی به اون صورت زیر بار این قضیه نمیره, یا به عبارتی دنبال دردسر نمی گرده! البته کسانی که سالهاست در المان زندگی میکنن و الان اقوام یا بستگانشون قصد تحصیل در آلمان رو دارن اغلب حاضر میشن چنین کاری بکنن! این اشخاص ابتدا باید به اداره ی Ausländebehörde شهر محل سکونتشون مراجعه کنن, و بدونن برای این کار به چه مدارک مالی نیاز هست, و و ایا کلا میتونن قانونا هچین کاری انجام بدن یا نه, بعد اگه جواب مثبت بود, یه وقت میگیرن از این اداره و در روزهای بعدی در ازای یه کارمزدی به مبلغ 25 یورو درخواستشون رو ارائه میدن!

نکته بسیار مهم: سفارت آلمان در حال حاضر تنها Verpflichtungserklärung هایی رو قبول میکنه که در آلمان صادر شده باشن, نه هیچ کشور دیگه ای! همینطور این گزینه برای ایران وجود نداره!

در انتهای این پست توضیحاتی در مورد مخارج و مشکلات مالی تحصیل در آلمان نوشته میشه, که میتونه برای بعضی مفید باشه!

6-ترجمه ی رسمی و تایید شده ی مدارک تحصیلی (+3 سری کپی)(یک سری برای احتیاط):

اینجا به اصل ترجمه ی رسمی و تایید شده ی مدارک تحصیلی نیاز هست! دقت کنید که اصل ترجمه ی این مدارک هم حتما به تایید سفارت نیاز دارن, و این روز مصاحبه بررسی میشه! اگه مواردی رو که در پست تایید مدرک ذکر کردم رعایت کرده باشید, اینجا به مشکلی برنمی خورید! فقط نکته ای که در کپی ها باید رعایت بشه این هست که کپی ترجمه ها هم باید دارای مهر سفارت باشه برای درخواست ویزا! هر 3 سری! برای این کار به این صورت عمل کنید:
    هنگام کپی گرفتن ببینید پشت کدوم صفحه از اصل ترجمه ی مدارک مهر تایید سفارت زده شده! از اون صفحه برای هر سری پشت و رو کپی بگیرید! طوری که مهر تایید سفارت هم کپی بشه پشت همون صفحه از کپی مدارک! 3 سری کپی بگیرید به این صورت و هر سری رو مثل اصل ترجمه ها مرتب کنید! من به این صورت عمل کردم و مشکلی هم نبود, با این حال کپی هایی که قبلا برای پذیرش تایید شده بودند هم همراهتون باشه جهت اطمینان!

نکته: اصل فارسی مدارک هم حتما باید همراهتون باشه!

7-زندگینامه ( رزومه ) با ذکر آدرس, پست الکترونیکی و تلفن (4 نسخه پرینت شود)(یک نسخه برای اطمینان):
    به پست های قبلی مراجعه کنید! کامل توضیح دادم در این مورد!

8-نامه انگیزه ی نوشته شده توسط خود متقاضی همراه با امضا(4 نسخه پرینت شود)(یک نسخه برای اطمینان):
    به پست های قبلی مراجعه کنید! کامل توضیح دادم در این مورد!

9-مدارک دال بر معلومات زبان (+3 سری کپی)( یک سری برای احتیاط):
    به توضیحی احتیاج نداره!

10-در صورت امکان: سوابق فعالیت حرفه ای و یا کاری(+کپی):

این قسمت بیشتر برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری مفید هست! با این حال اگه مدرکی دارید در این زمینه و فکر میکنید کمکی میکنه یا ارزشی داره میتونید ارائه بدید.

نقص مدرک:

توجه داشته باشید که همونطور که در ابتدای چک لیست ویزای اقامت هم نوشته شده, اگه هرکدوم از مدارک بالا ( به غیر از مدرک کاری که اختیاری هست ) ناقص باشه یا مرتب نباشه, به شما اصلا اجازه ی درخواست ویزا داده نمیشه و التماس و خواهش هم فایده ای نخواهد داشت!

ادامه دارد ...
    ویرایش توسط alik1990 : May 2nd, 2013 در ساعت 08:02 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

خب, پس دوباره خلاصه میکنم اینجا:

اصل مدارک
    شما یک سری مدارک اصل دارید. که شامل موارد زیر می شوند:

• گذرنامه +سه قطعه عکس 3 در 4
    • فرم درخواست اقامت که با خودکار پرش کردید
    • اصل پذیرش
    • اصل ترجمه های مدارک تحصیلیتون (انگلیسی یا آلمانی!)
    • رزومه یا زندگی نامه
    • نامه ی انگیزه
    • اصل تمکن مالی یا Verpflichtungserklärung
    • مدرک زبان
    • گواهی سابقه ی کارتون ( در صورت امکان )

کپی مدارک:

از شما روز مصاحبه یک سری اصل و یک سری کپی تحویل میگیرن. اما شما دو سری کپی ببرید! اون سری سوم و اضافه هم که در پست های قبل توضیح دادم اختیاری هست و جهت اطمینان! برای مواقعی که مثلا مدرک خاصی در یک سری از کپی ها ناقص باشه, یا اشتباهی رخ داده باشه! اون موقع به سری دوم و حتی سوم مراجعه میکنید و مشکل حل میشه! باید چندتا کاغذ بیشتر کپی بگیرید ولی به ارامش و اطمینان روز مصاحبه می ارزه به نظر من!
    نکته: هنگام کپی گرفتن از مدارک حواستون باشه که پلمپ اصل ترجمه ها باز نشه, سفارت اصل ترجمه ی بدون پلمپ قبول نمیکنه! مدارک یه جورایی بی ارزش حساب میشن اینطوری! اگه پلمپ باز شد, دوباره به همون دارالترجمه مراجعه کنید تا براتون پلمپ کنن!

ترتیب مدارک در روز مصاحبه:
    همونطور که در ابتدای چک لیست ویزای اقامت هم اومده, سفارت به ترتیب مدارک خیلی حساس هست! مدارک دقیقا باید به همون ترتیبی که در چک لیست اومده مرتب بشن! واضح تر میگم:

ترتیب دسته اصل مدارک:
    به همین ترتیبی که در ابتدای این پست اومده اصل مدارک رو مرتب کنید! یعنی اصل گذرنامه و عکس روی همه ی مدارک قرار میگیرن, بعد فرم و همینطور ادامه میدین تا انتها. از منگنه اصلا استفاده نکنید و در انتها مدارک رو در یک کاور قرار بدید!
    نکته: بعضی باید ببخشن که من اینو میگم ولی منگنه با پلمپ فرق میکنه! پلمپ اصل مدارک تحصیلی رو تحت هیچ شرایطی باز نکنید!!

ترتیب دسته کپی مدارک:
    2 یا ترجیحا 3 دسته کپی از اصل مدارک دقیقا به ترتیب بالا مرتب کنید و هر دسته رو بدون هیچ گونه منگنه ای در یک کاور قرار بدید!
    نکته: فرم ها کپی نشن! هر فرم باید جدا با خودکار پر بشه!

خب حالا 4 دسته مدرک ( یک سری اصل و 3 سری کپی ) داریم, که هرکدوم در یک کاور جدا گانه قرار گرفتند!

حالا به دو پوشه احتیاج داریم ( ترجیحا از این دکمه دارها ):

پوشه ی اول:
    در پوشه ی اول سه دسته مدرک قرار میدیم. یعنی 1 سری اصل + دو سری کپی! هر دسته در یک کاور!
    این پوشه, پوشه ی اصلی هست!

پوشه ی دوم:
    در این پوشه, دسته ی سوم کپی ها ( جهت اطمینان ) قرار میگیره! همینطور اصل فارسی مدارک, عکس های اضافی ( خیلی خوبه اگه عکس اضافه همراه داشته باشید ), و هر مدرکی که فکر میکنید همراه داشتنش در روز مصاحبه بهتون آرامش میده! مثلا من اون زمان شنیده بودم ( هرچند غلط ) که به اصل شناسنامه هم نیاز هست! اصل شناسنامه رو در این پوشه قرار دادم! هرچند که در روز مصاحبه به شناسنامه احتیاج ندارید! خلاصه فایده ی این پوشه همین هست! من بهش میگم پوشه ی اطمینان!!! شاید روز مصاحبه اصلا این پوشه باز هم نشه! با این روش اگه روز مصاحبه, از آسمون سنگ هم بیاد شما تقریبا براش آماده اید!
    نکته: من به این روش عمل کردم جهت اطمینان کامل, کاملا اختیاری هست و میتونین چشم پوشی کنین از این کار اگه صلاح دیدین!

چرا از دو پوشه استفاده میکنیم, و مدارک باید به این صورت جدا بشن ؟!
    چون با این روش و استفاده از پوشه و کاور برای جداسازی مدارک, انبوه مدارکی که شما با خودتون میبرید زمان مصاحبه کاملا مشخص و به سرعت قابل دسترسی هستن! همه چیز جدا و مشخص!

تنها چیزی که شما در هنگام مصاحبه در بادجه ی مربوط, از کیفتون خارج میکنین, همین دو پوشه + یک عدد خودکار خواهد بود!

نکته: روز مصاحبه یه خودکار همراه داشته باشید!

نکته (اختیاری): یک عدد چک لیست ویزای اقامت پر کنید, مدارک رو تیک بزنید و در آخر تاریخ و امضا کنید! بعد این چک لیست رو روی دسته ی اصل مدارک قرار بدید هنگام تحویل مدارک! اصلا لازم نیست, ولی شما با این کار نشون میدید چقدر منظم و با دقت عمل کردید! یه نگاه به چک لیست میکنه و بعد تحویل میده بهتون, چون همونطور که گفتم اجباری نیست!

روز مصاحبه چه سوالاتی میپرسن ؟ چطور برای این سوالات اماده باشیم ؟!
    سوالاتی که در هنگام مصاحبه پرسیده میشه, سوالات ساده ای هستن! اغلب خیلی ساده, در حد سطح A1 یا A2, اما این دلیل نمیشه که ما ریسک کنیم و قضیه رو ساده بگیریم! یه کاغذ سفید بردارید با یه خودکار, به این تاپیک مراجعه کنید, اغلب صفحات و تجربیات بقیه و سوالاتی که ازشون شده رو به دقت یادداشت کنید! حتی ساده ترین سوالات, مثل اینکه چند خواهر و برادر دارید ؟! یه لیست از این سوالات آماده کنید و همگی رو هم به المانی و هم به فارسی تمرین کنید! سوالات اغلب به این شکل هستند: چندتا خواهر و برادر دارید ؟ کسی رو در المان دارید ؟ اگه جواب مثبته, نسبت ایشون با شما ؟ چرا المان رو برای تحصیل انتخاب کردید ؟ چرا این رشته ؟ در مورد رشته ی خودتون یکم توضیح بدید ( این سوال اغلب به آلمانی باید جواب داده بشه ) و از این دست سوالات که در تاپیک فوق به وفور یافت میشه! اغلب هم وقتی 10 تا 20 ثانیه شروع میکنید به آلمانی حرف زدن, میگه کافیه!!! ولی ریسک نکنید و جواب کامل داشته باشید برای هر سوال!
    برای سوالاتی که به المانی پرسیده میشن و جواب به این سوالات دو راه دارید: اگه زبانتون و به خصوص مهارت صحبتتون ضعیف هست ناچارا باید حفظ کنید جواب ها رو, که هنگام جواب دادن باعث مشکلاتی مثل دستپاچگی و ... میشه, ( باید با تمرین این ضعف رو بپوشونید ) و یا زبانتون خوب هست و میتونید تقریبا روان صحبت کنید! در این صورت باز هم توصیه میشه از قبل تمرین کنید و متکی به المانی خوبتون نباشید! مزیت این دسته از دوستان این هست که با ارامش بیشتری مصاحبه رو انجام میدن! باز هم آلمانی, آلمانی, آلمانی
    ...

آیا از بازگشت به ایران و خدمت به میهن حرفی بزنیم ؟! ( خیلی پرسیده میشه )
    من در مورد این سوال کوچکترین نظری ندارم! شاید هم به این خاطر که هیچ وقت همچین قصدی نداشتم!! در روز مصاحبه هم چیزی در این مورد از من پرسیده نشد, و من هم مسلما در این مورد نظری نمیدم! اما حتما دوستان دیگه در این انجمن بتونن در این مورد راهنماییتون کنن! با این حال توصیه میکنم که, فقط به سوالاتی که پرسیده میشه جواب مختصر و مفید بدید, همین و بس!

ادامه دارد ...

ویرایش توسط alik1990 : May 3rd, 2013 در ساعت 11:04 AM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

پیش فرض خواهش

آقایون, خانم ها, خواهش میکنم در این تاپیک چیزی ننویسید! مطالب به زودی کامل و تاپیک قبل میشه.

ممنون
    ویرایش توسط alik1990 : May 22nd, 2013 در ساعت 04:02 PM
    همیشه انتهای قصه تلخ است
    و شاعری که حکمش ...

Junior Member

پیش فرض پاسخ : حداکثر مهلت خروج از کشور ویزای اقامت دانشجوئی و چگونگی تمدید آن

یعنی کسی از دوستان جواب این سوال رو نمیدونه؟ ممنون میشم جواب بدین، من باید بلیطم رو تغییر بدم جواب این سوالات برام خیلی حیاتیه!

Junior Member

پیش فرض پاسخ : حداکثر مهلت خروج از کشور ویزای اقامت دانشجوئی و چگونگی تمدید آن

نقل قول نوشته اصلی توسط lllvlllehriyar نمایش پست ها
    من ميكم برو سفارت سؤال كن يا تلفن كن راهنمايي بخواه البته اكر كسي نتونست جواب بده اينجا
    راستش تهرون نیستم و تلفنی هم که کسی جواب نمیده...

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Goethe Universität

پیش فرض نحوه پیگیری ویزا از خود آلمان

درود بر کاربران,
    با توجه به رفتار زشت بعضی از مدیران فروم که قصد ترک این فروم رو داشتم ولی دلم نیومد این مطلب رو برای داوطلبا نزارم.
    همانطور که خیلی ها میدونن سفارت آلمان در تهران از موقعیتی که داره سواستفاده میکنه و دانشجویان ایرانی رو تا میتونه اذیت میکنه خب این از این مسئله ناشی میشه که ما آگاهی نداریم و کسی هم نداریم آگاهی بده
    مثل خودم که یه ترم عقب افتادم در صورتی که ویزام اومده بود. بعضا بودن کسایی که 6 ماه ایران منتظر موندن و جواب نگرفتن در صورتی که ویزا هفته دوم آماده بوده.
    خب حالا چیکار میشه کرد؟ کدام مرجع میتونه سوال مارو پاسخ بده؟
    اداره خارجیهای آلمان که یک آدرس ایمیل برای پیگیری ویزاها در اختیار ما قرار داده که اگر میل بزنید بعد چند روز دقیقا وضعیت پروندتون رو بدون هیچ سانسوری شرح میدن و در صورتی که ویزا رو گرفته باشید میتونید این ایمیل رو پرینت بگیرید به سفارت بدید و ماموران دلخوش سفارت رو مجبور کنید که وظیفشونو انجام بدن بعلاوه یک نسخه از مکاتبه شما میره برای سفارت در نتیجه وقتی شما مراجعه میکنید خود سفارت منتظرتون هست
    در ضمن اجازه ندید حقتون خورده بشه پیگیر باشید اگرم کارتون راه افتاد بیخیال نشید و به محض ورود به آلمان مراتب کاستی ها و کم کاری های سفارت را با اداره مربوطه در میان بزارید که به دانشجویان در صف کمک کنید لطفا!
    توجه کنید در ایمیل شماره پاسپورت نام و نام خانوادگی بعلاوه شماره صندوق و ملیتی که دارید رو ذکر کنید و سوالتون رو با اصول نگارشی و لغوی درست مطرح کنید
    buergerservice@diplo.de
    امتیازتو نمیخوام! اون نظر و قدمت برای من عزیزه

پیش فرض حل کردن مشکل وقت اضطراری از طریق وزارت خارجه

هدف به اشتراک گذاشتن مواردی هست که بطور تکراری باعث ریجکت می شن یا توصیه های سازنده در گرفتن ویزا. خلاصه هر نکته مثبت یا منفی در روند ویزا

1. اشتباه نگارشی یا املایی در نوشتن انگیزه نامه. حتما انگیزه نامه رو برای اصلاح به چند نفر نشون بدید.
    2. اگه مستر دوم هستید یا گپ بین دو مقطع تحصیلی دارین باید در انگیزه نامه توجیه کنید و اگرنه کاندیدای ریجکت هستید.
    3. اگه کو رستون به المانی هست دست کم کارنامه B1 از موسسه گوته یا مدرک ZD. ZD برای سفارت اهمیت بیشتری داره
    4. اگه برای کالج پذیرش دارین و یکی دو ترم اینجا در دانشگاه درس خوندید نگید که ایران دانشگاه بودید . چون بعدا باید توجیه کنید که چرا می خواید المان درس بخونید وقتی اینجا دانشگاه می رید.
    5. نوشتن موارد حساسیت بر انگیز در انگیزه نامه و توضیحات اضافه. برای مثال خودم نوشته بودم برای مستر می رم المان بعد برمی گردم می رم سر بازی دوباره میرم برای پی اچ دی المان. خب چه کاریه. بماند دلیل من چی بوده بران نوشتن این جمله ولی باعث ریجکت شد. من برای مستر می رفتم اونجا پس دلیلی برای توضیحات اضافه نداشت. یا از انگیزه نامه یکی از دوستان طوری برداشت می شد که برای تفریح میره المان نه درس. یا یه بنده خدایی نوشته بود من از طریق خواهر زادم که همزمان درس می خونه و کار می کنه ساپورت مالی می شم. اینا فقط مثال هایی برای اهمیت مطالبی که در انگیزه نامه می نوسید بود.
    6. مصاحبه سفارت هر چند تاثیر چندانی نداره در مثبت یا منفی شدن ویزا نداره ولی جدی بگیرید و خودتونو برای یکی دو تا سوال روتین و تکراری اماده کنید.
    7.از این 6 مورد 4 مورد ارتباط مستقیم به انگیزه نامه داشت . انگیزه نامه تاثیر زیادی در مثبت یا منفی بودن ویزا داره.

از دوستان عزیزی که تجربیات مشابه دارن خواهش می کنم تا تجربیات یا توصیه های ازموده خودشونو به اشتراک بزارن تا دیگه هیچ پستی در صفحه رد درخواست ویزا دیده نشه.
    موفق باشید

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)