سلام دوست عزیز

تبریک برای دریافت پذیرش

به لحاظ محتوی نامه خوب است البته متن را باید کمی بازنویسی بفرمایید که راحت تر خوانده شود.

نکته ای که به ذهنم می اید این است که قاعدتا استاد باید رزومه شما را دیده باشند - که حتما دیده اند - و با کارهای شما تا حدی اشنا هستند. بنابراین اگر قصد دارید مطالعه ای قبل از شروع درس داشته باشید فکر میکنم این قسمت را در نامه اگر وزن بیشتری بدهید بهتر باشد.

پایدار باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط saraa26 نمایش پست ها
سلام و سال نو مبارک.
تو نامه پذیرش من اسم استاد دیگری رو به عنوان Adviser مشخص کردن که من باهاش هیچ تماسی نداشتم. الان برای معرفی خودم یه متن اماده کردم. ممنون میشم در مورد متن نامه نظرتون رو بدین.
Dear Professor XXX,
As you may already know that I have been assigned to do my Ph.D. studies under your supervision and I feel honored and motivated.
I am writing to tell you a little about my CV, I graduated from the M.Sc. of XXX in the XXX in February 2020. In my thesis I particularly focused on the XXX and XXX for the design and analysis of XXX, to evaluate the effectiveness of these smart materials in XXX. I used XXX and XXX for the final analysis. For Ph.D. studies, I am eager to focus on the potential of XXX.
If there is any required preparation before my attendance, I will be pleased to get your advice.
Thank you and I hope I will do well under your supervision.
Sincerely,